f. 0.60 f.2.- Buitenland VOORDEELIGE AANBIEDINGEN LEIDSC3 DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 13 Mei 1937 |l De asfalteering der Leidsche singels WOLLEN DEKENS STOOMEN COLBERTCOSTUUMS STOOMEN WATERMAN'S NIEUWSTE VULPEN CAPITOL SPORT O.L. SCHOOL 3 OCTOBERSTRAAT. Ouderavond. Aan de O L scnool 3 Octoberstraat is feen zeer drukbezochte ouderavond eehou- den. Met een woord van welkom tot den heer Baak. inspecteur van het 01. den heer de Vriend aem. inspecteur en de aanwezige ouders. oDende de heer Huibregtsen, hoofd der school deze bijeenkomst De kinderen der hoogste klassen zongen frisch en vlot verschillende schoolliedjes, terwijl enkele kinderen verschillende verzen declameerden waarna een tooneelstukje werd opgevoerd. Dit tooneelstukje ..de Tranenfee" was ge maakt .-naar een vertelling door mei. J. Otto, die ook met de kinderen alles had ingestudeerd. Kéurig werd dit spel gespeeld, gezongen en gedanst, aan de plano begeleid door den heer Franken. De voorzitter der oudercommissie, de heer J. Niiholt bracht dan ook namens de ouders hartelijk dank aan mej. Otto voor het vele werk dat zii voor het slagen van dezen avond had gedaan en tevens aan mevr. Jansen en mevr Neuteboom voor de hula bij. het maken, der toiletjes van de kinderen. Na de pauze deed de heer Huibregtsen eenige ipededeelingen betreffende de in schrijving der nieuwe leerlingen. Bii de verkiezing van 2 leden der oudercommis sie. in de plaats van mevr. Hoogeveen en den heer A. Galjaard, werden gekozen mevr. van Oosten en den heer C. J. Oost veen. De overige commissieleden werden bij acclamatie herkozen Den aftredenden secretaris, den heer A. Galjaard en mevr. Hoogeveen werd dank gebracht voor het vele werk door hen voor de school en de Oudercommssie verricht. Als secretaris werd benoemd de heer C J. Oostveen. H. CORNET Sr. Oud-amanuensis der Universiteits bibliotheek. In den ouderaom van 71 jaar ls gister avond plotseling te zijnen huize in Oegst- geest overleden de heer H. Cornet Sr.. in leven oud eerste amanuensis aan de Rijks universiteitsbibliotheek hier ter stede. De heer Cornet trad reeds op 18-jarigen leeftijd bij de bibliotheek in dienst en is daaraan tot zijn pensioeneerlng op 65-ja- rigen leeftijd, dus gedurende ruim 47 jaar. verbonden geweest. Geen wonder dat hij de vraagbaak was voor iedereen, die iets zocht. Hij kende nagenoeg den geheelen in ventaris op zijn duimpje en stond dooi zijn groote welwillendheid en voorkomendheid bij liet publiek evenzeer in hoog aanzien als bij zijn superieuren om zijn stipte nauwgezetheid en onkreukbare eerlijkheid Ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum werd hij onderscheiden met de eereme daille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau In September 1931 werd hem eervol ontslag verleend. Velen in den lande en ook daarbuiten zullen de tijding van zijn overlijden met droefheid vernemen. DE ALGEMEENE TOESTAND VOOR WIE IS DE TREIN? CHK. BOND VAX ZUIVELHANDELAREN. Oprichting van een afdecling Leiden. Teneinde ook hier ter stede te komen tot de oprichting van een afdeeling van den Chr, Bond van Zuivelhandelaren, was gis teravond in het gebouw Patrimonium een samenkomst helegd. waarin de plannen tot een dergelijke organisatie uitvoerig werden bespreken De waarn. voorzitter, de heer J. van Hooidonk heeft aan het begin van den avond met een enkel woord het doel van deze samenkomst uiteengezet, waarna ach tereenvolgens het woord is gevoerd door nir. van Bolveren, dir. der Chr. Midden- standsvereen. te Amsterdam, over „Waar om christelijke organisatie?" en door den heer Kooi. lid van het H. B. van bovenge- noemden bond over „Is landelijke vakor ganisatie noodig?" Na een gedachtenwisseling over beide on derwerpen werd besloten tot oprichting van een plaatselijke afdeeling. Een voor- loopig bestuur werd gekozen, bestaande uit de heeren: J. van Hooidonk, voorzitter en de heeren De Geus en Goedhart. 4556 (Icgez. Med.) VROUWEN VREDESGANG 1937. Propaganda-rede van mevrouw v. d. VeenWilson. In de goed bezette Nutszaal sprak gister avond mevrouw J. van der VeenWilson uit Alkmaar op den propaganda-avond. welke was georganiseerd door het plaatse lijk comité voor de Vrouwen Vredesgang (secr. Gerecht 10). Na inleidend pianospel van mevr. Rle Batenburg, betrad mevr. van der Veen het spreekgestoelte, om te spreken over het onderwerp: „De ontwaakte vrouw dient oen vrede". De schuld van den oor'og ligt bij de menschen. De oorlog wordt door de menschen gemaakt, aldus spr., de oorlog kan dus door de menschen worden afge schaft. Daarbij moeten de vrouwen zich bezinnen op haar eigen taak en plaats in de wereld. De vrouwen laten zich nog te veel verblinden door een uniform, waarin zij een held meenen te zien; dat streelt haar ijdelheid. In dit verband declameerde spr.: „Gebed van een Oostenrijksch sol daat" en een gedeelte uit „Het vertrek" van A. Latzko. De Vrouwen Vredesgang is het symbool van de ontwaakte vrouw, die niet is vastgeroest in partijpolitiek, doch haar eigen invloed wil doen doordringen in de wereld. Spr. herinnerde In dat verband aan den invloed van de vrouw op kunst, weten schap. wijsbegeerte enz., tn vroeger tijden. Ook nu moet haar invloed gelden. Geen strijd tegen de mannelijke verstandelijk heid. maar een langzaam doordringen van de vrouwelijke liefde en van den echt vrouwelijken eisch: „Eerbied voor het Le ven". in de maatschappij, die op het oogen- blik nog zoo zeer naast het natuurlijke, volle leven staat. Door het vredeswerk moeten de vrouwen tot een macht in de v.ereld wjyden, zij moeten zich leeren ver diepen in zichzelf, wghneer duizend vrou wen bewust optreden, "kunnen zij een om mekeer bewerken. Voor alles is de waar achtige vrouw beschermster van leven en liefde. Tot slot declameerde spr. een gedeelte uit „Kinderen van dezen tijd", van Henr. Roland Holst, waarna deze mooie en vruchtbare avond werd besloten met pianospel. De Engelsch-Italiaanschc spanning. Gemeld wordt, dat een bijzondere Duit- sohe trein, bestaande uit. vijf wagens. Za terdag 15 Mei a.s. Innsbruck zal passeeren. up weg naar Venetië. Van hier zal deze trein 17 Mei te 15 uur naar Berchtesgaden gaan. Daaraan zijn allerlei veronderstellingen vastgeknoopt, ook dat deze trein den Duce zou afhalen, maar dit schijnt onjuist te zijn. Voor wien is deze trein dan echter wel? Voor Goering, voor von Blomberg De Italiaansohe pers zwijgt over de kro ningsfeesten te Londen, alleen het agent schap Stefani bracht een bericht van elf woorden, waarin werd medegedeeld, dat koning George'-IU van Engeland was ge kroond In dé hoofdartikelen bespreken enkele bladen, wel de spanning tussohen Engeland en Italië. Volgens de Popoio di Roma" is deze spanning van aardrijks kundigen en hlstorischen aard. Van gezaghebbende zijde wordt medege deeld, dat de Romeinsche correspondente van de „News Chronicle", mevr. Mackenzie, „wegens het vêrsprelden van onware be richten" van de politie het verzoek heeft ontvangen, Italië te verlaten. STOOMEN - VERVEN EIGEN LABORATORIUM onder leiding von Mej. Dr. Ir. H. J. DE WIIS. scheik. ing. Aflevering als nieuw met behoud van volle soepelheid. De dekens worden bij ons niet ge kamd, doch geborsteld en het wolverlies is nihil. Wij stoomen volgens de nieuwste methode d.w.z. U spaart kleur en kwaliteit van Uw kleeren en de „apprêt", de Vastheid van de stof, welke alléén behouden kan blijven bij het door ons toe gepaste systeem „droog reinigen" (dry cleaning) AL ONZE STOOMPRIJZEN ZIJN AANMERKEUJK VERLAAGD De heer J. van der Heuvel 'uit Delft candidaat aan de Rijksuniversiteit alhier, is door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland toegelaten tot de evangelie bediening in de Ned. Herv. Kerk. ENGELAND Ruiterstandbeeld van George II vernield. De autobusstaking. Het ruiterstandbeeld van George II te Dublin is vanmorgen te kwart over acht door een bom vernield. In November 1928 werd het stand beeld ernstig beschadigd, eveneens door een bomaanslag. Het was gisteravond overigens kalm in Ierland. De anti-kroningsbijeenkomsten, die slecht bezocht waren, verliepen zonder bijzondere voorvallen. m Tijdens de kroningsplechtigheden is de onaangename uitwerking van de autosta king duidelijk aan het licht getreden. Ten gevolge van de buitengewone verkeers moeilijkheden de autobussen vervoeren in normale tijden vijf millioen passagiers per dag wordt onder het publiek een sterke ontevredenheid merkbaar. Het slechte weer maakte het gisteren na de plechtigheden nog moeilijker de menschen elders heen te brengen. Een half uur en langer moesten de pas sagiers der ondergrond sche treinen in de rij staan. Het ziet er nog niet naar uit, dat de staking spoedig fel zijn bijgelegd. De achter de stpklng staande communistische elementen trachten met alle middelen een regeling, welke eenige concessies van het prsoneel zou vereischen. te verhinderen. Aan steun Is totdusver 50.000 p. st. uitge keerd. Het heet. dat de bond over 1 mil lioen p. st. beschikt. DAMESMODEL f. 4.75 HEERENMODEL f. 5.25 met Waterman-garantie. 1263 „HET VULPENHUIS" L. DEMMENIE Zn. HAARLEMMERSTR. 169 TELEF. 1400 (Incez Med.) De tRfaflëering vin het geaeeltb Witte Singel, gelegen tusschen de Heerenstraat en de Witte Rozenstraat, welke als geheel vandaag ls gereed gekomen, beteekent voor de aanwonenden het einde van een vrij langdurige periode van ongerief, doch is uit den aard der zaak van veel grooter belang uit een oogpunt van het verkeer. De verbetering is inderdaad frappant; inplaats van een smallen en veelal hobbe- ligen rijweg van nauwelijks vier meter en ter weerszijden begrensd door een boo- menrij, is thans een royale verkeersweg ontstaan van meer dan dubbele breedte. Weliswaar is daaraan de boomerij aan den huizenkant opgeofferd, doch de prachtige kastanjes aan de waterzijde, die onzen sin gels Juist zulk een unieke bekoring geven, zijn alle gespaard, terwijl het talud ge heel zal worden opgeknaot. Voor de asfal teering. welke geschiedde door de N V. Wegenbouw te Utrecht, is gebruik gemaakt van z.g.n. asfaltbeton, dat o.a. ook op de Doezastraat is gebezigd en 'dat een prach tig egaal wegoopervlak geeft met een minimum slipgevaar. De lange duur der werkzaamheden vindt znn voornaamste oorzaak in hun omvang, want niet alleen moest een diep- en een nevenr.bol met aansluitingen worden ge maakt. doch daarenboven moesten ook de kabels cn buizen van gas, electriclteit en waterleiding worden verlegd. En daarbij kwam nog de door ons reeds eerder geme moreerde tegenslag, welke de aanneemster van het leggen van het stamriool bij de uitvoering der werkzaamheden ondervond en de doorloopend ongunstige weersom standigheden, welke evenmin bevorderlijk waren aan een vlotten gang van zaken. Doch dat leed is nu geleden en het uit eindelijk resultaat is een gelukwensch waard. Niet alleen aan het adres van de Singelbewoners, die er in de eerste plaats van proflteeren, doch ook aan den dienst van Gemeentewerken, die hiermede weer een nuttig werk tot stand bracht, daartoe ln staat gesteld door een toelage uit het Werkfonds. In de eerstkomende dagen komt de Haarlemmerweg voor asfalteering in aan merking en daarna ls het aansluitende ge deelte van den Witte Singel tot aan de Groenhovenstraat aan de beurt. Ook hier moet eerst het stamriool gelegd worden; dit ls echter niet het geval met het laatste deel van den Witte Singel tot aan het Bureau van ons Blad, waar wordt volstaan met een nevenriool. In ieder geval zal ook de asfelteering van dit laatste ge deelte in den loop van dit jaar haar beslag krijgen. Ondanks het vele andere hooi, dat deze gemeentedienst in de laatste jarer. op zijn vork heeft genomen! Onze foto toont het gewijzigde aspect nabij de verlaagae en verbreede Neksluis- brug. DE TREINENLOOP MET DE A.S. PINKSTERDAGEN. Voor de Ned. Spoorwegen zullen Zater dag 15 Mei en Maandag 17 Mei a.s. (2den Pinksterdag! vijf en dertig extra vóór- en volgtreinen tusschen Amsterdam en Rot terdam worden ingelegd, terwij 1 de treinen in de richting België. Duitschland en Frankrilk versterkt zullen worden Bij ver- verschillende vóórtreinen, die in recht- streeksch verkeer loopen. behoeft niet meer otergestapt te worden, op de voornaamste stations zullen ook nog extra treinstellen met personeel gereed gehouden worden om bij buitengewone drukte dienst te kunnen doen Op 't baanvak Leiden—Woerden Utrecht zullen geen extra treinen loopen, maar zullen de treinen met drie en vier rijtuigen versterkt worden, terwijl op 't baanvak Leiden-^Alphen—Gouda de mo- tortreinen door Dieseltreinen vervangen zullen worden. Door de Ned. Spoorwegen is voor het geheele land weer een centrale vervoersregeling ontworpen, daar deze met de Paaschdagen uitstekend voldaan heeft. 9510 (Iilgez. Mee.) DUITSCHLAND De processen tegen geestelijken. De strafkamer te Breslau heeft den veer tigjarigen geestelijke K. B. wegens vergrii- Den tegen de zeden veroordeeld tot 2Vi jaar tuchthuis en 2 jaar verlies van eererech ten. Voorts zijn om de zelfde reden twee vroegere leden van de orde der barmhartige broeders veroordeeld tot 3'/i reso. 5 jaar tuchthuis. In Koblenz is voorts nog een geestelijke veroordeeld tot 2 jaar tuchthuis en 3 laar eerverlies. FRANKRIJK Nederlaag voor Blum. De algemeene raad van den Beneden- Rijn heeft in een buitengewone zitting de kwestie inzake de verlenging van den leer plicht met den duur van een jaar bespro ken. Door de leden werden moties tegen verlenging ingediend. De prefect stelde hierop voor, over te gaan tot de orde van den dag, welk voor stel evenwel eenstemmig werd verworpen, waarop de prefect en zijn medewerkers de zaal verlieten, terwijl de zitting werd voortgezet. Met algemeene stemmen werd tenslotte besloten, de verlenging van den leerplicht uit te stellen. De nationale veiligheidspolitie heeft ca tegorisch het bericht tegengesproken, vol gens hetwelk op de arrestatie van den ter rorist Masurik een tweede arrestatie zou zijn gevolgd. De veiligheidspolitie dementeert even categorisch, dat negen bommen zouden zijn ontploft. Heden begint in Parijs een staking van kappersbedienden. sedert Lincoln. „WIJ verkeeren, aldus de ambassadeur, ln een even gevaarlijke po sitie als in 1914". Dodd vermeldt in zijn brief niet den naam van den mllliardaitr, waarop hij doelt. Dit schrijven heeft een levendigen in druk gewekt onder de democratische parle mentsleden, die eenigszins verdeeld zijn ten aanzien van het ontwerp tot hervor ming van het federale Hooggerechtshof. In politieke kringen verheelt men den in- i druk niet, dat de openhartigheid van den ambassadeur wel eens tengevolge zou kunnen hebben dat hij uit Berlijn zou worden overgeplaatst. In het staatsdepartement schijnt men echter slechts geringe beteekents aan dit incident te hechten. De eerste groote staking ln de Ameri- kaansche staalnijverheid sedert 1919 is gisteravond te 11 uur te Pittsburg uitge broken toen de nachtploeg ln twee fabrie ken der staalonderneming van Jones en Laughlin niet aan den arbeid ging. Bij deze onderneming zijn zeven en twintigduizend arbeiders in dienst. Het hooggerechtshof heeft de maatschappij onlangs order ge geven zióh naar de Wagner-act over het collectieve arbeidscontract te voegen. De directie zou echter geweigerd hebben een overeenkomst te teekenen waarop Philip Murray, voorzitter van het organisatie comité der arbeiders ln de staalindustrie, de staking afkondigde. De besprekingen zullen echter worden voortgezet. HONGARIJE Daranyi over de buitenlandsche politiek. Minister-president Daranyi heeft aan het slot van de behandeling der begrooting een rede gehouden over de buitenlandsche ooli- tiek van Hongarije, die. naar hii zeide. er oo gericht is. steeds het belang van een waren vrede te dienen. Hongarije, aldus de premier, is met de onderteekenaars van de Drotocollen van Rome, Oostenrijk en Italië, in onaantast bare nauwe samenwerking verbonden. Met Duitschland onderhoudt Hongarije in de oraktijk beproefde, oprechte vriend schapsbetrekkingen. Hongarije wil echter ook de hangende kwesties met andere lan den langs den weg van wederzijdse!) over leg regelen en is bereid, alle voorstellen voor samenwerking in het Donaugebied te overwegen, onder voorwaarden van de erkenning der algeheele rechtsgelijkheid en van de bescherming der Hongaarsche min derheden Zonder een bevredigende regeling van het lot der minderheden kunnen geen normale betrekkingen tusschen Hongarije en de Kleine Entente tot stand gebracht worden. De laatste jaren is de regeering herhaaldelijk genoodzaakt geweest de aan dacht der ooenbare were'dmeening op het minderhedenvraagstuk te vestigen. De te genwoordige positie der minderheden maakt niet slechts de tot nu toe door den Volken bond verstrekte waarborgen, doch ook een vreedzame samenwerking ln het Donau gebied illusoir. VEREENIGDE STATEN STREVEN NAAR EEN DICTATUUR? POLEN Oppositie ln actie. Het bestuur der Poolsche socialistische Dartü heeft een motie aangenomen waarin alle democratische groepen worden uit- genoodigd tot samenwerking, met het doei ontbinding van het parlement en nieuwe kieswetten te verkrijgen. Het bestuur kondigt strijd aan tegen het totalitaire streven, dat zich openbaart in het door kolonel Koe gevormde kamp der nationale eenheid. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N. van den Akker, Miening E. 102, Zoe- terwoude. Handel in afbraak, expeditie; makelaar in roerende en onr. goederen. Door bovengenoemde zaak is d.d, 1 Maart 1937 overgenomen, het bedrijf van Gebr. Smits. Korevaarstraat 31, Leiden, hetwelk als fi liaal wordt voortgezet. Jachthaven „Allemansgeest", van der Lubbe en Klaassen, Hofweg 33. Voorscho ten. De vennootschap onder firma is d.d. 10 April 1937 ontbonden. Het bedrijf wordt voortgezet door B. G. Klaassen, als eenig eigenaar, onder den naam: Jachthaven B. Klaassen. ALs verdacht van diefstal van een Ijzeren balk is door de politie aangehou den de 33-jarige C. W. de G., alhier. Reeds gisteravond ls in het Lido- iheater een gedeelte vertoond van het Kroningsfeest te Londen, een onderdeel dei Fox-film, die in dit theater te zien zal zijn, n.l. de feestelijke tocht van den ko ninklijken stoet door de straten van Londen ZWEDEN De monetaire politiek. De regeering heeft den Rijksdag voorge steld de opheffing van den gouden stan daard te verlengen tot 1 Maart 1938. Te vens heeft de regeering de noodige vol macht verzocht, om de beursbelasting te verviervoudigen, teneinde de speculatie aan de effectenbeurs tegen te gaan. Voorts heeft de regeering in het vooruitzicht ge steld een afzonderlijk departement in te stellen, dat belast wordt'met den aankoop van goederen in het buitenland, om te vol doen aan dc behoeften van den staat. De nationale bank zou daartoe aan dit depar tement tot een bedrag van honderd mil lioen kronen aan goud en deviezen ter be schikking stellen, en daarvoor ln ruil scha- kislblljetten van de openbare schuld ont vangen In verband met de snelle stijging der prijzen heeft de minister van financiën verklaard, dat hij, Indien deze prijsstijging zich voortzet, zal overwegen de waarde van den Zweedschen kroon in verhouding tot het Engelsche pond te verhoogen en cre- dictbeperkingen toe te passen. Staking in staalindustrie. De „Richmond Times Dispatch" heeft een brief gepubliceerd, dien de ambassa deur van de Vereenigde Staten te Berlijn, William Dcdd, op 1 Maart j.l. aan ver scheidene Amerikaansche senatoren heeft gezonden. In dezen brief verdedigt Dodd het plan van Roosevelt tot hervorming van het Hooggerechtshof, De „New Vork Times" publiceert de voor naamste passages van dit schrijven. Er wordt o.a. in gezegd, dat „bepaalde indivi duen in de Vereenlgde Staten, die een groot fortuin bezitten, de Instelling van een dictatuur wenschen en bereid zijn, een „Huey Long" te steunen. Er bestaan poli tieke personen, die gelooven, dat het hun mogelijk is, tot een macht te geraken, ge lijk aan die welke ln Europa wordt uit geoefend. Doch intieme vrienden hebben mij verklaard, dat iemand, die bijna eeu milliard dollar bezit, bereid is aan een dergelijk programma zijn steun te verlee- nen en natuurlijk om er het toezicht op uit te oefenen". Dodd vervolgt dan: „Ieder onzer, die onze geschiedenis kent en vertrouwen heeft ln ons regeeringsstelsel. moet alles deen om onzen president te .steunen, zelfs In dien hij enkele zijner hervormingen wil gewijzigd zien". Dodd verklaart, dat de huidige crisis in de Vereenigde Staten die gevaarlijkste is AUTOMOBILISME. DE HARZRIT. Op 24 en 25 April ls door de Noord-Ned, Motorclub de jaarlijksche Harzrit gehou den. v)aarvan thans de uitslag voor de auto's is vastgesteld. Deze luidt: Autosportklasse al: 1. TJ. de Boer, Am sterdam, Bulck, 0 strafpunten. 2. Diepen, Tilburg. Ford, 0 strafp., doch iets mindere prestatie aan de linsh te Springbiel. Holman. Den Haag, Terraplane, 8 stratp, 4. Van Strien, Haarlem, Ford, 17. 5. Baren- dregt, Den Haag, Ford, 17, dooh letsJnJ?" dere prestatie aan de finish te bad Ham burg. Autoklasse a2: 1. Steensma, Alkmaar, Adler. 0 strafpunten. 2. Rosier, Naarae-, Hansa, 1. 3. Verkamman van Keulen, Den Haag. Opel. ,3. 4. v. d. Hoek, Amsterdam, M G„ 9. 5. Buyze, Beekbergen, D.K W. 8. Van Ulden, Lelden, Opel. 41. Toerklasse automobielen: 1. Vroom, au- sterdam, D.K.W. 15. 2. Schut. Gronmgem 28 3. Rademaker, Emmen, Chevrolet.' 4. Weg, Zuidhorn. Ford, 81. 5. Hagedoom, Amsterdam, Chevrolet, 95. j De merkenstrijd ls gewonnen door up met Verkamman van Keulen. 3. Lepeia 18 en Hendriksen 29 strafpunten. in taal 50. 2. Hansa: met Rosier 1, Wester' 60, en Wynia 73, in totaal 134. 3. M. met Molenaar 157, v. d. Hoek 9 en Oos«» 74, in totaal 240 strafpunten. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2