Abessijnsche kwestie weer aan de orde? LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 19 Mei 1937 Derde Blad No. 23662 gemengd nieuws land- en tuinbouw vragenrubriek Instantine Waar de jonge Duitsche leiders worden gevormd ■li slfi 78sfe Jaargang buitenlandsch gemengd. Noorsch minister bezoekt ons land Een bezoek aan den Ordeburcht „Vogelsang'1 in den Eifel Strenge ontwikkeling van lichaam en geest - - - "■."V W'bv Het auto-ongeluk te Alphen. Reconstructie van het gebeurde. Oorzaak defecte stuurinrichting. Dit het door de politie Ingestelde ondei - mel: naar de oorzaak van het vreeselijk auto-ongeluk waarbij zes personen, die naar gebleken is van den N.S.B.- landdag te Lunteren terugkeerden, om het leven zijn gekomen, is komen vast te staan, t, deze moet worden toegeschreven aan een defect van de stuurinrichting. De rech ter stuurstang van de stuurinrichting ver toonde een breuk, welke voor een gedeelte reeds lang aanwezig moet zijn geweest. Kort voor het ongeluk is de stang geheel doorgebroken en dit heeft ten gevolge ge had, dat de heer Jongejan, die den wagen bestuurde, de auto niet meer naar rechts ton krijgen. De auto geraakte aan de lin terzijde van' den weg op den berm en toen de bestuurder dit bemerkte, heeft hy zóó krachtig geremd, dat de auto over den kop sJoeg en in de sloot terecht kwam. Het stoffelijk overschot der slachtoffers ral heden naar de resp. woonplaatsen wor den overgebracht, waar de teraardebestel ling plaats vindt. Slechts door de omstandigheid, dat de drie kinderen, die in het gezin van den heer Jongejan te 's-Gravenzande zijn over gebleven niet elders konden worden over gebracht is het te danken, dat ook niet de moeder bij het ongeval is omgekomen. Het plan bestond n.l„ dat ook zij den tocht naar Lunteren zou mee maken, doch om dat zij nu voor de drie jongste kinderen moest thuis blijven, gingen de beide oudste kinderen met hun vader mede. De ouders van den 27 j. F. van den Bos en niet F. Borst, gelijk ab. vermeld uit 's-Gravenzande, hadden hun zoon ge waarschuwd niet mee te gaan met de auto, gezien dc gevaren die dreigden in het oude vcertuig, dat nu bovendien overbelast werd. Het in den wind slaan van dien raad heelt zich wel vreeselijk gewroken. De echtgenoot van mevr. MeuldykWils uit Hoek van Holland, vaart op een vracht boot van de Batavierlijn en was gisternacht lit Hamburg vertrokken. Geheel onbekend met het vreeselijk lot bat de moeder van de beide meisjes had getroffen, ontwaakten de kinderen gister morgen; de buren durfden haar het nieuws niet te vertellen. En vroolijk bleven <ie kinderen spelen. De heer Jongejan was aanvankelijk voor nemens de reis per autobus te maken, doch omdat hij gaarne auto reedhuurde hij een auto bii den verhuurder P. Vonk te Hoek nr. Holland. De beide jongelieden van den Bos en nej. de Rooy uit Honselersdijk, zouden iczen zomer in het huwelijjc zijn getreden. liCTO TEGEN KERMISWAGEN GEREDEN Vier personen gewond. Gisteravond is een auto bestuurd door IA R. uit Groningen die uit de richting INordhorn kwam, op den Frieschen straat- I «eg met een kermiswagen, bespannen met Ifen paard, in botsing gekomen. De be- I ttuurder daarvan, de 24-jarige J. K. uit I Zwolle, kwam er goed af, maar de vrouw I tn de beide kindeen werden in de naast den weg liggende sloot geworpen en aan toold en ledematen gewond. Ook de be- I Murder van de auto liep lichte verwon- I dingen op. De auto en de kermiswagen I werden ernstig beschadigd. ONDER STEENEN BEDOLVEN. Een arbeider geraakte gisteren bedolven onder gesteente bij een bouwwerk aan de Overtoom te Amsterdam. Nadat hij met I wel moeite was bevrijd, bleek, dat zijn I w°5.er,voet was verbrijzeld. Hij is naar het I '"Melminagasthuis overgebracht. jongetje verdronken. I Gk'ermiddag om vier uur viel het zes- I mge zoontje van schipper Van Soest, die ISZV,n $chip aan de Oude' Staai te Ble- IE v van het vaartuig in de Maas. Iw u i kind sP0edig- kon worden ge- I n de levensgeesten reeds geweken I zijn. gebied, waar ze in de houten' torens zullen worden ondergebracht. Bovendien zullen de moerassen rond de stad eens per week met olie besproeid wor den, terwijl de rivier de Drava gereinigd zal worden. door een st. bernard verscheurd. Een 10-jarig Zwitsersch meisje bracht met haar vader, die geneesheer is, j.l. Zondag een bezoek aan het beroemde St.. Bernardsklooster, toen één der daar „dienst doende" honden een plotselingen aanval van woede kreeg. Het dier wierp zich op het arme kind en takelde dit zoo erbarmelijk toe, dat het in de armen van haar vader, die onmid dellijk den hond te lijf was gegaan, over leed. Dit is de eerste maal, dat één der St. Bernardshonden van het klooster teekenen van razernij vertoonde. Overigens is het bekend, dat de goed aardige St. Bernardshonden op een be paalden leeftijd gevaarlijke woede-aanval- ien kunnen krijgen. het huwelijk van den hertog van windsor. In het communiqué, dat de heer Rogers, de gastheer van den hertog van Windsor en mevrouw Warfield gisteren nopens het huwelijk van den hertog op 3 Juni a s. heeft gepubliceerd, wordt nog gezegd, dat alleen uitnoodigingen zijn verzonden aan den kring van vrienden, die mevrouw War field gedurende het laatste jaar vóór de gebeurtenissen in December heeft gekend. Er zal geen enkele uitnoodiging gericht worden tot eenig lid der Koninklijke familie, die dan ook niet vertegenwoordigd zal zijn. De burgemeester van Monts zal het huwelijk voltrekken. de ramp van de hindenburg. Volgens een verklaring van een van de leden van de bemanning van de Hinden burg. Helmuth Lou afgelegd tegenover de commissie van onderzoek, is het zeker, dat de brand van het. luchtschip in een van de sascellen namelijk in numero vier begon nen is. Lou vertelde, dat od het oogenblik van de ontploffing 'n lichtschijnsel in deze cel was waargenomen Vervolgens zag hii vuur in het gedeelte voor de eascel en daarna kwamen er gele en roode vlammen aan het buitenoppervlak. 'tJVuzwtVste. 'tJfiawtCttte W. V. HOLIANDSCH MOCCA SINAASAPm HET TJOKLAT SAGEN ALBUM VERSCHIJNT 1 JUNI A.S. ZWITSERSCHE CHOCOLADEFABRIEK AMSTERDAM Hollandsche Maatschappij van Landbouw. M. te V. Bij de gemeenteraadsverkie zingen in 1935 werden in Leiden de vol gende resultaten behaald: R.K Staatspartij 6683 st.; St. Ger. Partij 375 st.; S.D.A.P. 12.092 st.; H.G.S. Partij 308 St.; C.D.U. 308 St.; R.S.A.P. 332 st.; V.D. 843 st.; A.R. 3604 st.; Vrijheidsbond 1661 st.; K.D.P. 338 st.; Nat. Herst. 1266 st.; C.H.H. 5127 st. en Communisten B82 st. J. H. K. te L. - Is alleen beschaafd voor dichters! Algemeene vergadering te Rotterdapi. Onder voorzitterschapvan den heer P. Stapel Czn. werd heden te Rotterdam de 144ste algemeene vérgadeïihg gehouden van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Dc voorzitter herdacjit den overleden oud-voorzitter, den heer Dirk de Boer uit Stompetoren. en het lid van verdienste, prof. L. Broekema te Wageningen. De depreciatie aldus spreker heeft, nadat wij in ons larid als gevolg van een stijgende wereld-conjunctuur in den na zomer van het vorige jaar eenige meer dere verbetering konden constateeren, een verderen stoot gegeven tot een verhoogde oedrijvigheid. zoodat wij omstreeks No vember konden constateeren. dat de alge meene toestand in vergelijking met No vember 1935 gunstig was geworden. Helaas hebben wij zulks niet kunnen constateeren voor onzen akkerbouw, veehouderij en tuinbouw. Wel is waar zijn wij in de gele genheid geweest om voor bepaalde pro ducten te profiteeren bij den export van de depreciatie van den gulden, waardoor we niet alleen soms hoogere prijzen maak ten, doch tevens grootere kwanta konden uitvoeren, maar op de binnenlandsche markt gelukte het dikwijls niet cm een zoodanigen hocgeren prijs voor de pro ducten te bedingen, dat de stijging van de productiekosten als gevolg van de depre ciatie daarin naast een belooning voor den ondernemer, een vergoeding vonden. Het is dan ook naar de meening van het hoofdbestur deze omstandigheid, welke de aanleiding en de ingeving is geweest voer de leden-vergaderingen van onze afdee- lingen tot het zenden van de talrijke vra gen. welke aan ons ter beantwoording zijn voorgelegd. Spreker verklaarde hierna de vergadering voor geopend. jtijdir li doo*' 0 $eoj%e fiji*ten f Probeert het toch eens met Insfantine. U zult zien; Instan- tine is werkelijk het middel tegen allerlei pijnen en daaren boven volkomen onschadelijk 1564 (Ingez. Med.) ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN. I .,-It.Giessendam is gisteravond het 4-jarig I tk van Nederveen achter een I di*,! 0 om den we= overgestoken en li,uWen Personenauto. bestuurd door H. I j,O'wsendam, gegrepen. I narhf werd zwaar gewond en is van- on!».,,4411 de ?ev°lgen van het noodlottig I 'beval overleden een booze olifant. I dierentuin van Schönbrunn (Wee- oüantj Pepi' een 12-jarige Indische naar !'- in den tuin 'gewandeld had en I rat,,. un hok werd teruggebracht zün be- 'ralfoe met 2i]n slurf gegrepen en tegen de v„!_yan het. hok gesmeten. De man is i gebracht °2en toestand naar een ziekenhuis bestrijding van muskieten met vleermuizen. 1 Joego-Slavlë), dat, zoodra het tijd t Weer z"n lntrede heeft gedaan, al- heeft n van de muggenplaag te lijden ten k sPecia'e houten torens wor- tan "büwd, om de vermenigvuldiging M, ."muizen te bevorderen, dat siIs naluelijk tot de slotsom gekomen, «en \Lliusltieten het best bestreden kuil en en mel; behulp van vleermuizen iier«„ 'laalt; daarom duizenden van deze naar de stad en het omliggende Hij stelt zich op de hoogte van de inzichten van zijn Nederlandsche en Belgische ambtgenooten. Per vliegtuig reisde de Noorsche minister van buitenlandsche zaken, de heer H. Koht gisteren van Oslo naar Amsterdam. In Kopenhagen stapte hij over in een toestel van de K.L.M., dat gistermiddag omstreeks half drie op Schiphol landde. Op het vliegveld wachtte de heer Raeder, de Noor sche zaakgelastigde in ons land, den mi nister op en de beide heeren reden per auto naar Hotel des Indes in Den Haag, waar de heer Koht zijn intrek heeft ge nomen en waar een verslaggever van het Algemeen Nederlandsch Persbureau in den namiddag gelegenheid kreeg den minister enkele vragen te stellen. De heer Koht blijft hier tot Vrijdag. Heden brengt hij een bezoek aan zijn Ne- derlandschen ambtgenoot, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, die hem morgen een lunch zal aanbieden. Vrijdag reist de heer Koht naar Brussel, waar hij een onderhoud met den heer Spaak, den Belgischen minister van buitenlandsche zaken, zal hebben. Gevraagd naar het doel van zijn reis antwoordde de heer Koht hierop ongeveer ais volgt: Op 26 dezer komt de Assemblee van den Volkenbond te Genève bijeen. De agenda bevat geen punten van groot belang: slechts het verzoek van Egypte om als lid van den Bond te worden aangenomen en de verkiezing van een rechter in het Per manente Hof van Internationale Justitie. „Het is echter zeer goed mogelijk, aldus minister Koht, dat er andere belangrijker punten van bespreking in Genève aan de orde zullen komen." De Abessijnsche kwestie. Verwacht wordt, zeide de Noorsche mi nister. dat de Abessijnsche kwestie weer aan de orde zal komen. „Iri welken vorm weet niemand, maar nu dit verwacht wordt, leek het mij gewenscht, eens met mijn Nederlandsohen en Belgischen ambt genooten van gedachten te wisselen over de houding, die de kleine staten in dat geval zuiien aannemer^." Dan is er nog een ander punt. dat mi nister Koht met de heeren De Graeff en Spaak zou wenschen te bespreken. Controle op bewapeningen. Het lijkt hem gewenscht de moge lijkheid te onderzoeken of dc Oslo conventie niet zou kunnen worden aangevuld met een overeenkomst van politieken aard, in dier voege, dat de onderteekenaars een conventie zouden opstellen met betrekking tot de rege ling van de controle op de bewapening in hun landen. Tegelijk met de Assemblee komt immers te Genève het bureau van de ontwape ningsconferentie bijeen. Van de werkzaam heden van dit bureau heeft minister Koht geen groote verwachtingen. Wel heeft hij vertrouwen in de beraadslagingen van de kleine staten onderling over het vraag stuk der ontwapening, die dan het initia tief zouden kunnen nemen tot een con ventie als hierboven bedoeld. „Het is een oriënteeringsreis. die ik op weg naar Genève heb ondernomen en die mij, naar ik hoop, in staat zal stellen op de hoogte te komen van de inzichten van mijn Nederlandschen en Belgischen ambtgenooten over vraagstukken van in ternationale beteekenis, die te Genève in bespreking kunnen komen". Ten slotte deelde de minister nog mede. dat hij niet voor het eerst in ons land was. Hij is er al verscheidene malen ge weest. Vijf jaar geleden was de heer Koht toen nog geen minister, hier als president van een historisch congres. Hij is van huis uit een historicus en heeft hier vele vrien den onder de geschiedkundigen, o.a. den Leidschen hoogleeraar, dr. Colenbrander. i Y - r...;vü ir - !- De in typisch germaanschen stijl opgetrokken Ordeburcht „Vogelsang" in den Eifel, waar jonge Duitsche leiders worden gevormd en opgeleid. Onze Berlijnsche correspondent schrijft: „Overal, waar de oud-germaansche verhouding van den hertog tot zijn gevolg leefde, overal, waar een per soonlijke eed en een duurzame ver plichting bestonden, was Duitschland sterk; waar echter een abstracte theorie begon te heersclien, daar was Duitschland verweekt". Zoo hoorden wij indertijd Alfred Rosenberg bewe ren, toen de burcht „Maricnburg" in Oost-Pruisen officieel werd bestemd tot een opleidingsinstituut voor de toe komstige leiders van het door Adolf Hitler gestichte Derde Rijk. Men beschikt op het oogenbliik reeds over een viertal van zulke élite-scholen: de Ordeburcht „Vcgelsang" in den Eifel, de Ordeburcht „Croessinsee" in Pommeren, de Ordeburcht „Sondhoven" in Beieren en de thans neg niet in gebruik genomen „Marienburg" in Oost-Pruisen. Het gaat hierbij deels om historisch waardevolle bouwwerken, deels om geheel nieuw ont worpen kasteelen in ouden germaanschen stijl, welke rekening houden met alle eischen van onzen modernen tijd. Van de tienduizenden jonge mannen, die den Ar beidsdienst en hun militairen dienst achter den rug hebben wordt een bepaald aantal der meest begaafden uitgezocht, die geheel op kosten van den Staat een opleiding van vier jaar ontvangen, om dan als zij bewezen hebben, aan bijzonder hooge eischen te beantwoorden in dienst ge steld te worden van den Staat of van de Partij. In een der nieuw gebouwde vestingen. Tijdens een studiereisje door den Eifel hadden wij gelegenheid van Aken uit per auto een bezoek te brengen aan den Orde- I burcht „Vcgelsang", een der nieuw ge bouwde vestingen, waar ongeveer zeshon derd jonge mannen van 22 tot 26 jaar zich zorgvuldig voorbereiden tot hun later leven. Zij beginnen hier als „Knappe", als edelknaap, om straks als jonkers hun car rière te maken. Met het gebruikelijke begrip „adel" heeft dit alles niets uitstaande, want van „Stan- desdünkel" of verschil van stand wil men in het tegenwoordige Duitschland niet weten. Onze leider, zelf nog een jonge, sportief uitziende burchtbewoner, vertelde, dat hij timmerman van beroep is, maar natuurlijk nog niet weet, wat hij later zal worden. Hij spreekt beschaafd Duitsch, straalt van gezondheid en is zeer slag vaardig in de beantwoording van onze vaak nogal netelige vragen. Dr. Ley en Alfred Rosenberg hebben den stoot gegeven tot deze burchten als oplei dingsinstituut. Totdusver heeft men echter ieder contact met de buitenwereld zorg vuldig vermeden. De onvangst is dan cok verre van voorkomend en het duurt eenigen tijd, voordat wij als „belangstellende vreem deling" tot de gewijde ruimten worden toe gelaten. Ons bezoek valt weliswaar op een offi- cieelen kerkelijken feestdag, maar van zulke dingen wordt hier klaarblijkelijk al lang geen notitie meer genomen, want alles gaat zijn gewonen gang. Hier leeren wij de „Weltanschauung" van den nationaal- socialistischen staat in haar practische uitwerking kennen. Verheerlijking van het ideaal. Men leidt ons een groote zaal binnen van het hoofdgebouw, wa^r de maaltijden gemeenschappelijk worden genomen, onge veer dertig jonge mannen zitten aan lange tafels op stevige stoelen en krijgen rijkelijk te eten. Een rondwandeling door de zinde lijke keukens, waar ook eenige vrouwen dienst verrichten, overtuigt ons hiervan: 't menu van den avondmaaltijd omvat dikke worstjes met aardappelsla, daarna rijke lijk brood met boter en worst, waarbij thee geschonken wordt. Een hyper-moderne verlichting verhoogt 's avonds de stemmig en deze bereikt haar hoogtepunt als Tmze leider de gordijnen van een breed tooneel terzijde trekt; links en rechts hangen enorme hakemkrifisvlaggen en in het mid den staat een machtige houten figuur, het symbool van den Duitscher, zooals men dien in het huidige Duitschland als ideaal verheerlijkt. Hij heft zijn rechterhand om hoog voor den eed van trouw aan den Führer en elk jaar wordt hier een plech tige dienst gehouden tot herdenking van de kameraden, die hun leven in den strijd voor Hitier hebben geofferd en wier na men links en rechts van het houten beeld staan aangegeven. Onze leider is plotseling heel ernstig ge worden en men kan daaruit afleiden, dat wij hier met een der „heiligste" uitingen van de nationaal-socialistische „Welt anschauung" te doen hebben. In deze zaal worden ook rouwplechtigheden gehouden voor kameraden, <Jie gestorven zijn en hu welijken „ingezegend" van jonge menschen, die tot de „upper ten" der partij behooren. Over kerkelijke inzegening wordt geen woord gerept, want met het „geloof der vaderen" heeft men radicaal afgerekend. „Hier beleeft men een symbool van het nationalisme", aldus onze geleider. „Hier worden de rassentheorie, het vraagstuk van bloed en bodem, de taak van den Duit- schen staatsburger in dienst van den Führer behandeld en daarnaast- wordt aller lei sport beoefend. Hier wordt de sterke man gevormd, die later alles, dus ook zijn leven, in dienst meet stellen van de ge meenschap". „Men bevindt zich hier niet op een school in den gebruikelijken zin van het woord, want er bestaat geen verschil tus- schen leerling en leeraar; zij zijn allen kameraden. volkomen aangewezen op elkaar, bereid elkaar te helpen: hier wordt een nieuw geslacht gevormd, geheel in den geest van den nieuwen tijd!" Mannelijke moed viert hoogtij. En om het evenwicht tusschen lichaam en geest te bevorderen, wordt opvallend véél sport beoefend: skiloopen, paardrijden en boksen, zelfs bestaat het plan binnen kort de dappersten der leerlingen in staat te stellen bij militaire luchtoefeningen hun ondernemingsgeest- per parachute te be wijzen! Mannelijke moed viert hoogtij in het Derde Rijk! Men beperkt zich tot het dezerzijds en over het generzijds wordt slechts vaag gefluisterd. Wij wandelen door het park langs een meer waar eertijds vulkanen stonden en hier is een „thing" gebouwd, waar de hon derden slotbewoners op nationale feest dagen per radio naar den Füb^e^ hüsteren. Dan worden hier liederen gezongen, die de liefde voor volk en vaderland, maar min stens evenzeer de strijdlustigheid en de weerbaarheid van het jongere geslacht demonstreer en. Zoo bereidt men zich voor op zijn later leven in dienst van partij en staat.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9