„Corsikaansche Liefde" Gesprekken met Duitschers „Ziegfeld, de Revue-Koning" PEPSODENT! 78ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 21 Mei 1937 Vierde Blad No. 23664 Studentenleven en wetenschap in het Derde Rijk Bezoekt de Eifelrennen Nürburgring LISSONE- LINDEMAN NIEUWE „EXTRA ZaCHTE" HOOGGLANS Tino Rossi's prachtige stem J iL" revue was voor hem nimmer goed- I fa tejusement. Zijn „Ziegfeld Follies", twintig Jaar lang, elk jaar in een v. De Duitsche student is sedert de natio naal socialisten aan het bewind kwamen. I ernstiger geworden. Hij besteedt minder tijd aan amusement, hij werkt Let u maar eens op, als u straks door de universiteit irandelt. u zult dan zien, hoe ernstig al lerlei problemen besproken worden, hoe men ook tusschen de colleges door eigen lijk geen tijd ongebruikt laat! Met deze woorden begon een gesprek, dat Sij mochten voeren met iemand, die, irachtens zijn positie, geacht mag wor den volkomen op de hoogte te zijn met jat er leeft in de Duitsche studentenwe reld en wien wij verzocht hadden, ons het I Kn en ander daarover mede te deelen. En inderdaad, er heerscht een ernstige I stemming. De Duitsche student werkt. zelfs in den tijd tusschen de colleges door torden allerlei problemen besproken. Die problemen zijn niet van polltieken aard. Dit zij voorop gesteld en met na- druk gezegd. Want de Duitsche student, zooals trou- i tens ook de Duitsche geleerde, bemoeit I ach niet verder met de politiek, dan strikt I noodzakelijk is. Zij houden zich liever af- I tijdig. Dit geschiedt niet alleen buiten de I universiteiten, het geschiedt ook binnen deze tempels der wetenschap. En dat is toch wel een feit. dat de aan- dacht verdient. Men zou zoo denken, qn neemt dat in Ne- i derland vaak ook voetstoots aan, dat de I jetenschap in het Derde Rijk verpolitiekt I moet zijn. Het zou toch eigenlijk ook niet I anders dan voor de hand liggen, dat de i almachtige regeering ook dit gedeelte van 1 het onderwijs geheel naar fascistischen i geest had ingericht en niets ongedaan zou I hebben gelaten om te voorkomen, dat van i de universiteiten uit ketterijen zich over i lascistisch Duitschland zouden kunnen I wrbreiden. Dit is echter niet het geval; slechts die I vetenschappen, waarbij politieke opvat- I tingen direct betrokken zijn. zooals econo- I mie. landbouwkunde, sociologie en ten [deele ook geschiedenis en literatuur, on- i derïinden min of meer den invloed der I wanderde politieke opvattingen, maar 1 toch ook slechts min of meer. Het merkwaardige feit doet zich name lijk voor, dat in de colleges juist die on derwerpen, waarover meeningsverschil zou kunnen ontstaan en die discussie zouden kunnen uitlokken, bij voorkeur vermeden worden. Men vermijdt liever de kans zijn vingertoppen te schroeien, dan dat men zich vrijwillig op gevaarlijk gebied begeeft. Het universitaire onderwijs brengt dan ook allerminst propaganda voor het nationaal- socialisme. Het tegendeel is waar: er zijn nog steeds professoren, die als het noodig is geen blad voor den mond nemen en een meening durven verkondigen, die afwijkt van de officieel gangbare. Waar dat niet kan en tot ernstiger con flicten zou kunnen leiden, volgt men eer. andere tactiek en neemt wat aan nationaal socialistische opvattingen verkondigd wordt eenvoudig op den koop toe. Zoo gaat men te werk bij die wetenschappen die min of meer den invloed van het fascisme heb ben ondergaan. Men mag dan ook, naar onze zegsman ons mededeelde, de conclusie trekken, dat de Duitsche wetenschap niet als geheel is achteruit gegaan, als gevolg van 't feit, dat men zich schikt naar de eischen des tijds. maar van het zuiver wetenschappe lijke standpunt niets laat vallen. Maar hoe gaat het dan met kwesties, waarbij bijvoorbeeld het rassenprobleem, of economische theorieën betrokken zijn? hooren wij vragen. Het antwoord is snel gegeven. Als het niet anders kan. doceert men in nationaal socialistischen zin. Het valt dan echter veien studenten moeilijk, om wat het na tionaal socialisme als waarheid wenscht beschouwd te zien. ook als waarheid te aanvaarden. En aan den anderen kant mag niet ver geten worden, dat sommige takken van we tenschap zelfs in een gunstiger positie zijn gekomen tengevolge van de veranderde machtsverhoudingen. Speciaal met de practische wetenschappen is dit het geval. Nog meer dan vroeger hecht de Duitscher aan chemie bijvoorbeeld. De Duitsche scheikundigen immers moeten het Duit sche Rijk vrij maken van bultenlandschc grondstoffen en wat ten bate der schei kunde kan worden gedaan, wordt waarlijk niet ongedaan gelaten. Volkskunde, rassen kunde en aanverwante vakken mogen zich al evenzeer in de levendige belangstelling der overheid verheugen. INTERNATIONALE OP 13 JUNI 1937 Entr6*-kaor(«n van /"0.48 of xijn verkrijgbaar bij do REISBUREAUX BREESTRAAT 151 - TELEFOON 604 1688 (Ingez. Med.) Al is echter de wetenschap in Duitsch land als geheel niet achteruitgegaan, dit neemt niet weg, dat alles toch niet meer zoo is, als vroeger. Zooals gezegd onthoudt de Duitsche student zich van politiek. Hij werkt en slechts een kleine minderheid doet wel aan politiek. Men mag misschien zelfs zeggen, dat de meerderheid niet in genomen is met het nationaal socialisme als staatstheorie en alleen meedoet, omdat men niet anders kan. Nu wordt weliswaar de Duitsche student zooveel mogelijk be trokken in de politiek door middel van al lerlei plichten, die de overheid ook den student op de schouders legt, maar men voelt in de rijen der Duitsche leiders toch zeer goed, dat alles niet van harte gaat. Men voelt, dat in het corps der professoren en in de schare der studenten een verzwe gen, een bijna onmerkbare, maar niettemin aanwezige oppositie sluimert. Georgani seerd is die oppositie niet. ,Het zou wel haast een onmogelijkheid zijn, om aan een staatsuniversiteit een oppositiegroep te vormen. Maar in de geesten is die oppo sitie er wel degelijk. Vandaar, dat de Duitsche overheid de studenten met een zeker wantrouwen be schouwt en zich niet eens altijd moeite geeft om dat wantrouwen te verbergen. De buitenwacht bemerkt daar niets van. Men kan nu eenmaal moeilijk de openlijke waarde van een universitaire opleiding in twijfel, of zelfs in discussie brengen. Aan de universiteiten wordt echter, naar onze zegsman verzekerde, dit wantrouwen wel degelijk bemerkt. Het uit zich in een soort van onverschil ligheid en soms in den vorm van een lichte mate van tegenwerking. Boeken worden niet zoo vlot meer ter beschikking gesteld. Men maakt het den student moeilijker dan vroeger om kennis te nemen van de ver boden boeken, die zonder uitzondering in de universiteitsbibliotheken nog aanwezig zijn. Men is minder, scheutig met geld voor wetenschappelijke doeleinden, men legt in sterkere mate beslag op den tijd der stu denten, dan hun lief is. Misschien is daaruit het harde werken van den Duit- schen student te verklaren. Bovendien echter krijgt men in weten schappelijke kringen wel eens den indruk, dat een universitaire opleiding momenteel in het Derde Rijk minder in tel raakt. Vroeger stond een titel in zeer hoog aan zien. Vandaar dat een verbijsterend aan tal Duitschers zich ,,Herr Doctor" kon la ten noemen. Tegenwoordig geeft men in officieele kringen vaak de voorkeur aan theoretisch wellicht minder goed geschool de, maar in de practijk gegroeide mannen. De self-made man" komt meer in eere en de theoreticus wordt ietwat naar den achtergrond gedrongen. Ziedaar een verschijnsel, dat de aan dacht verdient, hoewel het misschien slechts van voorbij gaanden aard is. Een verschijnsel, dat zich niet alleen verklaren laat uit het feit. dat Duitschland behoefte heeft aan mannen van de practijk, aan mannen van de daad Dit zou Immers geen voldoende reden zijn om lichtelijk sma lend te spreken over kamergeleerden en boekenwurmen. Men beseft toch ongetwij feld, dat men het op den duur zonder die kamergeleerden, zonder de theoretici niet zal kunnen stellen. Veeleer moet dit verschijnsel verklaard worden uit het hierboven gesignaleerde wantrouwen, uit een vage vrees voor ket terij. Als de Du.t.sche student zich ook geestelijk liet gelijkschakelen en zich in den maalstroom der politiek wierp, zou, wie weet hoe snel, de stemming omslaan Maar daar zit juist de kneec. De Duit sche student laat zich niet gelijkschakelen, hij legt zich noodgedwongen neer bij het geen onvermijdelijk is. hij vermijdt kwes ties. die vonken kunnen doen spatten en hij werkt, harder dan ooit. De Duitsche sportvlieger graaf Arco-Zin- neberg. is gistermiddag kort na zijn vertrek van het vliegveld Aspern bij Weenen ver ongelukt. Hij was op s'ag dood. Een verkeersvliegtuig van de lijn Stutt gartFriedrichshafen is na het opstijgen te Boeblingen met den grond in aanraking gekomen en zwaar beschadigd. De werk tuigkundige-telegrafist en een passagier zijn om het leven gekomen. De bestuurder werd ernstig gewond, terwiil drie passa giers lichtere verwondingen opliepen. De opzienbarende formule van Pepsodent Tand pasta. die thans na onderzoekingen, die een half mlllioen gulden hebben gekost, wordt toegepast, bevat een geheel nieuw extra zacht bestanddeel. Het geeft de tanden een schitterende glans, die nergens ter wereld kan worden geëvenaard. 1 HET HOOGGLANST DE TANDEN TOT DUBBELE SCHIT- TERING ONSCHADELIJK. Doffe tanden krijgen zoo'n verblindende glans door de nieuwe Pepsodent tandpasta, dat ook gij zult zeggen, dat de glans verdubbeld wordt. O HET DOET DE TANDEN DUBBEL ZOO LANG SCHOON L' BLIJVEN - ONSCHADELIJK. De tanden zien er witter uit. voelen schooner aan en blijven vrij van tandfilm - Uren langer! En wat nog belang rijker is: het houdt tandsteenvorming tegen. O HET GEEFT EXTRA VEILIGHEID. OMDAT HET DUBBEL •5- ZOO ZACHT IS Proeven bewijzen, dat de Extra- zachte Pepsodent dubbel zoo zacht is als de Jolijstmiddelen. die gewoonlijk gebruikt wor- en. Daarom hoogglanst het de tanden zonder gevaar voor het tandglazuur. Hoo"qglanj—Uw Tanden - GRATIS. Deze coupon geeft recht op een flinke hoev.elh id Extra zachte Hoog glans Pepsodent Tandpasta. Coupon uitknippen, duidelijk invullen, postzegel van 3 ct. voor porto insluiten en als brief zenden aan de firma B. Meindersma - Westerbaenstraat 151 - Den Haag. 1679 (Ingez. Med.) LLEWELLYN WEGENS PECH OP CROYDON TERUGGEKEERD. De Britsche vlieger Llewellyn, die gister ochtend om 8 uur 42 Br. tiid was opgeste gen om to trachten het record over den afstand EngelandKaapstad v.v. te ver beteren is. na zes uur vliegens wegens een defect aan de schroef van zijn toestel, op Croydon teruggekeerd. DE POSTVLUCHTEN. De „Perkoetoet" is op de uitreis te Bandosng geland. tweede Mrs. Ziegfeld was en de opnamen van deze film adviseerde) en tal van be kende Amerikaansche revue-sterren, zoo als Fannie Brice en Harriet Hoctor, allen ontdekkingen van den in 1932 arm en gedesillusioneerd gestorven Florenz Zieg feld, spelen in deze „eere-film" voor de amusementskunst hun oorspronkelijke rol len. De film beleefde, haar Europeesche première op de Fes.tspiele van Salzburg in den zomer van 1936. MAG EEN DOKTER? Antwoord op een reeds vaak gesteld Dilemma. Tal van geesten, in zoowel als buiten de medische wereld hebben zich bezig ge houden met een vraag, die bijna even zoo vele malen met de grootste beslistheid werd beantwoord, maar die desondanks telkens weer opnieuw aan de orde wordt gesteld. Het „ja" klinkt even hartstoch telijk als het „neen", telkens weer komen nieuwe argumenten, of maken andere per sonen dezelfde kwestie weer aanhangig, zonder dat zij erbij nadenken, dat reeds vroeger dit probleem in alle uitvoerigheid van alle kanten werd beschouwd. Dit „dokters-dilemma" betreft de oude vraag of een geneesheer het recht heeft, moedwillig ,en bewust het leven te ver korten van een zieke, wiens toestand ho peloos is, die onverbiddelijk ten doode is opgeschreven, die ondragelijke pijnen lijdt en die in elk geval zal sterven en voor wie het alleen een groote weldaad zou zijn, wanneer dit onherroepelijk oogenbiik van verscheiden, eerder aanbreken mocht, dan de Natuur voorzien heeft.... Is zulk een dokter niet barmhartig? Is het geen daad van zuivere deernis, wanneer hij ingrijpt en rust brengt aan den lijder, die in geen geval te helpen is? Dit is een ernstig, een waardig en een hooggestemd argument, dat men moet aanhooren en overdenken. Zij, die het stel len. spreken niet lichtvaardig en gewen blijk van besef van het hooge en mensche- lijke van de taak des geneesheeren. En niettemin hebben zij volgens ande ren ongelijk. Zoovaak dit strijdpunt reeds werd opgeworpen, zoovaak werden rede nen te berde gebracht, welke deze stelling steeds weer verwierpen. Want de medische wetenschap ook al is haar ontwikkelingsgang in der eeuwen loop schitterend te noemen ként geen absolute zekerheid nopens dood en leven. Integendeel; zij stelt zich nog steeds en onveranderlijk en met negatie van al haar diepgaande ontdekkingen, op het stand punt, dat zoolang er leven is, hoop zal blijven bestaan. De medische wetenschap heeft geen an dere taak dan het leven te dienen, óók als dit leven een lijden te beteekenen heeft. Sinds de dagen van Hyppocrates was dit zoo en het geldt nog voor den dag van heden: het. is niet te gedoogen, dat op welke humane gronden ook een dokter opzettelijk het leven van zijn medemensoh verkort. Dit standpunt, waarmee altoos weer de discussies over dit thema worden besloten, wordt ook wederom gehuldigd in de Fox film: „De Misdaad van Dr. Forbes" en de misdaad, waarvan hierbij sprake is, houdt juist die kwestie in: het verlossen van een lijder uit zijn vreeselijke pijnen door den dood. Daarvan wordt de jonge dr. Forbes beschuldigd en daarvoor staat hij terecht. En als getuigen treden zijn collega's op, die het andere standpunt vertolken en eensgezind verklaren, welken weg de ge neesheer heeft te gaan. Deze week kan men genieten van den prachtigen zang van den beroemden Tino Rossi in de film „Corsikaansche Liefde", waarin tevens optreden Paul Azais, Nita Raya, Pierre Stephen, Monique Rolland e. a. Hierboven een scène uit deze film, met Tino Rossi, wiens zeldzame stem in vele landen triomfen vierde, in het midden. Ergo: hier wordt een klemmend vraag stuk aan de orde gesteld, dat niet alleen in den kring der medici telkens weer be langstelling wekt, maar ook daarbuiten ontelbaren bezighoudt. Nog belangwekkender wordt deze film door een reeks van bij-omstandigheden, welke nog meer relief geven aan dit di lemma. Immers: de zieke, waar het in dit verhaal om gaat, is zélf arts en heeft een levendig besef van den ernst en de hope loosheid van zijn toestand. Gemarteld door zijn lijden, smeekt en bidt hij de doktoren om hem heen. een eind te maken aan zijn folteringen. Zij weigeren, zooals zij dit im mer doen; met stukgebeten lippen, met het te hulp roepen van al hun geestkracht, maar zij weigeren onherroepelijk. Toch staat één hunner, dr. Forbes terecht Want en dit maakt deze zaak onzui ver en daardoor te boeiender het is de vraag, of dr. Forbes, indien hij hier zijn medischen plicht schond en ingreep in het Goddelijk Recht wel inderdaad ge dreven werd door hooge motieven, of hij geen bijbedoeling had en den zieke uit den weg wilde ruimen, waarbij hij maar al te blij was met het smeeken van den lijder.. Er bestaat dit laat zich niet looche nen een bijzondere vriendschap tusschen dr. Forbes en de jonge vrouw van zijn pa tiënt en nu ligt de conclusie voor de hand, dat er in dit geval van een ernstig en waardig doktersdilemma eenvoudig geen sprake kan zijn en dat al te hooge motie ven, pro zoowel als contra, voor dezen dr. Forbes eenvoudig niet gegolden hebben, dat hij een lage misdadiger is. een moor denaar, den doktersstand onwaardig. Echter zegt dr. Forbes te zijner verde diging: Voor zoover mensohen en voor zoover medische wetenschap tot oordeelen in staat is en mijn collega's zullen hier mede moeten instemmen was de zieke ten doode opgeschreven, zou hij binnen enkele dagen of weken móéten sterven. Waarom zou ik hem dan nog vermoorden? Om zijn weduwe te kunnen trouwen? Ik zou immers slechts eenig geduld behoe ven te hebben en niet de schandelijke lafheid hoeven te begaan van een ster vende te vermoorden! De lezer gevoelt, dat er een klank van waarschijnlijkheid ligt in hetgeen dr. For bes hier te zijner verdediging aanvoert. Maar hij gaat verder en verklaart, dat hij ook niet heeft ingegrepen en niet gehoor gegeven heeft aan het eindelooze smee ken van den zieke, die wilde, dat er een eind zou kernen. Echter is er geconstateerd, dat de pa tiënt geen natuurlijken dood gestorven is en het zijn de doktoren zélf geweest, die daarop de politie waarschuwden Men beseft, dat dit drama en in het bijzonder deze rechtszitting van een on gewoon groote spanning is en dat het lot van dr. Forbes niet alleen aan een zijden draad hangt, maar bovendien onmogelijk vooraf te berekenen is. Dit is één der mo tieven, welke deze film zoo boeiend maken en haar verheffen boven een gewone sfeer van misdaad naar een gebied, dat zéker niet alledag op het filmdoek te zien is en dat terstond de diepe belangstelling van den toeschouwer wektl Diok Powell en Myrna Loy in Ziegfeld, de Revue-koning. Het werk, dat de Metro thans presen ten, is in meer dan een opzicht een uni- tuin. Niet alleen, dat in technisch en artistiek •Wicht het jarenlange werk en de rijk- van het materiaal tenslotte beloond 'erden met een revuefllm, die terecht 'werelds grootste filmshow" genoemd sordt. niet alleen dat deze serie van Mlante nummers bijeengehouden wordt, tertkomt uit dien fijnen en in zijn lichten ten van ernst en overtuiging nauwelijks merkbaren „inhoud": het leven en de wertuigingen van Florenz Ziegfeld, dien bootsten showman dien de wereld ooit ge teld heeft. maar meer nog is deze film te eerebewijs van de gansche cinemato- S'alie aan dien voorlooper van de film test: een bewijs van erkentelijkheid voor "Jt Florenz Ziegfeld voor de moderne j®usementskunst gedaan heeft, en een te'ijs tevens hoe de film in haar tech- teche volmaking, in haar onbegrensde "Passie-mogelijkheden de lijnrechte voort ging is van wat Ziegfeld zelf niet meer Jtect beleven, maar wat hij in deze film crwerkelijkt zou hebben gezien: Zijn rjte'n van schoonheid, zijn stervens woorden „I want to get higher, higher "rit more steps". Ziegfeld bouwde altijd in de hoogte en ?e diepte. De „Bühne" was voor hem te Prebleem der zwaartekraoht, dat hij .'r08 met zijn visioenen van schoonheid. -girls" waren voor hem de nymphen een eeuwigdurenden midzomernachts- hij verheerlijkte het vrouwelijk zooals hij het rhythme van den ■(j~ verheerlijkte, het wonder van de j^eivoeging en de gedurfdheid van een nieuw „corps" van uitgelezen beauties zijn droomen hielpen verwerkelijken, waren die unieke verpersoonlijking van het moderne meisje, dat zij er tenslotte het heele „type" van bepaalden. Nergens ter wereld, waar revue gespeeld wordt, zal men ooit de grondslagen, die Ziegfeld in de prak- tijk van zijn jaariijksche revues in het New-Yorksche „New Amsterdam Theatre" legde, kunnen vergeteen. Hij schiep de „girl". de „finale", de „song", de „show". En toch werd deze man achterhaald door het noodlot, van dertig, veertig jaar te vroeg te zijn geboren: op het eind van zijn leven zag hij niet alleen de door hem ontdekte sterren, niet alleen de mooiste en geestigste ..follies", maar zijn gansche idealen overgaan naar dat Paradijs, dat voor hem gesloten bleef: Hollywood. Hollywood heeft thans dezen tragischen, maar krachtigen en mannelijken .show man" geëerd in 'n film. die niet in de eerste plaats zijn „leven" is, maar meer de sa menvatting ervan in heldere en klare dialogen. Op haar beurt is dan ook deze film weer geëerd door de officieele Amerikaansche Academy of Motion Pictures, die „The Great Ziegfeld" bekroonde met de hoog ste onderscheiding, die filmland kent: de beste „allround productie van het jaar 1936". Bijzonder verheugend is het nog, dat de nieuwe ster der Metro, de Oostenrijksche Luise Rainer, die men hier voor het eerst ziet optreden in de rol van de in Neder land geboren en onder den geliefden ope rettecomponist Max Gabriel tot wereld roem gekomen Anna Held (de eerste Mrs. Ziegfeld) afzonderlijk werd bekroond en door de Academy uitgeroepen tot de „beste actrice van 1936" om haar creatie in deze film. Myrna Loy speelt voorts de rol van Billie Burke (de bekende actrice, die de

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13