BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 24 Mei 1937 Vierde Blad No. 23666 John D. Rockefeller overleden Je vrijheid raak je gauwer kwijt Dan een dictator. Dat kost tijd! 78ste Jaargang Hij bracht de Petroleum-industrie onder eenhoofdige leiding 5Q0 millioen dollar schonk hij aan liefdadigheid Eenheid Door Democratie RECHTZAKEN Prinselijk paar in ons land terug. De „Java" nam met 35 saluut schoten afscheid. Nederland op de Parijsche Jaarbeurs. Onze afdeeling maakt een goeden indruk. Tc IJmuiden hebben Zaterdagavond zeker wel tienduizenden de komst van den kruiser „Java" met het Prinselijk paar aan boord, afgewacht. Reeds te zes uur begaven zich dui zenden naar de buitenhaven en naar den kanaalkant, en toen tegen negen uur de kruiser was gemeerd, stond een eenige kilometers lange dichte haag menschen langs den weg, waar de Hooge bezoekers zouden passeeren. Even nadat de kruiser aan den toeris tensteiger was gemeerd, werd een signaal gegeven, waarop de geheele bemanning aantrad. De Prinses en de Prins, die ge kleed was in de uniform van luitenant ter zee le klasse, begaven zich naar de in middels uitgelegde statiebrug, om onder de tonen van het Wilhelmus aan wal te gaan, waar zij door den burgemeester van Vel- sn, mr. M. M. Quint, werden begroet. Met 35 saluutschoten nam de „Java" af scheid van de Vorstelijke personen. Daar op nam het Prinselijk paar afscheid van vice-admiraal T. L. Kruys en van den com mandant van de „Java", kapitein-luitenant ter zee Van Staveren. Luide toegejuicht door tienduizenden verlieten de Prinses en de Prins per auto IJmuiden. Om vijf minuten voor half elf is het Prinselijk paar des avonds, zonder gevolg, van de reis naar Engeland ten Paleize Socstdijk terugekeerd. Ondanks het late uur had zich een tweehonderdtal personen bij den ingang van het hek opgesteld om van de aankomst getuige te zijn. Geest driftig toegejuicht, reed het Prinselijk paar oe Prins chauffeerde zelf het rek van het Palels binnen aan de zijde van Soest, waar zich juist het minste pu bliek bevond. Zoodra de Vorstelijke perso nen de auto hadden verlaten, werden zij op het bordes van het Paleis begroet door den intendant, jhr. J. A. de Jonge van Zïijnsbergen en werd de standaard op het Paleis geheschen. Luide toegejuicht door de belangstellen den, gingen de Prinses en de Prins het Paleis binnen. SPEELTUIN VEREENIGINGEN. Congres van dc Nedcrlandschc Unie te Amsterdam. Gisteren hield de Nederlahdsche Unie van Speeltuinorganisaties in „Krasna- nolskyte Amsterdam haar zesde congres. In zijn openingswoord heelt de waarne mende voorzitter, de heer K. West, uit Uitrecht, 'n terugblik op 't afgeloopen jaar geslagen en gewezen op den toenemenden roei van de speeltuinbeweging in 'tland. telegrammen werden gezonden aan den J5-jarigen pionier van het speeltuinwerk, den heer U. J. Klaren en den voorzitter van de Unie, den heer J. Verreijk. die ern stig ongesteld is. Aan het uitvoerig verslag van den secre taris, den heer W .Klaren uit Haarlem, wordt ontleend, dat de unie thans 84 ver- eenigingen als lid telt met een totaal van ruim 30.000 gezinnen. In het afgeloopen jaar traden acht vereenigingen tot de Unie toe, nX twee te Hilversum, een te Bruns- sum. te Eindhoven, Groningen, Haarlem. Harlingen, Heerlen en Semarang (N.O.I.) Vier nieuwe speeltuinen en vijf clubhui teil werden in 1936 geopend Voorstellen o.m. tot wijziging van het tontributiestelsel en tot het instellen van een jaarlijkschen speeltuindag werden aan genomen. Bij de bestuursverkiezing werden de vol gende heeren gekozen: J. Verreijk, Am sterdam, voorzitter, W. Klaren, secretaris, Cederstraat 28, Haarlem, M. Ensel. A'dam penningmeester, J. Hillesum, A'dam, G. Bosch, Rotterdam, F. J. Bergman en W. E Pleysier, Groningen, C. Dubbeld Jr., Wormerveer en J. Wolters, Heerlen. De heer K. West had zich niet meer beschikbaar gesteld en werd van verschillende zijden gehuldigd voor zijn arbeid als bestuurslid sedert de oprichting van de Unie. De oud-voorzitter van den Ams'terdam- schen speeltuinbond, de heer A. F. K. Pa- rée. hield hierna een referaat over hei- tut van de speeltuinbeweging. Aan het slot van zijn rede stelde spr. 'oor een commissie van advies in te stel len, welke studie zal maken van de moge lijkheden, die nog in het werk sohuilen en die dan t.z.t. voorstellen bij het Unie-be stuur kan doen, welke leiden tot verdere verdieping van het speeltuinwerk. Dit voor stel vond algemeene instemming. De congresbezoekers hebben in den mid- dag enkele nieuw aangelegde speeltuinen tezocht. ONTHULLING MONUMENT Ir. C. F. STORK. Zaterdagmiddag is in het tuindorp .'tLanjink" te Hengelo een gedenkteeken onthuld met de beeltenis van wijlen dl', ir. D P. Stork, in leven directeur der ma- thinefabriek Gebr. Stork en Co. N.V. en stichter van het zoo mooie tuindorp. De onthulling van dit monument, een pla quette van de beeltenis van dr. ir. Stork, '"vaardigd door den beeldhouwer G. 'sn Aalst uit Breda, was meteen een her- ónking van het 25-jarig bestaan van het tuindorp. Het gedenkteeken werd aangeboden door net personeel der machinefabriek, dat gel oen hiervoor had bijeengebracht; het werd 'n tegenwoordigheid van verschillende 'Men der familie Stork en van directie en Mmmissarissen van de machinefabriek aan not bestuur der Hengelosche bouwvereeni- svng overgedragen door den heer ir. C. DE MIJNEN IN LIMBURG. Het totaal aantal arbeiders der geza- belijke steenkolenmijnen in Limburg be- otoeg op 1 Mei ondergronds 19.598 en bo- 'Mglonds 10.945. .He totale netto-productie der gezamen- I 'We steenkolenmijnen in Limbure bedroeg 'Murende de maand April 1.208.405.784 steenkolen. (Van onzen correspondent.) President Lebrun heeft gistermorgen over en tusschen bergen pakpapier en houtfwol zijn traditioneele inaugureele rondwandeling op de Parijsche Jaar beurs gedaan. Een jaarbeurs, die niet tegenstaande de onzekere toekomst weer eens uitgebreider is dan het vo rige jaar en niet minder dan f I exposanten vcreenigdt. onder wie 8JU vertegenwoordigers van 35 vreemde landen, terwijl de oppervlakte van het tentoonstellingsterrein 400.000 M2. be draagt. Tusschen al deze stands-in-opbouw maakt de Nedcrlandsche afdeeling wel een zeer gunstige uitzondering. Een allerlaatste hand moest nog wel hier en daar gelegd worden, doch over het algemeen zag dat stukje Hollandsche bodem in den vreemde er keurig- verzorgd uit, toen de President der Republiek tijdens zijn vluchtigen rondtocht de Hollandsche producten in oogenschouw nam. En toen gister middag Minister Gelissen, vergezeld door den Nederlandschen gezant te Parijs, jhr. dr. Loudon, de Nederland- sche afdeeling met een bezoek ver eerde, kon mr. G. E. F. Manuel, lan- dcnchef van den Economischen Voor lichtingsdienst, in een .schoon huis" de honneurs waarnemen. Het is niet gemakkelijk geweest de nauwe pijpenla, die Nederland was toege wezen, op aantrekkelijke wijze aan te klee- den, doch op werkelijk voortreffelijke wijze is de heer H. Pieck hierin geslaagd. Hij heeft doodeenvoudig die pijpenla in moot jes gesneden, in elk mootje een stand in gericht. terwijl langs de wanden op sobere wijze handel, industrie, scheepvaart en Indië gesymboliseerd zijn. Een zonnig en toch deftig-medem geheel. Talrijk zijn dit jaar de Nederlanders niet, die op de Parijsche jaarbeurs exposeeren Op de eerste plaats vinden wij er de stand van den Economischen Voorlichtings dienst, waar met duidelijke lichtkaarten dc Nederlandsche productie en handelsbewe ging wordt gedemonstreerd. Een druk op een knopje en onmiddellijk flikkeren kleine lichtjes aan, die aanduiden, waar wollen stoffen worden geweven, waar steenkolen worden gedolven, waar diamanten worden geslepen, waar vaderlandsche drank wordt gedistilleerd Een splnneweb van veelkleu rige draden over een aardbol gespannen stelt de diverse monetaire accoorden tus schen de verschillende landen gesloten en de onderlinge monetaire verhoudingen van bijna alle landen aanschouwelijk voor. op dit gebied spant de kroon een wonder lijk fraai in plastiek geboetseerde kaart van Nederlandsch-Indië volgens ontwerp van den heer Pieck. Het grondidee van een lichtkaart is hierbij bewaard, doch de uitvoering van dit au fond droog statis tisch gegeven is met motieven van oud en modern verkeer buitengewoon aantrekke lijk gemaakt. Om dezen zuiver informatieven stand aangevuld door die van de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs, waar de heeren den Tex en Terpstra de gevraagde inlich tingen verschaffen, zijn de andere stands met producten van Nederlandsch fabri- caat gegroepeerd. De N.V. Frank Rade- maker's Cacao en Chocolade-fabrieken laat geen bezoeker voorbijgaan zonder hem uit te noodigen een heerlijk hopie te proeven, een zeer vriendelijke invitatie, die trouw door de N.V van Melle's Confectionery Works te Breskens met smakelijke bon bons gevolgd werd. De Vereenigde Chemi sche fabrieken „Ceta Bever" te Berverwijk exposeeren in artistieke rangschikking een hoogst prozaische verzameling lijmtubes, terwijl de Ado-werkplaatsen te Bilthoven uitkomen met grappig houten speelgoed, felkleurigc auto's en treinen en blokken- doozen Midden in de Nederlandsche af deeling, als het ware op de eereplaats staat de stand van het A.N.V.V. met een keurcollectie foto's van Mooi-Nederland. Een fotograaf, die dergelijk werk levert, moest gedecoreerd worden; nog nooit heb ben wij zulke fraaie foto's van ons land gezien, van de pittoreske hoekjes van Ne derland. Veere. Volendam, van het wer kend Nederland ook, waar een Zuiderzee wordt drooggelegd en een nieuwe provincie aan het land wordt toegevoegd. Als je der gelijke foto's ziet van een land, dan krijg je onwillekeurig zin er heen te gaan: er is iets moois te zien, er is iets te leeren. En wel heel opvallend was het, dat de Presi dent der Republiek, die protocolair aan een bepaald wandeltempe gebonden is, toch niet kon nalaten evèn bij die foto's stil te staan en misschien in zich zelf te verzuchten: was ik maar vrij, kon ik er ook maar eens heengaan! Zoo'n fotograaf is een propagandist van Nederland! De stand van de E. F. A. Nederlandsche Stofzuigerfabriek N.V. te Amsterdam is één en al glinstering van blinkend nikkel. Prachtig-opgepoetste stofzuigers en strijk ijzers in alle modellen en hanteerbaar voor het zwakste vrouwenhandje staan er opgesteld, terwijl er vlak tegenover de zware folianten van Keesing's Historisch Archief te Amsterdam er in het Neder landsch, Fransch, Duitsch en Engelsoh lig gen opengeslagen, bron van universeele kennis Tenslotte de grootste stand, die van de Industrieele en Technische Handelsmaat schappij N.V Thabur te Den Haag, die met een keurcollectie moderne lampen vooral tegen den avond een aangenaam licht in den stand verspreidt. Met deze inzendingen in de speciale Nederlandsche afdeeling is de inzending van Nederland niet beperkt, daar enkelen er meer voordeel in zagen hun stand in de speciale vakafdeeling in te richten. Zoo exposeert de Utrechtsche Machinale Stoel en Meubelfabriek eenige fraaie ameuble menten in de meubelafdeeling, terwijl de Handelsvereenigijig Cat en Jagenberg en Co., beide te Rotterdam, er dc voorkeur aan gaven hun producten in de papier- afdeeling uil te stallen. En natuurlijk ont breekt Philips niet: in alle afdeelingen, waar radio en electrische apparaten wor den uitgestald, kan men een stand van Philips vinden en van zelf sprekend trekt deze öe volle aandacht. Zoo is dus ook Nederland op deze Parij sche jaarbeurs al is het slechts met enkele exposanten, dan toch ffl ieder geval waar dig vertegenwoordigd en is te hopen, wan neer betere tijden aanbreken, dat de on dernemende durvers, Hollands naam in het buitenland hoog houden, er ten volle de vruchten van zullen mogen plukken. DE STEUNREGELING VOOR WERKLOOZEN.. Zaterdag is onder leiding van den mi nister van sociale zaken op diens departe ment een conferentie gehouden met de wethouders van sociale aangelegenheden en eenige hoofdambtenaren van de ge meenten boven de 100.000 inwoners ter bespreking van eenige punten, verband houdende met de uitvoering van de steun regeling voor werkloozen, mede naar aan leiding van de circulaire van den minister, waarbij wijziging in den aftrek wegens in komsten van gezinsleden werd gebracht. Van de zijde der vertegenwoordigers de zer gemeenten werden eenige wensohen naar voren gebracht, o.a. ten aanzien van den steun van z.g. „zelfstandigen", die door vermindering van de koopkracht in be hoeftige omstandigheden zijn geraakt en voor wie het rijk geen steun verleent, voorts de kwestie van den b-steun (voor kleeding en dekking) en o.a. de uniformi teit der toeslagen voor inwonende kinde ren, waarbij verzocht werd rekening te houden met leeftijdsverschillen. Omtrent het resultaat van deze confe rentie vernemen wij, dat de minister, met het oog op de komende kabinetswisseling. »een positieve toezeggingen heeft gedaan, do oh dat hij eenige tegemoetkoming in zake den steun voor kleeding en dekking in overweging zou nemen. Gistermorgen is te Daytona Beach in den staat Florida (V. S.) John D. Rockefeller op 97-jarigen leeftijd over leden. GARNIZOENSZOETELAARSTER ANNEKE VAN GIN TE BERGEN OP ZOOM GEHULDIGD. Zaterdagmorgen om elf uur had op dc markt tc Bergen op Zoom een zeldzame gebeurtenis plaats. Het geheele garnizoen stond in carré aangetreden om een 8G-jarig vrouwtje te huldigen, nl. Anneke van den Boomvan Ginneken. in den soldaten mond algemeen bekend als Anneke v. Gin. Als garnizoenszoetelaarster heeft zij dui zenden soldaten gedurende 75 jaar voor zien van fruit en versnaperingen en den „jongens", vooral vóór den mobilisatietijd met raad en daad terzijde gestaan ais deze in moeilijkheden verkeerden. Voor het front der troepen werd zij ge huldigd door den garnizoenscommandant, overste Th Boerée, die haar de bronzen medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau op de borst spélde. Op-dat cogenblik speelden de muziekcorpsen van he.t ïe en 14e reg. ifrfanterie het Wilhel mus. Door mevr. Boerée werd haar een fraai boeket roode en witte rozen met de nationale driekleur overhandigd. Namens het gemeentebestuur werd de jubilaresse gecomplimenteerd door den loco-burge meester. den heer J. de Moor. Na een defile der troepen werd Anneke van Gin door de in Bergen op Zoom lege rende regimenten, het 3e en 14e reg. in fanterie en het 7e reg. veldartillerie, in haar woning gehuldigd. Door den voorzit ter van een uit het garnizoen gevormd feestcomité. kapitein J. H. W. Koevou werd het oude moedertje toegesnroken cn werden verschillende geschenken aange boden namens het 14e reg. infanterie, ter wijl kapitein J Bordoux namens het 3e reg. infanterie en lt. de Bruine namens het 7e reg. veldartillerie eveneens geschen ken aanboden Anneke van Gin kent duizenden vrien den. zelfs onder de hoogsten in den lande. Minister Colijn gaf er bliik van. Als oud kameraad van het 3e reg. inf. zond hij een felicitatie-schriiven, dat officieel tijdens de huldiging op de markt werd voorgelezen. HUGO GROTIUS-HULDE TE DELFT. Begunstigd door fraai zomerweer heeft Zaterdag bij het standbeeld van Hugo öe Groot op de Markt te Delft de jaarliiksche plechtige kranslegging plaats gehad dooi de Vereenigmg voor Volkenbond en Vrede Na een ontvangst ten stadhuize door het gemeentebestuur, verzamelde de genoodig- den zich rond het monument, waarna de voorzitter van „Volkenbond en Vrede", mr. J. C. A. Everwijn een kort woord van wel kom sprak. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heeren pater dr. R. Regout S.J., leeraar aan het Canisiuscollege te Nijmegen: K. Vorrink (lid Eerste Kamer), mr. W. C. Wendelaar ilid Tweede Kamer) en minis ter De Graeff. De plechtigheid, waaraan muzikale me dewerking werd verleend door „Die Deut sche Sanghers" en het Christelijk fanfare corps „Soli Deo Gloria", werd besloten met het zingen van het „Wilhelmus". NEDERLANDSCH—ZUID-AFRIKAANSCHE VEREENIGING. Gistermiddag heeft in gebouw „Indus- tria" te Amsterdam de Nederlandsch-Zuid- Afrikaansche Vereeniging onder groote be langstelling haar 56ste algemeene verga dering gehouden. De bijeenkomst werd bij gewoond door den gezant van de Unie van Zuid-Afrika dr. H. D. van Broekhuizen. De jaarverslagen van het hoofdbestuur en den penningmeester werden goedge keurd. Tot hoofdbestuursleden verkoos de ver gadering 'de heeren P. Dijkstra, J. van Hunte, L. R. Middelberg, dr. H. van Beeck Vollenhoven, Johs Proost, P, C. van Traa en jhr. dr. P. J. van Winter. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minis ter van sociale zaken, zal op Woensdag 26 Mei niet plaats hebben. Die van den minister van waterstaat zullen voorloopig niet plaats hebben. John D. Rockefeller. Rockefeller heeft den geheelen winter doorgebracht te Daytona Beach en genoot ec-n betere gezondheid dan tevoren. Om streeks middernacht in den nacht van Za terdag op Zondag werd hij plotseling on gesteld en even na vier uur overleed hij kalm. Zijn zoon vertoefde op Tarrytowny Estate en was niet voornemens naar Flo rida te komen, aangezien de ongesteldheid van zijn vader niet ernstig Werd geacht. De behandelende geneesheer, ar. H. C Merryman, deelde mede, dat de dood is ingetreden tengevolge van een hartzwakte. Dc teraardebestelling zal plaats vinden op het Rockefeller Estate te Tarry town i New-Yorkop Woensdagmorgen a.s. Het stoffelijk overschot zal vervoerd worden naar Cleveland (Ohio), teneinde zijn laat ste rustplaats te vinden op het kerkhof van Lakewood, naast liet graf van mevr. Rockefeller. De lijkrede zal worden uitge sproken door dr. Harry Emerson Fosdick van de doopsgezinde kerk te Riverside. Slechts de familieleden zullen hierbij tegen woordig zijn Het stoffelijk overschot is hedenmiddag uit Ormond Beach in een particulier Pullman-rijtuig vervoerd en komt morgen in Tarrytown aan. m Met John Davison Rockefeller is de laatste overlevende heengegaan van de legendarische figuren, die in de 19de eeuw hun stempel hebben gedrukt op den ont- zagwekkenden groei van het Amerikaan- sche economische leven. Hij onderscheidde zich echter van de tallooze „captains of industry" die uitsluitend ten eigen bate streden, door een idealisme, dat meer in daden dan in woorden tot uiting kwam. Zijn leven. Op 8 Juli 1839 werd John Davison Rocke feller te Richmond in den staat New-York geboren in een arm gezin, dat naar Cleve land verhuisde, toen hij 14 jaar oud was. Na de lagere school te hebben bezocht kreeg hij een betrekking als assistent boekhouder tegen een salaris van 50 dollar in drie maanden. Later werd dit verhoogd Tot 25 dollar per maand. Hij was uiterst spaarzaam en vond daardoor de gelegen heid in 1858 over te gaan tot de oprichting van een commissiehandel met een ander kantoorbediende. In 1862 kwam een beslis sende stap: zijn compagnon en Rockefeller investeerden 4000 dollar in een onderne ming van Samuel Andrews, die 'n methode tot het zuiveren van ruwe petroleum had uitgevonden. In 1870 beheerschte deze firma een vijfde van de petroleumraffinaderijen van Cleve land. In hetzelfde jaar richtte John D. te zamen met zijn broer William Stephan Harkness en anderen de Standard Oil Company op, waarvan hij president werd. Het kapitaal van deze maatschappij be droeg een millioen dollar, verdeeld in 10.000 aandeelen, waarvan John D. er zelf 2667 hield. Chaotische toestand. Toen Rockefeller in de petroleumindus-, trie kwam, heerschte hier een chaotische toestand; kleine maatschappijen bestreden elkaar met alle mogelijk middelen, terwijl de productie op geen enkele wijze was ge controleerd. Het resultaat was een onbeheerschbare productie, een telkens terugkeerende over productie veroorzakend, waarvan weer een schromelijke verkwisting het gevolg was. In de bestrijding van deze verkwisting, die allen betrokkenen met ruïne bedreigde, vond John Davison Rockefeller zijn levens taak. De levensdroom van Rockefeller was de geheele petroleumindustrie onder één lei ding te brengen en zoo de productie te controleeren en de prijzen te regelen. Hij had succes bij zijn pogingen en in 1878 controleerde hij 90 pCt. van raffinaderijen in de Vereenigde Staten. In 1888 bleek bij een onderzoek, inge steld door het congres, dat 39 maatschap pijen het recht van controle op hun kapi taal hadden overgedragen aan één lichaam dat geen wettelijke bestaansrechten had, de Standard Oil Trust, welke was opge richt in 1885. Het beginkapitaal van deze trust wordt geraamd op zeventig millioen dollar. Het opperste gerechtshof van Ohio ver klaarde in 1892 de trust onwettig, doch eerst in 1899 werd de trust ontbonden en gereorganiseerd tot de Standard Oil Com pany of'lNew Jersey. In 1911 verklaarde de opperste rechtbank van de Vereenigde Sta ten. dat ook deze maatschappij een over treding was van de Sherman anti-trust- wet en gelastte de ontbinding. Tot 4 December 1911 was John Davidson Rockefeller president van de Standard Oil Company of New Jersey. Hierna trok hij zich terug ten gunste van zijn zoon. Men raamde het vermogen van John D. na zijn terugtrekken uit het zakenleven op duizend millioen dollar. Groote schenkingen voor liefdadigheid. In 1890 was John D. begonnen met een uitgebreide organisatie van wel dadigheid. Evenals in het zakenleven werd Rockefeller een pionier in de lief dadigheid. Men schat het bedrag, dat hij tot 1927 had uitgegeven aan lief dadige doeleinden op vijfhonderd mil lioen dollar. De voornaamste stichtingen op charita tief gebied zijn de Rockefeller Foundation, een stichting tot bevordering van de me dische wetenschap ten dienste der mensch- heid; de General Education Board, tot be vordering van het onderwijs in de Ver eenigde Staten, de Laura Spelman-Rocke- feller Memorial, een stichting tot alge meene liefdadigheid, opgericht ter herden king van zijn overleden echtgenoote, de Rockefeiler Institute for Medical Research en de Spelman Fund of New-York. 1845 (Ingez. Med.) RAAD VOOR DE SCHEEPVAART, De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan in zake de stranding tij dens mist van den motorlogger „Vertrou wen" KW 112 op de Nederlandsche kust bij Kamperduin. De Raad is van oordeel, dat deze stran ding geheel aan de schuld van den kapi tein Is te wijten. De kapitein beweert het lichtschip „Haaks" zeer dicht aan stuur boord te hebben gehoord en vandaar Z. t. W. V» W. te hebben gekoerst-, met het re sultaat. dat het schip, na 14 mijl te heb ben afgelegd, bij Kamperduin, nog even benoorden het wrak, op het strand liep. Hieruit blijkt, dat de koers 5 a 6 streken fout is geweest. Waaraan dit te wijten is, kan de Raad niet met zekerheid vaststel len. Er zijn verschillende oorzaken denk baar. welke echter alle ten laste van den kapitein komen. Daarom wil de Raad al leen dié oorzaak behandelen, waarop de betrokkene zich tot zijn verweer heeft be roepen, n.l., dat het kompas verkeerd is geweest. Inderdaad is na dit ongeval be vonden, dat het kompas niet in orde was. De betrokkene heeft nog een reden voor de foutieve aanwijzing van het kompas medegedeeld, n.l„ dat eenige dagen te vo ren de giek was gevallen en tegen het nachthuis van het kompas was terecht gekomen. De Raad wil geheel in het midden laten, hoe de onvoldoende toestand van het kom pas is ontstaan. Zoowel indien bedoeld ongeval een rol zou hebben gespeeld hetgeen den Raad al zeer onwaarschijnlijk voorkomt als in het geval de fout op andere wijze moet worden verklaard, had de betrokkene moeten bemerken, dat er aan het kompas iets haperde. Een straf van schorsing acht de Raad geboden, te meer. nu deze zelfde kapitein reeds vroeger terzake van een stranding van hetzelfde schip nabij Castricum met een sohorsing voor den tijd van veertien dagen is gestraft. Mitsdien straft de Raad den betrokkene, door hem de bevoegdheid te ontnemen om als kapitein te varen op een schip, als be doeld bij artikel 2 der Schepenwet, voor den tijd van één maand.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13