NA DEN SLAG Nieuwe overeenkomst tusschen de Oslo-Staten I Jtite laargang LEIDSCH DAGBLAD, Zalerdag 29 Mei 1937 Derde Blad iBUITENL. WEEKOVERZICHT .Orde moet er zijn, op straat en in den staat Inwerkingtreding 1 Juli op a.s. GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN FAILLISSEMENTEN WISSELING VAN PERSONEN EN INZICHTEN. IIn Engeland heelt zich een regeerings- flsselinc voltrokken! Baldwin is afgetre den en Neville Chamberlain heeft hem op- revolgd. Met Baldwin gaat een typische figuur Tan echt-Engeische originaliteit heen. Van I een gedwongen afstand van zijn voorname positie was geen sprake, integendeel was lijn positie sterker dan wellicht ooit het geval is geweest. Dit niet het minst door lijn gentleman-like handelen bij de zware troon-crisis, die 't Britsche imperium nog soo kort geleden heeft moeten doorstaan, en die dank zij hem, zoo schitterend te boven is gekomen. Regeeringspartijen zoowel als oppositie hebben toen den premier gezien ir, zijn beste kwaliteiten: bewaker en be schermer tot het uiterste van den zuive- ;eii Britschen geest voor de leiders van liet volk. Alles voor het land, slechts in de tweede plaats de persoon en zijn be langen.... Dit devies heeft voor den scheidenden staatsman altijd voorop gestaan en het ls de handhaving daarvan, die hem in de geschiedenis van het Britsche rijk een blijvende plaats waarborgt. Een direct groote figuur is Baldwin overigens toch niet geweest, die zelf leiding wist te geven voor de volkswil zich in een be paalde richting had gedemonstreerd. Reeds enkele malen heette zijn aftreden dien- lengevolgei aanstaande, doch telkens weer stond hij de aanzwellende stormen, dank jij de roem van integriteit en onkreuk baarheid, die als een aureool zijn slapen sierden. En nu heeft hij zelf zijn tijd van gaan gekozen: op het oogenblik, dat zijn zon hoog aan deri hemel stond! Als lid van het. Hoogerhuis de koning erkende zijn verdiensten door hem een hoogen adellij ken titel te verleenen zal hij nog slechts blijven deelnemen aan het politieke leven. Opvolger is, zooals gezegd, Neville Cham berlain, een lid van een familie, die het Britsche rijk reeds meerdere groote man nen heeft geleverd, zij het niet. altijd groot In gunstigen zin voor het buitenland. Als minister van financiën heeft hij zijn spo ren meer dan verdiend en het heet, dat hij een krachtige figuur is, die meer dan Baldwin de tucht in eigen partij zal weten te handhaven. Laat de historie dit straks beöordeelen Met Baldwin is nog een figuur heenge gaan uit de Britsche politiek, waarvan eens ce grootste verwachtingen werden gekoes terd: Ramsay Mac Donald verlaat de re- geeringsbanken. Hij was de eerste Labour- premipr in Engeland, doch nu hij heen gaat, is het juist Labour, dat hem verguist, lekend is, hoe Mac Donald destijds het lelang van een coalitie-regeering hooger stelde dan een partij-ministerie en dat heeft Labour hem nooit vergeven. Hij werd uit de partij gezet en sindsdien is zijn Jroem gedaald, zelfs zoo, dat hij momen- Itee 1 in vergelijking tot Baldwin geheel Jonopgemerkt verdwijnt. Een titel heeft hij geweigerd Naar het zich laat aanzien, zal Cham berlain slechts enkele wijzigingen brengen :n het door hem te vormen ministerie. In Ieder geval blijft Eden aan buitenl. zaken, zoodat daar geen wijziging van politiek is te verwachten. Een feit van groote impor tantie, vooral in de huidige omstandighe den, nu de groote politiek meer dan ooit ,in beweging" blijft. Totdusver heeft het Engelsche initiatief voor een wapenstilstand in Spanje, een initiatief, dat door Frankrijk krachtig wordt gesteund, weinig succes opgeleverd, maar het is een kwestie van geduld en dat heeft Albion altijd bezeten. Beide strij dende partijen in Spanje zelf toonen zich weinig tegemoetkomend, doch dat zegt op zich zelf weinig, daar anders onwillekeurig ion worden geconcludeerd, dat de partij, die zich er voor uitspreekt, bang is voor de toekomst. Valencia zou op zich zelf niet het minste bezwaar hebben tegen een terugtrekken van de buitenlandsche strijd krachten, dat aan een wapenstilstand vooraf zou gaan, althans daaraan zou worden gepaard! Doch dit ls juist een re den voor Franco te meer om zich ernstig !e verzetten, want heeft Valencia niet vele buitenlanders genationaliseerd? De ontvangst van het Engelsche voorstel bij de groote mogendheden is zeer ver schillend. Italië stond er direct vrij scep tisch tegenover, zooals niet anders was te verwachten, daar Italië het Engelsche stre ven niet vertrouwt. Rusland heeft totdus ver gezwegen in alle talen en Duitschland vertoont eenigszins kameleon-allures. Eerst werd het Engelsche voorstel zoowel officieel als officieus goed ontvangen, doch óiaruit. bleek een te groote tegenstelling 'usschen Berlijn en Rome, die immers z.g. I een spil vormen en Duitschland is sindSJ fcerst© SCnr©U6 dien ietwat bijgedraaid in de richting van i Home. Niettemin blijkt duidelijk, dat Ber- -ijn. zoo het toenadering tot Londen zou kunnen bereiken, Rome wel wil laten schieten en dat teekent de waarde van de is Berlijn-Rome naar verdienste. Wij heb ben trouwens daarop altijd gewezen Bijzondere aandacht verdient in dit ver bind het bezoek van dr. Schacht aan Parijs. Het heette, dat dit alleen betrof de opening van het Duitsche paviljoen op de wereldtentoonstelling, maar de ware be- 'eckenis gaat ver daarboven uit, gelet op betgeen Schacht zelf heeft verklaard In redevoeringen ais anderszins. Het gaat om een handelsverdrag met Frankrijk en via dit verdrag tot verdere overeenkomsten. !'an Duitsche zijde Ls daarbij een bijzon dere tegemoetkomendheid aan den dag ge- ■Tgd en daarop worden verwachtingen ge bouwd! Mogen zij in vervulling gaan De Italiaansche dictator heeft een merk waardig interview verleend aan een Ame- Saansch journalist. Hij verklaarde zich waarbij bereid tot stopzetting van verdere «wapening, mits ook de anderen daartoe ^den overgaan! Inderdaad merkwaardig, ~aat Italië heeft immers zijn bewapening Jij wel tot het uiterste opgevoerd en wil •■•ans praten, nu Engeland zijn program aangekondigd als antwoord op het- ?een beide dictatuurstaten van fascisti- "den inslag volbrachten.... Blijkbaar m Mussolini het tegen Engeland in de ^wapeningsrace niet te kunnen volhou- «n. maar dit ligt er te dik bovenop om vertrouwen te kunnen wekken, dat het bereiken van een overeenkomst :'odig is' .Toen Engeland op lager niveau het- Mfde wilde, weigerden Italië en Duitsch- •^d, waarbij voor het laatste land het ttfief gold nog niet „bij" te zijn bij de Aderen! naar vermin dering der economische belemmeringen. Gistermiddag om vijf voor vijven is in de De Lairessezaal te 's-Gravenhage een overeenkomst geteekend door de gedelegeerden der regeeringen van de landen, welke deel üitmaken van de conventie van Oslo, te weten de regee ringen van België, Denemarken, Fin land, Luxemburg, Noorwegen, Neder land en Zweden, welke overeenkomst strekt tot bevordering van hun onder linge handelsbetrekkingen. Op initiatief van dr. Colijn, voorzitter van den raad van ministers van Neder land. hebben deze regeeringen de middelen onderzocht, om een gezamenlijke actie te ondernemen tot uitbreiding van het han delsverkeer in het algemeen. Zij hebben gemeend, dat het, ter bereiking van dat doel, nuttig was, voor de goederen, die van belang zijn voor hun ouderlingen handel, geleidelijk over te gaan tot een verminde ring van de handelsbelemmeringen, af schaffing van bijzondere verdedigings maatregelen. getroffen om zich te be schermen tegen de gevolgen van de crisis, en instelling van maatregelen, inhoudende uitgebreider en nauwkeuriger waarborgen voor de stabiliteit dan die op het oogen blik bestaan. blieke aanbestedingen en bestellingen van den staat, de gemeente of eenig ander openbaar lichaam in studie te nemen uit een oogpunt van de voor keur, die aan de binnenlandsche voort brengselen wordt gegeven. In afwachting van het deponeeren van de ratificatie-oorkonden zal de overeen komst voorloopig in werking treden op den lsten Juli 1937. Zij zal een looptijd hebben van een jaar. Partijen zullen in onderlinge overeenkomst de wijze vaststellen, waarop zij zal kunnen worden verlengd en aange- -..,1/1 -Zn In overeenstemming met dit programma hebben de regeeringen van België, Luxem burg en Nederland zich verbonden zonder invoerbeperkingen, de in een bijlage ge- H noemde goederen, afkomstig van 't grond- vuid. Zij voorziet evenwel in "de mogelijk gebied van de onderteekenende staten, toe heid voor iedere regeering. zich geheel ot te laten of alle gevraagde invoervergun- gedeeltelijk hiervan vrij te maken, indien ningen te verleenen wat betreft de arti- 'door buitengewone kelen, voor welke een voorafgaande invoer vergunning r.oodig is. Zij hebben zich. bui tendien. verbonden om het douanestelsel voor deze artikelen niet te verscherpen. De regecringen van Denemarken. Fin land. Noorwegen. Zweden en de regeering van Nederland, ditmaal in naam van Ne- derlandsch-Indië, hebben van haar zijde de verplichting op zich genomen om voor de goederen, in een tweede lijst opgesomd, geen enkel initiatief te nemen, strekkende tot een verhooging van invoerrechten, hef fingen en bijzondere rechten op den in voer, noch deze nieuw in te stellen. Boven dien hebben zij zich verbonden, geen nieuwe beperkende maatregelen voor die producten te treffen. Ter aanvulling van de conventie van Oslo bepaalt de overeenkomst, dat in principe iedere nieuwe maatregel, die een belemmering van het handelsver keer tengevolge zou kunnen hebben, van te voren aan de andere landen, die de overeenkomst hebben geteekend, medegedeeld zal moeten worden. De regeeringen van de deelnemende staten zijn overeengekomen, gezamen lijk iederen maatregel te onderzoeken om een einde te maken aan de prac- tijken van abnormale mededinging in den buitenlandschcn handel, die hun land betreffen. Eveneens zijn zij over eengekomen om het regime van pu- omstandigheden de aigemeene economische verhoudingen zich mochten wijzigen. Deze plurilateral over eenkomst luidt een nieuwe phase in de economische betrekkingen tusschen de Oslo-staten in. Zij staat open voor ieder land. dat zal kunnen toetreden, na daar omtrent een overeenkomst gesloten te hebben met de onderteekenende staten. Zij moet beschouwd worden als een eerste schrede in de richting van een verminde ring der belemmeringen op economisch gebied. De actie, welke hiermede aanvangt en welke de onderteekende staten in een tegelijk met het arrangement ondertee kend protocol op zich genomen hebben voort te zetten, zal des te vruchtbaarder zijn, indien andere mogendheden er haar medewerking aan zullen verleenen. DOODELIJKE VAL. Gistermiddag was de 17-jarige dienst bode T. Reygersberg uit de Groenelaan te Schiedam in de woning aan den Essen- burgsingel te Rotterdam waar zij in betrek king was, bezig met het schoonmaken van de dakgoot. Het meisje heeft daarbij het evenwicfit verloren en is van 15 meter hoogte 'naar beneden geslagen. Zij kwam met het hoofd op de straat terecht en was op slag dood. TUSSCHEN TWEE VOERTUIGEN BEKNELD. Zevenjarige jongen gedood. Gisteravond is te Zwaag (Fr.l een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de zevenjarige C. Bennis om het leven is gekomen. De knaap geraakte bii het oversteken van den weg bekneld tusschen een maaimachine en een juist passeerende auto. Eenige oogenblik- ken na het ongeluk gaf de jongen den geest. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. 1 Brandweer machteloos wegens gebrek aan water. Gistermiddag is brand ontstaan in de kapitale boerderij van den landbouwer J. Thielen te Asten. Wegens gebrek aan water kon de brand weer niets uitrichten. De boerderij met in boedel ging geheel verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. PLOTSELING DEN WEG OVERGESTOKEN. Driejarig meisje door auto overreden en gedood. Te Hilversum heeft gistermiddag te on geveer half vijf een aanrijding plaats ge had. welke aan de driejarige P. Berkenbosch wonende Hoogstraat aldaar, het leven heeft gekost Het kind stond op het trottoir van de Havenstraat, toen een vrachtauto naderde. Het stak even voor de auto zou passeeren, plotseling over en kwam onder de wielen van den zwaren wagen. De kleine was op slag dood De chauffeur had aanvankelijk niets ge merkt. Zijn auto is nog door de politie onderzocht, doch in orde bevonden. Den chauffeur treft niet de minste schuld. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE RAMP IN MEXICO. Reeds veertig lijken van slachtoffers geborger Het aantal lijken, dat na de ramp te Tlalpujahua geborgen is, bedraagt reeds veertig. Men neemt echter aan, dat zich nog eenige honderden lijken onder de modder en het puin bevinden. Op het gevaar, dat het mijnwerkers plaatsje tengevolge van den zwaren regen val der laatste dagen bedreigde, was reeds den dag tevoren gewezen. Desondanks wilde niemand zijn huis verlaten. Algemeen wordt gevreesd, dat tengevolge van de aardverschuiving en den modder- vloed de plaatselijke mijn niet verder ge ëxploiteerd zal kunnen worden, zoodat on geveer 5000 arbeiders met werkloosheid bedreigd worden. ONWEER IN BOHEMEN EN MORAVIË. Bij hevige onweders. die de laatste da gen in sommige gedeelten van Bohemen en Moravië hebben gewoed, zijn 11 menschen gedood, terwijl ernstige branden plaats hadden. HAAGSCHE RECHTBANK. De Haagsche Rechtbank heeft A. de M. te Bodegraven, die terecht heeft gestaan wegens veroorzaken van lichamelUk letsel door schuld, vrijgesproken. Bij het laden van een auto met hout, was een plank buiten den wagen gestoken, waar een wielrijder tegen op gereden was, waardoor deze verwondingen had bekomen. Na afloop van deze laatste zitting deelde de voorzitter der conferentie, dr. Hirsch- feld. nog mede. dat hij het bovenstaande thans niet kon toelichten. Het ligt in de bedoeling binnenkort nadere bijzonder heden over deze overeenkomst te geven. „Zonder den tekst van de overeenkomst voor mij te hebben, kan ik geen bijzon derheden mededeelen", aldus dr. Hirsch- feld. Heden zullen de gedelegeerden en de gezanten van de betreffende landen deel nemen aan een lunch, welke de minister president, dr. H Colijn, in hotel ,De Oude Doelen" hun zal aanbieden. Wegens ver blijf buitenlands zullen de ministers De Graeff en Gelissen niet aanzitten. IIAARLEMSCHE RECHTBANK. De Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen J. F. S. uit Rijnsburg, die terecht had gestaan wegens overtreding der Mo tor- en Rijwielwet. S. werd veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf met intrek king van het rijbewijs voor den tijd van twee jaren. De 25-jarige advertentiereiziger O. C. uit Haarlemmermeer, die terecht heeft ge staan wegens diefstal van een dameshoed werd veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar met bijzondere voorwaar den en opdracht. C. werd in vrijheid ge steld. De Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den 49-jarigen tuinder J. W. A. v. d. W. uit Nieuw-Vennep, die in hooger beroep terecht heeft gestaan van een vonnis van den kantonrechter te Haarlem, waarbij hij was veroordeeld tot een geldboete van f 25 subs. 10 dagen hechtenis wegens het ver handelen van spercieboonen, terwijl hij als georganiseerde bij de Ned. Groenten- en Fruitcentrale was geschrapt. De officier van Justitie had bevestiging gevraagd van het vonnis van den Kanton rechter. De Rechtbank sloot zich hierbij aan. 1 Vernietigd: J, G. van Woerkom, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9