De vlag van ons koninkrijk LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 26 Mei 1937 AKKERTJES De strijd in Spanje GEMENGD NIEUWS Het rood-wit-blauw de nationale vlag Wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. /CHEEP/ JllMNCENj FELLE BRAND TE HAARLEM. Winkelier loopt ernstige brandwonden op. Gisteravond heeft in een kruideniers winkel annex drogisterij aan de Barendsen- straat te Haarlem een felle brand gewoed, waarbij de eigenaar, de 30-jarige heer J. R.. ernstige brandwonden aan gelaat en armen heeft opgeloopen. De juiste oorzaak van den brand is nog niet bekend, aangezien de toestand van den ■heer R. van dien aard is dat hij niet kan worden verhoord. Men vermoedt echter, dat hii in het vertrek achter den winkel, dat als opslagplaats diende, was heeft wil len smelten, waar de zeer brandbare stof vlam vatte. De buren zagen den heer R. (plotseling naar buiten snellen met gedeel telijk verbrande kleeren, terwijl in den winkel een hevigen gloed zichtbaar was. Zij waarschuwden de brandweer, die spoedig met eenige stralen oo de waterleiding het vuur aantastte. Doordat aan de achterzijde allerlei che micaliën waren opgeslagen, ontwikkelde zich een verstikkende rook welke het aan vankelijk onmogelijk maakte het huis bin nen te dringen. Vrij spoedig was het vuur echter be dwongen en toen bleek, dat de achterkant van het benedenhuis vrijwel geheel was uitgebrand De heer R. had zich naar het St Elisa- bethsgasthuis begeven, om zijn wonden te laten verbinden. Hier constateerde men. dat hü er vrij ernstig aan toe was. Zijn vrouw die op de bovenverdieping ziek te bed lag. was door het voorgevallene zeer overstuur. Zii is bij kennissen onderge bracht. De heer R was verzekerd tegen brand en bedrijfsschade. KAPITALE BOERDERIJ L\ VLAMMEN OPGEGAAN. Veertien personen dakloos. Men meldt ons uit Groesbeek: Terwijl de bewoners zich reeds ter ruste hadden be geven, is gisteravond omstreeks half elf brand ontstaan in de kapitale boerderij van den heer H. Vullings in de buurtschap Grafwegen. De brand is ontstaan in de nabijheid van den schoorsteen. De brandweer moest door gebrek aan water lijdelijk toezien en het is slechts aan de gunstige windrichting te danken, dat het belendende varkenshuis gespaard bleef. Door dezen brand is het met twaalf kin deren gezegende gezin dakloos. Boerderij en inboedel waren verzekerd. BOTSING TUSSCHEN VRACHTAUTO EN AUTOBUS. Chauffeur aan verwondingen overleden. Omstreeks vijf uur is gisteren op den rijksweg in het gehucht Tjamsrweer (gem. Appingedami bij het passeeren een auto bus van de Damster Auto-Maatschappij te Appingedam, waarin behalve de chauffeur zes personen waren gezeten, onder wie en kele kinderen, in botsing gekomen met een vrachtauto uit Groningen, bestuurd door den heer M. Jager, vrachtrijder te Overschild. De autobus kwam door de botsing aan den rechterkant van den weg terecht, waar zij tegen een boom reed. De inzittenden werden allen aan de schouders gewond. De chauffeur, de 30-jarige S. Mengedoth uit Appingedam, was er evenwel het ergst aan toe. In hopeloozen toestand werd de man naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Onderweg is hij echter reeds overleden. De zes andere gewonden zijn, na door drie geneesheeren te zijn verbonden, naar hun woningen getransporteerd. Vooral de autobus was deerlijk geha vend. De vrachtwagen werd van voren be schadigd. Naast den chauffeur van deze auto zat een persoon, die evenals de be stuurder met den schrik vrij kwam. Wel klaagden zij over inwendige pijnen, doch niettemin hebben de belde mannen met een andere auto de terugreis naar Gronin gen aanvaard. INBRAKEN TE ROTTERDAM. De politie heeft een drietal arrestaties verricht. De Rotterdamsche politie is er in ge slaagd in verband met eenige inbraken in manufacturenwinkels een heler aan te houden en via dezen is men weer twee dieven op het spoor gekomen. Het bewijs materiaal tegen dit drietal is van dien aard, dat de mannen inmiddels reeds naar het huis van bewaring zijn overgebracht. In den nacht van 14 op 15 Mei is inge broken in het manufacturenmagazijn van den winkelier P. T. aan den Hillevllet te Rotterdam. Bij die gelegenheid werden manufacturen, damesjaponnen en heeren- costuums tot een totale waarde van f. 300 gestolen. Het was de politie nu ter oore gekomen, dat deze goederen verkocht waren aan den opkooper A. van Z. in de Overijssel- schestraat. De politie heeft daar huiszoe king verricht en zij is er in geslaagd de geheele partij goederen in beslag te nemen. Van Z. verklaarde later, dat hij voor de goederen, die zooals gezegd ongeveer f. 300 waard waren, f. 54 had betaald. Dat was evenwel niet alles wat men vond. In de woning trof men een aantal tweedehandsche kleedingstukken aan, een aantal overhemden en andere voorwerpen, die naar het onderzoek uitwees, in Febr. gestolen waren bij den winkelier V. uit diens magazijn aan de Putschebocht en in Maart bij den marktkoopman K. uit diens pakhuis aan den Breeden Hilledijk. Nader aan den tand gevoeld vertelde Van Z„ dat hij al deze goederen had ge kocht van den los-werkman C. D. en den koperslager A. in 't B„ die daarop even eens aangehouden zijn. Tevens heeft de politie bij Van Z. nog gevonden een aantal manufacturen, kleedjes, japonnen, overhemden, heeren- costumes, koffertjes, een rol matting van 28,6 M. lengte, gemerkt R S„ en een dek zeil. welke goederen klaarblijkelijk even eens van diefstal afkomstig zijn. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, houdende bepalingen om trent de vlag van het Koninkrijk der Ne derlanden. Art. 1 van dit wetsontwerp luidt als volgt: „De vlag van het Koninkrijk der Nederlanden is een vlag, bestaande uit drie liggende banen, waarvan de bovenste rood. de middelste wit en de onderste blauw is. De vlag heeft den vorm van een recht hoek. waarvan de lengte zich verhoudt tot de hoogte als drie tot twee, de drie banen zijn van gelijke breedte. Bij algemeenen maatregel van bestuur worden voorzieningen getroffen tot nadere bepaling van de juiste kleuren en omtrent de duurzame vastlegging daarvan". Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Ofschoon het Nederlandsche staatsrecht verscheiden voorzieningen kent tot offl- cieele vaststelling van vlaggen met bijzon dere bestemming, was het voor de tot standkoming van het Koninklijk Besluit van 19 Februari 1937, waarbij werd be paald. dat de kleuren van de vlag van het Koninkrijk der Nederlanden zijn rood. wit en blauw, wel In hooge mate twijfelachtig, of omtrent het beeld van de nationale vlag eenige geldende bepaling bestond. Het Koninklijk besluit van 19 Februari 1937. bevat alleen een voorloopige voor ziening ten aanzien van de kleuren van de nationale vlag. omtrent haar verdere ken merken bepaalt het niets. Men kan dus ook thans nog niet volhouden, dat de Ne derlandsche vlag rechtens is vastgesteld. Daarbij komt. dat de practijk heeft uit gewezen. dat behoefte bestaat aan bepa lingen tot bescherming van de Nederland sche vlag tegen handelingen, welke met den eerbied, aan het nationale embleem verschuldigd, niet zijn te vereenigen. Uiteraard kunnen derg. bepalingen eerst dan worden gemaakt en toegepast, wanneer nauwkeurig is vastgesteld, wat onder de Nederlandsche vlag valt te verstaan. Al deze omstandigheden maken 't wen- schelijk. dat vorm, model en kleuren van de Nederlandsche vlag wettelijk worden geregeld en wel op zoodanige wijze, dat een systeem wordt verkregen, waarin de verdere voorzieningen, waaraan te dezen behoefte bestaat, gevoeglijk kunnen wor den gepast. Aangezien daarbij enkele straf bepalingen niet achterwege kunnen blij ven, kan deze regeling, het beste bij de wet worden getroffen. Met de inwerkingtreding der ontworpen wet zal het Kon. besluit ophouden van kracht te zijn. Ten slotte zal, hoewel het regeerings- standpunt te dezen reeds blijkt uit het besluit van 19 Februari 1937. in dit ver band andermaal de door sommigen voor gestane meening, dat rood, wit en blauw niet de juiste kleuren van de Nederland sche vlag zouden zijn, onder oogen moeten worden gezien. Als kleuren worden genoemd rood, wit en blauw. De regeering heeft in de omstan digheid, dat een aantal landgenooten de voorkeur zou geven aan de kleuren oranje, en eventueel lichter blauw, en van oordeel is, dat het van Juist inzicht zou getuigen, zoo men een vlag van die kleurcombinatie tot de nationale zou verklaren, allerminst aanleiding kunnen vinden tot het doen van een voorstel van die strekking. De door de voorstanders van het oranje-blanje-bleu aangevoerde argumenten acht zij niet steekhoudend. Trouwens, de voorkeur voor VERDRONKEN. Gisteravond is de 21-jarige N Groot te Hoorn bij het zwemmen in de haven ver dronken. De jongeman geraakte in een fuik. Een meisje dat bi! hem was. trachtte hem nog te redden, doch kon daarin niet slagen. Op haar hulpgeroep kwam men per roeiboot hulp verleenen en wist men door het wegtrekken der visschersnetten den iongen te bereiken. Hij was toen echter reeds overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. AUTO-ONGEVAL IN BELGIë. Te Jemappes (België) is een auto ten gevolge van het springen van een band het trottoir opgereden, juist op het oogen- blik dat een school uitging. De wagen ver nielde een étalage en reed vervolgens drie onderwijzeressen en een twaalftal kinde ren aan. die allen gewond werden, waarvan vijf ernstig. 28 GEWONDEN BIJ TREINBOTSING. Nabij Pakul Duitsohland) heeft een botsing plaats gehad tusschen den perso nentrein BreslauStettin en een goede rentrein. 18 personen werden gewond, waarvan vier ernstig, bovendien werd be langrijke materieele sohade aangericht. DE „HINDENBURG"-RAMP. het oranje-blanje-bleu is reeds, toen zij in de zestiger jaren van de vorige eeuw voor het eerst van zich deed hooren, al dadelijk van zeer gezaghebbende zijde be streden. Het historisch onderzoek omtrent het ontstaan van de Nederlandsche vlag heeft tot dusver nog niet in alle opzichten tot volkomen zekere resultaten geleid. Wat echter wel vaststaat is het navolgende. De driekleur is in ieder geval als nationale vlag gebezigd sedert den opstand der Ne derlanden tegen het Spaansche bewind. Aanvankelijk vertoonde zij de kleuren oranje, wit en blauw, doch zeer waarschijn lijk al dadelijk daarnaast ook rood, wit, blauw. De oranje-blanje-bleu en de rood- wit-blauwe vlag kunnen niet beschouwd worden als twee verschillende vlaggen. Zij moeten beschouwd worden als variëteiten van eenzelfde vlag, die als Prinsevlag werd aangeduid. Het verschil in kleuren maakte geen verschil in beteekenis uit. Langza merhand is het rood het oranje meer en meer gaan verdringen. Sedert ongeveer 1630 krijgt het rood bepaaldelijk de over hand, niet lang daarna is het oranje ge heel verdwenen. Wat van dit verschijnsel de oorzaak is geweest, is onzeker. Waar schijnlijk is, dat het plaats had. om zuiver practische redenen. Bepaaldelijk onhoud baar is de theorie gebleken, dat de ver dwijning van het oranje in de vlag een gevolg zou zijn geweest van anti-stadhou derlijke gezindheid. Hiervan is geen sprake. Daarom is het ook niet juist, dat herstel van het oranje de beteekenis zou kunnen hebben van een bijzonder blijk van aan hankelijkheid jegens ons vorstenhuis. Van doorslaggevend belang echter acht de iegeering, dat, wat er zij van den oor sprong der vlag en haar aanvankelijk wis selvallige kleuren, het rood, wit en blauw gedurende ongeveer 300 jaren practisch de nationale vlag is geweest, en bovendien de vlag der traditie van de thans levende generatie. Bij dezen stand van zaken ziet de regee ring geenerlei aanleiding om voor te stel len de Nederlandsche vlag te veranderen. Opmerking verdient, dat het systeem van het ontwerp is, dat slechts één bepaalde vlag als de algemeene nationale vlag zal gelden. Op alle Nederlandsche vlaggen van bijzonder type, waaronder dus zijn te verstaan vlaggen, welke wel vallen onder de omschrijving van het eerste lid van ar tikel 1, doch niet mede onder die van het tweede lid. zullen toepasselijk zijn de arti kelen 3 en 4. aan de hand waarvan haar al of niet wettigheid moet worden ge toetst. Buiten deze bepalingen, welke be treffen de vlaggen, die men zou kunnen aanduiden als „afwijkende nationale vlag gen", vallen echter alle vlaggen, die niet zijn rood, wit en blauw, dus ook de oranje- wit-blauwe vlag. Hieruit volgt, dat deze laatste nimmer als eern onwettige zal kun nen worden beschouwd. Buiten het wets ontwerp vallen evenzeer de vlaggen, welke wel de kleuren rood', wit en blauw vertoo- nen, doch niet bestaan uit de in artikel 1, lid 1. bedoelde drie liggende banen in de aldaar vermelde volgorde. Vlaggen, welke van de nationale vlag af wijken. doch vallen onder de omschrijving van artikel 1. eerste lid, en niet berusten op een regeling, getroffen krachtens arti kel 3. zullen niet mogen worden gevoerd of in het openbaar vertoond. Deze bepaling keert zich met name tegen nationale vlag gen, welke door toevoegingen of opschrif ten worden ontsierd. De bedreigde geldboete bedraagt ten hoogste f. 150. Zij is ontleend aan artikel 435 van het wetboek van strafrecht. Het lijkt althans voorshands niet noodig, om op de hier bedoelde overtredingen tevens principale hechtenlsstraf te stellen. Ver beurdverklaring daarentegen kan. vooral wanneer een gevoerde verboden vlag een aanstootelijk karakter heeft, nuttig wer ken. De in het ontwerp geregelde materie be treft niet alleen het Rijk in Europa, doch het geheele Koninkrijk der Nederlanden. Verklaringen van Dr. Eckener bevestigd. De Zaterdag jJ. door dr. Eckener in de bijeenkomst van de commissie van onder zoek naar de oorzaken van de ramp van de „Hindenburg" uitgesproken meening, dat statistische electrlcitelt de ontploffing zou kunnen hebben veroorzaakt, werd be vestigd door de verklaringen van twee andere deskundigen prof. Dieckmann van de technische hoogesohool van München en Francis Silsbec uit Washington. Dieckmann verklaarde het mogelijk te achten, dat electriscbe storingen in de lucht St. Eknusvuur hebben teweegge- 1955 (Ingez. Med.) bracht. Dit veroorzaakt weliswaar geen vonken, doch het kan niettemin een vol doende hooge temperatuur bereiken, oim een waterstofgasmengsel tot ontploffing te brengen. Beide getuigen achtten daarentegen de theorie, dat de oorzaak der ontploffing ge legen zou zijn in de hoogfrequente radio golven van het radiopeilstation Lakehurst voor zeer onwaarschijnlijk, daar de elec- trische kracht van deze stralen te zwak is. Prof. Dieckmann heeft, naar hij zeide, speciale opdracht deze mogelijkheid als nog nader te bestudeeren. BANKOVERVAL. Drie met machinegeweren gewapende bandieten hebben een overval gepleegd op een bank in het midden der stad Lopan- sport (Indiana V. St.). Zij openden het vuur en verwondden twee polltie-agenten. Een der gewonden is doodelijk getroffen. De bandieten slaagden er In te ontkomen met een bedrag van 2500 dollar. DE BLIKSEM IN EEN KAMP GESLAGEN. De bliksem is te Buffalocreek in Colo rado (V St.) fn een militair kamD waarin zich een zeniel'êgiment eelezerd had. ze slagen Een luitenant en een soldaat zijn om het leven gekomen. zes mannen werden ernstie gewond' terwltl 39 soldaten met lichtere verwoiidfrteen naar een ziekenhuis zijn gebracht. Rusteloos, gejaagd, angstig en neerslachtig Verdrijf toen al die muizenissen en breng Uw gestel tot rust. Neem een AKKERTJE" en zoo noodig nog een. Blij verrast zult Ge Nederlandsch «jn U weldra als een herboren Product mensch te voelen, opgewekt.vol zelfvertrouwen en levenslust. "AKKERTJES" schaden niet I Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumoot 1961 AKKER.CACHETS (ingez. Med.) Italië en het Engelsche voorstel. In gezaghebbende kringen te Rome wordt verklaard, dat de kwestie van een wapen stilstand in Spanje uitsluitend onder de bevoegdheid valt van het nlet-inmcngings- comité. Waarom, zoo schrijft de „Stampa" de kwestie buiten het comité te willen brengen, dat alle bevoegdheid heeft om aangaande de Spaansche problemen op te treden? Waarom vandaag beslissingen te willen overijlen nadat de huidige initia tiefnemers van het ontwerp zoozeer zijn teruggekrabbeld? Heeft men geen vertrou wen meer in het comité van Londen? Dat alles brengt ons er toe met scepticisme en een zeker wantrouwen de kronkelige ma noeuvre te bekijken, die men van Londen naar Brussel en vervolgens Parijs zou trachten naar Genève te doen glijden, ter wijl het initiatief niet zonder verband lijkt met de beschuldigingen, die de re- geering-Negrin zich voorbereidt tegen het fascisme in den Volkenbond in te brengen. Het witboek van Valencia. Het witboek, dat Alvarez del Vayo, de vertegenwoordiger van Spanje in den Volkenbondsraad uit Valencia heeft me degenomen, zal pas worden gepubliceerd op den dag, dat del Vayo in den Volken- bondsraad het verzoek zijner regeering zal ter sprake brengen, dat wil zeggen, waar schijnlijk in het midden der volgende Het is een lijvig document met tal van foto's en origineele teksten, welke beoogen het bewijs te leveren van vreemde inmen gingen in Spanje. Het witboek zou o.a. re- fereeren aan de zending naar Spanje van Italiaansche vliegtuigen, officieren en vlie gers van 15 Juli 1936 af tot in de laatste weken toe. Het bevestigt, dat, ondanks de officeele verzekering, welke regeeringsautoriteiten hebben gegeven, Rome den generaals der nationalisten wapens, munitie, vliegers en troepen heeft gezonden, van het begin van den opstand af en sindsdien zonder ophouden. Het document behandelt vervolgens de kwestie der „vrijwilligers". Het geeft een lijst van deze vrijwillige Italiaansche troe pen met hun bestemming. Deze lijst is door de Spaansche regeering nauwgezet samen gesteld en zij is nog verre van volledig. Het witboek zet in een apart hoofdstuk uiteen, hoe Italië zich meester heeft ge maakt van Majorca en Ibiza. Het schrijft den val van Malaga toe aan de inmen ging van de Italiaansche vloot. Ten slotte bevat het witboek verscheiden documenten over den burgeroorlog in Bds- kaye, met name over de verwoesting van Guernica. Protest van FTanco. Generaal Franco zal een breedvoerig protest doen toekomen aan den Volken bond. omdat de volgende zitting zal wor den bijgewoond door een vertegenwoordi ger der regeer in g van Valencia, die zich „vertegenwoordiger van Spanje" noemt. „Wel verre van het Spaansche volk te vertegenwoordigen", aldus Franco, „ver schijnt deze gedelegeerde als ambassa deur van de „anarchie en de misdaad van het roode Spanje, dat alle juridisohe grondslagen, welke het door de grondwet gewijd noemde en waarop de regeering van Valencia haar wettigheid grondt, heeft doen verdwijnen". De generaal beschuldigt het roode Span- je er om. van inbreuk te hebben gemaakt op den integralen staat, de regelen voor het internationale recht te hebben prijs gegeven, de geestelijkheid te hebben weg gevaagd, de individueele waarborgen en de eerbiediging van den particulieren eigen dom te hebben gesohonden en moorden en verwoesting van kerkgebouwen te heb ben toegestaan. In zijn protest wijst generaal Franco er verder op, dat zijn regeering meester is van twee derden van het Spaansche grond gebied in Europa en van alle Spaansche protectoraten en koloniën. Zijn leger en vloot leven de buitenlandsche coden stipt na; de consuls, die hun functies uitoefenen op het reohtsohe grondgebied, genieten alle reohten en de internationale overeen komsten worden er nageleefd. Het document besluitDe regeering van Franco noemt de regeering van Valencia onwettig en zou zioh beschouwd wenschen te zien als de eenige vertegenwoordigster der Snaansche natie. Van 't front. Van 't front geen nieuws. Maandagmiddag Is boven de zee nabij San Sebastian een gevecht geleverd tus schen vliegtuigen De jachtvliegtuigen van Franco zagen vijf toestellen van de regee ring naderen en vielen aan Een der re- geeringstoestellen werd omlaag geschoten. De vier overige toestellen poogden Bilbao te bereiken, doch ter hoogte van Lasare- nas werd nog een van de vliegtuigen om laag geschoten, terwijl de drie andere sterk beschadigd moesten dalen. Intusschen is te Bilbao ook de derde ge- vangen genomen Duitsche vlieger Wandel ter dood veroordeeld. In vrijheid gesteld. Op bevel van generaal Franco zijn 48 gevangenen van de internationale batail- lons in vrijheid gesteld. Een officier van het rechtsche leger heeft verklaard, dat dit is geschied, omdat generaal Franco in hen slechts in verleiding gebrachte werk- loozen zag. De in vrijheid gestelden zul len zoo spoedig mogelijk naar de Fran- suhe grens worden getransporteerd. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN BENOAIIiEN, 24 Mei van Pacific Kust t» Penang. SAILAWATI, 23 Mei van Manilla n. Pacifc Kust. JAVA—NEW YORK LIJN. MAiPIA, Java n. New-York, 24 Mei te Penang. MIJ. OCEAAN. PROMETHEUS, 24 Mei v. Padang n. Batavia POLYDORUS, Java n. Amst., 23 Mei te Colombo. MERIONES, 23 Mei van Batavia n. Amst. ROTT. LLOYD. KOTA RADJA, uitr., 23 Mei van Singapore, PALEMBANG, 25 Mei van Java te R'dara INDRAPOERA, thuisr., 25 Mei vjn, 8 u. te Marseille. KOTA RADJA, 25 Mei van R'dam te Batavia. HOLLAND-AFRIKA LIJN BLOEMFONTEIN, vertr. 25 Mei n.m. 4 u van Hamburg n. IJmuiden. HEEMSKERK, uitr., 25 Mei v.m, 4 u. te Antwerpen. HOLLAND-AUSTRALIË LIJN ALMKBRK, thuisr.. 22 Mei v. Dakar. ALUDRA, thuisr., 22 Mei v. Dakar. JAVA-CHtNA-JAPAN LIJN TJIBESAR, 23 Mei v Padang n. Soerabay TJTT.EBOET, 24 Mei van Manilla. TJIBADAK. 23 Mei van Shanghae te Hongkong. TJISALAK, 23 Mei van Hongkong. TJISONDAR, arr. 24 Mei te Shanghae. KON. PAKETV. MIJ. VAN REES, pass. 22 Mei Thursday Island. NIEUW ZEELAND. 24 Mei van Sydney n. Singapore. NIEUW HOLLAND, 23 Mei van Batavia n' Adelaide. MINJAK, Rotterdam n. Batavia, was 2 Mei 12 uur 's middags op 17 gr. 48 N.B. en 40 gr. 3 m. O.L. MARKUS, 25 Mel van Suez naar Bata MIJ NEDERLAND MOENA, thuisreis, 24 Mei van Marseille BINTANG. uitr.. pass. 24 Mei. Dungenei POELAU BRAS, thuisr., 23 Mei v. Colombo CHR. HUYGENS, uitr., 24 Mei v. Belawan JOHAN VAN OLDENBARNEVELT. uitr 24 Mei van Gibraltar. BENGKAT.TS, uitreis, 25 Mei te Padang. HOLLAND - AMERIKA LIJN EDAM. Rdam n. New York. pass. 23 M Prawlepoint. ROTTERDAM, 25 Mei van R'dam New York. VEENDAM, 25 Mei van New-York te R'd DRECHTDUK, Pacific Kust n. R'dam, Mei n.m. van Southampton. DELFTDDK, 22 Mei van Los Angeles R'daim. HOLLAND-W. AFRIKA LIJN REGGESTROOM, 25 Mei van Lagos Kotonou. HALCYON LIJN. ROZENBURG. Les Falaisses 1. IJmuide pass. 23 Mei Ouessant. STAD ZAANDAM, 26 Mel n.m. van Vaer' te VIaardingen verwacht. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. CERES, uitreis, 23 Mei te Curacao. HERCULES. 24 Mei van Piraeus n. Volo. ORION, 24 Mei van Alexandrië n. Jaffa. POSEIDON, 24 Mei van Genua te Savon" TIBERIUS, 24 Mei van Gocek te Susa PLUTO. 25 Mei van Stettin te Amst. HERMES. 25 Mei van Zighi te Amst. TRITON, Middl. Zee n. A'dam, 25 Mei t Lissabon. THESEUS, 25 Mei van Spanje te A'dam. TRAJANUS, arr. 25 Mei te Triëst. ORPHEUS, 24 Mei van A'dam te Gothoi burg. FAUNA, 25 Mei van Malta n. Piraeus. JAVA—NEW YORK LIJN. TAPANOELI, 25 Mei van New York Batavia. KOTA INTEN, 24 Mei van Batavia n. Ne York. 0 TABINTA, 24 Mei van New York te Bata TABIAN, naar Java. pass. 23 Mei Kaap d Goede Hoop. ROTTERDAM—Z. AMERIKA LIJN. ALCHIBA, 24 Mei van B. Aires naar R" ALPHACCA, uitreis, 24 Mel te Monte DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. FARMSUM, Rotterdam n. B. Aires, 23 Mei Fernando Noronha. ZIJPENBERG, Rotterdam n. B. Aires, 23 Mei Kaap Frio. OOTMARSUM, 23 Mei van B. Aires Rosario. WOLSUM, 23 Med van Sail Nicolas te wa terford. EMMAPLEIN, 25 Mei nm. 6 u. v. N te R'dam verw. HAULERWDK, 24 Mei v. R'dam te ar changel. STOLWIJK, 24 Mei v. Stratoni n. Sun HOOGLAND, 24 Mei v. Newcastle te An VUESTROOM, 23 Mei v. Amst, te Lon<*en HONTESTROOM, 23 Mei v, Amst., te non MERWEDE, 24 Mei v. Middlesbro te Bat king Creek. EXPORT. 24 Mei v. Delfzijl te Londen. AGATHA. 24 Mei van Calcutta n. Arest» BEVERWIJK, naar Lubeck, pass. Gibraltar. „_,i GANGES, sleepboot, 23 Mei van Fremanu n. Aden. met het ss. Kingswood sleeptouw. Vai ROTTERDAM, 21 Mei van Talara n. paralso. ZAANSTROOM, pass. 23 Mel Wight- TRITO, 24 Mei van Dublin te Belfast. WOENSDRECHT. Thameshaven n. ww Christi, 24 Mei te Bermuda; heeft een s broken schroef. nra BATAVIER III. 25 Mei van R'dam te vesend a,m BATAVIER X, 24 Mei van R'dam te burE- Haö BOEKELO, 24 Mei van Follomca te burg' 2-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10