IBIS SHAG Na de verkiezingen LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 28 Mei 1937 Derde Blad No. 23671 Dobbelmann lekker ..man? 78ste Jaargang Het oordeel der Pers GEMENGD NIEUWS De verrukking, Aan de verschillende bladen ontleenen wij het volgende over de Tweede Kamer verkiezingen De Standaard (A.R.): Wij zouden met dertien zetels tevreden lijn geweest, met veertien zeer tevreden, en met vijftien ons al gevoeld hebben als gelukkigen". Nu komt ons getal op zeven tien. Het is buitengewoon verrassend. Wij eijn er klein onder. De groote schaduwzijde, welke dit licht verdonkert, is het verlies van onze Chris- telijk-Historische vrienden. Zij keeren, niettegenstaande de heer Lingbeek uitvalt, inplaats van met tien met acht man terug. Dit doet ons leed. Wij zouden gaarne heb ben gezien, dat zij in aantal zetels niet waren teruggegaan. De uitslag is voor onze partij, voor onze Kamerclub, maar vooral voor onze Antl- Revolutlonaire ministers zeer verblijdend. In deze uitkomst wordt een uitspraak ge geven over het beleid, met name van dr. Colijn, die treft, van welke zijde men haar ook beziet. Laster, verdaohtmaking, klei neering en onrechtvaardige critiek vinden hierin een antwoord, waarvoor wij dank baar zijn, waarover wij ons voor dr. Colijn en mr. De Wilde, in het bijzonder voor eerstgenoemde, van gansoher harte ver heugen. De Nèderlande r (C.H.): Spreekt uit de winst, die deze partijen behaalden, een uitdrukkelijke goedkeuring van het gevoerde regeeringsbeleid? Men zou geneigd zijn deze vraag bevestigend te beantwoorden, ware het niet, dat ook de R.K. Staatspartij en de S.D.A.P., die dat beleid zeker niet ten volle hebben gedekt, hun stemmenpercentage zagen toenemen, terwijl zoowel de C.H. Unie als de Vrij heidsbond, die in het algemeen wel steun verleenden, achteruit zijn gegaan. Zoo komen wij ook hier weer tot de con clusie, dat de kiezers in toenemende mate niet zoozeer het gevoerde beleid hebben goedgekeurd, doch meer hun vertrouwen hebben uitgesproken in de hoofdpersonen van het zittende kabinet, zonder zich om trent den zakelijken Inhoud van de gevoer de of in de toekomst te voeren politiek erg veel zorgen te maken. De Maasbode (R.K.i: Mussert wordt hiermede tot een tragi sche figuur en men kan tot zekere hoogte deernis hebben met dezen man, die het ongetwijfeld goed bedoelde, maar de capa citeiten van een staatsman miste en zijn ■beweging, vooral in haar actie tegen de „staatsgreeppartij" niet op een behoorlijk peil kon houden. In de Tweede Kamer zullen de staatkundige Ideeën dezer bewe ging voor zoover aanwezig in al haar stumperigheid aan de kaak worden gesteld, 't Is uit met de N.S.B.! En daarmede met een bron van noodlottige tweespalt In ons vaderland. Zeer te betreuren is de achteruitgang van de Christelijk-Historischen. Zijn er ook uit hun rangen naar Colijn overge- loopen of naar de N.S.B.? Zeker is dat Colijn hun den laatsten wind uit de zeilen heeft genomen. Intusschen versterkt de rechterzijde in de Kamer haar meerderheideen feit. dat ongetwijfeld in de komende dagen zijn invloed zal doen gelden. De Tijd (R.K.) Wezenlijk verrassend is de winst, welke de anti-revolutionnairen hebben behaald, dank zij de populariteit van hun lijsttrek ker. den onvermoelden dr. H. Colijn bij de liberalen. Zet meer liberalen naast Co lijn. hebben de Vrijheidsbonders gedurende de verkiezingscampagne geadverteerd en zie het resultaat: de Liberale Staatspartij heeft ongeveer de helft van haar kiezers als anti-revolutionnairen onder comman dant Colijn laten inlijven. Colijn heeft zijn aanpassingscollega min. Oud, aanvoerder van de Vrijz. Dem. lijst, in zijn succes meegesleept. En verder: Het lot, dat de N.S.B. is te beurt geval len. zal ook in internationaal politiek op zicht zijn nut hebben, want wie in Duitsch- land nog steeds niet mocht begrijpen, dat wij in ons land een eigen onafhankelijk heid- en vrijheidlievenden anti-dictato- rialen volksaard erop nahouden, zal dit nu wel moeten aanvaarden en dat kan alleen zuiverend werken op de verhoudingen. Het Huisgezin (R.K.) De slag is geleverd en hij bleef onbeslist. ..Men zou de vraag kunnen stellen over ttelke partij nu de heer Colijn het leider schap bekleedt. Anti-revolutionair kan toen ze moeilijk meer noemen. Zeker niet, toi de „kleine luiden" zich ostentatief tot den heer v. Houten hebben gewend: de Christelijk Democratische Unie gin^ van 33.459 stemmen op 85.007 stemmen voor tot! Men zou de partij-Colijn wellicht mo gen vergelijken met de beroemde Leidsche hutspot, onverdacht „nationaal". Tegenover den vooruitgang van de Colijn- fractie. die feitelijk neerkomt op een ver schuiving van liberale zetels naar de groep Colijn. staat het feit, en dat is zeker niet pinder belangwekkend, dat de Katho lieke Staatspartij zich ten volle hand haafde. Er is een prachtige vooruitgang ln hemmen-aantal van 132.524, dat is meer dan io pet. Wij hebben onzen vooruitgang •an 3 zetels, precies hetzelfde aantal als dat van 'de partij-Colijn! ten volle Jei'diend, en wat meer zegt, we hebben ze hij ?een ander geleend. De Kafch. Staats partij behoeft voor het zegepralend cohort der Colijn-groepen niet te wijken." -De strijd bleef onbeslist, schreven we. strijd om het Regeerbeleid wel te ver haan. Want de stem van het Nederland se volk heeft duidelijk gesproken. Over het Regeerbeleid zal onderhandeld moeten borden. En op zakelijke basis. Wij wach ten af." Öe Volkskrant (R.K.): „Maar noch de débacle der kleine par- 'lö. noch de geduchte nederlaag van den *J?er Mussert heeft ons de meeste voldoe- '"S geschonken. "eze Is gelegen In het feit, dat de R.K. Staatspartij zich krachtig heeft gehand haafd en in het feit dat de rechterzijde een stevige meerderheid heeft behaald. Vinniger dan ooit werd de Staatspartij bestookt; ontrouwen in de eigen gelederen kwamen tot verzet aanspoel. Zij moest en zij zou een van de slacht offers worden van der kiezers onwil. En zie: veel meer dan honderdduizend stemmen heeft zij er bijgewonnen. Niet de honderdduizend stemmen welke ds. Lingbeek haar toedacht wegens haar lijstnummer. maar ver over de honderd duizend nieuwe kiezers van de jongere lichtingen. Zoo heeft zij liet vertrouwen bevestigd gezien, dat de Nederlandsche katholieken in haar stelden. Reden tot groote voldoening is ook, dat de rechterzijde versterkt in de Kamer te rugkeert." ..De rechterzijde is thans 56 man sterk. Kon in 1933 de vorming van 'n rechtsch kabinet afstuiten op de geringe rechtsche meerderheid in de Kamer, ditmaal kan dat niet worden aangevoerd. Mackay en Kuyper hebben met zulk een meerder heid een kabinet durven vormen." Nieuwe Rotterd. Crt. (Lib.): De N.S.B. viel terug tot ongeveer de helft van het stempercentage (van 7.94 tot 4.21) dat zij bij de verkiezing van 1935 voor de Provinciale Staten had behaald. Hoewel de werfkracht van een jonge partij voor een verkiezing van zooveel grooter staatkundige beteekenis thans ook evenredig grooter had moeten zijn, is een aanmerkelijke verslap ping daarvan aan den dag getreden. Sedert de depreciatie was de N.S.B. dan ook van kwaad tot erger vervallen, wat eindelijk de oogen van velen voor haar verderfelijk stre ven en haar vergiftigende strijdwijze moet hebben geopend. Voor de handhaving van onze volksvrijheden en onze rechtsorde is het gisteren een goede dag geweest. En de heer Mussert zal nu voor het parlementaire voetlicht moeten komen, want hij zal toch wel niet opnieuw voor het debat op den loop gaan. Het blad meent voorts uit den aanwas van stemmen van de partijen van dr. Colijn en dr. Oud te mogen concludeeren, dat de aanpassingspolitiek er goed is afgekomen. Doch het concludeert: Alles te zamen genomen: een vereenvou digde politieke samenstelling met nauwe lijks vereenvoudigde politieke moeilijkheden Alg. Handelsblad (Lib.): De uitspraak welke het Nederlandsche kiezerscorps gisteren heeft gedaan, bevat enkele zeer duidelijke aanwijzingen. Het vlottende dec', der kiezers, dat niet door een sterk beginsel verbonden was aan een der bestaande partijen, heeft onmiskenbaar bewezen dat het voor het leiderschap van een vrij volk minister Colijn bij verre ver kiest boven den heer Mussert en zijn uit den vreemde geïmporteerde fascistische ideolo gieën. Ook de verrassende stemmenwinst (al kwam die dan ook door de eigenaardig heden van ons kiesstelsel niet in zetelwinst tot uiting) van de vrijzinnig-democraten lijkt nauw verbonden te zijn met de figuur van den minister van Financiën, mr. Oud, die bij de campagne zijner partij zoo na drukkelijk op den voorgrond is gesteld. Twee sterk naar voren tredende persoon lijkheden uit het kabinet Colijn hebben aldus een zeer groote aantrekkingskracht op het vlottende deel van het kiezerscorps uitgeoefend. Twee figuren die strategische punten be zetten in de regeering welke gedurende de zware vier afgeloopen jaren het bewind in handen had en die daardoor uit den aard der zaak de duidelijkst waarneembare expo nenten waren van de kabinetspolitiek, ge baseerd op het bekende vierhoeksprogram dat dr. Colijn in 1933 formuleerde. Dat de grootste verschuiving in het kiezerscorps zich in deze richting heeft bewogen, mag dan ook als een belangrijk votum van ver trouwen in de groote lijnen dier kabinets politiek worden beschouwd. En tevens wijst die verschuiving op een sterke behoefte in het kiezerscorps, om bin nen het kiesstelsel der Evenredige Vertegen woordiging dat de personen zoozeer doet schuil gaan in lijsten, toch weer in bepaal de persoonlijkheden vertrouwen te kunnen stellen. Terwijl het feit dat een groote partij als de R.K. Staatspartij met een winst aan stemmenpercentage van 0.9°/o een winst van 3 zetels (d.w.z. ll°/o) kon behalen toch zekere onevenredigheden in ons kiesstelsel aantoont, welke moeilijk algemeen bevre digend kunnen heeten. Het Vaderland (Lib.): Wij zijn geneigd om het succes van anti- revolutionnairen en vrijz.-democrat. nooral toe te schrijven aan de personen van Colijn en Oud, en zijn teleurgesteld over het libe rale verlies. Wij willen ons niet verschuilen achter schoonklinkende excuses. De uitslag leert kort en goed, dat er iets hapert, tengevolge waarvan de partij de aantrekkingskracht, welke zij zelfs bij de Statenverkiezing van 1935 nog op een grooter deel van de kiezers had dan thans, niet heeft kunnen behou den. Dat het liberalisme als zoodanig zijn tijd heeft gehad de tegenstanders zullen dit met graagte uit den stembusuitslag van thans willen concludeeren. Wij aanvaarden dit echter niet; daarvoor blijkt er te veel liberalisme in geestelijk en economisch op zicht te leven in allerlei kringen. Dan moet het ook mogelijk zijn, dit liberalisme te or- ganlseeren in de partij, die den naam van deze eens zoo glorierijke beginselen verte genwoordigt. Er ls in liberalen kring den laatsten tijd geklaagd over de organisatie van de partij en wat daarmee samenhangt. Wij zullen ons hierover thans niet nader uitspreken. Doch wel verwachten wij, dat de verkie zingsuitslag voor de liberalen aanleiding zal zijn de hand in eigen boezem te steken. Hoewel de liberalen zich van de vrijzin nig-democraten in economisch-sociale op vattingen onderscheiden, mag het den libe ralen eenigermate tot troost strekken, dat hun verlies gepaard is gegaan met winst van een vrijzinnige partij. Deze winst is velen, ook partijleden van den V.D.B. ko men verrassen. Wij hebben over de ver moedelijke oorzaken reeds iets gezegd. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat ook o.i. de actie van Eenheid door Democratie in het bijzonder aan den V.D.B. ten goede is gekomen. Het Volk (S.D.A.P.) Bij de groote meerderheid van de kiezers bestond in de eerste plaats aandacht voor de vraag: democratie of dictatuur, en op deze vraag heeft het Nederlandsche volk een zoo duidelijk antwoord gegeven, dat de vreugde van ons vrijheidlievend volk zich Woensdagavond in alle hoeken van het land op spontane wijze uitte. Zoo kunnen Nederlanders, die in de stembus-lokalen be dachtzaamheid en gezond verstand toon den, toch uitgelaten zijn. Het is in langen tijd niet voorgekomen, dat de publieke be kendmaking van de stembusuitslagen zoo zeer het karakter droeg van een volksfeest. Talloozen hebben in de laatste jaren met ernst geijverd voor de democratische begin selen, thans gunnen zij zich een oogenblik van ontspanning om eens hartelijk te lachen over de droevige figuur van den rid- der-van-het-zweepje, die in binnen- en bui tenland had laten weten, dat-hij Nederland wel eens even zou veroveren. De kabinetsvorming zal nog tot de noo- dige moeilijkheden aanleiding kunnen ge ven. De katholieken hebben even veel zetels gewonnen als dr. Colijn. De feiten liggen nu eenmaal zoo. dat deze grootste partij voor een goed deel de beslising in handen heeft. Zal zij den moed hebben, zichzelf te zijn en trouw te blijven aan haar verkiezingspro gram of zal de Staatspartij opnieuw het hoofd buigen om na Colijns persoonlijk succes in dubbele mate de gevangene te worden van den liberalistischen anti-revo- lutionnair? Nationale Dagblad (N.S.B.): Dit blad boven zijn hoofdartikel den kop „In ons Isolement ligt onze kracht" en zegt verder De nationaal-socialistische gedachte heeft aan de ziel van het Nederlandsche volk ge klopt. De mannen van de Nationaal Socialisti-. sche Beweging hebben, onder hun Leider Mussert vurig voor hun ideaal de schep» ping van één éénige volksgemeenschap -- gestreden. Het Nederlandsche volk heeft hun boofl- schap nog niet begrepen. Politiek en economisch is de klassenstrijd met dezen mijlpaal in de Nederlandsche ge schiedenis in 'n zeer scherp stadium getre den. Dit nu is de reden van onze waarschu wing, dat de werkelijke overwinnaars in dezen verkiezingsstrijd de marxisten zijn. De toekomst zal uitwijzen hoe voos een front-Colijn der burgerlijke partijen zal zijn en hoe het onder de mokerslagen vam een arbeidersklasse, die tientallen jaren met de leer van den klassenhaat is doordrenkt, ten slotte uiteen zal vallen. De Staatsgreeppartij immers kan boven dien met de Vrijzinnig Democraten en de marxisten 't Nederlandsche volksfront vor men en bij een te gropte.weerspanjiigheid van den minister-president op elk oogen blik deze desertie kunnen volbrengen. In dit spel der krachten zullen ais eenige dragers van een onwrikbaar beginsel de vier afgevaardigden der N.S.B. in dei Tweede Kamer staan. Zij zullen de taak h/ebben de leuzen der politieke partijen te ontmaske ren en in hun beweging de hechfe kern te smeden, die bij de komende economische en moreele ineenstorting, de taak zal moeten overnemen. De Nationaal Socialistische Boweging zal voortgaan onvermoeid op de Nederlandsche volksziel te beuken, totdat de ure van het ontwaken zal geslagen zijn. UitDuitsche bladen: De „Angriff" schrijft: „De eerste indruk van het resultaat der verkiezingen is, dat het Nederlandsche volk trouw gebleven is aan zijn moest kenschet sende eigenschap, te weten biet taaie vast houden aan het traditioneeïe. Onder de dreiging van de Mussert-beweging heeft de volksvertegenwoordiging in de laatste jaren, zij het ook onder de vanzelfspreken de wrijvingen van een democratisch systeem toch feitelijk werk geleverd. Er werd niet veel minder bereikt dan in den zelfden tijd onder een staats-autoritair systeem bereikt zou kunnen zijn. Het Netfcrlandsche volk heeft door deze verkiezing getoond, dat het daarmee tevreden is. Zelfs heeft het de twee persoonlijkheden, die zich het meest aan de regeling van het binnenlandsche gezag hebben gewijd, den eersten minister, dr. Colijn en den minister van financien, mr. Oud, in het bijzonder geëerd. „Kenschetsend is daarbij, dat men van geen van deze beide mannen kan zeggen, dat hun werkzaamheid een bijzonder in- nigen samenhang had met het politieke program van hun partijen. Dat de heer Oud geen vrijzinnig-deimocratische finan- cieele politiek kon voeren, ligt voor de hand. omdat zulk een politiek niet bestaat. De partij van dr. Colijn heeft haar stem menwinst alleen aan hem persoonlijk te danken, ofschoon hij niet het starre, Cal vinistische anti-revobutionnaire program trachtte door te zetten, maar een breede, persoonlijke liberal istleche compromspoli- tiek voerde. „Blijkbaar is dus ook het Nederlandsche volk ontvankelijk voor het feit, dat het lot van den staat doelmatiger door individueele mannen dan door verscheurde partijpro gramma's wordt be;;tuurd. „Ten opzichte va» de kabinetsvorming zijn voorspellingen nog voorbarig. De be langrijkste vraag ia of en zoo ja ln welke mate de socialisten eventueel aan de regee ring zullen deelnemen. Met dat doel. heb ben zij belangrijke wijzigingen in hun partijprogram gebracht en nu zal. moeten blijken of zulks liet gewenschte effect zal hebben". Ook het Berliner Tageblatt spreekt over het persoonlijke succes vair dr. Colijn: „die met succes in de laatste vier jaar. de zaken van Nederland heeft geleid, zich bij de be strijding van de internationale economi sche moeiijkheden ook buiten de grenzen van het land een naam verwierf en dien velen door de combinatie van nuchteren zakengeest, bedachtzame vastberadenheid en godsdienstig fundament als het type van den Nederlander zullen beschouwen. Ook de economische ontwikkeling is aan Colijn ten goede gekomen. Dit blijkt uit de beweging van de stemmen bij de oppositie partijen. Opmerkelijk is, dat de vermeerde ring van stemmen bij de communisten, die hard hebben, gewerkt, ln zetels niet tot uit drukking kojmt. De N.S.B. van ir. Mussert Aan de vlammen ontkomen. Vader en dochter springen uit hun brandend huis naar beneden. Gisteravond te ruim half elf is brand uitgebrokem in perceel 13 aan de Zijde windestraat te Rotterdam. Het gelijk- straatsche gedeelte van het huis staat leeg, op -de eerste étage woont de fa milie Hcanan, op de tweede verdieping de famlilie Biemans. De brand ont stond, doordat in de keuken op de eer ste verdieping een primustoestel om viel. waardoor ae brandbare zaken, die in de fceuken aanwezig waren, onmid dellijk'vlam vatten. In een ommezien stond de eerste ver dieping 7n lichter laaie. De bewoner kon zich met» zijn drie kinderen langs de trap in veiligheid stellen. De vlammen sloegen terstond door het trapgat naar bo ven, maar desondanks slaagde de heer Biemaiïs. wiens vrouw in het ziekenhuis ligt, er in met omwonenden, die een ket ting vormden over de trap, welke reeds in rook was gehuld, vier van zijn vijf kinde ren tijdig naar buiten te brengen. Het vuur breidde zich evenwel met zulk een snelheid uit, dat de heer des huizes zelf en zijn negenjarig dochtertje niet meer langs den gewonen weg naar buiten kon den komen. De vlammen waren inmiddels ook: naar boven, naar den zolder overge slagen, zoodat de door het vuur ingeslo- te&en noch naar boven noch naar beneden kcfnden. De intusschen aangerukte brandweer heeft toen 'n springzeil gevormd door dekens en jassen. De heer Biemans heeft toen zijn dochtertje bewogen, hierop naar beneden te springen en het meisje belandde dan ook veilig op den beganen grond. Hij zelf is vervol gens uit het raam geklommen, in de vensterbank gaan hangen en heeft zich toen laten vallen. Hij kwam terecht op den rug van een der menschen, die bij het reddingswerk assisteerden, waar door zijn val werd gebroken. Hij kwam evenwel met zulk een kracht neer, dat hij zijn beide hielbeenen brak. Dr. Ak- kersdijk heeft hem de eerste hulp ver leend, waarna de man naar het zie kenhuis aan den Coolsingel is ver voerd, waar hij is opgenomen. Personeel van de afdeeling brandblusch- middelen, dat met rookmaskers in het ge bouw op onderzoek was uitgegaan, heeft met assistentie van de brandweer den brand met drie stralen op de waterleiding gebluscht. De eerste verdieping brandde geheel uit, de tweede nagenoeg geheel. VOOR DE PIJP 2071 (Tneez. Med.) VIERJARIG JONGETJE OVERREDEN EN GEDOOD. Omstreeks drie uur is gistermiddag op den hoek van de Spoorstraat en Hegstraat te Geleen het vierjarig zoontje van de familie B. aldaar bij het oversteken van den rijweg door een vrachtauto, bestuurd' door den 26-jarigen J. van D. te Sittard, overleden en op slag gedood. Na onderzoek is de vrachtauto door de politie vrijgegeven. Den chauffeur treft geen schuld, daar deze het knaapje niet kon zien omdat dit achter een kar vandaan kwam. AUTOBUS I£J BRAND. Gisteravond omstreeks tien uur is een autobus van de gebroeders Ro- bart. die den dienst Arnhem—Apeldoorn en omgekeerd onderhouden, bij het inne men van benzine te Hoenderloo geheel uit gebrand. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak vloog de motor van de bus in brand. Het vuur tastte terstond het geheele voertuig aan en vernielde het geheel. Een vijftal passagiers dat zich in de autobus bevond, kon zich nog intijds in veiligheid stellen. FELLLE BRAND TE GRONINGEN. Een groote boerderij in vlammen. Gisteravond om zeven uur is brand uit gebroken in de boerderij, bewoond door den heer T. Meier aan den Coendersweg te Groningen. Het vuur is ontstaan in een groote, aan het woonhuis grenzende schuur en breidde zich snel uit. Onmiddellijk werd. de inboedel van het woonhuis in veiligheid gebracht. Met groot materiaal arriveerde de brandweer ter plaatse. Zij stond voor een zware taak daar de slangen moesten worden uitgelegd over een afstand van 350 tot 400 Meter. Met zes stralen werd het vuur aangetast. De schuur waarin een hoe veelheid hooi was opgeslagen, brandde echter geheel uit. terwijl het woonhuis veel waterschade bekwam. Na een uur blusschen had de brandweer het vuur onder de knie. De oorzaak van den brand moet worden gezocht ln het warm loopen van een motor, welke werd gebruikt voor het oppompen van water. De schade wordt door verzekering gedekt. DOODELIJKE VAL. De 39-jarige havenarbeider J. A. Hoek uit de Eben Haezerstraat te Rotterdam is gis teravond aan boord van het Duitsche stoomschip ..Peter Vith". dat in de Waal haven ligt toen hij zich van het verhoogde achterdek naar het ongeveer een meter lager liggend achterschip begaf over een schroef uitgegleden en gevallen. De man kwam zoo ongelukkig terecht, dat hii vrij wel op slag dood was. WIELRIJDER ONDER AUTO GERAAKT TE WIERDEN. Gistermiddag te kwart voor drie is de 68-jarige landbouwer A. J. G. B„ die op zijn rijwiel in de richting Nüverdal reed. bij het onverwacht oversteken van den rijweg door een hem achterop rijdende auto over reden. De man was op slag dood. BUITENLANDSCH GEMENGD. Ernstig ongeluk in mijndorp. Vijfhonderd personen omgekomen? Naar gemeld wordt zouden vijfhonderd personen om het leven zijn gekomen in het mijnwerkersdorp Tlalpujahua in den staat Mexico. Tengevolge van zware regens was een opslagplaats van zand. dat gebruikt werd voor het reinigen van metaal uit de mijn. in beweging gekomen. De huizen van het dorp dat beneden de opslagplaats lag. werden bedolven, met het vermelde tra gische gevolg. De mijnschachten te Tlalpujahua behoo- ren aan een Fransche onderneming toe. Door de instorting bezweken de dijken, zoo dat het water over een oppervlakte van vijf vierkante kilometer verwoestingen aan richtte. De overlevenden vluchtten in de kerk. Het water blijft stijgen. De reddings ploegen hebben reeds 35 dooden en 28 ge wonden gevonden. die een Zeereis U schenkt, begint U reeds te smaken bij het lezen van het Zeereizen-boekje der bekende REIS8UKEAUX LISSONE -lindeman: BREESTRAAT 151 - TELEFOON 2082 (Ingez, Med.) stuurt wel voor de eerste maal vier afge vaardigden naar de Tweede Kamer, maar heeft toch niet heelemaal bereikt wat zij hoopte, en in vergelijking met de verkie zingen voor de Prov. Staten van 1935. sterke verliezen geleden. Dat ligt waarschijnlijk in hoofdzaak aan de omstandigheid, dat toenmaals de voorwaarden om te beginnen gunstig waren door de economische crisis en het gevaar voor den gulden, terwijl nu de economische ontwikkeling alle troeven in handen speelde van Colijn. De sterke absorptie van het geestelijke leven dooi de confessies is ongeschokt gebleven Na kleine, onbelangrijke veranderingen in het kabinet, zal het werk van Colijn worden voortgezet in den ouden geest, d.i met een levendig begrip voor de waarneming van alle kansen op handelspolitiek gebied en een vaste houding ten opzichte van de Nederlandsche neutraliteit." EEN BLOEDIG DRAMA IN AFRIKA. In het plaatsje Edough, nabij Bone (Algerie) heeft zich een verschrikkelijk drama afgespeeld. Een inlander. Amara Ben Ahmed genaamd, heeft een jong meisje, dat weigerde met hem in het hu welijk te treden, vermoord, tezamen met haar drie broers. Vervolgens begaf hij zich naar het andere eind van het dorp en vermoordde hier een vrouw met haar echtgenoot en zuster, omdat de vrouw volgens hem altijd den spot met hem dreef. De moordenaar vluchtte tenslotte naar het gebergte, na eerst de beide hutten, waar hij zijn misdaad volbracht, in brand te hebben gestoken. BRAND VERNIELT HONDERD HUIZEN. Te Ciakai. het Turksche Vilayet Kasta- monoe. zijn honderd huizen door de vlam men vernield. Twee personen kwamen om het leven veel vee ging verloren. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Nabij Nancy is 'n vrachtauto met 25 ar beiders tegen een boom gereden. Vier der inzittenden werden op slag gedood en zes tien liepen zware verwondingen op. MISDADIGERS UIT DE GEVANGENIS ONTSNAPT. Veertien zware misdadigers en moorde naars zijn vannacht uit de gevangenis te Dubno (Polen) ontsnapt, nadat zij in het geheim een tunnel ondzr de gevangenis muur hadden gegraven. De vervolging stuit op groote moeilijkheden, daar Dubno in een uitgestrekt boschgebied is gelegen. VELE DOODEN EN GEWONDEN BIJ EEN VERKEERSONGELUK. Op een spoorwegovergang bij Brasiau (Roemeniëi is een trein op een geheel met passagiers bezette autobus ingereden. Geen der 31 inzittenden bleef ongedeerd. Zes passagiers werden gedood, zeven lig gen op sterven, en 18 werden ernstig ge wond.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9