BINNENLAND Leidsch Dagblad De Nederlanden van 1845 I8sie Jaargang LEfDSCH DAGBLAD, Zaterdag 8 Mei 1937 Vijlde Blad Ne. 23654 Leidsche ingezetenen Door te adverteeren in en U te abonneeren op het dat wordt geredigeerd, gezet, gedrukt en bezorgd door SPREEKCEL De jaarverslagen verschenen 1936 was een gunstig jaar dat dus de koopkracht van de bevolking van Leiden verhoogt, dient gij het belang van de stad LEIDEN, van haar inwoners en dus ook van U zelf Jaarvergadering Nederl. Reisvereeniging. De Nederlandsche reisvereeniging heeft heden te Arnhem onder veel belangstel ling haar een en dertigste jaarvergadering «houden. De algmeene voorzitter der vereeniging, de heer J. Panman, sprak een openings rede uit, waarin hij constateerde, dat de y.R.V. er in alle opzichten uitstekend voor staat. Van 1 Januari 1937 tot 1 Mei, dus in den t(jd van vijf maanden, gaven zich reeds 5000 nieuwe leden op. Uit het j aarverslag over 1936, uitge bracht door den secretaris, den heer J. G. p. Sabel, blijkt, dat het financieele resul taat van het verloopen boekjaar bij uit stek gunstig is te noemen. Het aantal afdeelingen onderging geen verandering en bleef 35. Het ledental be droeg op 1 Januari JJ. 50.722. Het aantal in 1936 uitgeschreven reizen was 996 lln 1935: 10591. Hiervan gingen er riet door 356 (vorig jaar 4361, zoodat in totaal 640 reizen (v. j. 623) zijn doorge gaan. Het aantal deelnemers aan deze rei len was 19 046 (vorig iaar 20.287), zoodat in 1936 1241 leden minder aan de groeps reizen deelnamen dan In 1935. Het totaal der netto reissommen was 'n 1936 f. 1.243.195 en in 1935 f. 1.205.199. z dat voor een bedrag van f, 37.996 meer vei- reisd werd dan in 1935. In het financieel verslag over 1936 con stateerde de penningmeester, de heer A. C. Dijkman, dat dit jaar buitengewoon gun stig is gebleken. De gemiddelde reissom is gestegen van gemiddeld f. 65 in 1935 tot f. 69 in 1936. De afdeeling privé-reizen heeft gedu rende 1936 wederom betere omzetten kun nen boeken. Het aantal reizigers nam met bijna 40 procent toe. De bruto ontvangsten van deze afdeeling zijn eveneens met meer dan 35 procent gestegen ten opzichte van het vorige jaar. Het aantal leden, dat ge bruik maakte van de spoorbiljetten-afdee- ling onderging een stijging van ruim 20 procent. Van de afdeeling privé-reizen werd door meer dan 10.000 leden gebruik gemaakt. Over 1936 boekte de vereeniging een voordeelig saldo van f. 38.210, 25 pet. van dit saldo werd onder het personeel tot ver deeling gebracht. Het kapitaalsaldo der vereeniging, dat op Januari 1936 f. 107.522 bedroeg, was op 31 December van dit jaar gestegen tot 165.713. De balans per 31 December 1936 sluit in actief en passief met een bedrag van 247.575. In de gisteravond voortgezette vergade- nng kwam de bestuursverkiezing aan de orde. De drie periodiek aftredende leden, ie heeren J. G. Beurs. J. J. van Egmond en de Leve. werden bij enkele candidaat- kelling gekozen. Als plaats voor de volgende algemeene fergadering werd Hilversum aangewezen. DIESEI,GEMAAL AAN DE VIJFSLUIZEN TE SCHIEDAM GEOPEND. Door den Minister van Waterstaat. Het nieuwe diselgemaal van het Hoog heemraadschap „Delfland" aan de Vijf huizen in de onmiddellijke nabijheid van Schiedam, is hedenmiddag officieel in terking gesteld. Door het in bedrijf stellen van dit voor Delfland, trouwens voor ge heel Zuid-Holland zoo belangrijk kunst werk, zal Delflands boezem voortaan be malen worden door drie gemalen en wel in het Westen door het dieselgemaal „Mr. dr. P. Zaaijer" bij Maassluis met een capa citeit van 1000 kub. meter per minuut, in het Oosten door het electrisch gemaal te Scheveningen met een capaciteit van 240 kub. meter per minuut en te Schiedam door het nieuwe gemaal aan de Vijfsluizen met een capaciteit, van 800 kub. meter per mi- tuut, welke bij geringe opvoerhoogte tot 900 kubieke meter per minuut stijgt. Verwacht mag worden, dat behoudens teer hooge uitzonderingsgevallen van exor- bltanten regenval het waterbezwaar in Delfland over een oppervlakte van rond 15.000 H.A. met deze gemalen voldoende san worden beheerscht en dat de boezem hoogstens nog eenige uren ln het jaar het maalpeil zal bereiken. De dijkgTaaf van Delfland. W. C. J. J. haron van Voorst tot Voorst heette de tal- rijke genoodigden welkom, in het bijzonder Jen minister van Waterstaat, dien hij tokte voor de welwillendheid het nieuwe Bemaal te willen openen. Spr. gaf een uiteenzetting van de ge schiedenis der totstandkoming van het nieuwe kunstwerk. Hierna sprak jhr. ir. O. C. A. van Lidth Je Jeude een rede uit, aan het slot waarvan hij mededeelde, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd den heer Kolff, ingenieur van het waterschap, te benoemen tot offi cier in de orde van Oranje-Nassau, Hierna opende de minister het nieuwe Bemaal. LANDDAG KATH. DEM. PARTIJ. •hing Zuid-Holland houdt een meeting te Gouda. De Kath. Dem. Partij heeft te Gouda een Etooten landdag georganiseerd voor den "rig Zuid-Holland. Zeer velen waren samengekomen om mede getuigen te zijn van deze verkiezingsmanifestatie, die in sue opzichten geslaagd mag worden ge tornd. De heer Driessen, voorzitter van den tog Zuid-Holland, opende met den Chr. ftoj en een welkomstwoord tot allen, in ?e'bijzonder tot het Tweede Kamerlid mr. J- M Arts, den heer P. G. van Engelen, lid Prov. Staten en den partijsecretaris, toj heer C. D. Wesseling. Hierna was het woord aan mr. P. M. die in zijn rede een beeld gaf van de «ijeloopen vier jaren. Wat de regeering- ■™ln in deze periode heeft bereikt is, al- sprverdubbeling van het aantal werk- 'vR?n en een middenstand, die nog verder Jto den afgrond is gebracht en kleine jtoen, die geen raad meer weten en amb- toaren, die gekort en nog eens gekort J?- Voor een dergelijke aanpassingspoli- kan en mag niemand, aldus spreker, Dödeering hebben. Hierna plaatste spr. de resultaten van ons regeeringsbeleid naast die van landen als België, Noorwegen en Zweden, en dan meende bij, dat de gevolgen van de aan passingspolitiek zich nog duidelijker aftee- kenen. Na een dankwoord door den voorzitter was het woord aan den heer P. G. van En gelen, die ln den aanvang van zijn rede een geduchten achteruitgang In de belang stelling der R.K.S.P. constateerde. Vervolgens sprak de heer C. D. Wesse ling, die zich bepaalde tot een becritlsee- ring van de propaganda door de R.K.S.P, t.o.v. de Kath. Dem. Partij. Te halfzes sloot de voorzitter dezen landdag met den Chr. groet. BINNENKORT METING VAN GELUIDSSTERKTE OP DEN WEG. Lawaaizondaars opgepast. Reeds sedert 1 November jJ„ den datum waarop het nieuwe motor- en rijwielregle ment van kracht werd, zijn er bepaalde grenzen vastgesteld voor het lawaai, het welk een auto of motorfiets ten hoogste mag produceeren Zoo mag een motorrij tuig. volgens de bij het reglement behoo- rende beschikking, geen grooter lawaai maken dan overeenkomt met een geluids sterkte van 85 decibel. De geluidssterkte van den hoorn, welke binnen bebouwde kommen wordt gebruikt, mag niet grooter zijn dan 95 decibel. Tot nu toe waren deze voorschriften nog min of meer een doode letter, want om de bijbehoorende controle uit te oefenen moet men de geluidssterkte kunnen meten. Tot. heden beschikten de ambtenaren, belast met het verkeerstoezicht niet over een toe stel daarvoor, doch naar de A.N.W.B. ver neemt, heeft prof. Zwikker, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, tezamen met zijn assistent, den heer Van Gelder, een transportabele geluidsmeter ontwikkeld, welke ook in de handen van personeel, hetwelk geen speciale laborato riumpraktijk heeft, behoorlijk bruikbaar is. Een aantal dezer toestellen zal waar schijnlijk binnen korten tijd rijn weg naar de verschillende diensten vinden, zoodat een controle op den weg in de nabije toekomst tegemoetgezien moet worden. Men zij hierop voorbereid. ROTTERDAM OPENT SPORT- FONDSENBAD. Naast een overdekt, een buitenbad van 50 meter lengte. Na tien jaren van voorbereiding heeft ook Rotterdam zijn Sportfondsenbad en daarmede zijn derde overdekte zwembad verkregen, aldus het Hbld. De wethouder van Sociale Belangen, de heer R. J. Dijk, opent hedenmiddag de in stelling. Bij een rondwandeling heeft mr. J. A. C. Bierenbroodspot, van de N. V. De Sport fondsen, ons veel goeds verteld van de instelling. Het Rotterdamsche is het grootste en best geoutilleerde der Sportfondsenbaden en is toch naar verhouding zeer goedkoop gebouwd. Het nieuwe bad ligt in de v. Maanenstraat bij de Houtbrug. Het terrein is 11.000 m2. groot, waarvan 2500 m2. wordt Ingenomen door het gebouw, waarin het overdekte zwembad is gevestigd. De over kapping en een deel der opgaande muren kunnen verwijderd worden, zoodat het ge sloten bad „open" kan worden gemaakt. Waren de kosten voor het Rotterdam sche bad aanvankelijk op f, 500 000 gesteld, later bleek het tenslotte mogelijk voor de helft, met de stichtingskosten nu voor f. 270.000, een dergelijke inrichting te bouwen. De 8500 m2. terrein buiten het gebouw worden tot openlucht-bad ingericht, dat in Juni in gebruik wordt genomen. De kos- sten daarvan bedragen f.34.000 Toch is hier een bad van 50 m. lengte verkregen. Baden in de open lucht heeft Rotterdam niet veel. Ook dit onderdeel van het bad zal derhalve wel druk gebruikt worden. Het water wordt uit een eigen hier aan geboorde bron gewonnen. INT. ARBEIDSCONFERENTIE. Samenstelling der Nederlandsche afvaardiging. Bij K.B. werd de afvaardiging van Neder land naar de 23e zitting der Internationale Arbeidsconferentie. welke 3 Juni te Genève zal bijeenkomen, als volgt samengesteld: Benoemd werden: a. Tot afgevaardigde der Nederlandsche regeering tevens voorzitter der afvaardi ging, mr. P. J. M. Aalberse minister van Staat, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. voorzitter van den Hoo- gen Raad van Arbeid. Tot afgevaardigde der Nederlandsche regeering. C. J P. Zaalberg directeur der Maatschapoii tot behartiging van de Nationale Scheepvaartbelangen b. Tot afgevaardigde vertegenwoordigen de de Nederlandsche Werkgevers mr. A. N. Molenaar, algemeen secretaris van het Ver bond van Nederlandsche Werkgevers te 'sGravenhage; c. Tot afgevaardigde vertegenwoordigende del Nederlandsche arbeiders E. Kupers, voorzitter van het Nederlandsche Verbond van Vakvereeniglngen lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; d. Tot technische raadslieden van de regeeringsafgevaardigden le. mej. mr G J. Stemberg, referendaris bil het departement van sociale zaken: 2e. ir. N C. Winkel, hoofdinspecteur van den arbeid: e. Tot technisch raadsman van den afge vaardigde voor de werkgevers: G. F. Evelein chef van de sociaal-economlsRhe afdeeling der N.V. Philips' gloeilampenfabrieken te Eindhoven: f. Tot technische raadslieden van den afgevaardigde voor de arbeiders: le. H Amelink. secretaris van het Chr. Nationaal Vakverbond in Nederland, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal: 2e H B Berchuys secretaris van de Nederlandsche Vakcentrale 3e. P J. S. Serrarens. bestuurder van het R.K. Werkliedenverbond, lid van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal. NIEUW STUDIOGEBOUW VOOR DE N. C. R. V. Ontwerp van architect J. A. van der Veen favoriet. Het algemeen bestuur der Ned. Chr. Radio Vereeniging gaf eenige maanden ge leden een meervoudige opdracht aan een achttal architectenbureaux voor het ont werpen van plannen voor een nieuw stu diogebouw. Het algemeen bestuur heeft gisteren, ge let op de eenstemminge adviezen van den heer ir. A. van der Steur te Amsterdam en van een speciaal daarvoor uit zijn leden tezamen gestelde bouwcommissie, aan den vereenigingsraad voorgesteld om het plan ingezonden onder het motto „Spin in het Web" te aanvaarden, als basis voor nader overleg met den ontwerper daarvan De vereenigingsraad nam met algemeene stemmen dit voorstel aan. Daarna werden op de vergadering van den vereenigings raad de verzegelde brieven geopend, waar in aangegeven was onder welk motto ieder der acht architecten zijn ontwerp had in gezonden. Daarbij bleek, dat het ontwerp ingezonden onder het motto „Spin in het Web", afkomstig is van den heer J. A. van der Veen te Amsterdam. De N.C.R.V. zal dus met genoemden ar chitect over den bouw van haar nieuwe studio in nader overleg treden. DE WEG 's GRAVENHAGE—AMSTERDAM Op een desbetreffend verzoek van de K.N.A.C. berichtte de hoofdingenieur-direc teur van den Rijkswaterstaat, dat de ver harding van het wegvak tusschen den Spaarnwouderdwarsweg en den Vijfhuizer- dwarsweg d.i. het 3 K.M. lange wegvak zuidelijk aansluitende op het gedeelte van Amsterdam tot nabij Schiphol binnen zeer korten tijd wel gereed zal komen. Daarmede is echter bedoeld wegvak nog niet in alle deelen zoover voltooid, dat het als „openbare weg" vcor het verkeer be stemd zal kunnen worden. Echter zal wor den overwogen of zoodra zulks mogelijk zal zijn het autoverkeer reeds zou kun nen worden toegelaten, altijd vcorzoover dit dan zou kunnen in verband met omstan digheden. HET COMENIUS-MAUSOLEUM TE NAARDEN INGEWIJD. Met groote plechtigheid is vanmiddag te Naarden de inwijding van het Comenius- Mausoleum geschied. Op het raadhuis te Naarden verzamelden zich de officieele vertegenwoordigers van de regeering, de diplomatie, de wetenschap, kunst en handel van Nederland en van de Tsjecho-Slowaaksche republiek. De Nederlandsche regeering was verte genwoordigd door den minister van On derwijs. Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine en den mi nister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. A. C. de Graeff, de ftgeering der republiek had den minister.vari.onderwijs dr. Emile Franke afgevaardigdu - "t Het gezelschap begaf zich te voet naai de Groote Kerk. In het Nederlandsch, Fransch en Tsjechisch werd door burge meester J. E. Boddens Hosang een wel komstwoord gésproken. Hierna was het woord aan minister Slo temaker de Bruine, die wees op de groote beteekenis van Comenius. Hierna werd het woord gevoerd door den Tsjechlschen minister Franke. De plechtigheid werd besloten met een thee op het raadhuis. HET 50-JARIG JUBILEUM VAN DE VICTORIA-BRON N.V. Op den 12den Mei 1887 werd te Rotter dam opgericht de N.V. „Maatschappij tot Exploitatie van de Victoria-Bron te Ober- lahnstein", in 1934 gewijzigd in „Victoria- Bron" N. V.. en is het thans dus 50 jaar geleden, dat deze Nederlandsche Maat schappij haar werkzaamheden aanving met den aankoop van de reeds toen zoo bekende mineraalwaterbron, de Victoria- Bron te Oberlabnstein. In de afgeloopen 50 jaren is het Victoria- water door de buitengewone goede kwali teit van dit zuivere natuurproduct en mede tengevolge van een regelmatig doorge voerde reclamecampagne hier te lande tot het meest bekende tafelwater geworden, zoodat men hier terecht van „de Neder landsche Tafeldrank" kan spreken. Niet aan een ieder" is bekend, dat aan de Victoria-Bron N.V. in 1906 de alleen- vertegenwoordiging v.oor de Emser-Produc- ten en in 1908 de alleenvertegenwoordiging voor het Fachingen- en Niedersclterswater voor Nederland en Koloniën werd opge dragen. Reeds in 1826. dus 60 jaren vóór de Vic toria-Bron in Nederlandsch bezit kwam, schreef prof. dr. Fr. Harlesz in een werk over de toenmaals bekende mineraalwater bronnen: „Deze bronwateren en voorna melijk de bron te Oberlahnstein verdienen ten volle in wijderen kring en ook in het buitenland wegens hun medicinale waarde meer en meer bekend en gewaardeerd te worden". Meerdere malen werd het Victoriawater met de hoogste onderscheidingen be kroond. Ook het Koninklijk Huis gaf blijk van zijn waardeering voor het Victoriawater; immers het Victoriawater was reeds de tafeldrank van Z. M. Koning Willem III en in 1891 viel aan de Victoria-Bron de hoogste eer te beurt, toen H M. de Koningin- Regentes de Victoria-Bron machtigde tot het voeren van Hoogstderzelver Wapen. ROTTERDAM—LEIDEN PER TRAM EN TREIN. Een geregeld oassagier op de lijn LeidenRotterdam klaagt over de slechte verbindingen in de richting van Rotterdam naar hier. De reizigers die tusschen 16 en 19 uur aan het viaduct te Leidschendam axriveeren. moeten daar altijd 20 minuten wachten. Hij dringt dan ook aan op ver betering bij de a.s. nieuwe dienstregeling. Aan het verslag over 1936 van de N.V. Assurantie-Maatschappij „De Nederlanden" van 1845 en de met haar samenwerkende maatschappijen ontleenen wij het volgende: Het jaar 1936 is in vele oprichten een gunstig jaar voor onze onderneming ge weest. In de eerste plaats, omdat het boek jaar een zeer bevredigende bedrijfswinst opleverde. Voorts vertoonde het premie-inkomen bij enkele onderdedenn.l. brand, transport en ongevallen, na vele jaren van terug gang, wederom eenige stijging. Wat de brandverzekerings-afdeeling be treft ware het echter voorbarig zich over dit verschijnsel ai te zeer te verheugen. De vooruitgang is daar slechts van betrekke lijk waarde. Wij hielden ons nauwgezet aan den eisch om verplichtingen in vreemde valuta te dekken in beleggingen daarin. Door de depreciatie van het Nederlandsche betaal middel stegen weliswaar, in guldens uitge drukt, onze verplichtingen ten aanzien van buitenlandsche verzekerden. Daar ech ter tegenover die verplichtingen bezittin gen in dezelfde muntsoort aanwezig waren en ook deze in guldens-waarde stegen, bleef het evenwicht tusschen deze beide posten ongeschokt. Door de hier te lande in September j.l. genomen monetaire maatregelen steeg uit den aard der zaak ook van onze vrije bui tenlandsche beleggingen de guldenswaarde. Daar bovendien de meeste Nederlandsche fondsen op 30 December 1936 een belang rijke koersstijging vertoonden, werd een aanzienlijke boekwinst op het effecten bezit verkregen. Overigens bleef het loslaten van den gouden standaard zonder noemenswaardi- gen invloed op ons bedrijf. Afdeeling „Brandverzekering en Diver sen". Het premie-inkomen voor eigen reke ning steeg van f. 6.476.179 tot, f. 6.537,907. De bedrijfsuitkomsten zijn alleszins bevre digend. In de afdeeling „Transportverzekering" werd het teekeningsjaar 1934 afgesloten. Het premie-inkomen voor eigen rekening bedroeg in 1936 f. 1.222.633, tegen f. 1.094.260 in het voorafgaande jaar. De „Reserve voor loopend risico" bedraagt f. 808.602, welk bedrag, gezien de samen stelling onzer transporteaken, zal blijken overvloedig te zijn om daaruit alle schaden en kosten te dekken, die, in verband met verzekeringen, in 1936 en vorige jaren af gesloten, alsnog te onzen laste zullen komen. In de afdieeling .Ongevallenverzekering" steeg het premie-inkomen voor eigen reke ning van f. 1,787.881 tot f. 1.896.987. Deze afdeeling gaf een matige winst. De afdeeling „Bedrijfsverzekering" ver liep, afgezien van eenige inkrimping van zaken, gunstig. Het premie-inkomen voor eigen rekening daalde van f. 410.685 tot f. 395.493. De winst werd als volgt verdeeld: a. divi dend f. 720.000; b. toe te voegen aan ae „Reserve voor verhooging van het op de aandeden gestort bedrag" f. 405.000: c. toe te voegen aan het reservefonds f. 434.526. Wij willen, zooals uit onze voorstellen blijkt, uit de winst f. 405.000 toevoegen aan de bestaande „Reserve voor verhooging van het op de aandeelen gestort bedrag", waar na deze f. 900.000 groot zal zijn. Door een en ander is de maatschappij in staat het op elk aandeel gestort bedrag met f. 100 te verhoogen. Wij stellen voor tot deze bij schrijving over te gaan. Wordt hiertoe be sloten, dan zal op het maatschappelijk kapitaal, groot f. 9.000.000 f. 5.400.000 ge stort zijn, d.i. f. 600 per aandeel van f. 1000. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f. 9.000.000. waarop f. 5.400.000 is gestort, het reservefonds f. 5.820.944; de „reserve geldbelegging" f. 8.015.163; de „reserve voor buitengewone gebeurtenissen" f. 1.075.000. In de algemeene vergadering van aan deelhouders werden de balans en winst- en verliesrek. goedgekeurd en zijn de voor stellen omtrent de winstverdeeling aan genomen. Mitsdien werd het dividend bepaald op f. 80 (70) per aattdqel. De aftredende commissarissen de heeren. prof. mr. J. Ph. Suyllng en jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel werden herkozen. Aan het verslag over 1936 van de N.V. Levensverzekering-Maatschappij „De Ne derlanden van 1845" ontleenen wij: Het jaar 1935 mogen wij voor onze maat schappij tot de gunstige jaren rekenen. De toevoer van nieuwe zaken overtrof dien van 1935. Het ontijdig verval wees een groote vermindering aan. Dientengevolge vertoonde het bij onze instelling in totaal verzekerde kapitaal een belangrijk groo teren vooruitgang dan in het voorafgaande jaar. De sterfte was gunstig. Het loslaten van den gouden standaard door Nederland heeft zijn invloed op onze zaken slechts in geringe mate doen ge voelen. Nieuw verzekeringen kwamen tot stand tot 'n bedrag van f. 34.058.400 (f. 33.801.400). Door natuurlijke oorzaken (d.w.z. over lijden, bereiken van den eindtermjjn e.d.), verviel f. 5.272.500 (f. 6.287.500). Door afkoop en staking der premdelee- ning moest worden afgeschr. f. 10.523.900 (f. 13.866.400). Door andere oorzaken ver minderde het verzekerde bedrag mei) f. 3.767.100 (f. 4.519.200). De vooruitgang in verzekerd kapitaal be droeg f. 15.139.100 (f. 9.128.300). Het totaal verzekerd kapitaal op 31 Dec. 1936 beliep f. 316.313.300 (f. 301.174.200). De „Vaste Eigendommen" staan tot een bedrag van f. 7.845.675 in de balans. Op 31 December 1936 was op hypotheek uitgezet f. 20.940.489 21.764.704) waarvan op landerijen f. 370.300. Ale leenüigen, 901 in aantal, betreffen eerste hypotheken. Onze „Effecten" hebben wij gewaardeerd naar de koersen van 30 December 1936, met dien verstande, dat wij vaste-rentedragende stukken, voor zoover zij aan de Amster- damsche beurs boven pari noteerden, slechts tot den parikoers hebben opgeno men. De koersstijging bedraagt f. 1.240.855, welk bedrag ten bate der „Reserve Geldbeleg ging" komt. Deze laatste bedraagt thans f. 2.939.819. De „Extra-Reserve" wordt, na doteering uit de winst van het boekjaar met f. 585.000 f. 2.835.000. De „Polisbeleeningen" daalden van f. 5.851 341 tot f. 5.590.565. De „diverse debiteuren", tot een gezamen lijk bedrag van f. 8.077.867 omvatten, naast enkele posten van geringe beteekenis, een vordering van f. 7.632.085 op de verzeke ringsbank „Kosmos" in liquidatie, wier ver plichtingen. voortspruitende uit haar Ne derlandsche portefeuille, door ons werden overgenomen. De bedrijfswinst bedraagt f. 1.467.410. Wij stellen voor, deze winst als volgt te ver- deelen: te bestemmen voor dividend en tantièmes f. 358.876, te reserveeren voor dividend en tantièmebelasting en voor vennootschapsbelasting in Ned. Oost Indië f. 39.939; te voegen bij: a. de .reserve voor hypothecaire leeningen" f. 22.649; b. de „reserve voor eventueele afschrijving op de waarde der vaste eigendommen" f. 460.945; c. de extra-reserve f. 585.000. De waarborgen welke de maatschappij haar verzekerden biedit bestaan uit: le. de „wiskundige reserve", groot f. 87.090.494 berekend volgens de zuivere netto methode, geheel op een rentevoet van 3'/!%; 2e. een „reserve voor hypothecaire leeningen" groot f. 200.000; een .Reserve Geldbelegging', groot f. 2.939.819; een „extra-reserve" groot f. 2.835.000; en daarnevens een „reserve voor eventueele afschrijving op de waarde der vaste eigendommen, groot f. 800.000; 3e. een geplaatst en volgestort maatschap pelijk kapitaal, groot f 2.000.000 4e. de garantie -an alle door onze maatschappij op zich genomen verplichtingen door de Assurantie-Maatschappij „De Nederlanden van 1845" met een geplaatst maatschappe lijk kapitaal van f. 9.000.000 (waarop f. 5.400.000 is gestort), welke op haar beurt over zeer krachtige extra-reserves beschikt. De algemeene vergadering van aandeel houders keurde de verdeeling van het saldo alsmede de winst- en verliesrekening en balans over 1936 goed. Het dividend werd bepaald op f. 200.000. De aftredende commissarissen, de heeren prof. mr. J. Ph. Suyling en jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel werden herkozen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 17