STADSNIEUWS Nationale Contactcommissie Jaargang WOENSDAG 2 JUNI 1937 No. 23674 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 'lechtige installatie van den burgemeester als eere-voorzitter. tanen voor de viering Prins Bernhards verjaardag van Ver. voor Internationaal Jeugdverkeer. Crematie van dr. Th. W. van Lidth de Jeude. Dit nummer bestaat uit VffR bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ctsJjiCT regel -voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere •advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3S per week f.0.14 Franco per post f. 2:35 per 3maanden <f- pottokostenj (voor binnenland f. 0.33 per 3 rrmcU1 De contact-commissie van organisaties nationalen grondslag alhier kwam gis teravond in vergadering bijeen, in de eerste plaats ter installatie van den burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuy- nn tot eere-voorzitter van de Commissie. De voorzitter, mr. G. H. E. Nord Thom son hield een korte installatie-rede, waar bij er op wees. dat de contact-commissie ser verheugd is. dat in den korten tijd tin haar bestaan reeds gebleken is, dat bet gemeentebestur, en speciaal de burge meester, gaarne bereid is zijn medewer king, daadwerkelijk en materieel aan het verk der commissie te geven. Haar waar- ceering daarvoor heeft de commissie mee- nen te moeten uiten door den burgemees ter het eere-voorzitterschap aan te bieden tn zij is zeer dankbaar, dat de burgemees- !er deze functie heeft willen aanvaarden. overhandigde aan den nieuwen eere- róoizitter het bestuurs-insigne, een over sell t van de geschiedenis der commissie en wat daarmee samenhangt en verklaarde htm daarmee in zijn nieuwe waardigheid pjnstalleerd. De burgemeester zeide indertijd met poote ingenomenheid het totstandkomen tan de contact-commissie te hebben be- poet. De vereenigingen, die zioh met de nationale gedachte bezig houden, waren voorheen zeer verdeeld en verplinterd onderling, zoodat men voor het geschapen contact recht dankbaar zijn kan. De commissie heeft reeds zeer spoedig bet nut van haar bestaan kunnen bewijzen ccor het organiseeren van de feesten ter gelegenheid van de verloving en het hu- relijk van het Prinselijk Paar, welke tot aller tevredenheid zijn geslaagd. Dat de rationale feesten goed gevierd worden is van groot belang. Vooral voor de jeugd is c-et noodig, dat zij telkens met de nationale gedachte in aanraking komt. Spr. zeide het eere-voorzitterschap gaarne te aanvaarden en hoopte zijn waardeering voor de C.C. ook in daden te kunnen uiten. Vervoigens werden eenlge mededeelin- gen gedaan over de viering van den ver jaardag van Prins Bernhard. Dr. Wiche- rink vertelde het een en ander over de plannen van de door hem voorgezeten commissie van voorbereiding. De beschei den viering zal bestaan in het houden van een optocht van kinderen met versierde fietsen, autopeds enz., waaraan indivi dueel, maar ook groepsgewijze (scholen, vereenigingen i kan worden deelgenomen. Wanneer de deelneming groot genoeg is, zal de optocht in tweeën worden gesplitst, waarbij de twee gedeelten elk door een ander deel van de stad hun route zullen nemen. Voor de fraaiste versieringen zul len prijzen worden beschikbaar gesteld. De deelnemerskosten bedragen 10 cent per persoon. Secretaresse van de commissie van voorbereiding is mej. van Santen. Cronesteinkade 4, telef. 1154. De optocht zal defileeren voorbij de Stadsgehoorzaal, waar de autoriteiten en de vertegenwoor digers der aangesloten verenigingen den stoet zullen gadeslaan. Nadat enkele organisatorische punten omtrent dezen optocht waren geregeld, kwam in bespreking de viering van het 40-jarig Regeerlngsjubileum van H. M. de Koningin in het najaar van 1938. Na veel discussie werd besloten, dat de vereeniging „Koninginnedag", die het initiatief tot deze viering had willen nemen, dit initia tief in zooverre gelaten werd dat de voor zitter van „Koninginnedag" eventueel bij gestaan -door den secretaris dier vereeni ging de leiding zal krijgen van een door de contact-commissie aan te wijzen commissie van voorbereiding. In deze commissie zullen worden uitge- noodigd om zitting te nemen vertegen woordigers van de specifieke Oranje- vereenigingen iLeidsohe Chr. Oranjever- eeniging, Oranje-garde, De Princevlag, Nat. Jongerenver'oond) en voorts de heer v. d. Laan, de leidster van „de Graal", de heer Brouwer voor de muziekvereenigin- gen, een vertegenwoordiger van het garni zoen en van de studenten-organisaties. De commissie zal in de eerste helft van Sep tember met schematische plannen komen. Bij de rondvraag deelde de vertegen woordiger van „Katholiek Leiden" mede in de eerstvolgende vergadering dezer orga nisatie te zullen voorstellen tot de contact commissie toe te treden. Een nieuwe tak van werkzaamheid. Internationaal jeugdhuis te Noordwijk. Vereeniging voor Internationaal Jeugd- krkeer. waarvan het secretariaat is geves- ?M Witte Rozenstraat 56a, heeft sedert oprichting in 1931 reeds veel gedaan het contact tusschen de internationale Sugd te bevorderen. Zij stelde de jeugd aartoe in staat door de verstrekking van Mrrespondentie-adressen over de geheele V:eld en door het organiseeren van jeugd- vwpen in een zevental landen van Euro- waar jongemenschen van meestal tus sen de 16 en 23 jaar van verschillende tonaliteit bijeenkwamen. Onder dit zevental landen ontbrak tot- rasverre Nederland. De hooge koers van j*n Hollanöschen gulden vormde voor de Bitenlandsche jeugd veelal een beletsel eenige weken in een Nederlandsch mi- •v te vertoeven. De devaluatie heeft in dit opzicht ver- kiering gebracht en het bestuur van bo- 'dgenoemde vereeniging ertoe doen be ften om van 31 Juli tot 14 Augustus a.s internationaal jeugdkamp in te rich- Het kreeg daartoe de beschikking over voor dit doel als het ware geknipt ■-•nis, gebouwd door den bekenden Am- «odamschen architect Jan Wils, den toiwmeester van het Stadion. De capaci- 5. echter niet zoo groot als dit sport- Aiic; het jeugdhuis, dat staat in het Lan- |!;5ld onder Noordwijkerhout. op grond- 'toied der gemeente Noordwijk, biedt •■rats aan 48 jongens en meisjes. _D't aantal is ruimschoots voldoende, ™it ware het grooter, dan zou zulks niet ^'•orderlijk zijn aan een innig contact Jkschen de deelnemers onderling, die zich te veel zouden terugtrekken in den *Mrkten kring der eigen landgenooten. Bit is ook de reden, zooals de initiatief- Mtttster van deze actie, mevrouw dr. M. 'i'tuwenhuisVon Uexküll, vice-presidente «t: vereeniging, ons dezer dagen mede- T'!-ie, waarom de jeugdkampen van I. V. een massaal karakter dragen. Set ligt in de bedoeling van Noordwijk verschillende excursies te ondernemen, Daar de Zuiderzeewerken, Amsterdam, Schiphol, Rotterdam, de Jamboree, Alk maar en ook naar Leiden, dat de jeugdige gasten op 3 Augustus zullen bezoeken. In het buitenland worden de Holland- sche jongens en meisjes veelal uitgenoo- digd om kennis te maken met het plaat selijk familieleven. De eene familie invi teert bijvoorbeeld een viertal jongens en meisjes op een thee, de andere vraagt er drie op een autotocht, een derde op een middag aan zee, enz. Het bestuur hoopt, dat ook hier ter stede vele particuliere uitnoodigingen op het secretariaat bin nenkomen. Tenslotte vestigde mevrouw Nieuwenhuis onze aandacht nog op een andere „nieu wigheid" in den arbeid der Ver. voor I. J. Werd uit den aard der zaak den leden steeds voorgehouden zich tegenover vreem delingen beleefd en voorkomend te gedra gen. thans is men een stapje werder ge gaan en heeft men in verschillende steden o.a. in Rotterdam een gidsenstaf georga niseerd. Zoodra door jeugdherbergen, ho tels e.d. de aankomst van vreemdelingen wordt gemeld, trekken eenige jongelui, die de betreffende taal in mindere of meer dere mate machtig zijn. erop uit en bieden hun diensten aan Veie toeristen hebben op deze wijze al kennis gemaakt met de vereeniging en hun waardeering uitgespro ken voor de goede opvatting, welke men in Holland blijkbaar koestert van het be grip „Welkom vreemdeling." Van harte wenschen wij het bestuur toe, dat het voorbeeld van Rotterdam ook hier ter stede in ruime mate navolging zal mo gen vinden. Het kan niet anders of een dergelijke tegemoetkomende houding tegenover de vreemdelingen kan het aanzien van ons land in den vreemde slechts ten goede komen en voor de jeugdige gidsen is het bovendien een uitermate leerzame bezig heid! 25 JAAR PORTIER. Van het H. Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. Gisteren herdacht de heer S. Holle- brandse.- portier van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis aan de Hoog- landsche Kerkgracht den dag, dat hij 25 jaar geleden in dienst is getreden van dit Weeshuis. 's Morgens werd de jubilaris met zijn ge zin van zijn woning afgehaald en werd hem door de kinderen een zegenbede toe gezongen. Daarna sprak de directeur den heer Hol- lebrandse toe en werden geschenken aan geboden. Directie en personeel schonken een klok, de gToote meisjes en jongens bloemen en de schoolkinderen verrasten hem met een fruitmand. In den loop van den morgen kwamen dames regentessen hem gelukwenschen en schonken een fraai bloemstuk Nader hand kwamen voorzitter en secretaris van het College van Regenten en Regentessen hem in de feestelijk versierde woning te midden van zijn familie feliciteeren. De voorzitter, prof. dr. N. J. Krom, richtte zeer waardeerende woorden tot hem en overhandigde hem namens het Weeshuis een enveloppe met inhoud, waarna de ju bilaris, zichtbaar geroerd op zijn beurt zijn erkentelijkheid toonde voor deze waardee ring en de geschenken. Het was voor den heer Hollebrandse een onvergetelijke dag, welke in den huise- lijken kring werd doorgebracht en met een tractatie voor de kinderen werd be sloten. VEILIG VERKEEK. Morgen beginnen de verkeersexamens. Dé verkeersexamens die evenals het vorig jaar ook nu weer door de Vereeniging Vei lig Verkeer in samenwerking met de poli tie zullen worden afgenomen, zullen mor genochtend aanvangen. 's Morgens zullen -de examens worden gehouden in de Thorbeckestraat en 's mid dags in de Kooy. De examens zullen duren tot en met Donderdag as. Vrijdagmorgen, Woensdag- en Zaterdag middag worden geen examens afgenomen. 940 leerlingen der diverse scholen zullen aan de examens deelnemen. MILITAKIA. GONDELVAART DOOR LEIDEN's GRACHTEN. In aansluiting op het bericht van giste ren, melden wij, dat zoowel de route als de vertrektijd van bovengenoemden tocht ver anderd zijn. De vertrektijd is bepaald op half tien. De route is geworden: Clubhuis van Die Leythe. Galgenwater, Apothekersdijk. Aai- markt. Nieuwe Rijn. Utrechtsche Brug, Zoeterwoudsche Singel. Witte Singel, Gai- genwater. De navolgende reserve-officieren zijn in het tijdvak van 124 Juni bij het 6de regi ment veld-artillerie alhier onder de wa penen: de reserve-majoor Van Son, de reserve-kapiteins v. d. Meijden. Tas en Westbroek en de reserve 1ste luitenants De Boer. Driessen, Engberts, Van Loo, Moerel, De Vries en Dresselhuijs. m In het tijdvak van 224 Juni komen bij het 6e regiment veld-artillerie alhier de onderofficieren van de lichting 1933 onder de wapenen, terwijl op 8 Juni24 Juni de korporaals en manschappen voor herha lingsoefeningen onder de wapenen komen. De reserve adjudant onderoff. De Troije en de res. oppenvachtm.-instructeur Nik kel zijn bij het 6de regiment veld-artillerie alhier tot 24 Juni a.s. voor herhalings oefeningen onder de wapenen. Op 10 Juni a.s. zal het 6de regiment veld-artillerie alhier vertrekken naar de legerplaats Oldebroek. Het regiment zal op Zaterdag 12 Juni aldaar aankomen. Tijdens de marschdagen zal tweemaal worden ingekwartierd en wel den eersten dag te Harskamp. Westeneng en Otterlo. den tweeden dag te Garderen, Uddel en Speulde, terwijl op Zaterdag 12 Juni de legerplaats Oldebroek zal worden betrok ken. Het regiment zal op 24 Juni a.s. per trein naar Leiden terugkeeren. SPROOKJESSTAD LILLIPUT. Wij vernemen zoo juist, dat de bewoners van de Sprookjesstad Lilliput, welke van 4 t/m 9 Juni onze stad een bezoek brengt, morgenavond om 7 uur een rondrit door de stad zullen maken met rijtuigen, voorafge gaan door het muziekcorps Werkmans Wilskracht. De stoet wordt opgesteld aan het Schuttersveld en zal de onderstaande route volgen: Schuttersveld, Rijnsburger- singel, Steenstraat, Kort Rapenburg. Rapen burg, Doezastraat, Jan van Houtkade, Kore- vaarstraat, Breestraat, Koornbrugsteeg, Vischmarkt. Hoogstraat, Donkersteeg, Haar lemmerstraat, Turfmarkt, Nieuwe Beesten markt, 4de Binnenvestgracht, Steenstraat, Rijnsburgersingel tot het Schuttersveld, al waar de stoet ontbonden wordt en de kleine bewoners hun intrek in hun eigen stad nemen. Verschillende sprekers voeren het woord. Een talrijke vriendenkring heeft heden morgen den oud-conservator van 't Rijks museum van Natuurlijke Historie, dr. Th. W. van Lidth de Jeude uitgeleide gedaan op diens laatsten gang naar het crema torium te Westerveld, waar zijn stoffelijk overschot zal worden verascht. Wij merkten er o.m. op de heeren dr. L. D. Brongersma, conservator van het mu seum voornoemd als vertegenwoordiger der directie, A. L. Boot, secretaris van de afd. Leiden van de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond voor welke partij de overle dene van 18901905 zitting had in den ge meenteraad. dr. M. W. Horst namens het bestuur der Ver. voor Facultatieve Lijk verbranding, waarvan de heer Van Lidth oud-hoofdbestuurslid was, E. H. Moens, namens het bestuur van de Ver. tot Be vordering van den bouw van Werkmans woningen te Leiden, H. P. H. Wiirtz, P. A. Wernink Sr., dr. D. A. H. van Eek, dr. J. W. C. Goedhart, R. van Eecke, oud-collega van den ontslapene, ir. M. C. F. J. Cosyn, dl. J. W. Bierma, K. W. H. van Lidth de Jeude, mr. P. A. Pijnacker Hordijk, notaris A. D. Vijgh, welke laatste in den stoet mee kwamen: en tal van anderen. Bü het betreden van de aula speelde het orgel het Largo van Handel. Namens de familie werd het eerst het woord gevoerd door een neef van den over ledene. kapitein T. J. Lagerwerff uit Den Haag. Deze wees op de belangrijke plaats, welke de wetenschap in het leven van zijn oom heeft ingenomen. Aan de studie gaf hij zich met groote liefde en ernst. De vruchten dier studie heeft hij ruimschoots genoten: eerst maakte hij een belangrijke studiereis naar de Noordpool, vervolgens naar Venetië en den Vesuvius en daarna was hij gedurende meer dan 40 jaar con servator aan 's Rijksmuseum voor Nat. Historie te Leiden. Daarnaast trad hij in het sociale leven op den voorgrond, zoodat naar waarheid kan worden getuigd, dat met hem een veelzijdig ontwikkeld man is heengegaan. Onze familie, aldus besloot verliest in hem een trouw en eerlijk 11:1 met een sterk ontwikkelden familiezin en een belangstellend oog en hart voor allen, die hem na stonden. Wij zuilen hem zéér missen. Rust in vrede. De volgende spreker dr. L. D. Brongersma. releveerde de wetenschappelijke loopbaan van den overledene, die aan het Museum belast was met het beheer over de afdee- lingen reptielen en amphibieen. Aanvan kelijk ressorteerde ook de afdeeling vis- schen onder hem. terwijl zijn dissertatie betrekking had op het leven der insecten. Dit alles moge gelden als bewijs van zijn veelzijdigheid op wetenschappelijk gebied, waarvan ook zijn vele publicaties getuigen. Toen spr. zijn loopbaan aan het Museum aanving, vond hij dr. Van Lidth altijd be reid om. waar noodig, inlichtingen te ver strekken en later, als zijn opvolger, heeft hij meermalen van zijn adviezen gebruik gemaakt. Het personeel van het Museum, aldus eindigde spr., zal dr. Van Lidth blij ven gedenken als een sympathiek mensch met een helder oordeel in tal van zaken. Hij ruste in vrede. Dr. J. W. C. Goethart, sprekende namens den kring der vele vrienden van den ont slapene, schetste diens bijzondere eigen schappen van hart en geest, die hem niet alleen stempelden tot een lid van dien kring, doch hem als vanzelf in het mid delpunt ervan plaatsten. Hij was als het ware het kristallisatiepunt, het centrum, waartoe zich iedereen aangetrokken ge voelde. Hij bezat als weinig anderen de gave om anderen gelukkig te kunnen maken. Nadat dr J. W. Bierma nog een gevoel vol afscheids- en dankwoord tot zijn over leden vriend had gericht, daalde de met bloemen overdekte kist langzaam omlaag, terwijl de organist het koraal „Wenn ich einmal soil scheiden" van J. S. Bach ten gehoore bracht. Kapitein Lagerwerff dankte ten slotte allen voor de betoonde belangstelleng, in zonderheid mej. Van der Togt. de trouwe huishoudster, die hem zoo vele jaren voor treffelijk. ter zijde stond en notaris Vijgh, die gedurende niet minder dr.n 53 jaar hechte vriendschapsbetrekkingen met wij len zijn oom onderhield. BINNENLAND. Naar vermindering der handelsbelemme ringen; bijzonderheden over de con ventie der Oslo-staten (3e Blad en Laatste Berichten, le. Blad). De nood in het slagersbedrijf; zijn er te veel slagers of zijn de crisisheffingen to hoog? (4e Blad). Vermeerdering van den Nederlandschen uitvoer naar Duitschiand; een nieuwe reisovereenkomst gesloten (3e Blad). Om het wereldkampioenschap dammen; de 4e partij is remise geworden (Sport. 3a Blad). AANGIFTE INKOMSTEN- EN VERMOGENSBELASTING. De inspecteur der directe belastingen, 2de afdeeling, brengt in herinnering, dat de termijn, binnen welken de aangiften voor de vermogens- en inkomstenbelasting 1937- 1938 moesten zijn ingeleverd, reeds ruim verstreken is. Door alsnog tot spoedige in diening over te gaan kunnen de gevolgen van het verzuim worden voorkomen; ambts halve aanslag of bekeuring zullen in het tegengestelde geval zeker niet buiten toe passing kunnen worden gelaten. VERKEERSONGELUK. De 68-jarige G. G. K. uit Hillegom, is gistermiddag om 10 min. over twee aange reden door, of althans in aanraking ge komen met een tot nu toe onbekend ge bleven wielrijder. K. viel hierdoor tegen een juist passeerende auto en brak zijn linkeronderbeen. Bovendien kreeg hij een bloedende, niet ernstige hoofdwonde. Per- auto werd hij naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. Den onbekend gebleven wielrijder wordt verzocht zich te willen melden op het .bujéaji van politie afd. recherche. BUITENLAND. Von Blomberg naar Italië vertrokken (Bui tenland en Laatste Berichten, le Blad). Roosevelt tegen belasting-ontduiking (Bui tenland. le Blad). De spanning tusschen het Vaticaan en, Duitschiand (3e Blad). Vulcanische uitbarsting op Nieuw Brittan- nië: de stad Rabaul verwoest (Buitenl. Gem., 3e Blad). Aardverschuiving in Polen; vijf dooden (Buitenl. Gem., 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. VAN EEN LADDER GEVALLEN. Om kwart voor twee gistermiddag is de 47-jarige behanger C. de H.. die werkzaam heden verrichtte in een perceel in de Haarlemmerstraat van een 3 meter hooge ladder gevallen. Met een gebroken rechterpols werd de man door den E.H D. naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: W. C. van Niekerk, Dorps straat D. 59, Zoeterwoude, winkel in kolo niale waren enz. Overleden eigenaar: J. Janson, dd. 14 Mei 1936. Wijziging han- delsn. in: fa. W. C. van Niekerk. Nieuws eigenaresse: Wed. P. M. JansonVan Nie kerk, Zoeterwoude. Morgen herdenkt de heer J. A. van Dijk, bestuurder bij de Haagsche Tram wegmaatschappij Den HaagWassenaar Leiden, den dag dat hij vóór 25 jaar bij genoemde Maatschappij in dienst trad. Dr. W. C. Braat en dr. F. C. Bursch. conservatoren aan het Rijksmuseum van Oudheden alhier, zijn benoemd tot leden van het Provinciaal Utrechtsch Genoot schap van Kunsten en Wetenschappen. Met aanvankelijk elf leden is hier gisteravond opgericht een afdeeling Leiden van den Ned. Kappersbediendenbond. Hedenmiddag om 3 uur is de door den heer Romain Flamand overgenomen zaak der firma G. C. Hacke in dames modeartikelen, handschoenen. kousen, handwerken enz. aan de Hoogewoerd 21, heropend. In de bestaande winkelruimte zijn enkele verbeteringen en verfraaiingen aangebracht, terwijl de verkoop is uitge breid met een uitgebreide sorteering wol. De 12-jarige C. v. Z.. die bij zijn vriendje achter op de fiets zat, geraakte gisteravond in de Mirakelsteeg met zijn linkervoet tusschen de spaken van het ach terwiel. Met een ontvelden voet werd hij door den E.H.D. naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. De straatcollecte gehouden op Zater dag j.I. ten bate van de afd. Leiden van het Centraal Genootschap (uitzending zwakke schoolkinderen naar buiten) bracht) netto f. 336.50 op. I

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1