e reuzenmuur in het Hemelsche Rijk CORRESPONDENTIE als oculair geen bolle maar een holle icave) lens. Dit heeft twee voordeelen: ien verkrijgt geen omgekeerde, maar itstaande beelden en 2. de kijker wordt er. mder een nauwkeurige verklaring del len betreffende de breking van het en de verschillen tusschen reëele en jeele beelden is het niet mogelijk deze !e feiten te motiveeren. Wij willen rom heden volstaan met ze te consta- en. In een volgend praatje wil ik rop terugkomen. it de kijker met een holle oculairlens er zijn kan dan die met een bolle, ;t duidelijk uit de fig. 1 en 2. Het bolle ïr wordt n.l. op een afstand van de i tieflens geplaatst, gelijk aan de som brandpuntafstanden van de beide en, in ons geval dus 50 2 52 centi er. e holle oculairlens echter moet binnen ïdpuntafstand van lens A geplaatst den. (F is het brandpunt van lens A F de brandpuntafstand), ovendien is het duidelijk, dat het ge- tsveld grooter ls, naarmate de oculair- dichter bij de objectief lens geplaatst bij gelijke middenlijn van 't objectief), ok weten wij uit het vorenstaande, dat lergrooting van den kijker voornamelijk mkelijk is van den brandpuntafstand objectief lens. Daaruit blijkt, dat onze one tooneel. en veldkijkers wel een gezichtsveld hebben, maar slechts k vergrooten (3 a 6 maal), n de prismakijkers? Die zijn ook kort, ben een groot gezichtsveld en vergroo- 8 tot 20 keer. p fig. 3, de schets van zulk een kijker, nen wij duidelijk waarnemen, hoe dit iltaat bereikt wordt. Het brandpunt F ver achter het oculair, de afstand is betrekkelijk groot. De lichtstralen rloopen dezen afstand echter niet in rechte lijn, maar worden door een penta-prisma (prisma met 5 zijvlak- i gebroken. De som der lijnen AB -f BC CD -f DF is gelijk aan AF, maar de lairlens staat op den afstand A O van objectief verwijderd. Ook blijkt uit de icning duidelijk, waarom de assen der Ie lenzen niet een lijn vormen, maar e evenwijdige lijnen. en slotte nog een kort woord over de inding van den verrekijker. Ls vergrootglas en brillenglas werd de i al in de middeleeuwen gebruikt. Het lekend, dat reeds keizer Nero, die erg iende was, een lensvormig geslepen ïl gebruikte, om op afstand te kunnen i Toch werd de verrekijker eerst in begin der 17de eeuw uitgevonden. Wist dat het een Nederlander was, de uitvinding deed? Hans Lippersheim, lenslijper in Middelburg, construeerde 608 den eersten verrekijker. In 1669 at de beroemde Galileï een soortgelijk rument, waarmee hij drie Jupiter- nen ontdekte, en in 1611 doorzocht Kepler nachtelijke uitspansel met zijn astro- nische kijkers. 1 Nederlandsche sterrekundige Chr. fgens (1629-1695) bediende zich vaneen :er, die 100 maal vergrootte. De instru- nten van deze mannen waren nog zeer voudig en verschilden slechts weinig 1608 den eersten verrekijker. In 1669 artikel beschreven. Eerst in 1820 werd achromatische objectief (met 2 len- dat de kleurenschifting wegneemt, r Fraunhofer uitgevonden en sedert n was het mogelijk geweldige instru- nten te construeeren. In ons land bezit- de groote kijkers der sterrewachten te den en Utrecht objectief lenzen met een idellijn van 26 centimeter, waarmee dan een meer dan 500-voudige vergrooting eikt wordt. zag wekkend metselwerk van duizenden Kilometers lengte. aatst stond er in de dagbladen, dat n van plan is van den Grooten Chinee- len Muur een.... autoweg te maken i verkeersweg dus in den geest van de o-snelwegen. die vooral in Amerika, tschland en Italië ingang hebben ge- den. en waarmede in de toekomst alle den van Europa onderling zullen zijn bonden. Misschien is dit bericht niet 1 anders dan een krantenpraatje om 'n ntengaatje te vullen, maar het is toch t ondenkbaar dat bepaalde stukken van den beroemden muur voor autoverkeer ge schikt zouden worden gemaakt. Je weet zeker wel dat bijna geheel Noor delijk China dooi den Grooten Muur wordt begrensd. Hij loopt van de kust tot aan 't bergland van Thibet, een afstand van on geveer 20.000 K.M.! Als je nu bedenkt dat deze muur gemiddeld 7 Meter hoog is en aan den top ruim A. Meter breed, dan kun je je eenigszins een voorstelling maken van den ontzaggelijken omvang van dit werk. Dit spreekt des te meer, omdat men ruim twee eeuwen voor Christus, toen men aan dit bouwwerk is begonnen, natuurlijk niet beschikte over onze moderne techni sche hulpmiddelen. In de Nankou-pas bijv. waar de muur het best is bewaard geble ven, is hij opgetrokken uit granietblokken van gemiddeld anderhalven meter lang en 30 c.M. breed en dik. Maar men heeft zelis blokken aangetroffen van ruim vijl meter lang en een meter dik! Sommige stukken van den muur zijn opgetrokken uit leem. dat net als bij den tegenwoordigen beton bouw. in houten vormen werd gestort, die dan later werden weggenomen Gewoonlijk werden voor de afwerking echter bakstee- nen gebruikt. Al dit materiaal is dc eeuwen door uitstekend bewaard gebleven, en we kunnen daaruit dan ook met zekerheid op maken. dat de Chineezen bekwame bouwers waren Onder de regeering van keizer Sjan Hwang Ti werd het reuzenwerk begonnen. Onwillekeurig moeten wc hierbij wel den ken aan de ontzaggelijke Pyramiden en de andere gedenkteekenen der Egyptische pharao's, die in geweldigheid slechts door monumenten als dezen Chineeschen Muur worden geëvenaard Het schijnt nu wel vast te staan, dat de Groote Muur in de eerste plaats bedoelde te zijn een verheerlijking v^n den keizer lijken bouwheer en pas in de tweede plaats een militair bolwerk, gericht tegen inval len van vreemde stammen. Men heeft n.l. eerst veel later de wachttorens op den muur geplaatst, die hem eerst recht tot een geducht verdedigingswerk maakten. Niet minder dan 40.000 van deze torens, waarvan er nu nog een 30.000 bestaan, op een gemiddelden onderlingen afstand van slechts 180 Meter., werden op den muur geplaatst. De meeste van deze torens zou den voor een autobaan leelijke sta-in-den- wegs beteekenen. Bovendien wordt een goede verkeersweg liefst zoo vlak mogelijk gehouden, terwijl de Chineesche Muur juist gaarne dc kammen van bergen en heuvels volgt, zoodat hij voor het grootste deel veel weg heeft van een rodelbaan. De historie meldt dat keizei Hwang Ti het land had aan kunsten en wetenschap pen, en dat hij geleerden en kunstenaars bij voorkeur tot den slavenarbeid aan den ontzaggelijken muur dwong. Onder het be wind van dezen keizer zijn dan ook groote schatten aan werken van kunst en weten schap verloren gegaan: in de eerste plaats de werken van den wijsgeer Confucius, welke door Hwang Ti bijna alle zijn ver brand.. Beste Raadselnichtjes en -neefjes. Wat prettig, dat ik zoovele brieven ont ving ondanks het mooie weer, dat jullie toch tot buiten spelen en wandelen lokt. Ik stel het daarom dubbel op prijs, dat vele nichtjes en neefjes direct wat meer van zich wilden laten hooren, zoodat we geen vreemden meer voor elkaar zijn. Er werd al door verschillenden .gealar meerd" in hun brieven over de verwisseling van .grooteren" en „kleineren" bij de goede oplossingen van de prijsraadsels. Ja, dat was een vergissing van den zetter. Maar jullie hebben je naam toch wel ge vonden, al heb je even langer moeten zoe ken, of ben je misschien eerst even ge schrokken, denkende, dat je er niet- bij stond. En er was een klein drukfoutje in het zevende raadsel, dat hebben jullie ook wel gemerkt? Er moest staan: met a knijpt men. Maar de meesten hadden het toelf goed, en 't zoo wel begrepen. Hoeveel dui zenden lettertjes moet een zetter per dag wel niet „zetten"? Geen wonder, dat er wel eens een enkel foutje in sluipt, hè? Ik heb gTaag, dat jullie a 11 ij d je leef tijd onder de oplossingen van de raadsels schrijft; het is voor jullie een kleine moeite, en ik kan toch nfiet van mijn heele raadselfamilie den leeftijd uit 't hoofd onthouden! En ik moet toch altijd weten, of je bij de grooteren of kleineren hoort. De prijswinnaars waren natuurlijk dolblij, dat begrijpen we allemaal. En In verschil lende van mijn „knappe bollen" heeft 't af gewerkt, ik kreeg meerdere raadsels, die ik goed kan gebruiken. Welbedankt daar voor! Wie bedenkt nog meer? En nu aan de afzonderlijke beantwoording. Trijntje Bergman, je oplossingen ver leden week kwamen te laat. Jammer, toen was de loting al voorbij. Bennie de Brum, jij kunt goed raadsels oplossen. Wat naar, dat je vader ziek is. Ik hoop in je volgenden brief goede berichten over hem te hooren. Wensch hem spoedige beterschap. Drietal v. Vliet, prettig, dat jullie me zoo goed kennis laat malleen per brlet. Jul lie bent trouwe neefjes en nichtjes geweest en dat zullen jullie wel blijven, hè? Aan allen, ook je ouders en zusters de groeten van mij. Jettie de Bree, ik vind 't ook fijn om mee te doen, net ais jij. Leuk, nu weet ik. waar je op school bent. Als je zoo doorgaat, krijg je van mij ook een goed rapport; want al je oplossingen waren weer goed! Aiida v. d. Holst. Ja, je raadsel kan ik gebruiken, bedankt. Je moet maar nooit op een prijs rekenen, nu zie je, dan is de verrassing dubbel groot. Zeg, wat heb jij genoten! 't Kan niet op, Zondag en Maan dag! Je hebt zeker een paar stevige bee- nen, dat je zoo kunt loopen en fietsen. Theo Brussee, jij „bofte" niet met deze bof. Dit is de eenige bof, die geen bof is. 't Lijkt haast een raadsel, hè? Dat heb je van een raadseltante! Blijf maar fijn nfeedoen. Jo Drabbe. hartelijk dank voor je wel kom. Ja, wat hebben er velen genoten Zondag, met dat heerlijke weer. Leuk, zoo met vader en moeder uit. Heen en terug naar Delft geweest? Een heele tocht. Corrie Harteveld, ik noem je natuurlijk ook Corrie, dat is veel gezelliger. Het twee de raadsel van je is te bekend, het derde is me niet duidelijk. Het eerste is best en krijgt een beurt. Bram en Koosje Kret, jullie zoudt dus nog geen raadseltante willen zijn hè? Maar je kunt toch ook al een klein beetje „correspondeeren". Ja, je mag een raad sel insturen. Sjef Hendriks, jongen, ik begrijp, hoe blij je bent. Geloof gerust, dat ik daar ook van geniet. Ik hoop, dat je een trouw raadselneefje zult worden. Leny Hartwijk, ook aangenaam kennis te maken! Je bent nu gelukkiger met je oplossingen dan verleden week. Ik merk al, dat je een trouw nichtje bent. Heb je al veel huiswerk? Rietje Kettenis, dus jij speelt al in wed strijden. Je kunt zeker goed den bal door de mand mikken, dat je altijd in den aan val staat. Wat. leuk, die uitstapjes naar andere steden! Jij verheugt je zeker steeds op je Zondagen. Dank voor je aard - raad sel. Geen tandpijn meer? Ali Verschoor, je hebt toch nog zes goede oplossingen, al vond je ze moeilijk, dus nog mooi. Fijn, dat je verjaardag nadert. Leendert Ravensbergen, ik zal den twee ling dezen keer maar scheiden, dan krijg je elk een stukje, jullie schrijven zoo gezellig veel. Blij met je boek, niet? Dat kan ook mooi op je boekenplank. Wat leuk. dat je zooveel over je parkieten schrijft. Bij die diertje verveel je je nooit, hun maniertjes zijn zoo grappig. Aardig, dat je weer raad sels stuurt. Enkele zijn te bekend, de andere krijgen een beurt. Jan Ravensbergen, wat hebben jullie 't gezellig samen met je groote kamer. Fijn, om tweeling te zijn, hoor. Wat 'n konijnen! Zorg jullie zelf voor al je dieren? Nu, jij geniet ook mee van het boek van Leendert, 't Komt toch op jullie boekenplank Aar dige anecdotes! Willy van Rijn, je hoort toch b'j de grooteren, dat heb je al gelezen. Ja. ik werk ook zooveel mogelijk buiten met dit heerlijke weer. Lydia Botermans. Ga je naar d; vr.can- tiekolonie? Dat zal heerlijk voor je zijn.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 21