BUITENLAND Slecht-Hoorend E L T A X LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 11 Mei 1937 0FFKIEELE KENNISGEVING @06 Uit de Rijnstreek Propaganda-vergadering der S. D, A. P. Redevoeringen van de heeren Drees en Stokvis. Zeer groote belangstelling. Voor een stampvolle Stadszaal belegde de 6.D.A.P. gisteravond een propaganda-bij- eenkomst. In de zaal waren talrijke doeken en vlaggen aangebracht, terwijl door mid del van een gramoloon met geluidsverster king strijdliederen ten gehoore werden ge bracht. De sprekers, de heeren W. Drees, leider der Tweede Kamerfractie van de SD.A.F. en J. E. Stokvis, oud-lid van den Indischen Volksraad, werden ingeleid door den heer H van Woudenberg, voorzitter der plaatse lijke afdeeling. Rede van den heer Drees. De heer Drees. die het eerst het woord voerde, werd met een hartelijk applaus begroet. Van liberale zijde, aldus spr., wordt den laatsten tijd beweerd, dat de S.D.A.P. haar beginselen wil verheimelijken. Het tegen deel, aldus spr.. is het geval, meer dan ooit stellen wij onze beginselen en doelstelling scherp omlijnd op den voorgrond. Het is c-chter wel merkwaardig, dat dit verwijt komt van een partij, die zelf haar pro gramma verloochent en zich tot een slaaf van de figuur en de politiek Van dr. Colijn inaakt. Ook de politiek van Colijn, aldus spr., is ziek. Waren zijn voorgangers felle bestrijders van llnksche partijen, de heer Colijn dat bleek heel duidelijk uit een onlangs in de Eerste Kamer afgelegde ver klaring voelt meer voor samenwerking met Vrijzinnig Democraten en Liberalen dan voor de vorming van een coalitie kabinet. Als men dr. Colijn in zijn ver kiezingsredevoeringen hoort, dan blijkt dat hij over de resultaten van zijn aanpas singspolitiek redelijk wel tevreden is. Voor gesteld wordt alsof zijn politiek vruchten heeft afgeworpen, waarvoor we dankbaar moeten zijn, terwijl men niet schroomt het kleine vleugje opleving, dat eindelijk ook ln ons land merkbaar is. voor te stellen als resultaat van de gedurende de laatste vier jaren gevolgde politiek. Men vergeet echter mede te deelen. dat voor de werkloozen niets werd en nog steeds niets wordt gedaan, nu de prijzen van levensmiddelen en andere noodzake lijke goederen in prijs zijn gestegen, ten gevolge van de devaluatie. Spr. herinnerde aan de steeds toenemen de werkloosheid, de daling van het volks inkomen en de koopkracht, de ontwrich ting van het onderwijs en de verlaging van de steunnormen, tijdens het bewind van dr. Colijn. Al deze feiten tracht de regee ring te verdoezelen in het door haai- uit gegeven boek „Het werkende land" en de film ..Nederland aan den arbeid." De samenstellers van deze beide stukken regeeringspropaganda zijn niet terugge schrokken voor de meest misleidende mid delen. Men durft zelfs den bouw van ar beiderswoningen, die geschiedde op initia tief van wijlen den heer Wibaut, te ge bruiken om de politiek van Colijn goed te praten. En zoo zitten èn boek èn film vol met werkverschaffingsobjecten, die reeds lang voor 1933 gereed waren. Als wij alle resultaten van de regeering- Colijn zoo zien, dan is het niet moeilijk om te concludeeren. dat we van onze critiek niets behoeven in te trekken. Maar wij klagen, aldus spr., geen bepaald regee- ringsbeleid aan, doch een maatsohappij. waarin het mogelijk is, dat overvloed en de grootst mogelijke armoede samengaan. Wij stellen daar tegenover den wil om gezamenlijk het risico te dragen Wij wil len de productie aanpassen aan de be hoeften en zoodoende allen een bestaans mogelijkheid geven. Elke dictatuur, of zij nu komt van fas cistische of communistische zijde, wordt door ons afgewezen. Wij voelen ons een met alle volksgroepen, die lijden onder het kapitalistische stelsel, doch wij voelen ons ook nauw verbonden met hen. die in het buitenland onze idealen nastreven. Als wij er op 26 Mei, aldus spr., voor zor gen dat de N.S.B. een onbeduidende groep blijft, dan zal dat oen overwinning zijn voor de democratie in het algemeen. Rede van den heer Stokvis. De heer Stokvis, die hierna hel woord voerde, sprak over het verband tusschen stembus-actie en het land over zee Het verbond, aldus spr., is, dat het Nederland- sche volk en dus vooral de Nederlandsche arbeider, verantwoordelijkheid draagt voor de verheffing en de welvaart van voor treffelijke volken, die nog niet in het be zit zijn van de nationale vrijheid en die nog onderworpen zijn aan het Nederland sche gezag. Doch het gaat niet uitsluitend om de be langen van de inlanders, ook de belangen van Nederland staan hier op het spel. In normale tijden komt er elk jaar 400 mil- lioen uit Indië naar ons land. Alleen van de Indische begrooting wordt per jaar al 140 millioen of 40°van Jfiei totaal in het moederland besteed. Een welvarend Indië is dus ook ons belang. Bezien we de door Colijn in Indie toe gepaste aanpassingspolitiek, dan slaat ons de schrik om het hart. Nooit is er in Indie een cent uitbetaald voor steun aan wertt- loozen. De begrooting voor sociale zorg werd teruggebracht van 500 tot 300 mil lioen, terwijl de ellende met den dag steeg. Op Java en Madoera worden nog altijd loonen uitbetaald van minder dan 2'/i cent per dag. Ondertusschen breekt 't herstel zich in Indië baan, in de cultures worden weer fabelachtige winsten betaald, dodh de loonen blijven ongewijzigd. Ondanks den natuurlijken druk van de crisis en den onnatuurlijken druk van het regeeringsbeleid. werd in Nederland veel afgewend door de sterke arbeiders-organi satie. In Indië heeft men zoo'n organisatK- niet. De bevolking staat totaal machteloos tegen allerlei willekeurige maatregelen. Onze taak is het nu door voorbeeld en steun het Indische volk tot hoogere wel vaart te brengen. Als men Colijn vraagt waarom hij in Indië anders optreedt tegen de N.S.B. dan in Nederland, dan zegt hij, dat in Indië de toestanden zoo anders zijn. UITBREIDINGSPLAN, De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis, dat een ontwerp tot herziening van het plan van uitbreiding voor de gemeente Leiden, voor zooveel betreft: agronden, gelegen ten Zuidoosten van den Haagweg. b. gronden, gelegen ten Zuidwesten van den Lage Morschweg en ten Noord westen van den spoorweg Amsterdam- Rotterdam, met ingang van 12 Mei 1937 gedurende vier weken ter gemeentesecretarie (afd. I Algemeene Zaken1 voor een ieder ter in- j zage zal liggen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden. 11 Mei 1937. 1165 4556 (Ingez. Med.) Inderdaad, aldus spr., de toestanden zijn daar anders. De blanke in Inië is n.l. -zeer toegankelijk voor de fascistische ideeën. Het heersohen wordt den Europeaan ln Indië als het ware ingespoten. Dat de N. S. B.-actie in Indië buitengewoon gevaar lijk is, laat zich licht begrijpen Haar denkbeelden toch maken eiken blanke tot heerscher en zweepen de inlan ders tegen het gezag op. Meer dan in Ne derland is in Indië daarom streng optre den tegen de N.S.B. noodzakelijk. Na een korte pauze bestond er gelegen heid tot het stellen van vragen. LEIDSCH DRANKWEERCOMITé. Blauwe Weckactie. Gisteravond hielden de Leidsche Drank bestrijders hun tweede straatdemonstratie. Om 8 uur vertrok een groote stoet, voor afgegaan door de Postharmonie naar de verschillende plaatsen in de stad. waar het woord zou worden gevoerd. De eerste bijeenkomst vond plaats op het Heinsiuspleln, alwaar de voorzitter de heer H. Zunderman Sr. een groot aantal toe hoorders kon welkom heeten. De spreker van dezen avond was de heer Wepster uit Rotterdam, hoofdbestuurslid der Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dran ken. Spr begon zijn rede. met de vraag of het eigenlijk nog wel noodig is, dat die drank bestrijders zich zoo dnik maken om de alcohol. Zoo vaak werpt men ons voor de voeten, je 2det toch bijna geen dronken menschen. En dan zeggen wij drank bestrijders, ja het is waar; de dronken menschen zijn Inderdaad niet zoo talrijk meer als vroeger, maar toch drinkt het Ne derlandsche volk per jaar nog f. 200.000. En dat in een tijd, dat er van alles te kort Is. Hebt ge. zoo vroeg spr., u wel eens afge vraagd, wat daarvoor gekocht zou kunnen worden om de volkskracht en de volkswel vaart op te voeren? Ook de politie kan vertellen, hoeveel zij nog met de alcohol te maken heeft. Kijk slechts naar de processenverbaal, wegens dronkenschap en ge weet genoeg. Leest de berichten in de couranten van twisten, hoe vaak is de drank daar niet de hoofd schuldige? En dan in den tegenwoordigen tijd het snelverkeer Hoe vaak komt er zoo heel onschuldig in de krant het zinnetje voor: het ongeluk was te wijten aan het feit, dat de chauffeur niet geheel nudhter was. Gij. die wellicht verlangt naar een betere en mooiere wereld, bedenkt dat deze er nooit zal komen zoo lang nog de alcohol bestaat. De drank is de grootste rem, luist voor een mooier en reiner leven. Kent daarom allen uw plicht, neemt plaats in onze rijen, in het belang van u zelf, in het belang van zoovele vrouwen en kinderen, die lijden door de alcohol, in het belang van de geheele gemeenschap. In de Genestetstraat hield dezelfde spre ker onder een zeer aandachtig gehoor nog maals een rede. Vervolgens trok de stoet onder veel belangstelling weer naar de Kaasmarkt, alwaar de avond door den voorzitter werd gesloten. Hij bracht in het bijzonder dank aan de politie, die zoo schitterend had meegewerkt cm den avond te doen slagen en wekt» alle aanwezigen op te zorgen, dat de laatste avond op Donderdag a.s. nog beter tot zijn recht zal komen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Indisch Recht de heer D. Poerba (Leiden); idem geneeskunde de heer G. J. A. A Hodde 'Rotterdam). DE ALGEMEENE TOESTAND BESPREKINGEN TE LONDEN. De Engelsch-Italiaansche tegenstelling. Van de aanwezigheid van vele vooraan staande staatslieden te Londen wordt ge bruik gemaakt voor het voeren van be sprekingen over de bestaande politieke raagstukken. De Britsche regeering laat haar aandacht voor de gebeurtenissen in Midden-Europa niet afleiden door de ont wikkeling in Spanje. Aan den anderen kant, aldus de „Daily Telegraph", heeft het indruk gemaakt, dat de kleine Europee- sche staten het oog zoozeer op Engeland gericht houden, 't Wordt steeds duidelijker, dat de spil Rome-Berlijn geen indruk maakt op de Donaustaten, die van een ge zonden bouw zijn: zij beschouwen die spil eerder als een gevaar dan als een fac tor van stabilisatie. Minister Eden ontving den vertegen woordiger der Vereenigde Staten. Genard, voorts Hodza i Tsjecho-SIowakije) en Hol st! (Finland). Hij gebruikte de lunch met Guido Schmidt op de Oostenrijkschc lega tie en bracht vervolgens een bezoek aan den vertegenwoordiger van den Paus, Piz- zardo. Sedert de terugroeping van de Italiaan- sehe journalisten uit Londen, onthoudt de Itallaansche pers zich van inlichtingen over Engeland. In officieele kringen te Rome zegt men, dat Italië niet anders kon dan de Itallaan sche journalisten terugroepen. Engeland heeft dit aan zichzelf te danken, doordat het den Negus heeft uitgenoodigd deel te nemen aan de kroningsfeesten De maat regel van de terugroeping van de journa listen is dus een kwestie van waardigheid, zoo merkt men op. Verder beklaagt men er zich over, dat de Engelsche kranten veel aandacht wijden aan de berichten van de Spaansche regee ring, terwijl ze de berichten van Franco veel minder waarde togkent. In een beschouwing over de Italiaansch- Engelsche betrekkingen schrijft de Temps": „Het is maar al te duidelijk, dat de verwachtingen, welke men koesterde van het gentlemens-agreement tusschen beide landen, niet in vervulling zijn ge gaan en dat de Itallaansch-Britsche wrij ving zich uit op een wijze, die ernstige zorgen baart". De door Mussolini gehouden rede be sprekend. schrijft het blad: „Het kan niet anders, of deze rede van den Duce zal weer op verschillende wijze worden gïnterpre- teerd. want al brengt ze ons de vertolking van een prijzenswaardigen vredeswil, ze laat eveneens nauwelijks verholen dreige menten hooren aan het adres van die genen. die even groote en wettige belangen kunnen te verdedigen hebben, als die van het nieuwe Italië. Een duurzamen vrede voor allen kan men niet tot stand brenget»-door te grijpen naar het zwaard, om eventüeele hindernissen uit den weg te slaan. Slechts langzaam, met geduld en door methodisch overleg ver dwijnen rivaliteiten, ontstaan uit belan- genverscheidenheid; slechts door verzoe ning en wederzijdsch begrijpen en den vasten wil, solidair alle geschillen op te lessen, wordt een blijvende vrede gescha pen. De Engelschen, dje idealisten zijn en realisten tegelijk, voelen meer voor die methode dan voor den vuistslag op tafel Indien het communiqué, dat na de jong ste Italiaansche-Duitsche gesprekken te Rome werd gepubliceerd, inderdaad op recht was. toen het den wensch tot uiting bracht van de twee autoritaire mogend heden, om met alle volken samen te wer ken, dan is de logische gevolgtrekking, dat Rome en Berlijn zich manieren dienen eigen te maken, die vreedzaam zijn, gelijk de methoden van Londen en Parijs. ODdat echter die methoden alle gunstige resultaten opbrengen, welke men er met reden van verwacht, zal men moeten be ginnen met een einde te maken aan de Italiaansch-Britsche polemieken, waarbij maar al te vaak redelijkheid en politieke zin verdrongen worden door gevoelens van verbitterdheid en wrok". FRANKRIJK Staking in arsenaal te Cherbourg. Een aantal onderofficieren en man schappen der marine, werkzaam in het arsenaal te Cherbourg, hebben Zaterdag het werk neergelegd. Zij eischten een her ziening der arbeidsuren en loonsverhoo ging. Op bevel van kapt. De Lonlay werden tien der belhamels gearresteerd. Toen zij van deze arrestatie hoorden trokken 450 man naar de marine-prefec tuur en eischten vrijlating hunner kame raden. Vice-admiraal Traub, commandant der marinebasis, weigerde een marine delegatie te woord te staan, doch ontving wel een delegatie van de C.G.T. Hij zegde toe een commissie van onderzoek te be noemen. ENGELAND De kroningsfeesten. Reeds zijn 15 koninklijke gasten te Lon den gearriveerd. Voorts braohten 14 sche pen gisteren hun passagiers aan, w.o. 2000 Amerikanen. Toen de koninklijke familie gisteren een bezoek aan de Westminister-abdij bracht, vond zij daar alles tot in de kleinste bij zonderheden voor de kroning in gereedheid gebracht De abdij is veranderd in een ware sym- phonie van lichtblauw, grijs en goud. Tot op groote hoogte verheffen zich aan alle zijden in rijen 8000 zetels. Rechts van sacrarium bevindt zich de koninklijke loge. die ln het grijs is gehou den en waarin koningin Mary haar zoon zal zien kronen. Aan haar zijde zullen de prinsesjes Elisabeth en Margaret Rose en andere leden van het koninklijke gezel schap plaats nemen. Het Britsche koningspaar heeft gister avond in Buckingham Palace een groot officieel banket gegeven, waaraan 450 per sonen aanzaten, onder wie de Britsche mi nisters, vooraanstaande persoonlijkheden uit de Dominions en koloniën en de bul- tenlandsche vertegenwoordigers, die aan de kroningsplechtigheid deelnemen, benevens de in Londen geaccrediteerde ambassa deurs. Ter gelegenheid van de kroning zijn twee nieuwe graven van Engeland be noemd, n.l. de vader van de koningin, Lord Strathmore die reeds graaf van Schotland was en Lord Bessborough, oud gouverneur-generaal van Canada, die reeds Iersch graaf was. Lord Strathmore werd bovendien be noemd tot ridder In de Orde van den Kou senband. Verder werden twee viscounts benoemd, n.l. Robert Horne, oud-kanselier van de schatkist en Herbert Samuel, oud-leider van de liberale partij en oud-hooge com missaris van Palestina. Lord Baden Powell, de ohlefscout, heeft de Orde of Merit gekregen. Verder werden negen nieuwe barons be noemd. De onderhandelingen inzake het mijn- conflict in het mijnbedrijf in Nottingham shire om te voorkomen, dat op 29 Mei het werk overal ln het land wordt neergelegd, zijn op een mislukking uitgeloopen. De Impasse duurt voort als gevolg van de weigering der mijneigenaren en der in- dustrleele unie van mijnwerkers, om on voorwaardelijk toe te stemimen in een be spreking met den bond van mijnwerkers. Door de Londensche chauffeurs is het voorstel van den transport-bond met 47 tegen 3 stemmen verworpen. Het voorstel, de staking tot de andere diensten uit te breiden, is voorgelegd aan den uitvoerenden raad van den transport arbeidersbond. Intusschen zullen de trams, trolleybus- en andere diensten blijven werken. De staking van het autobuspersoneel duurt dus voort. HONGARIJE Herstel militairen dienstplicht? Volgens inlichtingen uit zeer goede bron zou Hongarije besloten hebben, eerlang den verplichten militairen dienst weder in te stellen. Hongarije heeft den staten der Kleine Entente zijn voornemen, om binnenkort tot dezen maatregel over te gaan. nog niet officieel kenbaar gemaakt. Zooals men weet. werd deze kwestie reeds herhaalde malen opgeworpen. De Kleine Entente is naar het heet nog steeds be reid, met Hongarije over deze kwestie te onderhandelen. Het schijnt, dat een over eenstemming niet moeilijk tot stand zal zijn te brengen. Indien Hongarije evenwel eenzijdig een maatregel zou nemen, zou de Kleine En tente niet onverschillig kunnen blijven. De drie staten zouden ln gemeen overleg op treden en zouden waarschijnlijk gebruik maken van de door Hongarije aldus gescha pen gelegenheid, om zich te ontdoen van zekere clausules, waardoor zij te zeer ge bonden zijn. en hun vrijheid op economisch en militair terrein ten opzichte van Hon garije hernemen. HET VOORMALIG INVALIDENHUIS WORDT WEER BEWOOND. Naar wtj vernemen heeft het voormalige Invalidenhuis aan den Hooge Rijndijk weer een bestemming gekregen, doordat ZWEDEN Uitsluiting in bouwvakken afgekondigd. Voor de Zweedsche bouwbedrijven is een uitsluiting afgekondigd, waardoor 20.000 arbeiders worden getroffen. De patroons verklaren, dat 10 000 arbei ders het werk hebben neergelegd toen on derhandelingen gaande waren om tot ar bitrage te komen. De staking werd overi gens afgekondigd tegen de instructies van de vakverbonden. De bladen verwachten, dat het conflict lang zal duren. RUSLAND Derde Vijf-jaren-plan. Er is een derde vijf-jaren-plan opgesteld Dit houdt in, dat de globale productie der industrie van twee en half tot drie maal tWee spronnage"affaïrë7ontoekt vergroot zal worden. Men stelt zich voor Het onderzoek wordt met groote discretie TSJECHO-SLO W AKIJE Spion n age ontdekt. De Tsjecho Slowaaksche politie heeft ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Petrus Cornells, Z. van Th. J, van Rijn en M. C. J. van der Veer j0.' hannes Petrus. Z. van H. van Veen en J Valentijn. Overleden: E. van der Plas 72 j Ondertrouwd: J. Vreeken jm. 32 j. en W. Pulleman jd. 28 j. N. Dongelmans jm. 24 j. en M. C. Opdan jd. 22 J. j Bouwmeester jm. 32 j. en W. v. Haastrect jd. 27 j. Gehuwd: Th. J. Heemskerk Jm. 25 j. en M. J. Straathof jd. 25 j. J. J. van Ben- ten jm. 25 J. en A. G. Straathof Jd. 21 Loop der Bevolking. Gevestigd: A. E. Reinnink van Broek op Langendijk A. H. J. Lohman van De. venter H. P. Bernard van Leimuiden - M A. van der Salm van Woubrugge A. J. Warmerdam v. Leiden Fam. J. Jonk man van Haarlemmermeer C. Slinger land van Zoeterwoude Fam. J. J. Lud- lage van Haarlemmermeer H. I. Rode- wijk van Ooltgensplaat J. Wolvers van Woubrugge P. Rijnsburger van Amster dam J. M. Klerks van Leiden Gcz. A, J. Möllers van Leimuiden J. M. v. Veen, van Haarlemmermeer J. L. Straathof van Haarlemmermeer. Vertrokken: Gez. G. W. A. Griindemann naar Rijswijk K. A. Verelzen naar Heem stede A M. J. Chrlstophe naar Vught J. P. Wessels naar Lisse J. C. Frauen- felder naar Haarlemmermeer H. Bonte r.aar Warmond Gez, J. J. Turk naar Lel den J. van den Broek naar Zoeterwoude A. E, van der Hoorn naar Nootdorp N. Chr. Heemskerk naar Haarlemmerllede H. C van der Poel naar Warmond H. van Akkeren naar Loon op Zand Th. B. Schenk naar Lisse Gez. S. E. Loos naar Woubrugge A. M. Termeulen naar Lel den Wed. H. Frauenfelder naar Haar lemmermeer J. Frauenfelder n. Haar lemmermeer J. M. de Jong naar Alphen a. d. Rijn Gez. S. Th. Ludlage naar Haarlemmermeer J. J. de Groninger n. Rijswijk J. C. M. Bakker naar Leimui den E. A. Mollers naar Lelden Gez. G. W. van Gent naar Lisse A. Los naar Leimuiden. BOSKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Willem Hendrik. Z. van K. Bouter en G. Rietveld Ita Nelly, D. van S. Holtsma en C Ouwerkerk Rudolf Johann Reinhold Siegfried, Z. van A. Moo- nen en H. Körber Peternella Maria. D. van A. Fianen en M. E Voorbij. Getrouwd: C. Frets 33 j. en J. C. v. Nes 22 J. C. Alblas 23 j. en K. Koning 22 j. HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornells Jacobus Hendrikus, Z. van H. Vogelaar en P. A. van der Hoe ven. Ondertrouwd: J. C. P. de Ridder 29 j. en M. C. H. Schakenbos 23 j. G. Meijer 25 j. en C. M. van Deuzen 25 j. J. v. Leeu wen 25 j. en A J. de Gelder 21 j. J. C. Verdegaal 24 j. en A. M. H. Lelieveld 21 j, Gehuwd: L. C. van Vliet 29 j. en E. M. A. Koot 23 j. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Alberdina, D. van F. van Dijk en J. M. Noppen. Ondertrouwd: M. Moraal 29 j. en M. van Winkel 24 j. Loop der Pevolking. Gevestigd: A. Bouman en gezin, Koning straat 71 K. Karregat en gezin, Dr. da Bruynestr. 32 Jac. Griekspoor en gezin, Dr. van Rhijnstr. 4 E. Duijm en gezin, Spanjaardslaan 1 J. HaanSchuur, Ko- ningstr. 20 A. C. Cats, Hoofdstr. 92 - M. Breebaart en gezin, Dr. de Bruynestr. 28 J. van Stralen en gezin, Hoogmadc- scheweg 21 J. C. Korteweg en gezin, Hoofdstr. 90 W. F. van Gessel, Hoofd straat 148 C. A. van Leeuwen, Acht- hovenerweg 10 Chr. F. M. de Krijger en gezin, Lindelaan 31. Vertrokken: J. Th. Overdevest n. Was senaar, Raaphorstiaan 28 Wed. Haan— Hupser, naar Alphen a. d Rijn, v. Boet- zelaerstr. 8 G. van den Nleuwendljk en gezin, naar Voorschoten, Hofweg 9 W. van der Steen, naar Lelden, Nieuwe RUn 118a Wed. Kruithof—Alkema, naar Lel den, Rijnkade 13 D. van der Veur en gezin, naar Oegstgeest, Borneostr. 19 - Wed. de RegtKarman naar Zoetermeer, Vlamingstr. 43 J. van Atten naar Lel den, L. Rijndijk 47. de productie van de levensmiddelen, ka- toenen stoffen, wollen stoffen, schoeisel de N V Internationale Handelmaatschappij en tricotage aanzienlijk uit te breiden. Een Imenexco, groothandel ln gas-, waterlei- groote plaats is ingeruimd voor woning- ding en sanitaire artikelen, thans geves- bouw. Men is voornemens electrische cen- tigd aan de overzijde Hooge-Rijndijk 88-94. trales te herbouwen en het kanalennet en er binnenkort haar intrek zal nemen. Door ae waterleidingen tè verbeteren, terwijl ook de groote beschikbare ruimte is het haar aandacht aan de trams gewijd zal worden, mogelijk hier 't geheele bedrijf, dat thans over verschillende perceelen verdeeld is. te centraliseeren. De regeering der Sovjet Unie heeft be- Het ligt in de bedoeling, dat het gebouw, sloten in de militaire districten militaire nadat daarin de noodige verbouwingen raden in te stellen en bij de troepenafdee- zijn verricht, omstreeks 1 Juli kan worden betrokken. lingen militaire commissarissen te benoe- voortgezet. Het zal, naar men verzekert, tot zeer sensatloneele arrestaties leiden. Bij talrijke personen, die verdacht worden van een politieke actie, niet overeenstem mend met de wetten der gastvrijheid, zijn huiszoekingen verricht. De leiders van het zwarte front zijn bij de politie ontboden, hun organisatie is ont bonden. Reeds eenige maanden geleden hebben de leiders van het „Polburo", het bureau van de „Duitsche communistische partij in het buitenland", order gekregen, het land te verlaten. Volgens de „Prager Mlttag" zouden de De wethouder van financiën, de heer M.G. VerwelJ. is verhinderd morgen spreek uur te houden. men Bi] regecririgsbeslult is maarschalk leiders der „Duitsche sociaal-democratie Jegorof benoemd tot eersten plaatsvervan- in verband met de houding der Tsjecho- ger van den volkscommissaris voor de Slowaaksche autoriteiten er over denken, landsverdediging; hij is van zijn ambt als te verhuizen naar een der Noordsche lan chef van den generalen staf ontheven. SJaposjnikof, legerkommandant eerste rang, is chef van den staf geworden. den, waar zich reeds een deel der archie ven bevindt. Bedoelde leiders spreken dit echter tegen. OUDE WETERING. Op 15 Mei wordt de zweminrichtinf „De Brasem" voor het publiek opengesteld. zijn wielrijders, die bovenstoond kenteeken op hun fiets voeren. („Steunt Hen" wil dat ..SH tevens zeggen: „let even extr» op!") 2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2