DOUWE EGBERTS Tfföt De Volkenbond en het koloniale vraagstuk LEiOSCH DAGBLAD - Vierde Blad Dinsdag 18 Mei 193] KERK- EN 5CH00LNIEUWS 0ft3 juuvten -óétek/ 1755 In hoofdzaak van economisch belang RECHTZAKEN Voor rechtszaken en contracten: PREDIKBEURT. BOSKOOP. Geref Gem.: Heden nam. halfacht. ds. IIonkooD van den Haag. NOORDWIJK AAN ZEE. Geref. Bond (Julianaweg 281: Woensdag- r.am. 8 uur, ds. W J. Lokhorst., van Hll- v ersum. NED HERV. KERK. Bedankt: voor Arnhem (toez.) A. K. Straatsma te 's-Gravenhage; voor Balk (Fr.* R. C. G Troelstra te Halle. GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar ten Post iGron.) Js. V. d. Linden, cand. te Leeuwarden. ZILVEREN JUBILEUM VAN DS. G. ELZENGA. Morgen viert ds. G. Elzenga, Ned. Herv. icredikant te Gouda, zijn zilveren ambts jubileum De jubilaris werd 13 Juli 1887 geboren en in 1911 candidaat in Groningen om dat zelfde iaar od te treden als hulDiorediker te Uithuizen. 19 Mei 1912 aanvaardde hij zijn ambt te Bourtange, vanwaar hij in 1916 naar Drogeham vertrok. In 1919 werd de jubilaris predikant te Niieza en Flahuizen. welke standDlaats in 1922 met Nieuwkoop verwisseld werd. In 1926 deed ds. Elzenga zün intrede te Rinsumageest en in 1927 verbond hij zich aan de gemeente van 's-Gravenzande. Sinds 20 Juli 1930 staat ds Elzenga in zijn tegenwoordige gemeente. De jubilaris die in zijn woonplaats oo ver schillend gebied een vooraanstaande plaats inneemt heeft zich door uitstedigheid aan alle feestbetoon onttrokken. De viering van zijn jubileum zal zich beperken tot een gedachtenisrede, die hü as Zondagavond hoopt uit te spreken. 1503 en (Ingez Med.i ZENDINGSFEEST OP „RAAPHORST". Op het landgoed ..Raaphorst" van H. M. de Koningin, onder Wassenaar, hield de Voorschotensche Ned. Hervormde Zen- dlngsvereeniging op den Tweeden Pinkster dag haar 28ste zendingsfeest. In den loop van den dag was het weer veel milder geworden, hetgeen het bezoek zeer ten goede kwam. Het zendingsfeest werd door ongeveer 700 personen bezocht. De openingsrede werd uitgesproken door ds. H P. Fortgens. te Voorschoten, die allereerst namens de vereeniging een woord van dank sprak tot H. M. de Koningin voor het afstaan van een gedeelte van het land goed, dat zich zoo buitengewoon leent voor het houden van een dergelijk feest. Ook v.-erd een woord van dank gesproken tot den heer W A. A. J. Baron Schimmelpen- hinck v. d. Oye en jonkvrouwe L. H. Baro nesse Schimmelpenninck v. d. Oye. Tenslotte heeft ds. Fortgens ook 'n woord van dank gericht tot den heer Th. J. Broers Sr.. den ijverigen secretaris, die gezien zijn lioogen leeftijd na 28 jaren zendingsfeesten zoo correct te hebben voorbereid, als zoo danig heeft bedankt. Vervolgens heeft ds. H. P. Fortgens het v. erk der zending besproken en verklaard waarom op Pinksteren feest wordt gevierd bezield met den Heiligen Geest. Ds. G. Bos te 's-Gravenhage sprak over: „Gij zijt mijne getuigen", waarbij spreker ■vooral den nadruk lag op „Gij zijt". Hierna sprak de heer O. Luinenburg, zen deling van Oost-Java over „Uitbreiding der medische zending op Modjo Warno", waar na werd gepauzeerd Na de pauze sprak ds. J. H. Mulder, van Rotterdam, over: „Strijders en Wachters". Ds. J. Roodenburg, van Voorburg, sprak1 de slotrede. Spr. herinnerde er aan, dat ons hart is te vergelijken met ijzer, hard en onbuigzaam. Jezus wil dit omsmeden en gebruikt ons als blaasbalg. Tenslotte vroeg spr. den aanwezigen „Wat is uw aandeel in de zending?" Na dankgebed was dit goedgeslaagde zendingsfeest beëindigd. Het harmoniegezelschap „Benvenuto" onder leiding van den heer Wakka. ver zorgde het begeleiden van het zingen dei- geestelijke liederen. Groningen, waarna ververschingen werden geserveerd. Aan deze algemeene vegadering is ook nu een tentoonstelling van leermiddelen verbonden, die ondergebracht is in den 'Foyer van de Diergaarde. 31 uitgevers en vereenigingen exposeeren daar. De ten toonstelling werd hedenmiddag om 1 uur met een kort woord geopend door den heer A. Smit, inspecteur L.O. in de inspectie Rotterdam. VEREEN. VAN CHR. ONDERWIJZER S EN ONDERWIJZERESSEN IN NEDERLAND EN DE OVERZEESCHE GEWESTEN. De 84c algemeene vergadering. De Ver. van Chr. Onderwijzers en Onder wijzeressen in Nederland en de Overzee- sche Gewesten de grootste en oudste organisatie op het gebied van het Prot. Chr. Onderwijs houdt vandaag en mor gen haar 84e algemeene vergadering in de Diergaarde te Rotterdam. Aan deze vergadering ging ouderge woonte aan den avond van den Tweeden Pinksterdag een wijdingssamenkomst vooraf, die ditmaal in de Groote Kerk plaats vond. In deze bijeenkomst voerden het woord ds. D. J. Couves. Ger. predikant te Hille- gersberg. die sprak over: ,.De genade van het Christelijk onderwijs" en ds. A. T. W. de Kluis, Ned. Herv. predikant te Rotter dam, die sprak over: „De eisch van het Christelijk onderwijs". De bijeenkomst werd opgeluisterd door orgelspel van den heer H. Besselaar Jr. Na afloop vond in het restaurant „Gou den Hoofd" een begroetingssamenkomst plaats hoofdzakelijk voor hen die van bui ten gekomen waren Hedenmorgen maakte een deel van de bezoekers een rondvaart door de Havens terwijl een andere groep een bezoek bracht aan het Museum Boymans. Om 12 uur werd het hoofdbestuur offi cieel ten stadhuize ontvangen, bij welke gelegenheid een vriendelijk woord gewis seld werd tusschen den burgemeester. Mr. P. Droogleever Fortuvn en den voorzitter der vereeniging, den heer G. Melma van De algemeene vergadering. Om 2 uur vuig in een van de zalen van de Diergaarde de eerste zitting van de al gemeene vergadering aan. Het podium, waarop tal van afgevaardigden van be vriende corporaties alsmede autoriteiten op het gebied van het L.O. hadden plaats ge nomen, was met enkele palmen fraai ver sierd. De voorzitter, de heer G. Meima van Groningen, opende met het doen zingen van Ps. 33 7 en 10 en gebed, waarna de secretaris uit de H Schrift las Ef. 1 1523 Hierna riep de voorzitter der Rotterdam- sche afdeeling. tevens voorzitter van de Regelingscommissie, de heer H. A. v. d. Hoven v. Genderen. den talrijken aanwezi gen een hartelijk welkom toe. Hierna hield de voorzitter de openings rede. Spr. herinnerde aan een woord van dr. A. Kuyper in 1904, toen een derde van de kinderen van ons volk de vrije school be zocht. Nog zetten wij onzen arbeid voort, ook nu we twee derden hebben bereikt. Een woord door Dr. D. Visser toen gespro ken, geeft aanleiding, er op aan te drin gen. dat zoowel het subjectieve als het ob jectieve element volle aandacht wordt ge geven, wat ook de kracht bleek van de oude garde. Daarom wil spr. de vergadering een oogenblik bezighouden met een woord over bezieling. Bezieling is noodig, omdat we onze leer lingen moeten bezielen voor hoogere din gen en nu is juist bezielen een hooger vorm van geven. De bezielende onderwijzer wordt een bezielde gever. En naar het woord van Augustinus heeft God den bllj- moedigen gever ook in dit werk lief. Voor den Christelijken onderwijzer heeft dit alles een hooger exponent, omdat ons ideaal niet begrensd ligt in menschelijke speculaties. Bezieling is ook mogelijk. Dat hebben we gezien aan degenen, die ons voorgingen. Spr. stond in dit verband stil bij de namen van Lohman en Kuyper, van wie wij dit, jaar gedenken, dat ze een eeuw geleden geboren werden. Gestuwd door zulke voor beelden zullen, aldus spr., we den strijd voorzetten en ook gevoelen, dat de volgende week het uitbrengen van onze stem ons aandeel is in den strijd voor de vrije school voor heel de natie. Immers wij hebben het woord der be lofte. In vast geloof en in aanhoudend ge bed kunnen we voort, wanneer we slechts willen dienen Moeilijker zal de bezieling het deel kun nen zijn van de jongeren. Ze worden zoo geremd. Toch is bezieling ook bij hen mo gelijk. De jeugd van onze dagen in naar het woord van prof. Huizinga lichter geschoeid dan de vorige generatie. Gematigdheid kent de jeugd van onze dagen niet, zegt dr. Koo. Arbeiden wij er daarom aan en bidden wij er om. dat ook de jeugd bezield worde voor het ideaal van de Christelijke opvoe ding. Dat brengt het kind in aanraking met eeuwigblijvende schatten. Zoo mogen oud en jong in de vereeniging staan in het werk: Standvastig, onbewegelijk, overvloe dig. Dan zal onze arbeid niet ijdel zijn voor den Heere. applaus i. De voorzitter richtte vervolgens een woord van welkom tot de verschillende autoriteiten en afgevaardigden, w.o. Mr. L. Sprey uit Leiden, rechtskundig adviseur der vereeniging (applaus). Hierna was het woord aan den heer P. v. Nes Czn. van 's-Gravenhage, hoofdin specteur L.O. in de 2e hoofdinspectie die refereerde over: „De verhoudingen in onze schoolwereld practisch gezien". Nadat over dit onderwerp van gedach ten gewisseld was. werd de eerste zitting gesloten met het gemeenschappelijk zin gen van Gez. 273 11. ALGEMEENE SYNODALE COMMISSIE. De voorjaarszitting. In de Zaterdag te 's-Gravenhage voort gezette voorjaarszitting van de Alg. Syno dale Commissie der Ned, Herv. Kerk werd voortgegaan met de behandeling van de verschillende financieele aangelegenheden. Voor de Herv. Gem. te Asweller en de Waldenzengemeente zijn de gewone jaar- HJksche bijdragen uit de kas van fondsen van verschillenden aard gevoteerd. Aan de Herv. Kerk in Lithauen is f 500.gezon den. Voor de kas tot behartiging van gods dienstige belangen van Herv. Nederlanders in het buitenland is aan bijdragen cn gif ten ontvangen een bedrag van f. 1639. tegen f. 1650.in het vorig jaar. f. 300.werd uit de Generale kas over geschreven. De rekening van ontvangsten cn uitgaven van deze kas sluit met een eindcijfer van f.9367.Zal het fonds aan zijn verplichtingen kunnen voldoen dan zal een subsidie van f. 4000.noodig zijn. Dc vergadering deed vervolgens ver schillende financieele zaken af. waarna de president de zitting verdaagde tot heden morgen. Deze week komen aan de orde de zaken van meer ingrijpende beteekenis. De Mijdrechtsche millioenenzaak. De kweeker tot een jaar veroordeeld. Voor de tweede maal is de Mijdrecht sche kweeker J. B. door het Hof te Amsterdam veroordeeld wegens valsch- heid in geschrifte en gebruik maken van het vervalschte geschrift, twee maal gepleegd en wel tot een gevange nisstraf van een jaar. De procureur- generaal, rar. dr. D. Reilingh had an derhalf jaar gevorderd, nadat de rechtbank hem tot twee jaar had ver oordeeld. Het Hof achtte thans uit de getuigen verklaringen bewezen, dat de acte van decharge en de koopacte vaLsch waren. Van de valsohheid van de andere geschrif ten, w.o. het z.g.n. zwarte cahier waarin mevr. Van W. erkende aan verd. geld schuldig te zijn, werd hij vrijgesproken. Bij de strafmaat nam het Hof in aan merking. dat verd. reeds een straf van vier jaar kreeg voor een dergelijk feit, waarmede hij poogde hetzelfde doel te be reiken. Op deze gronden verminderde het Hof de straf tot één jaar. Het vonnis van de rechtbank werd. op grond van 'n vorm fout vernietigd. .">1 KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volgende vonnissen zijn geveld: H. J. A. P Amsterdam, overtr. motor- en rijwielregl. f 2 of 1 d.: W. M. overtr. wa penwet f 7.50 of 3 d. met verb.verkl. wa penstok; J. H. de G. overtr. arbeidswet f 15 of 5 d P. v. T. idem f 5 of 2 d.; J. H. Kat wijk. wielrijden zonder licht f 3 of 1 d.; H. v. d. K. wielrijden zonder bel f 3 of 1 d.; ■I. H. Noordwijk idem idem; A. P. J. v. d. B. idem. wielrijden zonder rem en reflector 2xf 2 of 2x1 d.; D. H. v. V. Oegstgeest. overtr. motor- en rijwielregl. f7.50 of 3 d.; N. R. overtr. spoorwegwet f 3 of 1 d.; A. M. P. te Leiden als bestuurder van een rijwiel daarmede een persoon vervoeren f 2 of 1 d. J. M. te Leiden, zwemmen in cpenb. water f 1 of 1 d.: \V. v. R. Noordwijk, wielrijden zonder reflector f 1 of 1 d.; A. v. Z. Noord- wijkerhout. wielrijden zonder licht f 3 of 1 6.; R. Z. idem idem; H. A. v. d. T. Roelof- arendsveen idem idem; P. L. ld. Idem; G. K Den Haag wielrijden zonder bel f 3 of 1 d.;J. L. B., zwervende idem f3 of 1 d.; H. J. A P. Amsterdam, wielrijden zonder licht idem: J. v. R. Den Haag. idem idem; J. v. S. Oud-Ade idem idem; A. C. v, B. zwer vende, wlelr. z. reflector f 3 of 1 d.; H. H. idem idem: W. K. idem idem: L. V. idem idem; A. H. overtr. motor- en rijwielregl 2xf 2 of 2x1 d.: Th. J. v. M. idem idem; A. S overtr. verord. Leiden op het verkeer te land f 1 of 1 d.; A. v. d. H. Veur, idem f3 of 1 d.; J. V. idem idem; W. C. S. Noord wijkerhout, overtr. alg. pol. verord. van Voorhout f2 of 1 d.: J. H. zwervende, te Leiden, zonder vergunning van den Bur- gemeeter op den openbaren weg liedjes zingen f 2 of 1 d.; F. G. S. te Leiden zonder vergunning van den burgemeester op den openbaren weg muziek maken f2 of 1 d. W. v. S. den B. idem idem; G. v. d. E. Rijnsburg. te Leiden zonder vergunning venten f. 2 of 1 d P. A. S. idem Idem; W. V. zwervende, idem Idem; W. A. v, V. Stompwijk idem idem; A. A. B. zwervende, te Noordwijk zonder vergunning venten f 2 of 1 d A. O. te Oegstgeest zonder ver gunning venten 1 2 of 1 d.; M. M. hvr. van F, E. te Voorschoten zonder vergunning venten f 2 of 1 d.; J. O, idem idem; J. O. idem idem; J. O. idem idem; G. J. K. te Warmond zonder vergunning venten f2 of 1 d.; W. L. Amersfoort te Leiden zonder vergunning van den burgemeester op den openbaren weg liedjes zingen f2 of 1 d.: J. B Katwijk, te Leiden zonder vergunning venten f 2 of 1 d.; D. v. d. G. Oegstgeest idem idem; J. F. E. O. zwervende, idem ld.: 1 N te Voorschoten zonder vergunning venten f. 2 of 1 d.; J. T. Rijnsburg over treding arbeidswet f 5 of 2 d.; G. V. Kat wijk overtr. landbouwcrisiswet f 20 of 8 d.; F N. de W. Noordwijk, overtreding arbeids wet f 5 of 2 d.; H. D. in staat van dronken schap een rijwiel besturen f 10 of 4 d.; Th, J M, K, zwervende, openb. dronkenschap f 10 of 4 d C. J H. idem idem gepleegd bij 5de herhaling 3 weken hechtenis; B, B. Idem idem f 5 of 2 d.; L. S. idem idem f 10 of 4 d.; J. W. G. hvr. van K. v. d. M. Kat wijk overtr. leerplichtwet f 3 of 1 d.; E. v. K. Roelofarendsveen idem idem; C. M. K. Voorhout idem; A. v. d. G. Katwijk f 6 of 2 d.; H. K. als bestuurder van een rijwiel geen teeken geven bij het veranderen van richting f3 of ld; E G. idem Idem; G. v. d. S als bestuurder van een motorrijtuig geen teeken geven bij het veranderen van Het kan zijn nut hebben heden, den dag. die gewijd Is aan den vredes- arbeid 18 Mei! eens een oogenblik stil te staan bij het koloniale vraagstuk, een van de problemen, wier oplossing van het allergrootste gewicht is voor de hand having van den wereldvrede, een probleem, dat door de expansiezucht van Japan en daarna door den Abessynischen oorlog reeds aller aandacht heeft getrokken, maar meer nog dan door de aanspraken van Japan cn Italië tengevolge van den steeds luider uitgesproken eisch van het Derde Rijk om teruggave zijner door den wereldoorlog ver loren koloniën de wereld in beroering heeft gebracht. Het ls een vraagstuk, dat voor ons land van het allergrootste belang is. omdat bevrediging van koloniale aanspra ken van landen die niet met koloniaal bezit zün gezegend, een zekere beveiliging zou kunnen beteekenen van onze koloniën. Een situatie, zooals wil die thans kennen, waarbij enkele mogendheden en daaronder eenlge kleinere, over enorme koloniale ge bieden de beschikking hebben, terwlil an dere daarvan geheel verstoken zfln, kan gevaarlijk worden. Wanneer onder de lan den, die geen koloniaal bezit hebben, landen zlin als Duitschland met een bevolking, die te groot dreigt te worden voor het eigen lang en een geperfectlonneerde Industrie, welke om voldoende emplooi te vinden af zetgebieden moet zoeken, dreigen spannin gen te ontstaan, die te heviger worden naarmate andere landen liun grenzen sluiten voor immigratie en invoer van goe deren. Voor Duitschland beteekent het koloniale vraaestuk tevens een eerekwestie; een eere kwestie. omdat bij het verdrag van Ver sailles Duitschland od erond van beweerde onbekwaamheid in het besturen van kolo niën gedwongen werd afstand te doen van alle rechten en aanspraken met betrekking tot zijn overzeesche bezittingen, alhoewel door de congresboodschap van President Wilson, op basis waarvan de vrede gesloten zou worden, de verwachting gewekt was. dat met de Duitsche aanspraken rekening zou worden gehouden. Het ls voor Duitsch land een eerekwestie meer nog dan een prestige-kwestie ln engeren zin, hoewel, als steeds wanneer koloniale aanspraken naar voren worden gebracht, een factor van niet te onderschatten beteekenis is het verlan gen om door een zoo groot mogelUk kolo niaal bezit in het ooe der wereld ln aan zien en beteekenis te stijgen. Voorzoover het koloniale vraagstuk een eere- en prestige-kwestie is, ls een mtnne- lltke oplossing ondenkbaar. De landen, die voormalige Duitsche koloniën als mandaat gebied besturen denken er niet aan deze od we ke wlize ook weer af te staan. Terug eave van mandaatgebieden, die zit reeds bijna 20 jaar hebben geadministreerd, zou hun prestige als koloniale mogendheid schaden, zoodat afstand hiervan ten be hoeve van Duitschland voor hen evenzeer een prestige-kwestie ls als het terugkrilgen voor Duitschland. Bovendien ls de vrees, dat Duitschland in de koloniën militaire steunpunten zou kunnen aanleggen, vol doende aanleiding om lederen eisch tot te ruggave van koloniën zonder meer af te wijzen. Een oplossing in deze richting is dus on denkbaar. evenzeer als een oplossing, die van Engelsche. zii het niet offlcieele züde naar voren is gébracht, volgens welke de Duitsche aanspraken bevredigd zouden kun nen worden door afstand van koloniën van kleine mogendheden met groot koloniaal bezit als Nederland België en Portugal. Eerherstel zou Duitschland hierdoor niet verkrijgen, nog daargelaten dat medewer king van de bedoelde kleine mogendheden om een dergelijke regeling tot stand te brengen uitgesloten is te achten. De oplossing, waarnaar gezocht moet worden moet dan ook uitsluitend te vinden zijn od economisch terrein Gezocht moet worden naar een mogelijkheid de spanningen die tengevolge van de steeds grooter geworden handelsbelemmeringen zijn ontstaan en het gemis van koloniën sterker hebben doen gevoelen te doen af nemen. Toen de Engelsche Minister van Bulten- landsche Zaken, Sir Samuel Hoare, ln zijn op 11 September 1935 te Genève gehouden rede het koloniale vraagstuk van uit En- gelsch gezichtspunt behandelde en daarbij uiteenzette, dat het probleem meer eco nomisch is dan politiek of territoriaal en dat het voornamelijk de vrees ls voor het niet kunnen verkrijgen van belangrijke grondstoffen, waardoor onrust wordt ge wekt. heeft hl1 klaarblijkelijk in diploma tieke bewoordingen willen aanduiden, dat over afstand van koloniaal-of mandaat gebied met Engeland niet te praten viel. doch medewerking van Engeland aan een oplossing van het zoog. grondstoffenvraag- stuk verwacht mocht worden. Het probleem werd hierdoor zeer bcoet's) en misschien wel te beperkt gesteld Hetü Immers, ook wanneer men de zaak louter van cnonomlsche ztlde beziet, niet slechts de vrees geen grondstoffen te kunnen ver-1 krijgen, welke de verlangens naar koloniaal bezit motiveert. Van de z.g. grondstellen zijn toch 6lechts enkele typisch koloniale producten. Het meerendeel en daaronder zeer belangrijke als petroleum, katoen en wol wordt ln hoofdzaak niet in koloniale gebieden geproduceerd. Voor zoover de grondstoffen ln koloniën worden geproduceerd ls het ln het algemeen niet de moeilijkheid deze te verkrijgen maar ze te betalen. Indien in alle landen de open deur poitiek werd toegepast, zoo. als tot voor kort ln onze koloniën, indien I in de gelieele wereld vrijhandel bestond zouden grondstoffen voor een ieder even gemakkelijk te verkrijgen moeten zün Landen, welke grondstoffen produceeren willen in het algemeen niets liever dan deze verkoopen. Dat landen als Duitschland en Italië niet voldoende grondstoffen kun nen verkrijgen, ls dan ook in hoofdzaak een gevolg van het feit. dat zij ze niet kunnen betalen. De betalingsmoeilijkheden van deze landen zijn behalve aan hunne waanzinnig hoog opgedreven bewapenings uitgaven voor het grootste gedeelte toe të schrijven aan het feit, dat zfj door tarlel- belemmeringen niet voldoende kunnen ex- Dorteeren om de noodige deviezen te krij gen. WU gelooven hiermede de kern van het grondstoffenvraagstuk te hebben aan- ^■raakt. Het ls slechts te beschouwen als een onderdeel van het groote probleem van den vrijhandel en de monetaire stabilisatie. Wanneer van Duitsche ziide wordt aange voerd. dat het groote belang van koloniaal bezit is. het kunnen betalen in eigen valuta, wanneer erop wordt gewezen, dat even tueel te verkrijgen koloniën op veel Inten siever wüze zullen worden geëxploiteerd dan voor den oorlog en daardoor econo misch een veel grooter voordeel kunnen op leveren. zijn dat allemaal argumenten, dis hun waarde slechts ontleenen aan de om standigheid. dat Duitschland niet ln staat ls in eigen valuta de grondstoffen te be talen. waar deze thans worden voortge bracht. Maar ook door opheffing van handels-1 belemmeringen is het probleem economised nog niet opgelost. Ook het niet voldoende kunnen lmportecren in koloniën van an deren is een probleem, dat zore baart. Zelfs ln gebieden waar open deur politiek wordt toegepast als in de voormalige Duit sche koloniën in Afrika, heeft het land, hetwelk 't bestuur voert, «en grooten voor sprong. Duitschland kan in deze gebieden lang niet meer zooveel importeeren als voor den oorlog. Koloniale aanspraken worden verder dikwijls ondersteund met de bewering, dat het bevolkingsoverschot, dat de betreffende landen opleveren, een uitweg moet kunnen vinden. Wli behandelen deze züde van het vraagstuk het laatst, omdat het emigratie- argument zeker niet het sterkste is. Uit het dichtbevolkte Duitschland waaruit ln den loop der jaren vele miliioenen ziiit geëmigreerd, trokken noe geen 20.000 per sonen naar eigen koloniën. Het is een be kend feit. dat koloniale gebieden met een eenigsztns belangrijke inheemsche bevolking uitermate weinig gelegenheid bieden voor vestiging van blanke kolonisten. Het is niet te verwachten, dat bezit van koloniën de moellükheden. die Duitschland ondervindt tengevolge van zün overbevolking, in eenlgs- zins belangrijke mate zou kunnen ver lichten De Duitsche eisch tot teruggave van zijn koloniën ls eerst met klem naar voren ge bracht nadat de steeds hooger opgetrokken tariefmuren den Duitschen export meer en meer zijn gaan belemmeren. Hier ligt een aanwUzlnz in welke richting de oplossing van het koloniale vraagstuk moet worden gezocht. Al zal zonder teruggave van zijn koloniën Duitschland niet geheel bevredigd kunnen worden, de hevige spanningen, die thans bestaan kunnen worden verminderd door een terugkeer tot een vrijer handels verkeer tusschen de volken. Er zün symp tomen die er op wijzen dat de kansen om hiertoe te geraken gunstiger worden. Te Genève heeft een commissie het grond stoffenvraagstuk als onderdeel van het koloniale vraagstuk ln onderzoek. De Bel gische premier van Zeeland ls door enkele groote mogendheden belast met een onder zoek naar de mogelükheid van opheffing van handelsbelemmeringen. Tusschen beide enquêtes zal ongetwüfeld verband gelegd worden. Mogen zij het inzicht doen rijpeh. dat opheffing van handelsbelemmeringen dringende noodzaak is ter oplossiing van het grondstoffenvraagstuk en voor de handhaving van den wereldvrede in het algemeen. VAN DER HEIJDEN H. Rijndijk 105, Leiden, Tel. 3405 Beipreldngen avonds. 1257 (Ingez. Mep.) riohting f5 of 2 d.; B. J. W. H. ten B. Voorschoten idem Idem; A. M. den Haag, wielrüden over een gesloten verklaarden weg f 2 of 1 d.; J. H. A. K. idem idem; C. v. D. Katwijk Idem Idem: J. B. den Haag idem idem; W. I. Katwük idem idem; J. L. v. R. Veur, autorüden over een gesloten verklaarden weg f 5 of 2 d.: J. L. v. R. idem idem idem; G. ten Br. Alphen a. d. RÜn overtr. motor- en rywielregl. f 15 of 5 d.; K. v. d. M. Katwijk, Idem f7.50 of 3 d.: J. v. E. den Haag Idem 2xf 10 of 2x4 d. met toewijzing civ. vord ad f28.01; P. H. v. W. Voorschoten, idem f7.50 of 3 d.; P. C. v. H. overtr. arbeidswet f 5 of 2 d.; Th. C. v. d. M. Binnen Kaag idem f 2 of 1 d.: U- P. overtr. ijkwet f 1 of 1 d. met verb.verkl, gewicht; P. C. v. H. overtr. landbouwcrisis- wet f 3 of 1 d. met verb.verkl. v. de inbe- slaggenomen voorwerpen; J H. B. zwer" vende, overtr. motor- en rüwielw. f 7 50 01 3 d.; H. Ph. A. S. den Haag .overtr. motor en rljwlelwet f 15 of 5 d.; R. H. geen g«' dig nummerbewljs vertoonen f 5 of 2 d„ C. v. R. openbare dronkenschap f 5 of 2 fl„ W. M. geen geldig rijbewüs vertoonen 5 of 2 d.; J. v. d. L. Den Haag. overtr. nu>" tor- en rijwielregl. f7.50 of 3 d.; A. O. F. d. A. Veur, autorijden over een geslow» verklaarden weg f 2 of 1 d.; N. M. idem w- idem; G. N. M. Rotterdam, idem idem; M. idem idem idem; J. G A. M. S. geest Idem idem; Th. v. S. idem idem; J-«- v. S, Katwijk autorijden zonder licht f 7.s of 3 d.; G. N. S Haarlem, overtr. m°w:.' en rljwlelwet en -regl. 3xf 5 of 2x2 d., R. A. W. overtr. motor- en rijwielregl. i of 1 d.; A. H. R'dam Idem f.5 of 2 B. J. A. wielrüden zonder bel f3 of l J. S. overtr. woningwet f 15 of 5 d 4-4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 16