LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 28 Mei 193) Uit de Rijnstreek Binnenland EERSTE KAMER. RECHTZAKEN Spoor- en tramweg personeel. DUITSCHLAND De Kerkstrijd. Alle parochiebladen, meer dan twee hon derd. die worden uitgegeven door een katholieke uitgeversfirma te Essen, zijn door de Gestapo verboden. De autoriteiten motiveeren dezen maat regel met de bewering, dat de bladen „las ter" bevatten tegen instellingen van den staat en de partij, speciaal in een artikel over een feest, dat georganiseerd was door de Hltlerjugend. Het D N. B. gaat fel te keer tegen den Paus, die in zijn toespraak tot de Duitsche pelgrims gezegd heeft, dat hij van al het geen zich tegenwoordig in Dultschland af speelt en var. alles wat de katholieken ter wille van hun geloof te dulden hebben, volkomen op de hoogte is. In politieke kringen te Berlijn wordt er op gewezen zegt D.N.B., dat onder het na tion aal-socialistisch regime „nog geen mensch wegens zijn geloof of zijn gods dienst is vervolgd". Bedoelde „politieke kringen" stellen dan ook vast. dat alle andersluidende verkla ringen met de waarheid in strijd zijn. ..En als de Paus gelooft, over alles in Duitsch- land te zijn ingelicht, dan schijnt hij toch helaas verkeerd te zijn ingelicht". Daarentegen meldt het Fransche blad Matin", dat het totstand komen van een prinelpieele overeenstemming tusschen Duitschland en het Vaticaan van oogen- blik tot oogenblik verwacht kan worden. Het. blad voegt hieraan toe. dat de beide regeeringen zich tot een verzoening bereid zouden hebben verklaard en zouden hebben gesproken over een reeks concessies, die de goede betrekkingen zouden moeten her stellen. Men zou hebben vastgesteld, dat van tijd tot tijd nota's zullen worden ge wisseld. waarin eenerzijds melding wordt gemaakt van gevallen, waarbii volgens het Vaticaan de houding der Duitsche regee ring niet in overeenstemming met het concordaat is, en anderzijds van de geval len. waarin naar de meening der Duitsche regeering de daden der R.K. kerk in con flict met de nationaal- socialistische dog mata komen. Bevestigd is dit echter geenszins. De correspondent van de „Journal" meldt uit Berlijn, dat liberale industrieelen mi nister Schacht eenige weken geleden een lijvig memorandum hebben doen toekomen, waarin het vierjaren-plan veroordeeld wordt en een volledige hervorming van h'et economisch leven verlangd wordt. Volgens geruchten zou het memorandum zoozeer de woede der partijleiders hebben opge wekt. dat arrestaties werden verricht. Men verzekert verder, dat Krupp een waar ver hoor heeft moeten ondergaan. Ook dit dient bevestigd te worden! FRANKRIJK Het bezoek van Schacht. De Duitsche minister van economische zaken. dr. Schacht, heeft gisteravond voor de Duitsche handelskamer te Parijs een ■rede gehouden, waarin hij betoogde, dat vooral in de trekkingen tusschen Duitsch land en Frankrijk het grondstoffenpro- bleem een belangrijke rol speelt, en dan ook de eerste plaats inneemt bij de onder handelingen over een handelsverdrag, die thans gevoerd worden. Schacht sprak de hoop uit. dat het zal gelukken, een regeling te vinden, waardoor de Duitsche industrie haar deel zal kunnen krijgen van de rijke grondstofschatten van Frankrijk en zijn koloniën. Met voldoening constateerde spr. dat in enkele weken een regeling omtrent vele principieele kwetsies kon worden be reikt en hij zag hierin een bewijs, dat bij wederzij dschen goeden wil ook de defini tieve overeenstemming moet komen. Tenslotte zeide Schacht, dat. verdrag of geen verdrag, de economische betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk zullen voortbestaan en zich verder ontwikkelen want zti zijn niet slechts een kwestie van economische politiek, doch een economi sche noodzakelijkheid. Aan het diner, dat de Duitsche Kamer van Koophandel ter eere van Schacht heeft aangeboden, heeft ook de Fransche minis ter van economische zaken Splnasse. het woord gevoerd, zeggende, dat naar zijn meening een arbeidsgemeenschap tusschen de volken van het oude Europa en daaruit een ware economische gemeenschap kan worden gevormd. De afsluiting van een handelsverdrag tusschen Frankrijk er. Duitschland doet de hoop opkomen, dat aleemeenere en ongetwijfeld nog effectiever overeenkomsten gesloten zullen kunnen worden. Schacht had een onderhoud van een uur met Vincent Auriol en wordt heden door Blum ontvangen. zich daar verzameld had. Bij thuiskomst viel Baldwin opnieuw een hartelijke hulde ten deel. Vele bloemstukken werden aan zijn ambtswoning bezorgd. Baldwin vertrekt in den loop van den dag met zijn echtgenoote naar Chequers, waar hij een rustigen tijd wil doorbrengen, tot zijn nieuwe woning op Eaton Squarte te Londen gereed is. Later zal hij zich. zoo als zijn gewoonte is, naar Aix-les Bains begeven. Hij heeft te verstaan gegeven, dat hij niet in het openbaar zal spreken vóór het einde van het jaar. Chamberlain heeft de opdracht tot vor ming van een kabinet aanvaard. Hij kuste den koning de hand, toen deze hem tot minister-president benoemde. Vermoedelijk zal Maandag zijn kabinet worden gepubliceerd. De conferentie van de afgevaardigden van den mijnwerkersbond heeft de voor- looplge overeenkomst, welke tot stand Is gekomen tusschen de werkgevers in Not tinghamshire en de werknemers, aange nomen. Met groote meerderheid werd besloten, het bevel tot staken in alle districten in te trekken. ITALIË. Standard Vacuum Oil onderhandelt over oiieconcessie. De Standard Vacuum Oil Company heeft onderhandelingen gevoerd met Italië over een licentie voor olie-operaties in Abessynië Verwacht wordt, dat deze vergunning bin nen zeer korten tiid zal worden verleend. In een commentaar op deze aangelegen heid heeft J. A. Brown verklaard, dat in derdaad onderhandelingen gevoerd zijn, maar tusschen de Standard Vacuum Oil en de officieele Italiaansche petroleum maat schappij der regeering. de A.GI P. betref fende levering en verkoop van petroleum- producten in Abessynië. maar dat tot dus verre nog niets definitiefs hiervan het resultaat is geweest. Bovendien verklaarde hli. dat geen on derhandelingen gevoerd zijn over een con cessie voor winning van ruwe olie in Abessynië. VEREENIGDE STATEN De stakingen. Bij de staking in de staalindustrie zijn meer dan dertig fabrieken betrokken en bijna 70 000 arbeiders zijn er door getroffen. In enkele plaatsen wordt echter in de fa brieken doorgewerkt. Er worden eenige incidenten gemeld, oa. te South Chicago, waar een twintigtal ar beiders na een vechtpartij metde politie is gearresteerd. De Fordmaatschappij heeft een mededee- ling uitgegeven over de oneenigheden van j.l. Woensdag waarbij twee vakbondleiders buiten de fabrieken door mannen, gekleed in werkkleeding, zijn geslagen. In deze mededeeling wordt gezegd dat de botsin gen op touw zijn'-'gezet door de couranten, die een „story" over de staking wilden hébben, alsmede dodr de United Automobile Workers, welke organisatie een gebeurtenis noodig had om haar opvallende mislukking bij de beïnvloeding van de Fordarbeiders te bedekken. Homer Martin, de voorzitter van de United Automobile Workers, heeft in een gisteravond gehouden rede de Ford Motor car Company beschuldigd van fascistische neigingen in haar oppositie tegen de actie van de U.A.W. om de arbeiders van Ford in deze organisatie te vereenigen. ENGELAND De regeeringswisseling. Geen mijnstaking. Toen Baldwin zich gistermiddag in het Lagerhuis verhief om voor het laatst voor zijn aftreden een vraag te beantwoorden, werd hij lulde toegejuicht. Baldwin deelde mede, dat de regeering r.a een diepgaand onderzoek besloten had voor te stellen, de Jaarlijksche schadeloos stelling voor afgevaardigden van 400 op 600 pond sterling te brengen. De noodige maatregelen daartoe zullen genomen wor den. Behalve Baldwin gaat ook Ramsay Mc Donald heen. gelijk gemeld en voorts zeker Runciman. Naar verluidt heeft de koning er bij Mac Donald op aangedrongen, wegens den staat bewezen diensten, een hoogen erfe- lijken titel, welken de vorst hem schenken wilde, te aanvaarden. Mac Donald vroeg echter verlof, dezen titel te mogen weigeren en de koning stemde daarin met spijt toe. Baldwin heeft hedenmorgen den ko ning in Buckingham Palace zijn ont slag aangeboden. De koning heeft het aanvaard en op advies van Baldwin Neville Chamberlain belast met de vorming van een nieuw kabinet. Belden werden voor het paleis hartelijk toegejuicht door een groote menigte, die UIT HET VERRE OOSTEN Russische grensincidenten. Nieuwe ernstige grensincidenten hebben den leiders van het Japansche Kwantoeng- leger aanleiding gegeven, den veiligheids dienst aan de sovjet-Russische grens te verscherpen. Een sovjet-Russische afdeeling heeft met twee stukken veldgeschut nabij Suifeno de grens overschreden. Zij werd echter na een gevecht, dat een half uur geduurd heeft, teruggedreven. Russen, die op an dere punten de grens overschreden, werden door cavalerie-patrouilles en Japansche militaire auto's beschoten. Het kwantoeng-leger heeft een scherp protest uitgebracht tegen de herhaalde grensschendingen door de Russen, den laatsten tijd. Inzake het Chineesch-Japansche inci dent te Swatow blijven de partijen elkaar de schuld geven. ALPHEN. Burgerlijke stand Geboren: Cornelia, d. van Pleter Corne lls Bouthoorn en Alida Uithol Johanna, d. van Jan de Rooy en Johanna Hoogenes Johanna Jacoba Maria. d. van Anthonie Johannes van Ooi en Adriana Catharlna van den Ekhout Willem Anthonlus en Anthonlus Willem, zonen van Willem Noo- men en Anthonia Klaaske van der Spelt Anna Elisabeth, d. van Anthonius Allowie- sius Jansen en Johanna Marljtje Winkel. Gehuwd: Arij Abraham van Heusden 27 j. en Adriana van 't Woud 21 j. Jacob Aaftlnk 23 j. en Wilhelmlna Adriana van Beerschoten 25 j. Leendert van Wijk 26 j. en Neeltje Laros 21 j. Cornells Oppe- laar 26 j. en Maria Catharina Jaszen 23 j. Willem Gerardus van Wijk 25 j. en Pfe- tronella Jozina Muller 21 j. Overleden: Willemina van Zuijlekom 66 j., weduwe van Hendrik Borkent. Loop der bevolking. Gevestigd: Bodegraven. Noordzijde 136, Aaltje B. Klomp, dienstbode Hoorn 422 Koudekerk. Lagewaard e 56, Johanna van Veen. zonder beroep. Hoorn 127 Den Hel der, Havenplein 20. Petrus van den Nieu- wendijk, metaaldraaier. Wlllemstraat 37 Boskoop, Rijneveld 45. Maria Gelderblom. zonder beroep, Goudsche Rijpad 180 Kamerik, A 221, Wilhelmina J. Oudshoven, dienstbode, Kortsteekterweg 87 Giessen Nleuwkerk. no. 241. Marlnus van Bommel, zonder beroep. Steekterweg 87 Oegst- geest, L. van Oud Poelgeest 6, Theodora Heijneman, dienstbode, Mauritsstraat 17 's-Gravenhage, Burg. van der Werfstraat 179, Maria A. Krljgh, zonder beroep. Bloemhofstraat 36 Boskoop, Zijde 248, Engelbertus A van Egmond, fabr. arbei der. Jan Nieuwenhuljzenstraat 1. Vertrokken naar: Dortmund, Telch- strasze 1, Johannes G. Galllard, ingenieur, Oudshoomscheweg 96 Bodegraven Meije, Nicolaas Doelman, veehouderskn., Kort steekterweg 6 Schiedam, Frans Hals plein 20a. Antje van Nood, zonder beroep, aan boord Wateringen, Dorpsplein 12. Mentsje Keijzer, zonder beroep, Hoogedijk 1 Woubrugge, Marijtje van Dijk, dienst bode. Nieuwesloot 6 Rijnzaterwoude, Heerenweg 1, Helena P. Buitelaar, zonder beroep, Woubrugscheweg 82 Haarlem, Djambisstraat 23. Jan Zekveld en gevn. schipper. Heerenweg 35 Amsterdam. Nieuwe Gracht 98, Jozeph Creveld en ge zin. zonder beroep. Steekterweg 264 Ha- zerswoude, Dorp E-3. Joanna P. M. Kem pen, zonder beroep, Zuideinde 34. Op initiatief van de Alphensche Zwemclub werd in „De Vergulde Wagen" een propaganda-avond gehouden, waar als spieker optrad dc heet Wesholt, hoofdbe stuurslid van de K. N. Z. B., die in een keu rige rede wees op het belang van de zwem- sport, speciaal voor de jeugd en hel op juiste wijze geven van onderricht en hou den van oefeningen. Een en ander werd met een serie lantaarnplaatjes verduide lijkt BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Trijntje d van G. Edelman en G. Kooistra Comelia Maria. d. van G. A. Wijman en H. W. van den Brink. Loop der bevolking. Gevestigd: A M. de Vos, dienstbode, van Waddlnxveen, Zuidzijde 68 H. Naber. dienstbode, van Alphen a. d. Rijn. Noord straat 52 A. Mühl. handelsreiziger, van Nleuwveen J. Boerefijn. winkelbediende, van Wassenaar Prinsenstraat 94 N. Doelman, veehoudersknecht, van Alphen a. d. Rijn. Meije 6 J, Jaspers en gezin, machinist, van Tuil en 't Waal Oud-Bode graven 3 C. van Dijk en echtgenoote, veehouder, van Nieuwkoop. Wettland 58 C. Fieret. z.b., van Oostburg Oranjestr. 105. Vertrokken: E. E. M Ranke, hulp i. d. huishouding, naar Haarlemmerliede. Kas tanjelaan 4 C. Edelman, monteur, naar Delft. Wiggellnastraat 6; A. F. Ensink, broodbakker naar Ursem A 111 P Jan sen. broodbakker, naar Wassenaar Lang straat 16 L. v. d. £ar, veehoudersknecht, naar Nieuwkoop D 28 M. v. d. Waaij, smid. naar Hazerswoude D 41. VISCHPRUZEN. IJMUIDEN, 28 Mei. Tarbot per K.G. f 0.650.52. Tongen f0.650.48. Kleine schol p. kist van 50 K.G. f.15—2.70. Schar f 1.350.85. Pieter man en Poontjes f 3.102.30. Wijting f. 1.10—1. Kunnen Jullie niet een momentopname nemen?!!.... In plaats van dat lange po- seeren? KOUDEKERK. Burgerlijke Stand. Geboren: Neeltje, dochter van Cornells Oppelaai en Aaltje Maria Vlasveld. Gehuwd: Jan Kamperman, 30 jaar met Dina Molema. 24 jaai. Op 1 Juni a.s. zal er met toestemming van B. en W. alhier een speldjesdag wor den gehouden ten bate van het Reclas- scringswerk. WOUBRUGGE. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerrie. dochter van A. Pfeifer en M. C. Veraart. Getrouwd; Anthonie van Greuningen, 28 jaar en Klazina Overvlietg 29 Jaar Wilhelmus Johannes de Boer, 24 jaar en Catharlna van Goozen, 21 Jaar. Voorzitter: Mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk. Nieuwe regeling van de pacht goedgekeurd (Vergadering van heden! Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pacht. De minister van Justitie, de heer Van Schalk, beantwoordt de sprekers der voor gaande dagen. Spr. is teleurgesteld door het voorloopig verslag der Eerste Kamer, na de behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer. De heeren Kolff en Van Citters deden het voorkomen alsof deze wet hemel en aarde zou doen bewe gen: de heer Van Rappard, landbouwdes kundige zoowel als jurist, richtte er een ware kanonnade tegen. Daar stelt spr. tegenover de meening va t «eje anderen en de litteratuur over dit om werp, waaruit blijkt, dat er zeer vele r-r -r.nden in het pachtwezen bestaan. Dit wetsontwerp is het resultaat van langdurig en veelzijdig overleg. Geenszins is het georiënteerd naar het Plan van den arbeid en geenszins gaat het in de richting van socialisatie. Het blijft zuiver in de sfeer van het privaat recht. Van aantasting van het eigendoms recht is geen sprake; er is alleen eenige formeele beperking van het beschikkings recht van den verpachter. In het ontwerp ligt het beginsel var. de contlnue-pacht, behoudens onderbreking. Het systeem van schadeloosstelling vindt spr. minder goed dan de continuatie. Daar bij heeft spr. rekening gehouden met ove rigens gerechtvaardigde bezwaren van deze Kamer. Er is gedacht niet alleen aan de be langen der pachters, doch ook aan die van dc verpachters. Op vele punten was het geldende recht ook voor hen onvoldoende. Daartegenover bieden pachters, door de groote vraag naar boerderijen, veel te hooge pachten om het begeerde object toch maar te krijgen. Om in het bezit te komen van den grond, moeten de pachters soms de meest ongunstige condities aanvaarden. Er is tegenwoordig veel landaankoop door groote lichamen als geldbelegging, waarbij de kans groot is, dat de pacht uit sluitend van commercieel standpunt beoor deeld wordt. Voorkomen moet worden dat de pacht strekt tot vernietiging van den welstand, de arbeidskracht, het familie geluk van hen. die de grond vruchtbaar maken en de producten doen voortbrengen. Spr. kan de vrees niet deelen. dat de wet zal strekken tot aantasting der positie van den grondeigenaar. Men vreest veel meer administratief werk, doch vele contracten zijn gelijklui dend, en de formulieren kunnen tevoren gedrukt worden. Er moet verder aan de I pachtkamer een copy van het contract worden gezonden, doch dat is ook de ge- heele beperking der contractvrijheid, waar voor men hier en daar vreest. Waf, de continuatie betreft, de schade vergoeding zal zorgvuldig moeten worden overwogen. Spr. zijn gevallen bekend, waarin pachters na vele jaren zonder re- deliiken grond van dc boerderij werden verdreven. In dergelijke omstandigheden b'edt deze wet hulp. Dr heer Pollem? (c.h.) verklaart dat om staatrechtellike rédenen de heeren ter Haar en spr. hun stem niet aan het ont werp zullen onthouden, ondanks de vele bezwaren Het wetsontwerp wordt aangenomen met 28 tegen 14 stemmen (tegen de Liberalen, van ue V. H. de heeren Kolff, de Gijzelaar, de Savomin Loh- man, v. d. Hoeven en de voorzitter, van de Anti Rev. de heeren van Asch van Wijk, Briët en v. Citters, van de R. K. de heeren van Sasse van Ysselt en Blomjous). Het wetsontwerp tot instelling van een openbaar lichaam voor de ingepolderde Wieringermeer en nader aan te wijzen in gepolderde of in te polderen gedeelten van het IJsselmeer wordt zonder debat en zon der hoofdelijke stemming aangenomen Aan de orde is dan het wetsontwerp tot vaststelling van bepalingen tot het in het verkeersbelang tegengaan van lintbebou wing langs wegen onder beheer van het rijk of op het rijkswegenpian voorkomende De heer Michiels van Kessenich (R.K.) komt er tegen op dat eigenaars van grond weer benadeeld worden zonder behoorlijke schadeloosstelling. Verschillende eigenaars van bouwgrond zullen groote schade lijden door verlies van terrein of uitgang naar een weg. Voor het verkeersbelang moet niet alles maar wljken- De minister van waterstaat, de heer van Lidth de Jeude, constateert dat de ge.' noemde bezwaren van juridischen aard zijn. Vroeger was het bezwaar dat de tege moetkoming door den minister zou ge. schleden. Dit ontwerp laat dit geschieden door den rechter. Overigens gaat 't met om de snelheid maar om de veiligheid Een algemeen belang wordt hier gediend Overigens geeft spr. toe dat het bepalen van schadeloosstelling bij beperking van den eigendom moeilijk is. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 27 tegen 12 stemmen (tegen de heeren van Citters en Briët (A-RJ, v. d. ftoeven, de Gijselaar en de voorzitter (C.-H.), Janssen, Steger van Sasse van Ysselt, Janssen de' Limpens, Fleskens. Michiels van Kesse nich er Blomjous (R.K.) Het wetsontwerp tot omzetting van den rijksstudiedienst voor de luchtvaart in een stichting, alsmede vasttellilng van een re geling, als bedoeld in art. 89a van de comptabiliteitswet 1927. ten aanzien van die stichting, wordt zonder debat en zon der hoofdelijke stemming aangenomen De vergadering wordt te 1.20 uur gesloten. De volgende schepen zijn morgen radlo- telegrafisdh te bereiken via het kuststatlon Scheveningen Radio Aagtekerk, Alchiba, Alcyone, Aldabi, Almkerk. Alwaki, Baloeran, Bloemfontein, Boschfontein, Costa Rlca, Crijnsen, Dempo, Gaasterkerk, Grootekerk, Hoogkerk, Indra- poera. Jagersfontein, Joh. v. Oldenbarne- velt, Marnix van St. Aldegonde, Oranje Nassau, Poelau Roeblah, Randfontein, Rotterdam Hal, Serooskerken, Slbajak, Simon Bolivar, Slamat, Stuyvesant, Veen- dam, Venezuela, Volendam. Behave bovengenoemde passagiers schepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. Telegrammen worden aangenomen door alle telegraafkantoren en door Radio- -lolland BRANDSTICHTING TE BATOMEN. Voor de rechtbank te Zutphen stonden vandaag drie mannen uit Bathmen te recht, die in den nacht van 27 op 23 Fe bruari brand hadden gesticht in de wo ning van den schilder J. D. aldaar. Deze had den bij hem inwonenden smid S van der W beloofd, dat hij later het smeed werk zou mogen leveren en vijfentwintig gulden, als hij de woning in brand stak. Voor dat doel had D. hem twee gulden voor den aankoop van benzine gegeven. De derde verdachte, W. P. J. V., zou aan deze brandstichting hebben meegewerkt, door het verschaffen van inlichtingen. De eerste twee verdachten bekenden. Zij toonden veel berouw. De derde verdachte zeide, dat hij schertsende had gesproken. Het was niet zijn bedoeling, advies te ge ven voor het stichten van brand. De officier van justitie zeide, met het blanco strafregister van de verdachten rekening te willen houden. HIJ eischte te gen van W. en D. zes maanden gevan genisstraf en tegen V. twee maanden. Uitspraak over veertien dagen. In het Utrecht voortgezette congres der Ned. Ver. voor Spoor- en Tramwegperso neel werd de begrooting voor de jaren 1937 tot 1939 met algemeene stemmen aange nomen. Daarna werd behandeld de kwestie der dienst- en rusttijden, in welk verband een zeer groot aantal voorstellen was inge diend. De waarnemend voorzitter, de heer Joustra, hield een uitvoerige inleiding tot dit onderwerp, waarbij h{j betoogde dat het resultaat van den strijd voor een kor- teren arbeidstijd gunstig geacht mag wor den, al werd in dezen reeds langdurlgen strijd nog geen feitelijk besluit bereikt. Het spoorwegpersoneel werd door de ra tionalisatie in den loop der laatste jaren verminderd van ruim 50.000 tot 33.000, zon der dat dit op de capaciteit der spoorwe gen een nadeeligen Invloed had. De mo derne vakbeweging strijdt voor een verkor ting van den arbeidstijd met de grootste kracht, niet het minst omdat zij daarin een zeer belangrijk bestrijdingsmiddel der werkloosheid ziet. De vakbeweging zal tegenover de ko mende regeering met kracht op de bres moeten staan voor verkorting van den arbeidstijd. Door nadrukkelijk van discussie af te zien, wenschte het congres bij de aanvaar ding der voorstellen zijn eenheid te de zen aanzien te demonstreeren. De heer H. J. van Braambeek gaf daar na een uiteenzetting over de pensioenre geling en den toestand van het pensioen fonds, welks joositie hij als zeer ongunstig kenmerkte. Wij zullen moeten volhouden aldus spr. en strijden voor een ge zonden financieelen grondslag voor het pensioenfonds, terwijl wij bovendien moe ten blijven aandringen op herstel der in gevoerde kortingen op het pensioen. Een gunstige omstandigheid, welke mogelijk heden tot verbetering in dezen biedt, is de ontwikkeling der spoorwegen tot over heidsbedrijf. Het congres betuigde na deze inleiding van den heer Van Braambeek zijn volledige instemming met het beleid, gevoerd door het hoofdbestuur ten aan zien der pensioenregeling. Na bespreking van eenige voorstellen van huishoudelijken aard. welke men deels aannam, deels terugtrok, werd de vergadering geschorst. DE VACATURE VAN WULEN PROF. DR. A. VAN VELDHUIZEN. Een nieuw drietal geformeerd. De commissie van voordracht voor de benoeming van kerkelijke hoogleeraren vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de Rijks universiteiten heeft in haar heden te 's Gravenhage gehouden vergadering op het drietal geplaatst in de vacature, ontstaan door het overlijden van prof. dT. A. van- Veldhuizenen voortdurend door het be danken van dr F. J. Fokkema te Oegst- geest. voor de benoeming tot hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen de Ned. Herv. predikanten dr G P. Itterzon te Den Haag. ds. K. H. Miskotte te Haar lem en dr. J. H. Semmelink te Almen bij Zutphen. De alg Synode der Ned. Herv Kerk zal 24 Juni in buitengewone vergadering uit dit drietal een keuze doen. WOONHUIS AFGEBRAND TE DELFT. Op de korenmarkt te Delft heeft van ochtend een felle brand gewoed in het woonhuis van den fotohandelaar A. van Oosten. Het vuur, dat In een alkoof op de tweede verdieping, waar een gascomfoor brandde, was ontstaan, greep snel om zich heen. Toen de brandweer met een motor spuit en een ladderwagen arriveerde, woed de het vuur over de geheele verdieping en een tweetal slangen moest worden uitge legd. Om tien uur werd een tweede motor spuit ontboden en Juist toen deze ter plaat se verscheen, sloegen de vlammen uit oe zolderverdieping. Woning en zoldar zu" geheel uitgebrand, terwijl in den winkfu de waterschade belangrijk is. De schaar wordt door verzekering gedekt. WIJZIGING INVOERMONOPOLIE- HEFFINGEN LEVEND EN GESLACHT PLUIMVEE. Van bevoegde zijde wordt ons deeld dat de heffingen welke versohukugu zijn bij den invoer in Nederland van levenu en geslacht pluimvee met Ingang van Mei als volgt zijn vastgesteld: Voor levende kippen en eenden f. voor levende kalkoenen en ganzen f.j":' voor levende duiven f. 0.10, alles per voor geslacht pluimvee en geslachte £7" koenen, duiven en ganzen f. 0.20 per netto, voor kuikens f. 0.20 per stuk. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2