Dinsdag 25 Mei 1937 De Parijsche [wereldtentoonstelling geopend 1EIDSCH SM6BUD - Derde Blad De zon verleende haar volle medewerking SPORT NEDERLAND PER PULLMAN-COACH PULLMAN-EXPRES - GROENMARKT 40 Thijs IJs en de slimme dieven President Lebrun. De zon, die zich wekenlang te Parijs had ithull gehouden, heeft gisteren op den jieningsdag van de Parijsche wereldten- oonstelling revanche genomen. Door een calend licht overgoten lag de tentoon- r.elling langs de beide zijden van de Seine om den Eiffeltoren. toen de president bh de republiek om half drie, aan den ngang van het museum voor moderne aast, door minister-president Blum werd intvangen. Na een rondgang door het ge- tjiw werd het museum weer verlaten, nama de auto van Lebrun, waarin ook leon Blum had plaats genomen, begeleid ixir detachementen van de garde, zich aar den hoofdingang van de tentoonstel- :r.g begaf op het plein van het Trocadero. inorme vlaggen wapperden van de in «armer opgetrokken gebouwen en van de norme vredeszuil, welke, omringd door de Legen van alle deelnemende naties, list voor den ingang is opgericht. Terwijl de muziek van de cavalerie zich it liooren, betrad president Lebrun de mtoonstellingsterreinen, waar hij werd pgewaoht door de leden van de regeering in andere hooggeplaatste regeeringsamb- enaren, de buitenlandsche gezanten onder rieonze Nederlandsche gezant, jhr. J.Lou- «3, de secretarissen-generaal en regee- iagsafgevaardigden der diverse landen net voor Nederland jhr. J, L. van den Sergh van Heemstede en ir. J. de Bie Leu- slinl: Tjeerik, vervolgens de prefect van 'i Seine, politieambtenaren enz. Van de hooge ten-assen en de monumen- :1e trappen van het Trocadero af werden tentoonstellingsterreinen in hun geheel ierzien. Op alle paviljoens waren de vlag en uitgestoken. De fonteinen van het asorme bassin, dal zich tusschen het Tro- Góero en de Seinebrug uitstrekt, deden de Biterdroppels schitteren in het zonlicht en tngzaam begaf president Lebrun zich, nu sngeven door het geheele gezelschap, aar beneden, waarna men zich op diverse mten inscheepte, om rondom het Zwa aneiland met de gebouwen der Fransche koloniën ten slotte de brug van de Place t la Concorde te bereiken. Wederom muziek, eerewaohten en kla- rcengeschetter. Te voet werd de tocht tcortgezet in de richting van het Grand Palais. president Lebrun zich langzaam baar zijn tribune had begeven, omringd koor het publiek, dat het enorme gebouw met zijn in wit en blauw uitgevoerde deco- atie geheel vulde, weerklonk de Marseil le, welke werd uitgevoerd door de ver melde orkesten van de garde republi- aine en het conservatorium, met mede- rerldng van het koor der Parijsche Opera. De Fransche secretaris-generaal van de «toonstelling, Edmond Iabbe en de teken der buitenlandsche secretarissen- ïffleraal, de Italiaansche generaal Piccio "oerden vervolgens het woord, waarna de 'tansche minister van handel, Paul hstid, het spreekgestoelte beklom. „Het ffi een groote durf", zoo zeide hij, „deze «toonstelling op een dergelijk tijdstip 'wr te bereiden. De lucht was grijs en »aa:\ Een geheim kwaad woekerde voort, h&chen de diverse volken. De economi se wetten schenen te ontsnappen aan - controle der menschen en de stoffelijke behaving, waardoor men de natuur aan m had onderworpen, dreigde op haar Kurt de menschheid tot haar offer te "uken. En juist op dat oogenblik stelde Dinkrljk alle landen voor, zich met haar te maken om met feesten en steenen ic beschaving te vieren, om de balans te maken der laatste jaren, een balans hurvan menigeen de termen niet durfde blsprekenMinister Bastid besloot zijn jsievoering: „Wat wij willen trachten te «reiken is het bij elkaar brengen van de JjBte krachten, professoren en geleerden, studenten en jonge athleten, industrieelen ju kunstenaars. Wanneer zij elkaar beter 'uren kennen, dan hoop ik, dat zij van feest, een feest van wereldeenheid zul- ■e» kunnen maken". Hierna verklaarde president Lebrun de '«toonstelling officieel geopend. Hl zijn rede dankte president Lebrun deelnemers en gaf den wensch te ken- "n, dat deze tentoonstelling eens te meer menschheid zal bewijzen, dat de wereld -een waardig kan leven In een geest van 'Merkeerig begrijpen van de behoeften. !e'langens en het kunnen van andere vjiben, dat welvaart slechts kan heerschen 'l een intense uitwisseling van producten denkbeelden en dat het geluk slechts JJ" bestaan in een gezonde werking j" een internationalen vrede. Onder de uen van de Marche Héroique van Saint wens begaf men zich vervolgens naar 111 u waar de echo van de laatste der .kanonschoten-, welke het Fransche ®nd hadden gedaan van de opening, H* Seine-oevers voortrolde. Parijs poorten voor de wereld geopend, an deze tentoonstelling nemen 42 lan- ,Len meer dan zeshonderd categorieën finten uit Frankrijk en de koloniën [Ê2eii de tentoonstelling echter ndg _mns. al begint het er op te lijken! f Duitsche rijksminister van economi sche zaken, Schacht, vertrekt Dinsdag middag per vliegtuig naar Parijs voor de opening van de Duitsche afdeeling. Dr. Schacht zal waarschijnlijk drie da gen in de Fransche hoofdstad blijven. Onze Parijsche correspondent schrijft ons nog dato gisteren: We moeten helaas bekennen nog zelden een dergelijke paskwil te hebben bijge woond. De Parijsche tentoonstelling wordt grandioos, dat is een feit, dat. niet te ont kennen is. En we hopen niet, dat we iemand door dezen brief zullen weerhou den van een voorgenomen bezoek aan dit wonderlijk sprookje van moderne techniek en kunst, dat de Parijsche expositie werke lijk belooft te worden. Maar laat hij niet komen voor eind Juni begin Juli, want wat men ook om politieke redenen moge beweren: de tentoonstelling is niet af! President Lebrun heeft de tentoonstel ling onthuld tusschen paviljoens en musea, die hij nog niet betreden kon. Hij is door lanen getrokken, die in alle haast zijn aangelegd, maar die morgen kapot zullen zijn gereden door de af- en aanrijdende vrachtwagens. Flaneerende toeschouwers heeft hij er nog niet aangetroffen, want de toegang was streng afgesloten en hij is slechts getrokken langs hagen militairen en mobiele garde, die eenig leven in deze eenzaamheid brachten. Er waren overigens genoeg menschen op die uitgestrekte ter reinen, doch zij waren zorgvuldig verbor gen achter de eindelooze heiningen, die overal de wegen omzoomen. Het waren de arbeiders, die heden het binnenwerk ver der voltooien, want zij die buiten op de stellingen moesten werken, waren zorgvul dig naar huis gestuurd. Geen steiger was er meer te zien, geen ladder tegen een muur, geen zandberg en geen materiaal. Maar morgen zullen die steigers weer wor den opgebouwd, want het is op bevel van hoogerhand, dat al die leelijke stellages werden afgébroken en men heeft ze nog absoluut noodig voor den verderen afbouw. Morgen zal ook het water weggeloopen zijn uit de bassins van het Trocadero. zul len de fonteinen niet meer spuiten, zullen de inderhaast met graszoden aangelegde perken en de honderden prachtig-bloeien- de hortensia's zijn verdwenen. Het deed een beetje denken aan de reizen van kei zerin Catherina van Rusland, voor wie ook kartonnen dorpen werden opgebouwd, too- neeldécors werden opgesteld. Het is dood- en doodjammer, dat in der gelijke omstandigheden de tentoonstelling geopend moest worden, want op dezen tocht langs de toekomstige schoonste dee- len van de tentoonstelling werd het over duidelijk. wat een pracht deze expositie worden zal. Het beste kwam dit wel tot uiting, toen wij in het gevolg van den president in een der volgbootjes de Seine op- en afvoeren tusschen al die merkwaar dige gebouwen, die door Frankrijk en meer dan 50 andere landen langs de Seinek.ides zijn opgetrokken. Een werkelijk unieke omgeving is het, die aan de eené zijde be- heerscht wordt door het machtige geraam te van den Eifeltoren, aan de andere zijde door de colonnades van het nieuwe Tro cadero. Soms waant men zich op eën prachtlgen zonnlgen dag als heden in het hartje van Afrika verdwaalt, wanneer men langs de koloniale afdeeling varend de minarets slank op ziet rijzen tusschen helder-blanke koepels, de typische paaldorpen der negers boven het water van de Seine ziet verrij zen en de met gespitste bamboe palen drei gend voorziene midden-Afrikaansche wo ningen plomp en waar op een eilandje ziet neergeploft. Ginds zijn het de paviljoens der vreemde landen: het luchtige Italiaansche dat zich blauw weerspiegelde in het water, de zware massale gebouwen van Rusland en Duitschland die merkwaardiger wijze pre cies tegenover elkaar hun terrein kregen toegewezen en waarvan het eerste bekroond wordt door de reuzenbeelden van een voort schrijdende ionge man en jonge vrouw met hamer en sikkel in de uitgesterkte hand, terwiil het Duitsche paviljoen bekroond wordt door een trotschen rijksadelaar, die als het ware minachtend den kop van het Sovjet-embleem afwendt Tbsschen de boo- men verscholen ligt het lichte H-ollandsche paviljoen, dat Zijn voltooiing nabij is en dat volkomen ingericht za] zijn. wanneer a s. Vrijdag minister Slotemaker de Bruïne. vergezeld door minister Gelissen, ons plekje Ho!land-in-den-vreemde zal openen. Hon garije ligt er vlak bij met een groot mozaiek boeren en boerinnen in nationale dracht voorstellende op de buitenmuren, terwiil Roemenië aan de overzijde een eenigszins pretentieuzen toren de lucht in steekt. En wat is "niet alleraardigst die recon structie van het oude Elzasser dorp in het Lunapark. Hoe knus liggendie oude geveltjes niet verzameld om het dorpsplein en wat zal het niet zalig zijn hier in de schaduw even uit te rusten bii een heerlijk potje frisch Ejzasser bier! En daarom kunnen we niet genoeg be treuren dat om politieke redenen de re geering niet eerlijk bekend heeft: we zijn nog niet klaar, we openen later. Tegen alle gezond verstand in heeft de regeertng toch willen openen en president Lebrun eigenlijk tot een vernederende rondgang gedwongen. Maar wat zal het de volgende dagen het publiek bieden? In den loop van de week zullen een zeker aantal buitenlandsche paviljoens geopend worden, maar van Fransche zijde zijn overal de poorten nog gesloten. Het is een dwaze paskwilI En wat nog erger is: een bedrog ten opzichte van het publiek, dat het toch al vrij hooge entreegeld van 6 franks zal moeten betalen om voorlooplg een twintig tal van de 350 paviljoens te bezoeken! Doch nogmaals willen wii herhalen: laat niemand zich door deze malie inauguratie laten verleiden zijn oorspronkelijke plannen te wijzigen. Eind Juni zal Parijs een sprookje gelijk zijn! VOETBAL. TONEGIDOL.D.WJ. IN GOUDA, In een gisteravond gehouden bespreking is besloten dezen laatsten beslissingswed strijd te spelen op 't Olympiaterrein in Gouda. Met het oog op de temperatuur stelde L.D.W.S. voor om den wedstrijd in den avond te spelen, waarmede Tonegido om onbegrijpelijke redenen niet accoord kon gaan. Deze zal nu gespeeld worden om 2 uur. WEDSTRIJDEN C. G. W. Donderdagmiddag, te 3 uut speelt een C. G. W.-comb. tegen Leidsche Werkloozen Vereeniging op het gemeente werklooren- terrein. Zaterdagmiddag te 3 uur speelt C. G. W. II tegen een elftal van patiënten en personeel van Endegeest, op het terrein Endegees! KORFBAL. LEIDSCHE KORFBALBOND. Uitslagen van Zaterdag en Zondag j.I. Seriew.edstrijdenAdspiranten: Zuider kwartier—Vicus Orientis 3—12. (V. O. wint de uitgeloofde medaille i. Leden: Vicus Orientis IIIMorschkwar- tier 52. LAWN-TENNIS. VAN SWOL VERLIEST VAN BOUSSUS. De Ned, dames winnen. Gistej-en werden te Parijs de internatio nale Fransche Tenniskampioenschappen voortgezet. In de morgenuren speelden de Nederl. dames en beiden wonnen zij haar partij. Mej. Terwindt kwam tegen de Oostenrijksche speelster mevr. Wolf uit. In de eerste set moest de Nederlandsche kampioene zich nog inspelen en hiervan maakte haar tegenstandster gebruik om met 62 te winnen. Mej. Terwindt kwam er echter daarna steeds beter in en zij had dan ook vrijwel geen moeite met de vol gende sets, die zij met 6—0, 6—0 won. Mej. Rollin Couquerque speelde tegen de Fran sche speelster mej. Goidschmidt. Snel was het 40 in het voordeel van onze landge- noote, toen mej. Goidschmidt opgaf. Van Swol moest tegen den Franschen DavisbekeTspeler BoussUs aantreden en hoewel hij vooral in de eertrte set uitste kend partij gaf, kon hij toch niet verhin deren, dat de sterke Franschman hem met 75, 63. 63 uitschakelde. SCHAKEN. SCHAAKCLUB .KATWIJK AAN ZEE". ordenwedstriid is i •bon b*3, De stand in dep thans: Groep I: Th. Admiraal 8 gesp "8 pnt.: J. W. v. d. Meer 76: J. M. Gerretsen S4'/;: G. J. Brceri 3—3: A. Peters 5^=2'/.; E H. van Gaaien 62; W. Spierenburg 6—2; J. Huys- man Sr 51; V. C. Admiraal 7—1; J. de Jong 7—1. Groep II: H. v. d Voet 6 gesp. 4 pntA. C. Berk- hey 53: J Schoneveid 22; A. v d. Oever 32; J v. Duyvenbode 42; A. G. Haas broek 42; B Parlevlief 52; A. van Riin 52: A. C. Hofkes 62; W. Houwaart 31; A. Ouwehand 41 Groep III: R. van Bruggen 6 gesp, 4 pnt.; J. Berg man 43; A. P. Poöt 4K. Jonker 5 2K. Ros 1—1; H. Binnendtik 2—1; W A. v. Leeuwen 40; A. Verbree 40. WANDELSPORT. 70 KJH. PRESTATIEMARSCH VAN L.W.S.V. De door deze vereeniging uitgeschreven 70 K.M. marsch ls een succes geworden daar er niet minder dan 84 deelnemers waren. Na om 11 uur s avonds te. ziin gestart ging het volgens voorgeschreven parcours op de ,1e rust aan over Voorschoten, Was senaar, Katwijk Binnen, Noordwijk Binnen, Noordwi.jkerhout alwaar in café „de Nag- tegaal" de le rust werd gehouden. Na de rust ging het via de Zilk Ruigenhoek. Voge lenzang Aerdenhout naar Heemstede alwaar de 2e rust was in café .de Nagtegaal". Hierna ging het door Vogelenzang, Benne- broek Hillegom, Lisse, Sassenheim, Osgst- geest naar het eindpunt od den Witte Singel te Leiden, n.l. naar den Theetuin „Oud Hortuszicht". Hier ontvingen op 2 deelnemers na, die uitvielen allen hun persoonlijke medadle. De Leidsche Burgenvacht ontving den fraaien beker voor beste marschwaardig- heid welken zli zeer zeker verd'ende De W.S V. de Residentie ontving een mooien lauwertak. SCHERMEN. DE NATIONALE DEGENWEDSTRIJD TE DEN HAAG. Het A.N.P. meldde ons gisteren, dat onze stadgenoot, de heer J. J. Swaan, tiende geworden was in den personeelen de-genwedstrijd te Den Haag. De heer Swaan deelde ons echter mede dat dit on juist is. Hij werd niet tiende, doch zesde, is daardoor in de hoofdklasse gekomen (die uit zestien schermers bestaat) en mag deel nemen aan de finale om het nationale degenkampioenschap. Nummer tien ln dezen wedstrijd was eveneens een Leidenaar, namelijk de heer mr. J. C. W. van Dam, die nog slechts kort degen schermt en 4 partijen won. AUTOMOBILISME. DE FORD V-S Kort geleden werd er door de Ford Motor Company weer een mijlpaal geplaatst en wel toen de 4.000.000ste Ford V-8 motor in de „Rouge Plant" te Dearborn. Michigan, gefabriceerd werd. Dit beteekent, dat er sinds Mei 1936, dus iets meer dan 10 maan den geleden, weer één millioen V-8 moto ren, 60 zoowel als 85 P.K. gebouwd werden! Kopje Bloemendaal 'middagtoer) 11.40 Een rit door Noord-Holland f2.50 Een rit door het Gooi 12.75 Oisterwijksche Vennen Kop van Pannerden Hooge Veiuwe '475 - inclusief '6«— diner, boot, enz. Bijzonder attractief Door Celre's Achterhoek naar „Anholter Schweiz" en „Montferland" f 5.75 inclusief diner. Weekend van dag naar Valkenburg, ine. logies en maaltijden f 12. Vraagt ons geïllustreerd programmaboek. D€N HA AC TEL. 111000 en 180544. LEIDEN - BREESTRAAT 7 - TELEF. 1062 1887 (Ingez. Med.) DAMMEN. Om het kampioenschap van Leiden. J. Kleer opnieuw titelhouder. De uitslag van de laatste twee partijen voor het damkampioenschap van Leiden om den Leidsch Dagblad wisselbeker waren P. v. d. Stel verliest van J. Klinkenberg en J. Kleer wint van C. Langezaai. Door zijn laatste partij te winnen is J. Kleer met een totaal van 17 punten boven aan geëindigd en heeft hij hiermede voor de derde maal het kampioenschap van Leiden gewonnen en wel in de iaren 1929, 1936 en 1937 Door viermaal de tweede plaats te hebben bereikt en drie maal het kampioenschap te hebben gewonnen bewees Kleer wel de sterkste speler van Leiden te zijn. De tweede plaats wordt ingenomen door H. de Water met 15 punten: voor dezen speler eveneens een mooi resultaat. A. ter Haar had na een goed begin een kleine inzinking maar wist zich deson danks 'al was het dan ook na een beslis- singpartii met I Teleng) derde te plaat sen. Van de spelers J. Klinkenberg, P. v. d. Ste: en M. Optendrees mag gezegd worden dat zij beneden hun kunnen gespeeld heb ben. De andere soelers hebben, zich kranig geweerd Donderdag. 3 Juni. 's avonds 8 uur zal in Zomer'ust de prijsuitreiking plaats hebben waar dan tevens de kampioen, de heer J. Kleer een simultaan-séance zal ge ven waaraan ieder deel kan nemen. Als slot volgt hier de eindstand. gesp. gew. rem. verl. pnt. J. Kleer 11 8 1 2 17 H. de Water 11 6 3 2 15 A. ter Haar 11 5 4 2 14 I. Teleng 11 6 2 3 14 S. v. Duijn 11 4 4 3 12 c Langezaai 11 4 3 4 11 p. v. d. Stel 11 4 3 4 11 J. Klinkenberg 11 4 2 5 10 M Optendrees 11 3 3 5 9 J. Zaalberg 11 2 4 5 8 S. v. d. Wijngaard 11 2 3 6 7 T. D. v. d. Bosch 11 2 0 9 4 LEIDSCHE WERKLOOZEN-DAMVEREEN. De uitslagen der derde ronde zijn: Groep A: De Bezemer—Feitsma 20; H. v. d. Helde—Blom 1—1; Van Gorsel—J de Vink, niet gesp.; Ligtvoet vrij. Groep B: OosterhoutMoerkens, niet gesp.; OudshoomDe Nie 02, regl.; Sin- teurC. v. d. Heide 0—2. regl.; Hoek— Rietkerken 02. Groep C: KamphuisSwets 0—2; Ver hoef—Tegelaar 20; v. d. Laan—Binnen dijk 0—2. MOTORSPORT. PROPAGANDA VOOR HET LICHTE MOTORRIJWIEL De groot-toerist W. A. Gerlach uit Amers foort, onder meer bekend door een vacan- ttetocht op een licht motorrijwiel naar Ma rokko en door een kortelings afgelegde toerprestatie van Kopenhagen, nonstop, naar Amersfoort, startte gisteren om 2 u. n.m. te Weenen, een afstand van circa 1200 K.M., met als doel Den Haag, alwaar hij aan het secretariaat van de K.N.M.V., 2e v. d. Boschstraat 38, officieel zal wor den ontvangen. Deze toerprestaties op D.K.W. R.T. motor rijwiel dragen, in verband met het feit, dat zij voor het gebruik van een licht motor rijwiel een goede propaganda vormen, een semi-officleel karakter. Het motorrijwiel, dat de heer Gerlach berijdt, ls in standaard-uitvoering en werd door den sportvoorzitter van de K.N.M.V., den heer G. van Twist, uit de normale handelsvoorraad van de N.V. Handels-Mij R. S. Stokvis en Zonen gekozen. De heer Gerlach zal hedenavond te ca. 10 uur aan bovengenoemd adres aankomen-. DUIVENSPORT. DE BLAUWKRAS. Wedvlucht vanaf Compiegne (Frankrijk), afstand 327 K.M. In concours 93 vogels. Deze werden te 7.30 uur met N.W. wind in vrijheid gesteld en bereikten hun hokken als volgt: Abr. v. Royen 1, 11, 14, 18; L. Gijsman 2; J. Vogelenzang 3, 7; J. Steenbergen 4, 12, 16; J. Schreuder 5, 6, 13; J. Morijt 8, 17; G. Grebel 9, 15; P. v. d. Leek 10, 19. Eerste duif 11 u. 17 m. 24 s., snelheid 1441,17 M./min. Laatste prijswinnende duif 1288,89 M./min. Ja werkelijk hij had nu 't heele woud doorkruist en 't was er net zoo vredig stil alsof er heelemaa! geen dievenbende huist! On gemoeid kwam Thijsje bij den bosohrand aan; daar bleef hij wach tend staan. Hij heeft de dieven niet te pakken kun-nen krijgen en denkt, dat hem hier geen gevaar meer zal bedreigen, dus zet hij nu zijn zakje op den grond en kijkt eens in het rond. In de verte komen twee gedaanten aan; één groot en dik, één smal en klein en Thijsje denkt: „Oom Brem en Sim-mie zullen al weer spoedig bij mij zijn; 't is jamnier dat de list niet baten mochtzij maakten een ver.geef- schen tocht". 3—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11