N AT IO N A L E Buitenland LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 19 Mei 193] YISSCHERIJ-BERICHTEN Een half milliard aaiden HET PAARD LN DE MODERNE WEERMACHT. Causerie van ritmeester Pieters. In de gisteravond gehouden vergadering van de afd. Lelden van de Algemeene Ver- eeniging van Nederlandsche Reserve-offi cieren in een der zalen van „In den Ver gulden Turk" trad als spreker op rit meester P. W. Pieters, adjudant van den directeur der Hoogere Krijgsschool. Onder de aanwezigen waren o.a. de garnizoens commandant Lt. Kol. C. de Iongh en de heden geïnstalleerde commandant van het 4 R I.. Lt. Kol, H. D. Buurman. Ritmeester Pieters heeft in groote lijnen de verhouding paard en motor in de weermachten van dezen tijd behandeld en door het geven van enkele vergelij kende cijfers zijn gehoor duidelijk ge maakt. welke voor een bepaald land de beslissende factoren zijn bij de bepaling van de verhouding paard-motor. Tot de kern van zijn betoog komend, werden achtereenvolgens de functies van het paard bezien bij de Generale Staven, de infanterie, de artillerie en de pioniers. Voor elk van de onderdeelen werd de be- teekenis van het paard toegelicht. Spr. had een zeer aandachtig gehoor door de wijze, w-aarop hij helder en met vele citaten verduidelijkt den strijd tusschen paard en motor, ook in de weermachten schetste. Na een propagandistisch dankwoord van den Voorzitter werd de Interessante ver gadering gesloten. Voor zooiet] gevoeligs als Uw huid moet U de zuiverste zeep nemen die U kunt koopen. Een zeep die de huid niet te vet of te schraal maakt, een zeep waar de naam DOBBELMAN als garantie op staat. Castella, de zurvere schoonheidszeep, bevat kostbare olijf-oliedie Uw huid verrukkelijk zacht en soepel maakt. En ze heel even parfumeert. Haal een stuk Castella 12'j2 ct.) en houdt Uw uiterlijk jeugdig. REÜNIE GROEP I LEIDEN DER N.P.V. Een geslaagde bijeenkomst. Zooals reeds gemeld, heeft Groep I der NP V. een reünie voor oud-leden georgani seerd. Uit alle deelen van het land waren de oud-rooddassers naar de Sleutelstad ge komen, zoodat ook hier weer eens het oad- vlndersgezegde ..eens oadvinder, altijd pad vinder" bewaarheid werd. Na een boottocht over de Kager- en Bratèmer meren vereenigden zich allen in het groenhuis aan den Maredljk voor een gemeenschappelljken maaltijd. De voorzitter dr. van der Vlerk heette in 1 zijn welkomstwoord ailen hartelijk welkom en sprak zijn voldoening uit over de ver knochtheid van de oud-leden aan hun groep. Hierna sprak oud-hopman Harmsen zijn oud-padvinders toe. Voorts SDrak de heer TripDenzee namens het tegenwoordige Groepscomité. terwijl de heer Hagen als oud-voorzitter en oud-raaf het woord voerde. Hierna sprak de oud-welp Harmsen na mens -de oud-welpen, de heer de Jonge als oud-oubaas en de heer Joustra als oud- padvinder. Een aardig moment was ongetwijfeld toen mevr., Harmsen als oud-akela van de sroeo haar oud-welpen, nu jongen mannen ln den bloei van hun leven, den Horde roep afnam. Tegen olm. 8 uur ving het kampvuur aan., dat onder de zorg van oud-Hopman van Leeuwen £n goede handen was. Ter afwis seling werden door de tegenwoordige groeó tal van creaties opgevoerd, die zeer in den smaak vielen. Maar ook de oud leden bleven niet ach ter en lieten tal van aardige en vroolijke stukjes hooren Tegen plm. 10 uur n.m. werd deze dag. die ln alle opzichten geslaagd mag worden genoemd, met het Wilhelmus besloten. 1548 (Ingez Med.) Prof. dr. C. de Boer alhier is benoemd tot lid van de commissie, welke dit jaar belast is met het afnemen van de examens in de Fransche taal. De 14-jarige Th. P.. wonende in de Prins Hendrikstraat is gisteren in de Pe likaanstraat in botsing gekomen met een anderen wielrijder, waardoor hij viel en met zijn rechtervoet onder het wie! van een passeerende auto terecht kwam. De E. H D. vervoerde den jongen ter onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis. Hedenmorgen omstreeks kwart over acht is de 47-jarige mej. G. A. R.M. op de plaats achter haar woning in de Pieter de la Courtstraat zoodanig gevallen, dat haar rechterarm uit de kom schoot. De E. H. D. vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis De 78-jarige J. H. du C., wonende aan de Hooigracht, is in de Beschuitsteeg ge struikeld, waarbij hij den rechterbovenarm brak. De Eerste Hulpdienst vervoerde den ouden heer naar het Ziekenhuis. Op den Rijnsburgerweg nabij de halte Rusthof is gisteravond weer een verkeers- paaltje van den vluchtheuvel omvergere den en vernield. Ditmaal was daartoe een aanrijding door een auo, bestuurd door den heer P. G. A. uit Oegstgeest de aanleiden- de oorzaak Na de botsing vloog de auto tegen een lichtmast op en kwam toen tot stilstand. De bestuurder kwam met den schrik vrij. doch zijn auto werd zeer zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. Op Woensdag 26 Mei a.s., des namid dags van 2 tot 3 uur. wordt in een van de lokalen van het gebouw Mare 13a. waarin is gevestigd het bureau van den Genees kundigen dienst, gelegenheid gegeven tot koslelooze inenting en herinenting tegèn pokken. Het bestuur 1937-1938 der Leidsche Geologische Vereeniging is als volgt samen gesteld: G. L. Krol. praeses: C. Beets, ab- actis; mej. J. C. Bok. quaestrix; D. A. Erd- man, assessor. UMUIDEN. 19 Mei. V1SCHPRIJZEN. Tarbot per KG f. 0.72—0.50, Griet per van 50 K G 1.2615. Tongen per K.G. f. 0.78—0 64, Zetschol per kist van 50 K G. f.27—22. Kle'ne Schol f.22—6.60, Bot f. 9.50 Schar f.7—2.60. Tongschar f.23—22 Vlee- ten per stuk f. 2.75—0.27. Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 8.502.60 Klelnmiddel Schelvisch f. 17—14.50 Kleine Schelvlsoh f. 14.50—8.50. Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 7228, Gullen per kist van GOUD-DOLLAR-LEENING BATAAFSCHE PETROLEUM-MAATSCHAPPIJ. Het comité dollarleeningen dat. zooals bekend is, een organisatie heeft gevormd tot bescherming van de rechten van obli gatiehouders. heeft besloten de nieuwe procedure tot betaling op goudbasis te voeren tegen een van de garanten van de dollarleening Bataalsche Petroleum- Maatschappij, n.l. de Shell, en heeft deze voor de rechtbank te Amsterdam gedag vaard. De garanties van Shell en Koninklijke, de eenige aandeelhouders van de Bataaf- sche. bieden voor de obligatiehouders een belangrijke reserve-bron van waarborgen, welke bron het comité gemeend heeft in het belang van obligatiehouders te moeten aanboren In verband hiermede is de oorspronke lijke concept-dagvaarding welke aan de deelnemers was toegezonden, geheel gewij zigd en belangrijk uitgebreid Hierdoor, en mede door de veranderde monetaire si tuatie in Nederland, heeft de zaak langer urd, dan ln de bedoeling lag, doch pmité vertrouwt, dat de dagvaarding doofde ruimere voorbereiding aan sterkte heelt gewonnen. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. De afloop was vorige week zoowel voor het gabrulks- als slachtvee over de geheele linie nog tamelijk vlot met hooge prijzen. Uitgezonderd Zaterdag te Utrecht, waar uitsluitend de gebrulksveehandel zeer flauw verliep, waarvoor de vele regen als oorzaak kan worden opgegeven, want ook voor mager weidevee was de stemming lusteloos. De weersgesteldheid is dan ook altijd nog niet gunstig. De toestand was op de gebruiksvee- afdeelingen begin dezer week aanzienlijk flauwer, tengevolge waarvan de prijzen ge drukt waren. Van het weidevee bleef zelfs heel wat onverkocht. Ook voor het slachtvee was de kooplust iets minder geanimeerd. Er is blijkbaar van den inkoop voor de Pinksterdagen heel wat onverkocht gebleven want de aanvoeren waren toch ln het algemeen niet bijzonder ruim. Gisteren te Rotter dam bleef nog een gedeelte onverkocht. Voor de slachtstleren bestond eveneens een flauwere tendenz. We gelooven echter niet dat deze daling direct van bliivenden aard zal zijn; daarvoor zijn beslist geen vol doende voorraden aanwezig. Wel zijn we van meening dat de gebruiksveeorijzen wat zullen terugloopen. Immers de tijd van de vraag is voorbij en de boer zal de ko mende weken zijn meeste belangstelling gaan toonen voor de weidelammeren. Gis teren is de eerste der groote markten op Texel gehouden en er werden ruim 3000 stuks aangeboden. De prijzen waren zooals we reeds voor spelden vrij hoog (van f 12f.16 tot zelfs f. 19 per stuk) met een vlugge handel. Voor oude schapen was de handel echter zeer kalm en niet geheel prijshoudend; f. 20f. 35 per stuk. Vette kalveren kalm, doch ongeveer prijshoudend; 2035 cent per pond levend gewicht. Nuchtere kalveren vlugge handel en flink prijshoudend; f. 7—f. 12 per stuk. De vette varkensmarkt. ofschoon tegen het einde der vorige week iets prijziger, zette deze week weer zeer kalm in en de afloop was vrijwel over de geheeie linie flauwer. We noteerden voor zware soorten 24 24'/! en lichte 23—23' 1: zeugen 22—22'/! cent per pond levend gewicht. 50 K.G. f. 187. Lengen per stuk f. 2110, He'ibot eer KG f. 1.200.78 Wijting oer kist van 50 K.G. f. 83.90, Makreel f. 6.40 —5.50. Aangekomen de Stoomtrawlers: UM. 87 met f.1700, UM. 78 met f.2170, IJM. 18 met f.2945. IJM 95 met f.3014, IJM. 139 met f.2790. IJM. 10 met f.2308. IJM. 253 met f.2556; de 'oegers: KW 76 met f 1416. KW 177 met f4d8 KW 178 met f 544. KW 27 met f 370. KW '3 met f.696. KW 31 met f. 528. VLAARDINGEN, 18 Mei Aanvoer 2500 kantjes haring. Kolmaatjes f21—26. maatjes klein f. 10.8012. maatjes grof f- 6. DE ALGEMEENE TOESTAND Om midden-Europa. Eden heeft tijdens de kroningsfeesten en vlak daarna gelegenheid te over gehad voor tal van besprekingen met politici. Nu is de beurt aan Parijs nu velen op terugreis de Fransche hoofdstad passeeren. Zoo is Litwlnof. de Russische volkscommissaris voor buitenl. zaken door president Lebrun en later door Blum en Delbos ontvangen. Omtrent de besprekngen die Litwinof met den Franschen minister-president en met den minister van buitenlandsche zaken heeft gehad, meldt Havas, dat de drie staatslieden hebben geconstateerd dat zij ten aanzien van de handhavng van den ondeelbaren vrede en de collectieve veilig heid dezelfde opvattingen zijn toegedaan. Voorts is de trouw aan het Fransch-Rus- sische pact bevestigd en gebleken dat beide landen in het kader van den Volken bond hun loyale politiek van internationale samenwerking willen voortzetten. Delbos, die gisteren ook den Poolschen gezant ontvangen heeft, biedt Guido Schmidt, den Oostenrijkschen staatssecre taris. van buitenlandsche zaken vandaag een lunch aan. De Oostenrijksche affaire komt meer en meer op den voorgrond en reeds komen zeer alarmeerende berichten af. De .News Coromdle" meent te weten, dat men in gezaghebbende kringen te Weenen verwacht, dat de strijd om de on afhankelijkheid van Oostenrijk, Tsjecho- Slowakije en andere Donaulanden binnen kort een krachtproéf zal hebben te door staan. „Rome en Berlijn", aldus het blad' „zou den onlangs overeengekomen zijn. het einde van de kroningsfeesten af te wach ten. om daarna een draconische actie tegen deze kleine staten te ondernemen, tenzij de West-Europeesche mogendheden tijdens haar besprekingen te Londen dui delijk den wensch te kennen geven, deze staten te verdedigen. Het is nog niet be kend, welken vorm dit Duitsch-Italiaan- sche offensief zou aannemen, doch men gelooft, dat om te beginnen druk zal wor den uitgeoefend op den Oostenrijkschen bondskanselier, om hem te verplichten, een sterke nationaal-socialistische verte genwoordiging in zijn kbainet op te nemen". Het blad schrijft verder: „In Oostenrijk tracht de regeering haar positie te ver sterken. door vrede te sluiten met de arbeiders; de vakvereeniglngen zullen ge reorganiseerd worden, zoodat zij niet alleen onder controle der regeering staan". Burgemeester Schmitz van Weenen heeft in de plaats van den derden onderburge meester Carl Winter, wiens ambtsperiode is afgeloopen. den metaalbewerker Hans Waldsan benoemd. Waldsan is voorzitter van den bond van metaalbewerkers en maakt deel uit van de leiding van het vak verbond. Sterk de aandacht trekt, dat een Duit- sche militaire delegatie onder leiding van generaal Adolf Huhnlein, commandant van de gemotoriseerde afdeelingen van het Duitsche leger, gisteren te Rome Ls aange komen. De Duitsche gasten werden ont vangen door den secretaris van de partij en dcor den chef van den generalen staf. Mussolini heeft Huhnlein reeds ontvan gen. LEVENSVERZEKERING-BANK ROTTERDAM VERZEKERD BEDRAG. 9267 (Inge*. MedJ ENGELAND Afscheidsrede van Baldwin. DUITSCHLAND Rijkskanselier Hitier onder behandeling van specialisten? Geen alcohol bij snelverkeer. Een bijzondere medewerker van de „Daily Herald" meldt, dat een toevallige opmerking van een vooraanstaand Ita- liaansch specialist gisteren voor de eerste maal heeft onthuld, dat den laatsten tijd Hitler enkele malen in de keel is geoper- reerd. Gisteren waren berichten in omloop, dat professor Torrigiani uit Florence was aangezocht om iHjfjer opnieuw te behan delen. Prof. Torrlgiailj'Weeft wel is waar tegen over de „Daily Herald" ontkend, dat hem dat verzoek zou hebben bereikt, doch hij gal toe. dat hij onlangs te Berlijn een ontmoeting heeft gehad met dr. Von Eicken, den keelspecialist. die Hitier be handelt. Het gesprek had volgend den Italiaan- schen professor niet het karakter van een consult. Hij noemde het evenwel Juist, dat de specialisten gesproken hebben over de laatste keeloperatie, welke Hitier heeft ondergaan. In verband met het groote aantal onge lukken tijdens de feestdagen, heeft de commandant van de S.S. en Rijkspolitie Hlmmler besloten, dat een ieder, die een verkeersongeval veroorzaakt, een bloed onderzoek moet ondergaan, om te consta- teeren of hij onder invloed van alcohol heeft gehandeld. Indien dit het geval is dan zal hij in hechtenis worden gehouden tot hij voor de rechtbank zal verschijnen. In het vervolg zal dronkenschap achter het stuur en op straat als misdaad worden beschouwd. FRANKRIJK Staking bij waterleidingsbedrijf te Lyon. Aangezien Zaterdag bij het waterlei dingsbedrijf te Lyon vijftien arbeiders we gens gebrek aan werk waren ontslagen, zijn de overige arbeiders onmiddellijk ln staking gegaan. Zij hebben de fabriek be zet. Gistermorgen heeft de bond van het gemeentepersoneel bij het waterleidingsbe drijf eveneens de staking aangekondigd. Het conflict zal aan een arbitragecom missie worden voorgelegd. Te Bordeaux hebben de zeelieden het werk hervat. De Rijksconferentie. Minister-president Baldwin heeft gister avond in Albert Hall een toespraak ge houden op een bijeenkomst der rljksjeugd, waarin hij om. zeide: Ik heb mijn tijd gehad en aal weldra in de schaduiw komen. In de volgende kwart eeuw zult gij geroepen worden uw rol ln de wereld te spelen en den plicht hebben te behoeden, hetgeen daartoe waardig is. Gij zult de democratieën in ieder deel van de wereld, waar gij ook leeft, moeten be schermen en het kan zeer wel geschieden, dat gij geroepen zult worden de democratie voor zich zelf te sparen. Moeten de dagen, die de uitwerking van de Volkenbondsidee en de onderteekenlng van het verdrag van Versailles hebben gezien, op de creditzijde van de balans worden geschreven? Twintig jaar lang zouden wij „Ja" heb ben geantwoord, doch thans zou het ant woord twijfelaohtig zijn. Europa bevindt zich thans noch in oorlog, noch in vrede, doch blijft waakzaam. De Volkenbond en Versailles hebben beide de verwachtingen van het menschdom teleurgesteld. Desillusie is er voor in de plaats gekomen. De vrijheid voor gewone mensohen, welke de vrucht moest zijn van de overwinning, is opnieuw ln gevaar, omdat men haar heeft ontnomen aan gewone mensohen in andere landen, want geen enkele staat is de verheerlijking van den vrijen mensch waardig. Met een toespeling op de tegenwoor dige herbewapening zeide de minister president, dat dit het voldoende me- lancolieke antwoord is op alle pogin gen ran hen, die den vrede beminnen, maar, wat ernstiger is, is, dat in eenige kringen de vrede wordt geproclameerd als te zijn een slechte droom en de oorlog wordt genoemd als het ideaal voor de redelijke menschen. Zoolang het Britsche rijk zal blijven bestaan zullen wij onze stem verheffen tegen deze valsche goden. (Applaus), Baldwin besloot: deze redevoering die hij de laatste noemde, welke hij als minis ter-president voor een groot gehoor zou houden, laat mij uitdrukking geven aan mijn geloof, dat ook het geloof is van millioenen van alle rassen van het Brit sche rijk. Vrijheid van orde, in het kader der wet met gewapende macht op den achtergrond en niet op den voorgrond, een maatschappij, waarin gezag en vrijheid ln behoorlijke mate met elkander verbonden zijn en waarin staat en burger tegelijkertijd doel en middel zijn. De oude leerstelling van het goddelijk recht der koningen is dood, maar wij zijn niet voornemens in haar plaats een nieuwe leerstelling te plaatsen van het goddelijk recht der staten. Als resultaat van een gisteren gehouden nlet-formeele bespreking van vertegen woordigers der delegaties ter rijksconfe rentie werd besloten, een commissie in het leven te roepen ter behandeling van grondwettelijke kwesties in het bijzonder ten aanzien van de nationaliteltswetgeving. De regeeringen van Canada, Zuid-Afrika en den Ierschen Vrijstaat hebben over dit onderwerp reeds wetten behandeld. Vanmiddag zal ln Downingstreet een bijeenkomst worden gehouden van de dele gatieleiders die de leden der commissie zul'.en aanwijzen. De commissie voor scheepvaartkwesties heeft vergaderd onder voorzitterschap van Walter Nash (Nieuw-Zeeland). De commissie zal alle zijden van het vraagstuk der scheepvaart in het Britsche rijk oehandelen. met inbegrip van kwes ties over oe achteruitzetting van de vlag en de concurrentie met subsidies van staatswege. Ook zal het verslag der rijksscheep- vaartcommissie worden besproken. De commissie voor economische aangele genheden heeft vergaderd onder voorzit terschap van den heer Havenga (Zuid- Afrika). Deze commissie heeft in groote lijnen het rapport der rijkscommissie voor economische aangelegenheden goedgekeurd en het in handen gesteld van een sub commissie. welke een resolutie zal opstel len. Men verwachth, dat ln de heden te hou den bijeenkomst der delegatieleiders de buitenlandsche aangelegenheden zullen worden besproken. ALBANIË De kortstondige revolte. Het Albaansche persbureau deelt mede, dat alle plaatsjes, welke in handen dei- opstandelingen waren, thans bezet zijn door regeeringstroepen. De regeeringstroe- pen achtervolgden nog steeds Etem Toto, die op het oogenbllk de wijk heeft genomen naar Gusmara. VEREENIGDE STATEN De strijd om het hooggerechtshof. Ford tegen de vakbeweging. Nieuwe Duitsche gezant. De juridische commissie van den Se. naat heeft gisteren met 10 tegen S stemmen Roosevelt's plan tot hervor ming van het opperste gerechtshof verworpen. De 78-jarige rechter van Deventer, sinds 30 jaar lid van het opperste ge rechtshof en die bekend staat als een der meest conservatieve leden ln dat ooilege. heeft aan president Roosevelt beteekend, dat hij met 1 Juli ontslag verzoekt. Waarschijnlijk zal nog een andere rechter van omstreeks denielf- den leeftijd dit voorbeeld volgen. Als Roosevelt dan twee jongere leden benoemt, zal den president bij zijn strijd voor de hervorming van het Hof, heel wat wind uit de zeilen geblazen zijn. Toch gelooft men dat Roosevelt tenslotte zal winnen. Hij zou zijn voornemen handhaven, dat in leder geval de vijf overige raadsheeren boven de 70 Jaar als recihters van het hooggerechtshof aftreden. m Homer Martin, de voorzitter van de United automobile workers, ls een actie begonnen om het personeel van de fabrie ken van Ford te organiseeren, en heeft een comité te werk gesteld om een aanleiding te vinden voor een gerechtelijk onderzoen tegen de fabrikanten wegens schending van de wet Wagner, doordat zij geschrif ten tegen den vakbond laten verspreiden. Ford heeft n.l. te kennen gegeven, dat hij zich niet wil onderwerpen aan wat hij de tirannie van de vakvereeniglngen noemt. Zoo heeft Ford aan zijn 550.000 man personeel een circulaire gezonden, getiteld: „Fordisme". Ford valt daarin de vakver- eenlging aan en zegt. dat het nutteloos is een vreemde te betalen, om het recht te hebben bij Ford te werken. HIJ keert zich heftig tegen de vakbeweging in de auto-industrie en zegt. dat het eenige, wat zij voor de werklieden verkregen heeft, een ijzeren halsband ls. Ford legt er den na druk op, dat hij altijd heel edelmoedig is geweest voor zijn personeel en beschuldigt de vakvereeniging ervan, dat zij een mo nopolie van den arbeid wil instellen, dat even gevaarlijk ls als een monopolie van het brood. De nieuwe Duitsche ambassadeur, Dieck- hoff, heelt president Roosevelt zijn ge loofsbrieven overhandigd. Hij gaf bij dere gelegenheid uiting aan den wensch, „vriendschappelijke betrekkingen tusschen de beide landen te onderhouden en de talrijke politieke, economische en cultu- reele banden, die tusschen de Vereenigde Staten en Duitsehland bestaan, te verste vigen," Roosevelt antwoordde, dat hij hem oU de uitoefening van zijn ambt zijn algeheel» medewerking zou verleenen. JAPAN. Gorote partijen tegen de regeering. Een twintigtal vertegenwoordigers der Minselto- en Eeyoekai-partijen is van morgen bijeen gekomen, teneinde maat regelen te bespreken „om de regeerlng- Hajasji omver te werpen. Zij zullen nog meer besprekingen voeren, die waarschijn lijk zullen leiden tot een algemeene ver gadering der twee partijen, welke onge twijfeld een resolutie zal aannemen, waarin de regeeing eiken steun wordt ontzegd. Japansche politieke kringen vTeezen, dat de beide groote partijen het bui tengewone besluit zullen nemen om aan Hajasji te gaan vragen zijn ont slag in te dienen. Ik had een apie voor je willen mee brengen van Afrika, maar de „ouwe" wou t" niet an boord hebben! Dat geeft niks hoor schat I lk M» jou toch! 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2