Teidsch Daqbh Wie wordt nationaal voetbalkampioen hei jKsie Jaargang Dinsdag 18 Mei 1937 No. 21 Een spannend duel Ajax-Feyenoord HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN van Het tournooi de tennis-oefenmoesters Be Quick uitgeschakeld Tilden de virtuoos Goed spel op de M.E.T.S.-banen. tbl^d TELEFOON DIR.en ADMIN. 2500 RED.I507 »i«iiuumniiiuminiiiniMiiininniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii FeyenoordGo Ahead 20. Ook de derde thuiswedstrijd van Feyen oord in de kampioensccrmpetitie in het nieuwe stadion, heeit zich in een bijzon der groote belangstelling mogen verheugen sant toen scheidsrechter Boekman precies twee uur Feyenoord en Go Ahead liet aantreden, waren er ruim 40.000 toeschou wers aanwezig. Het zag er aanvankelijk naar uit, dat het publiek van een interes santen wedstrijd met weer voortreffelijk spel van de thuisclub getuige zou zijn en toen reeds na 8 minuten Vente den Rot terdammers de leiding gaf, was de alge- meene gedachte dat het opnieuw op een groote overwinning van Feynoord zou uit draaien. Maar zij, die aldus dachten, kwa men spoedig tot de conclusie zich te heb ben vergist, want na de eerst tien minuten, die werkelijk perfect voetbal hadden te rien gegeven, werd het peil al spoedig min der om na een half uur zelfs bedenkelijk ie zakken. Feyenoord was weliswaar over het algemeen een tikje sterker, maar haar roorboede, hoe goed ook gesteund door de middenlinie, waarin Van Heel uitblonk, doch ook Huppen prachtig werk liet zien. kon met voldoende op gang komen. En daar kwam bij, dat Jan Halle bij de be- soekers van stonde af aan het er als spil op gezet scheen te hebben' Vrauwdeunt en Vente zoo scherp mogelijk te bewaken. Natuurlijk kwamen zij toch snel langs hem heen. maar dan vonden zij Golden- beld en Eysink op hun weg, die er voor zorgden, dat doelman Halle het niet al te moeilijk had. Kwam hij ln aotie, dan maakte de nationale doelman echter niet steeds een betrouwbaren indruk. Hij liet enkele ballen vallen en aan een dergelijke fout had Vente het dan ook te danken, dat hij reeds kort na den aanvang Feyen oord de leiding kon geven. De thuisclub mocht van geluk spreken, dat zij bij de rust dien voorsprong nog bezat, want ter wijl haar zelf niet veel gelegenheid meer geboden werd om meer doelpunten te ma ken, kreeg de voorhoede van Go Ahead, daar de achterhoede van de thuisclub lang niet altijd even zeker van zijn zaak was, zeker wel drie gemakkelijke kansen om v. Male te passeeren. Maar hoe aardig de voorhoede van Go Ahead ook soms com bineerde. als het op afwerking der aan vallen aankwam, was het met het schieten doorgaans treurig gesteld. Wanneer Vente de kansen had gehad, waarmede Koopman en Terbeek geen raad wisten, dan zou Halle meer dan een masil voor de rust zijn gepasseerd. Na de hervatting pakte Feyenoord de zaken dadelijk zoo energiek aan, dat het et op leek, of zij toch nog haar slag zou slaan, maar ook dat gebeurde niet, want de verdediging van Go Ahead, kranig ter zijde gestaan door Jan Halle en Roelofs laatstgenoemde stak bepaald Van Heel naar de kroon), gaf nagenoeg geen kans. En kwam er een bal in den doelmond, dan stond Halle steeds op de juist plaats. Go Ahead moest het in deze periode voorna melijk van snelle uitvallen hebben, welke doorgaans knap geleid werden door De Vries, Wat deze echter ook deed, het bin- nentrio van de bezoekers bleef onmaohtig cm de aanvallen in een doelpunt om te zetten, hoewel er zich heusch wel eenige kansen hebben voorgedaan. Immers de backs van Feyenoord waren allesbehalve trapvast en zij kozen bovendien vaak on voldoende positie, zoodat Paauwe, Kuppen bh Van Heel herhaaldelijk moesten bij springen om onheilen te voorkomen. Ook van Male deed zijn werk niet altijd even feilloos, doch de voorhoede van Go Ahead was niet doortastend genoeg om fouten |f te straffen. Het was duidelijk, dat toen 'eyenoord op vrij fortuinlijke wijze een doelman van de kwaliteiten van Halle had Jceh eigenlijk het schot van Kuppen moe- ■en keeren den voorsprong vergrootte, "e strijd in haar voordeel beslist was. Ge- JQd dient te worden, dat Go Ahead ook m "net allerlaatste gedeelte geen moment ben moed heeft opgegeven, maar haar spel ®fste te zeer die eigenschappen, welke tot succes kunnen leiden. Feyenoord behaalde aldus een 20 overwinning, maar de billijkheid eischt 'e erkennen, dat zij op nogal geluk kige wijze aan de door haar gemaakte doelpunten gekomen is. Over het ge heel genomen was liet spel van Feyen oord stellig niet veel beter dan dat van de bezoekers, maar het geluk lachte de thuisclub meer toe en dat blijft bij voetbal nu eenmaal een factor, waar mede men rekening dient te houden. De heer Boekman heeft den wedstrijd die in de beste verstandhouding gespeeld werd, met kennis van zaken geleid. AjaxBe Quick 21. Voor een groot aantal toeschouwers er bevonden zich 20.000 belangstel lenden in het Ajax-stadion heeft Ajax met 21 van Be Quick gewon nen, een kleine maar volkomen ver diende zege der Amsterdammers, die daarmede hun fraaie positie in de kampioenscompetitie handhaafden en tegelijkertijd Be Quick uitschakelden in den strijd om den hoogsten titel. In de eerste helft domineerde Ajax zoo sterk in het veld, dat de aanvallen der bezoekers tot een minimum beperkt ble ven. Het. Be-Quick-elftal verdedigde sterk, de middenlinie besteedde al haar aan dacht aan de defensie. Het gevolg was één groote gaping tusschen deze beide linies en de voorhoede en aangezien het weg werken in de meeste gevallen zeer slordig geschiedde en de bal daarbij gewoonlijk bij een Ajaxied terecht kwam, ontstond er een groote druk op het Groningsche doel, waarvan tenslotte slechts één doelpunt het resultaat is geweest, immers, de goal, welke aan Ajax de leiding gaf, was reeds enkele minuten na het begin gemaakt, voordat er nog van een groot overwicht der Am sterdammers sprake was. De groote fout van Ajax was de onproductiviteit van den aanval. Een 40 ot 50 voorsprong met rust had normaal geweest, gezien de krachtsverhouding der beide elftallen. Het spel van Be-Quick in die eerste helft was teleurstellend. In het algemeen kwamen de Groningsche spelers aan snel heid te kort en ook teohnisoh waren de meesten van hen de minderen der Ajaxie- den. Daar kwam nog bij, dat vrijwel alle Groningers zwaar gebouwde spelers zijn, die zich op het gladde, lastig te bespelen terrein dit in verband met den regen van de laatste dagen minder gemak kelijk konden bewegen en heel wat. meer tijd noodig hadden voor het stoppen van den bal, het starten en het plaatsen dan de vlugge Ajaxspelers. In alle opzichten was Be-Quick in die eerste helft zwakker en als de Ajax-voorhoede beter van haar kansen had geprofiteerd en het achtertrio van Be-Quick met Pienter en Wachters Jr. niet zoo schitterend stand had gehouden, zou o.l. een zware nederlaag onvermijde lijk zijn geweest. Ajax speelde in die eerste drie kwartier een klasse beter. De goede moraal kwaim, toen een kwar tier na de rust Ajax Inderdaad verslapte, en de ploeg, die tot op dat moment weinig of niets gepresteerd had, de Groningers, vatten moed, pakten geestdriftig aan. ver hoogden het tempo en kwamen langzaam maar zeker in hun gewone spel, daartoe in de gelegenheid gesteld door een vooral na het doelpunt van Willy Blijham nogal nerveus spelend Ajax. De spanning 'n uur lang afwezig, was plotseling teruggekeerd. Wel duurde het overwicht der Groningers sleohts een kwartder en waren de Ajaxie- óen in het laatste gedeelte weer meer in den aanval, maar het onzekere omtrent het eindresultaat bleef. Ajax maakte nog een derde doelpunt, ten onrechte door den heer Twisterling geannuleerd. Zoo won Ajax deze ontmoeting met benauwde cij fers, maar alleszins verdiend. OM DEN K. N. V, E.-BEKER. De vijfde ronde. De resultaten van de vijfde ronde om den K. N. V. B-beker duiden als volgt: Hermes DVSEindhoven 33: HRC Excelsior 04; De KennemersRoermond 31; Jan HanzenkwartierAFC 43; BMT—WFC. afg.; FortunaCW 1—1; LeeuwardenTubantia 52; De Spartaan Veendani 10. De competitie van den K. N. V. B. Diverse beslissingswedstrijden noodzakelijk. De uitslagen der afgeloopen dagen lul den als volgt; Om het Kampioenschap van Nederland: AjaxBe Quick 2—1; Feyenoord—Go Ahead 20. Afdeeling I. Promotiecompetitie 2e klasse: HilversumRCH 74. Afdeeling II. Promotiecompetitie, 3e klasse: The Rising HopeFluks 11. Idem res. 3de klasse: Vios 2.LF.C. 2 1—2. N Idem 4e klasse: L.D.WB.Tonegido 00. Afdeeling IV. Promotiecompetitie 2e klasse: Willem IIMiranda 41; M.V.V. Middelburg 30. Afdeeling V. Promotiecompetitie 2e klasse: FrieslandHeerenveen 22. De Eerste Pinksterdag heeft voor het Noorden des lands een teleurstelling ge bracht. Be Quick kon het in Amsterdam tegen Ajax niet bolwerken en verloor met 12, zoodat de Groningers praotisch voor den titel uitgeschakeld zijn. Feyenoord won te Rotterdam met 20 van Go Ahead, waardoor de Deventenaren in het geheel geen rol meer kunnen spelen. De strijd om het landskampioenschap zal dus weer gaan tusschen Ajax en Feyen oord. De wedstrijd, welke Zondag a.s. te Amsterdam, naar wij vernemen op het Ajax-terrein en niet in het Olympisch Stadion, tusschen beide clubs zal worden gespeeld, kan dus de beslissing brengen. De stand van de kampioenscompetitie luidt als volgt: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. Ajax 6 5 0 1 15—10 10 Feyenoord 6 4 0 2 157 8 B? Quick 6 3 0 3 9—11 6 Go Ahead 6 2 0 4 7—9 4 P. S. V. 6 10 5 10—19 2 Zooals in de lijn der verwachtingen lag. heeft het Gooi gewonnen van R.S.H., wier degradatie trouwens reeds vast stond. De uitslag was 74 en het gevolg is, dat a.s. Zondag twee Hilversumsche clubs 't Gooi en Hilversum een beslissingswedstrijd moe ten spelen. VOETBAL: Ajax en Feyenoord handhaven, zich in den strijd om het nationaal voetbalkampioenschap. L.D.W.S. en Tonegido spelen gelijk in de promotiecompetitie der 4de klasse; een beslissingswedstrijd is nu noodzakelijk. Fraai succes van het L.VJS.-Zaterdag- middagelftal in de wedstrijden om den Bedrijfsvoetbalbeker. HOCKEYLeiden verliest zijn Iaatsten promotiewedstrijd tegen S. C. H. C. met 3—1. CRICKET: De competitie begonnen; L.C.C. zegeviert over Lconidas. LAWNTENNIS: Het tournooi der oefen- meesters. Tilden slaat Cochet. Cocktail I wint van Never Mind SCHAKEN: Nederland wint den landen- wedstrijd van Engeland met 10Vs9Vi. M. V. V. 1 1 0 0 3—0 2 Willem n 1 1 0 0 4—1 2 Miranda 1 0 0 1 0—3 0 Middelburg 1 0 0 1 0—3 0 Van de drie partijen, welke Zaterdag op de M.E.T.S.-banen te Scheveningen ge- soeeld zouden worden, is er slechts één af gewerkt. Tilden heeft Waasdorp met 62, 62. 46, 6—0 geslagen. Tilden. De regen trad als spelbreker oo en toen het om kwart voor vier lichter werd, besloot het bestuur van den bond van tennisoefen- meesters om het publiek niet geheel teleur te stellen een aanvang met den wedstrijd te maken. De party plaa (Frankrijk) Burka (Amerika) verviel en Tilden en onze kampioen-oefenmeester Waasdorp begonnen op een goed gerolde droge baan. Het bleef echter motregenen, zoodat na dit enkelspel de part Cochet en Plaa Frankrijk) tegen Hemmes en Goedraad niet gespeeld werd. Een honderdtal belangstellenden heeft vanmiddag kunnen constateeren. dat Til den nog steeds over een virtuoze behendig heid en een zeldzamen klik op het spel be schikt. In twintig minuten won hil de beide eerste sets (62. 62). Waasdorp brengt het dan tot 30 en vervolgens tot 52. Onze kampioen krijgt zichtbaar meer ver trouwen in zijn spel en wint de set met 64 Dan is hij ook uitgespeeld en Tilden be slecht het pleit met een love set in zijn voordeel De eerste dag. Zondag kon gelukkig de hand aan het vastgestelde programma gehouden worden. Het bleef droog, al was het voor de toe schouwers erg koud op de tribunes. Burke (Ver. Staten) en Hemmes (Ned.) openden den wedstrijd. De Nederlandsche oefenmeester. die in uitstekenden vorm speelde, sloeg den voor de Ver Staten mee spelenden Ier met 64, 61, 75. Burke viel tegen. Vooral in de beide eer ste sets. Er zat geen lengte in ziin slagen. Hij miste vee! kortom zijn spel was zonder controle. Onze landgenoot daarentegen overtrof zichzelf. Cochet (Fr.) had in de eerste sets weinig moeite met Goedraad (Ned.). HLi won deze met 62, 6—2. Goedraad backhand was zwak en Cochet speelde met succes op dezen slag van zijn tegenstander. Erg inspannend leek het spel niet voor hem. Na debeide eerste sets nam het spel een verrassende wending. Goedraad zet er alles op om den Franschman in moeilijkheden te brengen, die dit niet schijnt te merken. Cochet blijft maar genoeglijk doorspelen totdat Goedraad met 50 leidt Dan komt Cochet pas tot zijn recht. Hij begint te vechten en het wordt een typf- schen Cochet-wedstrijd. De Franschman wint doodleuk 7 games achter elkaar. Voor treffelijk van lengte is zijn spel nu, scherp langs de lijnen richt hii de ballen en Goed raad is ten doode opgeschreven. Tenslotte hebben de Franschen (Cochet en Plaa) nog een dubbel tegen Tilden en Burke (Ver. Staten) gespeeld. Burke was de minste van de vier groot meesters op tennisgebied. Cochet en Plaa hebben hem dan ook niet gespaard. De Fransche combinatie sloot beter dan de Amerikaansche, al wist Tilden natuurliik wel af en toe oo de hem eigen overrompe lende wijze een opening te vinden. Plaa speelde een voortreffelijke party. Vooral ziin netwerk was bijzonder goed. Tweede Pinksterdag. De hoofdschotel van Tweeden Pinkster dag was het enkelspel van Tilden tegen Cochet, De Amerikaan won met 62. 86, 16. 61. Aan dezen spannenden wedstrijd ging het enkelspel vooraf Plaa tegen Waasdorp, welken wedstriid onzen landgenoot in straight sets won (63, 6—3. 63). Het spel van Plaa en Waasdorp kenmerkte zich door een base-line duel en Waasdorp be wees vaster dan de Franschman te ziin. De wedstrijd van Tilden tegen Cochet heeft wel beantwoord aan de hooge ver wachtingen die men er aan stelde. Hier stonden tegenover elkaar twee erkende meesters op tennisgebied en van tevoren stond vast, dat het tot de laatste set twij felachtig zou ziin, wie van beiden zou winnen. Tilden, die begint te serveeren, heeft weinig moeite in het begin. Cochet's ser vice is zwak (hij geeft herhaaldelijk double faults) en ook ziin returns zijn niet vast. Er zit geen lengte en geen vaart in ziin slagen, terwiil Tilden met mathematische zuiverheid de ballen langs de liinen schiet. Van 41 wordt het 5—2 en dan maakt Tilden met een meesterlüke service-game een einde aan de eerste set. In de tweede set komt er een aanvallend element in Cochet's spel: half court volleert hii met succes en de stand wordt 22. Cochet wint den ziin service en Tilden vervolgens de zjine op love. De stand is nu 33. Dan gaat het gelijk oo tot 55 en Cochet gaat de elfde game serveeren. Aan beide kanten wordt vinnig gevochten Het wordt herhaaldelijk deuce, maar ten slotte wint Tilden de game. De Amerikaan moet dan serveeren enkomt op 040. Door zuiver te plaatsen brengt bil den stand nog op 3040 maar een te lage lob wordt door Cochet hard eesmasht. De stand wordt 66 en dan 76 voor Tilden. In de laatste game van deze spannende set serveert Tilden 2 aces. Bü 4(1—0 geeft Tilden een van zijn bekende drop-shots en wint daarmede met 86 de tweede set. In de derde set komt Cochet door zuiver snel. dat Tilden tevergeefs probeert te for- ceeren, op 30, waarna Tilden ziin service wint en Cochet met 3—1 voor staat. Het wordt 41. Wat Tilden ook probeert, het is hem niet mogelijk nog een game te winnen en Cochet wint deze set met 61. Nadat Tilden in de vierde set de eerste game (zijn service) on love gewonnen heeft, wint Cochet de tweede game door een prachtige smash, die hii half court ver buiten het bereik van den langen Ameri kaan weet te plaatsen. Dan heeft Cochet echter niets meer in te brengen en Tilden wint deze set en dus den wedstrijd met 61. Het was een prachtige wedstrijd, die op een peil stond, dat hier te lande eigenlijk nooit te zien is. Ten besluite van het tournooi van pro fessionals hebben de Amerikanen (Tilden en Burke) en dubbelspel tegen de Hollan ders (Hemmes en Goedraad) gespeeld, dat door Tilden en partner gewonnen werd met 5—7. 7—5 5—7. 7—5. 6—3. Onze landgenooten hebben bijzonder goed gespeeld. Vooral Hemmes was zeer vast. Goedraad steunde hem goed. Vooral diens service was dikwijls overrompelend en zelfs tegen Tilden sloeg hii af en toe een ace. De stand is hier: Het Gooi 4 2 11 126 5 Hilversum 4 2 11 1111 5 R. C. H. 4 1 0 3 9—15 2 In het Zuiden zetten M.V.V. en Willem II de promotiecompetitie goed in door respectievelijk Middelburg en Miranda met 30 en 41 te kloppen. De stand is: Na het gelijke spel van Friesland tegen Heerenveen lijkt het pleit ten nadeele van de Leeuwardenaren beslecht. Weliswaar hebben zij geprotesteerd tegen het niet toekennen van een strafsohop, welke na afloop in een doelpunt is omgezet, maar erg groot lijkt ons de winstkans niet, daar de scheidsrechter niet eens wist wélke overtreding hij eigenlijk over het hoofd zou hebben gezien! Van den Iaatsten wedstrijd Heerenveen W.V.V. zal nu afhangen wie promoveert W.V.V. of Heerenveen. De stand ls: W. V. V. 3 2 0 1 8—3 4 Heerenveen 3 111 78 3 Friesland 4 112 6—10 3 Voor de Leidenaars staat ook nog een extraatje op het programma in den vorm van een beslissingswedstrijd tusschen L.D. W.S. en Tonegido, die gisteren puntloos gelijk speelden en nu samen moeten uit maken wie hunner promoveert naar de derde klasse. Er is nog geen overeenstemming bereikt tusschen beide partijen ten aanzien van het speelterrein. L.D.W.S. heeft voorgesteld het N.B.L.O.- terrein: Tonegido voelde meer voor het V.U.C.-stadion. De K.N.V.B. zal dezen knoop moeten doorhakken. De stad is: Tonegido 4 2 2 0 L. D. W. S. 4 2 2 0 S. E. P. 4 0 0 4 9—1 6—2 1—13 V.I.O.S. O—LF.C. n (PROM. RES. 3e KL.)' Een zwaarbevochten Leidsche zege. Voor deze promotie speelde L.F.C. II tegen V.I.O.S. II. Doordat de aangewezen scheidsrechter verstek liet gaan, nam een van de neutrale grensrechters deze taak op zich, terwijl een V.I.O.S.-lid zijn taak als grensrechter overnam. V.I.O.S. won den toss en verkoos met den wind tegen te spelen. Al dadelijk bleek dat V.I.O.S. ster ker is, doch zij vindt de L.F.C.-achter- hoede in prima conditie; vooral de keeper is het groote struikelblok, zoodat doel punten uitblijven. Daarna komt LF.C. da nig opzetten, goed gesteund door de half- linie, maar ook zij vindt een goed sluitende verdediging voor zich. Bij een goeden aan val der kanaries, komt de bal bij den rechtsbuiten, die met een onhoudbaren kogel zijn club de leiding geeft 01. Ver woed komt V.I.O.S. nu opzetten, maar zij houdt het spel te kort, zoodat de L.F.C.- achterhoede steeds kan ingrijpen. De rust breekt aan met onveranderden stand. Na de thee weer hetzelfde spelbeeld; V.I.O.S. in den aanval, maar de L.F.C.- achterhoede kent haar taak. De tijd ver strijkt al meer en meer; dan plots door het te ver opdringen van V.I.O.S. krijgt de rechtsbinnen van L.F.C. den bal, gaat er snel mee van door en met een prachtschot geeft hij den V.I.O.S.-keeper voor de tweede maal het nakijken 0—2. Nog geeft V.I.O.S. den moed niet op en wanneer er nog 10 min. te spelen zijn, heeft zij eindelijk succes, als de rechts binnen van V.I.O.S. tegen scoort 12. Hier na zet V.I.O.S. alles op alles, maar de L.F.C.'ers zijn paraat en de verdiende ge lijkmaker blijft uit, zoodat onder groote spanning 't einde door den goed leidenden heer Candel wordt aangekondigd.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13