Gouden huwelijksfeest Binnenland IJiie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 26 Mei 1937 Derde Blad No. 23668 Een aanwinst voor het Prentenkabinet De werkloosheid blijft dalen. MEDEDEELING VERKADE - Teekening van de Vischbrug door Jan van Goyen. «t Ir. Hugo van Oerle schrijft ons: Het Prentenkabinet alhier heeft met steun van de Vereenifing „Lucas van Leyden" een teekening kunnen aan- koopen van den Leidschen schilder en trekenaar Jan van Goyen. voorstel lende de Vischbrug te dezer stede. Wij mogen ons er alleszins over verheugen deze zeer mooie en voor de geschiedenis ran Leiden belangwekkende teekening in den buitenlandschen kunsthandel is -ge- ïonden en voor de Leidsche Universiteits- terzameling kon worden gewonnen. De teekening, die gedateerd is 1654. ver beeldt de Vischbrug, gezien van de Hoog straat naar de Vischmarkt. Het is een lerendig tafereel van bezige vischhandelaars jeteekend in een vlotte potlood-techniek. Op den achtergrond ziet men de oude topgevels aan de Vischmarkt waar de veel betreurde stadhuistoren boven uitsteekt. Links op de teekening is nog iuist het boekhuis van de Hoogstraat zichtbaar. Dit boeiend en dankbaar onderwerp heeft wk het penseel van Jan Steen in beweging gebracht (schilderij in het museum te Frankfort a.M.) Van Goyen deed met deze keuze wel 'n greep het hart van zijn vaderstad. Deze brug iamers. „de groote brugge", speelde reeds (en rol in de. vroegste tijden. Het was de eerste en de oudste brug. die de verbin ding vormde van de woonkern, welke zich lan de Breestraat gevormd had. met de leerlijkheid van den Burggraaf op het üjneiland. Het was deze brug. waarlangs Kennemers in 1204 na een hopelooze ging tot verdediging van den Burcht een r»d heenkomen zochten en die onder hun wicht bezweek. Het was toen nog slechts »n houten bruo welke echter kort daarna door een van steen is vervangen. Deze brug vormde het middelpunt van ideldiijvend Leiden. Hier en in de on- iddellijke nabijheid vinden wij reeds vroeg i talrijke markten „voor allerhande pro- duiten welke hier werden aangevoert". Hier lagen langs de lage steenen oevers un weerszijden de schepen hunne waren te teen. dicht op elkaar met de koppen naar den wal gemeerd. Veelal waren het zeil- ihepen, waarvan op de teekening enkele hi?en zichtbaar zijn. De naam „Vischbrug" laat niet moeilijk raden, welke nering hier gedaan werd. Visch werd dagelijks in groote hoeveelheden it Leiden aangevoerd, zoowel van de kust als van de binnenwateren. De riviervisch rerd doorgaans verhandeld op de tegen- «oordige Aalmarkt, tot achter het St. Ka trijnen Gasthuis (thans Stadsgehoorzaal), ierwij 1 de zeevisch haar markt had waar üans de fontein staat. Van Mieris concludeert uit de keur van 1441, dat de Vischbrug de plaats was, waar de gezoute visch. gerookte en gedroogde taring en bokking werden verhandeld. De teekening van Van Goyen en meer w het schilderij van Jan Steen laten dui- klijk bovendien andere vischsoorten zien, Mat vermoedelijk de gedroogde visch in door Van Goyen afgebeelde kraampjes srd verkocht en het overige gedeelte van brug door de andere vischmarkten werd itsenomen. De teekening tenminste geeft fflidelijk den indruk, dat de geheele brug ®*>r deze nering werd in beslag genomen, ondanks het feit, dat de keur op een boete ran XII schellingen „verordonneert" had kt ..Niemand er zal staan op de groote doch twee voeten van de muur hn de brugge". Zelfs ziet men er de wagens afgebeeld, taartnede de visch ter markt werd gevoerd V1 tie een voorgeschreven parkeerplaats op w Hoogstraat hadden. Van Goyen maakt het tafereel van de "adelende vischverkoopers tot het hoofd niet zijner teekening en wii kunnen ons «arom begrijpen, dat hij ter wille hiervan brug een wat grooter breedte heeft 'leven Kort te voren, in 1637. was de Vischbrug «rmaekt", aanmerkelijk vergroot en aan •overwelfde straat gehecht", thans de sstraat geheeten. De brug had een "tenen wegdek en aan weerszijden borst- *"'ngen. welke vermoedelijk in harden neen waren opgetrokken, of, zoo zii in bak- waren gemetseld, met dekplaten van Jtde steen waren afgedekt, zooals de keur 1411 1456 dit voorschreef. De brug was evenals thans een twee- öien-bruj. die voor het scheepvaartver lest werd vrijgehouden. Boven de midden- ers staan op de teekening van Van «yen afgebeeld die merkwaardige zuilen J*1 bekronende waoenhouders. waarvan gt »t dusver de aanwezigheid aldaar al- Wi i end was uit de kronieken en een •■(ben vdselvlueht-plattegronden van Jjooais Van Mieris op gezag van Simon Kieuwen mededeelt zijn dit dezelfde, se tegenwoordig ter weerszijden van den te11! v'sn den Burcht prijken en die in 'm arheen zijn gebracht. Het feit dat kiiiHd belden vóór den Burcht de eene ("drager - (de ram) het wapen van de 01 de andere (de leeuw) dat van Rijnland draagt, bii welk waterschap deze brug in onderhoud was. maakt dit wel aannemelijk. Al moge ook de overlevering, dat de beeldwerken vóór den Burcht een geschenk zouden zijn aan de stad Leiden van Willem II, Roomsch Koning, reeds door den stijl der beelden, welke zeker niet vroeger Is dan de 11e eeuw. naar het land der legenden wor den verwezen toch vindt de onderstelling, dat deze identiek zijn met die van de Vischbrug wel steun in de historische fei ten. In het Gerechts dagboek van de Bur- gemeesteren staat al aangeteekend. dat in Maart 1652 werd besloten, de steenen borst weringen van de Vischbrug door ijzeren „leunen" te vervangen, ten gevolge waar van dus deze. van de borstwering deel uit makende zuilen moesten worden weggeno men. De latere afbeeldingen bevestigen dit. De mogelijkheid dat bij het verfraaien van den Burcht, welke enkele jaren vroeger in het bezit der stad was gekomen en waaraan ijverig werd gewerkt, deze wapen dragers aldaar een plaats zouden hebben gekregen, past zeer wel in den toenmaligen gang van zaken. Ook de uitdrukking, die Van Goyen aan de beelden geeft vertoont o.i. een dusdanige gelijkenis met die vóór den Burcht, dat er o.i. weinig twijfel be staat aan de juistheid van de mededeelin- gen der kroniekschrijvers. De zuilen, welke deze wapendragers torsten, zijn bij die ge legenheid vernieuwd, want zij wijlen wat vorm en proportie betreft, sterk af van die. welke Van Goyen ons heeft overgeleverd. Die uit Van Goyen's tijd zijn weliswaar eveneens getorst, maar vertoonen niet dien barokken stijlvorm, dien wii op de afbeel dingen van den Burcht altijd zien aange geven en dien de zuilen nog heden bezit ten. De zuilen, welke wii vóór den Burcht aantreffen, zijn. blijkens de steenbewerking niet al te lang geleden naar het oude model vernieuwd en zijn ook van een geheel andere steensoort dan de beelden. Het feit, dat Van Goyen deze teekening met het jaar 1654 heeft gedateerd, het tijd stip waarop deze beelden vermoedelijk reeds waren verdwenen, moet voor de ken nis van de tot standkoming van deze tee kening van belang zijn. Heeft hii haar uit de herinnering getee- kend of althans de entourage niet ter plaatse opgezet? De groote oerspectievische afwijkingen geven tot dit vermoeden aan leiding. Was het besluit van het stadsbe stuur van '52 in '54 nog niet uitgevoerd of heeft Van Goyen deze teekening in of kort voor '52 gemaakt en haar later naar de herinnering foutief gedateerd? Dit alles moge in het duister blijven in elk geval heeft Van Goyen in zijn schets een typisch stadsbeeld uit het verleden voor ons be waard. een beeld bij het bezien waarvan wij ons van de armoede van den huidigen toestand terdege bewust worden. Hij heeft ons het beeld overgeleverd van de Vischbrug in haar oude glorie en heeft daarmede zijn -eboortestad een grooten dienst bewezen. Voor ons is daarom deze aanwinst van een dubbele beteekenis. De cijfers voor de eerste Mei-week. (Week 3 t.m. 8 Mei 1937). De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 3 tot en met 8 Mei 1937 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 460.000 personen (de landar beidersbonden met 74.600 leden zijn hierin niet begrepen). Van deze 460.900 personen was in ge noemde week 24.6 °/o geheel werkloos (in de vorige verslagweek, 19 tot en met 24 April 1937, was dit percentage 25.7). Het werkloosheidspercentage voor geheel werkloozen was in de eerste verslagweek van de maand Mei in de laatste jaren als volgt: 1934 22.9, 1935 27.7, 1936 29.6, 1937 24.6. Van een op 1 April 1937 gehouden telling van de bij de gezamenlijke organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven werkloozen, gesplitst naar leeftijdsgroepen, geeft het volgende staatje een beeld. Naast de aantallen zijn daarin vermeld de per centages. welke die aantallen vormen van de aantallen personen in elke leeftijds groep volgens de voIkstelling-1930 (de stijging der bevolking met ruim 8 "/o sinds 31 December 1930 is dus buiten beschou wing gelaten) vrouwen aantal percen leeftijds aantal werkl. tage groep werkl. perc. 12.699 4.2 1417 jaar 5.459 1.8 51.165 10.3 18—24 jaar 5.459 1.1 71.874 19.0 2530 jaar 1.848 0.5 105.059 20.1 3130 jaar 1.799 0.3 70.099 17.0 41—50 jaar 1.299 0.3 51.159 15.6 5160 jaar 784 0.2 18.208 15.1 6165 jaar 127 0.1 3.919 1.8 65 j. en ouder 12 0.0 384.182 totaal 16.973 Bij 1054 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 8 Mei 1937 in totaal 368.059 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 348.495 mannen. Vaai deze werkzoekenden waren er 352.996 werkloos, onder wie 338.312 mannen. Blijkens mededeeldng van den directeur- generaal varn werkverschaffing en steun- verleening waren eind Maart 1937 54.236 arbeiders geplaatst, bij een werkverschaf fing. en met 31 Mei a.s. bestaat er gelegenheid bij uw win kelier gratis één van de nieuwe 6 cents Verkade'r Forticareepen te proe ven, door inwisseling van vijf ongeschonden omwikkels der 3 cents Verkade s chocoladeree- pen. Wissel dus spoedig uw omwikkels in. Na 31 Mei a.s. is de termijn verstreken. 1971 (Ingez. Med.) LINDBERGH HEEFT EEN ZOON! Mevrouw Lindbergh heeft op den dag der Engelsche kroningsfeesten in een ziekenhuis te Londen een zoontje het leven geschonken. VORMING JULIANA-JEUGD - STICHTING IN INDIE. Prins Bernhard te Utrecht. Installatie als Koninklijk commissaris der Jaarbeurs. In de gistermiddag gehouden vergade ring van den raad van beheer der Konink lijke Nederlandsche Jaarbeurs is Z.KJI. Prins Bernhard der Nederlanden geïnstal leerd als Koninklijk commissaris. De voorzitter van de Nederlandsche jaarbeurs, dr. F. H. Fentener van Vlissin- gen hield een korte begroetingsrede, waar in hij den Prins dankte voor de aanvaar ding van de hem toegedachte taak. De 'heer Fentener van Vlissingen noemde het een gelukkig voorteeken, dat de aanvang der werkzaamheden van Z. K. H. samen valt met het oogenblik, waarvan gezegd kan worden, dat de tweede periode van inzinking tijdens het bestaan van de Ne derlandsche jaarbeurs achter den rug is. Na de installatie overhandigde de voor zitter aan Zijne Koninklijke Hoogheid het insigne van het lidmaatschap van den raad van beheer. Onmiddellijk daarop werd een aanvang gemaakt met beraad slagingen van internen aard. Bij zijn aankomst aan het secretariaat van de Jaarbeurs werd de Prins, door de saamgestroomde menigte hartelijk toege juicht. Te 5.30 uur vertrok de Pruis van het administratiegebouw der Jaarbeurs naar Soestdijk. Het Indische huwelijksgeschenk aan het Prinselijk paar. Naar wij vernemen heeft het Indische comité voor de aanbieding van een huwe lijksgeschenk aan H.K.H. Prinses Juliana een belangrijk bedrag ter beschikking van H.K.H. gesteld-, teneinde daaraan een be stemming te geven voor een algemeen doel waarvoor in Indié belangstelling bestaat. In overleg met de hier te lande gevorm de commissie van advies onder voorzitter schap van dr. Meyer Ranneft, heeft H.K.H. de Prinses aan den wensch van het in In- die gevormde comité voldaan, door boven bedoelde gelden beschikbaar te stellen voor het in het leven roepen van een stichting, welke ten doel heeft het bevorderen van de lichamelijke en zedelijke ontwikkeling en ontspanning voor de Indische jeugd. Aan de stichting zal de naam van Juliana- jeugdstichting worden gegeven. Het comité uit Indié heeft dezer dagen aan het Prinselijk paar als laatste ge schenk doen toekomen een aantal films, welke betrekking hebben op de feestelijk heden, die in Indië ter gelegenheid van het Prinselijk huwelijk gehouden zijn, verge zeld van een album met uitvoerige be schrijving, het geheel vervat in een fraaie houten cassette, die met het K.L.M.-vlieg- tuig „Kieviet" naar Nederland is overge bracht. Het fraai bewerkte album is even als de cassette in Indië vervaardigd. bij een, welke handelt over een buitenland- sche aangelegenheid. De heer Hogewlnd verklaarde aan verscheidene personen, om streeks 1934, dat diverse hoofdofficieren, w.o. gen. Seyffardt, de garnizoenscomman danten van Amsterdam en Arnhem, en ook anderen, wanneer het tot een uitbarsting komt, de zijde van de N.S.B. zullen kiezen Ja zelfs ging hij zoo ver, dat hij mij per soonlijk verklaarde, dat de N.S.B. van de zijde van het leger geen tegenstand te duchten zou hebben. Wanneer het geheim archief van de N.S.B. eens doorzocht werd, dan zullen verrassingen niet uitgesloten zijn?" Is het der regeering ook bekend, dat meergenoemde publicist beweert, dat „bur gemeesters, generaals en meer soortgelijke ambtenarenondanks hun eed van trouw medewerken aan de ondermijning van het wettelijk gezag?" Is de regeering bereid, zeer snel een scherp onderzoek, zoowel in het leger als onder de ambtenaren in burgerlijken dienst te doen instellen, den heer F. W. Wessels, met getuigen door de justitie te doen hoo- ren en het leger zoowel als het ambtenaren corps zonder aanzien des persoons even tueel van fascistische elemeneten te zuive ren? Welke maatregelen overweegt de regee ring ten aanzien van de N.S.B. indien vo rengenoemde onthullingen juist blijken te zijn? DR. H. J. LOVINK GEVALLEN. COMMUNISTISCHE STATENLEDEN ZULLEN S.D.A.P. STEMMEN. De Communistische Partij Nederland deelt mede: Het Politiek Bureau van de C.P.N. heeft beraadslaagd over de verhoudingen, die na de indiening der lijsten in de Provinciale Staten is ontstaan voor de verkiezing van leden voor de Eerste Kamer. Hieruit bij kt, dat, als gevolg van het in zwang zijnde kiesstelsel, de C.P.N. den zetel waarop zij recht heeft, niet zal kunnen be halen. Ten einde te voorkomen dat de stemmen der Statenleden van de C.P.N. verloren zou den gaan en eventueel ten goede zouden komen aan de N.S.B. of anti-revolutionnaire candidaten, besloot het Politiek-Bureau de communistische statenleden te adviseeren in alle provinciale staten hun stem uit te brengen op de candidaten der S.D.A.P. AMBTENAREN EN DE N.S.B. Het Tweede Kamerlid, de heer L. de Vis ser heeft aan den Minister van Koloniën voorzitter van den Raad van Ministers, de volgende vragen gericht: Heeft de regeering kennis genomen van de publicaties van den heer F. W. Wessels te Utrecht omtrent eventueele onbetrouw baarheid van officieren en ambtenaren met betrekking tot hun verhouding tot de N.S.B. en buitenlandsohe fascistische sta ten?? Draagt de regeering met name kennis van de ontstellende mededeelingen, gedaan in verband met het openlijk lid worden van de N.S.B. van generaal SeyffaTdt, waarbij door bovengenoemden publicist o.a. wordt beweerd: „Het is de eerste brief niet dien generaal Seyffardt aan de N.S.B. schreef. Reeds in 1934 stond hij in voortdurende verbinding met het hoofdkwartier. In mijn bezit is een, door een oud-functionaris van het hoofd kwartier geteekende verklaring," waarin ver meld wordt, dat verscheidene brieven van hem in het arohief zijn opgeborgen, waar- Dijbeenfractuur bekomen. Het Tweede Kamerlid dr. H. J. Lovink, is gisternamiddag een ongeval overkomen dat betrekkelijk nog goed is afgeloopen. Terwijl de heer Lovink omstreeks halt vijf op den Pompstationsweg een fietsrit maakte is hij van zijn rijwiel gevallen, waarbij hij een fractuur aan zijn dijbeen bekwam. De auto van den Geneesk. Dienst was spoedig ter plaatse waarna dr. Lovink ter verpleging is overgebracht naar het diaconessenhuis „Bronovo". Naar wij gisteravond laat vernamen was de algemeene toestand van den heer Lo vink naar omstandigheden gunstig. Zooals men weet heeft dr. Lovink in de Kamer zitting voor de Chr. Historische Unie. doch zich bij de verkiezingen welke heden worden gehouden, niet meer voor een Candida tuur in de Tweede Kamer be schikbaar gesteld. NIEUWE COMMISSARIS DER KONINGIN IN GRONINGEN. Door H. M. de Koningin beëedigd. De nieuwe commissaris der Koningin in Groningen, mr. J. Linthorst Homan, is gis termiddag om half vier ten paleize Het Loo door H. M. de Koningin beëedigd. PLAATSING VAN LANDARBEIDERS DUITSCHLAND. IN Er is gelegenheid om te werken. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede. dat de plaatsing van landarbeiders in Duitschland geregeld voortgang heeft. Ruim 2000 Nederlandsche seizoenarbei ders, melkers, paardefcnechten, akker- knechten en veenarbeiders zijn thans in Duitschland werkzaam. De melkknechten, paardetonechten en aktoerknechten hebben het geheele jaar door arbeid, de overigen tot ongeveer Kerstmis. De berichten omtrent het loon, den kost en de huisvesting zijn in het algemeen gunstig. In enkele gevallen, waarin arbei ders klachten hadden, kon bijna altijd door den rijksconsulent voor sociale zaken ill Duitschland te Oberhausen met den werk gever de zaak tot tevredenheid der arbei ders worden geregeld. Arbeiders, die willen werken, vinden nog steeds volop gelegenheid om in bepaalde gebieden van Midden- en Noord-West- Duitschland te werken. De organen der openbare arbeidsbemiddeling gaan nog steeds door met het bemiddelen van ar beiders naar Duitschland. Belanghebben den kunnen zich wenden tot het orgaan der openbare arbeidsbemiddeling in hun- woonplaats, dat de bemiddeling regelt in samenwerking met de landbouwbemidde- laars van den rijksdienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling. De Nederlandsche arbeidsbeurs te Ober hausen vormt de schakel tusschen de Nederlandsche arbeidsbeurzen en de Duit- sche arbeidsbeurzen. DE OVERSTROOMING IN POLEN EN ZUID-SLA VIE. De schade, die door de overstroomingen in Midden-Polen is aangericht, wordt op acht. millioen zloty geraamd, die in Zuid- Slavië op 10 millioen dinar. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is aan A. F. J. Ver linden op zijn verzoek met ingang van 30 Mei ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Gemert. Blijkens een bij het departement van defensie ontvangen telegram is Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" gisterochtend te tien uur te Gibraltar aangekomen. Noorwegen verkoopt in Amerika met dagblad-reclame. Noorwegen verkocht 2 jaar geleden 24.000.000 pond sardines in Amerika. Men achtte de verkoopsmogelijkheden nog niet geheel uitgebuit te hebben en men besloot tot een reclame-cam pagne in dagtaladen in het najaar van 1936. Het gevolg was, dat men aan het eind van het jaar ruim 3.000.000 pond meer had verkocht. Natuurlijk ging men, na deze ge slaagde proef-campagne, op uitge breide schaal voort met dagblad reclame, die zulke prachtige resul taten had opgeleverd. 1957 Morgen huisvest de Sleutelstad wederom een gouden echtpaar. Ditmaal vallen die eer en dat voorrecht te beurt aan onze stadgenooten J. J. Tiemeyer en mej. S. C. Mader. wonende Moschweg 39. wier huwelijk op 8 Juni van 't iaar 1887 werd voltrokken. De bruidegom was zijn geheele leven, d.w.z. tot voor twee iaar in den groenten- handel werkzaam en voorts in de avond uren als kellner behulpzaam in den Leid schen Schouwburg. Deze laatste functie heeft hii 40 jaar bekleed, zoodat ook uit dien hoofde velen in onze stad den thans jubi leerenden „Koos" kennen. Hun huwelijk werd gezegend met de geboorte van 5 kin deren waarvan er nog drie in leven zyn. Voorts zijn er 13 k'ein- en 5 achtevk'sh- kinderen. Hun leeftijd in aanmerkin' ge nomen de oudjes zijn respectievelijk 73 en 74 jaar oud mogen beiden zich nog in een goede gezondheid verheugen. Moge dit zoo nog vele jaren blijven.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9