V57 De as Rome—Berlijn Beschouwingen uit Rusland IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag L9 Mei 1937 (BIK- EN SCHOOLNIEUWS ezoekt V*7 De strijd in Spanje e as Rdme-Berlun Het minste tandbederf, Moskou als havenstad PREDIKBEURT. LEIDEN. Geref, Gemeente (Nieuwe Rijn)Donder- Bas nam. 8 uur, ds. B. van Neerbos van Vlaardingen. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Nieuwe-Pekela (toez.) H. V. Talens, te Sloten (Fr.). GEREF. KERKEN. Bedankt: Voor Stad aan 't Haringvliet, X. Bokma ie Waardhuizen. BAPTISTEN GEMEENTEN. Beroepen: Te Haarlem, L. de Haan te ütrecht. Bond v. Meisjesvereenigingen op Geref. grondslag in Nederland. De 10e Bondsdag. Meer dan 9000 Geref. meiajes bijeen De jaarlijksche Bondsdag van den Bond ran Meisjesvereenigingen oo Geref grond- m in Nederland werd ditmaal te Zwolle gehouden. Nog nimmer in de geschiedenis ran den bond was de belangstelling voor den Bondsdag zoo enorm als thans. Meer dan 9200 toegangsbewijzen waren uitgereikt en al wat maar in Zwolle aan vergader gelegenheid van beteekenis beschikbaar was gas door den Bond afgehuurd teneinde de duizenden te herbergen. Naast de groote zaal van de Buitensociëteit, waar de hoofd bijeenkomst werd gehouden werd verga derd in vier Ned. Herv. en drie Geref kerkgebouwen, door de betrokken Instanties xelwillend beschikbaar gesteld. Aan den Bondsdag ging gisteravond in de Buitensociëteit voor de afgevaardigden een begroetingssamenkomst vooraf aangeboden door de Zwolsche regelingscommissie. waar een zeer gevarieerd programma werd af gewerkt. De afgevaardigden waren schier allen bij Geref. gezinnen in Zwolle onder gebracht. Hedenmorgen om half elf ving de Bonds dag aan. Van heinde en verre met allerlei middelen van vervoer, waren de meisjes bi) duizenden naar Zwolle gekomen, waar men bijeenkwam in de Buitensociëteit, de Zuider- de Plantage-, de Ooster-, de Broere-, de Bethlehem-, de Jeruzalem- en te Groote Kerk. In de Buitensociëteit presideerde bonds- tresidente, mej. M. Parmentier van Oegft- geest. Zij opende den bondsdag met het doen zingen van Ps. 98 2 en 3 en sprak lierna een openingswoord, waarin zij allen velkom heette en nadruk legde op de betee kenis van het principieel jeugdwerk dat de Bond verricht. Hierna werd het bondslied gezongen. Ver volgens kwamen de jaarverslagen van secretaresse en penningmeesteresse aan de orde. Dat van de secretaresse, mej. M. Jonkhoff van Groningen, maakt melding van 857 aangesloten vereeniglngen. De bond telt nu 881 aangesloten vereeniglngen en 103 afdeelingen. Het orgaan van den bond het weekblad ..Bouwen en Bewaren" mocht zijn 17en Jaargang voleinden. Het erslag van de penningmeesteresse. mej. M. Klapwiik van Delft, maakt melding van een eindcijfer op de balans van 1.84.866.99 en een batig saldo van f. 93.52. De verlies- en winstrekening heeft een eind cijfer van f. 14.477.59 en de exploitatie rekening van .Bouwen en Bewaren" van i. 42.249.75. Aan abonnementen werd niet minder dan f. 40.429.47 ontvangen. Het blad leverde over '36 een batig saldo oo van I1326.32. De verslagen werden goedgekeurd en de penningmeesteresse van haar beheer ge dechargeerd. Na afdoening van enkele huishoudelijke zaken en de verzending van telegrammen aan de Koninklijke familie rerd de morgenvergadering gesloten met bet zingen van „Holland's vlag". In de Zuiderkerk presideerde de vice- oresidente. mevr. F. C. St>ek-Verslulis van Nijeveen. Hier trad als spreekster op mevr. Abels-Torenbeek van Zutphen. oud- mesidente van den bond. In de Oosterkerk stond de bijeenkomst onder leiding van mej. C. F. Kok en werd het woord gevoerd "W mej. H. M. Hemmes van Solo. over: „Gods werk op het zendingsveld". In de Plantagekerk presideerde mej. J. C. de vries en sprak de heer N. Baas. straat prediker van de Geref. Kerk van Amster dam. over: ..Het Geref. meisje en de Evan gelisatie". In de Broerekerk had mej. KI. ïgersma de leiding en sprak de heer A. '•atenaar van Zwollekerspel over: „De sulegel der letteren' In de Bethlehemkerk *aar mei. M. Hommes het presidium voerde surak de heer H. Algra van Huizum over: -Een orlncelijk gezin". In de Jeruzalemkerk aas presidente mej. F. Jansen van Beek sprak mevr. ds. A. Pos-Breukelaar van Santpoort over een Zendingsonderwerp. In »e Groote Kerk waar mej. B. v. d. Berg Je.leiding had trad als spreker op. dr. K. J. wemer, em. predikant te Kampen. In al deze 7 füiaal-bïjeenkomsten werd voor dring gedaan van de aan de Kon. familie terzonden, telegrammen en een en ander medegedeeld van de behandeling van de huishoudelijke zaken in de Buitensociëteit. ®et het zingen van „Holland's vlag" wer den al de morgenbijeenkomsten besloten, denderden hebben zich daarna vereenigd aan gemeenschappelijke koffietafels. In de middagvergaderingen werd door ?'e sprekers herdacht de dit jaar te vieren mmderste geboortedag van willen dr. A. ïuyper. In de acht vergadergebouwen traden twee -'Kekers op die met hun onderwerpen el- «nder afwisselden en tweemaal hun refe ct hielden. In de Buitensociëteit (waar middagvergadering door de N.CS V, Peid uitgezonden) spraken prof. dr. H. psnyeweerd. hoogleeraar aan de Vrije "diversiteit, over: ..De plicht der jongere «neratie tegenover Kuyper's levenswerk" ®ds. M B. v. 't Veer. Geref. predikant te woningen over: „Geloovige levensaanvaar- In de Zuiderkerk traden deze spre- ItIS m omgekeerde volgorde op. de in de nieuwe Houtrust- gebouwen te Den Haag, van\»^0l De grootste Tentoonstelling op het gebied van voedinge en genotmiddelen, welke ooit in Nederland gehouden is Gratis te bereiken per of inclusief 1 x over stappen*. Illuminaties - Was bedrijven in werking - vakwed strijden -muziek en dans in de vroolijke „Wiener Lust- garten"Wilt U eens gezellig Uitgaan, ga dan naar de Vil Op alle tram- en buslijnen zijn enlree- kaarten voor de V 37 bij den conducteur verkrijgbaar 50 cent, waarin begrepen een overslapkaartje. HOUTRUST DEN HAAG TENTOONSTELLING VAN VOEDINGS- EN GENOTMIDDELEN Geopend 1 5 30 MeiWeekdagen 10.30 18 en 20 23 uur; Zondagen 13-23 uur. Tentoonstelling General Motors Producten: Buick, Chevrolet, Olds- mobile, Opel en Pontiac op de V 37 1565 1574 (Ingez. Med.) VEREENIGING VAN CHRIST. ONDER WIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN IN NEDERLAND EN DE OVERZEESCHE GEWESTEN. De 84e algemeene vergadering. (Vervolg van gisteren). Om 10 uur werd hedenmorgen in de Diergaarde te Rotterdam de 84e algemeene vergadering van de Vereeniging van Christ. Onderwijzers enz. voortgezet. De voorzitter, de heer G. Meima van Groningen, opende de vergadering met het doen zingen van Ps. 75 1 en 6 en gebed waarna de secr., de heer P. v. Aalten van Arnhem, las Joh. 16 1—13. De voorzitter deelde hierna mede dat tot leden van het hoofdbestuur gekozen waren in de vac. ontstaan door het overlijden van den heer C. v. Dijl te Amsterdam, de heer J. Nauta te Amsterdam en in de vac. die ontstaat door het periodiek aftreden van den heer G. Meima, drs. H. Schilp, dir. van de Chr, Kweekschool te Lelden, Met een hartelijk woord installeerde spr. beide heeren die onder applaus der vergadering aan de besturstafel zitting namen. Namens de Haagsche afdeeiing die met het toezicht daarop is belast deelde de heer J. Uittenbog.aard van Den Haag mede dat het graf van wijlen mr. G. Groen van Prinsterer op het kerkhof „Ter navol ging" te Soheveningen zich in de beste orde bevindt. De voorzitter dankte de afdeeiing voor haar goede zorgen. Hierna kwam aan de orde het referakt van den heer L. v. d. Zweep, hoofd eener Chr. school te Haarlem, over: „De nieuwe oriënteering op het terrein van de Didac tiek". In de slotzitting deed de voorzitter zin gen Ps. 118 7 en 8, waarna de secretaris las Openb. 22 8—17. Hierna was het woord aan prof. dr. W. J. Aalders, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Groningen, om te referee- ren over: „Ons werk als roeping". De voorziitter dankte den spreker voor zijn betoog en richtte woorden van dank tot de Rotterdamsche regelingscommissie voor al haar goede zorgen, waarna de vice- voorzitter tot den aftredenden voorzitter woorden van dank richtte voor wat hij voor de vereeniging heeft gedaan. Met het staande zingen van Gez. 3 2 en 3 werd de vergadering gesloten. „LUKAS". De algemeene vergadering. Onder presidium van den heer A Brakel van Rotterdam werd gisteren in de Dier gaarde aldaar de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van „Lukas", ver eeniging ter uitoefening van barmhartig heid aan Chr. onderwijzers en onderwijze ressen. De voorzitter opende de vergade ring op gebruikelijke wijze, heette allen welkom en sprak zijn blijdschap uit over het mooie werk, dat de vereeniging in het afgeloopen Jaar weer verrichtte. Spr. sprak zijn erkentelijkheid uit over de mildere be palingen der Ziektewet, zooals deze door den minister gewijzigd werd. Dit komt den patiënten ten goede en werkt gunstig voor de vereeniging. Hierna bracht de secretaris, de heer D. Zijlstra, van Rotterdam .zijn jaarverslag uit. Na eenige bespreking werd dit goed gekeurd. De eere-voorzltter, de heer K Brants van Haarlem, wees op de toename van het aantal patiënten wegens overspanning en op de wenschelijkheld van een nauwkeurig Van 't front. De berichten over de krijgsbedrijven zijn weinig belangrijk. De ontruiming van Amorebdeta wordt door berichten uit Bilbao bevestigd. De troepen van Franco zlin het dorp binnen gedrongen. De achterhoede der regeerings- troepen leverde tot het uiterste strijd. Alle belangrijke militaire voorraden ziin door de regeeringstroepén medegenomen. Over en weer beschuldigt men elkaar op nieuw van brandstichting. De stad is zwaar geteisterd. De Dultsche staatspolitie heeft in alle kiosken te Berliin alle exemplaren van En- gelsche bladen welke bijzonderheden gaven over het verhoor van den Duitschen vlieger Wandel, die heeft deelgenomen aan de be schieting van Guernica en kort daarop in handen is gevallen der Basken, in beslag genomen. Regeeringsverklaring Negrin. De regeeringsverklaring van het kabinet- Negrln is gepubliceerd. Daarin wordt o.a. gezegd, dat de regeering zich beschouwt als de bevoegde vertegenwoordigster van alle partijen, hoewel zii het betreurt, dat zij niet tevens de vakvereenigingen omvat. Zij hoopt evenwel, dat deze haar houding zui len wijzigen. .Be nieuwe regeering acht het haar voornaamste taak de volksmassa's naar de overwinning te voeren in den strijd tegen de opstandelingen en indringers, in de over tuiging dat in Spanje ge^n vrede mogelijk 13. zoolang de opstand niet volkomen is veroletterd". Zij zegt voorts ervoor te zullen zorgen, dat de orde achter het front met kracht worde gehandhaafd en geen uitwassen te zullen dulden. Zii zal in het biizonder streven naar een eenvormige leiding van de militaire operaties evenals van de poli tieke en economische actie. „In internationaal opzicht zal de regee ring den weg volgen, die door het vorige kabinet is uitgestippeld en bijgevolg pro testeert zii opnieuw krachtig tegen de be perkingen. die het niet-inmengingspact aan haar rechten van wettige regeering oplegt". Minister-president Negrin heeft ten aan zien van ziin plannen nader medegedeeld, dat. gezien het geringe aantal ministeries, de opperste oorlogsraad zal worden opge heven. Als zoodanig zal voortaan de in voltallige zitting vergaderde ministerraad optreden. De centrale staf zal gereorgani seerd worden en zijn bevoegdheden zullen worden uitgebreid. Voor humaniseering van den krijg. De niet-inmengingscommissie heeft be sloten. tot beide striidende parttien in Spanje een oproep te richten, om meer menschelljk te ziin in den striid en af te zien van bombardementen uit de lucht. In het officieele communiqué wordt ge zegd. dat alle regecringen het belang in zien van een humaniseering van het con flict en er voor zihAeen oproep te richten tot beide partijen. cEen tekst hiervoor zal worden opgesteld en in de volgende bijeen komst van de subcommissie op 24 Mei a.s. worden besproken. Ten aanzien van de Spaansche gelden in het buitenland heeft de subcommissie besloten, een vragenlijst op te stellen en deze voor te leggen aan de regeeringen die deelnemen aan de niet-inmenging. Verder besloot de subcommissie een con sultatieve technische ondercommissie te be noemen, welke belast zal worden met het uitwerken van een ontwerp tot het beletten van het vertrek of de doorreis van niet- Spanjaarden. welker activiteit van invloed kan ziin oo het Spaansche conflict. /tfatbcf metpupeuseeuen. tuuwi 1/UJPlNÏ 1*540 (Inges. Med.V fteizeu oer staatsliedil da scuacui a pabus. •UHxa.smir-Droi ufiun m. sw00 schmidt u rome sb cjauo a berluu AI sum schmidt uberl'ju koiouei deck Louoeu Aumesco a pabus sen goeriug a rome M Rustoabas a Mil it a guu goeriug u warschau öabou v ueuratu u weeueu kuis Scuusatuiss ttosMPtsi kou LEOPOLDS Louoeu GR-ÜAU0 AC Be US BA 00 PRES- Bevis U BELGRADO DR.Scuacut u BRUsseL kwusScuuscuuiss u reuené kot Beck M BOEKAREST ui PALAD/ER O LOUOeu MBEOEM V. BRUSSEL Geu. Goeriug Route Barou e heurgtu m Rome gem. gOERLUS u VEA/ené a steden waar een gonfepen- 'tfe of een overeenkomst gesloten wero Contactluu Londen POLE U'ROEMENIË -fraukr'jx) par'js-prtng-moskou indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 et IVOROL 1650 (Ingez Med.) onderzoek daarnaar in verband met de zwaardere taak bij het onderwijs. Aan de discussie hierover namen deel de heeren C. W. Berghout van Rotterdam en D. P. Bothof te Ede. De heer Brants wees op de noodzakelijkheid van cijfers ter zake. opdat kan worden aangetoond, dat de gevolgen van de verzwaring van het onderwijs funest zijn. Jth Hierna kwam aan de orde het jaarver slag van den penningmeester, den heer M. Lürhman van Rotterdam. De financieele toestand der vereeniging is gunstig. Het verslag werd goedgekeurd en de penning meester van zijn beheer gedéchargeerd. De contributie werd wederom op f. 3 be paald. Gevraagd werd die voor kweekelin- gen met acte te willen verlagen. Het be stuur deelde mede, dat dit onmogelijk is, maar dat aan de besturen is gevraagd, die te willen betalen. De heer C. W. Berghout werd als bestuurslid herkozen. VEREENIGING VAN CHRIST. GEREF. PREDIKANTEN IN NEDERLAND. Heden kwam te Apeldoorn onder presi dium van prof. J. J. v. d. Schuit, hoog leeraar aan de Theol. School aldaar de Vereeniging van Chr. Geref. Predikanten in Nederland in jaarlijksche algemeene vergadering bijeen. De voorzitter opende de vergadering op gebruikelijke wijze en riep de opgekome- nen een woord van welkom toe. Vervolgens werden in het kort de huis houdelijke zaken afgedaan. Ais referent trad daarna op ds. S. v. d. Molen. Chr. Geref. predikant te Rotter dam-Centrum, met het onderwerp ..Rich tingen in de hedendaagsche Gereformeerde theologie". Hierna werd over het referaat van ge dachten gewisseld. In de middagvergadering vertelde ds. H. Janssen, leger- en vlootpredikant in alge- meenen dienst te 's-Gravenhage van zijn reis naar Amerika, speciaal stilstaand bij het kerkelijk leven daar te lande. Ook over het woord van ds. Janssen werd van gedachten gewisseld, waarna de vergade ring op gebruikelijke wijze werd gesloten. In aansluiting aan deze algemeene ver gadering vindt morgen in de Chr. Geref. kerk te Apeldoorn de jaarlijksche Theol. Schooldag plaats. Het kaartje geeft schematisch weer de reizen van de Europeesche staatslieden van af Augustus 7)6 tot en met de laatste reis van Generaal Goering naar Venetië. De verbinding RomeBerlijn werd ge opend door het bezoek van Graaf Ciano naar Berlijn (reis no. 4) in October '36; in Januari '37 bracht Generaal Goering een tegenbezoek aan Rome, in de maand April herhaalde hij het bezoek, direct gevolgd door de reis van Baron v. Neurath in Mei reis 21 en 22). Sindsdien is de As Rome Berlijn in werking getreden. De onderlinge knooppunten verdeelden zich van Italië uit over Turkije, Oostenrijk, Joego-Slavië en Dultschland. Weenen bleef onderling verbonden door Rome en Berlijn. Frankrijk verbonden met Rusland door een militair verdrag en Tsjecho-Slowakije eveneens verbonden met Moskou, vormen te samen de as Pa rijsPraagMoskou. Daar de Kleine-entente nog weinig be teekenis heeft, nu de onderlinge belan gen verdeeld zijn, is Tsjecho-Slowakije door den Invloed van de as RomeBerlijn door zijn geografische ligging in het ge drang gekomen. In Weenen kwam 11 Juli 7S6 het Duitsch- Oostenrijksche accoord tot stand, even eens werd hier 12 Nov. '36 een conferentie gehouden tussohen OostenrijkHongarije en Italië. In Belgrado werd een Joego-Slavisch- Bulgaarsch pact gesloten (24 Jan. '37) eveneens kwam liier tot stand het Joego- Slavisch—Italiaansch pact (25 Maart '37), 1 April werd te Belgrado de raad der Kleine entente gehouden. Te Athene con fereerde de Balkan-entente (18 Febr. '37 Genêve, het vredesinstituut, blijft onge moeid en wordt den rug toegekeerd. Moskou is onder den indruk van de grootsche inwijding van het Moskou Wolga-kanaal. Wie had dat ooit kunnen denken? Moskou, dat aan een troebele en ondiepe zijrivier ligt, is havenstad gewor den en zal derhalve met de Noordelijke IJszee, de Baltische Zee en de Kaspische Zee in verbinding staan. Op 1 Mei voeren 11 vrachtbooten, waarvan de meeste tot 18000 ton groot waren, Moskou binnen. Zij werden met een oorverdoovend gejubel ontvangen. Zij kwamen van de Wolga, wa ren alle feestelijk versierd en gingen aan de kaden in de nabijheid van 't Maxim- Gorki-Park voor anker. Het MoskouWolga-kanaal is 128 k.m. lang. Het heeft echter zulk een groot aan tal bouwwerken (sluizen, dammen, water reservoirs en electriciteltswerken) dat men niet weet wat men meer bewonderen moet: de geniale wijze waarop de problemen, die zich hierbij voordeden, zijn opgelost of de arbeidsprestatie van een volk, dat door dwangarbeid dit gigantische bouwwerk vol tooide. De totale kosten bedroegen 1941 millioen roebel. Maar daarbij mag men niet vergeten, dat de arbeiders gevangenen waren en dientengevolge geen loon kregen Hoogstens werd hun een deel van hun straf kwijtgescholden of werden zij vrij gelaten. Het kanaal begint bij Ivankowo aan de Wolga, waar een gecompliceerd systeem van sluizen, een hydro-electrlsch krachtstation en een waterreservoir, ter lengte van ne gen K.M. te zien zijn. Wegens zijn uitge strektheid heet dit reservoir „De Moskou- sche Zee" (Moskovskoje More). Nabij de stad Dmitrow moest een bodemstijging van 49 meter overwonnen worden. Dit geschiedt door zes sluizen, waarvan de eerste den waterspiegel met 11 M., de tweede met 6 M. en de overige eik met 8 M. kunnen doen rijzen of dalen. Bij dit systeem van sluizen bchooren 5 waterreservoirs, die samen 19.5 K.M. lang zijn. Hierna daalt de bodem weer met 36 meter, hetgeen men door twee luizen heeft ondervangen. In de eerste sluis worden de schepen 19,7 M. en in de andere 16,3 M. omhoog- of omlaaggebracht. Bij de dammen in t Moskou-Wolga-kanaal behooren in totaal 8 hydro-electrische krachtstations, die de electrische centrale te Moskou van electriciteit voorzien. Als contraprestatie levert de centrale te Mos kou de electriciteit voor het aandrijven der reusachtige pompwerken die de stroom snelheid van het water in het kanaal re gelen. De bouw van dit kanaal stond onder de technische leiding van Sergej Jakovle- vitsch Shuk, die reeds bij den aanleg van het kanaal naar de Witte zee een leidende roi heeft gespeeld. Dit kanaal, dat in 1933 voltooid werd, loopt van het Ladoga-meer in het Onegameer en vandaar, bij Archan gel, in de Witte Zee. Bovendien bestaat al sinds Peter de Groote het Marinski-ka- naal, dat de Wolga met het Onegameer verbindt. Op deze wijze kon men een ka naalverbinding tusschen Moskou en de Witte Zee projecteeren. Men is reeds be gonnen het Marinski-kanaal, dat bij Ry binsk de Wolga verlaat, te moderniseeren en uit te diepen. Moskou als havenstad wordt door deze drie kanaalsystemen met de Witte Zee en de Noordelijke IJszee die voor de economische ontwikkeling van Sovjet-Rusland steeds meer aan beteeke nis wint, verbonden. Zoo heeft het scheepvaartverkeer op Si berië over de Noordelijke IJszee zich toch nog ontwikkeld. Sinds 1596, toen Willem Barentz Nova Zembla bereikte, koesterde men het plan, langs deze route een scheep vaartverbinding met Siberië's Noordkust te openen. Hoewel koene zeevaarders als A. E. Nordenskjöld en Fridjof Nansen, ondanks alle hinderpalen, deze reis tot een goed einde brachten, was het pas voor een mo derner tijd, waarin ijsbrekers, vliegtuigen en radio de scheepvaart konden steunen, weggelegd om een regelmatig verkeer over de Noordelijke IJszee te openen. In 1930 voeren reeds 50 handelsschepen uit Lon den, Amsterdam en Hamburg naar Siberië en sindsdien is dit verkeer elk jaar toege nomen. Deze drukke scheepvaart over de Noordelijke IJszee heeft ook Moskou's be langstelling gewekt en den wensch doen ontstaan een kanaalverbinding tusschen Moskou en de Witte Ze© tot stand te bren gen. De verhoogde belangstelling van Mos kou voor de Witte Zee blijkt ook uit 't be sluit om in de nabijheid van Archangel een scheepswerf te bouwen. Voor dit doel is op de begrooting van dit jaar 220 roebel uit getrokken, terwijl de totaalkosten op rond 500 millioen geraamd worden. De bouw van deze werf beteekent een voltooiing van de marinebasis in Murmansk en Poljarnoje, waarheen 10 destroyers, 8 onderzeebooten, een aantal mljnenleggers, een vliegtuig- moederschip en verschillende depot- en huipvaartuigen gezonden zijn. Zoodra de Oceaandestroyers, die tegenwoordig in Le ningrad gebouwd worden, klaar zijn, zal men die waarschijnlijk ook naar Murmansk zenden De marinebasis in Murmansk en Poljar noje is een duidelijk bewijs van de betee kenis die de Sovjetregeering toekent aan haar belangstelling voor de Noordelijke IJszee. Het gaat hier niet slechts om de Noordkust van Siberië, die aan het eeuwige ijs onderworpen is en geen voordeelen biedt maar om de rivieren Ob en Jenissej, waar van de mondingen voor een groot gedeelte, zelfs voor Oceaanstoomers, bevaarbaar zijn De Jenissej bijv. is over 'n lengte van 675 km. bevaarbaar. In deze gebieden bevinden zich uitgestrekte bosschen, steenkolenlagen, graphiet, oliebronnen en andere mineralen Deze natuurlijke rijkdommen, die tot voor kort nog zeer weinig bekend waren, wor den door het scheepvaartverkeer over de Noordelijke IJszee naar alle landen der wereld gebracht. Streken in Noord-Siberië, waar tot nu toe slechts beeren hulsden, komen in Ame- rikaansch tempo tot bloei. Zoo is in den laatsten tijd 80 k.m. ten Noorden van den Poolcirkel aan de Jenissej de stad Igarka ontstaan. Deze stad heeft een electriclteits- centrale, een radiostation, drie zaagmo lens, een graphietfabriek, enz. Igarka heeft een natuurlijke haven, dfe den schepen, bij ijsgang, goede bescherming biedt. Dit is slechts een voorbeeld van het nieuwe leven dat rond de Noordelijke IJszee is ontwaakt Om een-aandeel in deze ontwikkeling te Lebben en haar te kunnen beïnvloeden, was Moskou gedwongen haar bij uitstek continentale politiek op te geven en een havenstad te worden. KARL TIANDER. 3—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11