6 OUD n STADSNIEUWS Flottieljeleider „Tromp" te water gelaten MAANDAG 24 MEI 1937 No. 23666 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN i8sie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Vooruit naar betere tijden! r.RJ. N°IVAN LIJST! Laatste beletselen weggenomen door H.M. de Koningin Groote belangstelling op en om de werf DH nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D EtsZper regel -voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden (.2.35 per week .."717..".7. f. 0.1S Franco per post (.2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 rrmd„> KUNSTKRING „HET SCHOUWSPEL". Opvoering van „Het Doktersgeheim". Tot besluit van de serie abonnements- loorstellingen vanwege den kunstkring [Het Schouwspel" gaf het Vereenigd Rot- lerdamsch Hofstadtooneel gisteravond in pen Schouwburg een reprise van Sidney iiilipps' comedie „Het Doktersgeheim" liet Fie Carelsen. Enny Meunier en Dirk [Verbeek in de hoofdrollen. Hoewel de opvoering niet zoo'n vlot ver loop had als de eerste maal het haperde lou nu en dan nogal eens was het succes ot en het aanhoudend applaus na het tierde en laatste bedrijf vertolkte afdoende Pe groote waardeering van den prachtig Vzetten Schouwburg. Op de bovenrangen had men het, naar [et scheen, duchtig te kwaad met de nperatuur. „Het Schouwspel" heeft een krachtige ictle ingezet om tot drie voorstellingen te linnen komen, waardoor enkele slechte [laatsen in den schouwburg niet gebruikt louden behoeven te worden. Met de voor naamste gezelschappen zijn reeds onder pandelingen geopend voor het volgend izoen. LEIDSCHE BURGERWACHT, Een uitstekend geslaagde terreinrit. Zaterdag hield de Lcidsche Burger wacht haai eerste; jaarlijkschen terrein- over 60 K.M. De rit ging door Wasse naar, Katwijk, Noordwijk, Noordwijker- pout, Lisse en Voorhout. Onder vroolijke zonneschijn startte de eerste deelnemer te 5.30 van café „den Burcht". Om 6 uur waren alle 150 deelnemers gestart Het zoe ken naar den weg leverde voor sommige deelnemers eenige moeilijkheden op, maar toch arriveerderen allen binnen den vasi- gestelder tijd aan dc rust in café „Duir en Dal" in de Zilk. Verrukt over 't mooie gedeelte van Zuid-Holland, waardoor deze rit ging. kwamen dc deelnemers tusschen 10.4511.15 weer aan de startplaats terug De voorzitter der L, B. W.. mr. T. J. J. Trapman, sprak de deelnemers toe, waar na de commandant, overste M. v Mens, de prijzen uitreikte De wisselbekei voor pa trouilles werd gewonnen door de Rijswijk- schc Burgerwacht, dc wisselbekei vooi in- dividueelc deelnemers door den heer Tu- rion van de Voorschotenschen Burgerwacht De commandant van de Burgerwacht te Rijswijk dankte het bestuur der L. B. W. voor den uitstekend georganiseerden rit en wekte de deelnemers op om het volgend jaar in nog grooter getale aan dezen rit dee! tc nemen Te ongeveer 12 uur vertrok iedereen naar zijn woonplaats. RADIOZENDER IN BESLAG GENOMEN. Op aanwijzing van omwonenden, die een gestoorde radio-ontvangst hadden, is door den radio-opsporingsdienst der P.T.T. in samenwerking met de politie in een per ceel aan den Oude-Rijn een clandestiene zender in beslag genomen, welke met een voudige hulpmiddelen was vervaardigd door twee circa 16-jarige jongens, de ge broeders H. H. en Ch. M. R. Tegen de jeugdige knutselaars is proces verbaal opgemaakt. RECLAME Het Regeerbeleid der laatste jaren heeft een hechte grondslag gelegd voor nieuwe welvaart. Reeds telt Nederland ruim 60.000 werk lozen minder dan een jaar geleden; in- en uitvoer nemen sterk toe, de opbrengst der Rijksmiddelen stijgt. Het belang van het Nederlandse volk en in het bijzonder van die grote groepen, die nog in ernstige moeilijkheden verkeren, eist dat deze economische opleving met alle kracht wordt bevorderd en niet wordt ver stoord door gevaarlijke proefnemingen, waar van men elders de verderfelijke gevolgen heeft kunnen zien. Steunt de Vrijzinnig Democraten in hun ar beid gericht op: Economisch herstel, Bestrijding van de werkloosheid en Ver betering van het levenspeil van die groepen der bevolking. wier levenspeil bij dat van andere groepen ten achter is gebleven. MINISTER VAN FINANCIEN Stemt daarom op IVTf. P. J. OUD No. 1 van Lijst Aan VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND Wilhclminastraat 49. Haarlem Zendt mij kosteloos brochures over de VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND Adres(F) Dit formulier in open envelop gefrankeerd m. l'/jct. V R IJ ZINNIG DEMOCRATISCHE BOND (Ingez. mert.) Meer dan vierduizend genoodigden en een groote menigte andere belang stellenden hebben zich vanmiddag tegen drie uur op en rond het terrein van de N.V. Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij aan de Noordzijde van het IJ te Amsterdam opgesteld om getuige tc zijn van het gewichtige mo ment, waarop, door een hamerslag van H. M. de Koningin, de flottieljeleider „Tromp" in zijn clement zou glijden. Het nieuwe schip. Hoog en forsch rees de romp van het nieuwe schip op zijn stellage omhoog. De grijze verf accentueerde de slanke vormen van het scheepssilhouet, dat zich tegen een ijzeren achtergrond van kranen en steigers afteekende. Kracht en snelheid spraken uit den langgerekten, spitsen romp. De lengte van het nieuwe schip is 132 meter, de breedte 12.40 meter, de diepgang 4.50 meter en de waterverplaatsing be draagt geheel uitgerust 4200 ton. De bewapening bestaat uit zes 15 c.m. kanons, vier anti-luchtvaart-mitrailleurs van 40 m.m. en vier mitrailleurs van 12.7 m.m., terwijl twee drievoudige torpedo- ianceerinrichtingen voor 53 c.m. torpedo's worden opgesteld. Tenslotte wordt de ..Tromp" nog uitge rust met een watervliegtuig voor verken ningsdoeleinden. Het schip is uitgerust met 2 turbine installaties. die tezamen 56.000 P.K. kun nen ontwikkelen en ljet schip een snel heid moeten geven van 32.5 mijl. Op de werf. Het terrein van de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij bood een feeste- lijken aanblik. Overal wapperde de Nederlandsche drie kleur. De Marinekapel, uit den Helder, vergastte de wachtenden op pittige marsch- muziek. 't IJ bood eveneens een ongewoon druk ken aanblik. Het water was bezaaid met bootjes, waarin honderden de tewater lating kwamen aanschouwen. Aan de waterzijde bij het achterschip van „de Tromp" bevond zich de dooptri- bune. Een met loopers gelegd plankier vormde de verbinding tusschen deze tri bune en 'den steiger, waar de Koninklijke sloep zou aanleggen. Op de dooptribune bevonden zich, be halve de noodige microfoons, voorbeelden van het meubilair, dat voor de Tromp zal worden gebruikt. Op een tafeltje stond het zilveren bijltje opgesteld, dat straks, door een slag met een met zilver beslagen ivoren hamer, een draad zou doorsnijden, waar door het schip van de helling zou glijden. Op de dooptribune zagen wij vice-admi- raal T. L. Kruijs, commandant der Kon. Marine te Willemsoord, dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam en presi dent-commissaris der N.V. Ned. Scheeps- bouw-MaatschappijD. Goedkoop Dzn. en ir. H. Goedkoop, directeuren dier maat schappij en kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman, aangewezen commandant van db „Tromp". Op de gereserveerde tribune hadden plaats genomen minister mr. M. Slingen- berg, jhr. mr. F. Bleelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State. mr. dr. A. baron Roell, commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. P. Dioog- leever Fortuijn, burgemeester van Rotter dam. Aankomst H. M. de Koningin. Tegen drie uur zet de havenpolitie het IJ af. Aan den Westerdoksdijk bij het „steenen hoofd", den vroegeren steiger van de Holland-Amerikalijn. ligt, aan de kade gemeerd, de uit 1818 dateerende, door 20 matrozen bemande koningssloep. Op de kade staat een eerewacht van 50 matrozen onder een luitenant ter zee opgesteld. Even na drie uur draaien eenige auto's voorafgegaan door motorpolitie, de kade op. Commando's klinken, dc matrozen brengen het eeresaluut. Tweemaal tien roeispanen worden in de koninklijke sloep gepresenteerd. H. M. de Koningin, die vergezeld is van jonkvrouwe D. van Tets, stapt uit en wordt verwelkomd door vice-admiraal T. L. Kruijs en kapitein-luitenant ter zee J. E. Meyer Ranneft. Hierna em- barkeert H. M. in de koningssloep. Gejuich klinkt op, waar H. M. passeert. Wanneer H. M. de Koningin zich aan land begeeft, zet de Marine-kapel het Wilhelmus in en op de dooptribune wordt de koninklijke standaard geheschen. Op de tribunes zingen allen staande het Wilhel mus mede en dan klinkt luide: „Leve de Koningin". Rede van den heer D. Goedkoop. Thans nadert het moment, dat H. M. het schip zal te water laten. De heer D. Goed koop Dzn., directeur der N.V. Ned. Scheepsbouw-Maatschappijverkrijgt het woord. Zich richtend tot H. M. spreekt hij de volgende woorden: Het zij mij veroorloofd namens de com binatie N.V. Nederlandsche Scheepsbouw- Mij. eu Werkspoor N.V. Uwe Majesteit onze zeer groote erkentelijkheid te betuigen voor de belangstelling, die onze bedrijven en hunne producten wederom van U mo gen ondervinden. Het behaagde U in vroegere jaren, de laatste beletselen weg te nemen voor het te water laten van het mailschip: „Prinses Juliana" en van den kruiser „Sumatra" en tweemaal vereerde U buitendien onze werkplaatsen met een bezoek. Deze, Uwe belangstelling, stemt ons uitermate dankbaar en zal ons steeds een aansporing blijven, te trachten, den naam der Nederlandsche Scheepsbouw-industrie in binnen- en buitenland hoog te houden. Het is daarom ook heden een gulden bladzijde in de boeken van Scheepsbouw en Werkspoor, dat de eerste Nederlandsche flottieljeleider door Uwe hand mag wor den gedoopt en aan zijn toekomstig ele ment worden toevertrouwd. Wij hebben de overtuiging, dat deze flot tieljeleider, alom eerbied zal afdwingen voor de vlag van Nederland en voor het kunnen van Nederlandsche officieren en equipage, ingenieurs en werklieden. Dat Uwe Majesteit Hare belangstelling in den bouw van de „Tromp" zoo duidelijk heeft willen ioonen, stemt ons diep erken telijk en is een zeer groote voldoening voor allen, die aan den bouw van schip, machi nes en onderdeelen hebben mogen mede werken. Op sprekers verzoek nam H. M. de laat ste beletselen weg en gleed het schip te water. EXCURSIE V. O. L. A. Naar de Kettingfabriek. Zaterdag j.l. had de Vei. van Oudleerlin gen der Ambachtsschool als doe! van haar steeds interessante excursie's gekozen de Kettingfabriek. onderdeel der Kon. Ned. Grofsmederij. Nadat de voorzitter, de heer H. Mulder, de talrijke aanwezigen had wel kom geheeten, stelde de heer N. v. Ginkel jr.. den heer G. Starre, den bedrijfs leider voor, die rondleiding en toelichting op zich nam. Ook in de fabricage van kettingen heeft electrisch lasschen zijn toepassing gevon den. Dat lasschen geschiedt niet volgens het weerstandslaschsysteem. Men onder scheidt hierbij het gewone stomplasschen en het afsmeltlasschen. Beide systemen worden door de K. N. G. toegepast. Het afsmeltsysteem wordt gebruikt voor de zwaardere kettingen. Bij het Ego-proces worden in de fabriek van lange staven (pl.m. 7 M.) korte pen nen geknipt, welke worden gebogen in den vorm van een C. Daartoe worden dc pen nen in een olieoven tot pl.m. 700 graden verhit en op een hydraulische buigbank in 3 operaties tot een C gebogen. Vervol gens worden de C-schalmen in een zaag machine gezaagd. Deze zaagt gelijktijdig met 2 zagen de punten van de C recht af. Daarna komen de schalmen in elkaar ge haakt in de laschmachine, waar tusschen de beenen van de C een dam gelascht word' volgens het afsmeltsysteem. Na het las schen wordt de ketting afgebraamd, d w. z. het opgestuikte en verbrande materiaal wordt er pneumatische afgehakt. Daarna v/ordt de ketting aan een gloeiproces on derworpen waardoor de structuur van het materiaal weer gelijkmatig gemaakt wordt De ketting wordt vervolgens aan een trek- proef onderworpen, schalm na schalm na gezien, geteerd en verzonden. Voor de kleine electrisch gelaschtc ket ting wordt van op rollen gewikkeld draad de ketting op een automatische werkende buigbank in eikeer gebogen. De ketting komt geheel in de olie uit de buigbank en wordl dan in een waschinriehting afge kookt. Vervolgens wordt de ketting in een ook geheel automatisch werkende lasch machine aan elkaar gelascht met een snel heid van 460 schalmen per minuut vcor resp. 520 m.M diameter. Indien noodig wordt de ketting aan een gloeiproces on derworpen en vervolgens nagezien en be proefd Na deze interessante werkwijze bezich tigd te hebben, dankte de voorz. den heer J. Starre voor zijn heldere en prettige rondleiding en toelichting. BINNENLAND. Het Prinselijk Paar in ons land terugge keerd (Binnenland, 4de Blad). Nederland op de Parijsche Jaarbeurs (Binnenland, 4de Blad). Twee dooden bij verkeersongeluk te En schedé (Gemengd, 3de Blad). Dc te-water-lating van Hr. Ms. „Tromp" (lste Blad). Overleden is de tooneelspeler Ko van Dijk (Kunst. 3de Blad). BUITENLAND. Dc Engelsche pogingen in Spanje een wapenstilstand te bereiken (4de Blad). Heden komt de Volkenbond bijeen (Buiten land, 2de Blad). Verdere diplomatieke reizen (Buitenland, 2de Blad). Roosevelt en Huil sporen aan tot den vrede Buitenland, 2de Blad), Overleden is de bekende Amerikaansche multi-millionnair John D. Rockefeller (4de Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. INSTITUUT KERN. Het jaarverslag 19361937. In de Zaterdagmiddag gehouden vergade ring van het Instituut Kern heeft prof. dr. J. Ph. Vogel het jaarverslag 1936—1937 van het Instituuut uitgebracht. Het volgende is eraan ontleend: In den financieelen toestand van het In stituut Kern heeft zich in het afgeloopen vereenigingsjaar geen belangrijke wijziging voorgedaan. De waardedaling van den Nederlandschen gulden is ons in zoover ten goede gekomen, dat de uit Britsch-Indië ontvangen contri buties en subsidies sedert dien een hooger bedrag in de Nederlandsch munt vertegen woordigen dan tevoren. In dit verband zij vermeld, dat de regeering van Britsch-In dië gunstig heeft beschikt op mijn verzoek om haar j aarlij ksche subsidie van 600 ro- pijen ten behoeve van de uitgave onzer Bi- bliographie te verhoogen tot 1000 ropijen. De subsidies verleend door het Departe ment van Onderwijs en door het Universi teitsfonds bleven gehandhaafd, waarvoor wij den betrokken autoriteiten erkentelijk zijn. In het afgeloopen vereenigingsjaar zijn ons de volgende drie leden door den dood ontvallen: prof. dr. C. Snouck Hurgronje, J. F. Freyss te 's-Gravenhage en Henry van den Bergh te Londen. Voor het lidmaat schap bedankten tien leden; de penning meester zag zich genoodzaakt de namen van niet minder aan 33 leden te schrappen wegens wanbetaiing. waartegenover een aanwinst staat van 17 nieuwe leden. Ook in het verslagjaar breidde zich de bibliotheek weder belangrijk uit. zoowel door aankoopen als door giften. Het Instituut ontving in het afgeloopen jaar ook verschillende voorwerpen. Het verslag maakt vervolgens melding van ae benoeming van dr. A. J. Bernet Kempers tot bibliothecaris van het Kon. Bat. Ge nootschap: hem wordt hulde gebracht voor het vele. dat hij én als conservator èn op ander gebied voor het Instituut Kern heeft verricht. Als conservator werd hij opge volgd door dr. H. E. Buiskool. De Bibliographie, waarvan deel IX eind van het vorig jaar verschenen is, mag zich thans verheugen in den steun van zeven Indische vorsten. Herhaalde pogingen ge daan om nog andere vorsten hun voorbeeld te doen volgen, hebben gefaald. De vanwege het Instituut gegeven taal cursussen blijken nog steeds aan een be hoefte te voldoen, al is het aantal deelne mers uit den aard der zaak gering. Het ligt voor de hand, dat voor de talen van den Archipel ten onzent grootere be langstelling bestaat dan voor die van En- gelsch-Indië. Toch verdienen de laatstge noemde ook in Nederland meer belangstel ling te trekken dan thans het geval is. In elk geval stemt het tot vreugde, dat het aantal deelnemers aan de cursussen in le vende Oostersche talen, dat tengevolge van de crisis vrij snel was gedaald, nu weer een stijgende lijn gaat vertoonen. Verleden jaar was het totaal niet meer dan vier; ditmaal is het zeven Met deze opmerking, die hoop geeft voor de toekomst, besluit prof. Vogel dit jaarverslag.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1