N AT IO N A L E LOEB f. 6.95 officieeie kennisgeving Een heerlijk zilje Buitenland LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 26 Mei 193] I WAARBORGSOM in een Fauteuil van Breestraat 161 FINANCIEN 195 millioen gulden 40 LEVENSVERZEKERING-BANK ROTTERDAM VERKIEZING TWEEDE KAMER. De Voorzitter van het hoofdstembureau in kieskring VII (Leiden) maakt bekend, dat in eene openbare zitting, te houden op Vrijdag 28 Mei a.s. des voormiddags te 10 uur, in het Gemeentehuis (Rapenburg 12), zullen worden vastgesteld de uitkomsten van de op 26 Mei 1937 gehouden stem ming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in dien kieskring. Tie Voorzitter voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 26 Mei 1937. 1989 VRIJWILLIGERS CORPS IN DE NEE. HERV. GEM. Zestiende jaarfeestviering. Het VrijwiUigers-corps, dat in de Ned. Herv. Gemeente een speciale plaats in neemt en iederen Zondag tijdens de gods- dienstoefeningen heel veel werk verzet, vierde gisteravond in het Gebouw Prediker zijn zestiende jaarfeest. Onder de vele aanwezigen alle zalen van Prediker wa ren in gebruik merkten wij o.m. op ds. J. de Wit. scriba van den kerkeraad, en den voorzitter van de Gemeente-commissie den heer P. J. Mulder. De voorzitter, de heer F. v. d. Mark Sr. las. na gebruikelijke opening. Hand. 4 vrs 111, waarna hij er met een enkel woord op wees, dat God ook het Vrijw.corps weer bij vernieuwing Zijn bescherming geschon ken heeft. Naar aanleiding van het voor gelezen Schriftgedeelte toonde hij verder de noodzakelijkheid aan, dat wij ons in 't geheele leven vast moeten houden aan den Hoeksteen van Christus. Nadat spr. nog een woord van welkom had uitgesproken, bracht de penningmeester, de heer M. L. C. de Geus het financieel jaarverslag uit, dat. dank zij een gift van de Gemeente- commissie een batig saldo meldde van ruim f. 153.Namens de kascommissie werd bij monde van den heer Stokliuizcn medegedeeld, dat de boeken in orde waren bevonden. De secretaris, de heer S. Kokkedee bracht vervolgens zijn jaarverslag uit. dat aller eerst met een enkel woord herinnerde aan het vijftien-jarig bestaan. Verder werd hierin gewezen op de prettige onderlinge verstandhouding. Het corps, dat momen teel 131 leden telt, doet dienst in alle ker ken. Sedert 5 Juli werden hieraan de dien sten. die in het Morschwegkwartier wor den gehouden, toegevoegd. Hoewel men te vreden is over het aantal leden, werd met zachten aandrang opgewekt tot toetreding van dames-leden, waardoor men de reserve denkt uit te breiden. De heer Kokkedee beëindigde zijn overzichtelijk jaarverslag, met een persoonlijk woord, waarin hij de iedeiv aanspoorde op elk terrein propagan dist te zijn in Gods Koninkrijk. Namens de Gemeente-commissie, heelt de heer Mulder het. corps dank gebracht voor al het werk. dat Zondag, aan Zondag met lust, liefde en toewijding wordt ver richt: Met grooten nadruk stelde spr. in 't het licht, dat de Gemeente-commissie met tekorten werkt, die zeker nog hooger ge weest zouden zijn. als zij niet steeds vrij willige medewerking van het corps had ge had. Door zijn werk toont het corps in het midden, .der geemeente een voorbeeld van opofferensgezindheid. Spr. sprak den wsnseh uit. dat het corps zijn vrijwilligen arbeid nog tot in lengte van dagen moge blijven voortzetten tot eer van God en tot z-gen van de bij het corps aangesloten le den. Teneinde er zoo ruim mogelijke be kendheid aan te geven, deelde spr. nog mede. dat er waarschijnlijk op 24 Juni in de Pieterskerk een gemeenteavond wordt belegd waar de toestand der gemeente-fi- nanciën onder het oog zal worden gezien Namens den kerkeraad en den kring van predikanten bood in deze samenkomst, ds. j. de Wit geiukwenscen aan. Ook deze spreker stelde het vrijwillige werk van het corps in 't licht, welks leden met de op rechte bedoeling, zijn vervuld om iets voor de kerk te doen. De activeering der ge meenteleden komt hierdoor wel duidelijk tot haar recht. Spr. hoopte, dat ook nog anderen door het enthousiasme der leden zullen worden vervuld, waardoor ook zij daadwerkelijk gaan medewerken. Het verdere gedeelte van den avond weid afgewisseld met vroolijke muziek van de Mondaccordeonclub ..Kunst en Genot"', di recteur de heer H. F. Roman en de opvoe ring van een tooneelstukje door de too- neelclub van ..Prediker". Zooals wij dat van beide vereenigingen gewend zijn. werd ook nu van een en ander een vlotte, goede ver tolking gegeven, welke voor een niet ge ring deel ertoe heeft bijgedragen, dat het Vrijwilligerscorps op zulk een geslaagde feestsamenkomst kan terugzien. HERV. WIJKVEREENIGING „REHOBOTH" Bestaat tien jaar. Dezer dagen gedenkt de Herv. Wijkver- eeniging „Rehoboth" haar 10-jarig be staan. Opgericht door den toenmaligen wijkpredikant, ds. Meeter, heeft deze ver- eeniging in kerkelijk Wijk III. het z.g.n. „Haagweg-kwartier" gearbeid ten bate van de Herv. Gemeente alhier. Als uitgangspunt van dit kerkelijk werk werd aangekocht het aan de grens van Wijk Hl gelegen pand Rapenburg 10. dat sinds dien tijd als wijkgebouw „Rehoboth" des Zondags en op andere dagen in ge bruik is voor kinderkerk. Zondagsschool, bijbellezingen, catechisaties, jeugdacties. enz. Dit werk momenteel onder leiding van den wijkpredikant ds. J. de Wit breidt zich nog steeds uit. Morgenavond zal in de Marekerk een ge dachtenisure gehouden worden, waarin ds. Meeter en ds. De Wit zullen spreken en een kinderkoor medewerking zal verieenen. Wij etaleeren een groote keuze in alle modellen en prijzen, v.af U vindt bij ons meer dan 200 verschillende modellen. 1977 (Ingez. Med.) Jaarverslag der A.K.U. In het jaarverslag van de A.K.U. wordt verklaard, dat, over de geheele wereld ge nomen. het jaar 1936 voor de kunstzijde industrie niet ongunstig was. De productie nam naar de meest betrouwbare bereke ning toe van 420 tot 462 millioen K.G., dat is met 9 a 10 procent, terwijl dit het vorig jaar 20 a 22 procent was geweest, De N.V. International Kunstzijde Ver koopkantoor, die zoowel voor de Vereinigte Glanzstoff-Fabriken A. Gals voor de N.V. Kollandsche Kunstzijde Industrie en de Algemeene Kunstzijde Unie N.V. verkoopt, zag haar omzet ongeveer 11 procent stij gen. Merkwaardig is het te constateeren, dat de grootste export in hoofdzaak ging naar landen, waar een kunstzijde-industrie gevestigd is. Over de jaren 1934, 1935 en 1936 werden in Nederland aan K.G. kunstzijde in goe deren verwerkt resp. 2.600.000 KG.. 2.880.000 K.G. en 2.800.000 K.G., dus bij een terug- loopende consumptie een toenemend aan deel. Van bovengenoemde hoeveelheden had de Nederlandsche Kunstzijde Industrie ge leverd in die drie jaren: 1.718.000 KG.. 1.855.000 K.G. en 2.309.000 K.G. Dat het laatste cijfer zóó hoog was. is voor een groot deel het gevolg van het uitblijven tan import uit Italië. De balanscijfers zijn belangrijk beïnvloed door de liquidatie van de Associated Rayon Corporation, waartoe in de algemeene ver gadering van aandeelhouders dezer ven nootschap. d.d. 21 December 1936 werd be sloten. Tengevolge van deze liquidatie heeft onze vennootschap aldus het verslag niet alleen bijna de geheele portefeuille van de Assorayon en bovendien een belangrijk paikket North American Rayon-aandeelen in eigen bezit gekregen, maar is zij tevens ontslagen van haar garantie voor de 7.000.00 dollar schuld der Vereinigte Glanzstoff-Fabriken A.G. Uit deze transactie ontstond voorna melijk doordat de A.K.U.-aandeelen bene den pari uit de liquidatie werden verkre gen een boekwinst van f. 2.640.096.02, welk bedrag ten bate van de winst- en verliesrekening werd gebracht. De financiering van deze belangrijke transactie werd vergemakkelijkt door de opname van tijdelijke bankcredieten ten bedrage van f. 4.191.500. De bedrijfswinst over 1936 bedoeg f. 1.814.678.76. Uit andere winstbronnen uitkeeringen deelnemingen, interesten, exploitatie onroerende goederen, etc.) komt. hierbij nog f. 2.198.770.71, terwijl f. 5.694.244.85 als resultaat van aandeelen inkoop, depreciatiewinst en assorayon- transactie op de credietzijde van de winst en verliesrekening voorkomen. Het totale bedrag der winsten bedroeg f. 9.707.694.32. Na aftrek van de rente op de obligatie leningen en van concernonkosten (incl. proefbedrijven) tot een bedrag van resp. f. 534.965.— en f. 123.241.34 blijft er een bruto winstsaldo voor 1936 over van f. 9.044.487.98. Rekening houdende met het. onverdeeld saldo ao.po. van f. 1.677.336.92 is dus f. 10.722.324.90 als winst ter beschik king. Aan dc algemeene vergadering van aandeelhouders zal worden voorgesteld mede op grond van het advies van den raad van commissarissen, de volgende bestemming aan deze winst te geven: afschrijvingenop vastgelegd kapitaal f. 1.315.199.84, op octrooien tot f. 1. f. 182.625, op zijdevoorraden f. 375.073.13 tezamen f. 1.872.897.97. Reservecring voor vorderingen op concernmaat schappijen f. 6.000.000.dividend prlo- riteitsaandeelen 36 procent (waardoor alle achterstallige dividenden en het dividend 1936 betaald zullen zijn) f. 17.280.dividend cumulatief prefe rente aandeelen 15 procent (waardoor 2Vs jaar achterstallig dividend be taald zal zijn) f. 378.450.onverdeeld saldo op nieuwe rekening f. 2.453.696.93, tezamen f. 10.722.324.90. Hedenmorgen omstreeks halfnegen is de 36-jarige J. A. L. de B.. werkzaam op het terrein van den Stadhuisbouw, van een ladder gevallen en op een zeven mpter la ger gelegen betonnen vloer terecht geko men. De man bekwam een lichte hersen schudding en ontvellingen aan armen en handen en werd door den E.H.D. naar het Dlaconessenhuis vervoerd. Gistermiddag omstreeks kwart over twee hoorde de kruidenier A. W. uit de Lijsterstraat, terwijl hij zich even naar de bovenverdieping had begeven, zijn drie jarig neefje in den winkel om hulp roepen Hij snelde naar beneden en zag. dat het kind door met lucifers te spelen in een "ast met pakken lucifers en papierwaren, een vuurtje had gesticht. Door snel ingrijpen wist hij met eenige emmers water uitbrei ding te voorkomen, zoodat de uitgerukte motorspuit geen dienst behoefde te doen. DE ALGEMEENE TOESTAND Geen Abessijnen te Genève Schacht te Parijs. De negus heeft aan den secretaris generaal van den Volkenbond een schrijven gezonden, waarin hij mede deelt, na consultecring van zijn minis ters van oordeel te zijn, dat het nut teloos is, een Ethiopische delegatie naar de Volkenbondsvcrgaderlng te zenden. De negus wijst nogmaals op de ernstige fouten, door den Volkenbond gemaakt bij de toepassing der sancties, „fouten, welke de desorganisatie van Europa en een nieuwen aanval, op Spanje, ten gevolge hadden". De negus heet Egypte welkom in den bond der naties en verzekert, dat zijn land bereid blijft, met Genève samen te werken voor het internationale recht. De volkenbondsraad heeft gistermiddag een korte openbare vergadering gehouden, waarin de voorzitter Quevedo, sir. Austen Chamberlain herdacht. Namens de Fran sche regeering sloot Del bos zich aan bij de woorden van den voorzitter, waarna Eden dankte. Vervolgens nam de raad verscheidene rapporten aan. De Duitsche rijksminister van economi sche zaken. dr. Schacht en mevrouw Schacht, die om 13 uur 12 per speciaal vliegtuig van het vliegveld Tempelhof bij Berlijn naar Parijs vertrokken waren, zijn gisteren om 17 uur te Le Bourget aange komen. Ter ontvangst van. de Duitsche gasten waren o.m. aanwezig de Fransche minister van economische zaken Splnasse. de echt- genoote van den Franschen minister van handel Bastid. bene vod S de Fransche ge zant te Berlijn Frangois Poncet en rijn i vrouw. Dr. Schacht begaf zich na de begroeting in gezelschap van den Duitschen gezant te Parijs, naar de Duitsche ambassade. De Duitsche minister van toerisme, Esser, is later gearriveerd. In antwoord op een hem tijdens zijn on derhoud met Journalisten na zijn aankomst gestelde vraag, met betrekking tot een internationale economische conferentie, heeft dr. Schacht verklaard niet te geloo- ven, dat van Zeeland een dergelijke con ferentie voorbereidt. De gedachte daaraan is praematuur. Een dergelijke conferentie is doelloos, zoolang men niet weet, wat men bereiken kan en wil. Dit blijkt uit het voorbeeld der Londensche conferentie van 1933. In antwoord op de vraag of Duitschland een verlaging van den rentevoet zou elschen, antwoordde dr. Schacht te hopen, in een half-socialistisch land begrip'te zullen ontmoeten v&bfJde meening, dat het onrechtvaardig is een rente van zeven pro cent te verlangen. Voorts ontkende hij de bedoeling te heb ben een plan te komen voorleggen tot een Fransch-Duitsche toenadering of in Frankrijk een nieuwe leening te willen afsluiten. Ik ben naar Parijs gekomen met het uitsluitende doel het Duitsche paviljoen op de tentoonstelling te openen en mijn land te vertegenwoordigen bij de openingsplech tigheden. In de drie dagen, die ik In Parijs denk door te brengen, zal lk zeker eenige leidende figuren ontmoeten. Uiteraard zul len wij besprekingen voeren, maar ik stel er prijs op te hernalen, dat lk met slechts één vertegenwoordigende zending ben ge komen". In het vervolg zijner verklaringen zeide Schacht o. m. nog: wij moeten geraken tot een vrijere en meer internationale po litiek en wij willen dit allen in Duitsch land. Er moet een einde komen aan de ellende, die nog uit den oorlog voortvloeit en alle landen moeten een gemeenschap pelijke Inspanning tot dit doel onder nemen. Wij zijn volkomen bereid met Frankrijk evenals met alle volkeren van goeden wil samen te werken en ik ben er zeker van. dat de Fransche regeering ten aanzien hiervan dezelfde gevoelens koes tert als wij. Wij bedoelen de beste bedoe lingen. Wij wenschen een overeenstem ming met Frankrijk en ik hoop. dat mijn besprekingen zullen bijdragen tot verbete ring der atmosfeer en tot een volledige economische en politieke overeenkomst en een overeenstemming tusschen onze be schavingen. In dc Duitsche ambassade was een diner aangericht, waaraan o.a. minister-presi dent Blum, de minister van economische zaken Spinasse, de minister van handel, Bastid en de minister van koloniën, Mou- tet aanzaten. Kroonprins Michael van Roemenië is uit Warschau naar Boekarest teruggekeerd. Met denzelfden trein begaf zich de presi dent der Pooische Bank Byrka naar Boe karest tot het voeren van financieele en economische besprekingen. Vlieger-generaal Mllch. de staatssecreta ris van het Duitsche ministerie van lucht vaart. is te Brussel omgekomen. Hi1 zal heden door koning Leopold in particuliere audiëntie worden ontvangen Tijdens zijn bezoek dat twee dagen duurt zal generaal Milch gelegenheid hebben zich in verbin ding te stellen met leidende persoonlijk heden der Belgische burgerlijke en militaire luchtvaart. BELGIË De amnestie-wet. De rechtsche Vlaamsche fracties van Kamer en Senaat hebben vergaderd, om haar houding vast te stellen ten aanzien van de amnestiewet. Het denkbeeld om de bespreking uit te stellen, werd van de hand gewezen. De fracties besloten, dat de wet een maatregel tot pacificatie van Vlaanderen moet zijn. Ook de commissie, welke door de Kamer belast is met de studie van de amnestie, ■eeft vergaderd. De minister van justitie woonde de ver gadering bij en stelde voor. het ontwerp na het zomerreces in stemming te bren gen. De commissie zal morgen haar beslis sing nemen. voor polishouders J 9560 (Inget. M»4.) DUITSCHLAND Het reizen naar de Parijsche tentoonstelling Naar D.NJB. uit Berlijn meldt, heeft de Duitsche rijksminister van blnnenlandsche zaken bepaald, dat de passen van Duit- schers voor reizen naar of door Frankrijk, moeten zijn voorzien van een speciale aan- teekening. welke als volgt zal luiden: „Ook geldig voor reizen naar en door Frankrijk tijdens den duur van de wereld tentoonstelling 1937 te Parijs". Deze aanteekenlng is niet noodlg voor dlenstpassen. mlnisterieele en diploma tieke paspoorten. Volgens verklaringen van officieuze zijde zouden deze maatregelen uitgelokt zUn door mededeelingen volgens welke Duitsche emigrantenkringen in Frankrijk zich zou den opmaken om onder de Duitsche toe risten. die de tentoonstelling bezoeken, een uitgebreide anti-Hltlerlaansche propagan- da-actie te voeren. Om aan deze actie het hoofd te bieden, behoudt de Duitsche regeering zich voor. zelf alle bezoekers van de tentoonstelling te schiften. Joodsche elementen en alle personen, waarvan de natlonaalsoclalisti- sche burgerzin niet boven alle verdenking is verheven zouden uitgesloten worden. ENGELAND Baldwin gaf een diner Autobusstaking duurt voort. Minister-president Baldwin heeft giste ren ter eere van den koning een diner aangeboden op Downlngstreet. Behalve de koning en de koningin zat een vijftigtal genoodigden aan, onder wie de Brltsche ministers en-de ministers- president van de dominions, Attlee en Archibald Sinclair, de leiders der oppositie. Vandaag zal Baldwin voor den laatsten keer de wekelljksche kabinetszitting presi- deeren, waarna hij vrijwel zeker een ver klaring zal afleggen, waarin hij mededee- ling zal doen van het voorhiel van het kabinet, om de schadeloosstelling voor Lagerhuisleden van 400 pond sterling tot 500 pond te veriioogen. Naar verluidt hebben de vertegenwoor digers van het stakende autobus personeel in hun vergadering van gisteren, besloten de staking voort te zetten; veertig garages stemden vóór dit besluit, negen tegen en één onthield zich van stemming. Heden zullen de besprekingen tusschen den minister van arbeid en den bond van transportarbeiders echter worden hervat. Naar de bladen uit Britsch-Indië meiden, is de fakir van Ipi, die maandenlang aan het hoofd der opstandelingen van Wa- ziristan in Indië den Engelschen troepen tegenstand geboden heeft spoorloos ver dwenen en weet men niet waarheen hij zich begeven heeft. ALBANIË Etem Toto gesneuveld. Het Albaneesche persbureau deelt mede dat een gendarmerlepatrouille gisteravond bij Colemas den leider van den ODStand is het Zuiden. Etem Toto. bij verrassing heelt aangevallen en gedood. POLEN Dc Evangelische Kerk. De Protestantsche bisschop Julius Bursche hoofd van de Evangelische Kerk der Augsburgsche belijdenis, waarvan het grootste deel der Duitsche minderheid lid is. heeft de .Dzlennlk Poranny" opzien barende mededeelingen gedaan over den strijd, die ontstaan is tusschen hem en de Duitsche minderheid. Men beschuldigt hem er van, in overleg met de Pooische auto riteiten het n'—we statuut voor de Evan gelische Kerk. dat door de minderheden zeer bestreden wordt, te hebben vastgesteld Volgens den bisschop is het ontstaan van het conflict er aan toe te schrijven, dat de Duitsche ledep der Kerk meer en meer aanhangers van Hitier worden en de macht wenschen te bezitten. Het nieuwe helden dom begint binnen te dringen en een nationalistische en chauvinistische propa ganda wordt merkbaar. FRANKRIJK De stakingen. Gisteren is in tegenwoordigheid van pre sident Lebrun door het Noorsche kroon prinselijk paar het Noorsche paviljoen op de Parijsche tentoonstelling geopend. Gisteren was de tentoonstelling gratis te bezichtigen! De secretaris van den bond van zeelle den heeft medegedeeld, dat op de drie voor naamste punten overeenstemming tot stand is gekomen, n.l. inzake de toepassing van de veertlgurige werkweek, vacantie met be houd van loon en een pensioenregeling. Vandaag is in alle havens het werk her vat en de „Normandië" zal op het vastge stelde uur het anker lichten. De artlsten en musici in de omgeving van Parijs hebben een algemeene vergadering gehouden, waarop besloten werd, tegen Zaterdagmiddag een algemeene staking af te kondigen, indien de minister van arbeid het decreet waarbij het aantal buitenland- sche musici, dat in Frankrijk wordt toege laten, van 30 tot 40 procent werd verhoogd, niet wijzigt. Voorts zijn in het Noorden bij Kamerrijk de landarbeiders in staking gegaan;.zij ver langen 'n bevredigende collectieve arbeids overeenkomst voor alle landarbeiders in het district. TSJEGHO-SLOWAKIJE Dr. Karl Kramarsch t Hedenmorgen is te Praag overleden d« Tsjecho-Slowaaksche staatsman en leider der partij der nationale vereenlging, dr. Karl Kramarsch. Hij bereikte den leeftijd var 7C jaar. Met ar. Kramarsch verdwijnt een der groote strijders voor de Slavische cultuur tegen de Germaansche invloeden en te vens een der ondermijners van de Donau- monarchie. Hij was het, die het eerst op 14 Nov. 1918, onder de toejuichingen van de Slavische afgevaardigden, de monar chie der Habsburgers voor altijd vervallen verklaarde van alle rechten op den troon van Bohemen. Bijna twee jaar tevoren had deze monarchie hem ter dood doen ver- oordeelen wegens hoogverraad. Van het begin van den oorlog af had Kramarsch gewerkt in de Tsjechische „Maffia", waar van het doel was het oude keizerrijk In wendig te ondermijnen, terwijl het van buiten door de legermachten bestreden werd Keizer Karei, de opvolger van keizer Franz Josef, veranderde de doodstraf van Kramarsch in twintig jaar gevangenis straf. Kramarsch werd de eerste minister president van de Tsjëcho-Slowaakscho re publiek. Hij wist zich echter niet aan te passen aan de na-oorlogsche toestanden. De toelating van het nieuwe Rusland tot den kring der beschaafde landen leek hem een verraad. Hij nam de leiding der op positie van de Tsjechische bourgeoisie te len Benesj en Masaryk. Desondanks had hij in het land een groot gezag behouden. VEREENTGDE STATEN Norman Davis voor verdere bewapeninf De strijd der vakbonden. De „Daily Telegraph" meldt uit Washing ton dat welingelichte kringen aldaar ver klaren, dat Norman Davis, de ambassadeur der Vereenigde Staten in algemeenen dienst, die juist uit Londen is terugge keerd. in particuliere gesprekken op de nood zakelijkheid wijst voor de Vereenigde Sta ten al het mogelijke te doen om met Gr.- Brlttannië gelijken tred te houden bi) den bouw van slagschepen. Dit zou een uitbreiding van het aantal nieuwe slagschepen, dat door het congres is toegestaan binnenkort zullen twee schepen op stapel worden gezet tot vijf medebrengen. Volgens de „New York Herald Tribune'' is Davis van meening, dat deze uitbrei ding de doeltreffendheid zou vergrooU" van den Britschen vlootbouw aLs stabüi- seerende factor tegenover de herbewape ning der dictatoriaal geregeerde landen. De gedelegeerden van den Amerikaan; schen vakvereenlgingsbond hebben be« strijdprogramma tegen het comité van Lewis vrywel eenstemmig goedgekeurd. Zij hebben besloten alle vakorganisaties aangesloten bij het comité uit den bond te sluiten en op ieder gebied een eenheids front van vakvereenigingen tegen Lew» te vormen. UIT HET VERRE OOSTEN Nieuwe incidenten. Te Tokio Is opschudding teweeggebracht door het bericht over een aanval op een Japanschen consulairen politle-beambte door veertig Ohineesche polftie-agenten, welk Incident zich Zaterdag te Swatau zou hebben voorgedaan. Er zijn krachtige protesten ingediend Wl de regeering te Nanking en de provinciale regeering van Kanton. Japansche torpedojagers hebben O"1 met spoed naar Swatau begeven ter »e- scherming van de Japansche onderdanen. Uit Dairen wordt verder gemeld, twee Japansche visschersschepen 23 deze door een Ohineeschen douanekotter oiwe vuur zijn genomen, op een afstand va achttien mijl van den vuurtoren daar plaatse. te Een van de schepen slaagde er in. ontkomen, dooh de schipper van het a dere schip werd aan den arm gewond u een schot en het schip werd door de o neesche douane doorzocht. De JaPab' autoriteiten hebben bij de Chineesche geering geprotesteerd. Uit Tientsin wordt vernomen, dat eieren van den staf van het garnizoen zich per vliegtuig naar Tsins hebben begeven, om hier een ondi in te stellen naar de Chineesche wacht". De Chineesche autoriteiten klaren, dat de wacht alleen bedct ja- bewaking van de zoutv-Men. doch oe t panners beweren, dat de wacht re. uit vermomde manschappen van het gelde Chineesche leger en dus oven komstig de Internationale verdragen të Tsingtao mag liggen. j

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2