BUITENLAND IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 15 Mei 1937 SPORT Laatste Berichten Buitenland Binnenland MARKT WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 761. Hedenmiddag 2 uur: 760. binnenlandsch weerbericht. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt.. Verwachting tot den avond van 16 Mei: Zwakke tot matige Oostelijke tot Noorde lijke wind. Aanvankelijk betrokken met kans op regen, later opklarend. Weinig ver andering in temperatuur, buitenlandsch weerbericht. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. De depressie uit het Zuid-Westen is, in diepte afnemend, tot ons land doorgedron gen, die uit de Oostzee trekt Oostwaarts at en uit het Westen nadert hoozedrukklnz terwijl ook in Polen een hoogedrukking ontstond. Bij IJsland dringt een depressie door die bil Groenland vrij diep. In Scandinavië is het weer nog fraai in Hoord-Zweden, maar in het Skagerak. waar noz een ondiepe depressie achterbleef, valt regen. In Polen is het weer zonnig en warm, in Duitschland somber in het Wes ten begint regen te vallen en in onze om geving regent het van Den Helder tot Parijs en naar het Westen tot Londen Zuid-Frankrijk heeft droog maar zwaar bewolkt weer. Op de Britsche Eilanden klaarde de lucht in het Noorden en Westen langzaam op maar is vrij koel. In Zwitser land is het droog en op de toppen is het gedeeltelijk zonnig met temperatuur tus- rehen plus 3 en minus 5 graden.- DENEMARKEN Regeeringsjubileum van koning Christiaan X. weersomstandigheden hedenochtend 8 uur. Parijs: Z.Z.W, 13 gr. C., regen. Londen: NN.O., 9 gr. C, motregen. Berlijn: Z„ 13 gr. C., betrokken. Nice: wlndst., 16 gr. C„ mooi. LUCHTTEMPERATU UR. fi uur voorm.: 10 gr. C. (50 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 11 gr. C. (52 gr. F.). DOOGWATERTIJÖEN TE KATWIJK ZEE. Voor Zondag. V.m. te 6 u. 51 min.; n.m. te 19 u. 29 min. Voor Maandag. V.m. te 7 u. 52 min.; n.m. te 20 u. 29 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer". 'sMiddags 12 uur: 15 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a Zaterdag; 8.18 n.m. tot 3.36 v.m. Zondag: 8.19 n.m. tot 3.34 v.m. Maandag: 8.20 n.m. tot 3.33 v.m. MAANS. OP- EN ONDERGANG. 15 Mei op: 9 u. 13. 16 Mei op; 10 u. 30; o.: 0 u. 21. 17 Mei op: 11 u. 44; o.: 0 u. 44. LAWN-TENNIS. het TOURNOOI DER LEIDSCHE STUDENTEN. Luisterrijke viering. - Groote aanhankelijkheid. Christiaan X, Karei Frederik Albert Alexander Wilhelm, koning van Dene marken cn IJsland, van de Wenden en Gothen, hertog van Sleeswijk Holstein enz., heeft vandaag onder buitengewone belangstelling van alle lagen der be volking en van de andere koninklijke families zijn vijf-en-twintig-jarig re geeringsjubileum gevierd. Koning Gustaaf van Zweden, koning Haakon van Noorwegen en tal van prinsen en prinsessen waren reeds gisteravond in de Deertsche hoofdstad aangekomen om deel te nemen aan de feestelijkheden. Van alle openbare gebouwen en van zeer vele particuliere huizen waren de vlaggen uitgehangen, terwijl de geheele stad ter eere van het heuglijk feit versierd was. De aflossing van de wacht voor het paleis. Om acht uur vanmorgen was het op het groote plein voor het palèls Amalienborg buitengewoon druk Een enorme men- schenmenigte heeft er de aflossing van de wacht gadegeslagen. Om negen uur verschenen de groote zangvereenigingen op het plein oen den koning een zanghulde te brengen. Een uur later vertrok de koninklijke fa milie in een galakoets voor-een rijtoer door de stad. De koninklijke stoet werd geëscor teerd door cavallerië. Door de voornaamste straten reed het hooge gezelschap naar de Domkerk, waar een bijzondere kerkdienst werd gehouden, na afloop waarvan de tocht langs een dlohte haag belangstellenden werd voort gezet. De Rijksdag is om half twee bijeengeko men in buitengewone vergadering, waartoe de koning was uitgenoodigd. De president van het Folkettlng hield een toespraak, waarin hij uitdrukking gaf aan de aan hankelijkheid der bevolking, wélke toe spraak door den koning beantwoord werd. Galamaaltijd ten hove. Vanavond om acht uur zal op het pa- ieis Christianborg een galamaaltijd wor den aangericht, waaraan alle koninklijke gasten, de leden der Deensche koninklijke familie en vertegenwoordigers der Deen sche overheid, alsmede van vertegenwoor digers van handel en industrie zullen aan zitten Fakkeloptocht der studenten. "De stbdenten bullen zich vanavond in fakkeloptocht naar het paleis begeven om er te deflleeren voor den koning en diens gasten. Aan dezen optocht zullen 4000 stu- deerende jongelui deelnemen De studen- tenzangvereenigingen zullen liederen ten gehoore brengen, terwijl namens de stu denten een toespraak zal worden gehou den. Op verschillende plaatsen in de stad zullen later muziekcorpsen spelen. De openbare gelegenheden zullen later dan gewoonlijk sluiten. Ook de Deensche radio-omroep zal in alle opzichten zijn me dewerking verleenen. De voornaamste ge beurtenissen zullen worden uitgezonden en door buitenlandsche radio-maatschappijen worden heruitgezonden, o.m. naar de Ver- eenlgde Staten. Koning Christiaan werd op 26 September 1970 te Charlottenland geboren. Op 14 Mei 1912 werd hij tot koning gekroond. Op 26 April 1898 werd zijn huwelijk met Alexandrine van Mecklenburg te Cannes voltrokken. DUITSCHLAND De strijd tegen de kerken. Het „Religieus Bijbelsohe Genootschap" te Darmstadt en de Dultsche protestanten bond Van Saksen zijn ontbonden, op grond van de wet tot bescherming van den staat. In Westfalen zijn eenige R.K. geeste lijken in zedenprocessen vrijgesproken. De Duitsche pers rept daarvan met geen woord. Steeds afnemende belangstelling. Meer en meer is de laatste jaren de be langstelling gedaald voor het tournool der Mdsohe Studenten te Noordwijk. Verleden laar was het aantal deelnemers reeds zoo miniem, dat men zelfs overwoog het tour nool maar af te lasten, en ook thans is het *eer ver beneden de verwachtingen geble- 'm. waartoe het feit. dat Tllders en Cochet met Pinksteren in Sohevenlngen spelen en net jaarlijksehe tournool van S.O.S. te Wassenaar, als gewoonlijk, weer uitstekend Jetet is, natuurlijk in ruime mate zal heb- j oen bijgedragen. Hoewel men gisteren reeds je Noordwijk had moeten beginnen, was er Hedenmorgen zelfs nog niet geloot. Inge dreven stónden 20 heeren (waaronder Katsten, Marinkelle, Heynen en Reid) en 7 "ames (waaronder mevr. Marinkelle en mevr. Joncquiere). SCHAKEN. CAÏSSA. Op de gisteren gehouden buitengewone agemeene ledenvergadering werd, met het op den krachtigen groei dezer Leidsche "Wgltig, na goedkeuring der notulen besloten aan het bestuur 2 leden toe voegen en het aantal, te brengen op vijf. Fetvoor werden benoemd de heeren J. J. VKarnp en A. J. A. Hooft van Huysduy- denbestbur mad bij de e.k. vergadering lii? e(ien ontwerp-statuten en hulshoude- oa reglement voorleggen. het a-s- selzoen met 3 tientallen ^omen worden ln den Schaakbond Leiden en Omstreken, awts versla6 van den penningmeester ten 'inancleelen toestand der vereeni- kon worden besloten een 5-tal wed- jjj- Wokken aan te schaffen. Op 15 Mei «KU-IJ^tavond worden georganiseerd ün longwedstrijd, waarbij alle deelnemers Het Wijs zullen ontvangen koudschi secretariaat blijft gevestigd: Zoeter- 'oweg 88, Leiden. Koning Christiaan X. Uit dit huwelijk zijn twee zoons gespro ten: kroonprins Christiaan Frederik Franz Michel Karei Waldemar Georges, die op 11 Maart 1899 op het kasteel Sorgenfrl het levenslicht aanschouwde en in 1935 in hét huwelijk trad met prinses Ingrid van Zwe den en prins Knud Christiaan Frederik, Michel die op 27 Juli 1900. eveneens op Sorgenfri, werd geboren en in September 1933 huwde met nrinses Caroline Mathilde van Denemarken De koninklijke familie behoort tot het Huis Sleeswij k-Holstein- Sonderburg-Glucksburg. ITALIË. Wat Ethiopië kostte. De defensiebegrooting zal binnenkort worden gepubliceerd. Er zal uit blijken, dat de oorlog in Abessynië elf milliard, drie honderd vijftig mlllloen lire heeft gekost. FRANKRIJK Parijsche kranten worden duurder. De bond der Parijsche Pers heeft, naar ■het blad ,.Le Jour" meldt eenstemmig be sloten, den prlis der dagbladen voor den straatverkoop van dertig op veertig cen times per nummer te brengen, met ingang van 1 Juni a.s. ENGELAND Het einde der Kroningsfeesten. De Koning en Koningin hebben gisteren op het plein voor het paleis aan 1200 offi cieren en manschappen en 11 verpleegsters uit Indlë. de dominions en de koloniën her inneringsmedailles aan de kroning uitge reikt. Na afloop heeft de Koning op de trappen den afmarsch der troepen gadege slagen. die in parademarsch voorbij defi leerden. De troepen zijn daarna naar Whitehall gemarcheerd waar zij, na een toespraak van minister Ormsby Gore, staatssecretaris voor koloniën, 40 kransen aan den voet van den Cenotaaf hebben ge legd. Gisteren hebben min. Eden en zijnecht- genoote, ter eere van den koning en de koningin een diner aangebeden op het Foreign Office, waar een 120-tal genoo- digden aanzat. Behalve de koning en de koningin waren aanwezig H.K.H. prinses Juliana en Z.K.H. prins BernCiard, koningin Mary, de kroon prinsen en prinsessen van Zweden en Noorwegen, prins Paul van Zuid-Sla/vië, de prins van Preslaw, de vertegenwoordiger van de sovjet-unie bij de kroning Litwinoff, de minister-president Baldwin, de minister presidenten van de dominions en verschil lende ambassadeurs. Na het banket zijn de koning en de koningin teruggekeerd in het Buckingham Palace voor het hofbal, dat de groote kroningsfeesten besloot en waar twee duizend genoodigden bijeengekomen zijn. De rij.ksconferentie heeft enkele sub commissies benoemd die Dinsdag hun arbeid zullen aanvangen. De voornaamste gedelegeerden van ieder land komen dan Woensdag weer bijeen. m De conferentie der gedelegeerden van het autdduspersoneel heeft besloten de staking te Londen voort te zetten. Zes en veertig garages stemden voor, vier tegen voortzetting der staking. Bij telling van de door elk der 50 gara ges uitgebrachte stemmen bleek, dat ln totaal 17.469 stakers voor en 1.776 tegen voortzetting der staking hebben gestemd. HONGARIJE Daranyi en Roder aan het woord. Minister-president Daranyi besprak in de Kamer de betrekkingen met Duitschland. De regeering handhaaft de eerlijke vriend schap met het Duitsoh Rijk, aldus spr., en zij wenscht, dat aan elke actie, die de goede betrekkingen kan verstoren, een eind wordt gemaakt. De groote Duitsche natie en haar leider verrichten een geweldig werk voor de veiligheid en de welvaart des volkSj welks toekomst zij willen verzekeren en men mag daarop geen critiek oefenen. De Duitsche levensvorm kan de binnenlandsche ver houdingen in Hongarije niet beïnvloeden. De vriendschap tot Duitschland, de kwestie der Duitsche minderheden in Hongarije, de Duitsche nat.-soc beweging en de Hon- gaarsche beweging der Pijlkruisers zijn op zichzelf staande vraagstukken, die niet met elkaar in verband moeten wórden ge bracht. Dit verkeerde begrip moet uit den weg worden geruimd, opdat de openbare meening tot rust kome. Omtrent de minderheden zeide Daranyi, dat deze in elk opzicht met de staatsbur gers van Hongaarsche afkomst worden ge lijkgesteld. aan hun eischen op cultureel en op elk ander gebied zal ten volle worden voldaan, zij zullen van geen enkel beroep worden uitgesloten en op onderwijsgebied zal voor hen al het mogelijke worden ge daan. Generaal Roder, de minister van oorlog verklaarde, dat Hongarije in de eerste plaats rechtsgelijkheid op het gebied der bewapening noodig had. Dit was geen zui ver militair probleem, er waren ook poli tieke motieven. Hongarije ziet niet af van de oplossing dezer kwestie en heeft haar niet van haar program geschrapt. Zij zal op een tijdstip, dat haar gunstig voorkomt, stappen doen om die rechtsgelijkheid te verkrijgen. 892 XIngez. Med.)' 7 JAPAN. Tegen de regeering. De secretaris-generaal van de Minseito- partij en die van de Seljoekai-partij heb ben van gedachten gewisseld over een ge zamenlijke campagne der beide partijen tegen de regeering. Men acht het waarschijnlijk, dat de ont moeting zal leiden tot een gemeenschappe lijke vergadering van de twee partijen, waarin zij de regeering haar steun zullen ontzeggen. Men meent te weten, dat minister-presi dent Hayashi op de conferenties der pro vinciale gouverneurs die 17 Mei a.s zal worden gehouden, opnieuw zijn besluit te kennen zal geven, aan de macht te blijven en in de buitengewone zitting van den landdag belangrijke wetsvoorstellen in te dienen. TSJECHO-SLOWAKIJE Tegen de Habsburgers. In het nieuwe wetbcek van strafrecht bevatten de paragrafen aangaande de landsverdediging óók artikelen, waarbij den Habsburgers de toegang tot het grond gebied der republiek wordt verboden. DANZIG Duitsch-Nationale Partij ontbindt zichzelf. De Duitsche nationale Volkspartij heeft op een buitengewonen partijdag met alge- meene stemmen beslotep de partij te ont binden. De leider. Weise betoogde, dat het tijd stip der ontbinding reeds lang was aan gebroken en dat aan den broederstrijd in Danzig een einde moest worden gemaakt, daar zij het Duitsche belang schaadde. MEXICO Een Duitsch en Italiaanseh protest. De gezanten van Duitschland en Italië hebben bij den minister van jbuttenlandsche zaken geprotesteerd tegen de aanwezigheid in den 1 Mei-optocht van karikatuurvoor stellingen van Hitler en Mussolini, welke de bond van revolutionaire schrijvers en kun stenaars had laten vertoonen De minister van buitenlandsche zaken heeft hieroD ge antwoord, dat deze bond geen enkel offi cieel karakter droeg. Hij voegde er aan toe. dat hij all? groecen had aanbevolen zich in het openbaar te onthouden van betoo gingen welke de hartelijke betrekkingen tusschen Mexico en de andere landen kon den schaden. Snowden plotseling overleden. De Britsche staatsman, Philip Snowden, is hedenmorgen aan eeh hartverlamming gestorven. VEREENIGDE STATEN Staking in de staalindustrie geëindigd. Gisteren is de staking in de staalindustrie in Pittsburgh geëindigd. Er is een voorloo- pige overeenkomst gesloten. Na een reeks conferenties met de ver tegenwoordigers der filmondernemingen, hebben de leiders der vakbonden van technisch fllmpersoneel en de stakers een voorsdel tot regeling van het conflict van de hsind gewezen. Zij verklaarden, dat het mondeling gegeven aanbod der producen ten een manoeuvre is om de staking te breken en de vakbonden te desorgani- seeren. Het stakingscomité verklaarde voorts, dat de acteurs, die ondanks de stakings- posten de studio's zullen binnengaan, Bis verbrekers van de staking zullen worden beschouwd. Snowden. Snowden is geboren te Cowling in York shire in 1864. Hy werd klerk op een rijks douane- en accijnskantoor en trad in 1894 toe tot de Independent Labour party, waarvan hij in 1903 en in 1917 het voor zitterschap bekleedde. In 1927 trad hij uit de partij, omdat hij een afzonderlijke arbeiderspartij naast de Labour partij ongewenscht en onnoodig vond. Als lid van het Lagerhuis uitte hij zich vooral over financleele aangelegenhe den. In 1924 werd hij kanselier van de schatkist in het kabinet MacDonald. Hij was een vurig pleiter voor den vrijhandel. In Juni 1929 beheerde hij opnieuw het de partement van financiën in MacDonald's tweede kabinet. Bekend is zijn vasthoudendheid op de •onferentie van 1929 te Den Haag, waar- loor Frankrijk werd gedwongen tot toege ven in de kwestie der annuleering van aorlogsssohulden. Hij volgde MacDonald in 1931 op toen deze Labour verlaten moest, om een kabinet van nationale enheid te vormen, waar in hij financiën behield. Later werd hij lord-zegelbewaarder en volgde zijn benoe ming tot peer onder den naam viscount Snowden ol Ickornshaw. In 1932 trad hij uit de regeering om sindsdien niet meer op den voorgrond te treden. De strijd in Spanje. Kabinet Caballero afgetreden. Largo Caballero, de voorzitter van den raad van ministers te Valencia, heeft den president der republiek het ontslag van zijn kabinet aangeboden. President Azana is terstond begonnen met het raadplegen der politieke leiders Caballero. Het aftreden van Largo Caballero schijnt eenerzijds veroorzaakt te zijn door de nood zaak de regeeringsformatie krachtiger te maken, teneinde het hoofd te bieden aan een oorlog van langen duur en anderzijds door de recente gebeurtenissen in Cata- lonië. Kortelings hebben de socialistische en de communistische partij besloten de tot deze partijen behoorende ministers uit het kabinet terug te trekken. De beide groote vakbonden, C.N.T. en U.G.T. hebben laten weten, dat de nieuwe regeering weer onder leiding zal moeten staan van Largo Cabal lero. De in politieke kringen verkregen in druk is, dat de crisis gemakkelijk zal wor den opgelost. Er valt een toenemende nel- ging waar te nemen om het aantal porte feuilles te verminderen. twee dooden bij mijnontploffing. In een kolenmijn in het gebied van Swan, sea i Wales I is een ontploffing ontstaan, waarbij twee arbeiders zijn gedood en twee gewond. Mr. J. LINTHORST HOMAN. Bij K. B. van 14 Mei is met ingang van 1 Juni 1937 benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Groningen: mr. J. Linthorst Homan, met gelijktijdige toe kenning van eervol ontslag als burgemees ter der gemeente Vleddei. (Men zie onder Binnenland). LEIDEN. 15 Mei. Botermarkt. Aangevoerd 2160 K.G. Fabrieksboter prima f 1.51. Boe- renboter prima 1 1.331.40. Hand. matig. Turfmarkt v. 10/15. Mei. Lange turf. Aangevoerd 130.000, prijs f 7.508 p. 1000. LEIDEN. 14 Mei. Noteering Coop. Groen ten-, Fruit- en Bloemenv.-vereen. „Leiden en Omstr." Prei 1.50 tot 2.20, kroten, ge kookt 3.00 tot 4.00, peen 1.50—5.10, andijvie 9.00 tot 23.00. sla 4.00 tot 10.00. snijboonen 49.00 tot 66 00, peulen 53.00 tot 69.00, wit loof 7.00 tot 24.00, postelein f. 14 tot 23.00, spinazie 3.00 tot 8.00, tomaten 72.00. toma ten C 60.00 per 100 kilo; komkommers 3.00 tot 21.00. bloemkool 2.00 tot. 15.90, salade 1.00 tot 4.90, rabarber 50 tot 1.50 per 100 st.; pieterselie 50 tot 1.40, radijs 50 tot 1.70. sel derie 30 tot 1.70. uien 40 tot 1.30, peen 4.00 tot 15.00. rabarber 1.30 tot 5.00, raapstelen 30 tot 50 per 100 bos. LEIDERDORP, 14 Mei. Kipeieren f. 2.90— 3.30 per 100; eendeieren f. 2.803 p. 100; boter f. 0.620.77 p. pond: kaas f.0.160.28 p pond; kippen f. 0.300.70 p. stuk; hanen f. 0.081.10 p. stuk; konijnen f. 0.152.20 per stuk. TER AAR. 14 Mei. Spinazie f 0 08—0.32. Andijvie f 0.44—0.53 Slavellen f 0.19—0.26 p. 4 K.G. Peulen f 4.80—7.10. Snijboonen f 6.206.80 p. 10 K.G. Postelein f 0.080.13 p. K.G. Radijs f 0.501.50 Rabarber f 2 5.10. Peen f 0.06—0.13 Prey f 5—5.30. Sla f 1—4.40 p. 100. Bloemkool 2—25. Komkom mers 13 ct. p. st Aardbeien 2936 ct. p. jond. Selderij f 0.80—1.30. Raapstelen f0.30 —1 n. 25 K.G. RIJNSBURG. 14 Mei. Bloemenveiling - Copland 611 ct.; Bartigon 818 ct.; Yel low 822 ct.; Elisabeth 814 ct.; Clara Bul 6—16 ct.; Trollium 3560 ct.; Anemonen 35 110 ct.: Papavers f. 1.802.80; Iris 1528; Ranonkels 40160; Witte lelies f. 3.80 5.60; Immulatum f.5-8.40; Centauria 60— 80 ct. WESTLAND, Bond Westland, Exportvei ling van 14 Mei. Bloemkool 8-15 c., idem II 2—6 ct. per stuk; sla 1.803.70, idem H ling van 14 Mei. Bloemkool 815 ct., idem 1.001.40, andijvie 2.004.60, kelen 4055 cent, peen 8.5012.00, idem n 3.005.00, radijs 95 ct. tot 1.30, rabarber 2.003.00, al les per 100 krop of bos: tomaten A 4754 cent, idem C 3848 ct., idem CC 2633 ct., postelein 1012 ct., alles per kilo; spinazie 2130 ct. per bak; andijvie 40—71 ct. p. bak. ZOETERMEER, 15 Mei. Aanvoer 12000 st. eieren. Kipeieren f 2.603.50, eendeieren f. 2.953.20, kalkoeneieren f 66.50 p. 100. 3—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 3