BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Woensdag 19 Mei 19!) Buitenbijts Bruikbaar tot het laatst! Ceta-Bever Prinselijk paar weer te Londen. Een receptie in het gebouw van ons gezantschap. Gistermorgen zijn H.K.H. Prinses Juliana en ZJC.H. Prins Bernhard te Londen te ruggekeerd om daar wederom aan diverse feestelijkheden ter gelegenheid van de kroning van het Britsohe Koningspaar deel te nemen. Zij zijn thans de gasten van jhr. inr. R. de Marees van Swinderen, Neder- landsch gezant te Londen. Te hunner eere werd gistermiddag in het Neder- landsch gezantschap een receptie ge houden. waar honderden leden van de Nederlandsche kolonie te Londen voor bij het Prinselijk Paar defileerden. De Prinses, gekleed in een charmant na middag-toilet van diep rose zijde, nam met innemende vriendelijkheid dc be wijzen van eerbied in ontvangst. Eerste Kamerverkiezingen. Nummering der candidatenlijsten. Het Centraal Stembureau heeft gisteren een openbare zitting gehouden ter numme ring van de voor de Eerste Kamerverkie zingen ingediende candidatenlijsten. De uitslag hiervan is als volgt voor groep 4, omvattende de provincie Zuid-Holland: 1. Chr.-Historische Unie. 2. Kath. Dem. Partij. 3. R.-K. Staatspartij. 4. Vrijheidsbond. 5. S. D. A. P. 6. N. S. B. 7. Staatk. Ger. Partij. S A.-R. Partij. 9. V. D. B minister-president op het vorige congres te Delft gesproken, ten deele bewaarheid zijn geworden. Want na de oDleving in de eerste dagen na het verlaten van den gou den standaard, is tn de middenstandszaken weder een Deriode van inzinking gevolgd, welke slechts langzaam zal verdwiinen, aangezien zii afhankelijk is van den alge- meenen economischen toestand van ons land. Is er in de wereld werkelijk zooveel ver beterd, behalve in de oorlogsindustrie en in de scheepvaart, welke de grondstoffen voor die industrie moet vervoeren? Is de algemeene politieke toestand in de wereld zoo zeer veranderd, dat wij in ons land de toekomst minder zorgelijk kunnen tegemoet zien? Toch is er geen reden tot wanhopen, om dat de middenstand een nuttige economi sche taak heeft te vervullen en in een goed geordende maatschappij onmisbaar is. Maar om zich door holle leuzen en theo rieën niet met geweld van zijn plaats te doen dringen, moet de middenstand zich met volle kracht doen gelden tegenover hen. die zijn plaats willen innemen, zelfs al weten zii dat dit tegen het algemeen belang zou zijn. De middenstander moet zich weder vrij kunnen bewegen en in zijn bedrijf niet aan alle kanten gebonden zijn door dwang- wetten. Maar individueel staat de middenstander machteloos. Wil de middenstand iets berei ken. dan is dit slechts mogelijk op één manier, door organisatie. Na deze rede werden de notulen van de vorige vergadering goedgekeurd, waarna de bondssecretaris, de hoer L. de Groot, een overzicht gaf van de werkzaamheden van den bond gedurende de eerste vier maanden van dit jaar. Het ledental van den bond bedraagt op het oogenblik 35.000. verdeeld over 277 or ganisaties. Tal van nieuwe afdeelingen en vakorganisaties traden in de laatste maan den tot den bond toe. De vergadering ging vervoleens over tot de bespreking van het financieel verslag over 1936 uitgebracht door den bondspen- ningmeester den heer J. K. W. F. van Bommel. Commissie voor vervoers- vergunningen. Vragen van den heer Vos beantwoord. Op de vragen van het Tweetie Kamerlid Vos betreffende de werkwijze en de sa menstelling van de commissie voor de ver- voersvergunningen heeft de minister van Waterstaat het volgende geantwoord: Bij de installatie van bedoelde commis sie heeft de minister, zooals uit de pers verslagen is gebleken, eenige richtlijnen aangegeven, welke als algemeene leidraad zouden kunnen dieneen. Zij zijn grooten- deels ontleend aan de toelichting tot het voor-ontwerp van wet. samengesteld door de centrale commfcsie van advies en bij stand voor het verkeersfonds. Voor openbaarmaking van deze toelich ting heeft de minister dan ook geen ter men kunnen vinden, te mindet daar hij zich vrijheid van beweging wensohte voor te behouden ten aanzien van het te zijner tijd in te dienen wetsontwerp. De nonnen, waarnaar vergunningen voor autobusdiensten worden verleend of gewei gerd, hebben geen wijziging ondergaan. Het oordeel ten deze berust in eersten aanleg bij de commissie voor de vervoer- vergunningen en in hooger beroep bij de Kroon. Toerwagenritten in den eigenlijken zin en gezelschapsritten met eenig inderdaad gemeenschappelijk reisplan zullen vrijwel steeds voor vergunning in aanmerking ko men. Overigens dient geval voor geval te worden beoordeeld, waarbij gewaakt wordt tegen verkapte autobusdiensten. Al zal bij gebruikmaking van de bedoel de bevoegdheid tot intrekking, welke eerst een jaar na aankondiging der daartoe strekkende beschikking, in werking treedt, veeial gelegenheid voor schadeloosstelling bestaan, een algemeen recht daarop te scheppen, komt niet wenschelijk voor en ook niet redelijk, waar alle vergunningen voor autobusdiensten aah een termijn van ten hoogste tien jaren zijn gebonden. De voor bedoelde intrekking voorgeschreven procedure en de mogelijkheid van beroep geven voldoenden waarborg, dat in dit opzicht niet lichtvaardig zal worden te werk gegaan. De keuring van autobussen heeft aan vankelijk inderdaad eenige vertraging on dervonden, als gevolg deels van nog on voldoende bezetting van den keurings dienst, deels van het niet verstrekken van voldoende gegevens door belanghebbenden. Het mogelijke is gedaan om de voor Pa- schen gereedgekomen autobussen te keuren en geen geva! is bekend, waarin een aan de eischen voldoende bus niet in dienst kon worden gesteld. De commissie voor de vervoervergunnin- gen is samengesteld uit personen, niet-toe- langhebbenden bij het vervoerwezen, ten einde de objectiviteit van haar beslissin gen zooveel mogelijk te verzekeren. Be langhebbenden krijgen in eersten aanleg zoowel aLs in beroep voldoende gelegenheid om hun belangen te bepleiten en deskun dige voorlichting te geven of te doen geven. Koninklijke Nederlandsche Middenstandsbond. Jaarvergadering te Amsterdam. Hedenmiddag is in ..Krasnapolsky" te Amsterdam de j aarlij ksche algemeene bondsvergadering van den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond aan gevangen. De verschillende afd. en vakorganisaties van den bond waren door een 200-tal afge vaardigden vertegenwoordigd De vergade- rins stond onder leiding van den bonds voorzitter den heer Ed. G. Schürmann, die de vergadering na een welkomstwoord van den voorzitter der afd. Amsterdam opende met een rede. waarin hii er in de eerste plaats op wees dat de woorden, door den. De vrouwen-vredesgang te Utrecht. Ruim 10.000 vrouwen getuigden voor den vrede. Een groote schare van vrouwen is gis teren naar Utrecht gekomen om getuigenis af te leggen van 'haar ernstige gezindheid voor den vrede en om anderen op te wek ken zich over het vraagstuk van oorlog en vrede te bezinnen. In twee stoeten, teza men ruim 10.000 vrouwen tellend, trokken zij in diepe stilte door de stad, met zich voerend een groot aantal spandoeken met het woord „Vrede" en allen getooid met witte bloemen of witte strikjes. Tal van extra-treinen kwamen met deelneemsters aan het Maliebaanstation aan. Om half drie werd in de Maliebaan een „vredesduif" los gelaten, waarna twee mi nuten stilte in acht genomen werden. In den stoet liepen deputateies van ver schillende vereenigingen mee, evenals de putaties uit het buitenland. Onderweg werd de optocht, zooals wij gisteren reeds hebben gemeld, door drie deputaties ver laten. Een begaf zlbh naar het stadhuis om het gemeentebestuur dank te zeggen voor de ontvangst. De andere gingen resp. naar de Nederlandsche regeering en naar het Vredespaleis. Omstreeks vier uur werd in het Jaar beursgebouw een slotbijeenkomst gehou den. waar mevr. E. J. MioleeRiem Vis uit Haarlem dank bracht aan de vele Ne derlandsche vrouwen, alsmede ook aan de buitenlandsehe vertegenwoordigsters voor hun aanwezigheid, terwijl zij verklaarde, dat de wensch der vrouwen uitgaat naar Eerbied voor het leven. Mevr. Dogi BouwmeesterRugani uit Amsterdam verklaarde, dat de vrouwen de nederigste voorbereidsters v. d. algeheelen wereldvrede willen zijn. Voorts werd nog het woord gevoerd door mevr. Marianna Philips uit Bussum en mevr. RosVrijman uit Den Haag. Mevr. C. van 't LamTeepe uit Over- veen sprak een slotwoord, waarin zij de vrouwen opriep vredes-propagandiste te blijven in woord en daad. opdat het vol gend jaar bij den 5den Vrouwen-Vredes gang 't aantal betoogsters verdubbeld zij. Buitenlandsehe vertegenwoordigsters uit België, Frankrijk, Zwitserland en Enge land hebben de deelneemsters ook nog toegesproken. De Wieringermeerpolder. Over 5 jaar inschakeling van een normale gemeente mogelijk. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot Instelling van een openbaar lichaam voor de ingepolderde Wieringermeer en nader aan te wijzen ingepolderde of in te polde ren gedeelten van het IJsselmeer, wordt het volgende ontleend: De samenstelling van de bevolking on dergaat nog geregeld wijziging, waardoor bij onmiddellijke stichting van een ge meente het plaatselijk bestuur al spoedig zou blijken niet meer een afspiegeling te zijn van de bevolking. Bovendien zal de plaatselijke gemeenschap voorshands nog niet in staat zijn uit eigen inkomsten in haar huishouding te voorzien, zoodat on getwijfeld een financieele band met het rijk zou moeten blijven bestaan, zou al thans een plaatselijk bestuur zijn taak naar behooren kunnen verrichten. Thans valt moeilijk te overzien, op welke wijze een gemeente zou moeten worden uitge rust, terwijl niet vaststaat, dat bij den ver deren opbouw geen moeilijkheden met een autonoom gemeentebestuur zouden zijn te wachten. De geheele Wieringemieer is voorloopig nog rijkseigendom, in verband waarmede het weinig zin zou hebben reeds thans tot de oprichting van een Water schap te komen. Nog tal van revisie-werk zaamheden aan de bestaande waterbouw kundige werken moeten worden verricht, waarvan de kosten door het rijk zullen moeten worden gedragen Beter dan door een waterschap kunnen deze werken wor den uitgevoerd door den bestaanden in het openbaar' lichaam te incorporeeren dienst, die met de uitvoering van deze werken vertrouwd is. Uit den aard dei- zaak zullen voorbereidende maatregelen worden getroffen, welke den overgang naar een waterschap, zoodra de tijd daarvoor rijp geacht wordt, vergemakkelijken. De werkingssfeer van het openbaar lichaam over de gemeentelijke zorg in de Wieringermeer zal zich niet langer dan over 5 jaren uitstrekken. Tegen het einde van deze periode mag worden aangeno men, dat de opbouw rich heeft voltrokken en de toestanden op verschillend gebied zich in die mate hebben geconsolideerd, dat insohakeling van een normale gemeen te mogelijk is. Het ligt in de bedoeling van dc regee ring. in de eerstkomende jaren de noodige aandacht te schenken aan de stichting van meer kleine bedrijven in de Wierin germeer. Zij meent evenwel met deze kleine bedrijven niet zoo ver te moeten gaan. dat een rationeele bedrijfsuitoefe ning in gevaar wordt gebracht. Ceta-Bever „Buitenbijts" is voordeelig in het gebruik. Smeert geweldig uit! Ze dekt met één maal! Prachtig groen, geel, oranje, rood, wit, blauw of bruin. Vernietigt schimmels en bacteriën. Frissche, pittige geur! Vraag „Buitenbijts" van Ceta-Bever! STEUN AAN DE ZOETWATER- VISSCHERU. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat het in het voornemen ligt evenals in 1936 onder bepaalde voorwaarden steun te verleenen aan zoetwatervisschers. Aan vls- sdhers, die in de zoetwatervisscherij hun uitsluitend bestaan vinden, zal op hun des betreffende aanvraag een bedrag van ten hoogste f. 93.50 per visscher worden uitge- gekeerd. Aan visschers voor wie de zoet watervisscherij het hoofdmiddel van be staan vormt, een bedrag van ten hoogste f. 55 per visscher. De aldus verkregen gelden mag de vis scher uitsluitend aanwenden voor het aan schaffen, vernieuwen of herstellen van vis- scherijbenoodigdheden in den rulmsten zin. De belanghebbenden zijn geheel vrij in hun keuze van leverancier. Geen steun zal worden uitgekeerd aan visschers, die voor steun in aanmerking komen krachtens de crislssteunbesohlkklng 1937 'drljfwant- en steekvlsscherIJnoch aan belanghebbenden in den zin der Zul- derzeesteunwet, die door den rijksdienst ter uitvoering van de Zulderzeesteunwet zijn erkend als IJselmeervlssoher. Degenen, die voor steun in aanmerking wen:-cher. te komen, moeten een daartoe strekkend verzoek richten tot de Neder landsche VisscherU Centrale, Juliana van Stolbergplein 3—4, Den Haag, '/2 K.G. BUS 55 CT. - 1 ICG. BUS 90 CT. Voor landhuizen, priëelen, schurenschuttingen. hokken en hekken. Gouden jubileum Vroom en Dreesmann. 1562 (Ingez. Meü.) Het tegengaan van lintbebouwing. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer in zake het wetsontwerp tot vaststelling van bepalingen tot het in het verkeersbelang tegengaan van lintbe bouwing langs wegen onder beheer van het rijk of op het rijkswegenplan voorkomende is ontleend Getracht is, zooveel mogelijk tegemoet te komen aan de tegen het vorige ontwerp in de Eerste Kamer gemaakte bedenkin gen. Met de destijds kenbaar gemaakte be zwaren is dan ook vrijwel volledig reke ning gehouden. De "private belangen kun nen echter niet geheel worden ontzien, omdat anders het doel. met dit wetsont werp in het algemeen belang beoogd, zou worden verijdeld. Men beschouwe dit nadere ontwerp als een ernstige poging om tot een vergelijk te komen ten aanzien van de zeer uiteen- loopende denkbeelden. Na de verwerping van het eerste ont werp bleef voor hen, die van oordeel wa ren, dat een regeling van deze materie niet modht uitblijven, omdat anders groote verkeersbelangen zouden worden geschaad, geen andere oplossing mogelijk. Door die regeling wordt het burgerlijke recht op uitweg ook wel degelijk geëer biedigd Maakt het algemeen belang het nood zakelijk. dat den rechthebbende de uitweg geheel of gedeeltelijk wordt- belet, dan ont vangt deze volledige schadevergoeding. Vertrouwd wordt, dat dit ontwerp voor de leden, die aanvankelijk geneigd waren te meenen. dat de particuliere belangen niet genoeg beschermd worden, als zij iet ten op de wijzigingen, die het eerste ont werp heeft ondergaan, ten slotte wel aan vaardbaar mag worden geacht. Het is geenszins de bedoeling, dat steeds de rechter de billijke tegemoetkoming zal vaststellen. Er zal zooveel mogelijk naar worden gestreefd met de belanghebbenden tot overeenstimmlng te komen, zoodat al leen indien een minnelijke .schikking niet mogelijk blijkt, zal behoeven te worden geprocedeerd. Dit laatste is als uitzonde ring gedacht. Het voornemen bestaat artikel 5 van het Rij'kswegenreglement en soortgelijke bepalingen te herzien, zoodra dit ontwerp wet zal zijn geworden. In vijftig jaar gegroeid tot een bedrijf met 10.000 man personeel. Vrijdag a.s. jubileert een firma, wier naam bij ons volk een zeer bekenden klank heeft gekregen. Op dien dag herdenkt de firma Vroom en Dreesmann het feit. dat vijftig jaar geleden haar eerste zaak in de Weesperstraat te Amsterdam werd geopend. Slechts één menschenleeftijd ligt er tus- schen de manufacturenwinkel .De Zon" in de Weesperstraat te Amsterdam en het grootwinkelbedrijf van thans. In die vijf tig jaren is de naam „Vroom en Drees mann" door het dagelijksch spraakgebruik tot V. en D. afgekort, tot een soortbegrip geworden, zonder hetwelk wij ons het economisch leven in onze steden niet goed meer kunnen voorstellen. De vrouwelijke helft der bevolking heeft de winkels „Vroom en Dreesmann" als onmisbare toe vluchtsoorden leeren waardeeren, waar een „ja" is op velerlei vragen en een voorzie ning in velerlei behoeften van „de practi- sche huisvrouw". De middenstandswinkel is in korten tijd tot het grootbedrijf uitgegroeid. De om standigheden voor dezen groei zijn gunstig geweest, Amsterdam beleefde in de tweede helft der vorige eeuw een tijdperk van grooten gestadigen vooruitgang. Voor wie initiatief en commercleele ta lenten had, bestonden er toen goede kan sen van slagen. Het is dan ook niet vreemd, dat juist toen, in de jaren omstreeks 1880, zoowel A. C. R. Dreesmann als W. H Vroom, wien deze beide eigenschappen allerminst ontbraken, in Amsterdam hun zaken begonnen zijn en tot bloei hebben gebracht. Door toevallige omstandigheden kwamen zij met elkaar in contact en zij besloten, ieder reeds een eigen zaak heb bende, voor gezamenlijke rekening in een ander stadsgedeelte, n.L in de Weesper straat de eerste zaak te openen, onder den naam Vroom en Dreesmann. Het magazijn in de Weesperstraat had van den aanvang af zoo'n succes, dat men al spoedig overging tot het oprichten van filialen. Naar gelang de wijzigingen, die zich in aanzien en gezochtheid der winkel straten voordeden, verhuisde ook V, en D. In 1912 vond de firma een hoofdzetel in de Kalverstraat. Deze plaats is het middel punt gebleven van het bedrijf in Amster dam. Naast dit hoofdmagazijn telt V. en D in Amsterdam nog zes verkoopfilialen. In 1892 werd de eerste zaak in Rotterdam geopend, in 1893 volgde Den Haag. HSi sindsdien hebben van Heerlen tot den Helder en van Leeuwarden tot Middelkoop vrijwel alle plaatsen van eenig belang een zaak van Vroom en Dreesmann gekregen. Het aantal verhandelde artikelen heeft de firma enorm uitgebreid, zoodat het manufacturenmagazijn is uitgegroeid tot een warenhuis, waar naast stoffen en klee- dmgsbenoqdigdheticri ook zaken voor woninginrichting, meubelen, tapijten e. d. voorhanden zijn. Alles richtte zich op een verkoop in het groot, die weer éen inkoop in het groot en een lageren prijs mogelijk maakt De in koop geschiedt in deze onderneming groo- tendeels direct bij den bijna steeds Nederlanddthen producent. Vroom en Dreesmann hebben daarbij de waarde der reclame begrepen. Op dit ge bied zijn zij mede baanbrekers geweest. In dit moderne winkelbedrijf is een groote plaats ingeruimd aan reclame en étalage voor het aantrekken van het koopend publiek. Met boeiende, dikwijls ingenieuze middelen en regelmatig adverteeren vestigt „V. en D." ai sinds jaren de aandacht van het publiek op zijn zaak en koopwaar. Zoo is de eenvoudige zaak van 1887 bin nen een halve eeuw uitgegroeid tot een concern van bijkans vijftig zaken, verdeeld over een dertigtal steden, met een perso neel van ongeveer tienduizend menschen. Op Vrijdag 21 Mei. zal de directie van de Jubileerende firma haar vele handelsvrien den. kennissen en belangstellenden ont vangen, tijdens de receptie die gehouden wordt van 35 uur in het Amstel hotel te Amsterdam. Van 23 uur gaat daar een besloten receptie aan vcoraf, waar de leiders der filialen hun gelukwenschen zullen komen aanbieden. Bij die gelegenheid zal aan elk van de beide directeuren een geschilderd portret worden aangeboden. Des morgens is er een bijeenkomst van al het Amster- damsch personeel, een goede elfhonderd personen in Krasnapolsky. Later volgt dan een feestavond voor het personeel. Door prof. dr. H. Brugmans en prof. Huib Luns is aan het magazijn in de Kalver straat een unieke gevel-decoratie aange bracht. In twintig tafereelen wordt hier de handel in beeld gebracht, zooals deze door alle eeuwen heen ontstaan en ge groeid is. Bovendien is een boekje samengesteld, waarm een historisch overzicht van het bedrijf wordt gegeven. Dit boekje wordt gratis verspreid. En tenslotte biedt de jubileerende firma aan al haar cliënten een passend cadeau aan: n.l. een verjaardag-kalender. DE SLUITING DER BOSKOOPSCHE BLOEMENTENTOONSTELLING. In elk opzicht uitstekend geslaagd. De Pinksterdagen hebben zich niet ge kenmerkt door een buitengewoon bezoek aan dc Eoskoopsche Bloemententoonstel ling. Toch was de toeloop vrij geregeld, hetgeen voor de Tentoonstellingsvereeni- glng ongetwijfeld nog veel geld in 't laatje heeft gebracht. Gisteren was het voor de verschillende groepen der ingezetenen, benevens voor de kweekersknechten in de omgeving de „gra tis dag", waarvan een dankbaar gebruik ge maakt is. Hiermede is de tentoonstelling besloten. Deze bloemententoonstelling behoort dus nu weder tot het verleden. De tcntoonstel- lingsvereeniging kan met haar Ijverig be stuur met voldoening terugzien op haar werk, terwijl en dit is het verblijdende het geheel, ook financieel, uitstekend geslaagd kan worden genoemd! Een mooie gezonde huid De huidzuiverende, huidgenezende en huid. voedende kracht van Purol, maakt de huid niet alleen mooi, gezond en fluweelzacht maar verwijdert tevens vetwormpjes, pukkels en uitslag. Gebruik voor cjelaatsverzorging witte Purol. Deze is na inwrijving onzichtbaar op de huid en daarom ook zeer geschikt voor gebruik overdag. Doos 30 en 60. ct. Tubo 45 ct. Bij Apoth. en Drogiiien, 1549 (Ingez. Med.) Maatschappij tot Nut van het Algemeen. 151ste Algemeene Vergadering. Openingsrede van den voorzitter, Heden ls in het gebouw der A.M.V.J. (4 Amsterdam de 151ste algemeene vergade ring gehouden van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. De bijeenkomst werd geopend met een rede van den voorzitter, mr. G. J. waarin hij de belangrijke resultaten de: natuurwetenschappen als vrucht uiterst intensieve, grootendeels vota onbaatzuchtige samenwerking van natuuronderzoekers der geheele were stelde tegenover de zeer onvolmaakte ken nis der maatschappelijke problemen. Wat de bestudeering en verklaring var sociale en economische verschijnselen aan gaat. zal men zich voorloopig nog va moeten helpen. Spr. wees op de groote beteekenis r het lrrationeele in elk menschenieven, ee element, waaraan de negentiende-eeuw sche natuuronderzoeker niet heeft wille gelooven. Eerst in onzen tijd rijpt het in zicht, dat zonder diepgaand begrip van h" lrrationeele ons leven, het leven van de menschheid in haar geheel, niet is te ver staan. Het inzicht is dan ook doorgebroken, da geenszins de kennis van het enkele con crete feit de alleen zaligmakende is. Onze maatschappij blijft de taak opge legd, de verwerving te bevorderen van in zicht en verdieping. Meer dan ooit behoo in onzen tijd door ons allen met inspan ning van alle krachten naar de verwezen lijking dier roeping te worden gestreefd Het komt spr. niet twijfelachtig voor dat wij zullen moeten zorgen, dat het bru levensgeweld ons niet in zijn greep krij Daartoe is noodig, dat de dreigende gevn- ren worden onderkend. Spr. noemde er eende overaccentuatie, waaraan onze t in menig opzicht lijdt. Overal moet, h" koste wat het wil, de massa worden be reikt en de massa laat zich nu eenmaa' slechts bereiken door het klaterende, he oppervlakkige, het grove. Het onbelangrijke draagt het kleed van het gewichtige. Sport wordt tot sensatie, spel wordt doodelijke ernst. De simpelste dingen worden in de heftigste bewoordln gen geuit. Zoo wordt heel het volk in een voortdurenden toestand van overpri ling gehouden. Komende tot het werk der maatschappij, herinnerde spr. aan de poging van de com missie voor bibliotheekwezen den lezer tot verdieping te brengen, hem te nopen na te denken over het gelezene en daarover een oordeel uit te spreken. Onder de be proefde leiding van dr. Steenbergen is een enquête ingesteld onder de lezers der departementale bibliotheken, teneinde le ervaren, welke boeken den grootsten indruk op hen hebben gemaakt of welke boeken zij bovenal hebben bewonderd of llet- gekregen. Verder wil men een poging doen, in de departementen belangstelling te wekken voor het genieten en begrijpen van muziek. Zelfs durfde spr. de hoop uit te spreken, dat het de maatschappij binnen africn- baren tijd gegeven zal zijn, algemeene be langstelling te wekken voor onze vader* landsche dichtkunst. Spr. opperde voorts het denkbeeld van de instelling van een kleine, permanente pro- naganda-commissie, waarin ook gewone leden zitting kunnen hebben. Die commis sie zou zich dan. onder meer, met Jonge mensehen in verbipding moeten stellen om met hen te overleggen, op welke wijze het departement ook hun wenschen en belan gen zou kunnen dienen. Spr. wekte tenslotte allen op hun beste krachten te wijden aan het doel de: maatschappij. R.K. Staatspartij en „Actie-Bouwman". Tusschen de R.-K. Staatspartij en de „Actie-Bouwman" (actie der kleine boeren) worden besprekingen gevoerd, welke ten doel hebben de partij van den heer Bouwman nog vóór de ver kiezingen in de R.-K. Staatspartij I» doen opgaan. (Hbld.l OPBRENGST DER RIJKSMIDDELEN. De directe belastingen hebben tot ultimo April opgebracht f. 42.253.259,41 (vorig jaar f. 43.830.098.830). De raming voor het ge" heele belastingjaar bedraagt f. 110.300.000. De overige middelen brachten in Apr" jd. op f. 34.489.306.43 (raming f.31.143.7501, tegenover f. 28.705.453.85 in April 1936. De opbrengst over de eerste 4 maanden van dit Jaar was f. 133.704.527.01 tegenover f. 115.017.689.53 over hetzelfde tijdvak W het vorig jaar. VERSPREIDE BERICHTEN. Op 80-jarigen leeftijd is te Middel burg overleden de heer J. W. A. F- vaJ Maren Bentz van Berg. gepensionneem vice-admiraal titulair en oud-lnspecte" van het Nederlandsch loodswezen. Oe overledene, die ridder was in de oio van den Nederlandschen Leeuw en w Oranje-Nassau, kwam als kapitein terjf in kwaliteit van inspecteur van het loo® wezen te Vlissingen in 1900. In 19°6 voy zijn benoeming tot Inspecteur-generaa) Bij K, B. is met ingang van 1 J"nl K noemd tot burgemeester der gemeem Het Blldt (Friesland) G. H. Kupenis. De heer Kuperus is 39 Jaar, geboren Oldeberkoop en thans secretaris vfu Ooststellingwerf. 2—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10