•èvi&et LEIDSCH ö£G3U»ü üer«s htd taderdag 13 Mei 1937 yiN/mmiEeiN^ j^e reorganisatie van het spoor wegbedrij f KERK- EN 5CH00LNIEUWS Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer Instantine ,De Kunst om de Kunst" Jubileum-tentoonstelling:. Werk van Oud-Leden. I. Overziet men de werken van oud-leden der vereeniging „De Kunst om de Kunst", dan treft men een drietal dgnaturen aar- die sinds eenige jaren niet meer worden gezet. Wat wij in de overledenen zouden ver liezen. hebben we ons nooit recht duidelijk kunnen maken, toen ze nog in de volle kracht hunner werkzaamheid stonden. Nu zij heengegaan zijn naar de gewesten, waarvan niemand terugkeert, kunnen we ons pas rekenschap geven van wat we in hen verloren. Doch de waardevolle dingen, die zij na- heten. zijn de kostbare erfenis van het nageslacht. Door deze dingen getuigen zij van de schoonheid, aie niet gebonden is aan den sterfdatum van den kunstenaar. Zoo geeft de adem van hun geest aan le expositiezaal iets van wijding. In het ge zelschap van hen die heengingen mogen de levenden zich veili^ voelen als onder voor treffelijke hoede, trachtend, hun voorbeeld op zich in te doen werken, de opdracht van hun leven even trouwhartig vervul lend. Het is betamelijk, aan het werk der overledenen het eerst eenige regelen te wijden. Van Willem C. Brouwer is hier geplaatst het schoone beeld „Charitas", door hem zelf beschouwd als een der beste, zoo niet het beste werkstuk, dat uit zijn oven kwam, en dat aan ook op zijn graf is ge plaatst. Menschelijke kortzichtigheid heeft in dertijd dit beeld als onbetamelijk gewei gerd op een expositie te plaatsen. Hoe men daartoe gekomen is. blijft mij een raadsel. „Charitas". de liefdevolle barmhartigheid, wordt voorgesteld als een vrouwenfiguur, bijna geheel gehuld in een wijden mantel in streng gestyleerde plooien. De gehee;e houding drukt uit een willen geven uit een overvol gemoed. Men beschouwe de houding van het kopje met het nobele, lijne profiel, het edele lijnenspel van het geheel, dat alles getuigt van den edelen geest van den ontwerper en zijn streven naar monumentaliteit zoowel als naar zachtheid. Inderdaad, in Willem C. Brouwer be- treuren wij een kunstenaar, die niet alleen zijn vak voorbeeldig beheerschte. doch die baanbrekend werk heeft verricht in ee.i tijd toen men de schoone materie der klei niet meer kende en die nieuwe wegen heeft gezocht en gevonden, die door zijn gedegen kennis, zijn schoone visie en macht ons deze gestalte te geven, een wezenlijk element is geworden m de Ne- derlandsche kuituur. Adolf van Dijk, bekwaam vakman, ras schilder, die de knepen van het vak kende, een minutieus en ernstig werker, die liefde had voor het licht. Van hem hangt er een verdwenen stukje oud-Leiden, n.l. 't voor malige Posthoflaantje. Ter plaatse waar hij het schilderde, staat thans de Katho lieke H.B.S. We zien,daar de oude knoes- 1ige wilgen met hun verweerde en uitge vreten schors langs de Poelwetering. En aan de rechterzijde staat het oude verval len boerderijtje, dat nog een tijdlang den schiider E. Verboog tot atelier heeft ge diend. Hoe goed is de houten wand en het roode pannendak van het huis geschil derd, hoe goed het trillende wilgenloover gekarakteriseerd en eindelijk hoe fraai valt het licht door het loover en over het paadje. Willem H. van der Nat. Van hem hangt er een dood jong geitje Ai de liefde die Van der Nat in 't bijzon der voelde voor schapen en geiten, ligt in deze stemmige schilderij uitgedrukt. Het levenloos zijn vond in dit werk een sug gestieve uitdrukking. En toch, het doode •lier is overschenen van het licht. En ten slotte is het licht altijd weer de overwin ning van den dood. Ik weet niet. of Van ier Nat bewust deze gedachte heeft ge had toen hij het object .schilderde. Dat hij 't zoo gevoelde, houd ik mij zeer sterk overtuigd. Deze mooie schilderij werd tot dusverre nimmer tentoongesteld. Het is een dankbare plicht naar aanleiding van dit werk den meester nog eens in liefde te gedenken. In alphabetische volgorde willen wc thans het werk der nog in leven zijnde oud-leden van ..De Kunst om de Kunst" kortelijk bespreken. De hoogst bekwame Haarlemmer schil der H. F. Boot, zond een groot stilleven in, bestaande uit een schijnbaar geheel toe vallig arrangement van oude dingen. Doch wat toevallig en willekeurig lijkt is hier wel degelijk gebonden in een fraaie com positie die haar hoofdaccent vindt in een reohts boven geplaatste Venuskop. Het in een wisseling van donkere en grijze tinten gehouden schilderij, doet in sommige op zichten denken aan een veel oudere schil dersschool Naar onderwerp en wijze van behande ling, vormt hiermee wel een sterke tegen stelling „Verloren Paradijs" van T. van Doorn. Deze jonge, zeer modern georiën teerde kunstenaar schildert uit herinne ring en droom. Zijn „Verloren Paradijs is een fantasie in fijr.e kleuren met een en gelenfiguur die viool speelt, eer. figuur die in groote verslagenheid er naast staat en de fijne uitbeelding van een aantal die ren. Men moet het geheel niet willen zien als een realiteit, doch als de vertolking van een droomgezicht. Een beeld van gedegen techniek en ver der van rust en innigheid, waarbij de uiterst accuraat geschilderde werkelijkheid verklaard is door het licht van den pein- zenden geest is het stilleven van H- H. Kamerlingh Onnes. Sober van voorstelling: een tafelblad gedekt met een geruite blau we doek, daarop een drinkglas, een wijn- appel die een bloeiende noot schept ui het donkere geheel, een luciferdoosje en een drietal afgebrande lucifers. Dat is alles. Wat niet wegneemt, dat deze een voud en beperking een zware opgaaf ver tegenwoordigt, die door den schilder met aandachtige liefde is opgelost, en waarbij de stofuitdrukking, beschouw slechts het oor van het glas. meesterlijk is. Men voelt in dit werk affiniteiten met Floris Verster. En thans noemen we. naar het formaat een tegenstelling, het doek „Storm op Zee", van R. H. Olderman. Er zit drift in de lucht, drift in de machtige golven, die hun schuimkoppen hoog opstuwen en tin- Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp van wet tot reorganisatie van het spoorwegbedrijf is het volgende ontleend: In zake overneming van spoorwegschuld door het Rijk zat van den aanvang af geen andere of verdere bedoeling voor, dan dat voor de lasten wegels door vroeger staats beleid veroorzaakten achterstand in de af schrijvingen. voortaan het Rijk zou opko men ten beloooe van het totale bedrag van 229 millioen. waarvan de afschrijvings overeenkomsten van 1928 uitgingen. Moge in zake niet van rechtswege over gaan van verDlichtingen uit bezwarende contracten het doel niet in den oorspron kelijk beoogden vorm zijn getroffen, ook blijkens de gedachtenwisseling in de Tweede Kamer blijft de mogelijkheid voorbehouden van nadere beslissingen bli de wet. hetgeen voorafgaande bevoegdverklaring niet ver- eischt. Nimmer heeft de Begeering gepoogd de in het voorloopig verslag doorschemerende voorstelling te wekken, als zou het mogelijk zijn door welken wettelijken maatregel ook. het spoorwegbedrijf als bli tooverslag vol ledig in financieel gezonden toestand te brengen. Dit ware hier. zoo min als elders, uitvoerbaar. Afgezien van schuldoverneming en van eenige dadelijke verlichting voor de schatkist, kan een wetsvoorstel niet meer doen dan den verder noodlgen hervor- mingsarbeid in de hand werken. Reorganisatie binnen het bedrijf. Het ligt in de bedoeling met reorganisatie ook binnen het bedrijf voort te gaan, rekening houdende met de .gewijzigde om standigheden. Dat grieven werden geuit betreffende in voering van Dlesel-electrische tractie en uitbreiding van electrlflcatle. heeft den onderteekenaars van de memorie de Mi nisters van Waterstaat en financiën be vreemd. Hieromtrent is meermalen met de Kamers van gedachten gewisseld, onder mededeeling ook van becijferingen. Dat de Diesel-electrische tractie nog niet geheel in werking zou zijn is minder juist. Na invoering in 1934 moest in hoofdzaak wegens eerst na eenig tijdsverloop aan den dag gekomen gebreken der motoren de toe passing worden beperkt, totdat deze voor rekening der fabriek zorgvuldig waren her steld. Verbouwing van het geheele bij deze soort tractie thans betrokken netgedeelte voor electrische tractie bleek vervolgens vooral mogelijk, doordat men zich vooraf had kunnen verzekeren van stroomlijnen, die. in vergelijking met hetgeen vroeger voor het oude net kon worden verkregen, matig zijn en dan ook aanmerkelijke bezuiniging medebrengen De Diesel-electrische treinstellen zul len dan in 1938 verhuizen naar lijnen met minder dicht verkeer, waardoor niet alloen aanmerkelijke versnelling van de verbindingen met verder afge legen gedeelten van het land zal wor den verkregen, maar ook bezuiniging, omdat deze tractie goedkooper is dan stoomtractie. Invloed van de spoorwegen op het vervoerwezen. Voor massaal goederenvervoer zal naast de waterwegen een het geheele land om vattend spoorwegbedrijf met zijn interna tionale verbindingen een voorname plaats ln het vervoerwezen blijven innemen. Sinds het autovervoer zich ontwikkeld heeft, ligt het voot de hand. dat ook aan dit vervoer, dat als aanvulling van het spoorwegvervoer groote beteekenis heeft, aandacht worden gewijd. Naar verdere maatregelen tot coördinatie zal het spoorwegbedrijf zoogoed als elk an der vervoerondernemer zich moeten voegen. In afwachting daarvan behoort het A T O - bedrijf verband te blijven houden met uit oefening van den spoorwegdienst. Commissarissen. De voorstelling in het voorloopig verslag, alsof door den invloed der Regeering de leden van den raad in een min of meer kleineerende positie zouden zün gebracht, kan niet juist worden geacht, daar die voorstelling was gegrond op minder julsten uitleg van een uiteenzetting in de memorie van antwoord aan de andere Kamer Het. spoorwegbedrijf in Nederland mono polistisch te noemen schijnt vooral ln den tegenwoordigen tijd in strijd met de wer kelijkheid. Hoe dit zij, als de Regeering be perking van.den raad tot drie of vUf leden ging bevorderen, zou zii niet het gerecht vaardigde verwilt ontgaan, dat zli door vry- wel uitsluitend ambtelijke samenstelling be denkelijke leelpten had veroorzaakt. Hier uit volgt niet, dat met minder dan zestien leden niet zou kunnen worden volstaan. Het getal is een maximum en behoeft dus niet te worden uitgeput. Obligatiehouders, aandeelhou ders, pensioengerechtigden. Het is rechtens onjuist, het tekort in het spoorwegpensioenfonds te beschouwen als onderdeel van een bedrijfstekort. Het fonds heeft een zelfstandig en afzonderlijk be staan ingevolge de Pensioenwet spoorweg ambtenaren 1925. Volgens de regeling, be krachtigd bij de wet" van 2 Februari 1931 zal het Fondstekort worden gedelgd door een zestigjarige annuïteit voor zoover mogelijk te betalen uit bedrijfsoverschotten en bij gebreke daarvan door het Rijk. We gens den nood der schatkist moest inge volge de wet van 28 December 1933 de uit voering worden opgeschort, doch het is dringend noodlg aanzuivering te hervatten, zoodra hiertoe slechts eenlee mogelijkheid bestaat. De opmerking der Regeering dat het Rijk (in overeenstemming met de afzonderlijke vergadering van houders van toonderaan- deelen) de dividend-garantie had kunnen doen vervallen zonder dat obligatiehouders daartegen iets vermochten, beoogde niet ter wille van dezen een billijkheldsgrond te vinden, maar enkel nader te doen uitkomen dat zij aan de spoorwegovereenkomsten geen eigen recht kunnen ontleenen. De billijkheidsgrond ligt in den geheelen loop van zaken, alles in onderling verband be schouwd, gelijk deze sinds 1890 nu eenmaal is geweest. De regeering blijft van oordeel, dat het voorstel jegens obligatiehouders voldoende naar billijkheid streeft. Het ver- loop der beurskoersan schijnt dit niet te weerspreken. Maken de houders van volgens art. 3 ver wisselbare obligaties, schuldbekentenissen of aandeelen algemeen gebruik van de ge legenheid tot verwisseling, dan zal naar het gewijzigde plan de toeneming ln hoofdsom omstreeks 25 millioen bedragen. Exploitatietekorten. Blijkens de jaarverslagen der NB. sloot de eigenlijke exploitatierekening, in tegen stelling met hetgeen in naburige landen is voorgekomen, nimmer anders dan met een batig saldo; in crisisjaren waren deze batige saldi echter volstrekt onvoldoende om in de rekening van gemeenschappelijke baten en lasten en daardoor in de winst- en ver liesrekening den dienst der leeningen, de afschrijvingen enz. te dekken. De Regeering blijft meenen. dat vertegen woordigers van cersoneelbelangen geen deel behooren te hebben ln het gezag, dat de raad jegens de directie uitoefent. forsi kijkeiity Alléén gevestigd: Groote Marlctstraat 58 's-Gravenhage. 16 (Ingez. Med.) PREDIKBEURTEN. VOOR VRIJDAG 14 MEI. BOSKOOP. Geref. Gem.: Nam. halfacht, ds. Lamain van Rotterdam. SASSENHEIM. Pinkstergemeente: Nam. 8 uur de heer d. Wouden van Rotterdam. van dit moderne product is voldoende om in korten tijd Uw pijn te stillen, want en dit is het, waarom dit pro duct de voorkeur verdient— het werkt onmiddellijk op het pijncentrum. Ook doet dit product het gevoel van matheid na de pijn verdwiinen. 1234 (ingez. Med.) telingen vertoonen van diep cobalbblauw en allerlei nuances van bruin en smaragd groen. Het is naar compositie en kleurge- ving een zeer mooi werk waarvan wel licht een partij rechts op het doek nog wat levendiger in overeenstemming kan worden gebracht met het geheel. Mej. Van de Pavord Simits komt uit met rhododendrons die fraai te voorschijn ko men uit het donker van den adhtergrond. Er zit poëzie in dit werk. A. C. Rozemeijer herinnert in zijn „Boer derij", kennelijk uit het Hollandsche plas- senland, in toon en stemming aan Van Driesten, met wien hij trouwens zeer veel heeft gewerkt. Nauwkeurige observatie doet evenwel zien, dat zijn penseelvoering anders is en dat hij zich overigens zelf standig tegenover den meester verhoudt.. Het is een werk waar men zeer sympathiek tegenoverstaat. M. Schreuder heeft in zijn Pioenrozen gestreefd naar gevarieerde kleuruitdruk- king. zoowel ln de potten als in de bloe men zelf. „Het Paleis in Bruidstooi", van A. Se- gaar. herinnert ons aan den bruidstijd onzer Prinses. Het genre is geheel anders dan we van Segaar gewoon zijn. Dit houdt geen afkeuring in. Integendeel! Voor ons gevoel heeft de schilder hiermee een zeer mooi werk gegeven dat tegelijkertijd his torische beteekenis houdt. In den donkeren avond met de glimmen de straten waarop de figuren langer schij nen dan ze inderdaad zijn, zien we het sprookjespaleis met de verlichte ramen en ae kerstboomen tusschen de ramen, terwijl het hoofdacceptgevormd wordt door de Ster van Bethlehem. Mevr. W. Teding van BerkhoutDe Meyere komt uit met een maanlandschap, dat zeer modern is van opvatting. J. C. Tiele doet ons genieten van een knap geschilderd stemmingsvol stilleven. Op een groen tafelblad staat een tinnen schotel met bananen, sinaasappelen en citroenen, een fleurig geheel tegen een behaaglijken achtergrond. Van Kees van Urk hangt er een groot herfstgezicht op Blaricum, gehouden in bruin en lila tinten met brio voorgedra gen. Bijzonder goed is ook de oude man, die zijn pijp stopt, een vlotte en karakteri- seerende teekening in houtskool van E. Verboog. Zeer mooi ln toon gehouden en vlot ge schilderd is de Limburgsche binnenplaats van een boerderij met een boerenkar. Het geheel is een wisseling van grijsblauwe tuiten. De trant waarin C. Vreedenbusch zijn „wild weer te St. Tropez" schilderde, zou men haast blokjesjjointille kunnen noe men. Door zijn zeer persoonlijke techniek heeft hij een groote levendigheid van voordracht. De twee schuitjes op het strand van den inham of riviermond, het bewogen water, de grijze sfeer zijn sug gestief getroffen. En eindelijk -■>- en we nog "til- leven van F. G. de Wilde. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Nieuwe-Tonge F. F. de Looze te den Ham (O.); te Wijngaarden C. Streefkerk, cand. te Ameide. Bedankt voor Groot-Ammers I. Kievit te Baarn. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Gameren K. J. Schaafs- ma, cand. te Gasselternijveen. WAALSCHE GEMEENTEN. Aangenomen naar Arnhem Dr. Fr. Hayet te Genève. ALGEMEENE SYNODALE COMMISSIE. Dc voorjaarszitting. n. Xn de gisteren te 's-Gravenhage voort gezette voorjaarszitting van de Algemeene Synodale Commissie werd allereerst de agenda aangevuld. Vervolgens werd voortgegaan met af handeling van de financieele aangelegen heden. In behandeling kwamen de aanvragen van gemeenten om kleine toelagen uit het Fonds voor Noodlijdende kerken en per sonen. en vervolgens die van noodlijdende personen. De heeren ds. F. Tammens te Oostwold en ds. J. Barbas te Hengelo (O.) werden benoemd om de commissie te vormen voor de financieele aangelegenheden. Hierna kwamen aan de orde de zaken betreffende het Fonds der Ned. Herv. Kerk ter voorziening in de geestelijke behoeften van haar gemeenten, waar eigen middelen ontbreken. De verkorte rekening, balans en begroo ting met memorie van toelichting lulden als volgt: Verkorte rekening: ontvangsten en uit gaven f. 13.366.05; balans i>er 31 Dec. 1936: debet en credit f. 139.278; begrooting voor 1938: ontvangsten en uitgaven f.5590. Van H. M. de Koningin werd weder f 750 ontvangen. De inzamelingen waren f. 95.73; de rente f 14 283, minder dan het vorige jaar. Voor uitkeering is f. 5050 beschikbaar, vermeer derd met een e.v. toelage uit de generale kas. Er zijn 23 aanvragen. Het effecten bezit bleef f. 10.000. De president verdaagde de zitting tot hedenmorgen 10 uur. VOOR VRIJDAG 14 MEI. Hilversum I. 1875 M. Algemeen program ma, verzorgd door de KRO 8,00—9°i5 ej 10,00: Gramofoonmuziek 11,30: Bijbel" sche causerie 12,00: Berichten 1215' Gramofoonmuzlek 12,35: Modern Kléin! orkest mm.v. solisten 1,00: Gramofoon muziek 1,20: Vervolg concert 145 Gramofoonmuzlek 2,15: KRO-orkest en Gram. muziek 4,00: Gram. mziek 4,20- De KRO-melodlsten m.m.v. solist en Gram', muziek 6,00: Land- en tuinbouwhalf uur 6,20: Orgelspel 7,00: Berichten - 7,15: Luohtvaartkxoniek 7,35: Orgelspel 8,00: Berichten A.NP. 8,15: .Dokter und Ajjotheker" opera 10,15: Gramo foonmuzlek 10,30Berichten A.NP. 10,40:'De KRO-Boys m.m.v. solist en Gram, muziek 11,3012,00: Gram. muziek. Hilversum II. 301 M. 8,00: VARA: 10,00' VPRO; 10,20: VARA; 12.00: AVRO; 4 00: VARA; 7,30: VPRO; 9,00: VARA: 10 40: VPRO; 11,00—12,00: VARA 8,00: Gram', muziek 10,00: Morgenwijding 10,20: Declamatie 10,40: Gram. muziek 11,15: Vervolg Declamatie 11,30: Gram. muziek 12,00: Kovacs Lajos' orkest en Gram. muziek 2,00: Modepraatje 2,20: Gramofoonmuzlek 3,15: AVRO-dans- orkest 4,00: „Melody Circle" en gramo foonmuzlek 5,00: Kinderuurtje 5,30. De Flierefluiters m.m.v. solisten 6.30: Politiek radiojournaal 6,50: Gramotoon- muziek 7,05: .Hoofdmomenten uit de geschiedenis der Ned. Arbeidersbeweging", causerie 7,25: Gram. muziek 7,30: Berichten V.G.P. 7,35: „Lezen jn deil Bijbel", causerie 8,00: Ned. Strijkkwartet 8,30: „De vensters open", causerie 9,00: Rotterdamsch Tramkoor en solisten 10.00: De Ramblers 10,30: Berichten AJN.P. 10,40: Avondwijding 11,00: Jazzmuziek (gr. pl.) 11,3012.00: Gram. muziek. Droitwich. 1500 M. 1005: Medische wenken 10,20: Gram. muziek 11,05: Orgelconcert 11,50: BB.C.-dansorkest 12,351,20: Bdrminghamsch Philharmo- nlsch Strijkorkest 2,20: B.B.C.-Schotsch orkest 3,20: Radlotooneel 3,50: Gra mofoonmuzlek 4,20: Sjjortrejiortage 4,35: Reg. King en zijn orkest m.m.v. so liste 5,20: Berioten 5,40: „Families in fiction", causerie 6,00: BB.C.-theater orkest m.m.v. solist 7,00: Interview 7."0 GeraJdo's orkest 8,20: Pianovoor dracht 8,50: Berichten 9,10: ..Annus mirabilis (1911)", causerie 9,25: BB.C- orkest m.m.v. solist 10,20: Joe L06S en zijn hond 10,5011,20: Dansmuziek (gram. platen). Radio Paris 1648 M. 6.10 en 7.20: Gra mofoonmuzlek 11.35: Poulet-Kamer- orkest en zang 3.20: Claude en France ensemble 4.50: Zang 5.05: Violavoor dracht 5.50: Zang 6.05: Violavoor dracht 7.05: Pianovoordracht 7 35: Zang 7.50: Orkestconcert 8.20: Radio- tooneel met muziek 9.50: Gramofoon muzlek 10.2012.05: Orkesteoncert. Keulen 456 M. 5.50: Militair concert 6.30: Gramofoonpl. 7.50: Omroep- schrammel-ensemble en solisten 8.50 Gramofoonmuziek 11.20: Omroepklein orkest 3.20: Omroepkleinorkest 5.20 Omroeporkest 8.20: Folkloristisch pro gramma 10.2511.20: Omroep-Amuse mentsorkest. Brussel 322 en 484 M. 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek 11.50: Omroejrdans orkest 12.30: Salonorkest 12.50—1.20 Gramofoonmuziek 4.20: Clemor and his Lucky Stars 5.20: Kamermuziek 620: Gramofoonmuzlek 7.20: .Frins Max keurt zijn tmuid", ojierette 9.3010.20: Omroejxlansorkest. 484 M.: 11.20: Gra mofoonmuziek 11.50: Salonorkest 12.30: Omroepdansorkest 12.50: Zang 1.001.20: Gramofoonmuziek 4.20: Om roeporkest 5.35: Gramofoonmuziek 5.50 Pianovoordraoht 6.35: Zang 7.20: Voor Oud-Strijders 9.3010.20: Gramofoonmuziek. Dculschlandsender 1571 M. 7.30: Dans muziek m.m.v. orkesten en solisten 9.20: Berichten 9.50—11.20: Het Omroep- Amusementsorkest. (Om 10.05 Weerbe richt) GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. VEREENIGING VAN KERKVOOGDIJEN IN DE NED. HERV. KERK. De algemeene vergadering. In de heden te Leeuwarden voortgezette algemeene vergadering van de Ver. van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv, Kerk werd het volgende werkplan 1937—193S vastge steld. 1. Het houden van enkele streekvergade- ringen; 2. Het houden van een vergadering met de gedelegeerden der Prov Afdeelin- gen; 3. Samenstelling van een adviesbureau ln prachtzaken; 4. Actie tot oprichting van een kerkelijke hypotheekbank; 5. Ver scherpte actie tegen de Doodehands- belasting; 6. Actie tot verkrijging van buitengewone leden; 7. Propaganda voor de arbitrage-gedachte; 8. Bevordering der samenwerking tusschen Bestuur en Be heer; 9. Kerkbouw ln het Zuiderzeegebied 10. Meerdere bemoeiing met verzoeken tot kerkrestauratie en het veirstrekken van van afschriften der subsidie-verzoeken aan het hoofdbestuur; 11. Pogingen om sub sidie te krijgen ook voor het jaarlijksche onderhoud en voor de kosten van verzeke ring der gerestaureerde kerkgebouwen; 12. Uitgifte van een jaarboekje; 13. Te bevor deren dat het Beheer één of meer advi- seerende leden in de Synode krijgt; 14. Bevordering van spreekbeurten voor de kerkvoogdijen vanwege den Raad van Be heer zoo mogelijk door den directeur van het bureau van den Raad van Beheer; 15. De ziekteverzekering van het kerkelijk per soneel; 16. Het oprichten van een borg stellingsfonds voor de kerkelijke ontvan gers; 17. Pensioen-verzekering kerkelijk personeel; 18. De kerkelijke hoofdelijke omslag; 19. Onze verhouding tot de col- Voor Vrijdag 14 Mei. le programma: lederen dae van 8—24 uur: AVRO. VARA. enz. 2e programma: lederen dag van 8—24 uur: KRO. NCRV enz 3e programma: 8.00: Keulen of diversen 9.20: diversen 10.20: Droitwich 11.05: Parijs Radio 12.20' Brussel VI. 12.50: Parijs Radio 13.20: Keulen - 14.20: Londen Reg. 15.05: Deutschland- sender 15.20: Keulen 16 20: Brussel VI 17.20: Keulen 19.05: Parijs Radio 19.20: Droitwich 20.50: Londen Reg. 21.20: Brussel VI. 21.30: Brussel Fr. 22 20: Parijs Radio. 4e programma: 8 00: Brussel Vl. 8.20: diversen 9.35: Londen Reg. 14.20: Droitwich 17.20: diversen Londen Reg. 18.00: Droitwich 20.00: Gram.muz. G.R.D. 20.50: Droitwich. leges van Toezicht; 20. Verlaging der elec- triclteltstarleven voor de Kerk; 21. Vrijwil lige combinatie van kleine gemeenten or het bevorderen van het huljapredikerschap, 22. Het meerdere opwekken der offervaar digheid sjoeciaal voor het op peil houden der predikantstraktementen en voor hei in orde houden der kerkgebouwen; 23. Hei ln het werk stellen van pogingen om. de inlichtingen uit de bevolkingsregisters kos teloos te krijgen en betere uitvoering der bevolkingsvoorschriften; 24. Het ordenen der kerkelijke archieven: 25. Het beheers- vraagstuk der jxastorie-goederen; 26. Hetero uitvoering der Zondagswet; 27 KerkelU<e controle bij de volkstelling 1940. 28 Vrij willige controle op de kerkelijke admini straties. In het algemeen zal de Vereeniging 'an Kerkvoogdijen in het komende jaar traen ten zich nuttig te maken ten aanzien van alle zaken welke voor de kerkvoogdijen in het algemeen of voor een kerkvoogdij in het bijzonder van belang zijn en daaraai haar beste krachten wijden, ook al zijn die niet onder bovenvermelde punten op genoemd. 2—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10