BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 25 Mei 19JJ ieder kiest zijn fractie echter 666 voor taxi RECHTZAKEN De overval op een Haagsche postauto. adminstratie 2500 (op 2 lijnen) R.-K. STAATSPARTIJ. Prof. Romme en rector Drost voeren het woord. Voor de vijfde maal in dezen verkie zingsstrijd belegde de R.-K. Staatspartij afd. Leiden een openbare propagandaver- gadering in de groote Stadsgehoorzaal, voor welke bijeenkomst wederom een groo te belangstelling, zij het ook niet zooals de vorige maal, bleek te bestaan. Nadat het Wilhelmus was gezongen, opende de heer Th. Wilmer de vergadering met den Chr. groet en een korte inleiding, waarin spr. zijn dank betuigde voor de me dewerking en het medeleven in den afge loopen verkiezingsstrijd Spr. noemde in dit verband de R.-K. Propagandaclub Dr. Schaepman, die in de afgeloopen weken vóór een onafgebroken propaganda heeft zorg gedragen. Hierna was het woord aan dqn eersten spreker van den avond. Rede prof. Romme. Na een korte inleiding wilde spr. trach- teji een antwoord te geven op de veelom vattende vraag ..waarom?" Allereerst een antwoord op de vraag ..Waarom juist het eerste hokje van lijst één rood maken?"Ómdat het onver antwoordelijk zou zijn ons af te scheiden van de groote politieke eenheid, onverant woordelijk ten opzichte van het heden, maar meer nog voor de toekomst, waarin wij die éénheid als een zegenrijke wer kelijkheid aan ons nageslacht willen over dragen. In antwoord op de vraag: .Waar om het gaat?" zeide spr., omdat de vol doening van het albeheerschende gegeven in de tien geboden: „Ik ben de Heer uw God. gij zult geen vreemde goden nevens Mij hebben" er mede gemoeid is. Waarom is er zooveel propaganda noodlg voor iedere R.-K. politieke vergadering? Omdat wij ons niet als anderen slechts kunnen uiten in het gemeenschapsleven van den staat. Juist nu. zoo vervolgt spr., is onze poli tieke éénheid van grooter belang dan ooit. Er vaart een golf van staatsverheffing" en staatsVergoding door de wereld, onze hoog ste goederen en bezittingen met zich mee sleurend. golven die zich reeds tot onze oostgrens een weg. hebben gebaand. Prof. Romme wees voorts op de strijdmethode der tegenstanders, met gesloten vizier, hun „eigen ik" verloochenend. Het communis me. dat zich momenteel voordoet als voor stander van het bijzonder onderwijs en beschermer van het geloof, het nationaal socialisme en de K.D.P Na enkele pauselijke uitspraken te heb ben geciteerd, herinnerde spr. aan den op roep der bisschoppen, speciaal voor deze verkiezingen. Om de natuurlijke elementen ook in het geestelijk welzijn dienstbaar te maken aan den staat, zooals Quadragesimo Anno ons dat aangeeft, is een verandering van geest en vorm noodzakelijk Spreker doelt hier op den individualistischen geest en op den vorm van het organisatiewezen ten opzichte van de plaats, welke het in neemt tegenover de arbeidsmarkt Daartoe is. aldus spr.. noodig de erkenning van de beroeps- en bedrijfsschappen. De eerste ó-ap in deze richting heeft de R.K.S.P. reeds gedaan, zij zal niet rusten voordat dit werk voltooid Aan het slot van zijn rede deed spr. nog maals een beroep op allen, trouw te blijven aan de R.K. Staatspartij, het hechte bol werk der eenheid van het R.K. Nederlana- schf volksdeel Hierna volgde een korte pauze waarna rector Drost, centraal praesses der Si. Jo- sephgezellenvereeniging het woord verkreeg Rede rector Drost. Het gaat, aldus spr., in dezen verkie zingsstrijd niet om onze tijdelijke, onze stoffelijke belangen. De strijd gaat om hoo- gsre belangen. Wij vormen, aldus spr., een ochakel tusschen voor- en nageslacht in een tjjd, die moeilijk en zwaar is maar mooi, omdat de toekomst op ons rekent. Een tijd ook, waarin op één verkiezingsdag mée: vernietigd kan worden dan in honderden jaren is opgebouwd. Een tijd van moderne stroomingen, die ons richting willen ge- j ven, doch waardoor wij ons niet mogen en niet zullen laten overweldigen. Wij zullen i ons zelf richting geven, de ware Christelijke richting, 't Is een strijd om het beginsel, om een wereldbeschouwing, een verdedigen van onze heiligste re#iten; een strijd voor het behoud van een Christelijke maatschappij, gevoerd desnoods met het brengen van vele offers voor ons zelf om ons nageslacht na te laten een wereld die beter en mooier is en hen te' behoeden voor wat wij noemen: ten ramp 400 jaar geleden, zoo vervolgde spr., hebben onze voorouders de groote ver antwoordelijkheid. die op hen rustte, be grepen. Aan hen is het te danken, dat het geloof is bewaard gebleven! Nu rust op ons diezelfde verantwoordelijkheid, nu er zijn opgestaan valsche profeten en mo derne heidenen, die de wereld willen doen breken met God en den mensch van God wil verwijderen. De waarheid moet worden uitgedragen ook op politiek terrein. Godsdienst is het leven stellen in den dienst van God. Daar mee is en wordt gebroken. Daarom is en wordt het een steeds grootere wanorde. Eerst moet de wereld terug naar God. dan eerst zal vrede op aarde mogelijk zijn. Dan eerst zal de orde hersteld. De Kerk zal redding moeten brengen. Daarom kunnen en mogen wij niet blijven buiten de politiek. Wij behoeven katholieken volksinvloed op politiek terrein, maar wij behouden ook het recht te vragen, dat zij, daartoe in staat gesteld, in het openbare leven de leer van de kerk zullen uitdragen. Wij komen voor een groot doel en zoeken een middel. Wij vinden in de Staatspartij het middel om dat doel te bereiken. Spr. brengt hïeT hulde aan de honderd-duizen den kath. arbeiders, die ondanks den nood der tijden trouw bleven aan de katholieke éénheid. Maar, zoo vervolgde spr., wij zullen dan ook eischen, dat de Katholieke Kamer fractie op de bres staat voor de sociale noo- den der arbeiders. (Applaus). Was de éénheid op politiek terrein nood zakelijk in den tijd van Schaepman. in onzen tijd is zij meer dan noodig. Spr. waarschuwt met alle kracht tegen communisme en nat. socialisme, twee stroo mingen die voor spr. niet anders beteekenen dan openlijke of bedekte kerkvervolging. Twee stroomingen, die recht tegenover el kander staan en waartussohen de Paus in zijn laatste encyclieken ons den weg ge wezen heeft. Dezen weg dienen wij te vol gen We staan op een keerpunt. Bewaar TJw eenheid, wees Uw beginsel trouw! De voorzitter sloot ziöh bij het applaus van de vergadering aan door den spr. te danken voor zijn rede, waarna deze avond met den Ohr. groet gesloten werd. 4556 (Ingez. Med.) DE WIJZIGINGEN IN DE KIESWET. Bij de gisteren gememoreerde wijzigin gen van de Kieswet, is vergeten te ver melden dat een partij, welke niet het aan tal stemmen van den kiesdeeler behaalt, nimmer voor een zetel in aanmerking komt. Het nieuwe systeem van de verdeeling de restzetels is slechts in zooverre in het belang der groote partijen, dat voorheen de kleine partijen waren bevoorrecht, waaraan thans een einde is gekomen In het door ons gegeven voorbeeld heeft het zetfoutenduiveltje een 6 in plaats van een 5 uit de letterkast gegrepen. DE ALGEMEENE TOESTAND DE VOLKENBONDSRAAD BIJEEN. OPLICHTERSTRUC. Bij een Ingezetene hier ter stede ver voegde zich gistermorgen een man die zeide te zijn gezonden door de Lichtfabrie ken om de stofzuiger na te zien. Mevrouw had geen reden om aan de waarheid dier woorden te twijfelen en toonde den man haar stofzuiger. Nadat hij deze had geïnspecteerd verzocht hij even zijn handen te mogen wasschen. Tot dat doel maakte hij gebruik van een fon teintje op de slaapkamer. Kort na zijn vertrek kwam de bewoonster echter tot de onaangename ontdekking, dat een gou den horloge verdwenen was. zy waarschuwde onmiddellijk de politie, die direct op onderzoek uitging en er in slaagde het gestolen voorwerp terug te vinden De oplichter had het bereids in de Bank van Leening gedeponeerd. Het onderzoek naar zijn identiteit (Juurt voort. MEVR. T. S. SPAARGAREN-VAN PIJPEN WORDT MORGEN TACHTIG JAAR. Morgen hoopt onze oud-stadgenoote, mevr. T. S. Spaargiren-v Pijpen haar tachtigsten verjaardag te vieren. De jubllaresse is in Ned. Herv. en In Chr. Hist, kringen een zeer bekende en geziene persoonlijkheid en ondanks haar kroonjaar, leeft zij, ook al woont zij thans te Oegst- geest, Geversstraat 50, nog Intens mede met het vereenlgtogsleven. Haar goede gezondheid en haar veerkracht, bovenal haar groote liefde tot de zaak, die zij heeft helpen oprichten en groot maken, geven haar krachten om. ook bij de ongunstigste weersomstandigheden, aanwezig te zijn. Ned. Hervormd Leiden kon zich voor enkele jaren geen "bazar denken of mevr. Spaargaren was er de ziel en de spil van; zij wist te cmganiseeren en dan waren de resultaten daarmede in overeenstemming. Vele jaren was zij bestuurslid van de afd. Leiden der Chr. Hist. Unie. Ook is de Chr. Hist. Vrouwenbeweging haar werk; als overal stellen de vrouwen zich gaarne onder haar leiding. Het eere-lidmaatschap der Chr Hist Unie, dat haar voor enkele jaren werd verleend, ls een bewijs van de groote achting die men haar toedraagt. Vrienden en kennissen zullen ongetwij feld morgen van hun belangstelling doen blijken. Geen opgeven der autarkie. Gistermiddag ls de 97e zitting van den Volkenbondsraad geopend met een beslo ten bijeenkomst onder voorzitterschap van den gedelegeerde van Ecuador. Quevedo. De raad nam de agenda van deze zitting aan. De eerste openbare bijeenkomst zal vanmiddag worden gehouden. Na de besloten bijeenkomst zijn de leden van den raad in geheime vergadering bij eengekomen ter bespreking van enkele der meest kiesche punten van de agenda, t. w. het beroep van de regeering te Valencia, de kwestie van Alexandrette en het bureau der ontwapeningsconferentie. De dag ls ln diplomatiek opzicht geëin digd zonder dat jets vernomen is over de vraag of de Negus al dan niet besloten heeft een delegatie te zenden naar de Assemblee, die morgen bijeen zal komen. In het Engelsche Lagerhuis heeft lord Cranborne op desbetreffende vragen ge antwoord, dat de Italianen thans in groote trekken geheel Abessynlë met uitzondering van een district in het zuidwesten, ten wésten van Maji en van een klein gebied tusschen Banl Shangul en Gambeila aan de Soedaneesche grens bezet hebben Besloten is het bureau der ontwapenings conferentie tegen 29 Mei bijeen te roepen. Voor het geval de tegenwoordige zitting van den raad dan nog niet gesloten mocht riin. werd bepaald, dat het bureau pas be gin der volgende week zal vergaderen. In zijn rede voor de natlonalen raad der corporaties heeft Mussolini de economische onafhankelijkheid verdedigd en zich te weer gesteld legen de „democratieën", die den „alctatuurlanden" voorstellen van hun autarkisch streven af te zien. aldus schrijft de .Deutsche Volkswlrtschaft". Mussolini ziet in een zoo groot mogelijke economische onafhankelijkheid de beste waarborg voor den vrede. Hier kan men een vergelijking maken met Duitschland. Het ls duidelijk, dat het niet gaat om een afgesproken politieke lijn. doch om de na leving van het inzicht, dat volken, welke weinig met aardsche goederen gezegend zijn. met al hun energie moeten streven naar hun economische onafhankelijkheid, zonder welker verwezenlijking, de politieke vrijheid een vrome wensch blijft. Misschien, zoo vervolgt het blad. opent het Italiaansche voorbeeld eindelijk ook den aanbidders van een vrije wereldhuis houding in eigen land de oogen. Italië heeft pas betrekkelijk laat door de sanc ties de ernstige bedreiging van zijn econo- mischen toestand ingezien. Duitschland heeft de gevolgen van een economisch be leg vroeger en smartelijker leeren kennen. Pas het nationaal-socialisme heeft uit deze ervaringen de practische gevolgtrek kingen gemaakt. Van opgeven van het autarkisch streven is dus geen sprake! HONGARIJE Landarbeiders naar Duitschland. Volgens een door de liberale pers gepubli ceerd bericht zou Duitschland binnenkort 10 a 15 duizend Hongaarsche landarbeiders aannemen, die aldaar bij de teelt van sui kerbieten gebruikt zouden worden. De werk zaamheden zouden tot 15 December duren. Ambtenaren van ieder departement zouden strikt vertrouwelijke opdrachten ontvangen met betrekking tot de aanwerving van deze (.arbeiders. In liberale kringen vreest men, dat het aanwenden van Hongaarsche land arbeiderskrachten in Duitschland de natio- naal-socialistische propaganda zal verster ken. De kwestie zou binnenkort in een bij eenkomst van het parlement ter sprake komen. RUSLAND Nieuw proces in het Verre Oosten. Naar het officleele orgaan voor het ver- oostelijke Sovjet-gebied mededeelt, heeft te Chabarowsk voor het „bijzondere college van het hooge militaire gerechts hof der Sovjet-unie" een tweede monster proces plaats gevonden tegen een „trotzkistisch-terroristische splonnage-ör- ganisatle", welke eveneens ondermijnen den arbeid hl het spoorwegdistrict van het Verre Oosten zou hebben bedreven. Dezen keer hebben elf personen terecht gestaan, die. evenals de vler-en-veertig beschuldigden ln het eerste proces te Swo- bonoje allen ter dood werden veroordeeld. Het vonnis ls reeds voltrokken. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Technisch Bureau „Nulle", Duivenvoor destraat 35, Oegstgeest. Eigenaresse: P. Nulle-Middendorp, Oegstgeest. (Huwelijk- sche Voorwaarden). Opheffingen Firma R. Gottenbos en Th. Kerkvliet, v, d. Werfstraat 33, Leiden. Schildersbe drijf. Technisch Bureau C. J. Nulle Jr., De Kempenaerstraat 3, Oegstgeest. Wijzigingen „De Leidsohe Zoutkeet", Oude Singel 248, Lelden. Nieuwe Commissaris: L. A. Dries- sen, Leiden. H. Bunschoten, Oude Vest 109, Leiden. Aannemer van grondwerken. De zaak is verplaatst naar: Hoofdstraat 1. Santpoort. Woningbureau H D. van Weizen Jr., Oude Singel 220, Lelden. Woningbureau, administratie en beheer van onroerende goederen, assurantiën, hypotheken en taxa ties. Wijz. handelsn. in: Makelaarskantoor H. D. van Weizen Jr. Bijv. ultgeoef. bedr.: Beëedigd makelaar in onr. goederen en assurantiën. In ons bericht betreffende de zange res Suze Luger ln ons blad van Zaterdag werd gemeld, dat zij in het Hollandsch Vocaal Kwartet samenzingt met mevr. Jo Vincent. Dit moet echter zijn met Helène Cals. Hedenmorgen te hallzeven is de 28-jarige W. H„ timmerman in dienst bij de fa. Wernink, op het terrein van den Stadhuisbouw met de rechterhand in aanraking gekomen met een cirkelzaag. Van een der vingers werd een stuk afge sneden, terwijl ook de andere vingers wer den verwond. Door de E.H.D. is de man naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De politiebrandweer ls gisteravond omstreeks halfnegen uitgerukt voor e°n schoorsteenbrandje ln de mineraalwa' fabriek der firma H. aan den Apotheko - dijk, waar een kachel te fel werd gestookt en ln den afgeloopen nacht omstreeks kwart voor een begin van brand ten huize van W. K. aan de Hooigracht nr. 70. waar vermoedelijk een brandende sigaret terecht is gekomen in een op het balcon staande teil met waschgoed. De zoon des huizes Wist het vuurtje te blusschen, zoodat de brandweer het ln ->eide gevallen gemakkelijk had. Tot leerkrachten aan de Chr. Oplei dingsschool aan den Morschweg alhier, zijn benoemd mej. J. E. T. v. 't Hooft te Zut- phen en de heer A. J. Niessen te Katwijk aan Zee. DUITSCHLAND De Kerkstrijd. In de Pinksterweek heeft de „beweging tot vorming van een nationale katholieke kerk" te Mannheim haar eerste rijkscongres gehouden. Het congres stond in het teeken van den strijd om een Duitsche volkskerk, los van Rome. De centrale leider van de be weging, Huetwohl, uit Essen, zette het doel van de beweging uiteen. Hij zeide o.a. dat in den strijd om de eenheid van volk en land, naast de nationaal-politieke eenheid, ook de eenheid op godsdienstig gebied moet worden gevonden. De gedachte aan een katholieke volkskerk veronderstelt een losmaken van het Duitsche katholicisme van den Paus van Rome, aangezien het inlijven van de katholieke kerk in de volksgemeenschap in strijd is met de wereldlijke heerschappij van de kerk. De nationale katholieke kerk verzet zich tegen ieder politlseeren van de geestelijk heid en tegen elke inmenging van de kerk ln het staatsbestel. JAPAN. Denkt Hajasji toch aan aftreden? Minister-president Hajasji heeft ln een interview medegedeeld, dat hij zich voor stelt, vóór de bijeenroeping van den nieu wen landdag drie nieuwe ministers te be noemen. n.l. voor onderwijs, spoorwegen en overzeesche aangelegenheden. Hij voegde aan deze mededeeling toe, dat hoewel de groote politieke partijen bij de opening van het parlement waarschijnlijk een motie van wantrouwen zullen aanne men, de regeering niet zal aftreden. Indien als reden slechts de ontbinding van den Landdag zou worden genoemd, welke vol gens de beweringen ongrondwettig zou zijn geweest, maar dat hij ernstig ln overwe ging zou nemen, af te treden of den nieu wen Landdag te ontbinden, Indien de stemming betrekking zou hebben op de po litiek der regeering. VEREENIGDE STATEN Boodschap van Roosevelt. ENGELAND Hooggerechtshof keurt wetten goed. President Roosevelt heeft een bijzondere boodschap gericht tot het congres, waarin hij de nieuwe arbeidswetten, welke een minimum-loon, een maximum-arbeidstijd en een verbod van kinderarbeid bevatten, aanbeveelt. Bovendien verbiedt de wet het ln dienst nemen van ongeorganiseerde arbeiders. In de boodschap zelf noemt president Roosevelt, wat den arbeidstijd betreft, geen maximum; evenmin geeft hij het loon- minimum aan. Een en ander moet door 't congres worden geregeld Roosevelt is van oordeel, dat allen, be halve dan onverbeterlijke reactionairen, het met hem eens zullen zijn, dat de re geering eenige controle moet hebben op maximum-werktijden en mlnlmum-loonen, teneinde de arbeiders te kunnen bescher men. Roosevelt zegt in zijn boodschap o.m. dat het verzet niet groot zou kunnen zijn, wan- neer het er om ging. van de markten der Uit het Lagerhuis Hulde aan Baldwin. Het Lagerhuis heeft in eerste lezing het wetsontwerp inzake de civiele lijst van den koning en de koninkijke familie be handeld. Het verwierp met 204 tegen 102 stemmen een voorstel van Attlee uit naam der arbeiders-oppositie, dat behelsde het wetsontwerp ieder iaar opnieuté te behan delen en met .202 tegen 97 stemmen een resolutie der arbeiderspartij, waarin het huis verzocht wordt ..te erkennen, dat het wenscheliik is de wet od de civiele lijst en de erfelijke inkomsten van de koninklijke familie te herzien" De minister van financien heeft medege deeld. dat hri het aantal ondernemingen, dat een belasting zal moeten opbrengen voor de nationale defensie, raamde op 35000. De wijzigingen, die de minister van fi nancien in het ontwerp inzake een belas ting oo industrieele winsten heeft aange bracht laten het principe, waarop het van den aanvang af gegrond is geweest on veranderd. De toepassing ervan zal echter soepeler en eenvoudiger zijn. De twee voornaamste veranderingen zijn, dat aan de firma de keuze wordt gelaten, de basisjaren te kiezen, waarover de win sten zullen worden berekend en een ver laging van den grondslag. De winsten van kleine industrieele bedrijven die lager zijn dan 2000 pond sterling, zullen van belas ting vrijgesteld zijn Tenslotte zal bii de berekening van de werkelijke winsten rekening worden gehou den met de bijzondere risico's, waaraan bepaalde industrieele bedrijven bloot staan. Tijdens het empire-banket is Baldwin die, naar men verklaart. Vrijdag zitn ont slagaanvrage zal indienen, lulde toege juicht. toen hij zijn laatste openbare rede ging uitspreken als minister-president. De 1200 gasten, waaronder de meest vooraan staande Dersoonlijkheden van het rijk verhieven zich van hun zetels en zongen hem het ..For he is a tol'y good fellow" toe. Baldwin, die zichtbaar aangedaan was door deze hartelijke hulde sorak ziln dank uit en gaf een uitvoerig overzicht van de ontwikkeling van het rük en de banden die het binden. bondsstaten onderling de producten uit te sluiten van werkgevers, die hun arbeiders i het recht op organisatie en collectieve onderhandelingen ontzeggen. De president spreekt voorts de hoop uit, dat het congres ln de tegenwoordige zlt- ting eveneens wettelijke maatregelen zal aannemen, om hen, die in de fabrieken of op de boerderijen zwoegen, meer steun te verleenen. Senator Black en het congreslid Connery bereiden een wetsontwerp voor, dat in belde huizen van het congres zal worden ingediend. Dit ontwerp voorziet, zooals men reeds weet, ln een minimum uurloon van veertig dollarcent en een werkweek van 35 a 40 uur. Een raad van vijf personen zou de toepassing van deze wet moeten comtroleeren en deze raad zou in sommige gevallen ook wijziging kunnen brengen in bovengenoemde cijfers voor sommige in dustrieën. Het wetsontwerp staat gelijk met een herstel van de N.R.A. Inzake de arbelds- stand aarden Lewis heeft reeds den steun van de com missie tot industrieele organisatie toege zegd; de houding van het Amerikaansch vakverbond ls evenwel meer twijfelachtig. Het opperste gerechtshof heeft met zes tegen drie stemmen bepaald, dat de wet op de verzekeringen tegen werkloosheid grondwettig is. Ook de heffing op de loo- nen ten einde deze maatregelen te finan cieren werd goedgekeurd. Verder heeft het opperste gerechtshof 't ontwerp inzake de ouderdomsrente, een onderdeel van de wet nopens de sociale voorziening, met zeven tegen twee stem men goedgekeurd. En tenslotte heeft het met vijf tegen vier stemmen een sociale wet van den staat Alabama grondwettig verklaard. Deze wet heeft de bedoeling om in dezen staat de plaatselijke toepassing van wetten met betrekking tot de werk loosheidsverzekering te verzekeren. Derge lijke wetten bestaan ook voor vier en veer tig andere staten en het district Columbia. De beslisetwen van het opperste ge rechtshof zijn bi, het departement van financiën met bijzondere voldoening ont vangen. aangezien het departement thans niet in de noodzakelijkheid ls leeningen te sluiten, gelijk het geval geweest zou zijn. indien de wetten ongrondwettig verklaard waren. Haagsch kellner staat terecht. Voor de Haagsche rechtbank werd he óenmorgën de zaak behandeld tegen den 33-jarlgen kellner J. A. E., die verdacht wordt medeplichtig te zijn geweest aan den roof-overval op de post-auto op 9 Fe bruari van dit jaar gepleegd vóór het filiaal van het postkantoor aan de Jan Pietersz. Coenstraat 42 te Den Haag Naar men zich zal herinneren hebben toen twee personen 's avonds te 6 uur in het donker getracht den postbeambte Plas die daar ter plaatse bezig was met het in-! laden van postzakken, bewusteloos te slaan met het doel zich van de postzakken, welke stukken van waarde en geld bevatten meester te maken, op een moment dat dé andere postbeambte Van der Meulen het kantoor was binnen gegaan. Plas werd met een soort ploertendoo- der geslagen, terwijl men hem een bijten de vloeistof in 't gizcht poogde te gooien. Hij bukte zich echter en verweerde zich zoo góed dat de overval mislukte, De aan vallers ontkwamen echter per auto. Den volgenden dag vervoegde zich een garagehouder bij de politie, die mededeel de. dat men bij hem den vorigen dag een auto had gehuurd, welke men een paar uur had gebruikt, doch waarmee men slechts enkele kilometers had gereden. Dit had hem reeds bij het terugbrengen van den wagen bevreemd en toen hij van den overval had kennis genomen, rees bij hem het vermoeden, dat men zijn wagen daar voor had gebruikt. De huurder van den wagen, de 33-jarlge kellner J. A. E., werd spoedig gevonden en onmiddellijk gearresteerd. Hij ontkende evenwel iets met den overval te maken te hebben gehad. Te Wiesbaden werd verder een van de daders, de Duitscher H., gearresteerd, die een volledige bekentenis aflegde en E. aan wees als de man, van wien het plan was uitgegaan en die hem, tezamen met een derde ln het complot, naar de plaats van het misdrijf had gebracht en daarna weer had teruggereden. Eenlgen tijd later werd te Antwerpen een Belg gearresteerd, die eveneens bekende aan den overval mede plichtig te zijn geweest en ook E. aanwees als den chauffeur. De ontkenning was toen voor E. onhoud baar geworden en zoo legde hij tenslotte in het huls van bewaring, waar hij nog altijd Ingesloten was, een bekentenis af. Het bleek, dat hl) ln Amerika met den Belg M. had kennis gemaakt en later met hem naar Hamburg was gegaan. In Ne derland hadden ze allebei een betrekking als kellner gekregen, ln welke functie ze met den Duitscher H. hadden kennis ge maakt. met wien zij tenslotte het plan van den overval beraamd hadden. Bij de behandeling van de zaak voor de rechtbank zou als getuige gehoord worden de postbeambte Plas. Voorts werden gehoord de postbeambte van der Meulen en de garagehouder Kouwenïiove. Daar de mede daders in het buitenland als buitenlanders gedetineerd zijn en niet uitgeleverd konden worden, konden ze niet als getuigen worden gehoord. Plas was wegens ziekte niet verschenen. Zijn verklaring bij den rechter-commissaris werd voorgelezen. Het verhoor van de beide andere getuigen bracht, daar verdachte bekend heeft, uiter aard geen nieuwe feiten aan het licht. Verdachte zelf bekende de auto te heb ben gehuurd om de eventueel verkregen bult te vervoeren. Meer heeft hij niet ge daan. Het plan was niet van hem uitge gaan. De Belg had alles verzonnen, zeide hij. De president, mr. A. N. Kühn, hield ver dachte echter voor, dat hij toch dicht bij het postkanoor woonde en op de hoogte was met het dagelljksche bezoek van de post auto. Verdachte antwoordde hierop, dat de Bel? ook met deze gewoonte op de hoogte was. De officier van Justitie, mr. N. S. Hoekstra, bracht in zijn requisitoir allereerst hulde aan het dappere optreden van postman Plas. Spr. vergeleek het geheele plan met de „gangster-methode", welke verdachte blijkbaar tijdens zijn verblijf ln Amerika geleerd heeft. Hij is daar trouwens al eenige malen veroordeeld. Wegens medeplichtigheid aan diefstal met geweldpleging eischte mr. Hoekstra een gevangenisstraf van vier jaar. De verdediger, mr. M. H. Huygens richtte zich allereerst tegen de benaming ..gang ster-methoden". Daarvoor was de overval te kinderlijk opgezet. Zoo was b.v. niet gebruik gemaakt van vuurwapens. Komende tot de rol van verdachte in deze zaak zeide pleiter, dat deze zich slechts be paald heeft tot het rijden van de daders van en naar de plaats van het misdrijf. Welk strafbaar feit is nu hierin te zien. Positieve bewijzen van mededaderschap en uitlokkin? zijn er niet. Maar ook medeplichtigheid kon pleiter niet oonstrueeren. Daarom moest mr. Huygens tot vrijspraak concludeeren. Mocht de rechtbank er anders over oor- deelen, dan drong pleiter op een straf aan. die meer in overeenstemming is met de rol van verdaohte ln deze zaak, dan de eisen van den officier. Uitspraak 8 Juni. o>!ZF. TC^EFOONNUMMERS: REDACTIE 1507 DIRECTIE en FRANKRIJK De staking der aaelieden. Na een vergadering ln de arbeidsbeuri van de vertegenwoordigers der zeelleden te Marseille is besloten tot een algemeen staking, zoodat geen enkel Fransch semp zal kunnen uitvaren De bemanning de schepen, die vefwacht worden, ro<* het werk neerleggen onmiddellijk na komst. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2