BINNENLAND TIROLER BAUERN STUBE „IM WEISSEN RÖSSL" DE SENSATIE van HEEL HOLLAND LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Bfad Donderdag 13 Mei 193) De TIROLER EDELWEISS Buabn SEPP en HANNES Gesprekken met Duitschers De strijd in Spanje urr NED. OOST-INDIE. Een slechte gelaatskleur NOORDWIJK AAN ZEE Opening Vrijdagavond 14 Mei n.m. 8 uur Duitschland vreest een economische crisis UITOEFENING VAN BEDRIJVEN DOOR VREEMDELINGEN. Wettelijke regeling in werking. Dalende werkloosheid. In de week van 19 tot en met 24 April. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede. dat in de week 19 t/m 24 April bij een gesubsidieerde vereeniging met werkloozenkas waren aangesloten 460.500 personen 'de landarbeidersbonden met 74.600 leden zijn hierin niet begrepen). Van deze 460.500 personen was in ge noemde week 25.1 geheel werkloos (in de vorige verslagweek, 510 April 1937. was dit percentage 26.6). Het werkloosheidspercentage was in de tweede verslagweek van de maand April in de laatste jaren als volgt: 1934 23.6 1935 27.S 1936 30.2 1937 35,1 Bij 1054 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 24 April 1937 in totaal 383.498 werkzoekenden ingeschre ven. onder wie 363.466 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 368.051 werkloos, onder wie 353.033 mannen. Aan het cultureel werk voor werkloozen namen einde Januari 1937 deel: a. cursussen 38.870 personen b. werkobjecten 2.194 c. centr. werkplaatsen 2.409 d. kampen v. jeugdige werkloozen 1.637 Het beheer van een faillieten boedel. De wet. welke voorschrijft dat vreemde lingen die hier te lande zelfstandig een beroen of bedrijf willen uitoefenen daartoe in het bezit van een rijksvergunning moe ten zijn. is gisteren in werking getreden. De wet is afgekondigd in Staatsblad 628. Vergadering werkgevers in het boekdrukkersbedrijf. In beginsel besloten tot oprichting pensioenfonds voor patroons. Dezer dagen vergaderde te Utrecht de federatie der werkgeversorganisatiën in het boekdrukkersbedrij f onder voorzitterschap van den heer S. S. Korthuis In zijn openingsrede kondigde de voor zitter de stichting van een organisatie van patroonszoons aan. Verder besprak hij de wenschelijkheid van oprichting van een middelbare vakschool ter opleiding van graf:sche patroons. Tot voorzitter van het algemeen hoofdbestuur werd de heer Kort huis herkozen. In de vergadering werd afscheid geno men van den heer Gos. Eshuis, die met het oog op zijn leeftijd aftrad als beheerder van het rayonbureau Noord. Den heer Es- huis werd de zilveren medaille van ver dienste der federatie toegekend. Uitvoerige besprekingen werden gehou den over de verhouding der industrieele grafische bonden tot de leveranciers van materialen en papier, De noodzakelijkheid van een innige samenwerking werd door vele leden betoogd. Een der zeer belangrijke punten van de agenda was een inleiding van den heer H. Diemer te Botterdam over plannen tot stichting van een pensioenfonds voor pa troons. De heer Diemer. die als stichter van het pensioenfonds voor de werknemers in 1929 van de federatie de gouden medaille van verdienste ontving, bepleitte thans voor zijn collega's de oprichting van een pa- troonspensioenfonds. In beginsel werd besloten een pensioen fonds voor patroons op te richten. Tenslotte kwam nog aan de orde de kwestie van de verbindendverklaring van het collectief contract. Op voorstel van den voorzitter werd het algemeen hoofdbestuur machtiging verleend via den bedrijfsraad de noodige stappen te doen. wanneer het oogenblik daartoe is gekomen. De vergadering, waar eenige honderden patroons uit alle deeelen van Nederland aanwezig waren, werd door den voorzit ter gesloten, die daarop in het bijzonder den dank van de collega's uitsprak tegen over den heer Diemer voor den velen be- langeloozen arbeid dien hij in den loop der jaren en ook thans weer ten bate van het boekdrukkersbedrijf heeft verricht. En het toezicht van den rechter-commissaris. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft zich met een rondschrijven ge richt tot de arrondissementsrechtbanken en de officieren van Justitie, waarin gewezen wordt op het feit, dat van het toezicht van den rechter-commissaris in het faillisse ment op het beheer van den faillieten boe del (art. 64 der faillissementswet) in den regel niet veel terecht komt. Het tweede lid van art. 102 der wet nu schrijft uitdrukkelijk voor, dat gereede gel den. die voor het beheer niet noodig zijn, door den curator ten name van den boedel worden belegd op de wijze door den rechter commissaris goed te keuren. Over de aldus belegde gelden mag de curator krachtens art. 103 niet anders beschikken dan door middel van door den rechter-commissaris voor gezien geteekende stukken. Daarnaast geeft art. 92 den curator de bevoegdheid de gelden aan den ontvanger voor de gerechte lijke consignatiën In bewaring te geven. Het reeds genoemde art. 64 geeft den rechter commissaris de gelegenheid den curator periodiek een opgave van den stand der rekening van den boedel te vragen teneinde te controleeren of het voorschrift der wet is nageleefd en of van de bevoegdheid van den curator in de hiervoor in aanmerking ko mende gevallen is gebruik gemaakt, Ik meen echter te weten, dat ln den regel het voor schrift niet wordt nageleefd en van de be voegdheid niet gebruik wordt gemaakt, terwijl de controle geheel achterwege blijft en de faillissementen zich voortslepen en zelfs niet zelden bij wisseling van rechter commissaris of curator geheel in het ver geetboek geraken. Het komt mij voor, aldus de procureur- generaal. dat deze vicieuze toestand niet mag voortduren en dat de rechtbanken het in de hand en derhalve den plicht hebben daaraan een einde te maken. Ik maak daar om gebruik van de mij bij art. 52 van het zoogenaamde reglement I verleende be voegdheid om hierop de aandacht der recht banken met nadruk te vestigen. Niet dat ik een bepaalden maatregel zou willen voor schrijven. want er zijn verschillende wegen mogelijk, waarlangs aan het euvel zou kun nen worden tegemoet gekomen. Het schijnt, dat er eenige arrondissementen zijn. waar het stelsel van de art. 102 en 103 geregeld wordt toegepast. Ook is voorgesteld gebruik te maken van den postchèque- en giro dienst. Een geheel ander stelsel, dat wel licht ook goede diensten zou kunnen bewij zen, is het benoemen in elk faillissement van een bankinstelling, die zich daartoe vooraf bereid verklaard zou hebben, tot mede-curatrice, alleen om als kassier voor den boedel werkzaam te zijn (n.j. blz. 381). Ik meen, dat het oordeel, welk stelsel zal worden gekozen, het best aan de rechtban ken zal kunnen worden overgelaten, even als de vraag, of in een bepaald faillissement de baten van dien aard zijn, dat zij het ne men van een maatregel wettigen. Ik noodig daarom de rechtbanken uit aan deze aangelegenheid haar bijzondere aan dacht te wijden, terwijl ik den officieren van justitie opdraag mij over de bij het een of ander genomen besluiten verslag uit te brengen. STUDIOZAAL GEEN SCHUILRUIMTE BIJ LUCHTAANVALLEN. eerste kamer. Tegen 19 Mei bijeengeroepen. De Eerste Kamer is bijeengeroepen te gen Woensdag 19 Mei te halfacht nam. Aan de orde zijn dan o m. de wetsont werpen tot wijziging der lager onderwijs wet, wijziging der crisispaohtwet, betref fende de collectieve arbeidsovereenkomsten betere verdeeling van den beschikbaren arbeid, reorganisatie van den rijksstudie dienst voor de luchtvaart, reorganisatie van het spoorwegbedrijf. h. m. de koningin woont inwijding kerit Apeldoorn bij. Gistermiddag is het nieuwe kerkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente van Apel doorn en Hét too, de Wilhelminakerk. ln gebruik genomen De pleohtige wijdings- dienst van het bedehuis werd bijgewoond door H. M. dé Koningin. GIFTEN VOOR HET KONINGIN-MOEDEK- HERDENKINGSFONDS. BATAVIA. 12 Mei Aneta-A.N.P.) Het I Koningin-Moeder-Herdenkingsfonds ont ving zijn eerste groote giften. Zoo schon ken bijv. de Javasche Bank. de Kon. Paket- vaart-Mij .'de Nederl. Handel-Mij., de Ned- Indisce Escompto-Mijen de Ned. Indi sche Handelsbank leder f. 2500. behoeft niet zoo te blijven, kon zelfs mooi worden indien deze verzorgd wordt met witte Purol. De huidzuiverende, huidgenezende en huidvoedende kracht welke Purol bezit, maakt de huid jeugdig-frisch, gezond en flu weelzacht en zuivert deze tevens van alle huid onreinheden, zooals vetwormpjes, pukkels, vlekjes en uitslag. Gebruik voor gelaatsver zorging witte Purol. Deze is na inwrijving onzichtbaar op de huid en daarom ook zeer geschikt voor gebruik overdag. Dooi 30 en 60 cl. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 8 Tiroler artisten bedienen U en zingen voor U. de beste jodelers VAN tirol. 1239 TEL. 70 en 77 (Ingez. Med.) 1252 (Ingez. Med.) DE VERKEERSVEILIGHEID VAN HET VRACHTAUTOVERVOER. De RB.N. laat het bedrijfsautomaterieel van zijn leden onderzoeken op verkeersveiligheid. Onder leiding van oud-minister van waterstaat het Kamerlid ir. M. C. E. Bon- gaerts, heeft de B.B.N.. Bond van Bedrijfs autohouders in Nederland, in een verga dering van het dagelijksch bestuur, enkele dagen geleden, besloten direct maatrege len te overwegen, teneinde de verkeers veiligheid te controleeren van het vracht- automaterieel van de leden. Een en ander is het uitvloeisel van de belangstelling, die de B.B.N. heeft getoond voor de Interna tionale verkeersveiligheid-conferentie on langs gehouden. Onder de energieke leiding van oud minister Bongaerts is direct opdracht ge geven aan het wetenschappelijk bedrijfs auto-instituut, dat de technische controle van automobielen in Nederland toepast volgens reglementen van het wereldbe kende bureau „Veritas" te Parijs, een spe ciale controle-systeem te ontwerpen van remmen, stuur, verlichting enz., alsmede van bedrijfszekerheid. Het geheele plan moet binnen drie dagen gereed zijn. zoodat reeds binnen enkele dagen tot uitvoering kan worden overge gaan. De B.B.N.welke vorig jaar alreeds een optocht van circa negenhonderd be drijfsauto's bij de opening van de brug bij Nijmegen organiseerde en daarna een op tocht van goed onderhouden bedrijfsauto's naar de opening der Moerdijkbrug wil hier mede thans aantconen hoezeer het dezen bond ernst is met de bevordering van de verkeersveiligheid van het vrachtauto- materieel, dat langs onze wegen rijdt. Het desbetreffende plan opgegeven. Gelijk wij onlangs mededeelden hebben de Hilversumsche luchtbeschermingsdienst en de plaatselijke vereeniging voor lucht bescherming besprekingen gevoerd met den K.R.O., teneinde de groote concertzaal van haar nieuwe studio geschikt te maken als schuilplaats in tijden van aanvallen uit de lucht. Thans vernemen wij dat het K.R.O.- bestuur dit plan heeft moeten opgeven. In verband met het feit, dat de bouwkosten van de studio de raming reeds aanmerke lijk hebben overschreden, acht de K.R.O. het. vooral om de financieele consequen ties. die aan een bijzondere dakbedekking verbonden zijn. niet verantwoord uitvoering aan het plan te geven. Aangezien de ge meente Hilversum voor lv.chtbeschermings- vraagstukken nog steeds in de derde geva- renklasse is ingedeeld (een antwoord op een verzoek om herklasseering is nog niet ontvangen) kan voor de geschiktmaking van de studiozaal voor schuilruimte niet gerekend worden op een bijdrage van het rijk, ingevolge de luchtbeschermingswet. JHR. P. J. J. S. M. VAN DER DOES DE WILLEBOIS OVERLEDEN. Gisteren is te 's-Hertogenbosch overleden jhr. P. J. J S. M. van der Does de Wlllebois, oud-burgemeester en eereburger van Den Bosch. De ontslapene bereikte den leeftijd van 94 jaar. Hij werd geboren te Den Bosch op 9 Ja nuari 1843, bezocht het gymnasium in zijn vaderstad en werd in 1868 gekozen tot lid van de provinciale staten van Noord Bra bant, van welk college hij dertig jaar onaf gebroken lid bleef. Nauwelijks twee jaren lid der prov. staten, kozen zijn medeleden hem tot lid van gedeputeerde staten van Noord Brabant. Dertien jaar bleef hij lid van dit college, tot hij op 26 Maart 1884 door koning Willem de Derde benoemd werd tot burgemeester van den Bosch. Zijn ouder dom noopte hem, met ingang van 1 Juli 1917, ontslag als burgemeester te nemen. In 1898 werd jhr. van der Does de Wlllebois ge kozen tot lid der Eerste Kamer. Hij bleef hiervan lid tot 1929. De Kroon erkende zijn verdiensten met de onderscheidingen ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en commandeur in de orde van Oranje Nasau. De paus be noemde hem tot commandeur in de orde van den H. Gregorius den Groote. Successen voor Franco. De rechtsche troepen in het Baskenland zijn verder opgerukt bij Amorbieta; zij hebben hun omsingeling van deze plaats verbeterd. De troepen van Franco staan thans voor het laatste punt van verdedi- 21115 voor Bilbao. Zij hebben zich verder meester gemaakt van net bergmassief Bizcargi. waardoor de derde verdedigingslinie van Bilbao onder het vuur van de rechtschen is komen te liggen: verscheidene knooppunten van de verdediging van Bilbao kunnen thans on der vuur worden genomen. Men gelooft, dat Larrauri, Gatica en Mungula. die uit het Zuidoosten en het Noorden bedreigd worden, door het meeren- dtei der bewoners verlaten zijn. De recht schen hebben zieh voorts meester gemaakt van de hoogten ten zuiden en westen van den berg Jata: ten split aan den verbitter den tegenstand der Asturische bataljons beoeer'chen zij de geheele vallei van Mun- guia'. die op slechts 14 K M. van Bilbao ligt Zes vliegtuigen hebben gedurende een uur boven Bilbao gevloeen. alvorens bom men van groote kracht op verschillende plaatsen der stad te werpen. Twaalf per sonen, allen burgers, werden gewond. Bii Toledo is een aanval van de regee- ringstroepen afgeslagen: de aanvallers ver loren hierbij drieduizend dooden en gewon den. De nederlaag, welke de regeeringstroe- pen hier hebben geleden, kan vergeleken worden met,<dJe, welke zij hebben geleden in het Casa del Cam po; zij werden ge dwongen zicb ir hun tweede loopgraaflinie terug te trek!-en, 29 buitenlanders gearresteerd. ..CUi,. Gisternacht hebben gendarmen en man schappen van de Fransche mobiele garde op den spoorwegovergang Ortaffa bij Elne een autobus aangehouden, waarop zich 29 personen bevonden, Franschen, Belgen, Italianen, Amerikanen en Polen. Eén hun ner heeft tegenover de gendarmerie bekend dat zij zich naar Spanje begaven. Zijn metgezellen spraken zijn verklaringen evenwel tegen. Het gezelschap is in het ge bouw der gendarmerie te Perpignan opge sloten Het bombardement van open steden Het wereldfront voor den vrede heeft gisteravond in het Velodrome d'Hiver te Parijs een groote internationale demon stratie georganiseerd, welke beoogde den Volkenbond te vragen de noodige maatre gelen te nemen tot beletten van het bom bardeeren van open steden ln Spanje en het verkrijgen van het terugtrekken der vreemde troepen uit Spanje. Tijdens deze bijeenkomst, waarin door verscheidene sprekers het woord werd ge voerd. zeide de minister voor socialen bij stand der Baskische regeering, Gracia, o. m.: „Het is geen burgeroorlog, noch een godsdienstoorlog, het is een algemeene oor- 'og. dien wij voeren tegen Duitschers en Italianen". De vertegenwoordiger der Bas kische regeering Picavia zeide, dat de ka tholieke Basken de zaak van God verde digen. Als men probeert met Duitschers een ge sprek aan te knoopen over den algemeenen toestand, is het tien tegen een, dat dit ge sprek uitdraait op bespiegelingen over het Vierjarenplan, dat zooals bekend, Duitsch land, wat zijn grondstoffen aangaat, vrij moet maken van het buitenland. Het Vierjarenplan overheerscht in den leterlijken zin des woords het geheele open bare leven, ledereen geeft blijk volkomen te beseffen, dat van het gelukken van dit ge weldige experiment het prestige van het tegenwoordige bewind en wellicht zelfs méér afhankelijk is. Iedereen weet waar het om gaat, iedereen is van de details van het plan op de hoogte, een gesprek over het Vierjarenplan is steeds een ernstig gesprek. Een der dingen nu; die telkens weer op nieuw opvallen is, dat de Duitschers over dit Vierjarenplan een zeer verschillend oor- jdeel vellen. Spreekt men met arbeiders, dan zullen die ln verreweg de meeste gevallen hun ingenomenheid met het Vierjarenplan betuigen. De uitvoering van het Vierjaren plan en de bewapeningsprojecten leggen aan den Duitschen landbouw en de Duit sche industrie een geweldige taak op de schouders en verschaffen den arbeider werk. En nu moge het waar zijn. dat de Duitsche loonen niet hoog zijn en dat zij, zelfs in dezelfde bedrijfstakken, dikwijls aanmerkelijk afwijken van de voorgeschre ven tariefloonen. de verdiensten van Iemand, die werk heeft, liggen toch altijd hooger. dan h£t inkomen van iemand, die van den stèufi moet leven. De wérkgelegen- held beïnvloedt het oordeel van den arbei der dan ook ln zeer sterke mate. Vandaar, dat het oordeel van den middenstander over het Vierjarenplan belangrijk verschilt van dat van den arbeider! De middenstander is er veel minder mee ingenomen, terwijl het den industrieel in vele opzichten een doorn in het oog is. Het zijn dan ook vooral deze beide bevolkings groepen, die aan den lijve ondervinden, wat het Vierjarenplan eigenlijk zeggen wil. De middenstander kan tal van artikelen niet meer van zijn vroegere leveranciers betrek ken en is vaak genoodzaakt om goederen van mindere kwaliteit te verkoopen dan vroeger. Zulks is het geval met alle goede ren, waarin buitenlandsche grondstoffen werden verwerkt, welke nu vaak met Ersatzstoffen worden gemaakt, die nog steeds de oorspronkelijke bestanddeelen niet evenaren. Daarbij komt dan nog de rompslomp van de levensmiddelendistribu tie en het geharrewar met klanten, die met alle geweld meer boter, of vetten, of de door Duitschers veel gebruikte Kornkaffee, of maïzena en wat dies meer zij willen heb ben, dan de leverancier hun eigenlijk leve ren mag. De middenstander echter is nog verbindingsschakel tusschen producent en verbruiker, de Industrieel voelt den druk van het Vierjarenplan in nog veel sterkere mate. Wij hadden het voorrecht tijdens een be zoek aan het Derde Rijk met verschillende lndustrleelen in contact te komen en voor namelijk uit hun mond vernamen wij felle critiek. Het economisch leven van Duitschland is door het Vierjarenplan ontwricht zoo ver klaarden zij. industrieën, die moeten wer ken met buitenlandsche grondstoffen, moe ten hun productie belangrijk inkrimpen en het is geen geheim, dat er fabrieken zijn, die over een ruimschoots voldoend aantal orders beschikken en desondanks voor hun arbeiders geen 48 uur per week werk heb ben. Neemt men bijvoorbeeld de textielin dustrie, dan regent het daar klachten over gebrek aan grondstoffen. Katoenen garens zijn niet of moeilijk te verkrijgen en ook de wol begint reeds schaarsch te worden. Zell- wolle (stapelvezel) is er nog niet in vol doende mate, de productie staat nog slechts aan het begin en bovendien is dit product te duur, namelijk 10 a 15% duurder dan ka toen, zoodat daarmede het grondstoffenge- brek in de textielindustrie niet wordt opge heven. Zelfs aan kunstzijde begint gebrek te ontstaan, terwijl men tot voor korten tijd toch nog over ruime voorraden beschikte. Wat voor de textielindustrie geldt, geldt ook voor andere, met buitenlandsche grond stoffen werkende industrieën. Er is gebrek aan ertsen, er is gebrek aan granen, er is gebrek aan oliën en vetten. Er is gebrek aan alles, wat Duitschland niet zelf produ ceert. Wij hebben inzage gehad van de corres pondentie, die gevoerd wordt tusschen fa brikanten en hun vertegenwoordigers. Ter wijl men zou verwachten dat de Duitsche fabrikant na de fnuikende crisisjaren, die hij achter den rug heeft, tuk is cp orders, blijkt het tegendeel het geval te zijn. Legio zijn de verzoeken om orders voor bepaalde artikelen niet meer te accepteeren. niet minder talrijk zijn r'e verzoeken aan agen ten, verte"enwocrd'c.'s en r:ic gers om andere artikelen uit de coli ctle monsters te nemen of van de aanbiedingslijsten af te voeren. Ons zijn gevallen bekend, waarin textielfabrikanten hun vertegenwoordigers voorstelden orders voor katoenen goederen te vervangen door kunstzijden dito's en waarin zij tegelijkertijd hun vertegenwoor digers verzochten ook met die kunstzijde offertes voorzichtig te werk te gaan, want, zoo heette het „ook de kunstzijde wordt schaarsch".Nieuwe klanten nemen tal van firma's niet meer aan. Oude klanten gaan voor: zij hebben de oudste rechten. Van groote beteekenls is bij dit alles, dat het tekort aan grondstoffen van dag tot das nijpender wordt. Toen het Vierjarenplan in het najaar van 1936 werd afgekondigd, be schikte ln de eerste plaats de middenstand nog over ruime voorraden en in de tweede plaats hadden toen de fabrikanten nog voorraad genoeg om hun bedrijf eenige maanden gaande te houden. Thans zijn deze voorraden uitgeput en nu doet zich het gebrek in vollen omvang gelden. Bij den middenstand, zoowel als bij de industriee- len. Geen wonder dat men zich begint af te vragen, waar het op deze manier heen moet en dat men poogt, crltlek los te laten. Nu is critiek loslaten een gevaarlijk werk, maar het geschiedt desondanks door enkele stout- moedlgen en welln de jaarverslagen! Op last van de regeering zijn b.v. in het be gin van dit jaar de kunstmestprijzen met 30% verlaagd en een flinke firma waagde het, er in haar jaarverslag op te wijzen, dat deze gedwongen verlaging een strop betee- kende. omdat de waarde der voorraden er met 30»/» door verminderde. In het verslag werd daarom de hoop uitgesproken, dat een zoodanige regeling zou gunnen worden ge troffen, dat de firma dit Verlies zou worden bespraard. Deze „critiek" is zeer slecht opge nomen en zelfs in de dagbladen heeft deze firma aan scherpe aanvallen blootgestaan. Haar redeneering was volgens de pers vol komen onjuist, omdat de officieel vastge stelde prijs wel niet onredelijk zou zijn enomdat bij een prijsverlaging van 30'' toch ook de omzet wel met 30% zou stijgen. Een groote automobielfabriek klaagde er in haar jaarverslag over, dat haar export in vergelijking tot de productie voor de binnenlandsche markt met 50% was terug- geloopen. Grondstoffen- en deviezenmoei- lijkheden waren daarvan de oorzaak We gens deze klacht werd bedoelde fabriek echter onmiddellijk op haar vingers getikt. Zij kreeg te hooren, dat zij over voldoende reserves beschikte, om in deze moeilijke jaren een dergelijk verlies te dragen. De mededeellng der directie, dat met het tot de helft terug vallen van den export de grens der draagkracht van de onderneming was bereikt, werd met nadruk van de hand gewezen. Intusschen wordt het grondstoffengebrek, zooals reeds gezegd, met den dag nijpender. En men vraagt zich af. waar het heen moet. Het oordeel in industrieele kringen luidt algemeen, dat het Vierjarenplan op veel te rigoreuze wijze wordt doorgevoerd, dat meer soepelheid moet worden betracht, dat men de grondstoffenleveranties in een veel ge leidelijker tempo op de schouders van het binnenland moet leggen. De scherpte, waar mede nu wordt opgetreden, heeft allerwege prijsstijgingen tengevolge, ondanks de werkzaamheid van den Rijksprijsregelings- commissaris. De kosten van het levenson derhoud worden hooger, want al blijkt dit niet uit de statistieken, de werkelijkheid wijst uit dat weliswaar tal van goederen ge lijk blijven in prijs en zelfs dalen, maar dat het juist de dingen zijn, die men ln het dagelijksch leven geregeld noodig heeft, die wel degelijk duurder worden. Hoe nijpender het grondstoffengebrek, hoe onvermijdelij- ker prijsstijgingen zullen worden Vandaar, dat men in industrieele kringen aandringt op een gematigder doorvoering van het Vierjarenplan en dat men de vrees uitspreekt, dat als dit niet geschiedt en Duitschland met 'n slechten oogst zou moe ten gaan rekenen voor zijn landbouwartike- len, er een economische crisis zal ontstaan, zooals men er sedert jaren geen gekend heeft. Door sommigen, zoo bleek ons, wordt met een dergelijke crisis zelfs ernstig reke ning gehouden en men verwacht, dat in het najaar van 1937 noodgedwongen tot meer soepelheid in de uitvoering van het Vier- jarenproject zal moeten worden overgegaan. Wat immers zou een economische crisis beteekenen? Niets minder dan een regee- ringscrisis. Het prestige, de autoriteit van het nationaal socialistische regime zou bij een economische crisis in het gedrang ko men. En vermoedelijk kan en wil niemand een dergelijk risico voor zijn rekening ne men onder de leidende Duitsche figuren. Hier en daar meent men, dat de jongste verklaringen van Dr. Schacht reeds in Bj> richting van matiging wijzen en dat zij geen ander doel hebben, dan het Duitsche volk voor te bereiden op een gewijzigde econom(sche pol'tiek. die dan vrijwillig zal schijnen, maar in werkelijkheid het resul taat zou zijn van harde noodzaak, van de oude waarheid, dat de werkelijkheid altijd anders is dan de theorie. Ook ten aanzien van een Vierjarenplan. 2-4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14