Financieel-Economisch weekoverzicht Is levenskunst te leer en? LEIDSCH DAGBLAD - Vijfde Blad Zaterdag 8 Mei 1937 De huizen-bezitters profiteerden slechts weinig van devaluatie en opleving Thijs IJs en de slimme dieven a Het is nu reeds ruim zeven maanden dat Nederland in het teeken der devaluatie- conjunctuur staat. Vele bedrijfstakken heb ben van de devaluatie geprofiteerd, spe ciaal de textielindustrie, de papierindustrie, de scheepsbouw, Philips etc.. waarbij men natuurlijk met uit het oog dient te verlie zen, dat de algemeene hausse hier een hartig woordje heeft meegesproken. Deva luatie en hausse-conjunctuur hebben even eens een gunstigen invloed op de prijzen van aandeelen en producten uitgeoefend. Er is echter een zeer belangrijk deel van ons volksvermogen, wellicht het be langrijkste gedeelte, waar de devalua tie- en hausse-invloed zich niet zoo duidelijk heeft afgeteekend. We doelen hier op het huizen- en landbezit. Ongetwijfeld is men in de kringen der onroerende goederenbezitters niet meer zoo wanhopig gestemd, als dit in den zomer van 1936 nog het geval was. Aangezien echter een geregelde vergelijking van de waarde van huizen en landerijen zooals bij effecten en producten niet mogelijk is, is het heel moeilijk een juisten indruk te verkrijgen. De zeer sterke stijging van d'e pandbrief- koersen wijst er echter wel op, dat in vak kringen het huizenbezit veel hooger ge waardeerd wordt dan vóór 26 Sept. j.l. het geval was. Dit neemt echter niet weg, dat op huizengebied de prijsontwikkeling niet zoo eenzijdig naar boven gericht is als dit bij andere bedrijfstakken valt waar te nemen. In de eerste plaats dient men te con- stateeren dat de huurdaling tot nu toe slechts zielden voor een huurstijging heeft plaats gemaakt wel kan men het ver schijnsel constateeren, dat huiseigenaren die de huur van bepaalde perceelen sterk verlaagd hebben, er thans bij afloop der huurcontracten, weinig voor voelen om op dezelfde basis weder contracten voor eenige jaren aan te gaan. Ons zijn verschillende gevallen bekend, waar de huiseigenaar niet langer dan voor één jaar de huur wilde verlengen. Wel zeer merkwaardig is echter, dat de huurdaling in verschillende steden, verderen voortgang gemaakt heeft, on danks de ingetreden devaluatie. Zoo op het oog lijJct dit misschien heel weinig, maar wij beschikken op dit gebied sinds eenigen tijd over nauwkeurig cijfermateriaal, dat op deskundige wijze door het Centraal Bureau voor de Statistiek bewerkt is. Men heeft onlangs een onderzoek inge steld naar de huurbeweging in het tijdvak van 1 Sept 1936 tot 2 Januari 1937. Alvo rens hier enkele der resultaten mede te deelen, willen we met een enkel woord de methode van onderzoek bespreken. Hoe het onderzoek werd ingesteld. In verband met het zeer groote aantal door particulieren verhuurde woningen in de betrokken gemeenten, bleek het zeer be zwaarlijk de huurprijzen van al deze wo ningen in het onderzoek op te nemen. Men moest derhalve tot het verkrijgen der be- noodigde gegevens de representatieve methode volgen, waarbij in elk der huur- klassen in de betreffende gemeenten het aantal woningen, waarvan de huurprijzen in het vervolg worden nagegaan i hierna kortheidshalve te noemen de representa tieve woningen I zoo ruim is genomen en de keuze dezer woningen dermate objectief heeft plaats gehad, dat het aannemelijk is, dat het huurverloop der gekozen woningen een getrouw beeld van het. huurverloop van alle woningen In de betrokken huurklassen geeft. Als representatieve woningen werden niet gekozen woningen waarin twee of meer gezinnen samen woonden en woningen welke niet voldeden aan redelijke eischen van bewoonbaarheid. De gemeente- en overheidswoningen waarover het betrekke lijk gemakkelijk is inlichtingen te verkrij gen. werden alle in het onderzoek be trokken. Het resultaat. Wanneer men de huur per 1 September 1936 100 stelt, dan blijkt dat op 2 Januari 1937 het algemeen indexcijfer per gemeen te met een vol procent gedaald is tot 99 °/o. De sterkste huurdaling bij de gemeenten boven 50.000 Inwoners vindt men ln Rot terdam en Maastricht met l'/s de ge ringste huurdaling in Groningen met 0.1 Wij hebben hier juist deze ,.up to date" officieele gegevens aangehaald, omdat er bijna geen gebied is waarop zoovele oncon troleerbare verhalen de ronde doen, als op het terrein der huren. Men dient, wanneer men over huren en huizenprijzen spreekt, wel degelijk tussehen de verschillende types woon- en zakenhuizen onderscheid te maken. Het is zeer moeilijk zich een beeld te vormen van het verloop der huren der betere woningen. Men kan zich op het standpunt stellen, dat de bezitters van aandeelen en dgl. in sterke mate van de hausse geprofiteerd hebben en dat er dus van deze zijde waarschijnlijk meer vraag naar betere woningen is. Men dient hierbij echter niet uit het oog te verliezen dat de groote categorie menschen die een belang rijk deel hunner inkomsten uit obligatie- bezit trekken, door de conversies hun in komen met een 10 tot 25 zien vermin deren, zoodat van deze zijde wel verhuizin gen naar goedkoopere woningen zal plaats vinden. Bovendien toont de levensstan daard de tendenz duurder te zullen worden. Op het oogenblik zijn de kosten van levens onderhoud nog niet sterk gestegen, maar men behoeft er niet aan te twijfelen of het leven wordt duurder en door de stijging van het wereldprijsniveau en door de stij ging van de hier te lande ingevoerde arti kelen, uit hoofde van de waardeverminde ring van den gulden. De winkelhuizen. Voor de winkelhuizen kan men al even min van een bepaalde tendenz spreken. Het beste kunnen we hier de praktijk aan het woord laten. Als voorbeeld willen we de hoofdstad van ons land nemen. Wanneer men enkele maanden geleden van de Dam via Kalverstraat, Heilige Weg en Leidschestraat naar het Leidsche Plein wandelde, zag men een aantal groote en ook verschillende kleine panden leeg staan. Wanneer men meer nauwkeurig keek, dan zag men verschillende andere winkelhui zen die weliswaar verhuurd waren, maar waarin „vliegende winkels" ondergebracht waren. Deze panden zijn meestal op korten termijn, tegen zeer lage prijzen verhuurd, omdat de eigenaars de meening toegedaan zijn, dat ..een half el nog beter is dan een leege dop". Men kan hieruit dus nog niet een groote opleving constateeren; herhaaldelijk blijkt dat men het maar eens probeert. Groote panden zijn op het oogenblik nog zeer incourant en men behoeft de positie van de eigenaars dezer panden niet te benijden, waar naast enorme huurderving, de hypo theekrente en erfpacht gewoon doorgaat. Kleinere winkelhuizen zijn couranter; het beeld zal natuurlijk niet in alle steden hetzelfde zijn. In plaatsen die in sterke mate van de opleving proflteeren. zal ver moedelijk wel iets meer vraag naar zaken- huizen zijn waar te nemen. Zoo gezien zou dus de huizenbezitter niet al te veel van de devaluatie heb ben geprofiteerd. Hiertegenover staat dat, zooals ook van de daling van de huizenprijzen en van de huurdaling in het begin der crisis weinig te bemerken viel, de stijging eveneens in een ver traagd tempo plaats vindt. Aan de groote huurdaling is in elk geval thans paal en perk gesteld, terwijl de con currentie van den nieuwbouw straks in vele gevallen niet te vreezen is. daar de prijzen der materialen, speciaal hout en staal, enorm gestegen zijn. Men ziet door deze en andere oorzaken een teruggang in den woningbouw in ons land. Vanaf 1921 kwamen gemiddeld 40.000 woningen ln ons land gereed, in 1934 steeg dit aantal tot 50.000. Sindsdien gaat het naar beneden. In 1936 daalde het getal nieuwe woningen tot 27.000. Het aantal woningen waarvan met de uitvoering een aanvang is gemaakt, doet verwachten dat over 1937 het bovengenoem de aantal niet bereikt zal worden. In 1934, 1935. 1936 werd resp. met 47.000 38.000 en 28.000 woningen een aanvang gemaakt. De bouwbedrijvigheld in de drie groote steden geeft het volgende beeld; 1934 Amsterdam (zonder randgemeenten! 5.789, Rotterdam (met randgemeenten) 4.786. Den Haag (met randgemeenten) 4.554; 1935: Amsterdam 1.735; Rotterdam 2.145; Den Haag 2.322; 1936; Amsterdam 1.615; Rotterdam 1.642; Den Haag 1.238. VOOR ZONDAG 9 MEI. Hilversum I, 1875 M 8.30: NCRV 9.30: KRO 5.05: NCRV 7.45—11.00: KRO 8.30: Morgenwijding - 9.30 Gram.- platen 10.00: Hoogmis 11.45: Gramo foonmuziek 12.20: KRO-Wereldpro- gramma voor 'Azië lG 12.40: R.K. Harmo niekapel „St. Cecilia" 1.00: Er zijn groote dingen op til, causerie 1.15: Vervolg concert 1.35: Gramofoonmuziek 2.00: Godsd. onderricht voor ouderen 2.30: Amsterdamsoh a capella koor „Bel Canto" en Gramofoonmuziek 3.40: Gramofoon muziek 4.00. Causerie „Over reispro gramma's" 4.15: Zlekenlof 4.55: Sport nieuws 5.05: Ned. Hervormde Kerk dienst. Hierna: Gewijde muziek (Gr.pl.) 7.45: Sportnieuws 7.50: Hofstad's Koor knapen 8.10: Berichten ANP Mededee- lingen 8.20: Causerie „De week van ge bed en offer voor de koloniale missles" In den loop der eeuwen heeft de vernuf tige mensch heel wat manieren gevonden om voor zich en zijn gezin het dagelljksch brood en liefst nog iets meer te ver dienen; ontelbaar zijn dan ook in onze ingewikkelde maatschappij het aantal be roepen geworden. Terwijl de primitieve mensch van alle markten thuis moest zijn: z'n eigen voedsel plukte, of Jaagde of vischte, en het bereidde, z'n huis en klee- dang, voor zoover aanwezig, zelf maakte, ls dit voor ons 20e-eeuwers eenvoudig onmo gelijk. We hebben ons „gespecialiseerd" in alles; er zijn menschen, die niets anders doen dan brood bakken, andere besturen sche pen, maar 'n turfschipper zou weer geen kans zien de Queen Mary" heelhuids ln New-York te krijgen: specialisatie in de specialisatie! Er zijn vrouwen, die japon nen maken voor andere vrouwen, maar ■wier handen verkeerd zouden staan, als ze voor de taak gesteld werden binnen 2 uur voor vijf personen 'n behoorlijk maal op tafel te brengen. De uitzonderingen natuur lijk daargelaten en vooral wij vrouwen zijn gewoonlijk in zeer veel richtingen ge oriënteerd. als 't gaat om de dingen des dagelljksch en levens: in 't gegeven voor beeld zou b.v. 'n absolute analphabete op 'i gebied der edele kookkunst eenvoudig 'n kok opbellen, want ook de huls-vrouwe lijke werkzaamheden deelen in de alge- ipeene specialisatie. En als nu in de toe komst iedere mensch dien arbeid ter hand kan nemen, waarvoor (hij den meesten aanleg en voorkeur heeft wat het ideaal is van aile bureaux voor beroepskeuze wel. dan sjaat ons de volmaakte heilstaat te wach ten. Tenzijja ik vergat iets: we hebben buiten onze zakelijke of maatschappelijke bezigheden ook nog zoo iets als 'n ..privé- bestaan". Ondanks al 't gespeciaiiseer is dat prlvé-leven iets dat we allen gemeen hebben, 'n soort grootste gemeene deeler van de mensohheid, onverschillig of we in ons onderhoud voorzien door het verkoo- pen van taartjes, of het berekenen van sterrenbanen. Dat „mensch zijn" is een be roep. zoo goed als elk ander en nog wel een, dat we allen naast onze maatschappe lijke taak hebben te vervullen. Wie dit „be roep" in de perfectie vervult, verdient 'n eere-saluut: hij is niet alleen 'n goed vak man, maar ook 'n kunstenaar, 'n levens kunstenaar. Maar onze gecompliceerde samenleving stelt hooge eischen op dit gebied. Ik stel tpe zoo voor, dat tn den oertijd de mensch Veel gemakkelijker kon leven; problemen ontrafelen en zielkundige kwesties uitzoe ken, en dan toch nog je gemoedsrust bewaren behooren tot de twijfelachtige genoegens van onze meer verlichte tijden. Had de primitieve mensch z'n voedsel ge vangen. en gewoonlijk zal dat wel voor enkele dagen toereikend geweest zijn, om dat 'n hert of 'n wild zwijn wel Iets meer opleverde dan 'n pond karbonaden wie belette hem dan op 'n goddelijken voor jaarsdag als vandaag (of is 't weer winter als u dit leest? I op z'n rug ln 't gras te gaan liggen en tot 's avonds naar de wolken te turen, als hij daar zin ln had? Eerlijk ge zegd, van die onvermoeibare en stoere werklust van onze Germaansche of andere voorouders geloof ik ndet zoo heel veel: 't waren toch ook maar menschen. Ik hoop niet, dat ik u in uw voorouderstrots kwets en. wie weet was mijn stamvader wel geen Germaan en geloof ik daarom niet aan die aangeboren ijver. Maar. onze he- dendaagsche samenleving eischt ze, aange boren of niet! Stel Je voor, dat u aan uw chef mesdeelt vandaag maar liever niet te komen, omdat u van plan bent den heelen dag op 't water te dobberen, of omdat u 'n boek hebt, dat u dolgraag zoo gauw mogelijk uitleest. Als iedereen dat eens deed! Foei. zoo'n eigenmachtig ingrijpen in het ordelijk meohanlsme, dat „maat schappij" heet! Dat doen alleen kunste naars Ja, dat ingewikkelde maatschappelijke raderwerk, daar zitten we nu mee opge scheept; eigenlijk klinkt dat „opgescheept" wel 'n beetje onvriendelijk, want de goden Orde en Regelmaat, bij de gratie waarvan we tegenwoordig leven, hebben toch ook veel goeds gebracht. Alleen, al die gecom pliceerdheden en de tegenstrijdigheden in en om ons maken het ons wel moeilijk met de levenskunst op goeden voet te komen. Terwijl voor elk vak tegenwoordig geper- fectaonneerde opleidingen bestaan, wordt het meest verspreide „beroep" dat van 'n evenwichtig, gelukkig mensch pos ln t gebruik geleerd, door schade en schande, en vaak leeren we 't nooit. Toch is 'n zekere mate van levenskunst misschien wel be langrijker dan wat ook; dat dit niet uit sluitend de bescheiden meening van „meine Wenigkeit" is, bewijzen de vele, vele boeleen met wijze lessen, philosoflsche stelsels enz., die ruim twintig eeuwen lang al hebben getracht ons te leeren, hoe we de beste levenskunstenaars kunnen worden. En hoe uiteenloopend die stelsels ook mogen zijn. op één punt stemmen ze vrijwel overeen: 'n gaaf mensch word Je nooit door uiterlijke dingen, al worden voor spoed, bezit, gezondheid ook vaak verward met geluk, maar ons innerlijk evenwicht daar gaat het om. Als we zoo eens rondkij ken in tram of trein, of overal waar veel menschen bijeen zijn, die niet om der conventie wille beminnelijk moeten schij nen, dan komt het me voor, dat de wereld toch niet verloopt van evenwichtige, dus gelukkige menschen. Zooveel te meer goed doet het, als we van die zonnige blijmoe dige naturen ontmoeten, die wel het ge- helm van de levenskunst schijnen ontdekt te hebben. Zij brengen in toepassing, wat de oude Grieksche wijsgeeren de mensch- heid al trachtten bij te tirengen: „Laat u niet overheerschen door de dingen, die niet in uw macht staan; zie rustig toe, wat er voorvalt, wensch niet, dat het anders gaat dan het gaat, en ge zult uw innerlijke kalmte bewaren". Daarom zal de zwaartillende ook nooit 'n goed levenskunstenaar zijn; hij zet alles op één kaart, mislukt dat, dan schermt hij met groote woorden als „noodlot" en „on recht", en tijden erna worden alle tegen slagen nog als 'n vermoeiende bagage op sleeptouw meegenomen. Hij schept 'n sfeer van narigheid om zich heen, die de men schen afstoot, waardoor hij 'n nieuwe bron tot zelfbeklag steeds meer alleen komt te staan. De levenskunstenaar weet, dat het gaat om onze .houding" tegenover alle gebeurlijkheden in 't leven. Zijn op vatting is, dat elke dag toch zeker één goed of prettig moment brengt, waarvan we tenvolle moeten genieten; dat elk mensch z'n goede zijde heeft en dat het beste wapen tegen de minder plezierige dingen de gedachte ls; „Ook dit gaat voorbij". Zijn ze inderdaad voorbij, dan laat hij zie ook achter zich. ZIJ, die hun zorgen en zorgjes als meelij-opwekkende objecten koesteren, noemen dit 'n „licht zinnige" levenshouding, en vergeten, dat levensernst niet altijd behoeft te blijken uit strakke gezichten, waarop maar zelden 'n lachje verschijnt. Was het niet Nietzsche die zei: „Een van de ergste zonden, die de menschheld begaat, is dat ze te weinig levensvreugde kent; hoe beter we ons lee ren verheugen, hoe meer we verleeren onze medemenschen pijn te doen. Maar het ergst zijn de menschen met de kleine ge dachten: 'n verkeerde daad is vaak te ver kiezen boven 'n benepen gedachten- wereld." Ja, zoo in theorie lijkt de levenskunst ons vrij nauwkeurig gedicteerd. Maar de prac- tijk! Ik vrees nog ver van 't ideaal verwijderd te zijn daarvoor is 't trouwens 'n ideaal! Zou de spreuk die Eplctetus zijn leerlingen voorhield ook ons 20e-eeuwschen stervelin gen van nut kunnen zijn: „Onderzoek u zelf eens van alle kanten, schud u zelf eens goed dooreen, zoodat ge kunt herken nen, wie ge eigenlijk zijt"? CRITICA. 8.30: Vervolg koorconcert 8.45 Gramo foonmuziek 9.30: KRO-Kamer-orkest, en solist 10.10: Causerie „Het Huwelijk (V)" 10.30: Berichten ANP 10.40— 11.00: Epiloog. Hilversum II. 301 M 8.55: VARA 10.00: VPRO 12.00AVRO 5.00: VARA 8.0012.00: AVRO 8.55: Gramofoon muziek 9.00: Postdutvenberichten 9.05 Tulnbouwpraatje 9.30: Orgelspel 9.45 Van staat en Maatschappij, lezing - 10.00: Zondagsschool 10.30: Doopsgez. Kerk dienst 12.00: Orgelspel 12.10: Film- praatje 12.35: Het Omroeporkest 1.15: Uitzending vanwege de Oxford-Groep I.35: Orgel en vioool 2.00: Boekbespre king 2.30: Concertgebouw-orkest en so list 3.30: Declamatie 4.00: Koninkl. Vereeniglng „Zutphen's Mannenkoor" 4,20: AVRO-Dansorkest 4.45: Sport- reportage en -uitslagen ANP. Evtl. AVRO- Dansorkest 5.00: Gramofoonmuziek 6.00 Sportpraatje 6.15: Sportnieuws ANP 6.20: Litterair-muzikaal program ma 7.05: „Tussehen Zeven en Acht" 8.00: Berichten ANP. Mededeelingen 8.15: Aan alle Moeders 9.15: Radiojour naal 9.30: Het Omroeporkest en solisten 10.45: Gramofoonmuziek 11.00: Be richten ANP. Hierna tot 12.00 Kovacs La- jos' orkest en orgelspel. Droitwich, 1500 M. 1150: Callender's Senior orkest en solist 12.50: BBC-Va- rlété-orkest 1.20: Declamatie 1.50: Stedelijk orkest Bournemouth en solist 2.50: Het Weensche omroeporkest en solis ten 3.20: Religieuze causerie 3.40: Gramofoonmuziek 4.20: Religieuze cau serie 4.40: Cello en plano 5.20: Radlo- tooneel 5.50: Fred Hartley's sextet en solist 6.20: Het Richard Crean-orkest 7.15: Kerkdienst. 8.20: Liefdadigheids- omroep 8.25: Berichten 8.40: „Merrie England", zangspel 9.50: Epiloog. Radio Paris. 1648 M. 6.10; 7.20 en 10.20: Gramofoonmuziek 10.50: Orgel spel 11.40: Gramofoonmuziek 11.50: Het Porée-orkest en solist 2.30: Zie Hil versum II 3.00: Zang 3.20: Radiotoo- neel 4.20: Colonne-orkest 7.35: Zang 7.50: Radlotooneel 9.50: Gramofoon muziek 10.2011.20: Het Boulllon-dans- orkest. Keulen, 456 M. 5.20: Havenconcert 7.35: Westdultsche Kamerorkest 10.00 Gramofoonmuziek 11.20: Militair orkest 12.25: Omroeporkest 2.50: Gramo foonmuziek 3.20: Omroepkleinorkest, Schrammelensemble en solisten 7.30: Omroeporkest, -koor en solisten 10.05— II.20: Ad. Lutter's dansorkest. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 8.25: Gramofoonmuziek 11.50: Salonorkest 12.30: Omroeporkest 1.35: Clemor and his lucky stars en Accordeonmuzlek 3.35 Kleinorkest 4.20: Radlotooneel 4.40: Kamerorkest van Antwerpen 5.40: Gra mofoonmuziek 6.20: Pianovoordracht 7.20: Cabaret 8.05: Radlotooneel 8.20: Omroepdansorkest 9.30: Gramofoonmu ziek 10.3511.20: Omroepdansorkest 484 M.: 8.20: Gramofoonmuziek 9.20: Ed. Lolseau's orkest en gramofoonmuziek 10.45: Reportage 11.25: Omroeporkest 12.30: Salonorkest 12.501.35 en 1.50: Gramofoonmuziek 2.20: Kleinorkest 3.20: Radlotooneel 3.35: Mannenkwartet 4.20: Omroeporkest 6.35: Gramofoon muziek 7.20: Salon-orkest 7.50: Feest programma 8.50: Salon-orkest 9.30: Omroepdansorkest 10.2011.20: Gramo foonmuziek. Deutschlandsender, 1571 M. 7.20: „Das Dorfohne Glocke" zangspel 9.20: Berichten 9.40 en 9.50: Sportnieuws 10.05: Weerbericht 10.2012.15: Ad. Lutter's Dansorkest en Gramofoonmuziek, VOOR MAANDAG 10 MEI. Hilversum I, 1875 M. - NCRV-Uitzendlng 8.00: Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (Gr.pl.) 8.30: Gramofoonmuziek 9.30: Gelukwenschen 9.45Grama- foonplaten 10.30: Morgendienst 11.00 Christ Lectuur 11.30: Gramofoonmuziek 12.00: Berichten 12.15: Gramofoon- platen 12.30: Orgelconcert 2.00: Voor de scholen 2.35 Gramofoonplaten 3.00 Tuinbouwpraatje 3.40: Gramofoonplaten 3.45: Bijbellezing 4.45: Stichtsch Sa lonorkest en gramofoonmuziek 6.30: Vragenuur 7.00: Berichten 7.15: Vra genuur (vervolgl 7.45: Reportage 8.00 Berichten ANP. Herh. SOS-Berichten 8 15: Enkrateia-uur 9.15: NCRV-Orkest en solist (Om 10.05: Berichten ANP) 11.0012.00: Gramofoonplaten. - Hierna: Schriftlezing. Hilversum II, 301 M. - Algemeen Pro gramma, verzorgd door de VARA 10.00— 10.20: voorm. VPRO. 8.00: Gramofoon platen 10.00: Morgenwijding "loa- Declamatie 10.40: De Flierefluiters ej solist 11.10: Vervolg declamatie njo- Orgelspel 12.00: Gramofoonplaten -I 12.30—1.45: „Melody Circle" en gramofoon- platen 2.00: Gramofoonmuziek 2.20. Ramblers (Gr.pl.) 3.00: Declamatie 3.20: Gramofoonplaten 4.00: Orgelspel. 4.30: Voor de kinderen 5.00: „Les Méné- triers", en gramofoonplaten 6.00: Gra- mofoonmuziek 6.30: Muzikale causerie m.m.v. het VARA-Groot-orkest 7.15; Gramofoonplaten 7.30: „De Roodborst- jes" en gramofoonmuziek 8.00: Herh SOS-Berlchten 8.03Berichten ANP. J 8.10: Gramofoonmuziek 8.20: Gramo- foonplaten 9.35: Declamatie, met plano- illustraties 10.00: Berichten ANP. - 1005 De Ramblers en orgelspel 11.0012.00: Gramofoonmuziek Droitwich. 1500 M. 10.05: Orgelspel - 10.3510.50; Gramofoonplaten 11.05- dito 11.20: Religieuze causerie 11.45; BBC-Welsch-orkest en solist 12.35—1.20- Orgelconcert 2.20: Pianoduetten 2.50: Jazzmuziek (Gr.pl.) 3.20: Het MacArthur Kwintet 3.50: Viola en plano 4.20 „Free entertainment in Londen", causerie 4.35: Het Parklngton Kwintet 5.20; Berichten 5.40; Orgelspel 6.00: De- broy Somers en zijn Band, m.m.v. solisten 7.00: Interview 7.20: Radlotooneel - 8.50: Berichten 9.10: BBC-Orkest en so list 10 20: Roy Fox en zijn Band 10.50 11.20: Dansmuziek (Gr. pl.). Radio Paris, 1648 M. 6 10 en 7.20: Gra mofoonplaten 11.20: Pascal-orkest en solist 1.20 en 2.20: Gramofoonmuziek - 2.35 en 4.50: Zang 5.05: Pianovoordracht 5.50: Zang 0.05: Pianovoordracht - 7.05: Zang 7.35: Viool voordracht 7.50: Operette-uitzending 9.50: Gramofoon platen. Keulen, 456 M. 5.50: F. Hauck's orkejt 7.50: Gramofoonmuziek 11.20: Or- kestconcert 12.35: Nedersakslsch Sym- phonle-orkest 3.35: Cello en plano - 4.20: Omroepkleinorkest 7.30: Geva rieerd orkestconcert. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20: Gramofoonplaten 11.50: Omroepdans orkest 1230: Kleinorkest 12.5C1.20: Gramofoonplaten 4.20: Kleinorkest 5.50 en 6.20: Gramofoonmuziek 7.23 Cabaretprogramma 8.20: Orkestconcert m.m.v. solisten 10.0010.20: Gramofoon platen. 484 M.: 11.20: Gramofoonplaten - 1150: Kleinorkest 12 30: Omroepdansorkest 12.501.20: Gramofoonmuziek 4.20: Cle mor and his Lucky Stars 5.50: Klein orkest 7.20: Nationaal Orkest, m.m.v. solisten en koor 8.30: Radiotooneel - 9.00: Gramofoonplaten 9.3010.20: Om. roepdansorkest. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30: Ge varieerd orkestconcert 9.20: Berichten 9.50: Trioconcert - 10.05: Weerbericht— 10.20—11.20: Vervolg van 7.30. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Zondag 9 Mei. Ie programma: lederen dae van 824 uur: AVRO. VARA, enz. 2c programma: lederen dag van 8—24 uur: KRO, NCRV enz 3de programma: 8.30 Keulen of div. - 9.05 Brussel Fr. - Plm. 10.00 Keulen of div. 10.40 Parijs R. - 11.20 Keulen - 12.20 Brussel VI. - Plm. 12.50 Parijs R. - 15.20 Keulen - 17.20 Parijs R. - 18.50 Stuttgart of div. - 21.20 Brussel VI. - 21.30 Brussel Fr. - 22.30 Parijs R. 4de programma: Brussel VI. - 11.50 Droitwich - 15.20 London Reg. - 15.40 Droitwich - 16.20 London Reg. 17.50 Droit wich - 20.20 Diversen - 20.40 Droitwich 22.00 Weenen of div. - 22 50 Berlijn of div, Voor Maandag 10 Mei. Ie programma: lederen dae van 8—24 uur: AVRO. VARA. enz 2e programma: lederen dag van 8—24 uur: KRO. NCRV enz 3de programma: 8.00 Keulen of div. - 9.20 Diversen - 10.05 London Reg. - 1155 Brussel VI. - 13.20 Parijs R. - 13.50 Droit wich - 16.20 Keulen - 17.20 London Re?- 18.20 Brussel VI. - 18.50 London Reg. - Plm. 20.35 Rome (Milaan) -of div. - 21.2(1 Beromunster - 22.35 Boedapest of div. 4de programa: 8.00 Brussel VI. - 8.20 Diversen - 9.35 Droitwich - 12.35 London Reg. - 16.20 Droitwich - 17.20 Diversen - 17.40 Droitwich - 19.20 Brussel Fr. - 20.30 Diversen - 20.50 Droitwich - 23.20 R. Dan- mark of div. Wijzigingen voorbehouden. 6. De klok wees nu reeds twintig over tien; dat hadden Thijs, oom Brom en Simmie niet gezien, maar thans begonnen zij te gapen; zij wilden graag gaan slapen. Oom Brom, vol zorg, reed op dit late uur zijn auto nog ln Slmmie's schuur, maar Simmie bleef bij Thijs logeeren om morgen vroeg alweer met hem te kunnen redeneeren. Zoo waren allen weldra nu naar bed gegaan, maar Thijsje bleef nog aarz'lend staan. Hij was nog steeds versteld van wat vriend Sim hem had verteld, en dacht; „Ik heb geen rust nu 'k heb gehoord, dat deze buurt door 'n rooversbende wordt verstoord. Ik ben niet bang voor al dat raars, voor roovers en voor toovenaars ik heb veel zin om er op uit te gaan en deze bende te verslaanDie zin be kroop hem meer en meer, en peinzend liep hij heen en weer; hü piekerde en dacht. Maar plots'lng blijft hij staan hij hoort iets, onverwacht want er klopt iemand aan, nu midden in den nacht 2—5

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 18