s m ■1 De jeugdige grootmeester Keres 9 LEÏDSCH DAGBLAD, Zaterdag 15 Mei 1937 Vierde Blad No. 23660 i 78ste Jaargang SPORT L.W. D. S. - TONEGIDO Een „Willy den Ouden" roos Een partij tegen Aljechin Voor Schakers m VOETBAL. KON. NED. VOETBALBOND. PROGRAMMA VOOR MAANDAG. Kampioenschap van Nederland: Ajax— Be Quick (Zondag) en Fetjenoord—Go Ahead (Zondag). A/deeling I, promotie 2e klasse: Hilver sumRCH. Afdeeling II, promotie 3e klasse: Rising Hope—Fluks: Hollandlaan—EDS. Promotie 4e klasse: LDWS—Tonegido, terrein A.S.C.. scheidsrechter S. H. v. d. Kraats, grensrechters D. Baas en H. de Bruin. Promotie res. 3e klasse: Vios II—LFC II (C. Leurs.). Afdeeling IV, promotie 2e klasse: Willem H—Miranda en MWMiddelburg. Afdeeling V, promotie 2e klasse: Friesland -Heerenveen. Van Overal. Reeds eenigen tijd komt men overal tot de conclusie dat Ajax en Fetjenoord ten slotte uitmaken zullen wie van hen kam pioen van Nederland worden zal en morgen kan definitief de scheiding komen. Het is waarschijnlijk dat zoowel de hoofdstede- liiken van Be Quick als de Rotterdammers van Go Aihead winnen zullen (beide hebben bovendien het voordeel van eigen grond) en indien dat uitkomt is de prognose waar heid geworden. Met vier punten achter stand en nog slechts twee wedstrijden voor den boeg telt ook Be Quick dan niet meer mee en ons dunkt dat het daarop uitein delijk wel uitloopen zal! Voor de promotie 2e klasse maakt 't Gooi in afdeeling I een zeer fraaie kans. Immers Hilversum kan alleen nog met haar gelijk komen door van de Haarlemsche Ractng- dub te winnen en zoover is het nog niet. Al zijn de Haarlemmers dan gedegradeerd, rij zullen het waarlijk niet gewonnen geven en Hilversum moet dus uitstekend op dreef zijn, wil zü nog een beslissingswedstrijd veen haar plaatsgenoote forceeren. Ove- rizens staat het vast dat er in Hilversum veer een eerste-klasser komt. De spanning zweeft alleen nog om de vraag wie van de twee de gelukkige zal zijn....! In het Zuiden gaat de promotie-compe titie nas beginnen, terwijl Friesland in het Hoorden van Heerenveen wüinen moet om nog 'n kleine kans op redding te behouden. 0 0 0 Voor Leiden ls de match tusschen LD. W.S. en Tonegido van beteekenis. Na drie ontmoetingen staan deze twee clubs precies lelijk en wie er Maandag op het A.S.C.- lerretn winnaar wordt zal dus promovee- ten! Is het wonder dat er spanning zal sir. en dat er een nerveuze stemming Bl heerschen? De eerste ontmoeting (in Oorburg) eindigde onbeslist, hoewel Tone- ooo toen iets sterker was en nadien ztjn wider prestaties vrijwel gelijkwaardig ge nest, Dat L.D.W.S. in Leiden speelt schijnt voor Starre c.s. een voordeel van zoo wel belang. dat wli onlangs schrijven durf- fen dat de Leidsche ploeg o.i. favoriet is voor de promotie. Indien L D.WS. vanaf de «rste seconde strijdt met groote beslistheid ea wilskracht en daarbij het hoofd koel weet te houden, opdat geen kansen onnoo- ük door zenuwen gemist worden, gelooven wij dat die voorspelling bewaarheid kan worden! LEIDSCHE VOETBALBOND. Programma voor Pinksteren. Sleutels, 2e ronde: Zondag: le klasse: LDWS 2Zuiderkw. 1.12 uur, Schrama. 2e klasse B: ASC 3—LDWS 3, 11 uur (Ie terr.), v. d. Stelt; TONA 2LDTS 1, 12 uur, v. d. Horst. 3e klasse B: ASC 5—DSO 3, 2 uur (le lerr.l le Maltre. fe klasse A: Sportman 4Zuiderkw. 3, uur, Maaskant. Juniores: SportmanUVS (A) 10 uur, kurze. Adspiranten A: Sportman (a)Lugd. hi. 12 uur, Blijleven; LDWS—UVS (b). 10 »ur, v. d. Pornpe: ASC—UVS ta) 11 uur '2e terrein) D. Boom. Maandag: Beker, 2e ronde: DVS 2ASC 12 uur, Ramkema. le klasse: Sportman 1Alphia 3, 2 uur, 'trmeulen. 2e klasse A: Roodenburg 2Rouwkoop 2, uur, Nasveld. 2e klasse B: Zuiderkw. 2Leidsche B. 2, Bogenes. 3e klasse A: Sportman 3Lugd. 6, 10 u., «heffer LDTS 2—ASC 4. 11 uur. v. Deur- «en. 3e klasse B: TONA 3—Leidsche B. 3, 10 'ur, Gmjaar. le klasse B: Zuiderkw. 4Roodenburg 4, uur. Warnaar. I, Aspiranten B: RoodenburgUVS (c), I uur, de Vrind: Sportman (biDVS, 12 P. Rietkerken; TONA—Zuiderkw. 12 Rh Honsbeek. PROMOTIE - DEGRADATIE Maandag 2den Pinksterdag: Aanvang 2 uur - Terrein A. S. C. - Toegangsprijs Tribune: 50 ct.; le Rang 30 ct. - Werkl. op vert. v. beurskaart en jongens 15 ct. - Leden van A.S.C. en L.D.W.S. vrij toeg. op dipl. 9614a (Ingez. Med.) Aan de zwemster persoonlijk te Boskooo overhandigd. Overzicht. I Btt L.V.B.-programma vermeldt een reeks Uitstrijden, waarvan er enkele voor mor- Iftri zijn vastgesteld. 'hor de eerste klasse zijn de wedstrij- "i niet van groote beteekenis meer. Whman 1, dat tegen Alphia 3 kan win- wu de derde plaats nog kunnen ha- i™' wat voor Zuiderkwartier, ook al zal J ®orgen de puntjes op LDWS 2 verove- 7 oog moeilijker wordt. 'o 2a zal Roodenburg 2 thuis trachten J "niche te nemen tegen Rouwkoop 2. 't I -> niet gemalèkeiijk gaan, Roodenburg! 'a 2b zal LDTS 1 zich nu wel de kam- r*a toonen tegen T.O.N.A. 2. Verder ■l,™ LD W S. 3 nog een appeltje te schil- 'met a.S.c. De roodzwarten zuUen zich I ?lei niet zonder strijd laten kloppen. n 3a waar U.V.S. 6 door 2 punten in Rha g reeds de laatste plaats bezet, F» Of wedstrijden van geen belang meer gaat het nog steeds om de eere- vaarvoor nog een drietal gegadig- a.s.c, 5 heeft altijd nog de beste hetgeen wel aanleiding zal zijn Iw™ roodzwarten om zich tegen D.S.O, iiiu. te geven en de puntjes binnen te T.O.N.A. 3 heeft het tegen Leid- Gistermiddag bracht de Rotterdamsche Dames Zwemclub onder leiding van mevr. Van Wijckhuize een bezoek aan de bloe mententoonstelling te Boskoop, ter gele genheid waarvan de rozenkweeker Kers bergen zijn jongste nieuwigheid naar Willy den Ouden heeft genoemd, aan wie hierboven persoonlijk het eerste exem plaar van de nieuwe „Willy den Ouden roos" door den kweeker werd overhandigd. De heer Kersbergen sprak den wensch uit. dat deze roos spoedig eenzelfde bekendheid mag verkrijgen als haar peettante. Willy den Ouden dankte den heer Kers bergen hartelijk voor diens bijzondere attentie, waarmee zij zich buitengewoon ingenomen betoonde. Onder de zwemsters was ook de jeugdige Rietje van Veen. Vóór het bezoek aan de tentoonstelling werd het nieuwe „Zuiderbad" te Boskoop bezichtigd, over welks inrichting het gezel schap vol lof was. sohe Boys 3 minder lastig, waarom zij haar kansje zal kunnen behouden. Zuiderkwartier 3 heeft in de 4e klasse weer een lastige klip te omzeilen. Thuis won Z.K. met 41, uit is er dus ook wel een kansje, maar dan moet ook het beste beentje voor! Voor de Juniores is Sportman's kans om van de laatste plaats te komen nog niet geheel verkeken. Tegen U.V.S. (ai is de kans op een zege wei niet groot, doch on mogelijk is het waarlijk niet! Voor de A-adsplranten zullen noch Lug- dunum (a), noch U.V.S. (a) een puntje verspelen, zoodat daar de stand wél onge wijzigd blijft. Voor de B-adspiranten zal D.V.S. haar fraaie kans tegen Sportman (b) niet ver spelen. Roodenburg komt tegen U.V.S. (a) binnen de lijnen. U.V.S. won thuis met 10. Neemt Roodenburg daarop «geen re vanche, dan is haar laatste kansje ook vrijwel verkeken. T.O.N.A.Zuiderkwartier ten slotte kunnen de puntjes broederlijk deelen. SPORTMAN I—ALPHIA III. Maandag om 2 uur zal bovengenoemde wedstrijd worden gespeeld op het terrein aan het Zwarte Pad. Sportman komt als volgt in het veld: Doel: C. le Febre; achter: W. v. d. Reij- den en W. v. Egmond; midden: J. v. Poia.- nen, F. v. Polanen en J. de la Rie; voor: A. Brand. F. Filippo, H. Heljmans, C. Monfils en R. Candido. P. L. EN L. Morgenmiddag speelt P. C. en L. een vriendschappelliken wedstrijd tegen de Haagsche voetbalvereeniging „Spoorwrik" op het terrein van Leidsche Boys aan den Wassenaarscheweg. LAWN-TENNIS. MEJ. TERWINDT VERLIEST TE BERLIJN. Bij de voortzetting van het internatio nale tennistournooi van „Rot Weiss" te Berlijn, is de Nederlandsche kampioene mej. Terwindt in het damesenkelspel na een spannenden strijd met 75. 75 door de sterke Engelsohe speelster mej. Dear- man verslagen. In het gemengd dubbelspel speelde mej. Terwindt met den Duitscher Harz tegen het Duitsch-Deensche paar mej. Reimann en Sperling. Onze landgenoote had een groot aandeel in de 64. 63 overwinning, welke zij met haar partner behaalde. In de volgende ronde kwamen zij uit tegen het sterke Engelsche dubbel mej. Dearman en Hughes. Wel bood het Nederlandsoh-Duit- sche paar taaien tegenstand, zoo werd de tweede set op fraaie wijze gewonnen, maar de Engelschen waren toch sterker. PERRY HEEFT F. 164.000. VERDIEND! En Vines maar f. 61.000. Perry en Vines hebben hun toer door de Vereenigde Staten beëindigd en vertrek ken morgen naar Engeland. Zij hebben 61 matches gespeeld, waarvan Vines 32 won on Perry de overige 29. Vines won 88 sets, tegen Perry 86 en 965 tegen 958 games. De recettes bedroegen tezamen 82.400 pd.st. Hiervan krijgt Perry 18.250 en Vines 6825 pd.st. (Hbld.) CRICKET. NEDERLANDSCHE CRICKETBOND. Programma voor Pinksteren. Zondag 1ste klasse: H.C.C. IH.C.C II; V.O.V.—V.R.A.; V.V.V.—Haarlem. Overgangsklasse: SpartaC.V.H.; S.C.H. C.—H.C.C. Ill; A.C.C.—H.B.S. 2e klasse B: A.S.V.—V.U.C. 3e klasse B: H.D.D.S. HI—Sparta II. Maandag - le klasse: R. en W.—H.D.V.S. Overgangsklasse; ExcelsiorA.C.C. 2e klasse B: V.O.C. H—H.C.C. IV; H.B.S. II—Quick; H.D.V.S. II—Excelsior II. 3e klasse B: terrein Kanaalweg Leiden; L.C.C.Leonidas. Overzicht. Zoo begint morgen de cricketcompetitie te draaien. Ongeveer op den zelfden tijd als wij andere jaren beginnen, maar dat wij een voorspoedig voetbalseizoen achter ons hebben is toch wel duidelijk merkbaar aan het cricketprogramma van deze eerste dagen, want in tegenstelling met andere jaren blijken alle velden en alle elftallen nu al beschikbaar te zijn, zoodat de heer De Haan op volle toeren aan de afwer king van het cricketprogramma kan begin nen. Vergeleken bij verleden jaar is er niet veel veranderd in het cricketwereldje. De indeeling is nagenoeg dezelfde gebleven en zoo zien wij morgen en Maandag dus weer oude bekenden tegen elkaar in het veld. Veel te voorspellen valt er intusschen nog niet. want de geoefendheid speelt op deze eerste competitiedagen een rol van betee kenis. In topvorm, zullen de elftallen nog wel niet zijn, want het weer van de laat ste weken was niet bepaald aanlokkelijk voor cricketoefeningen. Daarnaast is er nog de vraag van hoeveel invloed de ho gere en breedere stumps zullen zijn op Je wedstrijdresultaten. Voor dezen eersten competitiedag vol staan wij met te verwijzen naar het pro gramma, waarbij wij opmaken, dat de beide Haagsche elftallen er een tweedaag- sche van maken. Door het gewijzigde regle ment daarvan is het derde punt van een inningsoverwinning komen te vervallen, wat het spelen van een tweedaagsche on getwijfeld aanlokkelijker maakt. Van een inningsverschil zal er intusschen bij H.C.C. I en II wel geen sprake zijn, maar waar de eendaagsche wedstrijden dikwijls onbeslist bleven, krijgen wij op de beide Pinkster dagen zeker een beslissing, wat voor een juist beeld bevorderlijk is. Wat de Leidsche club betreft; Ajax heeft nog vrij en L.C.C. ontvangt aan den Ka naalweg Leonidas, dat naar wij meenen \Toeger in de 2e klasse uitkwam en het evenals L.C.C. trouwens een klasse lager gaat probeeren. L.C.C. brengt de volgende .spelers in hel veld: Matsch, A. van Goor, C. van Goor, f. van Es. A. van Es. T. Kantebeen, Hop, i Mioch, de Vringer, Van Bovene en Hage- naar. Veel nieuwelingen op cricketgebied telt dit elftal dus niet. De aanval met de gebroeders Van Es en Van Goor en Hop za! o. i. variatie genoeg brengen al dient te worden afgewacht of Kantebeen of Haage naar zich spoedig achter het wicket zal thuis voelen. De ploeg lijkt ons ook wel goed voor een aantal runs en wij vragen ons zelfs af of L.C.C. in deze opstelling niet te sterk voor de 3e klasse zal blijken. Om gekeerd zou het echter de animo der nieu welingen sterk remmen als er in een hoo- gere klasse een serie nederlagen geboekt zou moeten worden. De terugkeer van L.C.C. in het competitieverband begroeten wij met vreugde en wij wenschen Metsch cs. van harte succes. KORFBAL. NEDERLANDSCHE KORFBALBOND. Den 2den Pinksterdag zal de return match om het kampioenschap van Neder land tussohen Deetos en Wordt Kwiek ge speeld worden. Waar de Dordtenaren den eersten keer reeds met 60 de meerderen bleven, zullen de Noordelijke kampioenen ook Maandag as„ ondanks het voordeel van eigen terrein, wel met flinke cijfers geslagen worden! AUTOMOBILISME. HET LINCOLN ZEPHYR VERKOOPS CIJFER VERDRIEVOUDIGD! Een vergelijking van de eerste 2 maan den van 1937 met de dienovereenkomstige periode van het vorige jaar toont aan, dat liet aantal afleveringen van Lincoln Ze phyr automobielen in eerstgenoemde pe riode juist 3 maal zoo groot is als in de eerste 2 maanden van 1936. De afleverin gen in deze periode van 1937 bedroegen in totaal 10.000 Lincohis Zephyr tegenover 5068 in dezelfde periode in 1936, hetgeen dus een verhooging van het verkoops-cij- fer met 218% beteekent. Hierbij kan nog worden opgemerkt, dat deze vermeerdering van het aantal ver- koopen niet voornamelijk in een centraal punt plaats vond, maar zich uitstrekt over de geheele Vereenigde Staten. Wat den uitvoer uit de Vereenigde Sta ten betreft, deze bedraagt voor de periode van 1 Jan. tot 1 Maart 1937: 1400 stuks, hetgeen ten opzichte van dezelfde periode van het vorige jaar een vermeerdering van 100°/( beteekent. MOTORSPORT. KNOBELRIT L. H. D. C. Een van de meest interessante spelers van den tegenwoordigen tijd is de Est Paul Keres. Deze is pas 20 jaar oud en ge niet reeds de reputatie van internationaal grootmeester. Keres baarde het eerst opzien toen hij in het vorig jaar te Nauheim den eersten en tweeden prijs met Aljechin deelde. Kort daarop faalde hij echter in het toumooi te Dresden en tot op zekere hoogte ook in den wedstrijd te Zandvoort, waar hy samen met Tartakower den der den prijs deelde. Maar reeds een goed half jaar later liet Keres zien, welke verbazing wekkende vorderingen hij Intusschen ge maakt had. In den Paaschwedstrijd te Margate 1937 deelde hij den eersten en tweeden prijs met Fine, door o.m. Aljechin te verslaan. Onmiddellijk daarop werd hij samen met Grob en Fine eerste te Oosten de, terwijl hij in het daarop volgende toumooi te Praag met grooten voorsprong den eersten prijs won. Wat bij Keres bijzonder opvalt is de aantrekkelijke wijze, waarop hij zijn successen behaalt. De jonge groot meester (hij werd in 1916 geboren) is in de eerste plaats een uitstekend com binatiespeler, die zijn partijen zoodanig aanlegt, dat zijn combinatoir talent zich het best kan doen gelden. Zijn voortreffelijke kennis der openingen komt hem daarbij zeer ten goede. Keres wacht niet totdat zich de gele genheid tot combineeren voordoet, maar hij stuurt reeds van te voren regelrecht op combinaties aan. Dit laatste doen weliswaar ook de meeste andere combinatiespclers, maar in den regel met minder succes, waardoor te leurstellingen niet uitblijven. Het ver schil zetelt in de begrippen „roekeloos combinceren" en „doelbewust combi neeren". Keres combineert doelbewust. Hij weet zijn kansen uitstekend te taxeeren en is in staat ook de dolste complicaties door te rekenen. Deze stijl is bij uitnemendheid geschikt om van minder sterke tegenstanders vlug en zeker te winnen. Keres deinst er echter niet voor terug, om ook de vooraan staande meesters op dezelfde, eenigs- zins riskante wijze, aan te pakken en zijn successen stellen hem in het gelijk. Onderstaande partij uit den Paaschwed strijd te Margate levert het bewijs, dat Keres het in het combinatiespel ook tegen de grootste meesters kan opnemen. Aljechin wiens buitengewone bekwaamheden als combinatiespeler zeker geen betoog be hoeven, moet hier het onderspit delven, doordat zijn jeugdige tegenstander in een ingewikkelde stelling een aardige tactische wending het verst vooruit zag. Hier volgt de kritieke stelling: Zwart: Dr. A. Aljechin. Zwart abcde fgh Wit. Wit: P. Keres door Stelling na 12. e5xf4. Deze stelling ziet er voor zwart lang nie# ongunstig uit. Pion b2 ls immers aange vallen en als wit dezen dekt, volgt 13 Df6 benevens 00—0. Keres zorgt echter voor een verrassing. 13. e4e5! Dit pionoffer plaatst zwart voor een zeer lastig probleem: mag pion e5 genomen worden? 13. 86g5 Het is duidelijk, dat 13Le5: niet ging wegens 13Lc6: en stukwinst. Maar ook 13Pe5: lijkt zeer ge vaarlijk, omdat zwart nog niet voor de rochade gereed staat. Desondanks was 13 Pe5: de eenlg juiste voortzetting. Na 14 Pe5:, Le5: 15 De2, f6! 16 0-0-0, c6 17 Ld6, Da5 18. Le5: De5:! (niet 18fe5:? wegens 19. Td5!) had wit zloh tevreden moeten stellen met 19. De5:. fe5: 20. Thel en herovering van den geofferden pion. Met den tekstzet dreigt zeer sterk 14 g4, gevolgd door slaan op e5. Maar Juist daarop heeft Keres de geheele zaak aan gelegd. 14 Ddl—d5U De geniale peinte van 13. e5. Als zwart nu n.l. 14g4 speelt, volgt 15. e6U en wit wint onmiddellijk. Er dreigt dan zoowel 16. ef7: mat als ook 16. ed7:t, ter wijl 15fe6: op 16. Dh5 mat faalt. Zwart heeft dus geen andere voortzetting dan 15Le6: en deze leidt als volgt tot verlies: 16. Le6:t, bc6: 17. Dc6:t, Ld7 18. De4t, Le6 19. Tdl, Dc8 20. Dc6t, Ld7 21. Td7enz. Op te merken valt, dat na den tekstzet o.m. ook 15. h4 dreigt, want pion g5 mag met het oog op de hierboven uiteengezette combinatie niet spelen. 14. Lg7—f8 2iwart heeft geen beteren set. Hjj krijgt nu een zeer slechte stelling. 15. Lc5xf8 16. 0—0—0 17. La4xc6 Th8xf8 Dd8—e7 Om zwart's lange rochade nog even te beletten. 17 18. Dd5—d3 Ld7xc6 Lc6dl Wat er ook gebeurt, zwart moet rochee- ren. Op 18h6 zou 19. e6!, fe6: 20. Pe5 of 20. Dg6t volgen, waarna wit een beslissenden aanval verkrijgt. 10 Pf3x5 Dit paard mag zwart niet slaan wegens 20. Dd7: mat. 19 20. PgS—f3 21. e5xf6 22. Thl—el 0—0—0 f7—f6 Tf8xf6 De7b4? Verliest onmiddellijk. De zwarte partij was echter in geen geval meer te houden, want wit heeft niet alleen een pion meer, maar ook een overwegende stelling. 23. Dd3xd7! Zwart geeft op, omdat na 33Td7: mat in twee zetten volgt. Oplossingen en mededeelingen deze ru briek betreffende, te richten aan den schaakredacteur van het „Leldsch Dag blad". Probleem No. 4. W. F. VON HOLZHAUSEN. (Rigaer Tageblatt). Zwart. WÉ ggj V: I w 'gX!M 1 g Wit De prijzen, welke beschikbaar voor de te houden knobelrit op 2en Pinksterdag, zijn te bezichtigen in de etalagfe van motorh van Eek, Pieterskerkgracht. Aan den start bij café Royal, Doezastraat. bestaat nog gelegenheid om in te schijven voor deel-, name. Wit geeft in twee zetten mat. Wit: Kb8. De6, Re5, Pa6, p. a3, c4, g2 'zeven stukken). Zwgit: Kc5, Dbl, Pal, p.b7. (vier stuk- Oplossing. No. 3 GALITZKY. Wit: Kfl, Dd7, Ra2, Pf7, p.c2, e6, f2, g2. Zwart: Ke4, Pc7, Pel, p. f4. 1. g4!, tempozet. 1f3, 2. Da4 mat. Deze variant geeft een matverandering te zien. In de diagrzBnstellingligt na 1. f3 het „schijnspel" 2. Dg4 gereed. Natuurlijk maken matveranderingen de oplossing moeilijker, daar de speurende oplosser geneigd is de gegeven varianten Intact te laten. 1KI3. 2. Pg5 mat. Hier, gelijk in de vorige variant, een „rein" mat. 1Kf3. 2. Pg4 mat. Variantwinst (Variant ontstaan na den sleutelzet) 1Pc7 onv. 2. Dd5 mat. Dit mat ontbrak vóór den sleutelzet, die het door dekking van f. 5 mogelijk maakt. Eenige oplossers gaven 1. g3 aan. hetgeen juist op deze wending faalt. 1Pel onv. 2. Dd3 mat. Juiste oplossing ontvangen van: J. Bonsel. A. Koevoet, J. F. Kriek, A. van Lunsen, P. Nieboer, P. L. J. van der Linden, f c Segaar, Leiden; mr. c. J. Goudsmit, Oegstgeest; J. P. Hunink, Zwammerdam. Correspondentie. P. L. j. v. d. L. - Zullen Uw probleem nazien. Het actief maken van een buiten het spel staand stuk levert uiteraard geen fraaien sleutelzet op.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13