Leidsch Dagblad WRIGLEY LEIDSCH mmm - Derde Blad Dinsdag 25 Mei 193) Leidsche ingezetenen PARLEMENTAIR OVERZICHT 1 KERK- EN SCHOOLNIEUWS LAND- EN TUINBOUW Door te adverteeren in en U te abonneeren op het dat wordt geredigeerd, gezet, gedrukt en bezorgd door RECHTZAKEN LUCHTVAART Voor rechtszaken en incasso's; Vergadering der Ver. tot Behoud van het Bloem bollenvak in Nederland. Tegen de saneering. Deze vereenizlne hield gisteravond in ..Het Bruine Paard" te Sassenheim een vergadering onder voorzitterschap van den heer W Murk Na een kort openingswoord deelde deze mede. dat de redenen waarvoor deze vergadering belegd is ztin: le de ramp zalige gevolgen der tegenwoordige sanee ring en ten 2e het nauwer in contact bren gen met de vereeniging De uitbreiding der teelt in het buitenland en de minimum- nrijen, moeten leiden tot ondergang van den kweeker. zoowel als van den exporteur. Vervolgens sprak de heer Jac. de Bra bander. die zeide dat in de H. Boeken ge lijkenissen gevonden worden, deze wezen er op dat de Joden hun leven zouden ver anderen. Indien zli dit niet deden werden zii geteisterd door allerlei rampen. Dit her haalt zich in 1937. Al onze voorspellingen zijn tot op heden uitgekomen. Hij herinnert aan de parabels, die hij in de vorige ver gadering gedaan heelt. Men heeft ze wel gehoord doch moest niets van de anti- saneerders hebben Men houdt te veel van ..onderonsjes". Ons ledental bedraagt reeds 2500; het moet 5000 worden. Hoe noodig de vereeniging is. tocnt sor. aan met een citaat van dr Posthuma: de contributie kan geen beletsel ziin. Het bestuur verricht zijn arbeid gratis. Wij zullen u. aldus spr.. zoo God het wil. van het iuk bevrijden. Eindelijk een belofte zult u zeggen? Ja nu we sterker en sterker worden, kunnen wij dit deen. En zeker als het ledental ver dubbelt. Tegen den wil van 5000 vakgenoo- ten. dlie eensgezind zijn. is niemand op gewassen. Dan herkrijgen wij de vrijheid, die het vak tot «root-er bloei zal brengen! Het vak is vroeger uitgegroeid, door dat men afzetmogelijkheden schiep. Wij worden als vrije burgers aan ban den gelegd. Wij moeten werken met een onberekenbare consumptie. die van verschillende factoren afhangt en een onberekenbare* productie, daar wij een goeden of een slechten oogst niet kunnen beïnvloeden. Men moet de productie weer aan het particuliere initiatief overlaten. Wij vragen vrijheid voor onze kinderen om niet naar den vreemde te gaan om het vak te beoefenen. Wij vragen om Gods zegen voor het gewas, doch niet om er later de schoffel in te zetten, teneinde het te vernietigen. Spr. vergeleek Don Quidhotte met de saneering doch terwijl hier ingekrompen werd. breidden de buitenlanders met 1000 H.A. uit De in het buitenland geteelde bollen zullen onze orijzen meer drukken dan ooit het surplus had kunnen doen. Men verkoopt die bollen voor onderkruipers- prijzen. Maak een einde aan de saneering door straks alles af te stemmen, ook elk amendement. Na eenige cijfers over den uitvoer ge geven te hebben, zeide spr. dat de kleinste kweekers nu weg ziin en de kleine kweekers van gisteren zijn nu de kleinste. Wie zullen morgen de kleinste zijn? Het is onzin hier een teeltregeling te hebben, terwijl het buitenland on belemmerd kan uitbreiden. In vele lan den heeft men de teelt van bollen ter hand genomen. Zelfs in Japan treft men een bedrijf van 20 H.A. aan. Spr. besprak nu de bevoordeeling die de trekkers hier te lande hebben op die in het buitenland n.l. 74 °'o; 50 °/o verschil van den binnenlandschen- en buitenlaridschen prijs en 24 »/o voor het surplusfonds. De trekkers beteelen nu 60 H.A. doch mozen uitbreiden tot 300 H.A. Het bevoor- deelen van getrokken bloemen door de saneering is onbillijk tegenover onze buiten- landsche afnemers. De hoogere heffing was noodig. om niet weder te moeten inkrimpen wat men met dat dus de koopkracht van de bevolking van Leiden verhoogt, dient gij het belang van de stad LEIDEN, van haar inwoners en dus ook van U zelf EERSTE KAMER. NIEUWE PACHTWET. Gistermiddag behandelde de Kamer dan het ontwerp eener nieuwe Pachtwet; de voorzitter deed de gezellige mededeeling, dat „dag en nacht" zal worden doorver gaderd om met het ontwerp gereed te komen Reeds de eerste spreker, de heer Van Rappard. oefende op het ontwerp een scherpe critiek. Wij hebben over de critiek destijds in onze overzichten van het debat in de Tweede Kamer uitvoerig geschreven, daarom zullen wij ens thans bekorten. De heer Van Rappard dan achtte het ontwerp volstrekt onnoodig, want er zijn geen werkelijke wantoestanden op pachtgebied in ons land, men vat daar de dingen „aartsvaderlijk" op, en daarom aohtte hij voor dit „aanmatigende" optreden van den Staat geen motief aanwezig. Het hoofdbe zwaar van den spreker lag uitteraard in het continuatie-recht, waardoor de ver pachter (eigenaar) in zijn vrijheid wordt belemmerd en een pachter zal moeten aanvaarden, dien de rechter hem opdringt. Ook bestreed de heer van Rappard de be paling, waardoor de rechter een zekere be voegdheid behoudt, om contracten te wij zigen. In gelijken zin als deze liberale spreker uitte zich de christelijk-hlstorlsche heer Kolff, die meedeelde dat verreweg de meeste leden zijner fractie tegen het ont werp zullen stemmen; ook zij achten dit ontwerp niet In het algemeen belang, voornamelijk met het. oog op de aantasting van het eigendomsrecht van den verpach ter (continuatie-rechtDe heeren Van Sasse van IJsselt en Diepenhorst hadden ook al bezwaren: de eerste achtte de ver plichte goedkeuring door den rechter van het pachtcontract zulk een verkeerdheid, dat hij daarom vermoedelijk zal tegen stemmen, en de heer Diepenhorst had een zelfde bezwaar. Deze heeren waren niet tegen het geheele ontwerp gekant, maar een enkele bepaling daarin stuitte hun zoo tegen de borst, dat zij daarom alleen reeds aarzelden, om voor het ontwerp te stemmen. Intusschen bij prof. Diepenhorst zal die aarzeling tenslotte toch niet overwinnen. Want ondanks het genoemde bezwaar droeg zijn rede tooh het karakter van een een verdediging van het ontwerp, met name ook van het z.g. continuatie-recht: hij was van oordeel, dat er in de nieuwe bepaling op dit punt van aantasting van het eigendomsrecht geen sprake is. En tegenover de theorie van den heer Van Rappard inzake de „aartsvaderlijke" ver houdingen, stelde hij het betoog, dat de pacht-toestanden lang niet overal zoo idyllisch zijn, als men het probeert te schetsen. Daarom achtte hij een regeling het oog op de groote kweekers naliet. Niet zeer stellig noodzakelijk, ook voor de minder dan 2400 kweekers hebben aan hun inleveringSDlicht niet voldaan en men laat het maar od zijn beloop. Daarom is de heffing verhoogd; de exporteur moet ze in sseeren We moeten aan de saneering f. 3.000.000 betalen waarvoor wij 74 van de suidIus- bollen ontvangen, tenminste als het potje toereikend is. Voorts bestaan er vele ambte naren van. De rekening over 1935 is eerst m April 1937 gepubliceerd; er is een batig saldo van f. 50.000. dank zii een regeeringssubsidie van f. 500.000. pachtverhoudlngen op-zich-zelf. want er zijn allerlei misbruiken ingeslopen, waar tegen een wet van een eeuw oud niet meer voldoende kan waken. De hooglee raar vond het dan ook een stellig voordeel, dat in de nieuwe regeling de rechten van pachter en verpachter behoorlijk en in verhouding tot elkander worden; geregeld. Zoo was de heer Diepenhorst de eenige van de vier sprekers van gisteren, die voor het ontwerp zal stemmen. Dus; zal de Kamer voor de tweede maal het ontwerp eener nieuwe Pachtwet afstem men? Neen. dit staat nog lang niet vast. Waarom wil men nog saneeren? Vele wij gelooven het zelfs niet. De heer van groot-bedrijven bezitten mendeltulpen. Sasse van IJsselt, die zelf tegenstemt, ver klaarde dat eenige leden der Roomsche fractie, die tegen het eerste ontwerp stem den, zich nu vóór zullen verklaren. HAGENAAR. die ongeschikt zijn en die kunnen dan mooi als surplusbollen worden gespuid. Ook tracht men nu den buitenstaanders mudgoed van deze mindere soorten te verkoopen Vele firma's, die in het buitenland teelen, zijn er hier voor, daar zij er van profiteeren. Voorts zijn er handelaren in teel.bewijzen. Er zijn zoovele voorstanders, omdat zij pari- siteeren op de saneering. Spr. waarschuwde tegen de instelling van de bedrijfsraden als zijnde een instel ling van Sovjet-Rusland. Met een opwekking van oo de vergade ringen der organisaties tegen de saneering te stemmen, besloot hii zijn rede. In de pauze gaven zich 10 personen als lid OD- De heer K Grullemans zeide. dat ge vraagd is om uitbreiding van export en gevochten tegen de hooge valuta. Deva luatie is gekomen en ook de 24 °V Wii gaan hier mank aan gebrek aan werkgelegenheid en cultuuruitbreiding. Als wij onze artikelen in het buiten land 21/, pet. goedkoorer mochten aan bieden. dan zou de export vergroot worden. Ons product is een massa product voor massa-afDame. Wij hebben 5 jaar saneering en er is bereikt, dat het initiatie! van den kweeker verstompt is. Er is geen rug- gegraat meer in ons vak en dat is een groote ramp. In het buitenland is voor afbraakprijzen verkocht. Als de prüzen oploopen. wordt er niet geieverd en wü zitten met het surplus. In Engeland waren vroeger enkele bun ders met bollen en nu 5 a 6000. In Duitsch- land worden de trekkers verzocht de bol len vooral op te planten en hier wordt ons voorgelicht ze te vernietigen. Spr. toonde aan dat de buitenlandsche teelt een gevaar beteekent voor het vak. vooral wat ziekten betreft. We moeten het buitenland kunnen beconcuxreeren met ge zond goed Spr. bepleitte een toeslag oo den uitvoer van bollen inolaats van nu de boter. Dan komt er weer werk en zullen wij zelf de boter opeten! Hierna werden eenige vragen beantwoord waarna sluiting volgde. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Beleediging. Wegens beleediging stond mej. C. v. d. K. uit Alphen aan den Rijn in het ver dachtenbankje. Dat was haar al eerder overkomen, want de politierechter was niets over deze ver dachte te spreken. „Zoo blijven we niet doorgaan", zei de politierechter. Nu had de juffrouw beleedi- glngen geuit tegen me). V„ die al meer het slachtoffer was geworden. De officier vroeg f 10 boete subs 14 da gen hechtenis. De politierechter legde f. 2 boete op. benevens voorwaardelijk een maand gevangenisstraf met een proeftijd van een jaar. Verduistering. A. B. uit Katwijk had zich aan verduis tering schuldig gemaakt, doch voor het inwinnen van rapDorten, was het vonnis aangehouden. De officier vond die rapporten nogal gunstig, en wilde den man een kans ge ven, waarom een maand gevangenisstraf voorwaardelijk werd gevraagd. De politierechter vonniste conform den eisdh. Diefstal. P J. D. en J: D. hadden ln Katwijk wild gestolen. Dat ging min of meer systema tisch, want het tweetal wachtte een viacht auto op die wild vervoerde, klom er op. en nam zón buit. 9; Naar aanleiding van het reclasseerings- rapport. vroeg de' officier tegen elk f. 15 subs. 15 dagen, benevens nog onvoorwaar delijk twee maanden gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. De politierechter vonniste tot f. 10 subs. 10 dagen, en twee maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. Benzine gestolen. J. v. d. M. uit Leiden was met een auto van K. gaan rijden, waardoor diefstal van benzine plaats vond. Verdachte bekende. De officier merkte op. dat het rapport over verdachte niet zoo heel ongunstig is. en daarom wilde hij volstaan met f. 25 boete subs. 25 dagen, benevens voorwaar delijk 2 maanden gevangenisstraf. De politierechter legde f. 5 boete subs. 5 dagen op, terwijl de voorwaardelijke straf verviel. Afpersing. Wegens afpersing, subs, bedreiging, had G. J. H. uit Alphen zioh te verantwoorden. Er was een kwestie ontstaan over het koopen van kaas, en bij deze gelegenheid had H. de gebroeders De Wit met een mes in de hand bedreigd, en geëischt, dat zij hem f. 10 moesten geven. Verdachte zeide niet te hebben gedreigd; het mes had hij toevalligerwijs in de hand. Getuige De Wit vertelde dat hij eenige kazen van H. had gekocht, die hem ech ter dwingen wilde een andere partij te koopen. De deur van het pakhuis had H. gesloten, en onder vloeken en bedreigen, eischte hij f. 10. Getuige had dit bedrag maar gegeven, om ernstige dingen te voorkomen. Een broer van den vorigen getuige deed een gelijkluidend verhaal; H. had hem bo vendien nog eenige stompen gegeven. De officier vond, dat, indien H. al reden mocht hebben tot klagen over de wijze van koop. dit toch geen reden gaf om zoo tekeer te gaan. Het feit is zeer ernstig; volgens de inlichtingen wordt verdachte wel in staat geacht het feit te plegen, ge zien zijn opvliegend karakter. De officier wilde alvorens te eischen, een rapport over H. hebben, om te zien of een gecombineerde straf mogelijk zou zijn. De politierechter hield de beslissing aan. Vervalsching. D. v. d. B. uit Stompwljk zou onjuiste dingen hebben uitgehaadd met een boter bon, die hij zelf afgestempeld had. Verdachte gaf toe, dat het niet in orde was. doch hij zat door zijn werkloosheid in zulke moeilijkheden, dat hij tot zijn daad was gekomen. De commies P- v. d. Ven, vertelde dat verdachte mogelijk geen boter had ont vangen, omdat er niet voldoende was. De bon was toen vervallen. Daarna heeft ver dachte een nieuwe datum op de bon ge stempeld. De officier vroeg f. 5 subs. 10 dagen en voorwaardelijk een maand gevangenisstraf. Verdachte merkte op dat hij reeds zes weken uitgesloten is van boter. In verband hiermede legde de politie rechter f. 2 boete subs 2 dagen op, bene vens twee maanden gevangenisstraf voor waardelijk. De steun. W. F. de B. uit Leiden knoeide met zijn steunopgave. Hij had geen melding ge maakt van Ongevallenrente. Een totaal be drag van plm. f. 1000 zou verzwegen zijn. Volgens den directeur van den betrok ken dienst, den heer Wljkmins, was ver dachte reeds eerder disciplinair gestraft. Er wordt nu geleidelijk ingehouden van zijn steunbedrag. De officier merkte op, dat verdachte reeds zes jaar de handeling pleegde, waar om vier maanden gevangenisstraf werd gevraagd. Verd. verzocht een voorwaardelijke straf. De heer Wijkmans verklaarde nog, dat verdachte overigens gunstig bekend staat. De Politierechter veroordeelde tot vijf maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, en onvoorwaardelijk f. 30 boete subs. 30 dagen. KANTONGERECHT ALPHEN. Verstekvonnissen. Door het kantongerecht te Alphen wer den heden de volgende verstekvonnissen gewezen: Wegens overtreding der motor- en rijwiel- wet: A. S. f. 1,50 subs. 1 w. tuchtschool en f. 1, subs. 1 w. tuchtschool; C. J. v. d. B„ woonwagenbewoner, 2xf. 1,50, subs. 1 w. tuchtschool; W. F. R. te 's Gravenhage f. 25, subs 15 d.; D. H. te Kamerik, f. 1,50 subs. 1 d. en f. 2,50 subs. 2 d.; H. v. d. Z. te Jubbega Schutega f. 2,50 subs. 2 d.; A. de G. te Haarlemmermeer, f. 2,50 subs. 2 d.; P. H. de S„ f. 2,50 subs. 2 d.; P. C. v. B te Boskoop, f. 2,50 subs. 2d.; J. E. W. te Oude Pekela f. 3-subs. 3 d:; A. M. K. te Rijswijk f. 3, subs. 3 d C. V. te Hazers- woude f. 3 subs. 3 d.;'J. S. te Jutfaas, f. 4 subs. 4 d.; H. B. te Den Haag, f 4 subs. 4 d.; T. S„ f. 2, subs. 2 d.; G. G.. f. 2 subs. 2d.; A. K te Ter Aar. f. 2 subs. 2d.; P. L. v. G. te Rotterdam, f. 5 subs 5 d.; R. V. f. 15 subs. 10 d.; overtreding der spoorweg wet: A. S. te Rotterdam f. 5. subs. 5 d. en f. 3 subs. 3 d.; overtreding art. 453 wet-b. v. strafrecht G. J. B. te Kamerik, 5 d hechtenis; S, H. D. z. bekende woon- of verblijfplaats hier te lande f. 10 subs. 10 d.; D. D. id., f. 8, subs. 8 d.; D. D. f. 5 subs, 5 d.; K. K„ id. 1 w. hechtenis; overtreding alg. politleverord. der gem. Alphen C. H. C. te Lelden f. 1 subs. 1 d.: S. K„ zonder bek. woon- of verblijfplaats hier te lande, f 1 subs. 1 q.; id. der gemeente Boskoop J. H. J. v. E. te Gouda, f. 1 subs. 1 d. Waar geen woonplaats vermeld, wonen veroordeelden te Alphen a. d. Rijn. HET POOLONDERZOEK VAN SCHMIDT Van den Russischen expeditieleider Schmidt, aan den Noordpool, is een tele gram ontvangen, waarin hij o.m. mede; cleeltWij gaan voort te werken op 't jis" dat drie meter dik is en onbetrouwbaar lijkt voor een langen drift. Het draagt ons voorloopig met den wind naar het wes ten, gerekend van den Rudolfmeridiaan met een snelheid van een halve mijl per uur Wij zijn aan de andere zijde van de Pooi aangeland, maar waren reeds op den avond van den landingsdag op 21 Mei op 87 gr westerlengte. 89 graden 41 minuten Noor-' derbreedte. In den nacht van.23 Mei waren wij op 58 graden Wl, 89 graden 35 min. Nb Sindsdien hebben wij, aangezien de zon niet boven den horizon kwam, geen stand opge nomen. Het weer stelt de vliegtuigen niet in staat hierheen te vliegen". KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen moest voor het kanton gerecht alhier terecht staan G. C. K„ uit Noordwijk, wegens overtreding der Drank wet en uitlokking van misdrijf (meineed). Verdachte had een schuur achter zijn wo ning als ontspanningslokaal voor werk- looze jongemannen ingericht, waarvan druk gebruik gemaakt werd. Naar aanlei ding van klachten dat in dat lokaal ook bier en andere dranken werden geschon ken, had de politie een onderzoek inge steld en wegens overtreding der drankwet procesverbaal opgemaakt. W. G. Plug uit Noordwijkerhout verklaarde in September wel eens een flesohje cider gedronken te hebben; bier had hij echter nooit gedron ken en hij was na Sept. niet meer in het lokaal geweest. De kantonrechter wees ge tuige er op, dat hij meineed pleegde, daar hij bij de politie een geheel andere ver klaring had afgelegd en wel erkend had bier gedronken te hebben. De kantonrech ter vond getuige nog te jong (18 jaar) om hem voor meineed te laten insluiten, te meer daar hij door verdachte bewerkt was. Getuige verklaarde nogmaals geen bier ge dronken en ook niets gezien te hebben. J. Plug uit Noordwijk verklaarde 4 flesschen bier gedronken te hebben, waardoor hij beschonken het lokaal had verlaten. A. Hendrikse, destijds agent van politie te Noordwijk, thans gemeenteveldwachter te Veenendaal, verklaarde met zijn collega Jansen een onderzoek te hebben ingesteld. Getuige wilde z.i. niets verklaren, omdat hij verdachte K. niet wenschte „op te han gen"; verdachte had getuigen ook be werkt, om een andere verklaring af te leggen. Voor de derde maal werd getuige W. G. Plug door den kantonrechter er op gewezen, dat hij meineed gepleegd had. maar alsnog in de gelegenheid gesteld werd, om op zijn afgelegde verklaring te rug te komen, wat getuige ten slotte deed. Het O. M. vond het een schande om werk- loozen die niets kunnen missen en voor ontspanning bijeenkomen, bier te schen ken en bij ontdekking nog tot misdrijf aan te zetten. Het O.M eischte 2 maal f. 50 boete of 2 maal 20 dagen hechtenis. De kantonrechter vond het meer dan schande van verdachte om werklooze jonge men- schen tot meineed waar 1 jaar gevan genisstraf op staat aan te zetten, om zoodoende zelf vrij te komen. De kanton rechter wees direct vonnis en veroordeel de verdachte tot 2 maal f. 30 boete of 2 maal 15 dagen hechtenis, G. E. uit Voorschoten moest terecht staan, omdat hij, rijdende met zijn vracht auto op de Breestraat, te veel naar links had gereden en een bocht had afgesneden, waardoor hij in botsing was gekomen met een andere auto en waardoor deze auto f. 34.95 schade kreeg, voor welk bedrag de heer Voorveld alhier, een civiele vordering indiende. Eisch O. M. f. 15 boete of 5 da gen hechtenis en toewijzing der vordering. Uitspraak conform. DE POSTVLUCHTEN. De „Djalak" heeft gisteren Bandoeng be reikt. Te Jodhpur arriveerden de Nachte gaal op de uitreis en de Kwak op de thuis reis. De „Edelvalk" is gisteravond te half tien op Schiphol geland. PER PAKJE 5 CT. f DE VOLMAAKTE KAUWGOM I 1895 (ïngez. Med.) PREDIKBEURT. KATWIJK AAN ZEE. Gerei. Gem. (Remisestraat): Woensdag nam. 8 uur, ds. Barth van Dordrecht. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal. Te Aagte-Oostkapelle M. Hei koop te Utrecht en R. Kok te Veenendaal CHR. GEREF. KERK. Tweetal. Te Vlaardlngen; K. Groen en Rotterdam-W. en J. A. .Rlekel te Delft. Bedankt. Voor Harlingen: P. W. van Dam te Onstwedde-MusseL Ds. E. LOEN f In den ouderdom van 78 jaar is te Krim pen a. d. IJssel overleden ds. E. Loen, em. predikant vap de Ned. Herv, Kerk De over ledene werd ln 1859 geboren en in 1883 candidaat in Noord-Brabant om 20 April 1384 zijn ambt te Grijpskerk (Z.) te aan vaarden. Vandaar vertrok hij ln 1889 naar Herveld, welke gemeente hij heeft gediend cot aan zijn emeritaat dat hem 1 Nov. 1915 eervol verleend werd. VAN DER HEIJDEN H. Rijndijk 105, Leiden, Tel. 3405 Besprekingen 's avonds. (Ingez. Med.) 1005 Th. van R., we-gwerker der Ned. Spoor wegen alhier, moest terecht staan, omdat hij op 15 Febr. om 17.20 de overwegboomen aan den Morschweg (bij de Vinki niet ge sloten had, terwijl de electrische sneltrein 1124 van Den Haag in aantocht was. De heer J. Dijkman uit Rotterdam, die als wagenvoerder op dezen trein had dienst gedaan, verklaarde, dat terwijl hij met 100 K.M. snelheid den overweg naderde, tot zijn schrik bemerkte, dat er nog wielrij ders passeerden, dus dat de overweg niet gesloten was. Daar tijdig remmen bij 100 K.M. snelheid onmogelijk was, gaf hij di rect noodsignalen en verminderde zooveel mogelijk te snelheid. Ook stond nog een auto binnen de boomen halverwege op de spoorbaan. Ditzelfde verklaarde ook de heer Th. Smits uit Den Haag, die als hoofdconducteur op den trein had dienst gedaan. Verdachte erkende de overtreding. Nadat een trein uit Lelden gepasseerd was, had hij de boomen weer opgehaald en doordat hii geen wekkersein uit Voor schoten ontvangen had, wist hij niet dat zoo spoedig een trein uit de richting Den Haag op komst was. De kantonrechter wees verdachte er op, dat hij toch een z.g. voormelding heeft gehad, het sein voor den trein op veilig heeft gesteld, en door gegeven had naar blokpost Ob. Ook de heer Capelle, rijksingenieur bij de spoor wegdiensten achtte verdachte schuldig Verdachte verklaarde veel last van jongens gehad te hebben, die aan de boomen hin gen. waardoor hij was afgeleid. Het O. M. achtte de overtreding wettig en overtuigend bewezen. De fout van ver dachte is geweest dat hij door de overlast van de jongens zijn zelfbeheersching heeft verloren Het O.M. wilde hiermede reke ning houden en eischte f. 20 boete of 18 dagen hechtenis. De kantonrechter ver oordeelde verdachte tot f. 20 boete of 10 dagen hechtenis. a H. van der M. uit Leiden moest terecht staan, omdat hij met zijn auto met zeer groote snelheid geheel links op den Lage Rijndijk had gereden met gevolg dat hu in botsing was gekomen met een auto, die uit de Sumatrastraat kwam, Het O. M. eischte f. 20 boete of 14 dagen heohtenis. Uitspraak f. 20 boete of 8 dagen hechtenis. R. R.. uit Amsterdam, moest terechtstaan omdat hij met zijn auto, hoewel de door gang in de Hoofdstraat te Sassenheim versperd was, inplaats van te stoppen toch gepasseerd was, waarvan een ernstige bot sing het gevolg was. Het O.M. eischte f-Jj boete of 14 dagen hechtenis. Uitspraak f. 20 boete of 8 dagen hechtenis. J. van der P. uit Leiden, moest terecht staan, omdat hij met zijn vrachtauto op den Maresingel bij de nadering van de Ju- lianastraat den doorgang niet had vrijge laten, waardoor hij in botsing was geko men met een auto van den heer M vrij burg uit Wassenaar, die geheel rechts van den weg reed. Verdachte verklaarde t schadevergoeding betaald te hebben, ter wijl hij zelf ook f. 15 sohade had gektf' gen en maar één derde uit de verzekern: had vergoed gekregen. Eisch O. M. IJ» boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak con form. W. de G. uit Leiden moest terechtstaan omdat hij met zijn vraahtauto op den Ma resingel met een snelhfld van 45 K gereden en bij het nemen van een de macht over het stuur verloor, waamw» hy den heer Brandenburg, die daar weg overstak, had aangereden Eisch f. 20 boete of 14 dagen hechten Uitspraak conform. 2-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10