PA'S PINKSTER PUZZLE Bümetüand LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 15 Mei 193/ Derde Blad No. 23660 iBUITENL. WEEKOVERZICHT 78ste Jaargang Het belastingbiljet 1937-'38, dat ,,20 dagen na de uitreiking moet worden terugbezorgd" enz. belangen botsen tegen elkaar. Koning George VI en koningin Elizabeth lijn gekroond! Aan hun kroning hebben zonder reclame-makerij alle deelen van Bet Britsche gemeenebest vrijwillig deel genomen, zondert men alleen het kleine Ierland uit, aan welk feit overigens in Engeland niet te veel waarde wordt ge hecht, Het is een dissonant in een verder volkomen geslaagd familie-feest! Opnieuw is overduidelijk tot uiting gekomen, wat de Itroon van het Britsche imperium betee- kent voor den drager daarvan en voor de diverse deelen van het rijk. waarin de zon niet. ondergaat! Het is de Kroon, die alles samenbindt en des te zwaarder is de taak van hem, die deze heeft te torsen. Gorge VI weet zich echter bij de uitoefening van zijn zware taak gedragen door de liefde van zijn onderdanen, vrijwel geheel zonder uit zondering van politieke gezindheid en deze steun zal hem zijn taak verlichten en ver aangenamen. Geen werelddeel, of de Union Jack wordt er gezien en geëerd, geen rijk kan inderdaad zoozeer aanspraak maken op het begrip „imperium" als het Ver- eenigd Koninkrijk, dat al zijn loten van een en denzelfden stam zoo losjes (althans schijnbaar i bijeenhoudt, doch niettemin een eenheid vormt, waarvan de kracht niet is al te meten. En alle landen der aarde hebben aan dit (test. dat uiterlijke glans van buiten niet meer van noode had, daar het daarover naar hartelust beschikte, hun deelneming geschonken, met uitzondering van Italië, dat tengevolge van de ultnoodiging aan den Negus zich verre heeft gehouden, al was de gezant althans aanwezig. Die ult noodiging aan den Negus om zich te doen vertegenwoordigen behelsde toch imple- ciet de niet-erkenning van het Abessijn- sche avontuur en op dat punt toont Italië zich uiterst geraakt. De Duce zond geen afvaardiging, ging zelfs verder, riep vlak tevoren alle vertegenwoordigers der Ita liaansche pers terug, zoodat geen verslagen van de plechtigheden zijn opgenomen Maar evenmin als de Iersche afwezigheid Indruk vermocht te maken, vermocht dat het Itallaansche gebaar! Engeland heeft beide langs zich heen laten glijden! Ierland zal dat wellicht hebben ver wacht. want de Valera toont zin voor reali-v teit te bezitten, zoodat hij geen lucht- kasteelcn zal bouwen op zijn afwezigheid, waar alle andere premiers van de onafhan kelijke landen van het Britsche rijk wel aanwezig waren en zich thans aan de groene tafel hebben vereend om alle be langen van het imperium te bespreken en de handen dichter aan te halen. Wanneer Ierland zou worden gesloten buiten het gemeenebest, het zou economisch langzaam maar zeker worden vermoord! Engeland weet dat en maakt zich dientengevolge niet te druk! Italië zal echter vermoedelijk wel eenige uitwerking van zijn eigenaardig protest hebben venvacht, doch daarom zal de tegenvaller des te grooter zijn! De volko men negeering spreekt van een kleinee- hng, die het zelfbewustzijn van een figuur als Mussolini moeilijk zal kunnen verkrop pen! Daaraan schrijven wij dan ook de felle toon der Italiaansche pers toe ten aanzien ran het Britsche rijk, terwijl officieel ;raaf Ciano, Italië's minister van buiten- landsche zaken in zijn groote rede over de italiaansche buitenlandsche politiek een ieer groote voorzichtigheid betrachtte. Voor het binnenland durft Italië tegen John Buil een grooten mond op te zetten, voor het buitenland zal het wel oppassen. Onnoodig te wijzen op het gevaar, dat in zulk een houding ligt verborgen, zelfs in een dictatuur-staat; het is altijd moeilijk eenmaal opgeroepen geesten tot bedaren te brengen! Deze gang van zaken drijft Rome als het ware steeds naar Berlijn, het eenige cen trum in Europa, waarmede Italië vriend schapsbanden heeft van uiterlijk meer dan normaal formaat. En omgekeerd is het zelfde het geval voor Berlijn, misschien zelfs wel in nog versterkter mate, daar «alic tenminste nog kan bogen op betrek kingen op den Balkan en in Zuid-Amerika, al zijn die betrekkelijk losjes van aard. Maar trots dit alles, zou Rome wel eens te zeer op Berlijn kunnen vertrouwen, wanneer het van die zijde daadwerkelijken steun verwachtte tegen Engeland. Duitsch- lanu toont slechts platonische liefde in dit I en weinig geneigd om de be- I 7] "en met 't Britsche rijk te vertroe- tv? wille van 'n Italiaansch avontuur. Doch wederom ziet men dan ongetwijfeld J?„' duur de keerzijde van deze me- l„l Italië, door Duitschland niet I li ïmd tegenover Engeland, zou Duitsch- •ana op zijn beurt wel eens niet verder ™en helpen inzake zijn aspiraties naar Oosten van ons werelddeel, te meer. ^arzoo'n expansie ten koste van Oosten- .i, ,,.a"ë op zich zelf genomen niet wei- icvallig kan zijn, integendeel! intusschen houdt men naar buiten de SiPf-BBWn totdusver meer in het van BerItin dan van Rome! overeind en tracht men deze als eer gefundeerd voor te stellen. Vandaar uwHng's tweede reis naar Venetië, die op Se^teld kan worden van het ver- l' '.n Italië van zijn eehtgenoote, en de komst van generaal von Blomberg fv«r de aanhoudende geruchten er een nieuwe ontmoeting tusschen beide stators in Europa! voorloopjg blijft alles evenwel te uiter- „1 °m tuizondere waarde toe te kennen J "ze brooze vriendschap! I luw0?5 £ezeSd. Engeland blijft ongeroerd »an w Italiaanxsche maatregelen, waar- I u, aet biet de minste schade ondervindt. ti»r j verstandhoudingen worden soms ■K6[ ""gelijke speldeprikken het meest lanJdet toeval, dat juist nu Enge- ,en bijzondere belangstelling aan den Uaaist i voor het midden-Europeesche haar r en zoowel naar Oostenrijk ais aiLst<,ióis^cJ}0"SIowakiie z'in voelhoorns LS Dat Eden te Londen bijzondere 'sn t heeft gevoerd met de premiers tok rf 'eeho-Slowakije en Finland en dat h»«i5 Poo,sche minister Beek nog voor '"'toevénwen '6 Londen ee"ige dagen blijft tok''v»?f'anSstelling iaat zich overigens satilp n u't het vermoeden, dat Hon- TH,' sPoedig het vredesverdrag van temen t. opzeggen en zijn vrijheid her ten "etgeen in de eerste plaats wil zeg- detistJu c?r invoeren van den militairen I ie eerst.. Zoodoende zal Hongarije in h'tente a- aat3 0Photsen tegen de Kleine telli to. daarvan weliswaar geen casus 1 "ok de za)= mnken. doch van haar kant 1 "Wicht vriJheid zal hernemen in menig 1 t|indprt,.1ler' denke b.v. aan de kwestie der !en door ik Vreemd 'ooppn de belan- Mr. J. Linthorst Homan. Commissaris der Koningin in Groningen. Mr. J. Linthorst Homan. Naar wij vernemen, zal vandaag een Kon. Besluit verschijnen, waarbij mr. J. Linthorst Homan, burgemeester der gemeente Vledder. met ingang van 1 Juni benoemd wordt tot Commissaris der Koningin in de provincie Gro ningen. De nieuwbenoemde Commissaris der Koningin is in 1903 te Assen geboren. Zijn i vader was Commissaris der Koningin in Drenthe, welke functie eveneens door zijn grootvader is bekleed. In 1926 werd hij te Leiden meester in de rechten, waarna hij zich als advocaat te Assen vestigde, In die gemeente oefende hij de advocatuur uit tot 1932, in welk jaar hij benoemd werd tot burgemeester van Vledder. In 1934 promoveerde mr. Linthorst Ko- man te Leiden tot doctor in de rechtsge leerdheid op proefschrift: het ontstaan der gemeenten in Drenthe. Mr. Linthorst Homan, die de liberale be ginselen is toegedaan, werd in 1935 voor den Vrijheidsbond gekozen tot lid der Sta ten van Drenthe. Thans is hij voor den Vrijheidsbond candidaat voor de Tweede Kamer. In genoemde partij bekleedt hij ook een bestuursfunctie. De heer Linthorst Homan heeft zich veel bewogen op het gebied van vreemde lingenverkeer. Hij richtte indertijd in Drenthe op de Provinciale Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en is daar nog voorzitter van; Ook is hij lid van het dagelijksch bestuur van de A.N.V.V. In 1931 werd hij in het bestuur van de K.N.A.C. gekozen, van welk lichaam hij sinds 1934 het voorzit terschaD bekleedt. Vermoedelijk zal hij thans deze functie echter neerleggen. TVAN p> RJ-Vs-M. Nederlandsch gezant in Kopenhagen. Hij verlaat den diplomatieker dienst. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van den Nederlandsehen gezant te Kopenhagen, W. L. F. C. Rid der van Rappard. binnenkort ontslag uit den diplomatieken dienst te vra gen. Ridder van Rappard heeft tal van jaren deel uitgemaakt van het corps van Neder- landsche diplomaten en ons land op vele belangrijke posten op waardige wijze ver tegenwoordigd. Hij werd in 1836 in Zutphen geboren en studeerde aan de Leidsche universiteit in de rechtsgeleerdheid, Toen hij zijn candi- daats-examen had gedaan, trad hij in den diplomatieken dienst en ging in 1895 als attaché naar Brussel. In 1898 werd hij be vorderd tot gezantschaps-secretaris 2e klasse en ging als zoodanig, na eerst eeni- gen tijd op het departement van Buiten landsche Zaken gewerkt te hebben, naar St. Petersburg. In 1900 werd hij bevorderd tot gezantschapssecretaris ie klasse en ver trok na korten tijd uit St. Petersburg om verbonden te worden achtereenvolgens aan de Nederlandsche gezantschappen in Wee- nen en Berlijn. Op 9 Februari 1907 werd hij benoemd tot zaakgelastigde te Tanger en werd hem tevens de persoonlijke titèl van buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister verleend. Ridder van Rappard bleef tot 1913 onze belangen behartigen in Tanger. Toen ging hij ais minister-resident, eveneens met den persoonlijken titel van buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister, naar Washington, waar hij tevens geaccrediteerd werd bij de regeeringen van Mexico en Panama en later ook bij die der republiek Cuba. In 1917 volgde de benoeming tot buiten gewoon gezant en gevoimaohtigd minister, aanvankelijk werkzaam op het departe ment van Buitenlandsche Zaken en latei- als zoodanig bij de regeeringen van Dene marken en Ncibrwegen, met standplaats Kopenhagen. In 1922 werd het ambtsgebied van on zen gezant nog uitgebreid, toen hij ook ge accrediteerd werd bij de regeeringen van Estland. Letland en Lithauen. In 1936 kwam in dezen toestand echter weer een wijziging en werd hij Nederlands verte genwoordiger alleen bij het Deensche hof. De heer Van Rappard was in Kopen hagen een zeer geziene figuur. Hij was de ken van het diplomatieke corps in de Deensche hoofdstad. Voor de Nederland sche belangen in Scandinavië heeft hij zeer veel gedaan; vooral in de laatste ja ren met de vele handelsbesprekingen en handelsmoeilijkheden heeft hij steeds met kracht de Nederlandsche belangen verde digd. POLITIEK EN RADIO. Vragen van het Tweede Kamerlid Krijger. Het Tweede Kamerlid Krijger heeft den minister van binnenlandsche zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is de minister bereid mede te deelen of de in het radio-controle-reglement be doelde preventieve en repressieve controle is uitgeoefend op de redevoeringen en de daaraan voorafgaande en daarop volgende toespraken van den voorzitter ter verga dering van den Nederlandschen Bond van Jongelings-Vereenigingen op Gereformeer den Grondslag, gehouden op 6 Mei j.l., voor zooveel bekend was of kon worden ver wacht, dat die redevoeringen en toespra ken zouden worden gehouden? 2. Indien die controle noch preventief noch repressief is uitgeoefend, is de mi nister dan bereid mede te deelen: a wat daarvan de rédenen zijn en b. of hij, bij nadere overweging en gelet op reeds publiekelijk ter zake geuite be zwaren, niet van oordeel is. dat van de gelegenheid om ongecontroleerd het ge sprokene uit te zenden of te doen uit zenden een veel ruimer gebruik is gemaakt dan, met het oog op den inhoud van ge deelten der redevoeringen en toespraken, toelaatbaar is te achten en, in aanmerking genomen de bekendheid bij de sprekers van ae voor de uitzending gestelde normen en richtsnoeren, in redelijkheid mocht wor de aangenomen? 2. Indien de controle wel is uitgèoefend, is de minister dan bereid mede te deelen: a. op grond van welke overwegingen zijn toegelaten de gedeelten in de bedoelde redevoeringen en toespraken, welke een uitgesproken partij-politiek en politiek- propagandistisch karakter droegen en. althans ten deele, in direct verband ston den zoowel met de verkiezing op 26 Mei als met de politieke beginselen en houding van twee leden van den raad van minis ters en b. indien de bedoelde gedeelten van de redevoeringen en toespraken zijn uitge sproken in afwijking van den goedgekeur- den tekst, of dan de omroepvereeniging. die het aangaat, ter verantwoording zal worden geroepen en hoe dan het oordeel van den Radioraad luidt? 4 Is de minister bereid, nu in ruimen kring wordt gevoeld dat door de hierboven bedoelde redevoeringen en toespraken een bepaalde politieke partij in de verkiezings actie een bevoorrechte positie heeft verkre gen. te bevorderen, dat het rechtsgevoel worde bevredigd door andere politieke par tijen vóór 26 Mei gelegenheid te geven voor de microfoon te spreken over de beteekenis voor ons volk van de beginselen, die zij voorstaan en. desgewenscht. over de be teekenis van hun overleden of nog in leven zijnde leiders en van hun lijstaanvoerders? AFSCHAFFING LUCHTPOSTRECHT INDIË Gaat 5 Juni in. De eenigen tijd geleden reeds bekend ge maakte nieuwê regeling, volgens welke alle brieven en briefkaarten met bestemming voor Ned. Indié per vliegtuig zullen wor den verzonden, zonder dat daarvoor lucht recht verschuldigd is, treedt in werking met de op 5 Juni a.s. te Amstedam begin nende vlucht (voor de post uit Indië naar Nederland is deze datum 16 Juni). Niet pier luchtpost worden verzonden de stukken van welke, blijkens een door de afzenders aangebracht opschrift, verzen ding per landmail wordt verlangd. Per landmail werden ook de verkrijgbaar ge stelde postbladen van 6 cent verzonden. Het port van de per luchtpost naar Indië te verzenden brieven zal 12'/3 cent per 10 gram bedragen, dat van briefkaarten is 10 cent. Voor postwissels wordt het lucht recht teruggebracht van 30 tot 10 cent. vcor drukwerken, jakjes, akten en mon sters wordt het 50 cent per 50 gram. Voor brieven, die per landmail worden verzonden, wordt het porto voortaan t.m. 20 gram 121/- cent, voor elke volgende 20 gram of gedeelte daarvan 7" cent. In de porti der per landmail te vereen den briefkaarten, drukwerken,rakten, pak jes en monsters wordt geen verandering gebracht. BOND VAN WERKLOOZE ONDER WIJZERS OPGERICHT. Op een te Stadskanaal gehouden verga dering werd opgerioht de Nederlandsche bond van werklooze onderwijzers. Deze bond steit zich ten doel, verbetering te scheppen in de vooruitziohten van de jonge onderwijzers, speciaal ten aanzien van het instituut ,,kweekeling-met-acte". Getracht zal worden, alle werklooze on derwijzers van het openbaar zoowel als van het bijzonder onderwijs in een grooten bond onder te brengen, teneinde sterker te staan tegenover het thans ten opzichte van de kweekeling-met-acte meer en meer ge volgde systeem. Als secretaris werd benoemd de heer K, Geertsema te Stadskanaal. Besloten werd tot het oprichten van zooveel mogelijk plaatselijke afdeelingen. Voorts werden een reglement. en een contributie-regeling vastgesteld. De bond zal trachten, haar doel te bereiken, door contact te zoeken met de hiervoor in aanmerking komende politieke partijen. WERKTIJDENBESLUIT VOOR KANTOREN. Aijr. maatregel van bestunr afgekondigd. Gisteren zijn uitgegeven de volgende Staatsbladen: No. 844. Besluit van den 8sten Mei 1937, tot intrekking van het Kon. besluit van 25 November 1922 en tot vaststelling van een algemeenen maatregel van bestuur, als be doeld bij de artikelen, 48. tweede lid, 50, eerste lid, 52, vijftiende lid. 52 bis, 68. elfde lid, en 91 der Arbeidswet 1919. („Werk tijdenbesluit voor kantoren 1937"). No. 884. Besluit van den 8sten Mei 1937, tot vaststelling van het tijdstip, waarop I ;r,et betrekking tot arbeid van mannen en vrouwen in kantoren verschillende bepa lingen der Arbeidswet 1919 in werking treden. No. 885. Besluit van den 8sten Mei 1937, tot vaststelling van het tijdstip waarop de artikelen II en IV der wet van 20 Mei 1922 tot wijziging der Arbeidswet 1919 in wer king treden. TENTOONSTELLING OP HOUTBUST GEOPEND. Hedenmiddag is in de tentoonstellings hallen op Houtrust te Den Haag een ten toonstelling op het gebied van voedings- en genotmiddelen en hygiëne, kortweg genaamd V 37, geopend. Het openingswoord werd gesproken dcor den heer C. J. Ph Zaalberg. AGRARISCHE JAARBEURS. Aan de Jaarbeurs., welke van 7 tot en met 16 September te Utrecht zal worden houden, zal wederom in het kader der al- gemeene jaarbeurs een Agrarische Jaar beurs worden verbonden. De aangevangen voorbereiding dezer agrarische afdeeling, waaraan weder verschillende tekken va.i het agrarisch bedrijfsleven zullen deelne men, heeft'zich reeds gekenmerkt door 'n veel grootere belangstelling in de kringen van belanghebbenden dan zulks bij de eerste Agrarische Jaarbeurs het geval wa*

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9