LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 29 Hei 1937 UIT DE BONTE WAERELD WEERBERICHT. Rede van Goebbels over de processen wegens zedenmisdrijven. Laatste Berichte Binnenland De kabinetscrisis. SPORT BEURSO VERZICHT MAREI tPfi, REMCIITDLt^ Barometerstand. Hedenmiddag 2 uur: 774. binnenlandsch weerbericht. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. Hoogste stand: 771.7 te Nordöyan. Laagste stand: 7513 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 30 Mei; Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Licht tot half bewolkt. Droog weer. Weinig verandering in temperatuur. buitenlandsch weerbericht. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. De depressie, welke gisteren over Scan dinavië lag, trok snel Oostwaarts en werd door een sterke drukstijging gevolgd, zoodat het gebied van hooge drukking zich over geheel Scandinavië uitbreidde. Als gevolg hiervan waaien in het Oostzeegebied nog krachtige tot stormachtige Noordelijke win den. Ook in het hooge Noorden van Scan dinavië is het luchtdrukverval groot, hier is de wind krachtig uit Noordwest, met plaat- lelijk nog regen. Overigens is de lucht in Scandinavië meest opgeklaard, de tempe ratuur is er nog overal onder normaal. De Ocean-depressie trok Noordwaarts. Op Ierland zijn de barometerstanden ook stij gende en ls de lucht betrokken. In Schot land is de lucht meest betrokken met nog regen. In Engeland ls de lucht meest hel-- der tot licht bewolkt. De wind ls op de Brit- Kbe eilanden zwak tot matig uit Zuidelijke richtingen. In het overige waarnemingsge bied waaien meest zwakke winden en is de lucht helder tot licht bewolkt. Met uitzon dering van Scandinavië en Noord-Duitsch- land Is de temperatuur overal weer boven tormaal. weersomstandigheden HEDENOCHTEND 8 uur. Parijs: Windstilte, 18 gr. C., fraai. Londen: z.o. wind, 17 gr. C., mooi. Berlijn: w.n.w. wind, 12 gr. C.. mooi. Nice: N. wind, 23 gr. C., mooi. luchttemper ati) cr. 9 uur voorm.: 16 gr. C. (63 gr. F.). IJ uur 'smldd.: 19'/i gr. C. (67 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Zondag. ïm. te 6 u. 30 min.: n.m. te 19 uur. Voor Maandag. :Vm. te 7 u. 11 min.; n.m. te 19 u. 42 m.n. watertemperatuur. Zweminrichting „Poelmeer". 'sMIddags 12 uur: 21 gT. C. Zweminrichting „De Zijl". 's Middags 12 uur: 20'h gr. C. licht op voor fietsers e.a. Zaterdag: 9.37 n.m. tot 4.17 v.m. Zondag: 9.38 n.m. tot 4.16 v.m. maans. op. en ondergang. 19 Mei: onder: 8 u. 17. '9 Mei: op: 0 u. 08; onder: 9 u. 26. JAPAN. Tegen de regeering Hajasji. De twee groote politieke partijen, Min- tlto en Seiyoekai, hebben een gemeen- jeoappelljke vergadering gehouden na af- ™p waarvan een manliest werd gepubil- '((fd, waarin de partijleiders hun ver houwen In de regeering van Hajasji op- fïien en haar ontslag elschen. Zij verwi.i- de regeering de politieke partijen bij samenstelling der regeering te hebben Wnegeerd, en na voortdurend hun steun hebben gezocht toch den Landdag op '«-volkomen ongrondwettige wijze" te {when ontbonden. De onderteekenaars van manifest dringen aan op de vervan- K'S der regeering door een „waarlijk na saal" kabinet. *5 oen resolutie deelen de partijen nog ?™e besloten te hebben een uit vijftig bestaande commissie in het leven ji toepen, welke tot taak zal hebben een i™Pagne te leiden, teneinde den val der htenwoordige regeering te weeg te bren- MEXICO "e staking in de petroleumnijverheid. Jje staking in de petroleumnijverheid "Jt tot dusver een kalm verloop. Onge- er 30,000 arbeiders, ln dienst bij elf on- jmemlngen, zijn bij de staking betrok- JrJ in het binnenland houden stakings- S;11 er het oog op, dat het werk op de en ln raffinaderijen wordt neer- t» Krachtens de afspraak tusschen 'n ^ihgscomité en het departement jik 'dfricht op de petroleumnijverheid ju, °e spoorwegen gebruik van stook- tainyW de wagens van officleele per- r3 d'Plomaten en de voertuigen van ate diensten benzine van de staats- regie krijgen. Bij de regie vreest men, dat de voorraad voor autobussen, huurauto's en particuliere wagens morgen zal zijn uit geput. Het departement van arbeid zet zijn bemiddelingspogingen voort, doch het schijnt, dat slechts de tusschenkomst van den president een regeling van het con flict tot gevolg zal kunnen hebben. DUITSCHLAND Geen nieuwe inflatie. Rijksminister Goebbels heeft gisteravond in een groote rede in de Deutschlandhalle te Berlijn o.a. gesproken over de processen wegens zedenmisdrijven, die op 't oogen- blik gevoerd worden tegen een aantal le den van den katholieken klerus. Wanneer men, aldus de minister, beweert, dat dit alles slechts schijnprocessen zijn, die moe ten dienen om de katholieke kerk te com- promitteeren, dan moet ik daarop antwoor den. dat hetgeen daarover in de kranten staat, nog maar onbeduidend schijnt te- genoner de ergerlijke zedenverwildering, die hier aan het licht treedt. Wanneer dan ook van kerkelijke zijde betoogd wordt, dat de gepubliceerde berichten over de pro cessen de zedelijkheid der jeugd in gevaar brengen, dan moet ik daar tegenover stel len, dat niet de kranten, die deze berich ten pubhceeren, doch de misdadige sex- ueele uitspattingen van den katholieken klerus het lichamelijke en zedelijke wel zijn der Duitsche Jeugd ernstig in gevaar dreigen te brengen En ik verklaar met nadruk, dat deze sexueelé pest met wortel ?n tak moet en zal worden uitgeroeid. Wanneer de kerk daarvoor te zwak is ge bleken, dan zal de staat er voor zorgen. Een katholieke kardinaal in Amerika, Mündelelnn heeft in een openbare rede. mij den oneerlijken propaganda-minister van Dultschland genoemd, die deze pro cessen slechts laat voeren om de vervolgde katholieke kerk schade te berokkenen. Ik zie mij derhalve genoodzaakt, uit de sfeer van het zwijgen te treden en antwoord te geven. De aanval van den kardinaaj op den nationaal-socialistischen staat komt wel iswaar uit het buitenland, doch de aan stichters ervan zitten, naar kan worden aangetoond, in Dultschland zelf. Zij behoo- ren tot de kringen, die door de processen rechtstreeks worden getroffen. Goebbels betoogde vervolgens, dat geen land ter wereld deze misdrijven over het hoofd had kunnen of mogen zien. Dat de processen niet met gesloten deuren behan deld zijn, motiveerde hij met er op te wijzen, dat in en vooral buiten Duitschland vele en hooge vertegenwoordigers van den klerus beweerd hebben, dat tallooze Duit sche priesters op religieuze gronden ln hechtenis worden gehouden, waardoor het noodzakelijk is geworden, de redenen te laten zien, waarom deze priesters zijn ge arresteerd. Niet religie en politiek zijn hier in het spel. Het was volgens den minister niet moge lijk, de kloosters aan zichzelf over te laten, daar hier gesproken kan worden van een stelselmatige zedelijke vernietiging van duizenden kinderen en zieken. Hun. die vragen, waarom anders in soort gelijke gevallen de behandeling niet open baar Is. antwoordde spr., dat het tot nu toe nog bij geen anderen stand is opgekomen, dergelijke vergrijpen te dekken en dat zich bovendien in geen anderen stand een der gelijke ontucht op groote schaal verbreid heeft, als in de onderhavige. In 1934 werden echter, aldus Goebbels, meer dan zestig personen der N.S.D.A.P., die in de partij evenals dit thans in de kloosters en onder de geestelijkheid ge schiedt den laster trachtten te kweeken, op staanden vost doodgeschoten. Daaren boven heeft echter de partij het volk in alle openbaarheid over deze gebeurtenissen ingelicht. Spr. stelde de vraag, wat de kerk gedaan heeft. Jarenlang heeft zij, zelde hij, van politieke vervolgingen gesproken, opgeslo ten geestelijken als martelaren verheer lijkt, ofschoon zij wist, dat het daarbij voor 95 procent om overtreders tegen de zeden ging. Zij heeft de schuldigen ln bescher ming genomen, en velen konden derhalve op andere plaatsen opnieuw op de onschul dige jeugd wordon losgelaten. Goebbels verklaarde, dat er thans helaas niet meer aan getwijfeld behoeft te worden, dat zelfs de duizenden gevallen, die ter kennis van de justitie gekomen zijn, slechts een frac tie van den waren omvang dezer zedelijke verwildering vormen, en slechts een symptoom beteekenen van het algeheele verval. Onder geen enkele omstandigheid, verklaarde spr. daarop, zuilen wij ons echter laten intimidecrcn en een zui vering, die in het belang der openbare moraal en der bescherming onzer jeugd noodzakelijk is, niet ten uitvoer bren gen. Hij betoogde, dat de kerk hiertoe zelf de gelegenheid heeft gehad, doch in dit op zicht nalatig is geweest, en haalde hiervan verschillende voorbeelden aan. De minister besloot met een ernstige waarschuwing aan het adres der kringen, die het aangaat. Wordt de waarheid der zedelijkheids- processen tegen katholieke geestelijken, zoo zeide hij, nog eenmaal door iemand in of buiten Duitschland in twijfel ge trokken, dan zullen wij met de meest doeltreffende en drastische maatrege len dezen twijfel te niet weten te doen. Zoo iemand het nog waagt, wantrou wen te wekken ten aanzien van de on aantastbaarheid en zuiverheid der Duitsche justitie, dan zullen wij eenige zeer hooge personen van den klerus voor de noodzakelijkheid stellen, voor het gerecht onder eede rekening en verantwoording af tc leggen. Tenslotte richtte Goebbels zich tot de .duizenden fatsoenlijke geestelijken, die met. een bedroefd hart het verval van de kerk zien" en hij sprak de hoop uit. dat zich van deze kringen uit een zuivering zal voltrek ken, die zoo tijdig geschiedt, dat het niet te laat is. In een te Wesermuende-Bremerhaven gehouden rede verklaarde de rijksminister van financien Schwerin von Krosigk o.a., dat het woord van den Führer er borg voor staat, dat het Duitsche volk voor het ongeluk van een nieuwe Inflatie zal wor den gespaard. Er is nies, wat op zoo iets zou wijzen. Het volksinkomen is van 45 tot 62 milliard, dus met 36"/» gestegen, terwijl het bedrag der in circulatie zijnde beta lingsmiddelen slechts van 5,5 op 6.7 mil liard, d.i. met 21%>, is gestegen. Het Duitsche volk kan en wil het niet buiten scheepvaart en handel met de bui tenwereld stellen, doch een duurzaam eco nomisch verkeer is slechts mogelijk tus schen volkeren, welker eigen economische basis gezond is. Wij zijn, besloot de minister, door de natuur en de geschiedenis stiefmoederlijk benadeeld. Dit nadeel op te heffen en ons de ontbrekende grondstoffen door techni sche prestaties te verschaffen, is het doel van het vierjarenplan. Het druischt. derhalve niet tegen de be langen van den uitvoerhandel en werela- economle in, doch schept juist den grond slag voor een toekomstig gezond handels verkeer tusschen de volkeren. VEREENIGDE STATEN Stakingrelletjes. Te Youngstown is het tot ernstige on geregeldheden gekomen, toen een duizend- lal stakers een dér fabrieken der Republic Steel Company trachtten te sluiten. De politie greep in; vijf stakers en een agent werden gewond. Ook in Chicago kwam het tot botsingen. Stakers, die een optocht hielden langs de fabrieken der Republic Steel Company, waar nog gewerkt werd, zijn door de po litie met den gummiknuppel verspreid. Verscheidene personen liepen verwondin gen op. Volgens het organisatiecomité der arbei ders staken 72,240 der 77.900 werknemers in de staalindustrie. In zes staten zijn 25 fa- blieken gesloten. Roosevelt heeft de pers medegedeeld, dat de regeering een krachtige campagne zal voeren tegen hen, die hun inkomstenbe lasting niet betalen. De belastingontduiking bedraagt ver scheidene millioenen per jaar en stijgt jaarlijks, vooral doordat zeer rijke personen hun verplichtingen niet nakomen. Do regeerlngspersdienst meldt- H. M. de Koningin heeft heden in ver band met de kabinetscrisis op het „Huil ten Bosch" ter conferentie ontvangen de voorzitters van de Tweede Kamerfracties van den Vrijzinnig Dem. Bond en Vrij heidsbond, onderscheidenlijk de heeren mr. A. M. Joekes en dr. S. E. B. Bierema. ALG. NED. BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. De Algemeene Nederlandsohe Bond van Handels- en Kantoorbedienden heelt van daag in Krasnapolsky te Amsterdam zijn algemeene vergadering gehouden. De bondsvoorzitter, de heer W. Brouwer. Jr. opende de bijeenkomst met het uitspre ken van een rede, waarin hij wees op de verbetering van de toestanden in andere landen, waar de vrije ondernemer aan ban den is gelegd. Spr. vraagt zich af, wanneer deze wetgevingen eindelijk tot ons land zul len doordringen. Na uitvoerig de toestanden In Nederland te hebben besproken, kwam spr. op hetgeen de bond sedert de vorige algemeene vergadering tot stand heeft ge bracht. Hierna werd met de behandeling van de agenda, waarvan het meerendeel der pun ten een huishoudelijk karakter draagt, be gonnen. UITSLAG EERSTE KAMERVERKIEZINGEN. Het Centraal Stembureau heeft ln een te den Haag gehouden openbare zitting den uitslag vastgesteld van de gehouden Eer ste Kamerverkiezingen conform als door ons is vermeld. HULDIGING P. MOLTMAKER. Een schat van bloemen omringde gister avond od het oodlum van de groote zaal van het N.V. Huis te Utrecht den heer P. Moltmaker en zijn familie, ter gelegenheid van zijn zilveren iubileum als voorzitter van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramweg personeel Dr. H van Maanen, directeur der Ned. Spoorwegen, uitte ziin groote waardeering voor het werk van den bondsvoorzitter, dien hij kenschetste als een voortreffelijk vak- vereenigingsleider Namens het N.V.V. maar ook als vriend sprak de heer Kupers. die enkele bloem stukken. zoowel als een stoffelijk bliik van waardeering aanbood. Een groot aantal sprekers, w.o. ook uit het buitenland, heeft daarna nog getuigd van de groote genegenheid en de waar deering, die men in breeden kring voor den heer Moltmaker koestert. Vrijwel alle sprekers deden hun woorden vergezeld gaan van het aanbieden van geschenken. De hger Moltmaker dankte allen die aan hun waardeering uiting hadden gegeven. Het verheugde hem, dat de verhouding tot de directie zoo goed was. UIT NED. OOST-INDIË. nogmaals salaris verhooging. BATAVIA, 29 Mei. (Aneta A.N.P.) Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat met Ingang van 1 Juni 1937 In geheel Indië uiteraard uitgezonderd die streken, waarin reeds een gelijke of een hoogere toeslag was verleend aan ambtenaren waar is het goud van de inca's? De onderzoekingen in het rijk der Inca's, de heerschers van Peru, waarvan het eer ste opperhoofd, Manco Capac, een grooten staat met een sterk socialistischen inslag stichtte, is voor talrijke geschiedkundigen nog steeds een geliefd arbeidsterrein. In 1533 werd het rijk door de Spaansche con quistadores veroverd, die daarna van het Spaansche hof een titel en grondbezit ont vingen. Met de verovering van het Inca-lijk werd de weg naar Europa opengesteld, waarlangs het goud naar Europa kwam. Voor dien tijd had het edele metaal in Europa nog weinig waarde. Omdat men met vrij groote zekerheid kan aannemen, dat er nog altijd geweldige massa's goud onder de puinhoopen van het oude rijk liggen en omdat deze plaatsen ook bekend zijn, vindt er een groote jacht plaats naar deze goud schatten. Volgens de legende is het goud door 40.000 Indianen ergens begraven, op dat niemand het zou kunnen vinden. Mis schien is de jonge Zweed Rolf Levin zoo gelukkig, de gouden standbeelden en voor werpen op te sporen. In Ecuador had hij een moeizame expeditie naar de stad Lo- grono ondernomen, die drie honderd jaar geleden door de Indianen met den grond gelijk gemaakt werd. Het gelukte hem in derdaad de resten van de oude Spaansche stad te vinden. Nadat zijn eenige blanke begeleider in een rivier verdronken was, be reikte hij zelf na geweldige inspanningen en ontberingen het dorp Zamora, waar de „hel van het oerwoud" begint. Daar moe ten nog steeds geweldige massa's goud on der de aarde verborgen liggen. DE EERSTE VUURTOREN TER WERELD. Reeds de Romeinen kenden den vuur toren. In Dover bevinden zich de ruïnes van een Romeinschen vuurtoren, die ge durende de verovering .van Brittannië door Caesar werd gebouwd. Een tweede vuur toren, die ongeveer honderd jaar jonger is dan die bi] Dover, wordt tegenwoordig nog gebruikt. Weliswaar ls hij gedeeltelijk ver bouwd en gerepareerd, maar in hoofdzaak is het nog dezelfde oude toren, die den Romeinschen galeien, die vanaf de Golf van Biscaye de kust langs zeilden, den weg naar de haven van Brigantium wees. De oeroude vuurtoren van Coruna geldt als de oudste van zijn soort. De Romeinen noemden hem de Hercules-Toren en dezen naam heeft hij door alle eeuwen heen ge houden. In welk jaar deze toren gebouwd is. is niet precies bekend, maar inschriften en andere teekens rechtvaardigen het vermoeden, dat hij in den tijd van Tra janus reeds bestond Toen het Romeinsche keizerrijk uit elkaar viel en Rome de heer schappij over de zeeën verloor, doofde ook het vuur van den Hercules-Toren, alsook dat van de andere vuurtorens, die den heerschers der wereld als wegwijzer op de zeeën had gediend. Terwijl het meerendeel van deze vuurtorens tot ruïnes is verval len. heeft een gelukkig toeval den Her cules-Toren voor dit lot bewaard. Hon derden jaren lang was hij niet meer dan een citadel van vier muren, welke meer en meer in verval raakte. In 1694 namen twee mannen, een Duitscher en een Engelsch- man, die hun landen ais consuls in Co runa vertegenwoordigden, het initiatief om de noodzakelijke reparaties aan te brengen en daarmee legden zij den grond slag, waarop de Spanjaarden ln 1797 den toren den vorm konden geven, dien deze thans nog heeft. GOEDE ECHTGENOOTEN ZIJN GEEN GOEDE DANSERS. De in Parijs levende advocaat Gaston Legoff, wiens speciaal terrein echtschei- dingsprocessen zijn, heeft in den loop van zijn langjarige practljk veel ervaringen op dit gebied opgedaan. De advocaat ver klaarde, dat op grond van zijn ervaringen, hij waargenomen had, dat goede ecllt- genooten in het geheel niet of zeer slecht konden dansen. Tot deze bewering was hij gekomen door zijn véle echtscheidingspro cessen. waarbij het steeds weer bleek, dat de mannen, die aan het mislukken van hun huwelijk geen schuld hadden, niet konden dansen. Bij ieder proces vraagt de advo caat onmiddellijk, of de echtgenoot goed dansen kan of niet. Wanneer de cliënt over deze vraag, die schijnbaar met het proces niets te maken heeft, zeer verbaasd is, dan heeft het antwoord voor den advocaat groote béteekenis, omdat het resultaat en de uitslag van bet proces met deze vraag ten nauwste samenhangt. VOETBAL. R.b.F.—K.N.C, Maandag te 7 uur spelen R B. F. en K. N. C. een vriendschappeüjken wedstrijd op het Leldsche Boysterrein. Scheidsrechter is dc heer J. Neuteboom. VEREENIGING L. W. V. Nadat een elftal uit de Leidscho werk- loozen Vereeniging tweemaal een wedstrijd gespeeld heeft is gisteravond in een verga dering van voetballiefhebbers, leden en donateurs van L. \V V. een voetbalvereen. opgericht die ook zal medespelen in het iournooi, uitgeschreven door C. G W. Er werd een bestuur gevormd uit de heeren H. van Leeuwen, G. Zwanenburg en L. Plal- teel, resp voorz., secr. en penningm. Het adres van het secretariaat is: Nieuwstraat 1 De vereeniging is genaamd L. W V. De kleuren zijn wlt-zwart. met een maandelijksch inkomen van min der dan 300 gulden, efn duui etceslag van van 5°/n is toegekend, op de normale en overgangs-bezoldiging. met een minimum van f. 1.00. Hierdoor mag het gezamenlijk inkomen het bedrag van f. 300 's maands niet overschrijden. A'DAM, 29 Mei. In de eerstkomende drie maanden zal de effectenbeurs des Zaterdags gesloten zijn, zooals in de zomermaanden gebruikelijk is. Zonder de minste schade te berokkenen, had men het beursgebouw ook heden voor den effectenhandel gesloten kunnen hou den. Want van de affaire die de laatste dagen reeds weinig te beteekenen had ge had, was vandaag bijna niets meer overge bleven. Nieuwe gezichtspunten hadden zich daarbij niet geopend, zoodat er geen fac toren waren om de een of andere stem ming te voorschijn te roepen. Het meest opmerkelijke kenmerk van de markt was de vaste stemming op de belegglngsafdee- ling, in het bijzonder voor de Oude Schuld. De 4°/» obligatiën Nederland en Neder- landsch-Indië waren vrijwel onveranderd, doch de oude 3"/» obligatiën en certificaten werden opnieuw belangrijk hooger geno teerd, terwijl ook de integralen verder naar boven konden loopen. Ook voor gemeente lijke en provinciale obligatiën was de stem ming gedecideerd vast. De laatste maanden was nu en dan nog wel eenig aambod te verwerken van pro vinciale of gemeentelijke papieren, die bij de plaats gehad hebbende conversieope raties niet onmiddellijk konden worden ge- plaats. Dit aanbod is thans geheel verdwe nen en daarom zou het geen verwondering behoeven te wekken, indien opnieuw een conversieprogram zal worden afgewerkt. De tegenwoordige verhoudingen op de geldmarkt zijn van dien aard, dat conver- sietransacties vrij gemakkelijk kans van slagen hebben. Op de locale aandeelenmarkt lagen de Rubberfondsen iets gedrukter in de markt, zoodat hier en daar lagere noteeringen tot stand kwamen. Amsterdam Rubbers kwa men beneden het slot van gisteren, dat toen reeds op het laagste punt van den dag kwam. terug. Van affaire in Tabak ken was niets te bemerken. Aandeelen Deli Mij. werden enkele procenten lager geno teerd. Van dc Industrieelen werden ook de Philipsaandeelen iets lager afgedaan. Het meeste ging nog om in de aandeelen vlieg tuigen, die zich hoofdzakelijk rondom 160 pCt. bewogen. De affaire in Suikerfondsen was vrijwel geheel tot stilstand gekomen. De koersen waren niet of niet noemens waardig veranderd. De Scheepvaartafdee- ling lag geheel verlaten. Van de Petro- leumfondsen kwamen Koninklijken iets lager te liggen. De Amerikaansohe markt was stil. Daar de beurs te New-York drie dagen achtereen gesloten zal zijn, onthield men zich van transacties. wisselkoersen. Londen 8 97'Tl: Berlijn 73.05; Parijs 8.11'/i:' Brussel 30.68; Zwitserland 41.49; Kopen hagen 40.10; Stockholm 46.30; Oslo 45.12'/i; New-York 1.8115/16 Praag 6.34'/i. Prolongatie 1; Part. disc. Daggeld Vi. LEIDEN. 28 Mei. Noteering Coop. Groen ten-, Fruit- en Bloemenveiling-Vereen. „Leiden en Omstreken". Prei per 100 KG. f. 1.50—2.10; Andijvie f 3—11; Sla f.2—4; Aardbeien f. 74—128; Snijboonen f.3052; Tuinboonen f.4142, Doperwten f.3235; Peulen f.2244; Pos telein per 100 KG. f.27; Spinazie f.3—6; Tomaten A f.32; B f.34—42; C f. 28—30; CC f. 22; Komkommers per 100 stuks f. 2.70 —11.10; Bloemkool f.2—19.90; Sladade 0.60 —3.30; Rabarber 0.701.90; Pieterselie per 100 bos 0.90—1.30; Radijs 0.50—1.60: Sel derie 0.70—2.10; Uien 0.80—1.10; Peen 3.50 —10 00; Rabarber 1.10—6.10. LEIDEN, 29 Mei. Boter, Fabrieks- boter, prima, f. 1.51; boerenboter, prima, f. 1.30f. 1.40 p. kg. Aanvoer 2580 kg. Han del kalm. Turfmarkt v. 24 t.m. 29 Mei. Lange turf f. 7.50—8.00 p. 1000 stuks. LEIDERDORP, 28 Mei. Aanvoer 3400 st. Kippeneieren f 2 803.20 p. 100. Eenden eieren f 2.202.70. Boter f 0.620.74 p. p. Kaas f 0 150.28. Kippen f 0.55—0 80 p. St. Hanen f0.041.15. Konijnen f0.252.20. HOOFDDORP. 27 Mei. Rogge 8.25—8.75; Chevalier Gerst 8.258.75; Haver 7.25 7.50; Duiveboonen 8.0010.—; Bruine boo- nen 10.0011 Groene erwten 8.50 9.25; Gele Mosterd 1415; Kanariezaad 1415; Karwijzaad 2223; Blauwmaan- zaad 22—23 gld. RIJNSBURG, 28 Mei. Papavers 40120 c. Margrieten 10—18, Pyrethrum Robinson 35 60. Sneevliet 2030, Parker 2030, Ja mes 4060, Lelies wit 2.102.30, Immula- tum 1.806.40, Bruidsanjers 10—16, idem rood 20—35, Centauria 2030. Rozen: Rose Candia 7090, Butterfly 6080. Lathyrus 1639, Anemonen 1635, Violieren 140— 330, Convllll's 120160, Iris blauw 410, Ezcelsior 812. ROELOFARENDSVEEN, 28 Mei. - Aard beien 1115 et. per doosje; bloemkool 5 et. per stuk; sla f. 0.603.20 per 100 krop; snijboonen f. 2.152.65; snijboonen, stek, f. 1.401.60; peulen f. 1.952.15tuinboo nen f. 3.20 per 10 pond. TER-AAR, 28 Mei. Centrale Veiling. Spi nazie 828. andijvie 1720, slavellen 716 per kist van 4 KG. Peulen f. 24.80; dop erwten f. 5.10; tuinboonen f. 5.20-5.40; snij boonen f. 3.804.80, alles per 10 KG. Pos telein 24 et. per KG. Uien f. 1.50—2.40 p. 100 KG. Radijs f. 1.10, rabarber f. 1.503.30. peen 410 ct. Sla f. 0.502.80 per 100 stuks. Bloemkool 211 ct. per stuk; komkommers 8 ct. per stuk. Aardbeien per doosje f. 0.10 0.13: tomaten A f. 0.15—0.17. Selderie 80 —1.00; sjalotten f. 1.30—2.50. WESTLAND, Bond Westland. Veiling van 28 Mei. Binnenland. Druiven blauw 1.10— 1.55, idem wit 1.152.25, dubbele bessen 1.00 2.20, aardbeien 751.30, champignons 65 70 ct., alles per kg. Perziken 16—20 ct., idem II 812 ct.. Idem III 35 ct.. aardap pelen 10—17 ct.. idem Doters 20 27 ct., bei de oer kg Rlcmkocl f 9.50 rer 100. Pepers idem 1.95. snitooonen 34 45 ct., princesse- boonen 74--82 ct. per kg. ZOETERMEER, 28 Mei. Eierveiling. Aan voer 11000 stuks. Kippeneieren f 2.603.55;' eendeneieren f2.853.15 p. 100 stuks. 3—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 3