De nummering der candidaten-lij sten MAGGI* AROMA LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 10 Mei 1937 Voor de verkiezing der Tweede Kamer Sla smaakt nog fijner JAARVERGADERING DEB R. K. KAMERCENTRALE LEIDEN. Paul de Waart over: „De les van het buitenland". Zaterdagmiddag vergaderde de R.K. Ka mercentrale-Leiden in de groote Burcht zaal, op welke bijeenkomst, die als jaarver gadering was bedoeld, de bekende radio- ïeporter de heer Paul de Waart het woord voerde In het openingswoord heette de voorzit ter, de heer H. Bader allen, in het bijzon der den spreker, benevens de vele alge- vaardigden van harte welkom. De heer de Waart meende aan de hand van binnen- en buitenlandsche politiek een goede verhouding te kunnen vinden van de politieke beteekenls der katholieken hier en elders. Hier. waar het katholieke volks deel sinds drie eeuwen geen enkelen in vloed had en welks beteekenis, zij het in ten beginstadium pas in 1853 het herstel der kerkelijke hiërarchie, ging gelden. Toen ■waren er éénlingen die de katholieke zaak grootsch zagen, ook in het teeken der po litiek. maar het bleef bij éénlingen en het katholieke_volksdeel, dat in dien strijd ach ter hen had moeten staan, was te zoeken. Tot Schaepman de massa wakker schudde en hen begon te vormen tot een éénheid, die later de R.K. Staatspartij zou worden. Met dat het woord van Schaepman in vloed krijgt, komt dan de opbloei in ka tholieke zaken. Men krijgt vrijheid in het recht van vereenigingen en vergaderingen. Alle principieele zaken worden privé-be- zit, het begin der overwinning, die niet zonder moeilijkheden in een groot politiek zelfbewustzijn werd behaald. Spr. toetste dan o.m. den moeizaam ver kregen politiek-katholieken invloed ln ons land. aan dien in andere staten. Allereerst Italië met z'n katholieke bevolking, die voor de invoering van de autocratische regee- ringsvorm, op politiek gebied niets betee- kende, waardoor het mogelijk was dat de fascistische beweging er de overwinning behaalde. De katholiek-politieke gesteld heid in Italië valt. volgens spr.. echter nogal mee. temeer waar Mussolini zich. aoor de algeheele katholiciteit van de Ita- liaansche bevolking, niet aan de H. Stoel kan vergrijpen, waarmee spr. echter niet wil beweren, als zou het katholicisme in Italië een vrijheid genieten die het rech tens toekomt. Het publicatieverbod van de jongste pauselijke encycliek „Mit brennen- den Sorgen" is hiervan een sprekend be- wiis. Spanje, zoo vervolgde spr.. een van de katholieke landen waar de katholieken ook niet konden komen tot de vorming van een éénheid en waar twist en tweedracht in de katholieke partijen' mede debet zijn aan het droeve lot, dat nu over Spanje is gevallen, dat Spanje leert, hoe zeer de ka tholieken een partij als de R.K.S.P. moe ten waardeeren. Ook daar hebben de bis schoppen gepoogd te komen tot een groote R.K. vertegenwoordiging en inderdaad leek het succes aanvankelijk niet gering. Bij de e.v. verkiezingen echter verkochten de ka tholieken hun eerstgeboorterecht voor een regenbui! Hierna wijdde spr. uit over de mogelijkheden, indien een der beide par tijen de overwinning zal hebben be haald. Als wij moeten gelooven wat Trotzky zegt: „Spanje is voorbestemd de Sovjet Re publiek van het Westen te worden", dan gunnen wij den zegen aan de andere zijde, waar Franco schoone beloften heeft ge daan. die, zoo hij ze nakomt, voor Spanje een groote toekomst inhouden Hierna gaf spr. een beknopt overzicht van den politiek Katholieken invloed in Frankrijk. Ook daar heeft de verdeeldheid de vorming van één krachtige Katholieke partij verhinderd en nu plukt men de wrange vruchten, als men bij den school strijd in Elzas-Lotharingen bemerkt, dat wie geen politieke hand heeft ook geen vuist kan maken en de invloed op de re geering slechts gemeten wordt naar het aantal afgevaardigden van die partij. Doch niet slechts over die landen, waar in de politiek geen Katholieke éénheid bestond, wilde spr. het hebben, ook over Duitsch- land, waar de Katholieken, zij het 7 van de 15 mlllloen wel waren samengevat in de Centrum-partij. Waar de Katholieken nu onvrij zijn geworden op alle gebied, waar hel concordaat wordt geschonden en het •protest van den H. Vader niet mag wor den gehoord. Dit en nog veel meer moeten de Katho lieken zich in Duitschland laten welgeval len. omdat zij politiek niets meer beteeke- nen. Het Duitsch Nationaal-Soclalisme weet niet wat de Katholieken noodig hebben en ook de N.S.B. zal het hier in ons land niet weten. De wolfsangel is de eerste aandui ding, dat men ons terug wil voeren naar den tijd van vóór St. Willibrord. Mussert of Moskoudeze leuze is valsch en be- leedlgend. Tellen wij dan niet meer mee? aldus spr. Inderdaad, tellen we mee. Onze leus: Tusschen Moskou en Berlijn ligt de weg naar Rome' '.zal zegevieren, zoolang wij onzen politieken Invloed nog zullen be houden, zullen wij ons recht laten gelden, waar het de keus betreft: „Vóór of tegen Christus". Een hartelijk applaus en een dankwoord van den heer W. Bader beloonde den heer Faul de Waart voor zijn rede. Nadat de heer De Waart nog enkele vra gen had beantwoord, ging men over tot het huishoudelijke gedeelte der jaarvergade ring. Na de notulen, welke onveranderd wer den goedgekeurd, las de heer A. C. van Berkel, secretaris, 't keurig verzorgde jaar verslag 1936 voor, uit welk verslag wij de toetreding van 1 afdeeling vernamen, zoo dat de R.K. Kamercentrale Leiden uit 56 afdeelingen bestaat en een toename van 4887 leden aangaf. Blijkens het jaarverslag van den pen ningmeester sloot 1936 met een saldo van f 898,30 De commissie van verificatie bracht ver slag uit over het boekjaar 1936, waarna een nieuwe commissie van verificatie werd be noemd, waarin de afdeelingen Leiden, Bos koop en Waddinxveen zitting zullen nemen De afgevaardigde naar den partijraad bracht vervolgens een uitvoerig verslag uit van voornoemde vergadering. Na rondvraag volgde sluiting. Heden heeft het Centraal Stembureau te Den Haag een openbare zitting gehouden ter nummering van de voor de Tweede Kamerverkiezingen ingediende candidaten- lij sten. Bij deze nummering gelden lijsten, welke tot een groep zijn verbonden en eveneens de gelijkluidende lijsten, als één lijst, zoodat deze in alle kieskringen, waarin zij zijn in gediend, hetzelfde nummer krijgen. Het resultaat van de gedurende vier da gen bestaand hebbende gelegenheid tot ver binding van lijsten is als volgt: Verbonden in alle kieskringen zijn de lijsten van de volgende partijen: R.K. Staatspartij, S.D.A.P., A.R. Partij, Chr. Hist. Unie, Vrijheidsbond. Vrijz. Dem. Bond, Comm. Partij. Staatk. Geref. Partij, Rev. Soc. Arb. Partij. Nat. Boeren-, Tuin ders- en Midd. Partij, Algemeen Belang, Kath. Dem. Partij. Nat. Soc. Beweging, Na tionaal Herstel, Herv. Geref. Staatspartij, Ohr. Dem. Unie, Zwart Front. Voorts zijn verbonden de lijsten van de volgende partijen: Ohr. Nat. Actie in de kieskringen 1 tot en met 17; Actie-Bouwman in de kieskringen 1, 2, 3. 4, 9, 15, 17 en 18; N.S.N.A.P, in de kieskringen 2, 3, 5, 11 en 15. Ten slotte zijn ingediend de volgende op ziohzelf staande lijsten: N.S.N.A.P. in kieskring 6, N.S.N.A.P. in kieskring 18. Allereerst werden genummerd de lijsten, welke door aftredende Kamerleden voor een voorkeurnummer zijn aanbevolen, en wel in de volgorde, te beginnen met no. 1, van het grootste aantal aanbevelingen. Aanbevolen waren de lijsten der volgende partijen R.K. Staatspartij door 28 leden; S.D.A.P. door 21 leden; A.R. Partij door 14 leden: Ohr. Hlst. Unie door 10 leden; Vrijheidsbond door 7 leden; Vrijz. Dem. Bond door 6 le den; Comm. Partij door 4 leden; Staatk. Geref. Partij door 3 leden; Rev. Soc. ATb. Partij door 1 lid; Nat. Boeren-., Tuinders- en Midd. Partij door 1 lid. Het Centraal Stembureau kende derhalve de nummers 1 tot en met 8 toe als volgt: 1. R.K. Staatspartij (in alle kieskr.l. 2. S.D.A.P. (in alle kieskringen). 3. A.R. Partij (in alle kieskringen). 4. Chr. Hist. Unie (in alle kieskringen). 5. Vrijheidsbond (in alle kieskringen). 6. Vrijz. Dem. Bond (in alle kieskr.). 7. Comm. Partij (in alle kieskringen). 8. Staatk. Geref. Partij (in alle kieskr.) Daarna werden bij loting toegekend de nummers 9 en 10 aan de lijsten, welke door slechts één lid waren aanbevolen. De uitslag hiervan was, dat deze nummers als volgt werden toegewezen: 9. R.S.A.P. (in alle kieskringen). 10. Nat. Boeren-, Tuind.- en M.-Partij (in alle kieskringen). Vervolgens kwamen voor nummering in aanmerking de overige lijstengroepen of stellen gelijkluidende lijsten. Voor deze werden de nummers: 11. Kath. Dem. Partij (in alle kieskr.). 12. N.S.N.A.P. (in kieskringen 2, 3, 5, 11 en 15). 13. Chr. Dem. Unie (in alle kieskr.). 14. Alg. Belang (in alle kieskringen). 15. Nat. Soc. Beweg. (in alle kieskr.). 16. Herv. Geref. Staatspartij (in alle kieskringen). 17. Chr. Nat. Actie (in de kieskringen 1 t/m. 17). 18. Actie-Bouwman (in kieskringen 1, 2, 3, 4, 9, 15, 17 en 18). 19. Nation. Herstel (in alle kieskr.). 20. Zwart Front (in alle kieskringen). Deze nummering geldt dus ook voor Leiden (kieskring VII), waar echter de nummers 12 (N.S.N.A.P.) en 18 (Actie i Bouwman) zijn overgeslagen, omdat er j door die partijen te Leiden geen can- didatenlijst is ingediend. Tenslotte werd overgegaan tot toeken ning per kieskring van de nog niet toege wezen nummers aan de op zich zelfs staan de lijsten, waarvan het resultaat was: 12. N.S.N.A.P. (in kieskring 6), 12. N.S.N.A.P. (in kieskring 18). FJacon Ne. I kost nogevuM 30 cenf. wanneer U bij het aanmaken enige drup pels MAGGI5 AROMA door de olie en azijn mengt. Dat geeft aan de sla een heerlijke, krachtige smaak en maakt ze lichter ver teerbaar. Maar vraagt vooral MAGGIS Aroma, want die is net beste en voor deligste in het gebruik. 1073 (Ingez. Med.) LE1DSCHE BELASTING OPHAALDIENST. De jaarvergadering. De Leidsche Belasting Ophaaldienst heeft zijn jaarvergadering gehouden in het Kan toorgebouw aan den Nieuwe Rijn 22. De voorzitter de heer J. H. Schüller heette de aanwezigen welkom en na eenige opwekkende woorden over het groote be lang voor de Leidsche bevolking van den Ophaaldienst, gaf spreker het woord aan den secretaris-penningmeester tot voor lezen der notulen van de vorige jaarver gadering. welke zonder op of aanmerking onveranderd werden goedgekeurd. Hierna volgde het jaarverslag van den secretaris-penningmeester, waaraan het volgende is ontleend: Aangezien er verschillende aangeslotenen door werkloosheid zijn getroffen, blijven de geïnde bedragen zoowel als het aantal uit te geven kwitanties beneden de be grooting. Het bestuur zal in deze echter niet stil zitten en door doeltreffende propaganda zal het trachten het ledental zoo spoedig mogelijk op te voeren. Oa. zal het bestuur bijzondere aandacht wijden aan de te Leiden te vestigen personen. De heeren P. J. Pont en J. G. Valken- burgh werden herkozen als bestuursleden, terwijl in de vacature v. Stralen, de heer C. Snel in het bestuur trad. De samenwer king tusschen Bestuur en personeel liet van beide zijden niets te wenschen over. In het personeel had dit jaar geen verandering plaats. De voorzitter bracht den secretaris-pen ningmeester dank voor zij.n verslag en gaf het woord aan den kassier voor zijn jaar verslag over de financiën. Aan dit jaarver slag ontleenen wij het volgende. Door de boden is over 1936 opgehaald f. 159.760.43. waaronder schoolgeld en straatbelasting f. 13.560.94. Omzetbelasting f. 1.146.87. Bij den rijksontvanger werd in 1936 ge stort aan Personeele Belasting Rijksinkomsten Belasting Grond Belasting Omzetbelasting f. 32.387.49 f. 101.856.39 f. 12.921.22 f. 1.146.81 Als verdacht van diefstal van een japon ten nadeele van een firma hier ter stede zijn twee vrouwen aangehouden, de 37-jarige B. T. en de 21-jarige E. M„ bei den alhier wooadhtig. Totaal f. 148.312.41 Bij den Gemeente-ontvanger werd in 1936 gestort: aan Schoolgeld f. 6.752.94 aan Straatbelasting f. 6.808.00 Totaal f. 13.560.94 Het aantal geïnde kwitanties bedroeg in 1936: Pers.. Ink en Grcn:''""lasting 8505) Schoolgeld 3981 Omzetbelasting 227 Totaal 89259 Dc geïnde belastinggelden worden dage lijks door den daartoe aangewezen ambte naar van den Dienst, gestort bij den Ge meente-ontvanger, op rekening van den Leidschen Belasting Ophaaldienst. De boden hebben in 1936 naa.' behooren de hun opgedragen werkzaamheden ver vuld, terwijl he' administratief personeel zeer correct zijn plicht vervulde. De voorzitter bracht ook den kassier dank voor zijn verslag en sprak den wensch uit, dat de kassier op den ingeslagen weg neg vele jaren zou doorgaan. Vervolgen was de bestuursverkiezing aan de orde. Afiredend waren de heeren W. Buil en J. H. Nijhuis. De heer Nijhuis wenschte niet voor een herbenoeming in aanmerking te komen. De heer Buil werd met algemeene stem men herkozen, terwijl in de plaats "'an den heei Nijhuis de heer W. Th van Hugten werd gekozen, die belast werd met de functie van Secretaris-Penningm estei. De voorzitter wenschte den heeren Buil en van Hugten geluk en vertrouwde dat de samenwerking in de toekomst goed zou zijn. Van dt rondvraag werd door enkele per sonen gebruik gemaakt, die door den voorzitter naar genoegen werden beant woord Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter onder dankzegging voor de op komst deze jaarvergadering. Het Secretariaat van den Leidschen Belasting Ophaaldienst is thans gevestigd: Lage Rijndijk 39. TENTOONSTELLING „DE KUNST OM DE KUNST Zaterdagmiddag werd in de zaal van het gebouw van de Pieterskerkgracht 9 ge opend de schilderijentoonstelling van le den en oud-leden der vereen. „De Kunst om de Kunst". Hiervoor bestond reeds da delijk groote belangstelling. De heer L. Verkoren heette de aanwezigen welkom en herinnerde aan het feit, dat het 40 jaar geleden is, dat de vereen. ..De kunst om de kunst" werd opgericht, alsmede aan het feit, dat men nu in dit gebouw een lokaal heeft, waardoor men voor 't eerst baas in eigen huis is geworden. Voor deze jubileum tentoonstelling zijn leden de meer beken den onder de oud-leden uitgenoodigd, hun werk in te zenden en zij hebben dit spon taan gedaan. De inzendingen van de leden zijn beperkt terwille van die der oud-leden, op weike categorie men nog ten zeerste prijs stelt. Spr. eindigde met den wensch. dat deze tentoonstelling moge bijdragen tot de bloei der vereeniging Nog wees de heer Ver koren met een enkel woord op de aan deze j expositie verbonden verloting, waarna hij de tentoonstelling voor geopend verklaarde. Wij hopen op de inzendingen nader terug te komen. NED. R.K. VOLKSBOND KRING LEIDEN. Groote meeting op het R.K. Sportpark. Door mooi weer begunstigd werd gisteren door den Kring Leiden van den Ned. R.K. Volksbond een meeting gehouden op het terrein van het R.K. Sportpark aan den Haagweg, waaraan o.a. werd deelgenomen door de afdeelingen Leiden, Roelofarends- veen. Voorschoten, Noordwijk, Voorhout, Zoeterwoude H. R„ Sassenheim, Oegstgeest, Wassenaar, Hoogmade, Warmond, Noord wijkerhout en Lisse, welke afdeelingen door den voorzitter van de afdeeling Leiden, den heer Neijhuis, met een hartelijk woord van welkom werden begroet. Een bijzonder woord van welkom richtte spr. tot de St. Jospeh- gezellen, de Kolping-zonen, die op de uit- noodlging spontaan hadden geantwoord: „wij komen met velen", waarvoor spr. deze jonge mannen met hun praeses kapelaan Schrama hulde en dank bracht. Spr. ojren- de de bijeenkomst met den Ohr. groet, waar na het programma in de beste orde, keurig op tijd, onder leiding van den heer van dei- Ploeg, werd afgewerkt. De Bondsvoorzitter de heer J. W. éan den Akker sprak over: „Alleen herstel der orde Zal de vrede waarborgen." In deze met overtuiging uitgesproken rede schetste spreker hoe door velen gewerkt wordt aan het herstel van de maatschappij, hoe veler geest en arbeid is gericht naar dat doel, verbetering te brengen voor den mensch, met vrede, met redenen tot geluk en welvaart. Spreker schildert dan diverse wijzen van werken, van herstellen door meer of minder moderne personen, groepen, bewegingen, partijen, wier leiders bewust of onbewust na korteren of langeren tijd een grooten chaos van de wereld zullen maken omdat hun levens- en wereldbeschouwing slechts op het materialistische is ingesteld. Spr. toonde aan hoe in een dergelijke maatschappij alleen de macht van geweld en onderdrukking in staat zal zijn tijdelijk schijngeluk te brengen. Vrede zal slechts gewaarborgd zijn, als het herstel van de orde uitgaat van en gerioht ls tot God. Al leen zal de orde kunnen worden hersteld als egoïsme heeft plaats gemaakt voor de liefde die komt van God, haat en oorlog voor vrede, als zedelijkheid en rechtvaar digheid niet meer belachelijk zijn. Zoo staan wij Katholieken in een tijd van over gang gereed voor den strijd. Wij zijn gereed om mede te werken aan het herstel van de orde, geleid door Gods wetten in Christe lijke naastenliefde. Na een dankbaar ap plaus en het door alle aanwezigen gezongen: „Aan U o Koning der Euwen". sprak kape laan P. J. J. Hofstede van Noordwijkerhout over: „Wereldwaanzinnige of wereldhellige". Spr. is erg gelukkig met de vernieuwing die men overal aan het brengen, aan het ontwerpen of reeds aan het bouwen is. Ver nieuwing.... Verbetering? Zij weten het niet. 't Is drang naar wat anders. Men is niet bevredigd door den gang van zaken en terecht! Moet er vernieuwing komen? Ja, antwoordt spreker! Maar moet er wat an ders, wat nieuws komen! Ja, klinkt het in dezen tijd van ellende. „Ja." roepen enkele „sterke mannen". Wij brengen geluk, wel vaart en vrede, arbeid en brood. De dwaas die geluk zal brengen zooals hij het ziet. In schaapskleeren nu nog vertelt de wolf, dat als het goede straks voor u is, dat hij ln God gelooft en dat hij zijn geboden onderhoudt, Hoe zal, hoe moet het echter gaan met het Goddelijke gebod der naastenliefde? Maar wat ïs de dictator zelf? Vrede en geluk, sohijnvrede, schijngeluk, tijdelijk, voor de aanhangers! Dood of opsluiting voor de tegenstanders! Voor hen die enkeïe woorden durven uiten! Gij zult Uw karak ter vormen naar het mijne, gij zult een leven lijden tegen Uw eigen leven in. Spr. wijdt daar breedvoerig over uit. Moet dat de vernieuwing zijn? Nooit, roept spr. uit. Slechts het naleven van God's wetten kan den waren vrede en het ware geluk brengen. Met een Lof, waarbij het parochiaal zangkoor uit Oegstgeest de gezangen uit voerde, werd het programma voortgezet. Een altaar was op het terrein geïmprovi seerd. Langs het altaar waar het Allerhei ligste stond opgesteld, defileerden vervol gens alle afdeelingen met vlaggen, banie ren en de afgevaardigden, waarna de zegen werd gegeven. Ten slotte sprak de heer Ant. J. M. Ange- nent, hoofdbestuurder, het sluitingswoord. De R.K. Harmonie Adolf Kolping", uit Lisse, verleende haar muzikale mede werking. 1083 (Ingez. MM.) nering Een uitvoerige beschouwing wijdde de heer Klink in dit jaarverslag tenslotte nog aan de politieke partijen, die straks aan de verkiezing zullen deelnemen. Onder dank aan den secretaris werd het I jaarverslag na eenige bespreking goedge keurd. De hierna gehouden bestuursverkiezing I had tot resultaat, dat met 76 van de uitge brachte 89 stemmen herkozen werd de heer D. de Jong van Rijnsburg en de heer J. van Wijk (81 st.) uit Berkel dat ln de vacature- J. v. d. Endt de heer Verboom van Reeuwijk met 63 st, werd gekozen. Vervolgens hield de heer D. de Jong van Rijnsburg een inleidende bespreking op het Landbouwrapport van de Landbouwcom- missie, uitgebracht aan het H.B. der Chr. Hist. Unie. Na allereerst een uitvoerige beschouwing te hebben gegeven van het liberalisme der vorige eeuw en in de na-oorlogsche Jaren en van de economische politiek tot voor de jaren 1932 kwam spr. tot een nadere toe lichting van het landbouwrapport dat naast I waardeering ook een woord van crltiek op de genomen regeeringsmaatregelen laat hooren. Aan de hand van enkele getallen toonde spr. aan dat de druk van de bevol- I kingstoename op het platteland het grootst I is. Nadat spr. het een en ander gememo- reerd had uit de paragraaf, betrekking heb bend op de plaats van den landbouw in de I volkshuishouding, zette hij uiteen, dat de I ongelimiteerde import van landbouwpro- ducten zeker een groote fout inhoudt. Scherp kantte spr. zich ook tegen de margarine-fabrieken, die veroorzaken, dat de boer met zijn boter blijft zitten. Spr. toonde hierbij aan, dat ook de overheid in flit'ppzicht nog veel kan doen. In- het voor bijgaan wees spr. op de in het rapport uit gesproken noodzakelijkheid. dat worde voortgegaan met de vergrooting van de op pervlakte cultuurland. Voorts herinnerde spr. eraan, dat het rap port tegenover de bestaande cristsorganlsa- ties een stichting van landbouwraden wil zien ingesteld. Tenslotte stond de heer De Jong nog stil bijn een der slotconclusies van het rapport waarin aangetoond wordt, dat een mach tige voorwaarde voor een gezonde volkswel vaart is gelegen ln een goed geleide volks ontwikkeling. Een uitvoerige discussie volgde op deze inleiding waarbij van meer dan een zijde de landbouwbelangen in het iicht worden gesteld. Vervolgens had nog een bespreking plaats over de te voeren propaganda bij de as. verkiezingen. CHR. HIST. UNIE. Jaarvergadering van den Kamerkring Leiden. Zaterdagmiddag is ln het Nutsgebouw de jaarvergadering gehouden van den Kamer kring Leiden der Ohr. Hist. Unie. Vele kies verenigingen uit den omtrek hadden zich op deze samenkomst doen vertegenwoor digen. De voorzitter, de heer Jac. Wilbrink las bii opening 'n gedeelte uit Matt. 7, waarna hii allen welkom heette om dan met een enkel sympathiek woord het verscheiden van het bestuurslid, den heer J. v. d. Endt uit Gouda te herdenken. Spr. schetste hierbij den overledene als iemand, die in onderscheidene functies de belangen der Unie met voorbeeldige trouw en toewijding heeft gediend. Veel heeft hii ook gedaan in den arbeid voor Gods Koninkrijk. De heer Wilbrink wekte tenslotte op om met sterkere kracht en meerdere trouw zich te geven aan de taak. welke de overledene moest loslaten. Staande werden deze woor den aangehoord. Met een enkel woord wees de voorzitter verder nog op het belang van de komende verkiezing waarbii hij met nadruk wees oo het gevaar, dat van de N.S.B. uitgaat. De N.S.B. zegt, dat de godsdienst in haar han den volkomen veilig is. Maar spr. betwijfelt dit, te meer als hij ziet wat er in Duitschland t.o.v. den gods dienst gebeurt en waar kerk en religie on dergeschikt aan den staat worden gemaakt. Met kracht wekte spr. dan ook op om doel bewust op te trekken en hierbij -de heilige taak en roeping, een ieder opgelegd, duide lijk te verstaan. Tenslotte sprak spr. nog een inleidend woord uit voor het in deze vergadering te behandelen „Landbouwrapport" waaraan hij de opmerking verbond, dat uit dit rap port gebleken is. dat de Chr. Hist. Unie geen conservatieve partij is, maar een levende partij, die open staat voor de moeilijkste vragen van dezen tijd. Na lezing der notulen bracht de secre taris, de heer C. E. Klink van Voorburg het jaarverslag uit. dat uitvoerig alle werk zaamheden van een kring de revue liet pas- seeren. Met waardeering werd hierin mel ding gemaakt van de activiteit van vele kiesvereenigingen. Ook spr. bracht het over lijden van den heer Van der Endt in herin LEIDSCHE BUITENSCHOOL. Oudermiddag. Zaterdag 1.1. had de voorjaarsbijeenkoms! der ouders in de Leidsche Buitenschool plaats. „Weer mogen we ons verheugen, over een goede opkomst", aldus de direc trice in haar ojoeningswoord. Dit verschijn sel toch levert het beste bewijs voor uw belangstelling in het Buitenschoolwerk, dat alleen dan goede en vlugge resultaten kan hebben, indien de dagkuur in Kat-wijK thuis wordt voortgezet. Het aantal kinde ren, dat het herstellingsoord bezoekt, blijM door verschillende oorzaken toe te nemen. Het maximum aantal plaatsen is steeds bezet en nog velen moeten op plaatsing wachten. Het is dus aller plicht te zor gen, dat de kuur ook zoo snél mogelu» verloopt-, In dit verband werd gewezen op het feit. dat de ouders te gemakkelijk ge neigd zijn om te denken, dat zoo gauw het kind er beter gaat uitzien, de genezing al een voldongen feit is. Het proces der genezing gaat langzaam en zoodra deze tot stand is gebracht, verlaat het kin» onze inrichting, tot dat tijdstip is her patiënt. Het aandeel, dat het huis heeft in oe kuur van het kind werd uitvoerig behan deld: hygiëne, kleeding, naar bed gn»"- het aankweeken van 'goede gewoonte' enz. Onder het genot van een kopje thee wer den nog eenige vragen gedaan en beam- woord, waarna men zich naar het.teF;r'., voor de school begaf, waar de kinaere van de derde en vierde klas onder leldint van hun onderwijzer stonden opgesre Heel frisch en vlot werden eenige zant en gymnastieknummers ten beste gegei - Een kleine voordracht door de Kiei acteurs met veel ernst en animo |esP„ei benevens een spreekkoortje von°e,1Lnlif bijval en een veelvuldig applaus beioo de kinderen voor hun prestaties. Hierna volgde nog een rondwandel™, j het terrein met zijn lighallen en wen»? de tuintjes der kinderen bewonderd, met hun bloeiende bollen een Mo™, cn goed verzorgden aanblik boden, ue derwijzer, die in zijn vrijen tijd mei- kinderen de bloemveldjes kweekte. hiervan een buitengewoon aardig t au t„iinol" Tenslotte begaf men zioh naar de sen lokalen, waar het werk der kindeien i inzage lag. Vele ouders maakten gen van de gelegenheid zich in verbinding, stellen met den klasseonderwijzer. Om kwart over 5 werd de bijeen»™"! gesloten en keerden ouders en klnae per tram en per fiets huiswaarts. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2