BINNENLAND Ons Kort Verhaal JtóeJaargangLEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 18 Mei 1937 Derde Blad No. 23663 „Wie een kuil graaft voor een ander Het Prinselijk paar in Engeland. Bezoek aan de Koninklijke tuinen van Sandringhara. HKM. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard brachten de Pinksterdagen door op Anmerhali in Nortolk, de bezitting van Sir John Maffey. Zondagmiddag hebben eij een bezoek gebracht aan de Koninklijke tuinen van Sandringham in gezelschap van Koningin Maud van Noorwegen. Zondagochtend woonde het Prinselijk paar, eveneens met Koningin Maud, den dienst bij in de Westnewton kerk van San- dringham Estate. De „lava" naar Spithead vertrokken. Gisterochtend om twaalf uur heeft Jfr. Ms. kruiser ,,Java" de haven van Nieuwediep verlaten om zich naar de vlootrevue te Spithead te begeven. Om kwart voor elf begaf vice-admiraal T. L Kruys, die, zooals men weet, onze marine zal vertegenwoordigen, zich aan boord. De kruiser werd getrokken door de 6leepbooten „Utrecht" en „Nestor". Eenige duizenden belangstellenden waren bij het vertrek aanwezig. Commandant van de „Java" is overste J. J. A. van Staveren. politiek rumoer te utrecht. minister koht naar ons land. Naar wij vernemen zal de minister van Buitenlandschc Zaken van Noorwegen, de heer H. Koht, heden naar ons land komen, leneinde een bespreking te houden met mi nister De Graeff. Na deze conferentie zal de Noorsche mi nister zich naar Brussel begeven en daar zijn Belgischen collega ontmoeten. Vervol gens zal hij naar Geneve gaan ter bijwo ning van de Volkenbondvergadering. Minister Koht zal per vliegtuig reizen en zcti omstreeks drie uur hedenmiddag op Schiphol aankomen. minister slingenberg uit duitsciiland terug. Behoefte aan „melkers" en paardekncchtcn Omtrent de reis. die de minister van So ciale Zaken. mr. M. Slingenberg naar Dultschland gemaakt heeft ide minister is Zaterdagavond teruggekeerd iwaarbij hij vergezeld was van eenige hoofdambtena ren. vernemen wij het volgende: Gedurende zijn reis en de verschillende bezoeken in Duitschland had de minister gelegenheid, een bezoek te brengen aan een aantal Nederlandsche arbeiders, die in Mecklenburg als landarbeiders werkzaam zijn. Deze arbeiders. - afkomstig uit Zecuwsch Vlaanderen, onder wie twee ge huwden, die hun vrouwen hadden meege nomen. hebben uitvoerige mededeellngen aan den minister gedaan omtrent hun er varing ter plaatse opgedaan. De voeding, alsmede de woning, waarin deze arbeiders gehuisvest zijn, werden door allen zonder voorbehoud in orde bevonden. De lobnen waren zoodanig, dat dr. Kap- ma. de Nederlandsche rijksconsulent voor de arbeidsbemiddeling in Duitschland, een niet onbelangrijk bedrag aan overgespaar de gelden van hen in ontvangst kon ne men, Deze gelden worden via de clearing naar Nederland overgemaakt en te hunner vrije beschikking gesteld. De betrokken arbeiders hadden gelegenheid enkele wen schen, die zij hadden, naar voren te bren gen. Deze wenschen werden door den mi nister besproken met den bedrijfsleider van den werkgever, die op grond van de om standigheid, dat hij over de arbeidspres tatie van de arbeiders volkomen tevreden was, terstond bereid was, de wenschen in te willigen. Het bleek den minister, dat er in de landbouwbedrijven in Duitschland nog croote behoefte bestaat, in het bijzonder aan goede melkers en paardeknechten. de nederlandsche periodieke pers. Dezer dagen vergaderde te Amsterdam te Ver. van Uitgevers van Nieuwsbladen en Tijdschriften „De Nederlandsche Perio dieke Pers" onder voorzitterschap van den neer A. J. g. Strengholt. Tot eere-lid van de vereenighig werd benoemd de heer M. E. h. Warendorf. die neer dan 12Vi jaar als bestuurslid de ver- eeniging heeft gediend. Op voorstel van het bestuur werd be sloten tot invoering van een periodieken- bescherming voor uitgevers, terwijl tevens net moeilijke onderwerp: „Saneering van bet colportagewezen". werd aangesnoden. Besloten werd ten deze samen te werken met andere vereenigingen op reclamege- bied alsmede met de middenstandsbonden en andere organisaties, waarin adverteer- °ers vertegenwoordigd zijn, bond van bedrijfsautohouders in nederland. Het vrachtauto-materieel zal worden gecontroleerd. De B.B.N.. onder leiding van Oud-Minis- wr van Waterstaat, het Kamerlid ir. M. C. T Bongaerts. organiseert een controle van bet vrachtautomaterieel in ons land op verkeersveiligheid en zal in samenwerking met het Wetenschappelijk Bedrijfsauto In stituut. dat deze controle zal uitTOeren vol-, "is toepassing van de reglementen van Bureau Veritas in Partis, op den weg bren- Jj® een automobiel voorzien van de noo- a'ïe apparaten teneinde op marktdagen in velschillende plaatsen van ons land het beclrijfcauto-materieel te gaan controleeren. Het is de bedoeling, dat deze wagen een °Pbt door ons land zal maken en plaats voor plaats en district voor district zal be tteken teneinde de automobielen van de ohifsautohouders te onderzoeken wat be- Iteft hun remmen, stuur, verlichting, vol- oeiis wettelijke voorschriften niet alleen, ook zal onderzoeken de bedriifs- '-'•erheid van dit materiaal, wat betreft motor, gangwissel, banden, enz. Kloppartij te Alphen. Op enkele punt van Utrecht is het gis- leimiddag eenigszins rumoerig geweest, doordat in de volte de auto's met N.S.B.'ers van de Hagespraak te Lunteren komend, dikwijls langen tijd moesten stilstaan, welk oponthoud door de inzittenden werd ge bruikt om den voorbijgangers, die 't drukke verkeer gadesloegen, allerlei verkiezings leuzen toe te roepen. De omstanders ble ken daarvan echter in vele gevallen njet gediend. Op een der plaatsen werd met een steen een ruit van een autobus inge worpen, waardoor enkele personen licht ge wond werden. Op een ander punt wierpen omstanders met eieren naar de inzittenden van de bussen. Op meer dan een plaats heeft de politie van den gummistok ge bruik moeten maken om de orde te her stellen. Gisteravond hadden zich te Alphen ver schillende jongelui opgesteld in de omge- vmg van de Hof brug, die de daar uit de lichting Utrecht naar den Haag gaande auto's en autobussen met N.S.B'ers gade sloegen en nariepen of met voorwerpen als sinaasappels naar de passeerende auto's gooiden. Voorts vernamen wij, dat een vlag van een passeerende autobus werd getrok ken. De bus stopte en de inzittenden een afdeeling W.A.-mannen, stapten uit en trokken hun koppelriemen, waarmede zij op de jongens en het passeerende publiek insloegen. Hierbij werd door een der N. S. B.'ers een ruit van de woning van 't pand van de fa. J. stuk geslagen, doordat hij missloeg. Het publiek bemoeide zich met liet geval en weldra werd het een formeele kloppartij, waarbij aan beide zijden ver- scnillende personen bloedend werden ver wond; zij moesten zich onder heelkundige behandeling stellen. De politie was spoe dig ter plaatse en voerde een charge uit, v.aarop men spoedig uiteenstoof. Proces verbaal werd opgemaakt. ZEVENDE NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG. De Nationale Oxfordgroep bijeenkomst. Enorme belangstelling. Sluiting der massale meetings. De groote nationale bijeenkomst van de Oxford-groep te Utrecht heeft een einde genomen, d.w.z. de massale meetings. Wel zal in de komende dagen de arbeid van het persoonlijk contact voortgang heb ben en daartoe blijven een groot aantal buitenlanders en Nederlanders nog eenigen tijd te Utrecht logeeren. Er heeft voor de bijeenkomsten, die met Hemelvaartsdag begonnen zijn een ongekende belangstel ling bestaan. Autobussen en extra-treinen hebben een enorm aantal meetingbezoekers naar de Bisschopstad vervoerd. Niet alleen uit ons land, maar ook uit andere naties, niet alleen uit Europa, maar uit alle werelddeelen waren menschen gekomen, die den levensvorm der Oxfordgroep aan vaard hebben. Er waren vooral belangrijke contingenten uit Scandinavië en Engeland gekomen. In totaal waren 25 naties ver tegenwoordigd. Uit Schotland trok een groep doedelzakspelers, onder leiding van captain Loudon Hamilton, in wiens kamers te Oxford de groep in 1921 haar arbeid begon, dc aandacht. Dc belangstelling was meermalen zóó groot, dat men behalve de Groentenveiling, welke aan zesduizend personen een zit plaats bood, terwijl nog velen aan de zij kanten konden staan of buiten op kisten konden zitten, ook nog de Tivoli-zaal in gebruik moest nemen. Een geluidsinstalla tie zorgde dat het gesprokene overal goed verstaanbaar was. Behalve de groote samenkomsten op de Zon- en feestdagen (er werden er dan drie op één dag gehouden i werden in de week des avonds in Tivoli bijeenkomsten ge houden terwijl overdag bijzondere vergade ringen waren belegd voor bepaalde groepen. Er had een juristenlunch plaats onder leiding van jhr. mr. A. K. C. de Brauw. uit Den Haag. waaraan veel advocaten, leden van het O.M., alsmede hooge departements ambtenaren aanzaten. Voorts kwamen driehonderd artsen bijeen onder leiding van dr. Royer, directeur van het Amster- damsch Diaconessenhuis. De burgemeesters vereenigden zich aan een koffiemaaltijd op Nijenrode, welke werd geleid door den burgemeester van Zeist, jhr. mr. v. Holt-he tot Echten, de predikanten vereenigden zich in het N.V.-Huis te Utrecht. Verder wer den bijeenkomsten voor huisvrouwen en voor de schooljeugd gehouden en hadden een dames- en een professorenlunch plaats. Voor kellners, taxi-chauffeurs en theater bedienden was een nachtmeeting in Tivoli belegd. Ook gisteren zijn weer verschillende drukbezochte bijeenkomsten gehouden. Zij droegen altijd hetzelfde karakter van de voorgaande bijeenkomsten, inzonderheid 't binnentreden van de internationale deel nemers wekte groote ontroering. De natio nale bijeenkomst is gesloten met het voor lezen van Openbaring 7 12. waaraan de metropollet van Britsch-Indië enkele ge dachten vastknoopte en de verwachting uitsprak, dat de menschen hun vertrouwen op God zullen stellen. 4 Naar schatting hebben de vier meetings op Eersten Pinksterdag en de acht op Tweeden Pinksterdag in totaal ruim zeven tigduizend belangstellenden getrokken. Daarbij zijn niet meegeteld, die bulten ble ven en door de aangebrachte luidsprekers installatie de meetings volgden. Ook dit zijn er ettelijke duizenden geweest. ridderhuldiglng door het „fonds-ridderdagen". Dl de Koningszaal van „Artis" heeft de stichting „Fonds Ridderdagen" negen rid ders in de Militaire Willemsorde beneden den rang van officier, die veertig jaar ge leden deze orde verwierven, gehuldigd. Demonstratie tegen het ongeloof. Te Utrecht is de zevende Nederlandsche Katholiekendag gehouden, welke door tal van hoogwaardigheidsbekleeders en dui zenden uit het geheele land is bijgewoond. Het onderwerp, dat op wensch van het Episcopaat aan de orde was gesteld, was hetzelfde als dat van het schrijven, dat de bisschoppen op 10 September j.l. aan de Nederlandsche Katholieken hebben ge richt: „De aldoor wassende vloed van god loosheid en heidendom, die de wereld met ondergang bedreigt". Dertienduizend per sonen kwamen gisterochtend bijeen op een terrein aan de Croeselaan. Te elf uur droeg de Aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. J. de Jong een pontificale H. Mis op. Op het Presbyterium namen plaats de pauselijke internuntius mgr. P. Giobbe, de bisschop van 's Hertogenbosch mgr. A. F. Diepen, de bisschop van Roer mond, mgr. G. Lemmens en de bisschop van Haarlem mgr. J. P. Huibers. Op de eere tribune bevonden zich o.m. de burgemees ter van Utrecht, mr. dr. ter Pelkwijk, de gezanten van Oostenrijk en Polen de excel lenties Blexick en W. Babinsky. z.exc. mr. J. R. H. van Schaik, z.exc. mr. dr. L. H. Deckers, z. exc. prof. dr. H. Geissen, de garnizoenscommandant P. J. A. Bartels, prof. dr. P. J. M. Aalberse, mr. D. A. P. N. Kooien, mr, C. Goseling en vele vertegen woordigers van religieuze, sociale en lief dadige organisaties. Tot tekstwoord had de bisschop gekozen de spreuk: „Al wie in hem gelooft, zal het eeuwig leven hebben". Aan het einde der predikatie legden de duizenden een geloofsbelijdenis en een eed van trouw aan de kerk af, door gezamen lijk op de hun door den bisschop gestelde vragen te antwoorden met een luid „Wij gelooven "en „Wij zweren". De middagvergadering. Hetzelfde terrein aan de Croeselaan was des middags zoo goed als gevuld, toen na het gezamenlijk zingen van het „Venl Creator", prof. dr. A. K. M. Noyons, voor zitter van het plaatselijk comité van voor bereiding woorden ter verwelkoming sprak. De voorzitter van het hoofdbestuur der Ned. Katholiekendagen, mr. A. J. M. J. Baron van Wijnbergen sprak de openings rede uit. Juist in dezen tijd, zoo betoogde hij, waarin de meening, dat men het zon der god stellen kan, hand over hand toe neemt, moeten allen, die in God en Chris tus gelooven. openlijk hun afhankelijkheid van God getuigen. Een grooter liefde dienst kan aan het volk worden bewezen, dan het geloof te doen bewaren. Het geloof geeft kracht om de rampen der geestelijke en lichamelijke armoede en de werkloosheid te dragen. Spr. prees het voorbeeld van godsdienst zin en van zorg voor het vaderland, dat H.M. de Koningin geeft en sprak heilwen- schen uit aan Prinses Julianan. Telegrammen van trouw en aanhanke lijkheid werden verzonden aan den Paus en aan H. M. de Koningin. Prof. dr. Gerard Brom uit Nijmegen be gon zijn rede over ..Dé' eer van God" met een lofprijzing van de majesteit Gods. Bij allen strijd voor de eer van God, al dus spr., waardoor wij ons eigen heil be vechten. dienen wij te denken aan dat groote gebod dat met liefde tot God on verbreekbaar verbonden is de liefde tot de naasten. Ook de godzoeker, ja de godshater is onze naaste. Wij betuigen onze trouw aan God eenvoudig door toewijding aan de menschen, en het beste bewijs van toewij ding dat wij iemand kunnen geven, is god te loeren kennen of hem god weer te laten vinden. Na de rede van prof. Brom sprak de aartsbisschop, mgr. dr. J. de Jong, een op wekkend woord om in den strijd tusschen goed en kwaad dien wij thans beleven, als katholieken door voorbeeld en gebed de eer Gods te bevorderen Indien alle katholie ken in de praktijd des dagelijkschen levens hun geloof ten volle beleven, zal daarvan een groote uitwerking ten goede uitgaan op de niet-geloovigen. Receptie ten stadhuize. De vier bisschoppen en de pauselijke internuntius, vergezeld van minister van Schaik. het hoofdbestuur der Nederland sche katholiekendagen en het plaatselijk comité van voorbereiding zijn na afloop der middagbijeenkomst ten stadhuize door het gemeentebestuur ontvangen waar bij de burgemeester van Utrecht, mr, dr. ter Pelkwijk een begroetingsrede uitsprak, welke door den aartsbisschop beantwoord werd. In de avondvergadering, welke in de groote zaal van Tivoli werd gehouden, sprak prof. dr. F. Weve, o.p. over „De gods- onteering". Prof. F. Weve heeft aan het eind van zijn redevoering mededeeling gedaan van een heiligschennende daad. welke gister avond in de Kathedrale kerk aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht ontdekt was. Toen de priester bij den aanvang van het Lof opging naar het Tabernakel om het Allerheiligste uit te stellen, schoof hij de zijden gordijnen welke aan het Taber nakel voorhangen op zij en zag tot zijn ontsteltenis. dat een heiligschennende hand daar een Godsonteerende brochure in geel omslag en met den titel: De misdaden Gods. had geplaatst. In de ochtendvergadering van heden heeft mr A. Diepenbrock, leeraar aan het Seminarie Hageveld en secretaris van het bureau „Actie voor God" over het onder werp: „Terugkeer tot God" gesproken. met luchtvaartsymbolen ver sierde ramen op schiphol onthuld uit het Fransch door M. de R. De heer Grantolot is de eigenaar van het magazijn in laken en wollen stoffen, gele gen aan het Vroedhuisplein no. 6. Tegen twaalven heeft een van zijn klan ten het hoofd binnen de winkeldeur ge stoken en geroepen: „Morgen, meneer Grantolot! Ik zal straks het meisje even zenden om een meter grijs serge. Dag. meneer". Mijnheer Grantolot is gaan zoeken tus schen de balen stof naar het stuk grlis serge, maar hfj heeft het niet kunnen vin den. Blijkbaar is het grijze serge uitver kocht. Wanneer hem dit gisteren overkomen was, zou hü eenvoudig bij zichzelf over legd hebben: „Daar ik geen grijs serge meer in voor raad heb. zal ik mevrouw X. vragen, vier- en-twintig uur geduld te hebben en ik zal een telegram zenden aan den groot-hande laar te Roubaix". Dienzelfden ochtend echter had zijn con current en overbuurman, mijnheer Char- plat, no. 12 Raadhuisplein, hem door een winkelbediende laten vragen, hem een meter lint te verkoopen. Om die reden meent hij op zijn beurt nu wel het recht te hebben een gelijken dienst te vragen. Dus beveelt hij zijn jongsten bediende: .dongen, loop eens gauw naar den over kant en verzoek mijnheer Charpiat mii een meter grijs serge van frs. 3 te willen geven". Toen het grijze serge in zijn bezit was, maakte hij zich gereed het voor mevrouw X. in te Dakken. Maar ouder gewoonte en bijna werktuigelijk, meet lui het eerst. „Wat is dat? Droom ik? Neen. dit stuk meet maar zeven en negentig centimeter". Hij meet het opnieuw, twee, drie, vijf maai. Geen twijfel aan: het meet maar zeven en negentie centimeter. „Zoo zoo. Charpiat. dat is dus jouw manier: zeven en negentig centimeter in Dlaats van een meter' Kijk. kijk, 't doet me plezier dat te weten". lederen dag tegen éénen komt mijnheer Collery. de onderwijzer, op zijn weg naar school, langs den winkel van Grantolot. Vandaag houdt Grantolot hem staande. .Alles goed. meneer Collery? Niets noo- dig?" „Neen. dank u. niet dat ik weet". „Nu. als u soms eens iets mocht koopen, zou ik u raden liever bij mij te komen dan bil mijn collega Charpiat Ik zeg dat niet enkel, omdat Charpiat een concurrent isKrik. hier zijn drie francs. Vraag mij niets, maar neem de moeite om even naar Charniat over te steken Koop een meter grijs serge en breng mii dat. dan zal ik u iet; laten zien. waarvan u zult oDkliken". Mijnheer Collery doet zooals hem gezegd is en komt met zlin naiklc terug. Grantolot biedt hem zijn meter aan. „U hebt voor een meter betaald, niet waar, meneer? Hoeveel centimeters heef* een meter? Honderd, niet waar? Juist, nu, gaan wi.i meten. Wel. hoeveel krijgt u! Zeven en negentig centimeter? Juist! Dat wou ik u alleen maar even doen opmerken. Tot weerziens, meneer!" lederen dag om kwart over eenen komC mijnheer Chaumette, de ontvanger, langs den winkel van Grantolot. on weg naar zijn bureau. „Morgen, meneer Chaumette", zegt Gran tolot. .Niets noodig? Nu, als u eens wél wat noodig mocht hebben, raad ik u aarr liever bii mij te koopen dan bit Charniat". Mijnheer Grantolot heeft reeds dri« francs aan mijnheer Collery aangeboden om een meter grijs serge bil mijnheer Charpiat te koopen: nu doet hil hetzelfde voorstel aan mijnheer Chaumette, Mijn heer Grantolot had mijnheer Collery zijn meter aangeboden om dc gekochte waar te meten. Nu doet hij hetzelfde bij meneer Chaumette. „Zeven en negentig centimeter, zegt ir, meneer Chaumette? Juist! Juist! Dat wou ik u alleen maar even doen opmerken!" Toen Grantolot dien avond om half acht zijn winkel sloot, voelde hil zich uiterst vol daan. Van één uur tot zeven uur zijn twee en zestig menschen zijn winkel voorbijge gaan. Aan allen heeft hij drie francs ge geven, wanneer zll bij Charpiat een meter grits serge wilden koopen. Dat grapje heeft hem een aardige duit gekost. Maar. kan hii er niet op rekenen, dat die twee en zestig menschen voortaan, bii hem zul>n koopen in plaats van bil Charpiat en dat zij bovendien overal zul len rondbazuinen wat zij met eigen oogen gezien hebben? Met bijna dansenden tred begeeft hij zich naar het café des Arts. Reeds heeft hij tal van vrienden de hand gedrukt: reeds heeft hii absinth besteld: daar treedt Charpiat het café binne: Van verre al roept hij Grantolot toe: „Goeden avond. Grantolot! Laat mij jo allereerst mogen bedankenJe zult merken, dat je met geen ondankbare te doen hebt. en „Waarvoor wil je me bedanken. Char piat?" „Wel je hebt mij vanmorgen toch eea meter lint gegeven?" En in tegenwoordigheid van mijnheer Collery en meneer Chaumette en vele an deren. die dien dag een meter grijs sergo bli hem zijn komen koopen vervolgt Char piat zonder te vermoeden, welken indruk zijn woorden maken: ..Stel je voor, dat ik vanmorgen, toen ik den winkel opende, nergens mijn meter kon vinden en mii maar niet kon herin neren, waar ik dien gelegd had. Een kwar tier lang heb ik tevergeefs in alle lader» gezocht en ik zat leelijk in de verlegenheid. Toen kreeg ik den gelukkigen inval. Gran tolot. aan jou om een meter lint te vragen. Dat lint heeft mii den geheelen dag als maatstok gediend en. ik weet niet waar om maar het was een zeldzaam gunstige dag voor den verkoop! Nogmaals, beste Grantolot van harte bedankt!" dengedeeltc van hel raam word! ingeno men door een deel van de wereldkaart, waarop de K. L. M.-route AmsterdamBa tavia is aangegeven en waarop de wapens van beide gemeenten prijken. Het recht- sche vak bevat een gestyleerden Neder landsehen Leeuw, waaronder de woorden. „Nationaal Luchtvaartfonds". Deze ramen zijn onder groote belangstel ling namens de Kon. Ned. Ver. voor Lucht vaart. de K. L M.. de K. N. I. L. M. en het Comité vliegtocht Nederland—Indië door generaal Snijders aan mr. Kropman, die als wethouder van de handelsinrichtingen het gemeentebestuur van Amsterdam ver tegenwoordigde. overgedragen. Met groote dankbaarheid zijn de ramen aanvaard. de landdag der n.s.b. Generaal Snijders biedt weth. Kropman de ramen aan. De hoofdstedelijke luchthaven Schiphol is weer een bezienswaardigheid rijker ge worden. In het fraaie bovenrestaurant in het stationsgebouw zijn drie fraaie glas- in-lood-ramen naar het ontwerp van den kunstenaar Jaap Gidding aangebracht Drie toepasselijke ramen. die het toch ïeeds aanlokkelijke interieur nog aanmer kelijk verfraaien Het linkergedeelte is een gestyleerde weergave van de bekende K L. M.-affiche. waarop de Vliegende Hollander staai afgebeeld, waarboven een machtig K.L.M.-verkeersvliegtuig zweeft. Het mid- Aantal aanwezigen op 65 a 70 duizend geschat. Lunteren en omgeving hebben gisteren een drukte van belang beleefd. Op het ruim veertien H.A. metende, met bosschen om zoomde heideveld nabij den Goudsberg. welke terreinen thans het eigendom zijn van de N.S.B.-stichting genaamd „Natio naal Tehuis", heeft de Nationaal-Socialis- tische Beweging in Nederland haar twee den landdag of zoogenaamde „Hagespraak" gehouden, waaraan het bezoek veel grooter is geweest, dan bij de meeting op den Tweeden Pinksterdag van het vorig jaar. Er werd ons een cijfer opgegeven van tusschen de 65 en 70 duizend bezoekers. De commissaris van politie te Ede, de heer H. J. P. Hulsman, die de leiding der orde- en verkeersmaatregelen had, verklaarde deze schatting aan den vcorzichtigen kant te achten en meenden van minstens 70 dui zend menschen te kunnen spreken. 4 4 Het ianddagveld had hetzelfde aspect als liet vorig jaar. Veel driekleurige en oranje vlaggen waren er en wederom breede en lange zwart-roode winpels achter het hoog gelegen sprekerspodium. De groote bronzen N.S.B.-klok, geflankeerd door twee kleine modellen er van, welke naar Indië zullen worden gezonden en daarom de „Java" en „Sumatra" gedoopt zijn, bevond zich op de scheiding van de vergaderruimte en het recreatieterrein, met de vele druk bezochte consumptietenten aldaar. Te ongeveer twaalf uur werden, na een verwelkoming der groote menigte door den heer C. van Geelkerken, de klokken geluid en even daarna vertoonde ir. A. A. Mussert zich op het sprekerspodium, begroet met vele hoera's en houzee-salvo's. Na het zeg gen van een vers door den heer Adr. van Hees, werden achtereenvolgens tien mt- nuten-speeches gehouden door de heeren H. J. Woudenberg, uit IJmuiden, J. Hoge- wind uit Amersfoort, graaf M. de Marchant et d'Ansembourg uit Amstenrade. J. Dekker uit Goes en ds. G. van Duyl uit Hilversum. Uit deze redevoeringen, alle min of meer van propagandistischen aard. releveeren wij hier de mededeeling van den heer Hoge- wind, dat het N S B.-ledental in Indië thans ongeveer 5000 bedraagt. 9 Omstreeks drie uur verscheen de N.S.B.- leider, ir. A. A, Mussert, wederom op het podium, nu om de eigenlijke landdag-redo uit te spreken. Hij werd opnieuw luide toe gejuicht. Zijn toespraak was getiteld: „Onzestrijd om een gaaf volk" en hield voornamelijk beschouwingen in over het doel en den geest der nationaal-socialistische bewe ging, zooals de heer Mussert een en ander reeds menigmaal uiteengezet heeft in het openbaar, beschouwingen dan neerkomende op een uitspraak, dat kapitalisme, marxis me, communisme en de democratie vernie tigende krachten zijn. welke alle werken aan de ontworteling van ons volk, door, ge lijk spreker zeide, „klassenwaan. klassen strijd, partijzucht en schotjesgeest". Allo politieke partijen, van „Duymaer tot Lou de Visser", aldus verklaarde ir. Mussert, staan thans tegenover ons, maar wij gaan niet op de vlucht, maar attaqueeren. in weerwil van de zwarte hemden-, ambtena ren-, colportage-, demonstratie-, vlag- en radioverboden. Spr. behandelde vervolgens uitvoerig.het incident dat is voorgevallen aan dc over zijde van het IJ. waarin hij volhield, dat hij was aangevallen en zich daartegen moest verdedigen. Spreker besloot met te zeggen, dat onder alle omstandigheden „de beweging mar cheert en de a.s. verkiezingen slechts een incident in het N.S.B.-leven zijn". Na de rede werden weer de drie klokken geluid, speciaal nu. zooals de heer Mussert zeide, „voor Indië. waar de leden der be weging een derde van de benoodigde gel den voor het strijd- en verkiezingsfonds hebben bijeengebracht". De meeting werd besloten met een défilé voor den leider. „Het N. v. d. D." de heffing op boter. De heffing op boter is voor de weck van 16 tot en met 22 Mei, behoudens tusschen- tijdsche wijziging, wederom vastgesteld op f. 0.75 per K.G. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit van 13 Mei 1937 is op zijn verzoek aan mr. J. Ch A. M. van de Mortel eervol ontslag verleend als lid van het algemeen college van toezicht, bijstand en advies voor het rijkstucht- en opvoe dingswezen, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. De gewone audiëntie van den minister van sociale zaken, zal morgen niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIË. de gouverneur-generaal naar tjipanas. De Gouverneur-Generaal zal van Don derdag a.s. af eenigen tijd doorbrengen op het buitenverblijf te Tjipanas. Daarna zal bij in Juni wederom naar Batavia terug- keeren, in verband met de volksraadzitting. Ook in Augustus zal de Gouverneur- Generaal op het paleis te Batavia vertoe ven.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9