LEIDSC'! DAGBLAD - Eerste BSad Zaterdag 15 Mei 1937 Officieele Kennisgevingen BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEVEILDE PERCEELEN DE BIOSCOPEN HERV. GEREF. STAATSPARTIJ. Ds. C. A. Lingbeek en cis. K. H. E. Graveraeyer voeren hel woord. In de groote Stadsgehoorzaal, welke on geveer half gevuld was, had de afd. Lelden van de Herv. Geref. Staatspartij een open bare samenkomst belegd, waarin het woord hebben gevoerd ds. C. A Lingbeek. lid der Tweede Kamer en ds. K. H. E. Gravemeyer. Herv. pred te 's-Gravenhage. De voorzitter van de plaatselijke afdee- ling, de heer Bouman. las bij opening een gedeelte uit Matth. 6, heette vervolgens allen welkom om dan met een enkel woord stil te staan bij de vele beloften, die in dezen verkiezingstijd door verscheidene po litieke partijen worden gedaan. Spr, besloot met aan te toonen, dat de H.G.S. komt met den bijbel en zegt: „Zoekt eerst het Ko ninkrijk Gods en Zijne gerechtigheid. De H.G.S. zoekt het niet bij den Paus of bij Stalin en Mussert. maar bij God. Hartelijk wekte spr. tenslotte op om op 26 Mei lijst 16 te stemmen Ds C. A. Lingbeek. die als eerste spreker het woord voerde, sprak ever „Christelijke politiek en coalitie politiek". Nadat spr. allereerst aangetoond had. dat Engeland geregeerd wordt als een protes- tant-sch-christelijke staat, wees hij er op, dat in de tijden der Hervorming ook Ne derland in dien geest geregeerd werd. Uit de Hervormde Kerk is toen een vrije, pro- testantsche staat geboren. Maar dit is an ders geworden sinds de tijden der Fransche revolutie. Het werd vrijheid, gelijkheid en broederschap. Er kwam een neutrale staat, die den godsdienst particulier toeliet. De overheid was boven God en godsdienst verheven. En al scheldt men nu op Rus land. dat daar de Staat tegen den gods dienst optrekt, feitelijk is het hier sinds 150 jaar precies hetzelfde, want ook hier wordt in de nationale instellingen niet ge rekend met de handhaving der christelijke natie. Jarenlang heeft Groen van Prin- sterer hiertegen gestreden. Na zijn dood kwam dr. Kuyper met zijn coalitie-program waarin hij een verbond maakte met Rome. Hij kreeg toen wel een soort christelijk regeersysteem. maar wat hij hierdoor won in macht, verloor hij aan beginsel. De kin deren op de openbare school werden prijs gegeven aan het ongeloof. Was deze poli tiek voor Rome en het afgescheiden volk voordeelig, voor Nederland als protestant- sche natie kwam dit in het tegendeel uit. Allengs gingen de oogen voor deze coalitie politiek open, want vrij wel de meeste be noemingen vielen in Roomsche handen. Ook kwam er een Roomsche schoolwet tot stand. In dit verband wees spr. er op. dat ook de wet-De Visser in 1920 (financieele gelijkstelling openbaar en christelijk on derwijs) groot voordeel aan Rome bracht. Tegenover deze coalitie-politiek, die spr. schetste als zeer on-christelijk en on-na- tionaal, kwam de beweging van de H.G.S. naar voren. Spr. veroordeelde scherp de zwenking van wijlen De Savornin Lohman naar de coa litie-groep. nadat hij tevoren de groep-De Visser en de Friesch Chr. Historischen voor zich had gewonnen. Fel kantte spr. zich ook tegen de partij dige benoeming van professoren aan de Rijks-Universiteiten, waarbij niet gelet werd of de studenten opgeleid worden in de nationaal-gereformeerde beginselen, maar in den coalitie-geest. Ook t.o.v. bur gemeestersbenoemingen kwam steeds de Roomsch-afgescheiden politiek naar voren. Hiertegen, aldus spr., heeft de Chr Hist. Unie nooit geprotesteerd, wat in sprekers oog nog gevaarlijker is dan de politiek van Rome en die der afgescheidenen. Want van deze beide laatste stroomingen ver wachten wij dit, maar van de Chr Hist. Unie zeker niet. Van haar hadden wij ver wacht. dat zij de Herv. Kerk in bescher ming zou nemen. En al doet deze partij dit AANGIFTE VAN LEERLINGEN VOOR HET GYMNASIUM, DE HOOGERE BUR GERSCHOOL MET 5-JARIGEN CURSUS EN DE HOOGERE BURGERSCHOOL VOOR MEISJES. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aan bovengenoemde inrichtingen van onderwijs tot en met 30 Mei as. gelegen heid bestaat tot het doen inschrijven van leerlingen voor het Gymnasium des Dins dags en Vrijdags van 2—3 uur nam. en voor de beide H. B. Scholen des Dinsdags van 1112 uur voorm. en Vrijdajs van 23 uur nam. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. SecretarK Leiden. 15 Mei 1937. 1460 OPHALEN HUISVUILNIS. In verband met de Pinksterdagen zal het ophalen van huisvuil uit die perceelen. welke gewoonlijk op Maandag worden be diend. nu plaats hebben op Woensdag d.a.v. Bewoners van die perceelen wordt der halve verzocht Dinsdag geen emmers aan de straat te doen plaatsen. 1479 DE DIRECTEUR DER GEMEENTEREINIGING. VISCHAKTEN. De Burgemeester van Lelden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan vraagformulieren ter bekoming van visch- akten voor het seizoen 1937 1938. vanaf heden gratis ter Gemeente-Secretarie (Ra penburg 12) verkrijgbaar zijn. 1481 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, één te zeggen heeft en dat is koning Jezus Wij moeten tot Hem terug, anders heeft Nederland geen toekomst. Actueel is momenteel de vraag tussche: de rechte verhouding van Staat en Kerk En daarom juist is de beweging van d H.G.S. zoo belangrijk. Spr. veroordeelde op zeer scherpe wij) de politiek der Chr. Hist. Unie. Zij hcull met Rome en met de A R. en verliest de belangen der Ned. Herv. Kerk zoodoen de uit het oog. Ook spr. eindigde met het beginsel der H.G.S. in het licht te stellen, waarna hij in dankgebed voorging. Tenslotte werd het Lutherlied gezongen. STICHTING LEIDSCH BORGSTELLINGS FONDS TEN BEHOEVE VAN ARBEIDERS E. D. wel in tijden van verkiezing, in een Kamer hooren wij haar nooit als het om de boven genoemde belangen gaat. Scherp veroordeelde spr. voorts de mo menteel gevoerde propaganda voor Colijn waardoor deze partij zeer veel van haar beginsel inboet. Nadat hij het gevaar voor de verroom- sching van Nederland had geteekend liet hij een krachtig protest hooren tegen het geven van f. 10 millioen uit de staatskas ten behoeve van het salaris der klooster lingen. Dit geld, dat niet in handen der kloosterlingen komt. maar in handen van Rome. wordt door de R.K Kerk besteed om zending te drijven in Oost-Indië. Door deze handelswijze zien wij. aldus spr., dat de Nederlandsche staat, de coalitie-regee ring, de RoöTnsche missie financieel steunt. Vervolgens noemde spr. als onderscheid tusschen coalitie-politiek en Christelijke politiek het ijveren van de coalitie voor het eigen Christelijk volksdeel en van de christelijke politiek voor het ijveren voor een geheel christelijk Nederland. Ds. Lingbeek eindigde met het beginsel der H.G.S. in het licht te stellen en nog maals te wijzen öp Ijet gevaar van de coalitie? politiek i Ds. K. H. E. Gravenmeyer, die hierna het woord voerde, sprak allereerst met een enkel woord over den arbeid van ds. Ling beek in de Tweede Kamer. In aansluiting hierop zongen de aanwezigen ds. Lingbeek de zegenbede uit ps. 134 toe Tot zijn eigenlijk onderwerp komende ..Steunende op het Woord verdedigen wij de vrijheid" zette hij uiteen, dat principieel de zaak dient te worden aangevat en dat ons volk weer teruggebracht moet worden tot God en Zijn woord. Tegenover de de mocratie en de dictatuur blijft de H.G.S. belijden, dat ook in Nederland het er maar Woekerbestrijding. In de Bisteren, onder leiding van mr. P. A. Pij hacker Hordijk, gehouden vergadering van de Stichting Leldsch Borgstelllngs- fonds. heeft de secretaris, de heer P. A. van Aggelen. het achtste jaarverslag uitge bracht. Aan dit verslag ontleenen wij, dat aan de bevordering van het financieel even wicht in de gezinnen der economisch zwak keren.' dc bestrijding van den woeker in het volkscredietwezen, voorkoming van verval tot armoede en de bevordering van de zelfhulp de stichting ook in het afge- loopen jaar wederom lcrachtig heeft kun nen medewerken. Dit is niet alleen maar een herhaling van hetgeen in vorige ver slagen is medegedeeld, doch dit is in toe nemende mate in 1936 het geval geweest. Niet minder dan 7Q6 aanvragen tot een totaal bedrag van f. 52.953 konden worden ingewilligd. Sedert 1929 heeft het fonds 3447 borgstellingen tot een totaal bedrag van f 286.962.50 verleend. De resultaten zijn zeer gunstig. De aanvragers bestonden uit fabrieks- en vakarbeiders, werkzaam in het parti culier bedrijf. De geldleeningen worden ver strekt door de Gemeentelijke Hulpbank (Gemeentelijke Bank van Leening en Geld- schietbankj alhier. De Stichting Leidsch Borgstellingsfonds verstrekt alleen hulp aan inwoners van Leiden, Gezinpen, die door omstandigheden als ziekte, gezinsvermeerdering, groot kinder aantal, werkloosheid, verhuizing, aanschaf fing van kleeding, beddegoed, vernieuwing van huisraad enz. op een bepaald tijdstip geld noodig hadden en credietwaardig wa ren is een leening verstrekt kunnen wor den. In een aantal gevallen ging het maken van een schuldregeling aan het verleenen van een borgstelling vooraf. De behulpzame hand kon worden geboden aan personen, die gebukt gingen onder financieele ver plichtingen. welke zij op zich hadden ge nomen. 90 aanvragen werden afgewezen. Het gemiddeld bedrag per borgstelling bedroeg f.75 (v. j. f. 80.54(het gemiddeld bedrag der op 31 December 1936 nos uit staande borgstellingen bedroeg f. 38.87 (v.J. f. 42.211. Door de personen, aan wie een borgstel ling is verleend, wordt over het algemeen behoorliik aan hun verplichtingen voldaan. Het verlies op' borgstellingen bedroeg in 1936 slechts f. 180.75. Het verslag eindigt met een woord van hartelljken dank voor de medewerking, welke het bestuur in het afgeloopen jaar van velen heeft mogen ondervinden. Ieder, die meent dat hijzelf of een ander In handen Is gevallen van een clandestie- nen woekeraar of een geldschieter, die de gestelde voorwaarden niet in acht neemt, kan zich wenden tot den secretaris, Nieuw- steeg No. 4. Spreekuur eiken werkdag (be halve 's Woensdags) van 11—12 uur en bo vendien 's Zaterdags van 45 uur. 1405 (Ingez. Ued.) REÜNIE GROEP I LEIDEN DER N.P.V. Maandag 2en Pinksterdag organiseert Groep I Leiden der N.P.V. ter gelegenheid van tie terugkeer van haar oud-hopman dr. H. J. Harmsen uit Ned. Oost Indië, een reünie van oud-leden. Na de samenkomst in het grocphuis aan den Maredijk vertrekt het gezelschap per extra-tram der H.T.M. vanaf halte „Post- hof' naar de Haven, vanwaar een boot tocht wordt ondernomen over de Kager- en Brasemermeren. Hiervan teruggekeerd zal een gemeen schappelijke maaltijd in het groephuis wor den gehouden, waaraan de oud-leden, de tegenwoordige leidsters en leiders en het groepscomite zullen aanzitten. De dag zal worden besloten met een groot kampvuur, waar de tegenwoordige groep, bestaande uit welpen, verkenners en voortrekkers diverse recreaties en spelen zullen uitvoeren. RING LEIDEN EN OMSTREKEN. Maandag en Dinsdag a.s. zal bovenge noemde Ring weder een Zangconcours hou den, waaraan door 22 vereeniglngen zal worden deelgenomen. Dit is reeds het 12de zangconcours, dat door den Ring wordt gehouden. Bijzonder spannend zal de kamp zijn om den Leidsch Dagblad wisselbeker terwijl ook nog een beker beschikbaar is oor het hoogst aantal punten der aan gesloten vereenigingea ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candldaatsexamen theologie de heer J. J. Siezen (Hlllegers- berg)voor het candidaatsexamen Rech ten: de heer R. B. Lewis (Amsterdam) en voor het doctoraal examen Rechten: de heer C. C. van Valkenburg (Bloemendaal). GEBOREN. Elisabeth, d. van A. C. Kleijn en A van Leeuwen Bertus Philippus. z. van B. p. Bleiji en M. Tegelaar Bernardus Anto- nius. z. van B. Heetveld en J. M. Verhoog Cornelis Paulus. z. van P. J. Boon en D. Jasperse Huibert Hendrikus, z. van A. Poortman en J J. Dingemans Jan Hendrikus, z. van I. Pouw en M. v. Wijn gaarden Margaretha Wilhelmina, d, van G. Menijn en J. de Koekkoek Albertus Martlnus. z. van A. M. Wesselman en C. Cornet Francina, d. van K. Offerman en C. v. Weeren Willem Petrus, z. van G B. W. Slats en G. v. Duiivenbode - Adrlana, d. van J. H. Beukers en H. Naber PhUlp Adriaan. z. van I. L. v. Ast en F. v Siuys Pieter Johan. z. van B. Vnigt en D Boontjes Hendrik, z. van J. Aker boom en M. Klinkenberg Cornelis, z. van J. Zandbergen en J. v. d. Zwart Aart Jacobus, z. van A. C. Dam en A. M. v I/». OVERLEDEN. J G. Prins. z.. 17 laar C. Oudshoom- Schïpaanboord, vr.. 71 iaar M. Nleuwen- huttzen-Veerhuls, wed.. 80 jaar W. G. Dekker-de Nle. wed., 63 jaar. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-asslsten zijn geslaagd: de dames L. D. M. A. Klaphaak. M. J. van der Minne en F. M. Rosman, allen te Rotter dam. Gisteravond is de 33-jarlge J. P. S.. leen hij op de Haarlemmerweg fietste, j tengevolge van onoplettendheid tegen een paaltje gereden, waardoor hij viel en een I lichte hersenschudding bekwam. De E.H.D. vervoerde hem naar het Acad. Ziekenhuis, vanwaar hij later naai' zijn woning kon gaan. Ten overstaan van notaris B. H. Stumpel -e Leiden. Huls Lange Raamstcez 55 in bod f. 1800. koopsr de heer M. van Berge Henegouwen q q. te Leiden van fl. 1930. Huls Waardgracht 73 in bod f. 960, kooper de heer J. W. Wurzer c s. te Lelden voor f 960. Huis 2e Gortestraat 64 in bod f. 200 koo- oer de heer L. Prins te Lelden voor f.200. Pakhuis met bovenwoning Zuidsingel 60/ 60 a niet gegund. Opgebouwd met dagbladreclame. Mr. Bradley was 7 jaar geleden nog eigenaar van een kleine zaak, die linoleum verkocht in Kansas-City. Dat Jaar begon hij, zij het klein, ge regeld in de dagbladen te adverteeren teeren. Langzamerhand, terwijl er meer en meer koopers in zijn winkel kwamen, vergrootte hij zijn advertenties in de dagbladen. Drie jaar geleden bleek de oude win kel veel te klein geworden en hij ver huisde naar een flink gebouw met drie verdiepingen. ïnlpn-s kon hij verklaren dat hij het meeste linoleum verkocht van alle winkeliers uit de stad en 'n grooteren oorraad in huls had dan welke win kelier in Amerika ook. Zonder mijn regelmatige dagblad reclame". zei hij nog, „was ik nimmer verder gekomen dan dat oude kleine zaakje." 1410 Casino-Theater. Op gezette tijden wor den ons films voorgezet met het Ameri- kaansche springfenomeen Richard Tal- madge en zulks beteekent steeds een suc- ceswerk. „De Zeebonk" is één van zijn nieuwste sensaties, waarin hij. als Dick Nelson, in het bezit is geweest van een kostbare vaas, welke hij in zijn jeugd op een onbekend eiland heeft gevonden. Prof. Sneed, geleerde van naam. stelt belang in de vaas en rust een schip uit onder com mando van kapitein King, waarbij Dick als gids zal dienen. Uitdrukkelijk wordt door prof. Sneed voorgeschreven, dat er geen vrouw aan boord mag zijn. Deson danks heeft Madge, de dochter van den kapitein, zich toch heimelijk op het schip verscholen, dooh. eenmaal onderweg, blijft er niets anders over dan haar aan boord te houden. De reis wordt echter bemoeilijkt door de aanwezigheid van Bull Dennis. een ouden tegenstander van Dick, die als stuuraman dienst doet en voortdurend ru zie zoekt, ja zelfs muiterij verwekt. Dien tengevolge heeft er een explosie plaats, waarbij het schip in brand geraakt, ge lukkig vlak bij het eiland, zoodat de op varenden tenminste land kunnen bereiken. Hier begint de jacht naar de schatten eerst goed, aan den éénen kant prof. Sneed en Dick, aan de andere zijde Buil met zijn kornuiten. Gevecht na gevecht volgt, waar bij Dick zijn tegenstander uiteindelijk voor immer van zich afschudt en de lang ge zochte schat vindt. Dick en Madge ver laten natuurlijk als gelukkige schipbreu kelingen het eiland. Richard Talmadge. kwiek en lenig ais nooit te voren, doet weer genieten van zijn bravour-sensatie en heeft aller sympathie. Voor de pauze draait een pittige cowboy-film met den bekenden Ken Maynard en zijn wonderpaard Tar- zan, getiteld „In Old Santa Fé". Een goed verzorgd program derhalve! Het Nieuwe Roxy-Theater. „Dancing ieet" is de titel van de onderhoudende zang- en dansfilm, waarin het accent ge legd is op jeugd en charme, op de moderne tap-dance en de gezellige muziek. Het is het verhaal van een luxueus meisje, dat van huis wegloopt en nu als taxi-girl in een dancing haar avontuurtjes beleeft, wanneer ze daar een liftboy leert kennen, die dans-aspiraties heeft. Hoe deze knaap zijn ideaal om een tap-dance-demonstratie te geven, weet te verwezenlijken is eer. amusante geschiedenis, waarbij diverse moeilijkheden overwonnen moeten worden. Met bewonderenswaardig talent zijn dans en muziek in de handeling gemengd, ter wijl de bekoorlijke Joan Marsh en de vlotte Eddie Nugent de verpersoonlijking zijn van de hederrdaagsche jeugd. Een goed vertelde en uitstekend ln beeld gc-brachte cowboy-film „Onkruid vergaat niet" completeert dit programma, dat slechts tot en met Zondag, len Pinkster dag vertoond wordt. Vanaf Maandag komt Grace Moore in „Love me for ever" haar triomfen vieren, en deze begenadigde zangeres met haar warme stem zal opnieuw, evenals in haar eerste film, een verrukking teweeg bren gen bij ieder, die haar hoort. „Love me for ever", is een opera-film, waarin ook enkele liederen gevoegd zijn. welke haar intrige vindt in de Italiaausche vereering voor muziek. In een bijzonder knap ge schreven scenario, dat ruime speelmoge- lijkheden biedt, wordt het leven van een opkomende zangeres geschilderd, boeiend van verteltrant en pakkend van uitwer king. Want Victor Schertzinger, scenario schrijver, componist en regisseur tegelijk, weet maar al te goed. hoe hij een derge lijke rolprent ln scène moet zetten. Naast Grace Moore valt nog een waarlijk voor treffelijke rol van Leo Carlllo op. Deze magnifieke zangHhn wordt aangevuld met „Het is geen goud, wat er blinkt", een genoeglijke rolprent met Slim Sumimer- ville. zoodat dit theater met Pinksteren goed voor den dag komt. Trianon-Theater. Het programma voor de pauze wordt voor het grootste deel in beslag genomen door de aardige Duitsehe amusementsfilm „Bobby, de dulvelskerel". waarin het niet moeilijk is te raden, wie die duivelskerel is, wanneer wij weten, dat oe belangrijkste hoofdrol wordt ge speeld door Gustav Fröhlich. En wanneer wij daarenboven nog verklappen, dat nie mand minder dan Adèle Sandrock tot de. medespelenden behoort, dan is daarmede meteen het karakter van deze kostelijke speelfilm geschetst. Gustav Frbhlich ver vult hierin de rol van een levenslustigen luitenant, wiens al te groote vroolijkheid hem herhaaldelijk straf van zijn supe rieuren bezorgt. Een spotdicht op zijn overste wordt door dezen laatste slecht beloond door den dichter geruimen tijd tot kamerarrest te veroordeelen. Maar onze luitenant is er de man niet naar om bij de pakken te gaan neerzitten en zoo zien wij hem ach'ereenvolgens in diverse ver mommingen in het dagelijksch leven op treden. Dat „dagelijksch" moet men overi gens niet al te letterlijk opnemen, want Tom, zoo heet de Jongeman in kwestie, oeleeft altijd geheel andere dingen dan een gewoon mensch en zoo ve/wondert het ons ook niet, wanneer wij hem eerst een jongedame met een parachute uit een vliegtuig zien redden, dat ln brand dreigt te vliegen en kort daarna als kellner zien optreden bij de tante van hetzelfde meisje, dat hij natuurlijk van het eerste oogen- blik af al lief heeft. Het ongeluk wil dat aan den bewusten maaltijd ook de booze overste aanzit, die in den serveerenden ks'.iner niet alleen den gestraften luite nant meent, te herkennen, maar tot over maat van ramp ook diens aangebedene het hof maakt. Geen wonder, dat de offt- cier-kellner op heete kolen zit en zijn vooruitzichten worden er niet beter op. wanneer de overste besluit ten huize van zijn ondergeschikte een onderzoek in ie stellen naar diens aanwezigheid. Door een list weet Tom zijn slaapkamer nog Juist te bereiken voor de overste er zijn Intrede doet. doch wanneer laatstgenoemde aan het gewaande ziekbed mededeellng doet van zijn aanstaande verloving van de door Tom aangebedene, wordt het dezen te machtig en springt hij, gekleed ln rok- costuum van onder de dekens te voor schijn. Een catastrofe schijnt onvermij delijk. doch gelukkig keert zich op het allerlaatste oogenblik alles ten goede en een vrooliik slot is dan het einde van deze zeer amusante geschiedenis. Na de pauze draait een 100 procent Amerikaansche film met veel en uitsteken den zang. kostelijke balletten en een over vloed var. .show", getiteld „Volg uw hart". Een zeer duidelijke film van de Engel- sche kroningsplechtigheid completeert het afwisselende programma. Luxor-Theater. Een wapenfeit van historische beteekenis was voor Engeland de charge van de lichte brigade in het zoo genaamde dal des doods bij Balaklava in den Krimoorlog! In een versohrlkkelijken kamp liepen zeshonderd Britsche ruiters daar de vijandelijke stellingen der Russen, welke onneembaar schenen te zijn, onder den voet en zij openden door hun doods verachting en moed voor de vereenigde Engelsche en Fransche troepen de gele genheid Sebastopol te bestormen en in te nemen, waardoor zij niet alleen in vei- liger positie kwamen, doch vooral ook de i voedselvoorziening, die in het gedrang dreigde te komen, beduidend gemakkelijker werd. Die charge van de landers was even stoutmoedig als onverantwoordelijk en zij cou wellicht nimmer gelukt zijn indien zij i niet geïnspireerd was geweest door het verlangen der soldaten om zich ten koste van alles te wreken op Soerat Khan, den inlandschen vorst, door wiens verraad honderden onschuldige Britsche mannen, vrouwen en kinderen kort voor den oorlog op vreeselijke wijze om het leven waren gebracht. De wraak op Soerat Khan gaf deze Britsche lanciers de kracht een pres tatie te verrichten, welke door iederen In gewijde vooraf onmogelijk was genoemd en een sensatie werd voor heel de wereld. Was het wonder dat de dichter Alfred Lord Tennyson er door gedreven werd tot het schrijven van zijn beroemde gedicht: „de charge van de lichte brigade", en de film industrie er een onderwerp in vond voor een rolprent, waarvan de faam ook reeds lang tot Leiden doorgedrongen was, voor dat zij hier ter stede op het zilveren doek werd vertoond.7 Warner Bros komt de eer toe deze his torische gebeurtenis aan de vergetelheid te hebben ontrukt, zich daarbij meeren- deels aan de feiten houdende, al zal hier en daar wel eenige afwijking te consta- teeren vallen voor hen, die in de finesses der zaak dieper doorgedrongen zijn dan wij, die tot de laatste seconde geboeid zijn gebleven door dit spannende verhaal, dat alle kwaliteiten eener waarlijk „groote" film ln zich draagt. Zeer suggestief is het spel van Erroll Flynn, die ln zijn rol van majoor Vickers door deze gansohe film do mineert, uitstekend terzijde gestaan door Olivia de Havilland. als het meisje, waar op zoowel hij als zijn broeder verliefd zijn, Henry Stephenson, Donald Crisp en vtle anderen. De regie van Michael Cur- tiz verdient bovendien grooten lof. Wat hij maakte van de aanvallen der wilde siammen op de Britsche troepen, zoowel in de wildernis als in hun versterkte leger plaatsen. is bewonderenswaardig, doch ver boven alles uit gaat de groote stormaan val der lichte brigade, die van een waar lijk enerveerende en adembeklemmende spanning is In Luxor's voorprogram worden even eens eenige opnamen vertoond, welke spe ciale vermelding waard zijn. Een eerste is daar de kroningsfilm, welke den toeschou wer een levendig beeld geeft van de enorme drukte in Londen, van de versie ringen (met ln het bijzonder die van het beroemde warenhuis Selfridge), van den indrukwekkenden stoet langs ontelbare juichende menschen, van de plechtigheid in Westminster Abbey en van de hulde, aan het koningspaar gebracht na den te rugkeer op Buckingham Palace. Eenige mooie en interessante opnamen van Prin ses Juliana en Prins Bernhard ontbreken ln deze film. welke een minuut of tien duurt, natuurlijk niet. Voor voetballiefheb bers zal verder de film van den Holland- België-wedstrljd te Rotterdam 'n attrac tie beteekenen, temeer omdat zij vrij uit voerig is en vele belangwekkende momen ten op zeer goede wijze heeft weten te treffen! Lido-Theatcr. De vijfde film van het fameuze danspaar Fred Astaire - Ginger Rogers - „Swing Time", doet in be koorlijkheid en grootschheid van opzei niets onder voor haar vier voorgangster!, waarvan vooral „Top Hat" en ..Follow the fleet" zoo'n groot succes hadden. In al'e vijf films wordt precies hetzelfde onder werp „the musical Comedy", behandeld en toch munten zij stuk voor stuk uit door originaliteit; zij draaien allemaal om den zelfden kern en niettegenstaande dat, n men er toch in geslaagd, ze zoo te maken dat niemand zal zeggen: „dat heb ik al eens gezien". Wat de zoo geheel bij elkaar passende en elkaar aanvullende Fred e'1 Ginger laten zien is zoo charmant, zm sierlijk soepel en meesleepend, dat men zich geheel en al in de wereld van nei witte doek inleeft, zooöat 90 minuten, die men in gezelschap van deze danswonderen doorbrengt, met recht tot een „swing time worden. Dooh ook het scenario in deze film is niet verwaarloosd. Het bevat t« van aardige vondsten, die de aantrekke lijkheid van de film slechts kunnen ver- hoogen. Fred komt te laat op zijn bruut» De gasten zijn reeds vertrokken en alles a afgelast. Zijn as. schoonvader is ln ee" niet aangename stemming, zijn bruidje woest, de hond blaft hem aan, de poes s en een van de voorvaders van z«n echtgenoote kijkt van zijn lngeUl® plaatsje aan den wand onheilspellend r hem neer. Doch niet zoodra heeft de ur degom een afdoende reden voorriji» zuim opgegeven of vader en bruid Jaw de hond kwispelt, de kat spint en aew gehangen voorvader trekt zijn gezlcbt de vriendelijkste plooien! Een ,bu,„ ren woon aardige vondst, die het „doet andere aardige scène is die, waarin r als leerling van een dansschool Böi onbeholpen mogelijk aanstelt, waair zijn leerares tenslotte haar geduld liest en.... haar baantje. .Maar zij is een uitstekend leerares. i1*1 Cc CV 1 IJ nj vvii ui iwuc*» 5 minuten leerde zij mij dansen. kijk maar". Ën dan krijgen we een van voortreffelijke dansen te zien, waarove toeschouwers op het witte doek èn o de zaal zich slechts kunnen verv,'?"t,. n Buitengewoon aardig zijn ten»» scènes, waarin Fred nu eens met aun n dubbele schaduw danst en waarin dan weer zijn projecties alleen laat op den. „Swing time" zal den bezoeker,s vroolljken avond bezorgen, dat staa' vet Voor de pauze draait „De baas van pompstation". In het journaal is !eluaaje een zeer ruime plaats gelaten aan n reportage van de kroning van t Br koningspaar. 2-*

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2