Tabak en pijpen Reeders-vereeniging voor de Haringvisscherij llfIDSCH DAGBLAD - Derde Bled Vrijdag 21 Mei 1937 De strijd in Spanje VISSCHERIJ-BERICHTEN \t Een museum-verzameling BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN /CUEIP/ TJlINCtNl LUCHTVAART laarrede van mr. Kiewiet de Jonge de .export-positie is versterf pn „last but a ("(Van onzen Paryseihen correspondent). Het Parijsche museum Galliërs is de tempel der rookers geworden en een won derlijke verzameling documenten over de historie van de tabak, of liever over het jooken is er bijeengebraoht. Raspen, pij pen, tabakspotten, snulfdoozen, schilderijen edicten, beelden en aanplakbiljetten ver halen de bonte geschiedenis van het geu- jige kruid, dat op een goeden dag van het jaar 1559 door Jean Nieot, wiens naam door de ondankbare rookers niet aan de tabaksplant zelve, m'aar aan een der meest iernicieuzê iQbdérprodupten ervan, de nico tine, gegeven is, aan koningin Katherina de Medicis werd aangeboden. In den-nevel van vier .eeuwen rook is de glorie van Jean Nicot wel wat vervaagd, doch in', zijn tijd is hij een beroemd man ceweest.. Zoon van een notaris uit Nimes kwam hij naar Parijs om er zijn studies te teeindigen en met veel strijkages naar rechts en veel buigingen naar links wist hij door te dringen tot het koninklijk hof. Zijn onderdanigheid, zijn soepelheid van «eest ook, behaagden koning Hendrik Il-en net veel vleierij veroverde hij eveneens de gunst van Katherina de Medicis, die bem na den dood van haar gemaal be lastte met een zending bij den koning van Portugal. In den koninklijken tuin van Lissabon groeide sinds een jaar een won derlijke plant, die naar men zeide ai: Florida was overgebracht. Nicot was Terrukt over de eigenschappen, die men er aan toesohreef en als groote gunst rioeg hij eenige graankorrels ervan ten geschenke. Deze stuurde hij naar Frank- rijk. Toen hij twee jaar later, naar Parijs terugkeerde, bood hy de koningin-moeder ren kostbare doos met tabakspoeder aan: een enkel snuifje hiervan zou voldoende lijn om duizend kleine physleke onaange- jsamheden te verdryven. De sombere Ita- feansche leed in dien tyd aan hevige bcofdpyn, maar op slag werd zy door het wonderkruid van Nicot genezen, een wel daad, waarvoor zy hem dankbaarder was dan voor zyn geslaagd gezantschap naar bet Portugeesche hof. Terstond moesten de graankorrels van deze kostbare plant in de koninklyke tuinen worden uitgezaaid en de hertog van Guise - doopte dit geze gende kruid'uit dankbaarheid„Nicotiana" Nicot 'werd op. slag een beroemdheid en de tabak het mode-geneesmiddel van die dagen. Aan het hof snoof elk rechtgeaard hoveling- hét' „Koninginuepoeder". Met een tabaksaftreksel beweerden de geneesheeren bthar en .grauwe staar, waterzucht en tekziekte te genezen en in de, in 1580 uit gegeven, „Tabacologie", waarvan een der Kldzame exemplaren op deze tentoonstel- g te zien is, kan men lezen: „De tabak een heilig kruid tusschen alle kruiden, iet algemeen panacé bij uitstek: door den leus ingenomen verheldert het de hersens geneest het de hoofdpijn, door den hond heeft het een gunstige uitwerking op de milt;.engeneest het de hartziekten, op wonden toegepast heelt het degenste- ken en schotwonden," Doch niet lang stond de tabak in zulk Kn „goeden reuk": nauwelijks twintig Ja- ten la-ter vaardigde Jacobus I van Enge- land een edict uit, waarin hy verklaarde, iat „deze gewoonte onsmakelijk is voor het gezicht, weerzinwekkend voor de reuk, gevaariyk voor de hersens, slecht voor de borst en rondom de rookers zulke infecte uitwasemingen verspreidt,alsof zy uit de helsche diepten opkwamen". Honderden dergelijke uitspieken kan men op die ten toonstelling vinden, veroordeelende en goedkeurende. Zoo bedreigde b.v. sultan Mourad IV ieder, die dit kruid zou gebrul- den neus af te snijden, terwyl paus Benedictus XIII daarentegen toestond zelfs in den Sint Pieter te snuiven, hetgeen trouwens ook gebeurde tydens de kérk-, óiensten te Parüs,-waar de Groot-Prior van de „Temple" zyn kanunnikken het snuif aanraadde als middel tegen slaap en koude! Tegenstanders van rooken door touwen, die beweren, dat dit een der vele slechte gewoonten is uit den grooten oor- bg voortgekomen, zouden ook hier tot een ander inzicht kunnen komen. Ge tuige het groote schildery van Madame de Pompadour, dapper een pyp rookende en dat andere schildery, het zelf-portret van MvT. VigéeLebrun met 'n onwaarschyn- iijke neusbrander! De „chevalier" of als u liever wilt: de „ohevalière" <TEon was d evenmin afkeerig van het Nicotiaansche huid. want drie rekeningen voor geleverde kbaksbladeren dragen zijn of haar onder tekening: twee als „chevalier" d'Eon en «n derde als „Mlle ie chevalier" d'Eon. Doch heel wat meer nog blykt uit deze teiltoonstelling en wel, dat er gerookt werd leng voordat de tabak in Europa bekend *>s. De pijpen zyn het. die ons dat leeren eu ook welke wonderlyke „mixtures" in rook zijn opgegaan. Zoo verraadt een horen pijp uit een Mammoeths tand. dat êt holbewoners uit Noord-Siberië den and staken in gedroogde en gehakte nrgiitige champignons! De Gabon-ne- «ers hadden en hebben misschien nog - meer smaak in hennep, dat zy uit van 'vee rietstengels vervaardigde pypen op maakten, terwyi de Perzen, die nu dank !'.j de nabijheid van Turkye en Arable Wend zyn aan de geurige Oostersche '/bak. niets stelden boven een pijpje ro zenbladeren en gedroogde confiture. Per ot van rekening heeft ieder zyn smaak vu waarom zou een Chinees niet verzot uvogen zyn op opium en zouden de 'obouktchLs (Siberische pelsjagers) niet de "oorkeur mogen geven aan zaagsel ge jankt in tabakssap boven de pure tabak? Janzelf sprekend zyn echter de ware ta- '"bpijpen de talrijkste in deze unieke ver- /meling Maar wat een verscheidenheid hier! Oude Mexicaansche pypen. uit ut gebeeldhouwd, die doen denken aan j'. 'antastische figuren van sommige Go- teche beeldhouwers, zijn er te zien. Vre- 5sPijpen waaruit Arendskop, opperhoofd "tSioux en Snelvoet, hoofdman der Apa- foeti je vredespijp rookten, zyn er ook. j-u dm die fantasie-pijpen uit den Renais- "VEitjö, fijn geciseleerd, verguld, soms *0 duel of een heet tournooi voorstellend de wonderlijke fijnheid van de kunst u'iien tijd. Eenvouder, strakker van lyn. ut dikte koppen en korte steeier zün de ëjfcn' - - - cies zooals de Vlaamsche schilders ze zoo vaak hebben uitgebeeld. Voor de luiaards moeten de Oostersche pypen wel heel aan- trekkeiyk zyn met de immens-lange buig bare steel en een enorme, op wieltjes rus tende, kop, zoo geheel en al passend in het kader der Oostersche indolentie. Ginds een heele serie meerschuimen pypen van recenteren datum en tallooze pypen van steen in alle vormen en maten. Men zou er byna een geschiedkundig museum mee kunnen inrichten: koppen uit de historie, kryg.svoorsteliingen uit koloniale oorlogen zyn er kunstig in verwerkt. Alle persoonlyk- heden, die eens populariteit genoten heb ben, staatslieden, generaals, actrices, poli tici, uitvinders en ontdekkingsreizigers grünzen, lachen, kyken stroef, vriendeiyk of ernstig op een uitgebranden pypekop. En een philosoof zou hier heel wat stof tot overweging vinden over de verganke- ïykheid van de volksgunst: eens de glorie van tiend izenden pijpe-koppen waardig gekeurd, nu zóó vergeten, dat men den naam niet eens vinden kan! Alles is ydel- heid, alles is rook, sohynen die pypekop- pen te zeggen! Al is in Frankrijk de smaak voor het rooken niet zoover doorgedreven als in Amerika, waar men reeds van over heidswege maatregelen overweegt om eenigszins paal en perk te stellen aan de overdreven rookzucht van sommige onder danen van Uncle Sam, toch Is sinds den oorlog het gebruik van de tabak ook hier verbazend toegenomen. Zoo worden b.v- lier jaar in Frankryk 16 milliard sigaret ten gerookt, terwijl voor den oorlog dit aantal 3 milliard bedroeg. Degene, die het minst hierover klaagt, is de fiscus, want met de tabaksplant heeft Jean Nicot niet alleen een aangename afleiding aan zyn medemenschen geschonken, maar ook de schatkist een onmetelyke weldaad bewe zen. In 1918 bedroeg de netto-winst van het Fransche tabaksmonopolie nog geen 500 millioen, tegenwoordig is dit gestegen tot 3 milliard! Het zyn milliarden, die in den letteriyken zin in rook zyn opgegaan en wanneer het deficit van de schatkist wat al te groot wordt, dan wordt herhaai- delyk overgegaan tot een prüsvermeerde- ring van zoowel het democratische pakje „Gauloises" als van de meer aristocratische Havanna. Men protesteert, men rookt twee dagen lang een paar sigaretten of pijpje minder, maar tot een staking met ge kruiste armen van de toebacksuigers is het nog nooit gekomen! En eens te meer ze gent de minister van Financiën de nage dachtenis van Jean Nicot, die hem een onuitputtelijke bron van Inkomsten heeft nagelaten. ONDERTROUWD. L. L. Servaas, jm., 37 jaar en J. M. Sij- pestyn, jd„ 28 jaar J. E. M. Post, jm., 24 jaar en N. Keyzer, jd., 22 jaar. OVERLEDEN. H. H. Parmentier—Wolf, Vr., 52 jaar. Van 't front. Van het front valt niets te vermelden. Dc groote aanval op Bilbao schijnt echter spoedig te mogen worden verwacht. Duitsche vliegers staan te Bilbao terecht. Gisteren, aldus een speciale correspon dent van Havas, is te Bilbao een proces begonnen tegeq twee Duitsche vliegers, die op 5 April aan het front van Ochandianu ziin gevangen genomen. De eerste, Waiter Kinzle, bleek 24 jaar te zijn. Hij was lui tenant-vlieger by het Duitsche leger cn landde in Februari te Cadiz, waar hy den rang van kapitein ontving en belast werd mei het bevel over een escadrille van ne gen jachtvliegtuigen. Hij ontkende te heb ben deelgenomen aan het bombardement van Durango doch vertelde wel. dal on der zijn bevelen niet anders dan Dultschers dienden. Hij had te Berlün met een onbe kende een verbintenis aangegaan, waarby bem een ma andelij ksche gage van 600 pe setas was toegezegd. De tweede Duitscher, Gunther SchliRze zeide tot het eskader van Kinzle te heb ben behoord. Hy was 30 Dec. te Lissabon geland en ontkende eveneens aan het bom bardement van Durango te hebben deelge nomen. Overigens weigerde hii iets over zijn opdrachtgevers mee te deelen. Tegen beiden is levenslange tuchthuis straf geëisclit. Het beroep van de regeering te Va lencia op den Volkenbond. Het verzoek van de regeertng van Va lencia de kwestie van d£ j^jutenlandsche inmenging in Spanje in''(^„.raadszitting, die de volgende week te Ggnève begint. Ie behandelen, heeft volgens één'bericht van Havas uit Londen, in de Engëlsche hoofd stad geen instemming gevonden. Men ziet geen heil in een dergelijke bespreking, die niet anders zal doen dan de pogingen in de commissie voor de niet-dnmenging ten behoeve van terugtrekking def vrijwilligers minder vruchtdragend maken. In de com missie "an Londen wordt met Duitschland en Italië samengewerkt, wat te Gcnève nirt het geval is merkt men op. De Romeinsche correspondent van Havas meldt, dat men in Italië met onverscnil- ligheid van het verzoek van de regeering te Valencia heeft kennis genomen. Alvarez del Vayo. eerste afgevaardigde der Spaansche regeering bij den Volken bond, is per vliegtuig naar Parijs vertrok ken. Hij heeft een „witboek" bii zich. dat hij den Volkenbondsraad op 24 Mei zal overhandigen. Dit witboek, dat bestaat uit fotografieën van vele documenten, die "P Italiaansche krijgsgevangenen zijn ge vonden of op het slagveld in Guadalalara zijn verzameld na dén terugtocht der Ita- tlaansche troeDen, is, aldus verklaar» men in officieele kringen, een onweerlegbaar bewijs van de werkelijkheid en de bctee- kenis der Italiaansche militaire inmen ging in Spanje Italiaansch vliegeskader door Franco onderscheiden. Vernomen wordt, dat een Fiat-jactiles- kader. bestaande uit-'t?alfagnsche vrijwil ligers. van generaal Franco een militaire medaille heeft gekregen voor moedige da den. Het eskader heeft 54 toestellen der regeeringsstrydkrachten omlaaggeschoten. Het huwelyk van den graaf van Cavadonga. Naar aanleiding van een door ex-koning Alfonso van Spanje gedane mededeeling. dat hij de aan zyn zoon, den graaf van Cavadonga, toegekende maandeUjksche toelage van 500 dollar zou Inhouden, inge val deze opnieuw zou huwen, heeft de graaf verklaard, dat hij, wat ook de houding van zyn vader zal zijn, met mej. Marthe Roca- fort in het huwelyk zal treden. Hij voegde hieraan toe: „mijn lot ligt in handen van generaal Franco. Het doet er dan ook wei nig toe, wat mijn familie van myn huwelyk denkt". Pogingen tot een wapenstilstand. Volgens den diplomatieken redacteur van de „Morning Post" zou het Britsch kabi net, dat zich verzekerd heeft van de prin- cipieele instemming van Frankrijk met 'n voorstel tot opschorting der vijandelijkhe den in Spanje, wachten tot ook Rusland, Duitschland en Italië hun instemming met dit voorstel hebben betuigd, om dan te Bur gos en Valencia stappen te ondernemen. Het plan heeft evenwel naar zijn meening op het oogenblik weinig kans van slagen, Valencia heeft voor de overwinning is behaald al een wapenstilstand onmogelijk genoemd en Burgos heeft totdusver het zelfde standpunt ingenomen. D.D.D. it een heldere vloei stof. die diep ln de poriën doordringt en de ziekte kiemen doodt.' Flacons 75 ct.. i 1.50 en 1. 2.50. 8260 (Ingez. Med.) DE „GODDELIJKE WIND" TE TOKIO. Het vliegtuig „Goddeiyke Wind" ls om 12.26 pi. tyd) te Osaka geland, waar de menigte de vliegers dolzinnig toejuichte. Even later steeg het vliegtuig op met be stemming Tokio, waar het om 15.44 uur landde. DE POSTVLUCHTEN. De Rietvink, thuiskomend uit Indië, gisteren te 2 u. 40 op Schiphol geland. VAN DER MEER HAALT Z'N C-BREVET. Binnenkort een aanval op het Nederlandsch duurrecord. We'.ke een buitengewone mogelijkheden er in de nieuwe aanwinst der combinatie Leiden Delft en Den Haag zitten, bewees de Instructeur der Haagsche Zweef Club Jan van der Meer gisteren. Na om half halfeen op Ypenburg gestart te zün koppeld hii op 600 Meter boven Delft los. vloog van daar naar RUswijk. was inmiddels tot 400 M. gedaald en steeg daarna tot 775 M. Na een vlucht van 45 minuten zette hy de „Blauwe Vogel" weer op Ypenburg neer. Van der Meer behaalde hiermede zün C-brevet en won tevens den nieuwen Van Mende's prys door het record van Locher der H Z.C. met 75 M, te verbeteren. Nader vernamen wij dat v. d. Meer plan nen heeft, om met de .Blauwe Vogel" een aanval op 't Nederlandsch duurrecord hetwelk op naam van Jan Hoekstra staat te doen. in 1935. Als hoofdcorzaak hiervan werd gewezen op de algemeene opleving, op de Jy., T i waardedaling van den1 gulden. waardoor not least" op de groote verkoopen naar Rusland. Nadat door den spreker met na druk was vooropgesteld, daf het zwaarte punt der haringindustrie is jrelq^en in den uitvoer, de verhouding tusschen uitvoer en binnenlandsch verbruikus (ongeveer 3 1 heeft hy een uitvoerfge beschouwing aan de totale exportpositie-gewijd Hij heeft geconstateerd, dat de haring-export bij ae bestaande verhoudingen in het wereld verkeer natuurlijk sterk is teruggeloopen. Het grootste verlies werd geleden on de eertijds zoo belangrijke markt in Duitsch land. Niet lang geleden^ had dit land verre de leiding, een leidende positie thans in handen van België. De Duitsche export daalde beneden 1/5 van 1929. Als oorzaken zijn te noemen de Duitsche betalingsmoei lijkheden, waardoor de haring-export op een gering contingent is aangewezen. Daar naast en dat is het ergste, de uitbreiding der Duitsche haringvloot, in 1936 voor zag Duitschland reeds voor 2/3 ln de eigen behoefte alsmede het feit, dat Engeland, onze grootste concurrent, niet is gebonden aan 'n betalingscontingent Deze concurrent gaat in deze jaren de plaats der Hollanders in Duitschland innemen. In den Dierentuin te 's-Gravenhage werd hedenmiddag onder groote belangstelling de 22ste jaarvergadering gehouden der Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij. De vergadering werd by gewoond door verschillende regeerings-autoriteiten, direct by de vlsschery betrokken. We noemen den secretaris-generaal dr. A. A. van Rhün, tevens waarnemend regeeringscommissarls voor de visscherij. den chef der afdeeling Visscheryen aan het betrokken departe ment, den heer G. C. Groen, den directeur en den secretaris der Nederlandsche Vls- scherij-Centrale. de heeren Janssens en Van Dijk, alsmede verschillende Kamer leden. Verder waren o.m. vertegenwoordi gers van Kamers van Koophandel, van de vakverbonden, en van andere bij de vis- schery geïnteresseerde organisaties aan wezig. terwyl de Nederlandsche visscherij ir. haar verschillende geledingen nagenoeg in haar geheel vertegenwoordigd was. Als sprekers traden op: mr. J. H. Kiewiet de Jonge, voorzitter der Reedersvereeni ging, tot het uitspreken van zün jaarrede, cn de heer C. J. Ph. Zaalberg, directeur der Benas, oud-directeur-generaal van den arbeid, die een voordracht hield over den algemeenen toestand, getiteld Aanpak ken, aanpassen, aanpappen, alle drie". Jaaroverzicht. Mr. Kiewiet de Jonge ving zün rede aan met eenige woorden te wijden aan de na gedachtenis van de 19 slachtoffers der SCH. 68 en SCH. 179 in het zicht van de vaderlandsche kust omgekomen in den nacht van 26 October jj. Aan de rede van mr. Kiewiet de Jonge is voorts het volgende ontleend: Het jaar 1936 heeft in vergelijking met zyn voorgangers hetere resultaten te zien gegeven. De aanvoer was ln rond getal De verkoopen naar Rusland. De export naar andere landen bood een bevredigender beeld. De andere vaste klan ten in het buitenland uit het verleden zul len echter nimmer in staat blyken te zün het Duitsche verlies te vervangen. Om zoover te komen, zou Rusland duurzaam moeten worden ingeschakeld. Vandaar, dat met groote voldoening gewag is gemaakt van den belangrijken export in 1936 naar Rusland, die ongeveer 92.ÓC0 Schotsche ton nen haring heeft omvat, zynde ongeveer 1/4 van den totalen zout-haring export in het afgeloopen jaar. Uitvoerig is stilge staan bij de totstandkoming van de~e Rus sische transacties, meer in het bijzonder bij de samenwerking van het bedrijf tn zijn uitr., 300.000 kantjes grooter dan in 1935 én des- geheel. Mr Kiewiet de Jonge sprak als zün niettegenstaande is de gemiddelde prys vaste overtuiging uit, dat alleen by verdere uit den tyd van Lodewijk IV, pre- per kantje nagenoeg dezelfde geweest als volledige samenwerking van alle bedrüfs- genooten successen, gelyk die in 1936, in de richting van Rusland in de toekomst zul len kunnen worden bereikt. De Russische markt is voor den enkeling te groot en de prijs is te bescheiden, dan dat langs den weg der onderlinge concurrentie blyvend met succes zou kunnen worden gearbeid, waarby vooral niet vergeten is, dat de bul- tenlandsche handel ln Rusland Ls gemono poliseerd. De Russen waren over de in 1936 geleverde haring buitengewoon goed te spreken, gelijk mr. K. de J. tydens een bezoek aan Moscou in Februari j.l. mocht ervaren. Indien Rusland dit jaar weer in het groot aan de markt zou zijn, achtte spreker de vooruitzichten voor de zoute haring niet ongunstig. Met be trekking tot het binnenland, de con sumptie van maatjeSj kon met voldoe ning een stijgende lijn worden gecon stateerd. Versche haring. Tenslotte is nog stilgestaan by de versche naring. bestemd voor rookeryen en con- serven-industrie. Deze versche haring werd vroeger nagenoeg uitsluitend door de En- gelschen in Holland aangevoerd. De moeilijkheden ln de zout-harlng-vls- scherij hebben als vanzelf de belangstelling der Nederlandsche reeders voor de vis scherij ter versche deen groeien Zoo ls hier een nieuw arbeidsveld naar voren gekomen, hetwelk belangrijke perspectieven opent Met betrekking tot de trawlvisschery werd geconstateerd, dat de moeilykheden daar om voor de hand liggende redenen voor- loopig beduidend grooter zijn dan in de haringvisschery. De Vis5Cherij-Centrale. Het slot der rede was gewya aan de gesties der Nederlandsche Vlsschery-Cen trale. waarvan mr. Kiewiet de Jonge sedert November j.l. tevens voorzitter is Het be leid van dit orgaan toonde voor de haring visschery In 1936 een wezenlyk ander beeld dan in 1935. In dat jaar kon men spreken van de „gebonden economie" (men denke b.v. aan het starre stelsel der continger.- tcering in 1935 van kracht), terwijl 1936 het jaar was der „relatieve" vrijheid in de uitoefening van het bedryf. Het beleid der centrale in 1936 mocht naar spr 's oordeel bevredigend worden ge noemd. In algemeenen zin was hij boven dien van meen'ng. dat de Centrale nuttiger werkte, dan uit de critiek van de bekende „stuurlui aan den wal" zou zijn af te lei den. a J HOLLAND—BRITSCH -INDIE-LIJN. HOOGKERK, uitr., 19 Mei van Djibouti. STREEFKERK, Antwerpen naar Bremen, pass, 20 Mei Vlissingen. HOLLAND-O. AZIË LIJN. MEERKERK, thuisr., 19 Mei v. Marseille. MIJ NEDERLAND. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, 20 Mei te Southampton. KOTTKRDAMSCHK LLOYD PALEMBANG, thuisr., pass. 20 Mei Sagres BALOERAN, 19 Mei nam. 1 uur 30 v. Rot terdam <r Spithead. KERTCSONO. thuisr., pass. 20 Mei Point de Galle. KOTA RADJA, uitr., 19 Mei nam. 5 uur te Sabang SOEKABOEMI, uitr., pass. 20 Mei Sagres. SLAMAT, uitr., 18 Mei van Algiers. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. TRAJANUS. 20 Mei v. Catania n. Venetië. HEBE. 19 Mei v. Kopenh. te Danzig. TELAMON, 17 Mei v. Gibraltar n. R.dam CALYPSO Middell. Zee n. Amst., pass. 20 Mei voorm 10 uur 30 Ouessant. THESSEUS. 20 Mei v. Oporto n. Vigo SIMON BOLIVAR, 19 Mei van Madeira n. Barbados. ACHILLES. 20 Mei van Middell. Zee, laatst Rotterdam te Amsterdam. ASTREA. arr. 19 Mei te Curacao. ATLAS. arr. 16 Mei te Curacao. DEUCALION. 19 Mei v. Bari te Catania. MIDAS, 15 Mei van Curacao n. Maracaibo. TITUS 19 Mei van Piraeus n. Volo. ULYSSES, thuisr., was 20 Mei 6 uur voorin. 500 mijlen N. van Terceira. VESTA, 19 Mei nam. 7 uur 30 van Hamb. naar Amsterdam. MEDE A19 Mei van W. Indlë te N. York. KON. HOLL. LLOYD. AMSTELLAND. 20 Mei van Amsterdam n. Zuid Amerika. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJINEGARA, 19 Mei van Macassar. TJISAROEA, 18 Mei v. Hongkong n. Muntok VECHT. 18 Mei van Stockholm n. R.dam. KON. PAKETVAART MIJ. NIEUW ZEELAND, 19 Mei van Melbourne naar Singapore. MERKUS, R.dam n. Batavia, 19 Mei nam. te Port Said. MINJAK. R.dam n. Batavia, 20 Mei van Port Said. JAVA—NEW YORK LIJN. TAPANOELI, 19 Mei van New York te Penang. MIJ NEDERLAND POELAU ROEBIAH, uitr., pass. 18 Mei Gibraltar. TARAKAN, thuisr., 20 Mei van Port Said. POELAU BRAS, thuisr., 19 Mei v. Belawan. MIJ. OCEAAN MYRMIDON. Liverpool n. Java, pass. 19 Mei Gibraltar. MELAMPUS, Amst. n. Java. 20 Mei v. Suez. POLYDORUS, 19 Mei v. Belawan n. Amst. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN MANOERAN, 19 Mei van Durban n. Lorenzo Marques BENGALEN, 18 Mei v. Batavia n. Calcutta HOLLAND—O. A ZIE LIJN. SEROOSKERK. thuisr., 18 Mei van Manilla ZUIDERKERK, 19 Mei van Shanghae naar Dalren. .GAASTERKERK, 19 Mei van Vlissingen n. Hamburg. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. JAGERSFONTEIN, uitr., 19 Mei te Kaap stad; vertrekt 21 Mei n. Mosselbaai. SPRINGFONTEIN. 19 Mei van Rotterdam naai Hamburg. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN. ALCYONE, 19 Mei v. R.dam n. Hamburg. ALWAKI, thuisr., 19 Mei van Victoria. HOLLAND-AMERIKA LIJN MAASDAM, 19 Mei v. R.dam te New York. BEEMSTERDIJK, 19 Mei nam. 1 uur van Philadelphia tè New York. STATENDAM. R.dam n. New York. pass. 19 Mei Lizard. BKEEDIJK, uitr„ 18 Mei van Houston. ROTTERDAM, 19 Mei v. R.dam n. Spithead HALCYON LIJN STAD SCHIEDAM, 20 Mei van IJmuidcn ie Vlaardingen. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. LETO. 19 Mei van Sydney (C.B.) n. Mon treal. M1DSLAND. 18 Mei van R.dam te Blyth. SCHIELAND, 20 Mei van R.dam te Blyth. St. ANNALAND, 19 Mei van Delfzyl naar Danzig. THEANC. 19 Mei van Belfast n. Fowey. WESTLAND. 20 Mei van R.dam te Leith. DRIEBERGEN, 14 Mei v. Vlaardingen te Pepel DUIVENDRECHT. 20 Mei van Avonmouth tc Thameshaven. I.OOSDRECHT R.dam n Abadan. pass. 20 Mei Port Said. RANDWIJK. 19 Mei van Richmond te Charleston. TELA. 20 Mei van R.dam te Antwerpen. TUVA. Rio Janeiro n. Havre, pass. 19 Mei nam. 6 uur St. Vincent. WILLEMSPLEINR.dam n. Melilla, pass. 20 Mei Lydd MERWEDE. 18 Mei v. R.dam te Hartlepool V1SCHPRJJZEN IJMUIDEN. 22 Mei 1937 Tarbot per K.G. 0.720.63' Tongen per K.G. 0.82—0.65; Kleine Schol per kis! van KG. f.21—5; Bot f.119; Schar f 3.70 r 3C Aangekomen: 1 logger: KW. 18 met f.88 besomming. ."33

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11