Het bieden bij Contract Bridge LEfDSCH DAGBLAD - Zesde Blad Zaterdag 8 Mei 193; LUCHTVAART LAND- EN TUINBOUW LKUN/T IM htïeren LAWN-TENNIS. HOLLAXDSCHE SPEELSTERS TE BERLIJN. In de eerste ronde van het tournooi van Blau Weiss te Berlijn won mej. Rollin Cou querque van mej. Rosenon (Duitschland) met 63, 61 en mej. Terwindt van mej. Bartels (Duitschland met 64, 62. In het damesdubbelspel wonnen onze landgenooten van de Duitsche dames Fa bian en Hiller met 62. 63. In de tweede ronde van het enkelspel won mej. Couquerque van mej. Wedekind (Duitschland) met 63. 60 en mej. Ter- windt v. mevr. BeutterHammer (Duitsch land) met 16—14. 3—6. 7—5. In de tweede ronde van het dubbelspel wonnen onze landgenooten met 62. 6—4 van de Duitsche dames Schiff en Borne- mann. In den kwart-eindstrijd der dames single. heeft mej. Couquerque van mej. Terwindt na zeer feilen en verbeten strijd gewonnen met 26. 6—3, 75. Mej. Cou querque behoort daardoor tot de laatste vier met mej. Ullstëin (D.), miss Scriven (E.) en de winnares van de partij tusschen mevr. Muller (Tsj. SI.) en mevr. Zehden (Duitschland). In het Gemengd Dubbel waren de uit slagen in de le ronde: Mej. Couquerque en Szagetti (Hong.) sl. mej. Enger (D.) en Pohlhansen (D.) met 6—3. 6—4; mej. Ter windt en Kho Sin Kie (China) sl. mej. Beltermann (D.) en Ehmer (D.) 61, 63. ZEILEN. WEDSTRIJD TE NIEUWKOOP. De watersportvereeniging Noord-Zuid" te Nieuwkoop hield op de Noordeinderplas. begunstigd door een flink briesje haar eersten wedstrijd van dit seizoen. De uit slag ls als volgt' Klasse A: 1. P. van den Haak; 2. G. Pouw. Klasse B: 1. W. J. van der Laan; 2. Nic. Hoogerwerf. Klasse C: 1. P. Boer: 2. E. Augustinus. Klasse D: 1. N. de Pater; 2. Th. Aker boom. ZWEMMEN. DERDE LUSTRUM „DE ZIJL". Dit jaar zal het 15 jaar geleden zijn, dat de Zwem- en Polovereeniging „De Zijl" werd opgericht, tel' gelegenheid waarvan verschillende feestelijkheden zijn of zullen worden georganiseerd. Heden wondt een feestavond gegeven voor leden en genoodlgden in de groote Stadsgehoorzaal, nadat vooraf hedenmid dag een receptie is gehouden. Op dezen avond zal medewerking worden verleend door het cabaretgezelschap .Hofman" en door het Jazz-orkest „The Fellows" uit Den Haag. Voorts is bereids van het bestuur van den K.N.ZB. toestemming verkregen om op Zondag 22 Augustus nationale zwem wedstrijden te houden. Het stemt verder tot vreugde, dat de ver grooting en verfraaiing van de zwem inrichting juist in dit jubileumjaar is tot stand gekomen. Hoewel de zweminrichting op 18 Mei voor het publiek officieus zal worden opengesteld, zal de officieele opening ver moedelijk plaats hebben op 12 Juni. Ter opluistering van dit feit zal het béstuur mede in verband met de viering van het derde lustrum o.a. hoogstwaarschijnlijk polowedstrijden organiseeren tusschen c-enige K.N.Z.B. jeugdzeventallen. waarom trent, zoo een en ander definitief vaststaat, nadere gegevens zullen worden bekend ge maakt. ALPHENSCHE ZWEMCLUB. Door de Alphensche Zwemclub A.Z.C. werd een damesafdeeling opgericht met aanvankelijk 20 leden. In een zich daartoe gevormde commissie hebben zitting mevr. Soeteman en de dames G. Bonte en G. Laros. WEDSTRIJDEN TE OUDE-WETERING. Te Oude-Wetering worden in de zwem inrichting ,De Brasem" wedstrijden ge houden op 20 Juni. Hieraan werken mede, A.Z.C. i Alphen) en De Zijl. Op 5 Juli zal een polo-tournooi plaats vinden. WIELRENNEN. WEDSTRIJDEN TE GOUDA. Bij de Donderdag te Gouda gehouden wie lerwedstrijden werd v. Amsterdam zevende in den af val wedstrijd voor profs. In den koppelwedstrjjd over 80 K.M. plaatste hij zich met zijn partner Hellemons op de vierde plaats. PAARDENSPORT. DRAVERIJEN TE DUINDIGT. Te Duindigt zijn draverijen gehouden. De uitslagen hiervan luidden: Prijzendraverijen vierde klasse, afstand 1700 meter. Om den Auroraprijs. 1. Allouez (1720 meter) eigenaar J. de Vlieger. K.M. tiid 1 min. 46'/: sec.; 2. Amiens 2 (1720 meter), eigenaar J. Vrijlandt, K.M. tijd 1 min. 48 3/10 sec. Ren op de vlakke baan over 1200 meter voor paarden van drie iaar en ouder, ge reden door dames om den Arabellaprijs: Walk over voor Lady Iris. eigenaar The Balfour Farm, tijd 1 min. 38 sec. Handicap draverij eerste klasse, afstand 2000 meter, om den Albatrosprijs: 1. Dreamer's Star (2060 meter) eigenaar F. A. Bosveld. K.M. tijd 1 min. 30 1/5 sec.; 2. Calumet Aster (2100 meter) eigenaar J. de Vlieger. K.M. tijd 1 min. 29 sec. Prijzendraverij vierde klasse, afstand 1740 meter om den Astaprijs; 1. Zita 5 (1740 meter) eigenaar A. Vringer K.M. tüd 1 min. 39.7 sec.; 2. Admiraal Guy (1700 meter) eigenaar L. J. van Harlingen K.M. tijd 1 min 42 3/5 sec. Ren op de vlakke baan over 1800 meter voor paarden van drie jaar en ouder, gere den door heerrijgers en jockeys om den Alcantaraprijs: 1. Sarafar (eigenaar A. W. Timmer). To- taaltijd 2 min. 4 sec 2 en 3, Vin Pur (eigenaar W. Pen) en Mephlstopheles (eigenaar The Balfour Farm) in een <jead heat op vier lengten. Handicap heatdraverii tweede en derde klasse, afstand 1700 meter om den Amalia- prijs: Eerste heat: 1. T. Akista (1720 meter) eigenaar J. Vrijlandt K.M. tiid 1 min. 34Vs sec. Tweede heat en beslissing: 1. T Akista K.M. tijd 1 min. 34 2/5 sec.: 2. Yankeesctot (1740 meter) eigenaar M. J Kout, K.M. tijd 1 min. 33 2/5 sec. HET INTERNATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE TE PARIJS. Ritmeester Grovestins tweede. Op den tweeden dag van het internatio naal concours hipplque te Parijs boekte de Nederiandsche equipe een fraai succes. Er stond een jachtspringen op het pro gramma. waarbij iedere ruiter, direct ach ter elkaar met twee paarden over het parcours moest gaan. Fouten en tijden van beide parcoursen werden tezamen geteld. Op het parcours waren 14 hindernissen opgesteld met een maximale hoogte van 1.40 meter. De hindernissen echter waren zeer dicht opgesteld, zoodat tallooze fou ten door de deelnemers werden gemaakt- Er was slechts een deelnemer, die belde malen het parcours zonder fouten aflegde en dat was de Fransche luitenant de Bar- tillat, die met „Francais" en „Welcome" in den uitstekenden tijd van 2 minuten 40 sec. den eersten prijs, den z.g. Champ Savinprijs won. Onze landgenoot, ritmeester Sirtema van Grovestins, reed met „Isard" en .JErnica" uitstekend. „Isard" maakte 7 fouten, „Er- nica" geen enkele, zoodat onze landgenoot met totaal 7 fouten de tweede plaats be zette Daarop volgden verscheidene deel nemers met acht fouten, en daarbij be sliste de snelste tijd. Rest nog te vermelden, dat luitenant van Schaick met .Santa Bell" en .Lismore" op de negende plaats beslag legde. WANDELSPORT. VEREENIGING D.E.S. De wandelsportvereeniglng D.E.S. heeft met 17 leden met succes deelgenomen aan den 35 K.M.-afstandsmarsch. uitgeschre ven door de N.J.V. afd. Den Haag. Na afloop mocht dc leider een fraai uit gevoerde plaquette als groepsprijs en de leden het N.J.V.-kruisje in ontvangst nemen. BILJARTEN. PERS. KAMPIOENSCHAP 4e KL. L.B.B. Gisteravond zijn de wedstrijden voor bovengenoemd kampioenschap voortgezet en hebben Waller en Offenberg de leiding genomen door hun twee partijen te win nen. Boom bezet de derde plaats, terwijl v. Rijzen, Hendriks en Wassink de onderste plaatsen bezetten. Er is dien tweeden avond vrij hoog gespeeld, vooral Offenberg en Boom hadden er zin in. De volledige uitslagen luidden: M. Hendriks A. H. Waller A. Offenberg J. Wassink A. H. Waller I. v. Rijzen A. Offenberg M. Hendriks J. Wasstok B. Boom Het wedstrijd-programma voor Dinsdag avond luidt: 7.30: I. v. RijzenA. Offenberg; 8.15: J. WasstokM. Hendriks: 9.00: I. van Rij zenB. Boom; 9.45: A. H. WallerJ. Was sink; 10.30: B. BoomA. Offenberg. 76 37 9 2.05 100 37 10 2.70 100 22 22 4.54 39 22 13 1.77 100 40 14 2.50 83 40 14 2.07 100 42 12 2.38 75 42 10 1.78 76 30 10 2.53 100 30 12 3.33 SCHAKEN. DE NIEUWE INDEELING. Nu de promotie-degradatiewedstrijden zijn afgeloopen, volgt hieruit, dat de in deeling voor het nieuwe seizoen de vol gende ongeveer zal zijn. le klasse: Bodegraven I, Philidor I, L.S. G II. Leiderdorp I, Studentenfed. I. R.K. Soh.cl. 2 Kon. I en Katwijk a. Zee I. 2e klasse A: Voorschoten I, Boskoop 1, Alphen I, Oegstgeest I, M. D. I (Roelof- arendsveen), Hazerswoude I en Caïssa I. 2e klasse B: Leiderdorp II (D. Noteboom) I, (Noordwijk), L. Arb. I, Taveno I, Phili dor II. Lisse I en Bodegraven n. 3e klasse A. Caïssa H, L. Arb. n, Zwam- merdam -. Katw. n. D. Noteboom II, Gym nasium I, Taveno II. 3e klasse B: Studentenfed. n, V.T.L. I. Gymn. n, Oegstgeest H, L. Arb. Hl, Al phen n, Hazerswoude II. 4e klasse: RH. Sch.cl. 2 Kon. H. Phil. III. Taveno 111, Lisse 11, Katw. IH. Doordat enkele clubs voornemens zijn zich bij den Bond aan te sluiten, zal daar door in de onderste groepen nog -wel eeni- ge wijziging moeten asargebraoht worden. L. S. C. ,,CAÏSSA." Als kennismaking speelde een combina tie van „Caïssa" een vriendschappelijken wedstrijd tegen 13 leden van de onlangs opgerichte schaakclub „N.Z.H.", welke zeer goed partij gaf. De uitslag werd de vol gende: „Caïssa" „N.Z.H." H. E. Christlaanse-F. Tuininga 10 L. A. den Ouden-J. v. Loef '/i F. v. Mastrigt-H. Starrenburg 10 Ir. D. J. Houthoff-L. Goudrlaan 01 A J. A. Hooft van Huysduynen— J. Kwestroo 10 A. J. van Driesten-W. Prins 10 A. H. Huussen-J. v. Niehoff 10 F. Beimers-G. v. Houten 01 G. Kuipers-A. Berger 10 D. Planje-W. Lut 0—1 F J. de Jong-H. v. d. Westen 10 C. Colpa-S. v. Wezel 01 J. Laterveer-J. den Hoed 0—1 Totaal71/:5'/! LISSER SCHAAKCLUB—A.S.C. (ALPHEN). De uitslag van een vriendschappelijken wedstrijd gespeeld tusschen 17 leden der Lisser Schaakclub en A.S.C. te Alphen werd door A.S.C. gewonnen met 14*/- 2'/i pnt. DAMMEN. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN KATWIJK EN OMSTREKEN. Deze week werd de laatste ronde ge speeld van de demi-finale om het kam pioenschap van Katwijk en omstreken. De uitslag was: le klasse, groep A: A. Vletter-J. Laven 20; R. Haasnoot-W. Böttoher 02; J. C. v. Rijn-J. Freke uitgest.; A. Sohouten-C. v. Rossum 02. le klasse, groep B: C. v. Delft-L. de Haan 0—2; T. v. Beelen-G. J. de Vink 11; C. Korpelshoek en F. A. Verkuil vrij. 2e klasse uitgespeeld. 3e klasse, groep A, uitgespeeld. 3e klasse, groep B: M. Vreeburg-G. Peet 02; S. v. d. Velden-A. v. Beelen 11; J. Langeveld-F. Meijer 20; W. v. Rijn-M. v. d. Gugten 0—2. 3e klasse, groep C: H. Verkuil-J. Houwer 11; F. Spierenburg-C. P. Schoneveld 20; D. Hartkamp-C. J. de Jong 20; M. v. Steijn-J. v. d. Meij 02. Uitgestelde partij vorige ronde: M. v. d. Gugten-J. Langeveld 1—1. NED, R.-K. DAMBOND. Clubkampioenschap van Nederland. Morgen te 2 uur wordt in het gebouw van den R.-K. Volksbond aan de Steen- schuur de returnwedstrijd gespeeld tus schen Gezellig Samenzijn te Lelden en de R.-K. Utr. Damvereeniging. Gez. Samenz. staat voor een zware om niet te zeggen hopelooze taak, daar zij de zen wedstrijd met 15—5 moet winnen om den titel te behalen, daar zooals men weet de uitwedstrijd met 146 werd verloren. De wedstrijd is voor ieder gratis toegan kelijk, voorzoover de plaatsruimte zulks toelaat en de gebruikelijke stilte in acht wordt genomen. G. S„ dat waarsohijnlijk volledig is, komt met het volgende 10-tal uit: G. Geerltogs, A. G. de Jeu, A. Jansen, J. J. Bekker, G. Jansen, J. v. Leeuwen, P. Geeritags, A. v. d. Reyden, C. Klein en H, Stipdonk. DE LUCHTRACE NEW YORK—PARIJS. De Aeroclub France deelt mede: De National Aeronautic Association heeft kort geleden de Aeroclub France er van in kennis gesteld, dat de meteorologische bescherming op het noorden van den Atlantische Oceaan nog niet voldoende was en dat de ontworpen race van Augustus as. moest worden uitgesteld. De Aeroclub France heeft deze mededeeltag onmiddel- lilk ter kennis gebracht van het ministerie van luchtvaart en er daarbii op gewezen, dat niets in het reglement der raoe toe staat den datum te wijzigen. De minister van luchtvaart erkende, dat het onmogeliik was te voldoen aan de door de N.A.A. uit gesproken wenschen en verzocht bijgevolg den voorzitter van de Aeroclub de N.A.A. mede te deelen, dat de race volgens het geDubliceerde reglement geschieden zou. tenzii de Amerikaansche autoriteiten hun standpunt zouden handhaven, in welk ge val een wijziging van het traject nood zakelijk zou worden. DE POSTVLUCHTEN. Hedenochtend om 5.55 uur is de „Edel- valk" met drie passagiers, resp. voor Aydda Singapore en Bangkok, van Schiphol naar Indië vertrokken. Voor de tusschen-tfa- jecten hebben twee passagiers plaats be sproken, n.l. een Alexandrië-Bangkok en een passagier Medan-Batavia. De „Edelvalk" heeft 98 K.G. vracht, 292 K.G. briefpost en 18 K.G. pakketpost mee genomen. EEN ZWARE SLAG VOOR ONZE DRUIVENTEELT. Zweden zal hoog invoerrecht gaan heffen Uit Stockholm komen berichten, die er thans geen twijfel aan laten, of Zweden zal voor het komend seizoen een zoo ho» invoerrecht op Nederiandsche druiven gaai heffen, dat de export naar dat land voor I een goed deel gefnuikt zal zijn. Het Cen. traal Bureau voor de Veilingen in Neder" land bevestigde ons, dat er van een zwaren slag voor onze druivenkweekers mag wor den gesproken. Van den totalen export van 9'/i miliioen Kg. in 1936 nam immers Zwe. den er bijna 2'/i miliioen voor zijn relte- tong. Het handelsverdrag tusschen Zweden en Spanje, dat in 1935 werd afgesloten hield o.m. opheffing in van het invoer recht op druiven, dat tot dien datum 35 kronen per 100 Kg. bedragen had. De West- landsche druivenexport profiteerde in niet geringe mate van deze opheffing; de export naar Zweden behoedde de druiventeelt 1936 voor een catastrophe. De Zweedsche kweekers hebben echter bij hun regeering sterken aandrang uitge oefend, daar het Nederiandsche product°de prijzen voor de Zweedsche tuinders veel te laag hield. Aan dezen aandrang is thaip uiteindelijk gehoor gegeven, en, hoewel deze maatregel reeds geruimen tijd dreigóe zonder nochtans definitief te zijn, kan thans worden gemeld, dat aanneming van desbetreffende voorstel door het Zweed sche parlement verzekerd is. In tuinböuwkringn heeft men nog de hoop gekoesterd, dat de reis van de mi nisters Gelissen en Deckers naar Scandi- navië het dreigend gevaar eenigermate had kunnen bezweren, maar deze hoop is ijdel gebleken. De handelsbalans met Zwe den is n.l. nog steeds sterk in het voordeel van Nederlaind. terwijl de Zweden weinig geneigd zijn tot tegemoetkoming zoolang n.l. bepaalde conttogenteertogen, in het bijzonder die van lucifers, van kracht zijn Dat het invoerrecht van 35 kr. 1600)' per K.G. inderdaad schrikbarend hoog ts moge blijken uit het feit. dat in het hoog seizoen de Nederiandsche druiven aan de veilingen nauwelijks 16 ct. per K.G. op brengen, zoodat het invoerrecht even hoog is, als de marktprijs. Men verwacht een stelligen terugval naar den export van vóór 1935, die slechts een 400.000 Kg. bedroeg Voor de anderhalf miliioen Kg. druiven' die Zweden thans vrij zeker niet zal af nemen, heeft ons land geen enkel afzet gebied, zoodat men in het Westland de ko mende druiventeelt met zorg tegemoet ziet, ZESHONDERDSTE BOEFJE. Maandag a.s. geeft het Ver. Rotterd. Hofstad-Tooneel, dir. Cor v. d. Lugt Melsert, in den Schouwburg alhier de zeshonderdste voorstelling van het bekende en vermaarde stuk „Boefje", waarin Annlle v. d. Lugt Melsert-v. Ees dan ook voor de zeshon derdste maal de rol van Jan Grovers zal spelen. De zoon van den beeldhouwer: Vader!Duurt 't nog lang voor ik mijn hobbelpaard kan terugkrijgen? vni. De troef-honneurs bij den partner Zooals wij gezien hebben komen bij het bepalen van de slagensterkte in de troef kleur van den partner, ook de troef-hon neurs in aanmerking van wege de kans. welke zij scheppen dat in de hand van den openingsbieder méér lengteslagen worden gemaakt dan waarop deze bij zijn oor spronkelijke taxatie had gerekend. Troef Aas is uit den aard der zaak als 1 H.T. te beschouwen. Het bezit van Aas-x-x in troef is dus door den partner aan te nemen als 1 Slag voor het Aas, normale troefsteun en geen lengteslagen. Aas-x-x-x brengt '/j lengteslag mede. De Heer in de troefkleur, to het bezit van den partner van den openingsbieder, wordt gepromoveerd van 'I; tot 1 volle H.T. Dit houdt verband met de mogelijkheid en de waarschijnlijkheid dat deze Heer gebroken honneur-combinaties in de hand van den openingsbieder, zooals Aas-Vrouw (waar voor l'/i slag) of Vrouw-Boer (waarvoor slag werd aangenomen), tot 3, resp. 2 speel- slagen promoveert. Een troefbezit van Heer-x-x-x-x- moet dus worden aangeno men als 1 H.T. plus 1 lengteslag, dat is 2 speelslagen. Om dezelfde reden wordt de Vrouw van troef van een plus-wnarde verhoogt tot H.T.. indien zn zich in dc hand van den parkier bevint. rTs mag in een enkel geval. n.l. 'ï.~r -n vcor het verhoo- gen van een fcrd ?n den partner ongeveer '/s slag te kort komt, de waarde van een Vrouw bij uitzondering op 1 volle trek wor den aangenomen omdat het openhouden van het bieden, indien maar eenigszins mogelijk, steeds te verkiezen ls boven een „pas". Taxatie van het aantal aftroefslagen. Als derde functie van de troeven ta de hand van den partner hebben wij genoemd de aftroefslagen, die in speciale gevallen het meest karakteristieke beeld aan de hand van den partner geven. Een spel als: Soh 3 Ha Boer-5-4-3-2- Ru Boer-7-6-5-4- KI 10-2- is vrijwel geheel waardeloos als steun van een openingsbod van den partner van 1 Schoppen. Als steun van een openingsbod van 1 Harten of 1 Ruiten, heeft het een vrij belangrijke waarde gekregen. Aftroefslagen worden gemaakt met de anders overbodige troeven in de hand van den partner, waarmede verliezende slagen, welke in de hand van den openingsbieder aanwezig zijn. in kleuren, waarin de partner renonce heeft, kunnen worden afgetroefd. Hoewel een aftroefslag dus gemaakt wordt met een troef, die in den Blinde als over bodig aanwezig is, is het maken hiervan alleen mogelijk indien een bepaald korte kleur, zooals een singleton of een renonce in de Blinde, aanwezig is. De mogelijkheid van het maken van aftroefslagen wordt dus niet alleen beheerscht door de aanwe zigheid van troeven, doch bovendien, en wel in de eerste plaats, door het bezit van korte kleuren. Het aantal van die aftroefslagen is eoh- ter in de eerste plaats afhankelijk van het oorspronkelijke aantal troeven In de hand van den partner. Bijv.: Harten is troef en de Blinde bezit oorspronkelijk o.a.: Harten 8-3- Kl 7 (singleton) Vóór dat de speler de Klaveren 7 uit den Blinde weg kan spelen om te probeeren een van zijn verliezende Klaveren af te troeven, zullen de tegenspelers uit den aard der zaak, indien zij aan slag zijn, één- of tweemaal troefspelen om hem dit aftroeven te verhinderen. Bovendien brengt deze spel methode mede dat de speler, indien hij dit wil probeeren, het spelen van troef, om de troeven er bij de tegenpartij uit te halen, moet uitstellen. Heeft echter de Blinde in ditzelfde geval eveneens een singleton Klaveren doch van troef de 8-7-6-4- of de 8-7-6-4-2-, dan zal het voor de tegenspelers onmogelijk zijn deze troeven weg te spelen en te verhinde ren dat de speler een gedeelte van deze troeven, die overblijven nadat de troefkleur geheel is vrijgespeeld, en die dus feitelijk overbodig zijn geworden, gebruikt om ver liezende slagen in Klaveren af te troeven. Deze 4 of 5 troeven in de hand van den partner vervullen dus een drievoudige functie t. w.: le Vergemakkelijken zij door hun aantal het vrijspelen van de troefkleur 2e Door hun aantal ontwikkelen zij veelal lengteslagen in de hand van den openingsbieder, waarop deze niet had gerekend; 3e Kunnen de resteerende troeven, die overblijven nadat de troeven van de tegenstanders zijn weggespeeld, gebruikt worden om verliezende kaarten in de kleuren waarin de partner renonce heeft, af te troeven. Deze renonce kan oorspronkelijk aan den partner gege ven zijn, dan wel ontstaan zijn doordat een doubleton of singleton, door 2 of maal spelen tot renonce gemaakt is. Het is dus noodig een formule op te stel len waarmede de partner, het openingsbod gehoord hebbende, een slagenwaarde kan toekennen aan de renonce, singleton of doubleton in zijn hand, in verband met het aantal troeven .hetwelk hij bezit. Kan hij die slagenwaarde bepalen dan heeft hij die dus slechts op te tellen bij zijn H.T.'s en eventueele lengteslagen om de totale sla genwaarde van zijn spel, als steun in de ope- ningskleur, te bepalen. Deelt hij dan door zijn steunbod dit aantal speelslagen aan zijn partner mede, dan kan deze, door dit aantal op te tellen bij de speelslagen waar op deze zijn eigen spel heeft getaxeerd, de totale speelslagenwaarde van de combinatie van 26 kaarten, nauwkeurig bepalen. Deze formule luidt als volgt: Aantal troeven in geval van: Aant. troeven aanw. doublet, singl. ren. 3 'I, 12 4 of meer 1 2 3 waarbij in aanmerking moet worden geno men dat slechts 1 kleur en wel de kortste, in rekening mag worden gebracht. Bij even tueel voorkomen van 2 korte kleuren bijv. 2 singletons, mag er slechts 1 in rekening worden gebracht. Weliswaar bestaat de mogelijkheid dat in beide kleuren slagen worden afgetroefd, bijv. wanneer de ope ningsbieder in één dier kleuren geen ver liezende slagen meer over heeft, doc'h het totaal aantal verandert hierdoor als regel niet. Men ziet tevens uit deze tabel dat geen meerdere aftroefslagen dan 3 worden be rekend, ook al zijn meer troeven aanwezig. Wij nemen hierbij aan dat het onwaar schijnlijk ls dat de openingsbieder meer dan 3 verliezende slagen in één kleur heeft. Tevens zijn wij van het principe uitge gaan dat eerst bij een troefbezit van 3 kaarten met aftroefslagen rekening mag worden gehouden. Dit houdt verband met het feit dat in de meeste gevallen slechts over steunen in de geboden kleur gedacht mag worden bij een troefbezit van 3 kaar ten of meer. Zou echter de openingsbieder zijn kleur één of meermalen herboden heb ben, zoodat ook met een kleiner troefbezit steunen eventueel in aanmerking zou ko men, dan zou zelfs aan 2 troeven en een renonce een waarde kunnen worden toe gekend. Dit geval is echter zéér theoretisch, aangezien bij een bezit van 2 troeven plus een renonce, 11 kaarten in de 2 andere kleuren aanwezig zouden zijn en vermoede lijk de kans groot is dat het eindbod in een andere kleur gezocht zou worden. Zooals reeds vroeger is gezegd, zullen af troefslagen alleen in de hand van den partner van waarde zijn, met uitzondering van 2 gevallen n.l. ten eerste in het geval dat zoowel in de hand van den openings bieder als In die van den partner een re nonce of korte kleur aanwezig is, zoodat eventueel alle troeven over en weer afzon derlijk gemaakt kunnen worden (de z.g. cross-ruff) en in het geval dat de openingsbieder een korte kleur in zijn spel heeft die hij met zijn troeven kan aftroe ven omdat in den blinde gelijkwaardige troeven aanwezig zijn om de troeven bij de tegenpartij eruit te halen. Stel dat de ope- nlngsbieder bijv. heeft van troef: Aas-Heer- Vroiiw-Boer en een renonce, terwijl de partner van troef heeft: 10-9-8-4. dan kun nen de Aas, Heer enz. gerust voor aftroe ven worden gebezigd, aangezien de 10-9-8-4 gelijkwaardig zijn voor het uithalen van de resteerende troeven bij de tegenpartij. Als eenige voorbeelden van het berekenen van het totaal aantal speelslagen in de ge boden kleur in de hand van den partner van den openingsbieder geef ik hier de volgende spellen. Openingsbieder heeft een bod in Schop pen gedaan en de partner heeft: Speelslagen Sch 8-5-4- 0 Ha Aas-6-3- 1 Ru Boer-10-9- 0 KI Aas-5-4-3- totaal 2'/> Sch Vrouw-8-5-4- Ha Aas-8-4 -3- Ru 8 KI Aas-Boer-9-4- Sch 10-9-8-6-2- Ha Aas-10-8-4-2- Ru 9 KI 4-3- 1 1 2 l'/« totaal 1 1 2 2 0 totaal 5 Sch 10-9-8-6-2- Ha 3oer-10-8-4-2- Ru KI 4-3-2- 1 1 3 0 totaal 5 A. J. VERSTEEG. 2-6

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 20