,Waar de Vrouw belang in stelt Net als vroeger thuis Kleurige mantels, zwarte japonnetjes Jjjjie Jaargang LEID5CH DAGBLAD, Donderdag 13 Mei 1937 Vierde Blad No. 23658 De Parijsche vrouw draagt Dienstbodennood in Amerika Eeuwig conflict tusschen oud en jong Vruchten... bron van levenskracht Victoria Een speciaal modeverschijnsel van 1937 Voor het MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD Kleine wenken voor de huisvrouw De jongens hebben ruzie! Eerst klinkt een stortvloed van spotten de plagerige zinnetjes uit den tuin, ge paard met een tergend hoongelach. Dan een heelen tijd niets, en opeens een woedende, overslaande schreeuwstem, geluid van schuifelende voeten op 't pad een huilend geroep van au, au! Moederrr! Ik kan nu natuurlijk wel direct naar be- peden stuiven en vragen wat er n u weer is! Maar tien tegen één, dat ik er niets uit wijs word. Nu eens gaat het over een boek of een zakmes, dan weer over een reuzefijn touw of een klapperpistooltje, over de laat ste toffee uit het trommeltje, die weder rechtelijk „gestolen" is en een volgenden keer over héél iets anders. En toch is 't altijd hetzelfde: twee karak ters. die elkaar niet verdragen kunnen en nu de eerste de beste gelegenheid aangrij pen om op elkaar in te stuiven. Eén jongen, die altijd eventjes plagen moet, als hij ziet. dat de ander een en thousiast. rechtuit kereltje, dat alles met z'n heele hart doet! zoo totaal verdiept is in boek of spel. Heel eventjes maar een klap tegen 't boek geven, of stiekum er tusschen komen, of stilletjes 'm raken in z'n zwakke punt. En één jongen, die een heelen tijd z'n woede opkropt, dan ineens uitbarst en erop los trommelt! En nu, terwijl ik den woe dende kalmeer en den plager, die natuurlijk weer begonnen is, een vermaning toedien, wie ik opeens het bleeke, nerveuze gezicht ran mijn vader voor me, als hij nu toch reker een vijf en twintig jaar geleden zuchtend uitriep: „kunnen jullie dan pooit vrede houden?" De geschiedenis herhaalt zich: Vroeger thuis was er precies hetzelfde geharrewar tusschen m'n zusje en mij. Bijna nooit kon ik die verzonkene, bijna pijnlijke concen tratie van haar kennende 't laten om eventjes een tik te geven tegen het schoonschrift of het schetsboekje, waai' mee ze zoo enthousiast bezig was. Bijna nooit kon zij haar drift beheerschen, als haar in dit opzicht overprikkelde argwaan maar in de verte plagerij vermoedde. En later, toen we ieder een verschillend jsme" aanhingen, stonden we vaak trillend ran opwinding met roode hoofden tegen over elkaar. En dan lag het conflict heusch niet in de „ismen" hoe wereldomvattend ook! maar altijd weer in diezelfde bot sing tusschen de karakters. En mijn vader, totaal onmachtig om al onze. toen geweldig moderne, spitsvondig heden uit te zoeken, smeekte alleen maar lit den grond van zijn hart om „vrede te houden" en „de wijste te zijn":1' Wat achteraf beschouwd nog heelemaal roo dwaas niet was. N u geloof ik ook dat het een hopelooze taak voor een vader of moeder is om alle ruzietjes onder de kinderen tot op den bo dem toe uit te zoeken. De oude regel „twee kijven, beiden schuld", waarmee onze groot moeders. die meer kinderen en minder vrijen tijd hadden, aan alle mogelijke ruzie tjes een eind plachten te maken, is nog al tijd een gulden regel, ai heeft hij ons in onze jeugd, toen ons leven scheen af te hangen van het uitzoeken, wie gelijk had, een onvergeeflijke dooddoener geleken. Want ieder, die in het leven niet geleerd heeft,, de minste te zijn, ieder, die erop los ruziet, of hij nu een kind of een volwassene is, heeft immers schuld, hoe verheven het Ideaal, dat hij al ruziënd verdedigt, dan ook misschien zijn mag. 't Groote conflict tusschen ouders en kinderen dat in het eene tijdsgewricht soms grooter lijkt dan in het andere, maar dat in wezen altijd gelijk blijft ligt juist in dit eene, dat de ouderen tot op zekere hoogte geleerd hebben, dat de kracht en het geluk van een leven niet liggen in het gelijk hebben en in het bezitten, maar in het steeds weer loslaten en offeren van zichzelfen dat de jongeren ditzelfde altijd weer precies hetzelfde! nog moeten leeren. Eeuwenlang hebben vaders met diepe rimpels van zorg in het voorhoofd hun zo nen vermaand om toch geen dwaasheden te doen; eeuwenlang hebben moeders ge schreid over haar dochters en diezelfde kin deren, die nu met den neus in den wind op weg zijn om „alles zelf uit te zoeken", zul len tien tegen één later uit den grond van hun hart zuchten „de oudjes hadden tóch gelijk". Want Goethe zeide het reeds „ieder wil een dwaas zijn op zijn eigen houtje, net zoolang tot hij door schade en schande wijs is geworden". Moeten we dan dat kleine brokje inner lijke wijsheid, met moeite en smart verwor ven, maar getroost inslikken en 't jonge goed hun gang laten gaan? Dit kunnen we ons natuurlijk wel als re gel stellen, maar volhouden doen we 't toch niet. Zoodat de wijze lessen en de die pe rimpels we] in ieder gezin en in ieder nieuw geslacht hun rol zullen blijven spe len. Als 't maar een bijkomstige rol is en we er vooral niet teveel van verwachten. Want de meeste wijze lessen blijken woorden, die op andere woorden afstui ten, als de ziel niet tot begrijpen geopend is. Alleen de herinnering aan het wezen van de ouders, hun trouw in het leven volgens hun overtuiging, hun liefde voor de hoogste waarden, hun eenvoud en hun oprechte levensblijdschap, die kan later een licht op het pad zijn. RHÉMONDA. Als ik op tijd naar bed toe ga, dan krijg ik altijd van mijn ma als troost biscuits of chocola: nOHlTRECHT (Ingez Med.) 's Morgens sportief, 's middags chique en sober, 's avonds van echt vrouwelijke charme. We zitten nu volop midden in 't voorjaar, én vergeten maar 't allerliefst 't van tijd w tijd nog zoo heerlijk maar nu een «rtje tè warm-koesterende-haardje, dat ttet onze lentegevoelens den draak steekt. Gelukkiger is de Parisienne, 't kind van zonniger luchtenWat zij thans draagt? "en een klein overzicht, waaraan we ons - voor straks als 't hier werkelijk meenens kordt met den zomer! kunnen orientee- ten. Tweekleurige hoeden, amusant en zeer practisch. Want die twee kleuren verge makkelijken de harmonie met de rest van net toilet en men kan de hoedjes dragen bij weemaal zooveel japonnen. Resultaat: be zuiniging op ons hoeden-budget, maar zijn altijd nog massa's aardige kleinig heden. die ons aanlokken! Heel veel ziet men thans dragen een combinatie van awart of marine met de nieuwe tint „pain ™re soms voor den bol, dan weer voor den rand van den hoed. Deze nieuwe kleur is ook uitstekend ge wolkt voor accessoires als handschoenen, rart"'-" tasch en zelfsparaplu. Ze .""stekend bij den grondtoon van het «uaattoilet, dat voor de Parisienne toch "dd bij voorkeur zwart, donkerblauw of "JJJs blijft. Een voorname tint, die het ge mot een warmere nuance geeft regenachtige voorjaar doet de para- sn.f ln Srooten getale opbloeien, 't Laatste "Mie hierin is waterdichte tafzij, geheel »tig, ook in een geelachtige tint, ifl t "Pain doré" zeer nabijkomt, en met o kromgeslagen bamboestok. •la: Voiles en sluiertjes zijn schering en in- tfo kant ven sluier met groote mazen, die langs van de hoed afhangt, een cirkel vormig sluiertje rondom van het kleine hoofddeksel afstaande, tot het even de oogen overschaduwt, dikwijls zonder rand doch in puntjes uitgetakeld, als met een schaar. Dit voor het dagtoilet. 't Allernieuwste voor 's avonds is een soort „bruidssluier" van fyne tule. het gezicht geheel bedekkend en rondom af hangend tot op de schouders, soms van bo ven versierd met zilveren sterretjes. Een enkele maal ziet men dit soort sluiers ook bij hoeden dragen. Bij alle moderne kapsels we schreven dit reeds eerder is een tendenz merkbaar om het gezicht vrij te laten, Frisch en spor tief staat 't nieuwe rolletjes- of krullenkap sel, waar het haar geheel naar achteren en naar boven wordt gekamd. Slapen, ooren en nek komen dus geheel vrij. Het haar wordt even onder de kruin ln krulletjes gelegd. Gezichten die 'n zóó klassieke opvatting niet verdragen, zijn natuurlijk ook nog allerlei andere omlijstende en versierende krulle tjes geoorloofd. In den avond viert de ware, de onver- valschte bijna hadden we gezegd: de „ouderwetsche" vrouwelijkheid hoogtij. Sommige avondtoiletten zijn zóó lang en statig, dat het opnemen bij het loopen en zeker bij het beklimmen van een trap niet alleen een charmante geste, maar te vens een noodzakelijkheid is. 's Avonds is de Parisienne, wier sportiviteit altijd een tikje aangeleerd is of tenminste lijkt, ge heel zichzelf: ze maakt als voor hon derd jaren haar entrée de salon met een zijden zakdoek ófeen waaier in de hand. Wéér een practisch trekje van deze mode: de metamorphose in de avondkleeding. Wanneer U dezen zomer een dame ziet met een zijden fourreau waaroverheen een zeer wijd toilet van zwarte doorschijnende tule wordt gedragen, dan kunt U er zeker van zijn, dat zij bij een andere gelegenheid al léén de fourreau draagt. Een anderen keer hebben een zwart kanten rok. een kanten blouse én een rose satijnen lijfje, die om de beurt gedragen worden de voorkeur. Of een losse tulen rok. gedragen over een rose zijden toilet wordt naar believen als over- rok óf als cape gedragen. Onbegrensde mogelijkheden ook voor de rekbaarheid van het kleedingbudget doemen hier op. Een heel eigenaardig verschijnsel van de Mode 1937 is wel, dat de kleurige noot van een complet veel vaker door den man tel dan door de japon wordt gevormd. Men ziet heel mooie zomermantels in lichte, zelfs tamelijk helle tinten, zooals saladegroen, turkoois-blauw, „rose zinza- lin" (een nieuwe, tamelijk harde kleur rose) en, gelukkig voor de practisch aan gelegde vrouwen, zandkleur. Een zandkleurige mantel is al buiten gewoon prettig in het dragen, daar hij ondanks het lichte zomersche effect, toch niet gauw vuil wordt en zeer elegant staat bij een donkerblauw of zwart japonnetje, een en ander opgefleurd door groene, violette, helblauwe accessoires, een ge streepte zijden das, een met bloemen ver sierd modern hoedje, enz. enz. Lange, getailleerde 'mantels, van voren niet geheel aansluitend en. dus een glimp van 't bij voorkeur zwarte japonnetje vrjj- latehd, zijn weer zeef ^geliefd. Ze hebben de driekwart mantels, die al te „gewoon" werden, geheel uit onze garderobe ver drongen. Een ander type mantel is er echter voor in de plaats gekomen, de z.g. „vareuse", die vandaar de naam wel eenigszins aan een wijde schipperskiel doet denken. Dit manteltje is geheel reoht en draagt meestal vier of meer zakken. Het wordt meest hooggesloten gedragen. Op onze teekening ziet u enkele voor beelden van het mode-verschijnsel: kleu rige mantels, zwarte japonnetjes. Van links naar rechts: getailleerde jas van licht groene wollen stof, versierd met steen- roode stiksels; „vareuse" van steenroode wollen stof, met hooge schouders en vier zakken; getailleerde jas van leemgrijze gekorrelde stof, de voorzijde heeft een vest-effect; en tenslotte een mantel van wollen shantung of lichte tweed, die eenigszins ruimer valt. ZONDAG: Hors d'oeuvre: komkommer, eiersia. sardines, tomatensla. haring, geroosterd brood, boterballetjes .Ge vulde kalfsborst, gestoofde sla, wortel tjes, aardappelen, ananasvla. MAANDAG: Kalfsvleeschcroquetjes, bief stuk, spinazie, aardappelen, rabarberpie DINSDAG: Macaronisoep, kalfskarbona den, postelein, aardappelen, sohuim- omelet, vruchten. WOENSDAG: Runderlappen, bloemkool, aardappelen, bitterkoekjespudding, va nillesaus. DONDERDAG: Bloemkoolsoep, gehakt, snij'boonen uit de bus, aardappelen, zuring met krenten of rozijnen. VRIJDAG: Gestoofde kabeljauwstaart, aardappelen, kropsla, flensjes. ZATERDAG: Gekookte eieren. Brusselsch lof, aardappelen, rijst met bessensap. RECEPTEN. Ananasvla (4 personen). Benoodigd: blik ananas, '/s L. melk, 30 gr. maizena, 2 eierdooiers, plm. 60 gr. suiker. De dooiers met de suiker flink uitroeren de maizena toevoegen en alle klontjes er uitroeren. De melk aan de kook brengen, laten bekoelen en het sap van de ananas er bijschenken. Deze massa schenken hij de geroerde eierdooiers, alles teruggieten in de pan, en onder goed róèrën, door laten koken. De ananas in nette stukjes snijden en door de vla roeren. Deze koud laten worden en garneeren met wat mooie stuk jes ananas en geconfijte kersjes. Rabarberpie. Benoodigd: voor een schotel van plm. 20 c.M. middellijn: 120 gr. bloem, 60 gr. boter, 30 gr. basterdsuiker, plm. dl. wa ter, 2 a 3 bossen rabarber, plm. VI: ons suiker. Van bloem, botèr, basterdsuiker en wa ter een roldeeg maken, en dit uitrollen tot plm. c.M. dikte. De rabarber zoo noodig schillen, in stuk jes snijden van 2 a 3 c.M. en deze in een vuurvasten schotel, liefst met platten rand, opstapelen. Veel suiker er tusschen strooier. De lap deeg er ruim over heen leggen, bij den rand afsnijden en goed vastdrukken. De rand van den schotel moet vochtig ge maakt worden. Van de resten deeg een garneering maken en deze, met wat water bevochtigd, erop leggen. De deegkorst hier en daar inprikken. De versiering met wat losgeklopt ei bestrijken en de pie in den oven zetten, gedurende plm. 3/4 uur (bo- venwarmte I Bitterkoekjespudding (4 a 5 personen). Benoodigd: 1 L. melk, 100 gr. rijst, 100 gr. bitterkoekjes, suiker, zout De rijst wasschen, in de kokende melk j strooien met het zout, en onder af en toe voorzichtig roeren gaar laten koken (plm. IV: uur). Daarna de fijngestampte bitter koekjes erdoor roeren en de suiker toevoe gen en de massa overdoen in een omge- spoelden puddingvorm. Als de pudding koud is, keeren én vanillesaus er bij geven. Zuring met krenten of rozijnen. Benoodigd: l1/: K.G. zuring, 40 gr. boter, 60 gr. suiker, 75 gr. krenten of rozijnen, maizena. De zuring stroopen, goed wassohen en uit laten lekken. In de pan de helft van de boter laten smelten, de zuring toevoe gen en onder af en toe omleggen laten slinken. De gewasschen krenten of rozij nen toevoegen, alles gaar laten koken, binden met maizena, en op smaak afma ken met suiker en boter. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Kaaspannekoek, kropsla, aardappelen, rijst met rabarber. 2. Spinaziesoep, gebakken broodjes, stamppot van rauwe sla, sohuimomelet, vruchten. 3. Brusselsch lof met kaassaus, aardap pelen, broodschotel met krenten en rozli- nen, vruchten. 4. Gebakken eieren met zuring. Aardap pelen, bruin broodpudding, bessensapsaus In den voorzomer is een vruchtenkuur zeer aan te bevelen. Er zal wel bijna geen mensch ter wereld zijn. die niet van vruchten houdt, uitge zonderd dan enkele hvoernerveuze gestel len, voor welke iuist het eten van vruchten zoo bijzonder goed zou zijn. als ze maar eerst in letterlijken en figuurlijken zin door den zuren aDDel hadden heenge beten De vruchtenkuur, die we dus. indien we hiertoe maar eenigszins in de gelegenheid zlin, dit jaar eens moeten toepassen, zal voor de meesten van ons wel allerminst een straf beteekenen. 't Is dan ook heelemaal niet als .straf" bedoeld, maar als algeheele zuivering van den inwendigen mensch. opdat wij zoo frisch en krachtig mogelijk het warme jaargetij tegemoet kunnen gaan. Vier of vijf, maar beter nog acht dagen, is de duur van onze vruchtenkuur. We ge bruiken gedurende dien tijd geen ander voedsel; twee of driemaal per dag een glas melk of taptemelk is geoorloofd en verder water ad libitum. Suiker bij de vruchten is echter streng verboden en ook volmaakt overbodig. Hier volgt het recept: Ontbijt: Twee flinke sinaasappels. Om tien uur: Een half pond kersen. Koffietijd: Twee appels of schijven meloen een portie abrikozen uit blik. een handvol kersen. Om vier uur. Een half pond kersen. Etenstijd: Vier of vüf appels (of perzi ken) of twee appels en drie volkomen rij dó bananen. U ziet. dat de keus der vruchten samen hangt met het seizoen. In ieder geval moet u met het volgen van de kuur wachten, tot de kersen er zijn en niet al te priizie meer! Er is bijna geen gezonder vrucht dan de kers. Resultaten van de vruchtenkuur? In de eerste plaats een volledige zuivering van de organen: van de maag. den lever en de ingewanden. Uw bloed zal worden gereinigd en gedurende den verderen zomer zult u een bloeiender gezondheid genieten. Ook wordt u teint vanzelf helderder. Uw ge wicht indien u te zwaar bent zal ver minderen en u zult zich longer en leniger voelen. En dit alles door vijf dagen vruchten eten. 't Klinkt büna ongelooflijk. Maar toch niet zóó vreemd, als men bedenkt, dat het gebruik van vruchten volkomen in onze natuur ligt. De eerste menschen waren fructivoren: dit wijst het gebit uit. De kostbaarste eigenschap van de vruch ten is wel. dat het als 't ware „lichtende" spijzen zijn, spijzen, die dagen en dagen in den zonneschijn hebben gehangen en al de zonnekrachten voor ons hebben ingezogen en verzameld. U eet dus eigenliik zon, als u vruchten eet! 8769 OUDE TINGEL 120 TEC 7«> DOEZO/TBQQT 22 TCL.'£«23 LEIDEN 'ingez Med.) RECEPTEN. Kaaspannekoek. Benoodigd: 1 ei, V: ons kaas, 1 d.L. melk, '/j ons bloem, 1 lepel boter, zout. Van bloem, melk, eierdooier en zout een glad beslag maken. Het stijfgeklojte eiwit er doorroeren, dan de geraspte kaas toe voegen. De grootste helft van de boter in de koekepan laten smelten, het beslag er in gieten, en de koek op een klein vuur lichtbruin bakken. Met behulp van een deksel keeren, de rest van de boter er on der laten loopen, en de tweede kant bruin oakken. Warm opdienen, wat kropsla erbij geven. BRUINBROODPUDDING. Benoodigd: 250 gr. oudbakken bruin brood zonder korst, plm. 2 d.L. melk, 2 eieren, 70 gr. suiker. 70 gr. krenten en ro zijnen, 30 gr. succade, geraspte citroenschil 40 gr. boter. Het brood zoo fijn mogelijk kruimelen en vermengen met de warme melk tot een dikke pap. De gesmolten boter, de dooiers, de krenten en rozijnen, de gesnipperde sucade, de suiker en de citroenschil er doorroeren. Het laatst het stijfgeklopte eiwit er zoo luchtig mogelijk mee vermen gen. Alles overdoen in een warme pud dingvorm. die met boter ingesmeerd is en met paneermeel bestrooid. De pudding 1 7 l'/t uur au bain Marie Koken. Warm op dienen en warme bessensapsaus erbij geven. In het maandblad van de Ned. Vereen, van Huisvrouwen lezen wij, dat ook in Amerika groot gebrek aan dienstboden heerscht. De nood schijnt thans meer toe genomen, omdat de toevoer van buiten- landsche hulpen is afgenomen. Volgens de „New-York Times" vertelde de directrice van een plaatsingsbureau o.a„ dat zij in één week zes aanvragen voor keukenmeisjes had en slechts in twee vacatures kon voor zien. Vooral de geschoolde dienstbode voor alle werk wordt gevraagd. De loonen wisse len tusschen 35 en 40 dollar per maand met kost en inwoning en bereiken wel 80 dollar en hooger, naar de mate van bekwaamheid is. Als oorzaken van het gebrek aan dienst boden wordt door de Y.W.C.A. geinoemd te laag loon. te veel werkuren, gebrek aan vrijen tijd om iets voor zichzelf te doen. Men hoopt ook in Amerika het vraagstuk te kunnen oplossen, door beter te voorzien in de opleiding en door de speciale trai ningschoot worden dan ook 8-weeksche cur sussen gegeven aan jonge vrouwen van 1835 jaar. Van de 800 meisjes die in New- York waren ingeschreven werden er 300 ge diplomeerd en geplaatst. Het lastige zeil. Ais u sommige kamers opnieuw met zeil wilt beleggen en er zijn van die lastige hoekjes, knipt u dan eerst even een papie ren patroon. Leg dit op het zeil en uw taak wordt veel gemakkelijker! Goedkoope „mop". Als een oude veger z'n beste dagen ge had heeft, kan hij prachtig worden om- getooverd in een „mop" om 't zeil te wrij ven. Men wikkelt wat zachte lappen om den kop en bekleedt dezen met fluweel. Practische Iappentasch. De huisvrouw verspilt vaak veel tijd door het overhoop halen van haar heele lap pendoos. Als ze echter de lappen opbergt in een tasch van geknoopt touw met groo te mazen, is het vereischte lapje onmid dellijk zichtbaar en kan vlug worden op gedolven. Om dezelfde reden bewaart men knoo- pen het best in een glazen flesch met wij den hals. Een frisch karpet. Nadat u het karpet hebt geveegd of ge zogen, moet u het eens even nawrijven met een doek. gedrenkt in 3 deelen heet water op 1 deel azijn en stevig uitgewron gen. U zult verbaasd staan over 't effect! Afwegen van stroop. Als u stroop moet afwegen, strooi dan eerst wat meel op de schaal en de stroop kleeft niet vast, doch glijdt er heel ge makkelijk weer af.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13