VIC TO REA-WAT ER Rond de Spaansche incidenten De nood in het Slagersbedrijf Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 2 Juni 1927 Vierde Biad Ho. 22(74 De strijd in Spanje Engeland keurt het bombardement niet goed flome wensclit geen dramatiseering van Duitschland de meening De spanning tusschen Duitschland en het Vaticaan CRÊM£ Een kleine 8000 gezinnen met ondergang bedreigd Er zijn te veel slagers LAND- EN TUINBOUW Hevige gevechten. In antwoord op een vraag van Attlee in het Lagerhuis verklaarde minister Eden, dat uit inlichtingen van de Duitsche en Italiaanscbe regeering gebleken is, dat deze regceringen het controle-plan nog steeds op zich van toepassing achten, behalve dan dat zij bon patrouilleerende oorlogsbodems hebben teruggetrokken. De Britsche regeering hieeft haar leed- traen betuigd met het besluit van de Ita- Sumsche en Duitsche regeering en zal laar best blijven doen, Iedere verscherping un den toestand te voorkomen. Zij zal hierbij het contact met de overige regee- ilngen handhaven, teneinde te beraadsla- pn over de maatregelen, welke het meest («lgend zijn om den toestand te herstel- lra. Attlee vroeg vervolgens of de kwestie tan den Volkenbond zal worden voorgedra- gen, waarop Eden antwoordde, dat de jpaansche regeering ln haar mededeeling tui gisteren aan den Bond niet heeft ge vlagd met spoed den raad bijeen te roe- pn Hoewel de Britsche regeering bereid ls mede te werken, aarzelt zij toch indivi- cseel ln te grijpen in de beslissing, welke beide partijen hebben genomen. Gisterochtend zijn de voornaamste afge- rurdigden ter Imperiale Conferentie on to voorzitterschap van Neville Chamber- bin op Downingstreet bij>eengekomen. Ook sinister Eden was aanwezig. De vertegenwoordigers van de Dominions erlangden onmiddellijk op de hoogte te corden gesteld met den toestand in Spanje. itUte volgens hun meening een groot ge- uar oplevert voor Europa. Men twijfelt er riet aan, of de afgevaardigden uit de Do minions hebben er op aangedrongen tot Interen prijs Internationale complicaties te wratUden. Misnoegen te Londen In Britsche kringen hecht men geen goedkeuring aan het feil, dat de rijks- regeering na het bombardement van de „Deutschland" direct haar toevlucht heeft gezocht tot repressailles. Een dergelijke maatregel, welke plot seling genomen is zonder voorafgaand overleg, zooals andere landen in over eenkomstige gevallen hebben gedaan, toevlucht tot de diplomatieke proce dure, wordt te Londen algemeen ver oordeeld, Toelichting van von Ribbentrop. Tijdens het onderhoud met Eden heeft ie Dultsohe ambassadeur von Ribbentrop iet Duitsche standpunt, zooals dat ln het fcleren aan de niet-inmenglngscommissie irerhandigde schrijven is uiteengezet, toe- [ellcht. Het Britsche standpunt is, naar Reuier wneemt, reeds aan de Duitsche regeering toegedeeld. De Spaansche ambassadeur heeft bij den sinister van buitenlandsche zaken, Huil, feprotesteerd tegen de beschieting van Al geria, welke, naar hij zeide, een directe schending van de beginselen van het inter nationale recht beteekende. Verder heeft Huil persoonlijk en nist- dflcieel tegenover den Duitschen ambassa deur DleckhQff uiting gegeven aan de hoop, dat de Duitsche regeering een midde; zal Inden om de jongste Incidenten langs veedzamen weg met Spanje te regelen. Deze ongebruikelijke stap van Huil weer- tpiegelt de ongerustheid, die in offlcleele Amerlkaansche kringen wordt gekoesterd. .Na zich tot Dieckhoff te hebben gewend, belt Hull tot den Spaanschen ambassa deur een soortgelijk vertoog gericht. Minister Huil heeft tegenover de jour nalisten verklaard, dat de regeering der 'et. Staten de rapporten zal bestudeeren, vellce uit Europa zijn binnengekomen over den toestand in Spanje, teneinde een hou- duig aan te nemen, welke meer bevorder lik is voor de handhaving van den vrede. Huil voegde hieraan toe, dat er geen Jïrake ia van toepassing der sancties, welke de neutraliteitswet zijn voorzien, alvo- J™ men te Washington over vollediger hchtingen omtrent de Incidenten van de ■heutschland" en Almeria beschikt. Geen dramatiseering van den toestand. 'n het ministerie van propaganda te «ome wer(j er stèren bij de ontvangst van "Henlandsche Journalisten onder verwij dt naar de Italiaansche persstemmen de fkuk op gelegd, dat zoowel van Duitsche i,'van Italiaansche zijde de wensch bestaat, floor het incident op de Balearen ge spen tosstand niet te dramatiseeren. 0 0 0 Thans 26 dooden. Gisteravond is wederom een gewonde van de „Deutschland" in het zieken huis te Gibraltar overleden, waardoor hut aantal dooden tot 26 gestegen is. J1* Viihrer en rijkskanselier heeft be- TT®' dat, zoodra de daartoe noodlge voor- "urtldlngen zijn getroffen, de dooden van het pantserschtp „Deutschland" op staats kosten naar Duitschland zullen worden overgebracht, om op Duitchen grond ter aarde te worden besteld. De Duitsche kruiser „Leipzig" is Dinsdag in zee gestoken, om de Duitsche vloot yin de Spaansche wateren te versterken. An dere schepen zullen volgen. Almeria in puin. Gisterochtend is een deel van de slacht offers van het bombardement van Almeria ter aarde besteld. De kranten van Almeria konden niet verschijnen, aangezien de eleetrische cen trale werd vernield; ook andere groote ge bouwen zijn in puin geschoten. De bevol king keert, uit de bergen, waarheen zij was gevlucht, naar de stad terug en zoekt in de pulnen naar vermisten. De straten lig gen vol puin, zoodat het rijverkeer geheel is gestremd, doch het ruimingswerk Is krachtig ter hand genomen. De lekken ln de waterleiding zijn voorloopig gedicht en de ondergeloopen straten zijn weer opge droogd. Ook de telegraaf- en telefoon lijnen worden voorloopig hersteld. Veiligheidszones geen voldoende waarborg? Leche, de Britsche zaakgelastigde, heeft opdracht gekregen bij de Spaansche regee ring te Valencia te protesteeren tegen het feit, dat ter reede van Palma Majorca tijdens een luchtaanval een bom bij het Britsche oorlogsschip „Hardy" is terecht gekomen. Overigens heeft Leche zijn voldoening uitgesproken over de stiptheid, waarmede de Spaansche regeering de veiligheids zones in de havens, welke gebombardeerd zouden kunnen worden, heeft aangegeven. Reuter verneemt, dat de niet-inmen glngscommissle niet bijeen zal komen aleer het onderzoek der kwesties, welke verband houden met het Incident met de „Deutsch land" geëindigd zal zijn. De Britsche regeering blijft in nauw contact met de andere regeeringen, ln de eerste plaats rriet het doel een herhaling van het bombardement van patrouillee rende oorlogsbodems te voorkomen en verder met het doel een middel te vinden om de leemte ln het controleplan als gevolg van het terugtrekken der Italiaan sche en Duitsche schepen aan te vullen. Vermoedelijk heeft aldus Havas, de Spaansche ambassadeur te Londen, Azca- rate, bij zijn bezcek aan het Foreign Office, medegedeeld, dat zijn regeering zich bereid verklaarde de toepassing van het systeem van veilige zónes uit te breiden voor de oorlogsbodems, welke deelnemen aan de controle. Zooals men weet heeft de Britsche zaak gelastigde te Valencia een dergelijke stap aanbevolen. De Duitsche regeering acht evenwel dit systeem geen voldoende waar borg, zoodat deze verklaring van de Spaansche regeering het vraagstuk ver moedelijk niet zal oplossen. 0 De Duitsche inzichten. De Spaansche regeeringspers blijft haar verontwaardiging betreffende het bombar dement van Almeria uiten. Gisteravond scheen de diplomatieke posi tie van Duitschland ten opzichte van de Spaansche kwestie als volgt te kunnen wor den gepreciseerd: 1) De door de bolsjewisten van Valencia begane misdaad is geboet; 2) Duitschland heeft zich uit de niet- inmengingscommissle teruggetrokken. Zijn schepen nemen niet meer aan de controle deel, doch het onderwerpt zich aan dé con trole, zooals men ook aan Eden verzekerd heeft. 3) Duitschland zal ln de niet-inmen- gings-commissle terugkeeren, Indien deze concrete maatregelen heeft getroffen, welke een waarborg vormen tegen een herhaling der incidenten met de „Deutschland" en de daaraan voorafgegane. Deze concrete waar borgen zouden b.v. kunnen bestaan in een aan beide partijen ln den Spaanschen strijd gegeven waarschuwing, dat elke aanval op vaartuigen, die aan de controle deelnemen, onmiddellijk een gemeenschappelijke inter nationale repressaille-actie met zich zou brengen. In Duitsche politieke kringen wijst men er met nadruk op, dat de overeen stemming tusschen Berlijn en Rome volmaakter is dan ooit. Men dringt aan op de noodzakelijkheid het bolsjewisme te beletten voet ln Spanje te krijgen. Men is van meening, dat Moskou voort gaat een besiissenden invloed op de re geering van Valencia uit te oefenen en men verklaart bovendien, dat het van belang is zoo spoedig mogelijk te gera ken tot een volkomen neutralisatie van de Spaansche zaak. In particuliere ge sprekken, aldus Havas, aarzelen offi- cleuse persoonlijkheden niet te vetkla- ren dat Duitschland zich geheel uit de Spaansche zaak wenscht terug te trek ken en bereid is, nadate het incident met de „Deutschland" uit internatio naal oogpunt geheel en al zal zijn ge regeld, alle maatregelen goed te keu ren, welke ten doel hebben den Spaan schen burgeroorlog te beperken en tot zijn natuurlijke verhoudingen terug te brengen. Inzake de kwestie Muendelein. De Duitsche ambassadeur bij den Heiligen Stoel heeft, naar thans offi cieel wordt bevestigd, dezer dagen er tegen geprotesteerd, dat kardinaal Muendelein ten overstaan van meer dan 500 priesters van het aartsbisdom Chicago over het hoofd van den Duit schen staat, over leden der rUksregee- ring en over zekere kerk-polltieke ge beurtenissen op „ongehoord beleedigen- de wijze" heeft gesproken. In het bijzonder gaf de ambassadeur uit drukking aan zlin bevreemding over het feit, dat een kerkvorst van den rang van kardinaal Muendelein zich heeft laten meesleepen tot niet te kwalificeeren laster van het hoofd van den üuitschen staat. De Heilige Stoel heeft hierop den Duit schen ambassadeur eerst eèn mondeling, later een schriftelijk bevestigd antwoord gegeven. De Duitsche ambassadeur heeft naar aanleiding daarvan er op gewezen, dat het den Heiligen Stoel duidelijk zal zijn dat zlin onverwacht en onbegrijpelijk optreden ln deze zaak, zoolang geen verbe tering intreedt, de voorwaarden voor nor male betrekkingen tusschen de Duitsche regeering en de curie heeft ter zijde ge steld. Alleen de curie draagt voor de ont wikkeling der aangelegenheden de volle verantwoordelijkheid. Reuter verneemt in Duitsche politieke kringen, dat de nota der rijksregeering aan den Heiligen Stoel als een ultima tum moet worden beschouwd, waarin den paus te kennen wordt gegeven, dat de diplomatieke betrekkingen zouden kunnen worden verbroken, tenzij de ITei'.'e.e Stoel kardinaal Muendelein berisp'.. Hoewel de terugkeer naar Rome van den Nuntius te Berlijn, Orsenigo Dor met zijn gezondheidstoestand gemotiveerd wordt, kan men daarin een antwoord zien op het be sluit der rijksregeering krachtens hetwelk de ambassadeur bij het Vaticaan, von Ber gen. die met verlof is. voorloopig niet naar Rome zal teruggaan. De diplomatieke be trekkingen zlin niet verbroken daar aan belde zliden de zaakgelastigden ln functie zijn. Te Rome gelooft men, dat de paus zal trachten zoo lang mogelijk een af wachtende houding aan te nemen, ge zien het feit, daT'het Vaticaan nooit de verantwoordelijkheid voor een breuk op zich pleegt te nemen. Bij den Hei ligen Stoel wordt verzekerd, dat er in de diplomatieke betrekkingen met Duitschland niets gewijzigd is. Men weet niets van een ultimatum, dat de Duitsche regeering zou hebben gesteld. In pauselijke kringen acht men het van geen nut, kardinaal Muendelein te beris pen. zooals Duitschland verlangt. Men denkt niet dat de raus bi.1 de Duitsche regeering verontschuldigingen zal aan bieden. een weldaad unnr Uw huid 2359 (Ingez. Med.) Protest van Valencia. Gistermiddag is de regeering te Valencia bijeengekomen om te beraadslagen over den internationalen toestand. Na afloop der bij eenkomst verklaarde de minister van on derwijs, Jesus Hernandez, dat men de com missie voor de niet-lnmenglng een nota zou doen toekomen, waarin geprotesteerd wordt tegen het bombardement van Al meria. rPl Een communistische demonstratie. Ongeveer tweeduizend communisten, die aan een betooging te Londen hadden deel genomen, begaven zich vervolgens naar de Duitsche ambassade, waar zij een protest tegen het bombardement van Almeria over handigden. De betoogers bleven ongeveer een half uur voor de ambassade staan, nu en dan schreeuwende: „Verhindert, dat Hitier oorlog voert tegen kinderen." Ten slotte werd de menigte door de politie ver spreid. De gedragslijn der Italiaansche schepen. Hoewel Italië zich uit de Londensche commissie heeft teruggetrokken, zullen de Italiaansche schepen, die voor het toezicht op de nlet-inmenging gebruikt werden, in de hun aangewezen zóne blijven Zooals be kend is, hebben deze schepen er zich slechts van te vergewissen, of de naar Spanje va rende vrachtschepen een controleur aan boord hebben. Indien dat niet het geval ls, hebben de contróleschepen nog niet het recht, de reis met geweld te verhinderen. Daarom gebruikt Italië voor het toezicht gewone kodpvaarders, bij voorbeeld de „Barletta", die onlangs bij Palma gebom bardeerd ls. Deze schepen zullen voor reke ning van Italië blijven speuren naar wa penssmokkelarij. Zij zullen zich tegen iede- ren aanval verdedigen, maar hebben tot dusverre geen opdracht gekregen buiten landsche, speciaal Russische, schepen te praaien. 1561 (lngez Med.) (Van onzen G.P.D.-redacteur) „Een groep van kleine, nijvere midden standers, ambachtsheden, zooals de slagers in ons land zijn, is onder den druk der tijden en der Regeeringscrisislasten ten ondergang gedoemd". Met deze bewoordingen formuleert de lieer Th. Cuyper, secretaris van den Neder- landschen Slagershond, welke 3500 leden omvat, het antwoord op de vraag of de nood in het slagersbedrijf in ons land werkelijk zoo hoog gerezen is. En hetzelfde antwoord krijg ik van de heeren G. C. Scholtes, voorzitter van den R K. Hanze bond van Slagerspatroons en Van Eeden, directeur van het bureau van dezen bond, die 1700 leden omvat. „Ik overdrijf stellig niet", aldus de heer Cuyper, „wanneer ik zeg, dat als de grossiers geen crediet meer gaven en betaling eischten van de schulden, zeker 70van de 11.000 slagers in ons land hun winkel zouden moeten sluiten. Weet U wat dit zeggen wil? Dat een kleine 8000 gezinnen en 14.000 man personeel zich bij den steun zouden moeten aanmelden Er gaat telegram na telegram naar Den Haag. Daarin wordt in de eerste plaats aangedrongen op afschaffing van de 10% crisisheffing op rund- vleesch. Maar óf men krijgt geen ge hoor, óf het heet, dat men het geld niet kan missen. De toestand is momenteel zoo, dat wanneer een slager drie koeien koopt, hij er één aan den fiscus cadeau doet!" En nu de prijzen! Allereerst een voor beeld. In April 1936 kostte een vette koe van middelmatige kwaliteit met een ge wicht van 300 Kg. aan bouten f. 138 Daarbij komt: 1. 10% accijns f. 13.80 2. 10% crisisheffinig f. 13,80 3. 5'/» omzetbelasting (naar 4% op winkelverkoop) f. 6,90 4. Slachthuisrechten f. 7,50 f. 42,— 42 Totaal f. 180 Thans ln April 1937 kost deze koe ln plaats van 46 ct per Kg. geslacht gewicht 65 ct. Deze koe komt dus thans op: f. 195.— Daarbij komt: 1. lO'/oaccijns f. 19,50 2. 10% crisisheffin? f. 19.50 3. 5% omzetbelasting f. 9,15 4. Siachthuisrechten f. 7,50 f. 56,25 56,25 Totaal f. 251,25 Eenzelfde koe kost den slager nu dus ruim f. 70 meer dan een jaar geit-den. Walmeer U nu weet, dat de vleeschcon- sumptie kleiner wordt zij ls van 18 a 19 Kg. per hoofd in 1932 en 1933 verminderd tot 16 Kg. per hoofd in 1934 tot en met 1936 dan zal iedereen zich kunnen voor stellen, dat prijsverhooging onmogelijk is. Deze wordt onmiddellijk beantwoord met een dalenden omzet. Er zijn enkele slagers geweest, die een poging waagden. Eén hun- VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Kan ik de beer uit een nut waarin veel waschwater terecht komt gebruiken als overbemesting bij aardbeien, groenten, enz.? w. P. te H. Antwoord: Dat kan zonder bezwaar, mits u de beer met water sterk verdunt. Bijv. 1 deel beer op 10 deelen water. Liever een keer vaker gemest dan de planten ver brand. Aan te bevelen ls deze bemesting toe te passen bil donker, liever nog bij regenachtie weer. De correspondent van Havas verneemt, dat de totale verliezen, welke de regeerings. troepen b!1 hun twee aanvallen ln den sector van Guadalajara hebben geleden meer dan 5000 man bedragen. De rechtschen, die in het dorp La Granja worden belegerd, hebben aanzienlijke ver sterkingen ontvangen en een hevigen aan val ondernomen op de linie der regeerings. troepen. Deze werden onbepaalde punten ge rectificeerd en de kring om het dorp is thans wijder geworden. Od order van het opperbevel ls een der laatste heuvels, die gisteren door de regeeringstroepen waren bezet, weder ontruimd teneinde een betere ontwikkeling van de operaties mogelijk te maken. Uit Madrid wordt gemeld dat de dorpen La Granla en Cabaze Grande door de regeeringstroepen genomen zouden zijn. De regeeringstroepen rukken thans op ln de niinbosscben van Balsaln. De batte rijen zware artillerie hebben Segovia onder vuur genomen. De commissaris van de Katalaansche Ge neraliteit, Mhavitles heeft bij den Volken bond geprotesteerd tegen de repressailles, welke in de Italiaansche pers worden aan gekondigd na den dood van de zeven Ita liaansche officieren te Palma. ner zag zijn omzet van f. 180 meteen zak ken op f. 130 per week. Waar de veeprijzen stijgen en de lasten evenredig hooger wor den, terwijl het niet mogelijk is deze ge heel of gedeeltelijk op de consumenten te verhalen, legt de slager langzaam maar zeker het loodje". Van Utrecht, waar ln het gebouw van de Eerste Nederiandsche Slagersvakschool het secretariaat van den Nederlandschen Slagershond is gevestigd, naar Leldschen- dam. Daar heeft de heer Scholtes, de voor zitter van den R.K. Hanzebond van Slagers patroons zijn slagerij. En hier kan lk hem en den directeur van het bureau van dezen bond, den heer Van Eeden ontmoeten. Twee eenvoudige mannen, deze menschen uit de practljk. En hun visie op den nood toestand is daarvan een sprekend bewijs. Ook zij zeggen dat de lasten niet langer te dragen zijn en dat reeds overal ln het land daarvan de sporen te zien zijn: leege slagerswinkels, verlaten omdat de eige naars het niet meer konden bolwerken. ,.Het doel van de crisisheffing was", aldus de heer Scholtes, „om de afslachting van den veestapel voor de Inblikking te betalen. Maar die kosten zijn al lang be taald. En de heffing blijft Waarom1 De minister zegt. dat hij het geld niet kan missen. En dat is tot nu toe het eenlge antwoord, dat wij ten departemente ge kregen hebben. Een dooddoener, anders niet. Steeds hebben wij, ln vol vertrouwen op de Regeering, medegewerkt aan alle maatregelen, die niet te vermijden vielen. Zonder tot krachtmaatregelen over te gaan voeren wij de actie tegen de crisisheffing, die nu al sinds 1 Januari 1934 op ons be drijf drukt. Tot October 1934 bedroeg deze 20%. Daarna heeft de Regeering er 10% afgedaan, Maar daarmede waren wij niet gered. De heer Scholtes spreidt een balans uit van een eerste klas slagerij. „Moet u zien", aldus is zijn commentaar, „hier in 1933 nog winst. Daarna.verliesposten". „Goed beklante zaken gaan langzaam maar zeker achteruit. Kleiner wordt de omzet, steeds kleiner worden de bestellin gen. Vroeger nam een gezin 7 a 8 pond vleesch voor twee dagen. Biefstuk en ros bief. Tegenwoordig is het 1 a l'/i pond runderlappen. Goedkooper en ook goed. Tot nu toe hebben wij er altijd op ver trouwd, dat de Regeering ln zal zien dat het zóó niet langer door kon gaan. Als dit inzicht zich niet binnen afzlenbaren tijd baan breekt en meteen in daden wordt omgezet, zal het voor vele slagers te laat zijn. Wij voeren onze actie om tot vermin dering van de lasten te komen langs lega- l*.n weg. En wij zullen dit pad tot het bit tere einde blijven bewandelen. Dat er iets gebeuren moet is zeker. Aan de Regeering de taak om spoedig en afdoende te helpen. Doet zij dat niet, dan gaat de slagersstand failliet". Wat Den Haag zegt: Natuurlijk hebben wij ons met boven staande gegevens ook in verbinding gesteld met Den Haag, d.wz. met de instantie, die direct betrokken ls bij de slagerij. En daar hoorden wij van Iemand, die volkomen tot oordeelen bevoegd ls, het volgende: „Het ligt niet aan de crisisheffing, dat er zulk een nood onder de slagers heerscht maar aan de overbevolking ln dit bedrijf. Er zijn te veel slagers. Het gevolg? Een moordende concurrentie. De eenheid in het bedrijf is zosk. Trouwens de heer v. Eeden weet dit even goed als de Regeering. Maan dag 10 Mei zijn b.v. de slagers en grossiers m Den Haag bijeen geweest, teneinde over de saneering te overleggen. De directeur van het R.K, Hanzebureau heeft daarbij een rede gehouden, waarin hij, volgens het verslag van „De Vee- en Vleeschhandel" van 14 Med het volgende betoogde: „Spr. zet vervolgens uiteen, hoe de prijsvorming in een gezond bedrijf dient te zijn. De crisisheffingen zijn de oorzaken niet Op varkensvleesch bestaat geen crisishef fing en toch zal niemand durven volhouden, dat de varkensslagertj gezond is. Maar wanneer, zooals spr. aantoont met behulp van offlcieele statistische gegevens, het slagersbedrijf zijn prijsvorming niet af hankelijk stelt van 'n zelfs zeer sterke stij ging der veeprijzen. dan behoeft het geen betoog, dat het bedrijf zelf niet alleen de heffing op vleesch draagt, maar bovendien ook een gedeelte der verhoogde veeprijzen. De prijsregeling is zoek, concludeert spr. en dan vraagt hij zich af of langs den weg der geleidelijkheid een oplossing in deze moeilijkheid is te verwachten! Wan neer de éénheid in het bedrijf zoek is, be staat die mogelijkheid niet. Wij moeten een éénheid vormen". Volgens Den Haag geeft de heer Van Eeden hier dus duidelijk aan, dat de crisis heffing de oorzaak niet ls, dat het slagers bedrijf ln moeilijkheden verkeert. „Wanneer wij de crisisheffing", aldus voert men in Den Haag ook nog aan, „werkelijk bulten werking zouden stellen, dan zou dit toch slechts tijdelijk helpen. Twee a drie weken zou het goed gaan. maar dan was Leiden weer ln last. De eenheid is zoek en dat is de kwestie. Men klaagt thans over de prijzen van het vee en er wordt met heele becijferingen aangetoond, dat de distribu tiemarge kleiner is geworden. Ook wij hebben de groot- en kleinhan delsprijzen nagegaan. Wij komen dan tot een daling in 1932 van 7,7 cent en in 1936 van 7,2 cent. In 1937 ls deze daling echter grooter geworden en wel in de eerste drie maanden van 1937 respectievelijk f. 0,24, f. 0,28 en f. 0,26. En laten we nu eens onderstellen, dat de crisisheffing inderdaad verdwijnt. Wat gebeurt er dan? Prijsverlaging: meer om zet, prijsverhooging. of er komt een afspraak om de prijzen niet te verlagen. En dat kan thans ook, als Ce slagers het maar eens zijn. Saneering, streng doorgevoerd, geeft een minder scherpe concurrentie. En alleen daarin kan de slagersstand baal vinden.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13