BINNENLAND Spanje in den Volkenbondsraad EEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 29 Mei 1927 Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren. Zomersproeten ver- De niet-inmengingscommissie blijft de kwestie regelen De ja&rlijkeche algemeene vergadering. Gistermiddag is te Deventer de jaar- Ijjltsche algemeene vergadering begonnen van de Nederlandscïie Vereeniging tot Be scherming van Dieren, gepresideerd door den ondervoorzitter, den heer H. van Poel geest te Leiderdorp, aldus meldt de N.R.Crt. "pe jaarverslagen werden goedgekeurd. Uit de vergadering werd geklaagd over het nog herhaaldelijk op de veemarkten waargenomen feit, dat uleTS van melk koeien dichtgeplakt werden. Men zag dit oa. in stallingen op de markt te Zwolle en te Purmerend. Binnenkort zullen proeven worden genomen betreffende het mesten van kalveren, nj. om uit te maken of het noodzakelijk is dat kalveren in een zeer klein verblijf gehouden worden, of dat de kalveren ook vet te krijgen zijn bij verblijf in grootere ruimten. Een vrij fel debat ontspon zich over het standpunt van het hoofdbestuur aangaan de hetgeen moet worden gedaan om het ritueel slachten tegen te gaan. Het hoofd bestuur wenschte de ritueele slachtmethode terug te dringen tot de noodzakelijke pro porties als zijnde deze slachtmethode een ergerlijke wreedheid. Het hoofdbestuur heeft hierbij gevoelens van godsaienstlgen aard te ontzien. Volkomen afschaffing werd door het hoofdbestuur niet voorzien, ook wegens het feit, dat de joden uit de ritueele slachting financieele baten genieten en zij daarin een onderlingen band aan wezig achten. Uit de vergadering werd daarop betoogd dat men de financieele voordeelen voor 'n bepaalde bevolkingsgroep hierbij niet in acht behoeft te nemen. Men noemt de ritu eele slachtmethode ergerlijk en dringt aan op algeheele wetswijziging te dien aanzien. Van de zijde der Friesche afdeelingen werd toezegging verkregen, dat het hoofd bestuur zal trachten verbetering te krijgen ta.v, het knellende neerwerpen der dieren bij de ritueele slachting. Een der besluiten stelde vast dat een oplossing moet worden gezocht tegen het euvel der stalbranden door beteren stal- bouw, overleg met verzekeringsmaatschap pijen en beteugeling van onvoorzichtigheid en criminaliteit. Het congres is daarop door 't gemeente bestuur van Deventer ontvangen. De bur gemeester mr. T. W. R. Wittewaal sprak de congressisten toe. In de avondvergadering deelde men mede, dat de procureur-generaal te Leeu warden aan de politieambtenaren een streng toezicht heeft gelast tegen het cou peeren van de staarten van honden. Medegedeeld werd, dat het ontwerp van een Diercnwet spoedig aan het de partement van binnenlandsche zaken en justitie kan worden overgelegd. Het ontwerp dezer wet zal, naar men hoopt in October het licht kunnen zien. Het draagt een gematigd karakter, ten einde het voor de Staten-Generaal aannemelijk te maken. Daarnaast zul len echter in een toelichting nog veler lei wenschen worden geuit, om niet den indruk te wekken als zou de ver eeniging niet meer te wenschen heb ben, dan in het ontwerp der wet neer gelegd. Het ontwerp zal blijkens mededeelin- gen aan den rechter overlaten, wat dierenmishandeling is. Het ontwerp bevat o.a. een verbod van het coupee ren van paardestaarten. De vergadering sprak zich krachtig uit Voor het beraamde plan om met een ten- toonstellingsiwagen door het geheele land te trekken tot het maken van propaganda, waarbij verschillende afdeelingen hulp zul len verleenen. Het hoofdbestuur zal hier voor waarschijnlijk een groot bedrag vo- teeren. In overweging werd gegeven, commissies ln te stellen tot het zoeken van contact met houders van kettinghonden, en einde iets voor deze honden te kunen doen in afwachting van de wettelijke bepaling ten opzichte van deze honden. Men besloot den dag met de vertooning van een bijen- lilm en een slachtfilm. Ned. Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel De vergadering te Utrecht. Het congres van de Nederlandsche Ver eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel werd gistermorgen te Utrecht voortgezet ®et de behandeling der jaarverslagen, waarbij tevens het gevoerde bestuursbeleid ter sprake kwam. Veel waardeering werd uitgesproken, toowel voor de samenstelling der jaarver sragen, als voor het gevoerde bestuursbe- *id. Men verklaarde onder deze leiding ®et vertrouwen de toekomst tegemoet te taan. Bij het hoofdbestuur werd er op aan gedrongen te letten op onjuiste toepas- "eg van de huidige regeling der dienst- en werktijden door verscheidene plaatselijke superieuren. De aanleiding van deze on juiste toepassingen werd gezocht in een te geringe personeelsbezetting in sommige Plaatsen. De heer P. Moltmaker besprak het al- femeen beleid van het hoofdbestuur in antwoord op de opmerkingen van de zijde *an het congres. Hij gaf uiting aan zijn dankbaarheid voor de waardeering. die het Paatuur mocht ontvangen. Er zijn zeer moeilijke jaren achter den rug, waarin tal Jan aanvallen zijn gericht op de positie 'an het personeel. Ten aanzien van het R.D.V. is in de laat- tientallen jaren veel ten gunste ge wijzigd. vooral in 1921, toen vele verbete ringen (mede dank zij den invloed der personeelsorganisatie! voor het personeel zijn aangebracht. Vrijwel al deze verbete ringen konden ongerept gehandhaafd wor den in de moeilijke jaren, die achter ons liggen. Het bestuursbeleid over de afgeloopen drie jaar, werd onder applaus met alge meene stemmen goedgekeurd. De voorzitter, de heer P. Moltmaker, die aan de beurt van aftreden was, werd bij acclamatie herkozen. De overige aftre dende bestuursleden werden met vrijwel algemeene stemmen herkozen, terwijl in een vacature 'n herstemming moest plaats hebben tusschen de heeren Van Immer zeel (Rotterdam) en Kanne (Utrecht). Verder werden in het hoofdbestuur her kozen de aftredende leden en twee vaca tures aangevuld door de benoeming der heeren de Groot (Oldenzaali en de Rot i Eindhoven i De heer Oudegeest, oud-voorzitter der Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel. die met zijn echtgenoote een groot gedeelte van de vergadering bij woonde en die met een levendig applaus begroet was, richtte vervolgens nogeenl- ge woorden tot het congres, waarbij hij er op wees, dat ieder congres der vereeniging een uitstekenden geest doet blijken. In de middagvergadering werd allereerst de herstemming voor een plaats in het dagelijkse!) bestuur gehouden. Benoemd werd de heer H. J. Kanne te Utrecht. Tot leden van den personeelraad zijn herbe noemd de heeren P. Moltmaker, H. J. van Braambeek en G. Joustra, tot plaatsver vangende leden de heeren F. Landskroon, R. v. d. Weerdt en E. van Hinte. De ver gadering besloot aan leden, die gedurende 25 jaar ln de organisatie hebben mede gewerkt, een herinneringsmedaille uit te reiken. Ais laatste punt der agenda behandelde men de loonactie en de loonregeling. De heer Moltmaker wees er op, dat men moet staan op den bodem van de werkelijkheid, die het zeker niet gemakkelijk maakt te komen tot loonsverhoogingen. Het bestuur meent, dat na de devaluatie zal moeten worden aangedrongen op verbetering van het loonpeil. Een verlaging der loonen wordt niet meer door ons geaccepteerd, daar wü reeds ongeveer 30 pCt. zijn ach teruitgegaan ln de laatste jaren. Voor onze actie aldus spr. zal het meest Juiste tijdstip gekozen moeten wor den, bijv. bij een eventueele bespreking van het R.D.V. Het spreekt vanzelf, dat een reeele vak organisatie als de onze geen overdreven eischen stelt, die toch niet verwerkelijkt kunnen worden ondanks de ongunstige bedrijfsresultaten zullen wij daarentegen wel de gelijkgerechtvaardigde eischen tot uiting brengen, waar noodig en waar mo gelijk. Bescherming der laagst bezoldigde groepen staat daarbij op den voorgrond. Verscheidene sprekers brachten daarna wenschen naar voren t.a.v. de loonregeling, waarbij instemming kon worden vastge- steld met de algemeene richtlijnen door het bestuur gegeven. De voorzitter sprak in zijn slotwoord van een geslaagd congres, waarbij de hech te band tusschen leden en leiding is ge bleken. P.T.T.-ambtenaren in congres bijeen. In een congres te Vlissingen van den Centralen Bond van Nederlandsch Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel (C.B.P. T.T.) werd het tweejaarlijksch verslag, uit gebracht door den algemeen-secretaris, den heer H. van Giessel, met algemeene stem men goedgekeurd, evenals het door het bondsbestuur en den bondsraad gevoerde beleid. De bondsbegrooting voor de jaren 1937 1938. verddelgd door den bonclspenning- meester, den heer A. van der Baan, werd aanvaard. Na beantwoording van door eenige afge vaardigden gestelde vragen door den heer D. Stoffels, redacteur van het bondsblad, werd het beleid der redactie met algemee ne stemmen goedgekeurd Na een inleiding van den bondsvoorzit ter, den heer H. M. Roos. over de werktijd regelingen in andere landen, droeg het congres, het bondsbestuur op met kracht te streven in de richting van een kortere werkweek. Dit vooral met het oog op de werkverruimende strekking van de verkor ting der arbeidstijden. Hierna besprak (na een inleiding door den 2en voorzitter, den heer H. Freen, over de positie der arbeidscontractanten) het congres met waardeering de bereidheid van den directeur-generaal der P.T.T. tot het voeren van nader overleg over de kwestie van den personeelszoom. In een telegram aSn den directeur-gene raal werd door het congres op dezen een beroep gedaan den talrijken lossen krach ten, die daarvoor in aanmerking komen en daarop reeds vele jaren wachten, een vast dienstverband te geven. Vervolgens werd uitvoerig gediscussieerd over het salarlsvraagstuk. Het congres stelde zich eenparig achter het voorstel van de Centrale van Nederlandsch Over heidspersoneel (C.N.O.P.) om bij de regee- nng aan te dringen op een herziening van het bezoldigingsbesluit burgerlijke rijks ambtenaren met. in afwachting daarvan het ongedaan maken van de sedert 1 Ja nuari 1936 toegepaste salaris-korting van 5 procent. Naar de meening van het congres be hoort dit vraagstuk na de regeeringswis- seling zoo spoedig mogelijk opnieuw ln de Centrale commissie aan de orde te wor den gesteld, omdat in vele P.T.T.-gezinnen thans, nu de prijzen geleidelijk stijgen, de noid begint te nijpen. Het congres wees op de verbetering in den toestand der rijksmiddelen, zoodat het argument, waarop de korting is doorge voerd. thans is weggevallen. Bij het debat bleek, dat aan volwaar dige arbeidskrachten op volle dagtaak, ge huwd en met kinderen, loonen worden uit betaald van 16 en 17 gulden per week. Mede hierom werd verbetering dringend noodig geoordeeld. GOEDERENVERKEER MET DUITSCHLAND, Nederlandsch-Duitsch verdrag. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, houdende goedkeuring van het Nederlandsch-Duitsche verdrag nopens de regeling van het goederenverkeer voor het jaar 1937. In December 1936 werden te 's-Graven- hage onderhandelingen gevoerd tusschen een Nederlandsche en Duitsche delegatie- ten doei hebbende een regeling tot stand te brengen van het goederenvervoer tus schen Nederland en Duitschland voor het jaar 1937. Deze onderhandelingen leidden op 23 December 1936 tot de afsluiting van het bij het onderhavige wetsontwerp ter goedkeuring aangeboden verdrag nopens de regeling van het goederenverkeer voor het jaar 1937. De depreciatie van de Nederlandsche munt heeft ln zooverre de regelingen voor het jaar 1937 beïnvloed, dat de in het ver drag van 23 December 1935 neergelegde regeling met betrekking tot de prijzen, welke voor de in Duitschland in te voeren boter, kaas, melkproducten en eieren kon den worden berekend, in die voege diende te worden gewijzigd, dat de reeds een jaar vroeger aanvaarde gedragslijn verder werd doorgetrokken, waardoor echter tevens be reikt werd, dat een quantitatieve achter uitgang van- den betrekkelijken uitvoer, tengevolge van de uit den invoer van Duitschland in Nederland minder beschik baar komende betalingsmiddelen, zooveel mogelijk werd voorkomen. Ten aanzien van den uitvoer van ver schillende groenten werd het systeem van bewijzen van overneming, zooals dit ook reeds voor den uitvoer van de hierboven genoemde producten wordt toegepast, over eengekomen. Hierbij werden de noodige waarborgen bedongen, dat de uitvoer van de onderwerpelijke producten door de toe passing van dit systeem niet nadeel!» zal worden beïnvloed. Overigens komen de regelingen, in dit verdrag opgenomen, in wezen overeen met hetgeen in het verdrag van 23 December 1935 werd bepaald. dwijnen in korten tijd geheel door SprUtol. Bij alle Drogisten. 2180 finges- Med.) WIJZIGING VAN DE WEGEN VERKEERSWET. De instelling der rijksverkeers-inspectie. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingezonden tot wijziging van de wegenver keerswet. Ter toelichting wordt eraan her innerd. dat bij Kon besluit van 12 Juni 1936 werd Ingesteld een rijksverkeers inspectie, o.a. belast metr het toezicht op het verkeer en met'de handhaving en uit voering van de daaromtrent geldende voor schriften en regelingen, voorzoover haar dit bij wet of algemeenën maatregel van bestuur wordt opgedragen. Dit maakt wij ziging gewënscht van enkele bepalingen der wegenverkeerswet. Het is wenschelijk, dat nader aan te wijzen ambtenaren van de rijksverkeers inspectie worden belaast met het toezicht op de naleving van de wegenverkeerswet (artikel 42 dier wet) en dat hun de daar mede verband houdende bevoegdheden, neergelegd in artikel 43 (polltledwahg) en art. 28 (bevoegdheid om aan een bestuur der, die onder invloed van alcohol Is. het besturen gedurende bepaalden tijd te ver bieden), worden verleend. Tevens verdient het aanbeveling de mo gelijkheid te openen, dat daartoe geschikte personen, verbonden aan een andere ver- keersinspectle, niet behoorende tot de reeds in de wegenverkeerswet genoemde provinciale verkeerslnspecties of de rijksver keersinspectie, met het toezicht op de na leving dier wet worden beiast. Een en ander wordt bereikt door de voor gestelde wijzigingen. Wat betreft de verhouding van de rijks verkeersinspectie tot de andere diensten, die thans met het .toezicht op het verkeer zijn belast, zij opgemerkt, dat het niet de bedoeling is, die inspectie de bovenom schreven bevoegdheden zelfstandig en los van hare overige taak te doen uitoefenen, maar alleen voor zoover daartoe aanleiding bestaat ln verband met die overige taak. FEDERATIE VAN KONINKLIJK GOED GEKEURDE NEDERLANDSCHE DANS- LEERARENORGANISATIES „FENEDA". Men schrijft ons: Daartoe gedreven door den wensch het bedrijf te saneeren, de knoeierijen in het vak tegen te gaan en een geest van colle gialiteit te kweeken onder de dansleeraren is te Amsterdam bovengenoemde federatie opgericht. De opriohtlngsacte vermeldt als doel einden: 1. De medewerking van de autoriteiten te bestendigen en uit te breiden. 2. Bestrijding van alle acties die aan het federatiedoel schadelijk kunnen zijn. 3. Alle werkzaamheden te verrichten die de belangen van de leden der aangesloten organisaties kunnen bevorderen. Toegetreden zijn: De Nederlandsche Vakkring van Dans leeraren De Nederlandsche Dansleerarenorgani- satie. De Nederlandsche Vereeniging van Dans leeraren. Toetreding van een vierde Organisatie wordt verwacht. Alsdan zullen ongeveer 300 Nederland sche Dansleeraren in federatief verband aangesloten zijn, wat stellig ook aan het öanslievend publiek ten goede zal komen. Het secretariaat is gevestigd Olmstraat 43 Den Haag. VERSPREIDE BERICHTEN. Prins Bernhard zal binnenkort aan zitten aan een door het bestuur van den Ned. Journalistenkring aangeboden noen maal in hotel Wittebrug te Den Haag. Jhr. van Karnebeek zal daar een rede houden over een economisch onderwerp. In den Volkenbondsraad is gisteren ge sproken over de Spaansche kwestie. Als eerste nam de Spaansche afgevaardigde Alvarez del Vayo het woord. Hij herin nerde aan de stappen van de Spaansche regeering van December van het vorige jaar en wees er op, dat sedert dien zeven tig tot tachtigduizend Italianen in Spanje zijn geland. De Spaansche regeering heeft dienaangaande een witboek gepubliceerd, dat bewijst: 1. de aanwezigheid van eenheden van het Italiaanpche leger in Spanje; 2. dat deze eenheden zich gedragen als een bezettingsleger; 3. dat op het Spaansche gebied diensten zijn ingesteld, als in een veroverd land: 4. dat aan deze interventie personen deel nemen, die in Italië in hooge achting staan. Del Vayo vroeg den Volkenbond te ant woorden op deze misdadige invasie van een staat, welke lid is van den Bond. in een staat, welke eveneens lid Is. Spr. ziet in de algemeene verontwaardiging over het gebeurde te Guernica een teeken, dat de raad niet mag miskennen. Sprekende over de controle, zeide de Spaansche minister, dat zijn regeering de niet-inmengingspolitiek onder voorbehoud heeft aangenomen. De controle trad na enkele weken, welke dienden om de rech terzijde te voorzien, ln werking en heeft thans dezelfde uitwerking als de niet- in menging. Wat het terugtrekken der vrijwilligers betreft, de Spaansche regeering aanvaardt dit. Moreel stuit het de Spaansche regee ring tegen de borst hen, die vrijelijk ge komen zijn op één lijn te stellen met de georganiseerde eenheden, die door de tota litaire regeeringen gezonden zijn. Om een einde te maken aan den strijd bestaat slechts één enkele bemiddelings- vorminternationale eerbied opleggen voor den vrijen en souvereinen staat. De Spaan sche regeering is van meening, dat het ge heele probleem, dat aan den raad is voor gelegd, onder de bevoegdheid van den Vol kenbond valt. Het gaat hier om de be langen van Spanje, maar ook om de be langen van den Volkenbond. De Fransche minister van buitenland- sche zaken, Delbos, beantwoordde de rede van Del Vayo. Hij zeide, dat allen de legi tieme redenen begrijpen, die de Spaansche legeering er toe gebracht hebben zich tot den Volkenbondsraad te wenden. De bur geroorlog heeft geleidelijk een internatio naal karakter aangenomen. Spanje is een strijdperk, waar het Spaansche volk niet meer alleen meester is van zijn lotsbestem mingen. Terzeifdertijd is een ernstig ge vaar ontstaan voor den internationalen vrede door de buitenlandsche interventies. Daarom streeft de Fransche regeering er naar de onafhankelijkheid van Spanje te eerbiedigen en de gevaren van oorlogsbe smetting te bezweren, weshalve Frankrijk bij den aanvang reeds er bij de mogend heden op aandrong zicf) te binden door niet-inmenglngsbeloften. Spr. stelde de resultaten, die verkregen zijn met de niet-inmenging, in het licht. Frankrijk wil een maximum van doelma tigheid geven aan de niet-inmenging. Het werk van het Londensche comité kan ver beterd worden en de raad heeft den plicht de meeste elementaire regelen der huma- niniteit en van het volkerenrecht in her innering te roepen, welke daden verbieden zooals het bombardeeren van open steden. Twee dingen moeten dus gedaan worden belet moet worden, dat de wreedheid van den oorlog onschuldigen treft en de buiten landsche combattanten moeten worden teruggeroepen Het Londensche comité wijdt zich thans aan deze tweevoudige zending. Wat het plan betreft tot terugtrekking van de buitenlandsche strijders, zeide spr. er van overtuigd te zijn, dat de raad heel zijn gezag zal aanwenden om de noodza kelijke en dringende verwerkelijking daar van te begunstigen. Deze taak eischt de medewerking van alle landen. Door een eenstemmlnge uitlating zai de raad de po gingen van Londen aanmoedigen en het succes ervan verhaasten. Het Spaansche volk zal dan weer alleen meester worden over zijn lot en Europa zal er dan zeker van zijn niet te worden meegesleept in het conflict, zoodat het zich zal kunnen wijden aan de verzachting van leed en aldus zal kunnen bijdragen tot het intreden van het oogenblik, waarop, in een herwonnen vrijheid- geen bloed meer zal vloeien. De Russische volkscommissaris van bui tenlandsche zaken, Litwlnof, was de vol gende spreker Hij zette uiteen, dat men hier stond tegenover een duidelijk geval van kenmerkende agressie, vreemde legers zijn gedrongen op het gebied van een Vol kenbondslid. Men tracht een volk ebn vreemd politiek regime op te leggen. Lukt deze poging, dan zal er geen enkele ga rantie bestaan, dat er niet andere pogin gen in het werk gesteld zullen worden om opstanden in andere landen uit te lokken. De Sovjet-regeering wil haar ideologie niet aan andere landen opleggen en zal leder initiatief steunen ten gunste van een terugtrekken der buitenlandsche vrijwilli gers, opdat, de Spanjaarden zelve hun eigen zaken zullen regelen. Dat is ons eenig belang in deze materie. De Brltsche minister van buitenlandsche zaken. Eden, die na Litwlnof het woord nam, beantwoordde allereerst eenige naar voren gebrachte punten van critiek. Van den aanvang af heeft Groot-Brittannië al het mogelijke gedaan om het lot der bur gerbevolking te verzachten. Een accoord is tot stand gebracht over uitwisseling van gevangenen en het vervoer van bevolkin gen; 25.000 personen zijn met Engelsche schepen vervoerd. De verzekering van beide partijen werd verkregen, dat geen strijdgassen zouden worden gebruikt. Het is onmogelijk, aldus ging Eden ver der, te ontkennen, dat sinds December werkelijke vorderingen zijn gemaakt in de Spaansche zaak. Spr. gaf ter illustratie een overzicht van de werkzaamheden van het Londensche comité voor de nietinmen- ging en vervolgde: de Europeesche regee ringen mogen niet voldaan zijn. zoolang de laatste vrijwilliger niet zal zijn terug getrokken. Spr wijdde uit over de sondeeringen van de Engelsche regeering bij de andere regeeringen, van wie zij wilde weten of zij bereid waren een verzoek te richten tot beide partijen tijdelijk de vijandelijkheden te staken. Het nietinmengingscomité heeft een plan voor de terugtrekking der buitenland sche combattanten opgesteld. De aard van de ontvangen antwoorden sluit niet uit, dat er mogelijkheid bestaat in dezen tot een overeenstemming te komen. De Engel sche regeering is vastbesloten al het moge lijke te doen om een uitbreiding van het Spaansche conflict te vermijden. Hoe de uitslag ook moge zijn, de territoriale on aantastbaarheid van Spanje moet geëer biedigd worden. Eden besloot zijn rede met te verklaren, dat het doel van deze bijeen komst van den Volkenbondsraad moet zijn het werk van het Londensche comité te steunen en het terugtrekken te vergemak kelijken van de buitenlandsche vrijwil ligers uit Spanje. Nadat daarop de Ierschc minister Sandle nog het woord had gevoerd, werd de kwestie verdaagd tot heden. Dan zal een resolutie worden voor gelegd, waarin Spanje aan de niet- inmengingscommissie wordt overgela ten. De niet-inmenging. Het niet-inmengingscomité is gisteren, ongeveer vier uur bijeen geweest. Het grootste deel der besprekingen was gewijd aan de bombardementen van Palma door regeeringsvliegtuigen.Nieuwe moeilijkheden hebben zich verder voorgedaan ten aan zien van het, tot beide partijen te richten beroep tot onthouding van bombardeeren van open steden. Groot Brittannië had, oorspronkelijk voorgesteld een dergelijk be roep op beide partijen te doen. Andere ge delegeerden hadden een uitbreiding van dit beroep voorgesteld, maar de Russische vertegenwoordiger had aangedrongen op een handhaving van de oorspronkelijke voorstellen. Deze houding werd, naar men meent te weten, door den Russischen gedelegeerde gehandhaafd, die zeide niet gemachtigd te zijn verder te gaan. Wel stond hij in verbinding met Moskou maar hij had nog geen antwoord gekregen. Men. kon dus geen enkele vordering maken. Het comité heeft een resolutie aangeno men. waarin de Italiaansche verliezen bij het bombardement van de ,3arletta" zes officieren werden gedood, velen gewond betreurd worden evenals het feit, dat bommen geworpen zijn in de nabijheid van Britsehe, Duitsche en Italiaansche oorlogs schepen. Russisch standpunt ten aanzien van het vrijwilligersvraagstuk. Potemkin heeft den Brltschen zaakgelas tigde het antwoord der sovjet regeering op de Britsehe nota van 17 Mei overhandigd. In de Britsehe nota werd. zooals men zich zal herinneren, voorgesteld, dat beiden strijdenden partijen in Spanje verzocht zou worden de vijandelijkheden te staken op dat de buitenlandsche vrijwilligers zouden kunnen worden teruggetrokken. De Russische nota zegt o. m„ dat de re geering bereid is aan een dergelijk beroep op de strijdende partijen mede te werken, howel het twijfelachtig geacht moet wor den. of het doelmatig zal zijn. Niettemin acht de sovjet-regeering het wenschelijk en rechtvaardig dat de rechtsche, die de wapens hebben opgenomen tegen de wet tige regeering, ook het eerst de krijgsver richtingen zullen staken en het eerst de buitenlandsche troepen, met inbegrip van de Marokkanen, zullen doen vertrekken. Zonder deze waarborgen, die als voorwaar den moeten worden opgevat, aldus de nota. zou de tijdelijke staking der vijandelijk heden den burgeroorlog slechts kunnen verscherpen, terwijl de rechtschen daarvan voordeel zouden hebben. Luchtaanval op Barcelona. Te kwart over drie vannacht hebben twee vliegtuigen der rechtschen eenige bommen op de stad Barcelona laten vallen. Over slachtoffers of schade is niets bekend. Uitwisseling. De Baskische regeering heeft er in toe gestemd. de beide Duitsche aviateurs Kienzle en Schulze Blanke, tezamen met twee andere buitenlanders, uit te wisselen tegen drie vliegers van de regeering en een vierde persoon, die op het oogenblik in handen van de troepen van Franco zijn. HET 25-JAR1G BESTAAN VAN DEN OCTROOIRAAD. Op 7 Juni a.s. zal het 25-jarig bestaan van den Octrooiraad ln een feestelijke samenkomst in de Ridderzaal te Den Haag worden herdacht. Eigenlijk moest deze her denking plaats hebben op 1 Juni het was op 1 Juni 1912, dat de wet van 7 Nov. 1910 tot. regelinc van het Octrooirecht voor uitvindingen in werking trad. tegelijk met. de Installatie van de thans jubileerende staatsinstelling maar om ledenen van practischen aard is de herdenking vastge steld op Maandag 7 Juni as. In het hoedenmagazijn.Neen. ik ge loof toch. dat ik maar liever eerst een paar nieuwe sohoenen koop! 3—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11