Haandag 24 Mei 1937 E» ernstig gewond dat hij eenige renJUkken later overleed. De bestuurder 't het motorrijwiel, de heer W. van L f'en uit Emmen die geen sc'nu'd aan °ngeva] had kwam er met eenige "aalwonden en ontvellingen af. LEIOSCH DAGBLAD - Eenfe Blad WEERBERICHT. I Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. Buitenland Uit de Omstreken BEURSOVERZICHT MARKT Barometerstand. I Hedenmiddag 3 uur: 768. binnenlandsch weerbericht. Hoogste Stand 769.8 te Warschau. Laagste Stand 753.2 te Valencia. Verwachting tot den avond van 25 Mei: Zwakke tot matige wind, uit Zuidelijke I richtingen. Gedeeltelijk bewolkt. Droog lvarm weer, behoudens geringe kans op I onweer. buitenlandsch weerbericht. I Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. Het hoogedruk-gebied in het Noordwes- Iten hield stand. De oceaan-depressie werd ldleper doch bleef vrijwel statlonnair. De Idepressie, welke Zaterdag nog over het lOostzee-gebled lag, trok Noordoostwaarts. ■terwijl het gebied van hoogen druk, dat lover Frankrijk lag, zich aanzienlijk naar |het Noorden en Oosten uitbreidt. Op het Westen van de Britsche eilanden is de |]ucht betrokken met regen en waaien :achtlge Zuidelijke winden. Overigens [beerscht in vrijwel het geheele waarne- ngsgebied mooi zomerweer, helder tot llicht bewolkt, met zwakke winden. Alleen [op IJsland en in Noord-Scandinavië is de (tmperatuur onder de normale, overigens s zij overal boven normaal, plaatselijk zelfs ïzienlljk. I Voor onze omgeving mag gerekend worden lop aanhouding van deze weersgesteldheid, behoudens eenige kans op onweer, welke ëchter vrij gering is. weersomstandigheden hedenochtend 8 uur. Parijs: winst., 18 gr. C„ fraai Londen: Z.Z.W. 16 gr. C., mooi. Berlijn: Z.O.. 18 gr. C., fraai. Antibes: wlndst., 18 gr. C., fraai. luchttemperatuur. uur voorin,: 16 gr. C. (61 gr. F.). 12 uur 's midd 21 gr. C. (70 gr. F.). 3 uur nam.: 21'/i gr. C. (71 gr. F.). pOOGWATERTUDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Dinsdag. Voorm. te 2 u. 42 min.; nam. te 14 u. 56. watertemperatuur. Zweminrichting „Poelmeer". 's Middags 12 uur: 19 gr. C. Zweminrichting „De Zijl", 's Middags 12 uur: 18'/; gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Maandag: 9.30 n.m. tot 4.23 v.m. MAANS. OP. EIS ONDERGANG. 24 Mei: op: 20 uur 37; onder 7 u. 0.8. H M. DE KONINGIN OP SOESTDIJK. J H-M. de Koningin is vanochtend om ■1155 uur op het paleis Soestdijk aange- jMien. Hare Majesteit kwam uit de rich- ate Amersfoort en was vergezeld van een wldame. 1 Op het paleis Soestdijk werd zij verwel- [tmd door het Prinselijk Paar. VERSIERING VOOR DE WERELDJAMBOREE. UHe in de bloemententoonstelling te Bos- fjP geplante berken, denne- en spar- pwomen, waarvan de meeste reeds ge joold zijn, zullen thans als versierlngsma- Jknaal gebezigd worden bij de a.s. We- |"d]amboree te Vogelenzang. noODELIJK ONGELUK TE EMMEN. [Gistermiddag omstreeks zes uur is op de Paelminastraat te Emmen de 85-jarigen n ï1 <->ost€n door een motorrtiwiel aan- B'Men De oude man, die doof en blj- is. wilde de straat oversteken, juist dt motorrijder Dasseerde. Hierbij werd boerenwoning afgebrand. IHMenmiddag omstreeks twaalf uur ont- tti brand in de stal naast de boerderij l»i.landbouwer R Striibos aan de feen i es'raat t€ Elndhoven. De vlam- s'oe;en over naar de boerenwoning, Ciiij ?evo|h dat zoowel de stal als de lindH voor het grootste gedeelte af- "den. Van den landbouw-inventaris zoo l,.,an het huisraad der boerenwoning I "una niets worden gered Vï ,aaneeribhte schade wordt grooten- "oor verzekering gedekt. DUITSCHE BALLONS. aansluiting op het vermelde onder i J'faart" vernemen wij nog dat er a*'!ug twee Duitsche ballons ge- „I JBn. Tevens is er nog een ballon ge- 0 te Wassenaar, nabij Zuidwyck. DE TEWATERLATING VAN DE TROMP. In aansluiting op het od Dagina 1 van dit Blad geDublir'-"rde verslag betreffende de tewaterlating van h.m.'s flottieljeleider TromD door H M. de Koningin meldt men ons dat ook Prins Bernhard die plechtigheid heeft bilgewoond. HU droeg de marine-uniform en was vergezeld van zijn adjudant, jhr. Ir. Röell, Hij had de reis per auto van Soestdijk met Hare Majesteit medegemaakt. Gisteren ls op Meyendel onder Was senaar het 16-jarig meisje n. uit Den Haag van haar flets gevallen en in het prikkel draad terecht gekomen. Met ernstige ver wondingen aan armen en handen is. het meisje naar het ziekenhuis aan het West einde te Den Haag overgebracht. VRIJWILLIGERS VRAAGSTUK BESTAAT VOOR FRANCO NIET. In officieele kringen te Salamanca ver klaart men naar aanleiding van de Brit sche voorstellen, dat een vraagstuk van het terugtrekken van vrljwillegers aan de zijde der rechtschen niet bestaat, omdat de eenige vreemdelingen, die aan de zijde van Franco strijden, soldaten van het vreemdelingenlegioen zijn. Men beschouwt het initiatief als eon nieuwe manoeuvre van de vijanden van het rechtsche Spanje, dat derhalve niet bereid is de voorstellen te bestudeeren. DE BRITSCHE rijksweek geopend. De Engelsche koning en koningin heb ben de Rijks-week geopend. Zij hebben vanmiddag den dienst bijgewoond in de St. Paul's kathedraal, waarheen zij zich in open rijtuigen hebben begeven. Den ge- heelen weg werden zij door een groote menigte hartelijk toegejuicht. De tocht werd door mooi zonnig weer begunstigd. De dienst in de St. Paul's werd behalve door het koninklijk paar bijgewoond door koningin Mary, twintig leden der konink lijke familie, Baldwin en de eerste minis ters van dc Dominions. Indië en de kolo niën. Alle plaatsen in de kathedraal wa ren bezet, zoodat er 4000 personen aanwe zig waren. Vandaag wordt overal In het Britsche rijk de Empire-day gevierd. Vanavond zal in Grosvenor House een maaltijd worden aangericht, waar Baldwin als voornaam ste spreker zal optreden. ARRESTATIE IN POLEN. Te Lodz ls de leider der opposltioneele nationale partij. Kowalski, die verdacht wordt van verduistering van hem toever trouwde gelden, in hechtenis genomen. Ook de hoofdredacteur van het nationale dag blad „Glos Narodu" en eenige andere leden dezer partij zijn gearresteerd. FROTESTEN TEGEN UITSLUITING VAN ABESSYNIË. In een schrijven aan de redactie van de „Times" protesteeren verscheidene vooraan staande personen tegen de mogelijke schrapping van Abessynië uit den Volken bond. Zij herinneren aan de rol. die de bond als bewaker van de Internationale moraal heeft te spelen. Zal men zoo vragen zij zoo ver gaan, de gedachte van de moreele sanctie te laten varen? Indien de bond, na van 't gebruik maken van geweld te hebben afgezien, zelfs niet langer den geest van rechtvaardigheid vertegenwoordigt, wat zal hij dan in de toekomst beteekenen? Als men zich op den grondslag van het realisme plaatst om Abessynië het recht van verte genwoordigd te zijn te ontzeggen, zal de aanvaller de overwinning behaald hebben. Dit protest is onder meer geteekend door Lloyd George, sir Archibald Sinclair, lord Davies, de hertogin van Atholl, miss Tath- bone, Vivyan Adams en Norman Angell. 22 JAREN GELEDEN TROK ITALIË TEN OORLOG. Geheel Italië herdenkt vandaag het feit, dat het land 22 jaar geleden den wereld oorlog is ingegaan Te Rome werden vanochtend kransen gelegd op het graf van den onbekenden soldaat en op het monument voor de doo- den der fascistische revolutie. TOENEMING VAN DEN KINDERARBEID IN JAPAN. Het aantal kinderen, dat werkzaam is in de Japansche fabrieken is met 250 pro cent toegenomen, alleen reeds voor wat kinderen tusschen 12 en 16 jaren betreft. In twintig fabrieken heeft de politie ge constateerd. dat de kinderen in plaats van 11 uur 13 of 14 uur per dag moesten wer ken De directeuren dezer fabrieken zijn tot straffen veroordeeld. DE PLANNEN VAN DEN HERTOG VAN WINDSOR. De hertog van Windsor zou voornemens zijn na zijn huwelijk een kruistocht door de Middellandsche Zee te maken. Volgens de „Daily Express" zouden daarbij bezoe ken worden gebracht aan Corsica, Tunis en de Grieksche eilanden aan de kust van Dalmatië. KROONPRINS MICHAEL TE WARSCHAU. Kroonprins Michael van Roemenië ls na od doorreis te Brussel konine LeoDoId te hebben ontmoet te Warschau aange komen Hij zal oresident Mosclcki de uit- noodiging van koning Carol voor een be zoek aan Boekarest overhandigen. Kroonorins Michael werd aan het sta tion verwelkomd door minister Beck, die den oresident der reDubliek vertegenwoor digde, Szembek. den onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken en vele militaire autoriteiten. De woiwode zal tijdens zijn verblijf ln Polen oo het slot van den ore sident logeeren. KATWIJK AAN ZEE. Vergadering der Hcrv. Geref. Staatspartij. Ds. H E. Gravemeüer uit Amsterdam sorak ln Casa Cara over Vrijheid en haar waarborgen". De heer W. Ki'ait uit Rijnsburg las Han delingen 7 van 47 tot einde en ging voor ln gebed. Ds. Gravemeüer merkte oo. dat de ware vrijheid alleen daar bestaat, waar gezag is. Het eerste menschenoaar in het Para dijs kwam ln oostand tegen God. Na de zondeval heeft God gezorgd voor gezag. De zonde is het volgen der valsche vrijheid. Zonder wet ls een goed volksleven niet mogelijk. Gods wet moet de grondslag voor iedere wetgeving zijn. God heeft de Over heid het zwaard als teeken voor de uit voerende macht gegeven. Daar achter moet de wetgevende macht staan Elke wetge ving moet berusten od de 10 geboden. Daarom moet de Overheid de beruste die naresse van God ziin. Verschillende car- tiien oa de C.H en de A.R. verwerpen dit. Het Christendom heeft zich vermengd met het heidendom, waarvan het Roomsch Katholicisme het resultaat is De R.K. be- kleeden den Paus met de wereldlijke en de geestelijke macht. Hun ideaal is den Paus te maken tot wereldheerscher, aan wien alle vorsten onderdanig moeten zijn. De Refor matie heeft een groote verandering ge bracht Men eert Prins Willem van Oranje als vrijheidsheld, maar men schenke te weinig aandacht aan hem als geloofsheld. De S.D.A.P. beweerde, dat de strijd zing om de 10de oenning. maar die had een diepere grond Nederland was een Protestantsche staat die de vluchtheuvel was voor hen, düe de vrijheid zochten. Sor. behandelde de gevolgen van de Fransche Revolutie Het liberalisme wilde neutraliteit brengen en dit is onbeslaanbaar voor God. Het neutraal opgeleide volk is vatbaar voor de revolutie. Het liberalisme voert bet sociaal democratische stelsel, dit tot het commu nisme en eindelijk tot de dictatuur De kerk wordt beschouwd als een door men- schen gestichte vereenlging Sor. ging de kerkelijke verhoudingen na van de 16e tot de 20ste eeuw De R K. kerk beschikt over de meeste macht. De coalitie van dr Kuyoer heeft groet geestelük nadeel aan ons volk gebracht. Prof. D'ecenhorst heeft uit een werk van Groen van Prinsteren alle regels tegen de RK. laten schrappen. De Herv Geref. Staatspartij is uit critiek geboren Er gaan weer stemmen od om nieuw de coalitiepolitiek ln te stellen De dictatuurstaten vallen met hun leiders, maar het Pausdom js onsterfelijk. Spr. haalde de onderwijewetgeving aan; 10 a 12 millioen gulden vervalt aan kloosters, de missie wordt er mee betaald Spr. wekte de Protestanten oo om Protestant te kiezen en dan oo ds Lingbeek. De voorzitter sorak een slotwoord, waarna ds. Gravemeüer met dankgebed eindigde. Vergadering der C. d. U. Deze vergadering werd in Hotel du Rhin gehouden. De voorzitter de heer J. G. Schoneveld las Lukas 12 1—8 en ging voor in gebed. De heer J. Janse uit Den Haag behandelde het onderwerp: „Aan wie de overwinnir Niemand kan den polltieken toestand spellen, aldus spr. Vroeger kon men m noeg de horoscoop trekken. Er ls nu een factor bijgekomen, een nieuwe partij, die de andere wat zenuwachtig maakt. De N. S. B. zal misschien een 8 a 9 zetels inne- ren, op stoelen tot dusverre dcor anderen ingenomen. Wij zullen niet één zetel verlie zen. We gaan in elk geval vooruit, zeker krijgen we er één bij en wij hopen te ko men van 1 op 3. Het nat. soc. gevaar wordt onderschat, hetgeen niet goed is. Het is een internatio nale beweging, die reeds in Duitschland, Italië en vooa 9/10 ln Oostenrijk de baas is en Spanje onderdrukt. Colijn zégt. dat de N.S.B hier geen voet aan den grond krijgt; het is in strijd met ons volks karakter, het ls een reactie op de feilen van ons parlementaire stelsel. Minister de Wilde kwam met een wetsontwerp om de kleine partijen uit te schakelen, die niet 3 maal den kiesdeeler zouden halen. Dat was een hevige aanslag op de geestelüke vrijheid, dat doet de N.S.B. óók. De Wilde noemt zich een zoon der vaderen, die ge vochten hebben voor de vrijheid. Die aan slag is gelukkig mislukt, wegens het ln strijd zijn met de grondwet. Colijn ziet niet het wezen van het nat. soc net zoo min als het wezen van de crisis. Als de wereld maar naar hem geluisterd had hadden wij ae crisis niet gekregen en was hij de red der geweest. Dit is de boel op zijn kop zetten. Het kapitalisme is de oorzaak er van. De kapitalistische maatschappij is bezig plaats te maken voor een andere mavtschappijvorm, evenals het liberalisme wegsterft. Wij bestrijden die en strijden vóór ordening. De voortbrenging moet ge ordend worden. Het kapitalisme is reeds bezig te ordenen, maar op kapitalistische basis. Er moet komen een geordend inter nationaal ruilverkeer; men ziet dit reeds op' de suikerconferentie te Londen, men heeft het ook gehad voor de tinwinning en de rubberwinning. Zoo dwaas is Colijn, dat hij nog hoopt op het vroegere vrije inter nationale ruilverkeer. Wij zijn bang voor het nat. soc. met zijn staatsalmacht en de dictatuur, daarom moeten wij het zoo krachtig mogelijk bestrijden. Als wij niet oppassen gaat ons land ten onder. De rech ten zullen ons worden ontroofd. Spr. behandelde het imperialisme van het nat. soc. en verwees naar Abessynië. Voorts besprak hij het militairisme van het nat. soc. Italië ls in zijn geheel als volk gewapend, Duitschland eveneens. Er is een wedloop in bewapening zooals Europa nooit heeft aanschouwd.' Dat moet uitloo- ren op een nieuwen oorlog, waarbü die van 19141918 nog maar kinderspel is. Wy moeten ons vasthouden aan de democratie en die uitbouwen. Democratie is. dat allen volkomen gelyk zijn: dat was de opvatting van dr. Kuyper, die de A.R. party gesticht heeft. De C.D.U. sluit zich aan bij de refor matorische gedachte van onze vaderen Wij kennen onze kleine kracht, maar wy leven in het vertrouwen, dat wij de opdracht van God hebben om te bouwen. De C.D.U. be strijdt het kapitalisme. Er is een tijd ge weest. dat de A.R. partij een democratische party was en er ook onder Kuyper tegen streed. Tegenwoordig is het een verworden A.R. partij, die afgeweken is van dr. Kuyper. Zij is volkomen in strijd met de duidelyke leer van Jezus Christus en in strijd, met het geen de Apostelen van Jezus ons hebben voorgehouden. De A.R. partij is een kapi talistische geworden. Kuyper's geest is in de A.R. partij volkomen dood Uitvoerig stond spr. stil bij de onchriste lijke aanpassingspolitiek van Colijn. waar met twee maten gemeten werd. Zij komen bij honderden uit de A A. partij tot de C. D. U., die echt Chr. politiek voert. De A.R belooft veel, maar doet het niet. Maar als er één party moet gewurgd worden zijn wii het niet, maar zij. Wij komen met be scheiden wenschen. Ér moeten in versneld tempo groote werken uitgevoerd worden, vooral nu het goedkoooer ls. het geld ligt voor het opscheppen. Er moet gewerkt wor den voor behoorlijke loonen. De steungelden der werkloozen zullen moeten verhoogd worden, vooral nu na de devaluatie, met de verhooging van het levenspeil. Wij zijn anti-militairist. Zeer uitvoerig verdedigde spr. het standpunt van de aigeheele ontwapening. In naam van Gods Evangelie, zei spr., blijven wij het militairisme bestrijden. Tot slot hield spr. een pleidooi om te stemmen op den heer H. van Houten. Na beantwoording van enkele vragen, dankte de voorzitter den heer Janse voor zijn rede, waarna deze met dankgebed sloot. Geslaagd zijn te Den Haag voor het examen radio-telefonist onze plaatsgenoo- ten Piet van Duyn en Corn. Snüders; bei den zijn leerlingen van de Visscherijschool alhier. In de vacature van den heer H. van Duyn is tot bestuursled van de coöperatie ..Helpt Elkander" eekoren de heer C van Rijs. De zendingscollecte in de Herv. Ker ken gehouden heet opgebracht de som van f 329 40. prijshoudend en de meeste fondsensoorten konden zich een kleinigheid verheffen boven het peil van Zaterdag en voorna melijk moet dit worden toegeschreven aan het vaste verloop van Wallstreet. De Amerikaansche waarden trokken van het voortgezette herstel te New-York in de eerste plaats profijt, doordat zU zich over de geheele linie op een verhoogd niveau konden plaatsen. De affaire werd hierdoor niet bijster in de hand gewerkt. Weliswaar werden de Staalaandeelen en Anaconda's in open hoeken verhandeld, doch per saldo waren de omzetten in deze fondsen toch niet groot. De handel op de locale markt werd dui- delyk gedemonstreerd door Koninklijke, waarin nu en dan in het geheel niets om ging en gedurende enkele tapes kwamen zelfs geen noteeringen tot stand. Bij dë opening kon ten opzichte van de vorige beursdag een kleine koerswinst worden ge boekt en daarna werden nog slechts onbe- teekenende fluctuaties meegemaakt. Van de Rubberaandeelen waren vooral Amster dam Rubbers vast in de markt, zoodat die eenige procenten konden avanceeren. De Incourante soorten waren weinig veran derd, doch in enkele gevallen werd toch een avance van een paar punten geboekt. Bij minimale omzetten kwamen voor de Tabakken algemeen hoogere noteeringen tot stand: Senemba's konden zelfs een koerswinst van een goede tiental procenten binnenhalen. In Industrieelen ging weinig om: Unilevers waren goed gedisponeerd, Aku's trokken een kleinigheid aan Ook de Philips aandeelen liepen een paar punten naar boven. Op de Suikerafdeeling was het stil, doch prijshoudend. H.V.A.'s kwamen wederom boven 500 pet. Scheepvaartpapieren trokken slechts ge ringe belangstelling en konden zich alge meen gemakkelijk handhaven. Scheep vaart-unies werden wat hooger genoteerd, evenals de aanverwante soorten. Japan- lijnen waren in doorsnee weinig veranderd. De beleggingsmarkt was stil. De vier-pro- cents obligatien lagen iets gedrukter in dë markt, terwijl daarentegen de oude drie- procents obligatlën zich een kleinigheid' konden verbeteren. WISSELKOERSEN. Londen 8.99; Berlijn 73 05; Parijs 8.12; Brussel 30 67; Zwitserland 41.57 1/2; Ko penhagen 40.12 1/2, Stockholm 46.40; Oslo 45 13 1/2; New-York 1.85 5/16: Praag 6.35. Prolongatie 1 pCtPart. disc. 3/16 pCt., Daggeld 1/4 pCt. Registermarken 36: eredlet Sperrmarken 17 3/8; Effectensperrmarken 16 1/2; Reis marken 51; Bankpapier 42 1/4. ZEELIEDENSTAKING IN FRANKRIJK. Te Port Vendres (Fr., dept. Pyrenees Orientales) zijn vanochtend de zeelieden ln staking gegaan omdat hun eischen in zake de toeoassinz van de 40-uren week en de herziening van de pensioenen niet zijn ingewilligd Te Havre zün vanochtend met de zeelieden moeilijkheden gerezen over dezelfde kwesies Ook hier zün zij In staking gegaan. Het betreft od het ooeen- olil: nop 2200 personen, doch verschillende schepen o.m de Norrrfandië worden in de haven verwacht De sleepbooten zullen tot nader order de Fransche 'cbecen binnen brengen, doch niet de schepen, welke on der vreemde vlag varen. WARMOND. Eerste H. Mis van den heer L. Beugelsdijk. Onder zeer groote belangstelling werd de heer L. Beugeldijk, Neomist, ingehaald vanaf de Tol dezer gemeente Bij zyn aan komst sprak de burgemeester de heer Ketelaar, hem toe. Spr. achtte 't een groot voorrecht hem te mogen begroeten Deze dag aldus spr. die voor U ongetwijfeld van zeer groote vreugde is, is ook voor de ge meente van groot gewicht. Immers.U die thans tot Priester in Gods Kerk zijt uit verkoren, zult straks ledling hebben te geven zoowel aan jeugd als aan de ouderen. Met recht mag ik dan U en Uwe familie van harte fellciteeren met deze uitverkie zing In deze hulde mag ik ook zeker onzen pastoor den heer A. J. Oudejans laten dee- len. Hy immers, heeft U de eerste grond beginselen tot deze groote stap bygebracht. Moge het U gegeven zijn, met dezelfde toe wijding Uw amt te vervullen, als dit door Uwen Pastoor is gedaan. Na een dankwoord van den Neomist, zette de stoet zich in be weging. Voorafgegaan door een 30-tal rui ters te paard, de besturen van de verschil lende vereenigingen, zoomede de Graal, K.J.C. en Jozefgezellen met hunne kleurige banieren werd een rondgang door het dorp gemaakt, waarbij de R.K. Muziekvereni ging St. Matthias voor toepasseüjke marschen enz. zorgde. Bü de R.K. School werd den neomist een zanghulde gebracht door de opgestelde schooljeugd. Jonge juffrouw C. v. Dam sprak een heilwensch op keurige wijze uit. Hierna dankte de Neomist de kinderen voor deze hulde, waarna men naar het Seminarie trok, waar de Neomist gecomplimenteerd werd door den president, de professoren en de studenten. Met het zingen van het Io Vivat en het gaven van den Zegen, werd hier de hulde gesloten en ging men het dorp door naar de woning van de ouders van den Neomist. Voor de woning hadden rappe handen een keurige versiering aangebracht. Gisteren ving om 10 uur de plechtige eerste H. Mis aan. Om kwart voor tien werd de Neomist afgehaald van de pastorie door een 50-tal bruidjes en vergezeld van den pastoor, kapelaan en de oud-kapelaan der parochie, en kap. Burcksen uit War- menhulzz ging men de kerk binnen, waar de parochianen een welkomslied zongen. By de H. Mis werd de Neomist geassisteerd door den pastoor pree bv ter-assistent, kapelaan J. ten Hengel als subdiaken en kapelaan H. van Drunen ui' Poeldijk. Als tekst had spreker gekozen Saceraos alter Christus. De priester ls in handelen Christus. Sp. schetste de verhevenheid van het priesterschap. Hoe juist door zich zelve te geven aan het heil der zielen de ware priester te kennen is. Met recht kunt gij heden uitroepen: „Magnificat anima mea Dominum. Mijne ziel pryst den Heer, want hij heeft groote dingen aan mij gedaan." Ook werden de ouders in de toespraak be trokken. Na afloop werd door het Par Zangkoor onder leiding van den heer Q. v. d. Kerkhof een priestercantate van A. Dubbelsteen Pr gezongen. Tijdens den dienst hadden de ouders en familie van den Neomist in het Priesterkoor plaats ge nomen. Met een plechtig lof werd dit zoo geslaagde feest besloten. De ten bate van de R.K Kerk gehou den bollenveiling heeft opgebracht byna f. 1100. AMSTERDAM, 24 Mei. In den toestand op de Amsterdamsche effectenbeurs was bü het begin van de v/eek in zooverre geen verandering geko men. dat de handel wederom uiterst be perkt was. De stemming was echter goed AMSTERDAM. 24 Mei. - Ter veemarkt aangevoerd: 411 vette koeien. 1ste kwal. 72—80, 2e kwal. 62—70, 3e kwal. 52—60 p. KG. slacht gewicht. 69 melk- en kallkoeien, f 180240 p. stuk. 105 vette kalveren: 2e kwal. 46—56. 3e kwal 36—44 per KG le vend gewicht. 155 Nuchtere kalveren 1. 6— 9.50 p. stuk. 59 schapen, f. 2534 p. stuk. Weidelammeren f. 1214 per stuk. 520 var kens: vleeschvarkens van 90—110 KG. 57- 59. zware varkens 56—57 per KG. slacht- gewicht. Vette varkens 55—56. 4 paarden f. 100140 per stuk. BOSKOOP. 22 Mei Coop. Vereeniging De BockooDsche veiling. Rozen per bos: Golden ODhella 15—18 ct.. Else Poulsen 3655 ct„ Juliana 57—90 ct Pechtold 40—59 ct. Flo- rex 21—31 ct Ingar Olsson 45—56 ct., Jules Bouché 58 ct.. Edith Helen 17—24 ct.. Fllen Poulsen 17—27 c» Pauls Scriet 37 53 ct.. Hadley 26—41 ct.: Cloria Mundi 60 ct., Diversen Der bos. Clematis Prins Hen drik 120160 ct„ idem Mevr le Coultre 7080 ct., idem Nelly Moser 60 ct. Papa verbloemen 1015 et. Violieren dubb. 49 ct Pioenen 17—23 ct ROTTERDAM 24 Mei. Veemarkt Aan voer 1646 st. totaal., w.o. 526 runderen, 253 vette kalveren, 8 nuchtere kalveren, 67 schapen en lammeren, 766 varkens, 26 zuiglammeren. Prijzen per K.G.: Vette koeien: le kw. 76, 2e kw. 67, 3e kw 53—61 ct.; Vette ossen resp 73. 67, 5363; vette kalveren 85. 70. 5055; Varkens (levend gewicht) 49 48. 47: Schapen 54, 48, 38; Lammeren 57 47. 36 ct. Prijzen per stuk: Schapen: 37. 30, 25 gld.; Lammeren 30, 25, 18 gld.; Zuiglammeren 15, 11, 8 gld. Vette koeien en ossen; aanvoer kortei, handel llauw prijzen onveranderd; vette kalveren: ren flink slecht, lager; Scha pen en lammeren: resp. klein, lui, moeilyk te handhaven; Varkens: resp. ruimer, kalm niet hooger; Zuiglammeren: resp. gering, matig, onveranderd. ROELOFARENDSVEEN, 22 Mei 1937. Aardbeien 2025 cent. per doosje, bloem kool 11 cent per stuk, spinazie 7 cent per K G sla f. 0.603.10 per 100 krop, peulen f. 1 60—2.90, snijboonen 1.2 per 100 pond. VEUR, 22 Mei. Engelsche komkommers le soort 9.8012.10; idem 2e soort 6.308.50; idem 3e soort 4.205.80; idem stek 810: Gele komkommers, le soort 9.2010.70; idem 2e soort 6.108.80; idem 3e soort 3.50 5.40; Idem stek 58; Kropsla, le soort 1.20—2.30; idem 2e soort 1—1.10; Stoofsla 4.506.10; Peen 6.909.30; Bloemkool le soort 5.607.50; idem 2e soort 3.804.50; idem uitschot 22.40: Tomaten midd. 13.10—19.40; idem groote ronde 1819.10: idem 2e soort 17.90—18.40; Idem 3e soort 2.5013.60; idem bonken 1718; Andijvie per 100 1.50—3 50; idem per K.G 10—11; Spinazie 4.40—8.24; Postelein 7.50—9.80; Raapstelen 1—1.20; Rabarber per 100 bos 2.30—3.60, Snijboonen 38—41; Radijs 1.20— 1.80; Prei 2.30—2.80; Seldery 1.30. WESTLAND, 22 Mei. Exportvelltagen. Aardbeien 1.15, postelein 56 c„ spinazie 34 c, alles pet' K.G.; sla 1.702.80. idem 2e soort 801.20 p. 100 krop; asperges wit 24 c. per bos; peen 6.00—9.00 per 100 bos; bloemkool 6—9 c., idem 2e soort 34 c., stoolsla 1522 c. per bak. Coop. Centrale Westl. Snijbloemenveiling 52 Mei. Hortensia 501 00, Geraniums 9— 13 c„ Salvia 4—5 ct., Hanggeraniums 410 c., Sporen 10 c Calla 15 c„ Gloxinia 20— 36 c.. Fuchsia 8—15 c. alles per pot; Excel sior 1118 c., Wedgewood 8—10 c.. Impera tor 917 c.; Yellow Queen 1014 c., Con- vlllls 915 c„ Violieren 1627 c„ Nymph 29 c.. Lathyrus 410 c„ Anemonen 46 c„ Pioenen 3342 c. alles per bos; Anjers 4.10 —7.60, Violieren 5.006.00, Jap. Lelies 3.50 —4.20, Regal is 1.802.00 per 100 stuks. 3—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 3