CHIEF WHIP CIGARETTES Buitenland LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 8 Mei 1937 SPORT I00°lo is volmaaktheid-CHIEF WHIP is l00°/o! DE BIOSCOPEN Op 29 dezer hoopt de heer A. van Breda te Oegstgeest den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 Jaar in dienst trad als conducteur bij de Noord-Zuid-Hollandsche TTamweg-MaatschappU. terwijl op 1 Juni de heer A, Koome alhier hetzelfde jubi leum hoopt te vieren. Onze stadgenoot dr. J. van Ham is be noemd tot plaatsvervangend lid eener commissie, welke in 1937 belast is met het afnemen van het hoofdakte-examen. Een paard van het 6de regiment veldartillerie gleed te Katwtjk-aan-den- Rijn bij de kromming van den Achterweg- Commandeurslaan uit. Alle andere paar den. die ln draf waren, konden niet tijdig worden ingehouden. Gevolg was ter plaatse een chaos van paarden, kanonnen etc. Een der soldaten kwam hevig in het ge drang en onder een paard terecht. Toen alles tot stilstand was gekomen en dr. Hueting den militair ln behandeling kon nemen, bleek deze een armfractuur te hebben opgeloopen. Hij is naar het hospi taal vervoerd. Bij den stalhouderij der firma Dieben zijn drie varkens geschut, die gisteren op de markt zijn achtergebleven. Dinsdag 25 Mei as. herdenkt de heer B. Mlddelboech, conducteur bij de Haag- dohe Tramwegimatschappij Den Haag WassenaarLeiden, den dag. dat hij vóór 25 jaar bij genoemde maatschappij in dienst trad. Cp het groot nationaal concours voor accordeon- en mondaccordcon-vereenl- gingen, dat gehouden werd op Hemelvaarts dag in Den Haag, behaalde het Leidsch Harmonlka-Gezdschap D. V. V (Door Vriendsohap Vereenigdj een tweeden prijs met 285 punten, hetgeen gezien het peil waarop dit concours stond en waaraan uit alle deelen des lands werd deelgeno men. een mooie prestatie mag worden genoemd. ENGELAND HET KRONINGSBANKET. VOETBAL. P. C. EN L. De voetbalvereeniging P C. en L. maakte e«n uitstapje naar Haarlem, waar een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld werd tegen H.V.V. Kenau. Tot de rust gaven partijen elkander niets toe, zoodat met gelijken stand (22) ge draaid werd, doch na de thee bleken de gastheeren over grootere reserve te be schikken hetgeen twee fraaie doelpunten tot resultaat had, P.C. en L. scoorde hier tegen slechts éénmaal, zoodat het einde kwam met een 43 overwinning voor Kenau. Na afloop overhandigde de voorzitter van Kenau den aanvoerder van P.C. en L. een mooi uitgevoerde herinneringsplaquette De voorzitter van P.C. en L. Jieeft den aanvoerder der gastheeren eveneens een herinneringsmedaille overhandigd. mijnstaking althans verschoven. Aan het „parlementair kroningsbanket" ln de Westminster Hall heeft Lord Hails- ham, de Lord-Kanselier er op gewezen, dat de gewoonte om de afgevaardigden van het volk rondom den nieuwen koning te vereenigen, reeds dateert uit de dagen van" Henry I, die over ongeveer 4' mlllloen onderdanen regeerde. Nu regeert George VI over 450 mlllloen onderdanen, maar het beginsel, dat de kroon de schakel vormt, die alle leden van het Brltsche gemeene- best vereenigt, is hetzelfde gebleven in de 600 jaren die sinds het eerste banket in. dezelfde zaal verloopen waren. Spr. ein digde met zijn volle vertrouwen uit te spreken ln de regeering van Koning George VI. De Koning antwoordde dat het hem een bijzonder voorrecht wasl ruim 800 gasten uit alle deelen van het rijk aan dezen disch te mogen begroeten, want deze bijeen komst was het symbool van de wetgeving van het geheele rijk die door de onder scheiden parlementen in nauw verband met de centrale jegeering 'te Londen tot hell van die 450 "inillioen onderdanen ge vestigd werd. De historische Hal, waarin men thans vcreenigd was. was" het tooneel geweest van menige heroïsche maar ook tragische gebeurtenis uit de Engelsche ge-, schiedenis, maar van deze plek af zijn de parlementaire Instellingen gevestigd, be zworen en gegroeid die thans de trotsche erfenis van het democratisch bestuurde rijk vormden. De Koning riep al zijn gas ten een hartelijk welkom in Londen toe, en hoopte dat als straks de rljksconferentlc zou beginnen 14 dezer! waaraan alle aanwezige delegaties zotiden deelnemen, vruchtdragende arbeid het resultaat van de besprekingen mocht zijn. Kapitein Fitzroy, de voorzitter van het Lagerhuis, dankte den Koning voor zijn 962 CIGARETTES Clnge». Med;) DUIVENSPORT. P.V. „STEEDS SNELLER" (Noordwijk). Wedvlucht vanaf Vilvoorden. Afstand gemiddeld 146 K.M. hemelsbreed. In con cours 215 duiven. Los 8.10 uur. N.-O -wind De uitslag was als volgt: P. Baarnhoorn 1, 8. 28; Gebr. Cramer 2. 14; J. Rakhorst 3, 4. 7, 17. 25, 31. 39 40; J. Passchier 5; A. v. Duin 6; Q. v. d. Meulen 9. 36; A. v. a Zwan 10, 37; Gebr. Boot 11,12; W. Hoek 13,27; P. Bosman 15, 21; Gebr. Klinkenberg 16. 18; D. Uythove.n 19, 25; M Hoek 20. 34: Gebr Passchier 22. 29; J. v. d. Niet 23, 32; Th Steenvoorden 24, 43; A. v. Egmond 30; C. J. Eygensteyn 33; Gebr. v. d. Poel 35; N. v. Beveren 38; J B. Cramer 41; Gebr. Vink 42. De eerste vogel werd geconstateerd te 10 uur 29 min. 41 sec. en vloog met een gemiddelde snelheid van 1051.30 meter per minuut. De laatste prijswinnende vogel werd om 10.51.10 gec. en vloog den afstand met een gemiddelde van 904,21 meter per minuut. MOTORSPORT. DE T.T.-RACES. hartelijke woorden en gaf de verzekering dat het Engelsohe parlement zijn taak zou blijven opvatten zooals het steeds gedaan had: voor het volk en door den Koning als hoogste uitvoerende maoht. De voorzitter van het Canadeesche Huis van Afgevaardigden bracht den dank van de overzeesche gasten en de goede wen- schen van alle parlementen des rijks voor „de moeder der parlementen" over. die hij in de personen van de vorige sprekers, den Lord Kanselier en den speaker wilde hul digen. Minister Brown heeft gisteren 3 uur ge confereerd met leden van de directie van de Transport Board en andere leden van den personeelsbond, maar er is nog geen blijk afgekomen dat er eenig schot ln de onderhandelingen zou gekomen zijn. Mis schien zal de minister vandaag nog een ge zamenlijke conferentie kunnen arrangee- ren. In de staking zelf is nog geen veran dering gekomen en de chauffeurs en con ducteurs der tramlijnen en trolley-bussen hebben zioh met slechts een paar uitzon deringen aan het advies van Bevin gehou den en zijn aan het werk gebleven. In Kent hebben de stakende autobus- ohauffeurs den arbeid hervat. Minister Crookshart heeft gisteren met de leiders van de federatie een brief van de mijneigenaars uit Nottinghamshire bespro ken. waarin deze een gezamenlijke confe rentie aanbieden onder voorwaarde dat de federatie de fusiè van de belde bonden definitief zal aanvaarden en andere geschil punten aan een door de regeering te be noemen soheldsreohter ter beslissing zullen overlaten. Jones, de voorzitter van de federatie, heeft den minister gezegd, dat zijn bond liever een conferentie zonder beperkende voorwaarden zou beginnen en hU verzocht den minister het daarheen te willen lelden. Op die conferentie zelf konden de eigenaars uit Notts dan zelf hun denkbeelden over fusie ontwikkelen. Aangezien de brief echter, na het beroep van den premier ln het Lagerhuis ln elk geval blijk gaf van een, zij het sohuohtere poging tot toenadering, wilde spr. ook na mens den bond Iets doen om den goeden wil van de federatie te toonen. Het bestuur zou den datum van het ingaan van de sta king voorloopig 8 dagen uitstellen om meer gelegenheid tot nadere besprekingen en onderhandelingen te geven. Minister Crookshart zal vandaag zijn po gingen voortzetten om een conferentie tus- schen beide partijen onder zijn leiding te arrangeeren. De ministerieele toestemming verleend. De minister van Waterstaat heeft ook dit jaar aan de Kon. Ned. Motorwielrijders- vereeniging toestemming verleend voor de gevraagde afsluiting van wegen voor den „Grooten prijs van Nederland", welke op het circuit van Drenthe op 26 Juni a s. ge houden wordt en op de daaraan vooraf gaande trainingsdagen. Alle benoodigde vergunningen voor de Nederlandsche T.T.-races zijn dus thans verleend. LUXEMBURG. Referendum aangaande een verbod der communistische partij. De Kamer heeft met 50 tegen 4 stemmen een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij een referendum wordt georganiseerd over een wet aangaande 3e Dolitieke en maatschap pelijke orde en de ontbinding van de com munistische partij. FRANKRIJK Rede van Blum. Gisteren ls ln de Kamer het debat begon nen over de algemeene politiek der regee ring. De premier Blum wees allereerst, op de valsche geruchten omtrent den ope ningsdatum van de wereldtentoonstelling. De geruchten over algemeene stakingen en een bankroet zijn volgens Blum al evenmin gegrond. Het valuta-egallsatlefonds doet zijn werk en de politieke toestand ls weer kalm ge worden. Spr. zette de redenen uiteen, die de pauze en de politiek van financieel evenwicht rechtvaardigden. De regeering wordt ver weten, haar gezag niet te gebruiken en mis bruik te maken van haar gezag. De sinds een Jaar voorgevallen gebeurtenissen heb ben lacunes aan het licht gebracht In het program van het Volksfront, maar dit pro gram is het eenlge, dat de meerderheid en de regeering bindt. Buiten dit gemeen schappelijk program zal geen enkele maat regel onder oogen gezien worden. Het pro gram ls voor alle onderteekenende partijen een waarborg. Het wordt nog slechts een jaar toegepast en het ls opgesteld voor een wetgevende periode van vier jaar. De regeering beziet omzichtig lederen maatregel, die nieuwe lasten met zich mee kan brengen, Zij wil zeen nieuwe leenin gen aangaan voor de uitvoering van groote werken, waarvoor de C.G.T. tien milliard beschikbaar- gesteld zou willen zien. In 1937 heeft de regeering reeds 8 milliard voor dit doel uitgetrokken. Het zou on mogelijk zijn nog meer te doen. De regee ring heeft zioh verbonden geen nieuwe lee ningen te lanceeren. In het Parijsche gebied zal voor een mil liard gebouwd worden aan gebouwen, scho len en wegen. Maar ook de particuliere bouw moet op gang gebracht worden en het particuliere initiatief moet worden aangemoedigd. Het systeem van pensioenen voor oude arbeiders moet ln overeenstemming wor den gebracht met dat der sociale verzeke ringen. Deze hervorming zou ongeveer 5 milliard kosten, voor een pensioen van 2400 francs voor twee mlllloen ouden van dagen. Men moet de leden der regeering ni't beschouwen als avonturiers der maoht, maar als lasthebbers der groote partijen. „Wij regeeren voor het geheele volk". De Fransche staat kan niet voortgaan te leven, gelijk dit sedert eenlge Jaren het geval was Het is abnormaal voor een staat bijna leder jaar bedragen op te nemen, die bijna gelijk zijn aan de begrootlngs- opbrengsten. Er moet absoluut een poging gedaan worden, geleidelijk de moeilijkhe den uit den weg te ruimen De regeering zal te dien einde voorstellen indienen. Alle partijen moeten tot overeenstem ming komen, om overdreven eisohen te vermijden. Na vervolgens erop gewezen te hebben, dat nooit een land bezield was door vuri ger wensoh naar wettige orde en burger lijke eendracht en dat nooit een land grooter afkeer had van alle vormen van geweld, kwam Blum terug tot het onder werp: tentoonstelling. Het succes. (Jaarvan mag niet door politieke en sociale conflic ten verminderd worden. Aanstellen en ont slaan van arbeiders kan tot geen enkel monopolie, voor wie ook. aanléidlng geven. De premier eindigde met een oproep tot de arbeiders en een tot de werkgevers. Tot de arbeiders zei hij o m De arbei dende klasse heeft belangen, die verbon den zijn met de algemeene belangen der natie. De Fransche democratie moet tea voorbeeld strekken aan alle anderen. Tot de werkgevers zeide hij o.m.: Het werkgeversgezag ligt in den aard der din gen ln de maatregelen en vooral ln de con tracten. Het wordt beperkt door de wet. Met klem verzocht spr. den werkgevers zich te gedragen ln overeenstemming met de eerbiediging van de vrijheid, wanneer het gaat om toepassing der wetten, zooals de wet op de arbitrage. De Fransche de mocratie, aldus Blum, wil haar wil tot so cialen vooruitgang combineeren met haar zorg voor de orde, haar geest van tucht en haar aanhankelijkheid jegens republlkein- sche instellingen, met haar vurige liefde voor de republikeinsohe vrijheden. Na de rede van Blum werden de debat ten verdaagd tot heden. BELGIË De verboden betooging van de Vlaanische Oudstrijders. De betooging der Vlaamsche Oudstrijders (V.O.S.) ten gunste van amnestie voor de Viaamsohe nationalisten, welke de burge meester van Brussel, Adolphe Max, In zijn stad heeft verboden, zal op 23 Mei te Ant werpen mogen worden gehouden. De bur gemeester van Antwerpen, de president der Kamer. Kamiel Huysmans, heeft reeds toe stemming verleend. De beslissing van bur gemeester Max wordt ln de bladen heftig gtcritiseerd. De ministerraad heeft de voorwaarden van een amnestie bestudeerd. Het kabinet zal amendementen toelaten. Verder zijn drie Interpellaties bij de Ka mer Ingediend over de opneming in de re geering van de la Valeye, den leider der li beralen. In parlementaire kringen is men van meening, dat de politieke toestand de volgende week moeilijk zal worden. POLEN Tienduizend Poolsche arbeiders gevraagd voor oogstwerkzaamheden in Duitschland. Een Dultsche delegatie onderhandelt te Warschau over de aanwerving van 10.000 Poolsche arbeiders voor oogstwerkzaamhe den ln Duitschland. De Dultsche industrie trekt thans tallooze boeren aan tengevolge waarvan de verwezenlijking van het vier jarenplan ln de landbouwstreken wordt be moeilijkt. Voorts doen zich wegens de Dultsche bewapening vertragingen voor bij de levering van zekere machinerieën, welke Duitschland aan Polen zou leveren op grond van de spoorwegovereenkomst. Binnenkort zullen nieuwe onderhande lingen dienaangaande worden begonnen. Lido-Theater. Wat er aan de meeste Nederlandsche films tot dusverre ontbrak, ls een sterk en goed-sluitend scenario. Bij „Amsterdam bij Naoht" daarentegen is dit belangrijke element zeer goed verzorgd, want Henk Bakker heeft een scenario ge schreven, zóó pakkend en dikwerf origi neel. met een vlotte dialoog, dat ge er menig genoeglijk moment aan beleeft. En de uitwerking daarvan laat weinig te wen- schen over. Theodoor Drummei. de hoofd figuur in dit lachsucces, is een brave boek houder in een modezaak, die. ijverig als hij is, steeds overuren maakt, wat zijn vrouw min of meer achterdochtig maakt. Nu is dat wantrouwen niet heelemaal mis plaatst, temeer niet, wanneer hij bezoek ontvangt van zijn ouden vriend den kaas handelaar. het prototype „uit de provin cie." Beiden gaan 't Amsterdamsche nacht leven eens van meer nabij bezien, waar door onze brave boekhouder eenigszins „ln kennelljken staat" thuis komt. Een han dige uitvlucht heeft hij verzonnen: hij heeft stof opgedaan, om aan de prijsvraag van een filmscenario, getiteld ..Amster- aam bij nacht", deel te nemen. Dit lumi neuze idee heeft ook zijn charmante ty piste opgevat en het geval gaat lichtelijk gecompliceerd worden, wanneer Theodoor in de nachtelijke uren in de modezaak aangetroffen wordt juist ln den tijd, dat er herhaaldelijk diefstallen gepleegd wor den. Het is allemaal heel amusant van opbouw, vooral het samenspel van Louis de Bree en Piet Kohier is van een onweer staanbare komische kracht. Die Louis de Bree is toch een pracht-acteur! De be koorlijke Annie van Duyn, het volmaakte meisjes-type, valt eveneens door haar voor treffelijk soel op. terwijl Gusta Ohrtspijn- Mulder ook al geen onbekende meer Ls. Vele verdienstelijke bijrollen ondersteunen dit viertal: slechts Jan Kiveron valt wat uit den toon, en dit ls dan zachtjes uit gedrukt. Aan ..Amsterdam bij Nacht" zal men we twijfelen daar geen seconde aan danig pleizier beleven! De dramatisch getinte film „De drie Pleegvaders" heeft een bijzonder sympa thieke strekking. Zij brengt duidelijk naar voren het „beter-ik", dat er ook ln een bandiet kan schuilen. Bovendien blinkt deze film uit door een uitmuntende regie van nu wijlen Richard Boleslawsky, waar een prachtige fotografie, weldadig rustig en evenwichtig van beeld en compositie, zich bij aansluit. De tot betere gedachten komende ban diet wordt op knappe wijze vertolkt door Chester Morris, terwijl daarnevens Lewis Stone een praoht-type uitbeeldt, al moet n.en er even aan wennen, dezen veelzijdl- gen acteur ditmaal als „paardrijdend cow boy-bandiet" te zien. Casino-Theater. Amerikaansche films toonen graag aan de buitenwereld, hoe perfect de Amerikaansche vloot en het leger georganiseerd zijn en op welk een hechte basis de opleiding daartoe ge schiedt. Men vindt dan ook steevast de mededeeling aan het begin van de film. dat het Amerikaansche leger of de marine zijn mansohappen ter beschikking heeft gesteld en aan deze representatie naar bui ten danken we menig militair schouwspel op het zilveren doek. „Een Uefdesparade" demonstreert ons de beroemde cadetten school In West-Point met de gansche op leiding en levenswijze en vooral niet te vergeten de parades der cadetten in hun keurig passende uniformen. In deze rol prent dan. ziet ge Dick Powell, eerst als gewoon soldaat ln het leger. In Honolulu ingekwartierd, waar hij verliefd wordt op de dochter van een superieur, en slechts om den naam van de Jongedame niet in opspraak te brengen, wordt hem in den mond gegeven, te verdwijnen. Weshalve Dick zich naar West-Point begeeft en zich bekwaamt voor de officiersopleiding. De entrée is allesbehalve prettig voor hem, daar de „eerste-Jaars" een tijd van pla gerij en discipline moeten doorstaan. Doch het vierde jaar is hij reeds commandant van zijn medecadetten en leidt hun para des; nog korte tijd scheidt hem van de officierspromotie. Zijn oude vriend Pat O'Brien za! hierbij tegenwoordig zijn en wanneer deze naar West-Point is gegaan, om getuige te zijn van de plechtigheid, vindt hij Dick bezig zijn koffers te pak ken... Op dit stramien is ook nog de liefde van Dlok voor de dochter van den gouverneur van de academie geborduurd en ge ziet weer eens te meer, met welk een vakmanschap Amerika zoo'n liefdes verhaal met West-Polnt weet te combi neeren, zoodat het een uiterst geslaagd kijkspel is geworden, met hoogtepunten op en buiten het paradeveld. Dick Powell speelt en zingt den verliefden cadet met charme. „De speurhond van Alaska" bevat sterke staaltjes van den filmhond Rln Tin Tin. Al met al een goed verzorgd programma! Het Nieuwe Roxy-Theater De Holland- sche film „De familie van mijn vrouw" kan zich beroemen op een alleraardigst gege ven dat rijkelijk gecompliceerd ls en op logische wijze de ééne verwikkeling uit de andere doet geboren werden. Menig humo ristisch voorval, op vaak onverwachte «ogenblikken uit het verhaal voortsprui tend, heeft de lachspieren getraind bij dit vermaaksproduct, dat in een vlot tempo kan aanwijzen. De bron, waaruit al die vroolijkheid ontstaat, is het bazige optre den van Arabella Goedhart, die haar echt vriend Jozef danig onder den duim heeft en bij huiselijke oneenigheden immer als overwinnaar uit den strijd komt. Genoemd echtpaar heeft meerdere kinderen, van wie er één ln het geheim getrouwd is en zelfs een baby heeft. Deze baby nu zorgt op de meest critieke momenten voor de dolste moeilijkheden waarbij doorgaans de gansche familie betrokken is. Hoe Jozef tenslotte zich als man doet gelden en de rust in de familie doet wederkeeren, Is 'n amusant verhaal. Verschillende rollen van beteekenis vallen den crltLschen toeschou wer ln deze rolpret op; daar ls allereerst Johan Kaart, als dr. Nlx, met zijn rijdend warenhuis, die een groot-aandeel ln het succes heeft en dan verder zijn er nbg Gusta Chrispijn-Mulder als Arabella, de vrouw, met wie niet te spotten valt en haar echtgenoot Jozef in den persoon van Syl- vain Poons. Gedrieën steken ze ver uit boven de anderen, hoewel het tweede plan toch eveneens goed bezet is. Speyer's regie, daarnevens Akos Farkas' uitstekende foto grafie en een vroolljk muziekje van Rudolf Nelson vervolmaken dlit welgeslaagd amu sementsproduct van eigen bodem, waarmee duidelijk is aangetoond, dat onze nationale filmindustrie het genre van het blijspel reeds uitmuntend beheerscht. De tweede film „Meineed" geeft 'n sterke rol van Irene Dunne te aanschouwen en bevat ook verder nog velerlei kwaliteiten Een program, dat een succesweek tegemoet gaat. Trianon-Theater Zarah Leander ls 'n nieuwe merkwaardige persoonlijkheid van het witte doek, met wie wij deze week ken nis maken in de film „Première" onder regie van den bekenden regisseur Geza von Bolvary. Hoewel zij hierin nog niet gelegenheid krijgt haar talent volledig te ontplooien, constateert men toch onmiddellijk, dat deze ontdekking, die met Greta Garbo en Mar iene Dietrich vergeleken wordt, stellig er een van belang is, van wie nog uitstekende creaties in de toekomst verwacht kunnen worden. Haar diepe altstem, die men in eenige songs beluisteren kan bezit hei melancho- lleke timbre, dat tegenwoordig blijkbaar zoo geliefd ls en dat men bijv. ook bij Greta i Keller en Pola Negri beluisteren kan Voorts 1 bezit zij fotogenetlsoh sterke kwaliteiten, zij ls een opvallende domlneerende ver schijning met vele eigenschappen, welke 't zser waarschijnlijk maken, dat de faam, die haar vooruitgegaan ls spoedig volkomen verwezenlijkt wordt, terwijl zij nu reeds voldoet aan de eischen, welke aan een ar tiste van hooge klasse gesteld mogen wor den In een boelende handeling van een ge heimzinnige moordaanslag, die zich af speelt tijdens de première van een revue, krijgt zij gelegenheid te schitteren in enkele fraaie shownummers, afgewisseld door meerdere scènes tijdens het verhoor van de vermoedelijke daders, waarbij zij gevoelig en expressief spel te zien geeft. Het gaat in deze geschiedenis om een moord op den geldschieter der revue tij dens de eerste voorstelling; ln een der be drijven komt een moment voor, waarin door verschillende personen een serie scho ten wordt gelost. Tot aller verbijstering blijkt de man, die de revue financiert, rechtop dood in zijn loge te zitten. Hij heeft vele vijanden.. De verdenkingen zijn dan ook talloos. Het verhoor begint onmiddellijk en tijdens de voorstelling nog worden directeur, regisseur, acteurs, thea- terpersoneel, ja, wie al niet ondervraagd. De revue gaat intusschen gewoon door. In snelle afwisseling volgen wij nu de too- neelen op de „Bühne" en het onderzoek ln de directiekamer en overal elders in het theater. Telkens wordt een andere ver dacht, telkens blijkt men mis te grijpen, totdat eindelijk de scherpzinnige recher cheur een ontdekking doet, die hem zonder aarzelen den moordenaar doet aanwijzen. Gelijk bij dergelijke films gebruikelijk, zullen wij U niet verder den inhoud ver klappen, omdat dan de aardigheid er af is en U geen gelegenheid meer zoudt hebben, uw speurzin te ontplooien tijdens deze spannend in elkaar gezette film, waarbij velen tot het einde toe in twijfel blijven, wie nu wel de moordenaar of moordenares lsHet spreekt vanzelf, dat deze com binatie van revue- en detective-elementen voor een uur van prettige ontspanning zorg draagt, temeer omdat een zoodanige samen stelling aan een origineel regisseur als Geza von Bolvary uitstekend is toever trouwd. De nieuwe .ontdekking" Zarah Leander staat menigmaal ln het middelpunt der aandacht, omgeven door Attllla Hörbiger, Karl Mertell. Maria Bard en niet te ver geten de altijd geestig gebarende Theo Llngen, die voor daverende lachsuccessen berg staat. En gezellige ontspanningsfilm. die naar een verdere kennismaking met Zarah Leander verlangen doet. Voor de pauze gaan o.a. de woelige zee film .De Stormkapiteln" met sterk spel van George Bancroft en een meesterlijk gekleurd teekenfilmpje. Luxor-theater Het zijn twee wel zeer aan elkaar tegengestelde films, welke deze week het programma van Luxor vullen, af gezien dan van het Journaal (dat o.m. op namen brengt van den hockeywedstrijd Holland—België) en een grappige teeken- film, Bensatloneel ls „Het geheimzinnige edand", een geschiedenis van eenlge blan ken op een afgelegen eiland, die vrijwel allen iets op hun geweten hebben en voor de justitie gevlucht zijn of in die vreemde, hoewel schoone omgeving, het verleden probeeren te vergeten. Margaret Lindsay is hier het meisje, dat er in het huwelijk treedt met den man (Humphry Bogart). die daartoe indertijd door haar moeder was uitverkoren en dien zij waardeert zonder hem werkelijk Hef te hebben. Juist is ech ter de plechtigheid achter den rug of er strandt een schip op de rotsen. De Jeugdige echtgenoot waagt onversaagd z'n leven om hulp te brengen en hij slaagt erin twee op varenden levend aan wal te brengen, w.o. ook een Jongeman, die dra tot over z'n ooren verliefd wordt op het meisje en ha rerzijds ook op iets meer dan simpele ge negenheid rekenen mag. Moeilijkheden dreigen er aldus ln dit verlaten oord, waar men zoozeer op elkaar aangewezen is, en dat veroorzaakt een zekere spanning, die geleidelijk opgevoerd wordt als men een uitbarsting voelt naderen. Daarbij komt oan nog sensatie van anderen aard. De echtgenoot bezoekt in gezelschap van z'n vrouw en den vreemdeling een groep elders wonende en aan hem ondergeschikte pa- relvisschers. die weigeren te duiken om- ual eenige duikers op een bepaald punt nimmer teruggekeerd zijn en om het goede voorbeeld te geven (inlanders moeten im mers gelooven. dat de baas alles beter kan!) daalt hij zelf naar den zeebodem, waar Ml door een reusachtlgen lnktvlsch gedood zou zijn Indien de onbekende hem niet te hulp gekomen was. Zoo ontstaat weder- zijdsche waardeering, naast zich toespit send gevaar, maar na meerdere avontuur lijke gebeurtenissen vond de schrijver de zer romantische film uiteindelijk een slot, dat in stijl blijft. Een kluchtige geschiedenis „Eln Madel vom Ballet" volgt na de pauze. Anny Ondra vertolkt daarin de hoofdrol en men kent dus het recept! Men weet dat dit ultloopen moet op dolle dingen, op zang, muziek, vrooüjke discoursen en veel humor, waar bij het nauwelijks mogelijk ls den Inhoud der film in korte trekken te schetsen D» inhoud is trouwens niet bepaald belangrijk en het verhaal speelt zich af in een tijd. welke reeds ver achter ons ligt. maar Anny Ondra treedt er in op volgens de van haar bekende methode. Zij overdondert alles en ledereen. zij bereikt altijd haar doel, Is soms bijna simpel van kinderlijkheid om het volgend moment zelfs de meest bazige mannen naar haar handje te zetten en schenkt humor zoolang zij oo de planken ls. Bijrollen zijn bli Erlka Körner en Vic tor Staal ln goede handen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2