Het Rotterdamsche Stadionprobleem De ramp van de „Hindenburg" "V B BUITENL. WEEKOVERZICHT 78sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 8 Mei 1937Vierde Blad No. 23654 Zou dat de oplossing zijn LAND- EN TUINBOUW - v,A 'A' ,1".- >s<gt vv ,o> •<•?>- -CWsr? XjrïVvèvp*.*? argwaan woekert voort, uit- en inwendig! Nog steeds duurt de groote trek van 'diplomaten en politici in Europa voort; -onder uitzondering heet het: tot verzeke ring van den algemeenen vrede. Wanneer wji aannemen, dat dit inderdaad juist is, dan moet toch een groote dosis naïveteit gorden verondersteld bij al deze vredes- vrienden, want het streven naar vertroe beling. om niet te spreken van erger, komt te duidelijk tot uiting! Vandaar ook de toenemende argwaan en, •rots alle verzekeringen van het geloof in geen oorlog, de voorbereiding daarvan tot u de finesses pe uitwisseling van bezoeken tusschen Duitschland en Italië neemt bijzondere vormen aan. Nauwelijks heeft Goering zijn Welen bij de leidende Italiaansohe man nen gelioht of von Neuratli, de minister van buitenlandsche zaken, die gewoonlijk op den achtergrond blijft, verschijnt ten tooneele. En, alsof dit nog niet genoeg is, vordt het bezoek van von Blomberg reeds aangekondigd. Telkens heet het, dat de as Rome-Berlijn nader is toegehaald, doch dat voor de overige mogendheden de deur wordt opengelaten om toe te treden Hetgeen impleciet dan beteekent: een breuk met Genève, want van de Volken- bondspolitiek blijven zoowel Berlijn als Nome zich niet alleen afzijdig houden, doch zij nemen zelfs 'n vijandige houding aan tegen elk stelsel van coöperatieve vei ligheid vasthoudend aan het systeem van bilaterale verdragen. Onnoodig te zeggen, dat tussohen beide systemen geen verbroe dering mogelijk is; het is of het een, of het andere! Het stelsel der coöperatieve veiligheid eischt een terugkeer van de uitgeloopen Volkenbondsleden of tenminste een be sliste toehaling der banden tusschen de overigen, oo k al zou dit practisdh een direct optreden tegen deze staten betee- kenen, doch daarvan schijnen wij verder af te zijn dan ooit. Diverse kleinere landen geven al te zeer blijk van afzijdigheid om dit in de practijk tot werkelijkheid te kun nen omzetten, geleerd uit droeve ervaring. Aan den anderen kant voelt men even weinig voor het stelsel der bilaterale ver dragen, aanvoelend, dat men zoodoende ook niet bijdraagt tot de ontspanning, waarop toch het streven van ieder land, dat werkelijk vrede wil bevorderen, gericht moet zijn. Verwarrend en uiteendrijvend is dien tengevolge het stelsel Berlijn-Rome, zelfs al veronderstelt men daar de beste bedoe lingen. Tot overmaat van ramp lijkt in de prac tijk, al die bezoeken ten spijt, de Duitsch- Italiaansche vriendschap nog niet op zand grond gebouwd doch op moeras-terrein! Zoo puntje bij paaltje komt, loopen de be langen van beide te ver uiteen om in tijden ran nood op elkaar te kunnen rekenen. Het streven desalniettemin toch die een heid naar buiten te demonstreeren veroor- raakt natuurlijk de noodige reactie en drijft Engeland en Frankrijk steeds nader tot elkander. Afgezien van de vrees in Frankrijk tengevolge van de pogingen om rün bondgenootschappen in Oost-Europa tt vernietigen In dit licht beziet men toch ook het bezoek van den Poolschen minister van buitenlandsche zaken Beek, aan Boekarest. Beck is eigenlijk altijd een .veeslachtig politicus geweest, waaraan men nimmer houvast had. Weliswaar blijft hij met den mond de vriendschap met Frankrijk handhaven, maar zijn optreden getuigt, zwak gesproken, van het streven !e kunnen zeggen: ik kan ook anders! Boekarest toont zich eohter wat huiverig om Beok te volgen, te meer, waar het aan voelt, dat het meer is te doen om te ver nielen dan in de plaats van bestaande overeenkomsten andere te stellen van evenveel waarde. Wat krijgt Roemenië terug, zoo de Kleine Entente uiteenspat? Aan den eenen kant ligt sovjet-Rusland, tot slechts noodgedrongen genoegen neemt met den afstand van Besarabië. aan ton anderen kant een Hongarije, dat zijn revisionistisch streven niet onder stoelen of banken steekt. Is dit laatste werkelijk volledig af te leiden in de richting van Tsjeoho-Slowakije? Roemenië voelt dat als toer twijfelachtig en waarschijnlijk niet [en onrechte. En wat beteekent het Oostenrijksohe bezoek aan Boedapest? Te meer, waar in Hongarije zelf stemmen opgaan, die waar schuwen tegen een breuk met de Wester- sche mogendheden. Alles blijft in beweging, helaas zonder uitgestippeld rechtstreeksch doel Geen vonder, dat in een nieuw Engelsch wit boek nog eens duidelijk naar voren wordt gebracht, dat het streven naar onbwape- ring wordt voortgezet, doch dat de tijden riet rijp zijn voor een practlsche toepas sing, zoodat de bewapening moet worden uitgebreidTheorie en practijk botsen voor de zooveelste maal soherp tegen elkaar Hetzelfde ziet men inwendig in diverse landen. Engeland staat voor de kronings feesten, waarbij de absolute eenheid van het Britsche imperium zou worden gede monstreerd. En intussohen doen diverse vakvereenigingen weinig minder dan die eenheid te maken tot een aanfluiting. De staking van het autobuspersoneel te Lon den en in de graafschappen brengt in het dageüjksch verkeer weinig minder dan een chaos te weeg, vooral ook met het oog op den toevloed van vreemdelingen in de Britsche hoofdstad. In Duitschland neemt de Kerkstrijd een steeds feller karakter aan. Van het conflict in de Evangelische Herk hoort men niets meer. het blijft '■oortbroeden en de tegenstelling tusschen den Duitschen staat en het Vaticaan spitst rich meer en meer toe. In Frankrijk komt de regeering Blum in [en gevaarlijk parket, nu onder de radi caal-socialisten het verzet tegen de politiek tan het Volksfront onder de zweep der Bnksche elementen groeit. In diverse tak- ïen van bedrijf neemt het verzet tegen de hgoureuse invoering van de 40-urige werk week. zonder dat daarbij rekening is ge houden met de mogelijkheid, zienderoogen toe. Waarheen dat op den duur moet leiden... .Een bijzonder droef beeld van verwor- toont het linksche Catalonië. Te mid den van den bloedigsten burgeroorlog, baarbij het voor iedere partij zaak is, orn z'jn gelederen zooveel mogelijk, te sluiten, Eergraven de partijen, die in Catalome Qe lakens uitdeelen. elkaar; anarchisten en C0Inmunisten keerer. zich tegen de gene- raliteit en Valencia moet ingrijpen om de We te herstellen. Succes is zelfs nog niet tois verzekerd, al ligt de vijand op de o- Van de overlevenden der „Hindenburg"- ramp ligt een groot aantal met vreeselijke brandwonden op hospitaalbedden in kleine localiteiten in New-Jersey. Zwijgend trok ken gedurende een groot deel van den nacht vrienden der omgekomen passagiers langs de stoffelijke overschotten, die in een garage van het vliegveld opgebaard liggen. De overblijfselen van het luchtschip zijn zoo platgedrukt, dat men de hangars en de daarachter liggende vlakte over den top van het eens zoo statige luchtschip heen kan zien. Boven de verwrongen massa zwartgeblakend ijzer en aluminium steekt de gebroken schroef omhoog. Tussohen de warreling van metaal ziet men de metalen stoelen en tafels hangen, de laatste resten van de hut van den ge zagvoerder. Alleen de verbogen vensteromramingen geven nog aan, waar eens de gondel was. Drie dagen hebben de passagiers daar ge leefd. Een dunne rookwolk stijgt nog op uit de overblijfselen. De droeve balans. Er waren 97 personen aan boord, onder wie 36 passagiers en 61 leden der beman ning, 16 passagiers en 17 leden der be manning hebben het leven verloren, be nevens een employé van het vliegveld. Kapitein Lehman overleden. Kapitein Lehman is gisteravond aan de bekomen verwondingen overleden. Ernst August Lehman werd op 12 Maart 1S86 te Ludwigshafen geboren. Van 1906 1912 studeerde hij scheepsbouw aan de Technische Hoogeschool te Charlottenburg. Na een jaar op de marinewerf te Kiel werkzaam te zijn geweest, werd hij als luchtschip-kapitein' bij de Duitsche Zep pelinmaatschappij te Frankfurt aange steld. Hij nam deel aan vele luohtaanval- len op Engeland. Na den wereldoorlog trad hij in dienst van de Zeppelinmaatschappij te Fried- riohshafen. Van 19231927 was hij werk zaam bij de Amerikaansche dochtermaat schappij de „Good year". Tegen den tijd dat de „Graf Zeppelin" gereed was, keerde hij naar Duitschland terug. De meeste tochten naar Zuid-Ame- rika met dit luchtschip stonden onder zijn leiding. Toen het geweldige luchtschip „Hinden burg" gereed was. wérd Lehman tot com mandant benoemd. Onderzoek naar de oorzaak. De Duitsche commissie, welke zal deel nemen aan het onderzoek van de ramp is vanochtend per vliegtuig naar Cherbourg vertrokken om daar aan boord te gaan van de „Europa". De commissie bestaat uit dr. Eckener, dr. Duerr, prof. Bock, staf ingenieur Hofman van het Duitsche proef station voor luchtvaart, prof. Dieckmann (Miinoheni en luitenant-kolonel Breit- haupt van het rijksministerie voor lucht vaart. Gisteren werd te New-York een film ver toond van het ongeluk..Deze geeft een zoo volledig beeld van alle phasen van de ramp, dat zij vermoedelijk wel bij het of- ficieele onderzoek naar de oorzaken ge bruikt zal worden. Het eerste teeken van den brand op de film is een kleine vuur bol onder aan den romp van het lucht schip, vlak bij de plaats waar de roeren aan den romp bevestigd zitten. Eckener voor de radio. Gisteravond heeft dr. Eckener voor de gezamenlijke Duitsche zenders en voor den kortegolfzender met naar Amerika gerich te stralen, een rede gehouden, naar aan leiding van het ongeluk van de Hinden burg. Hij zelde o.m.: In de dagbladen van heden zijn uiteenloopende berichten ver schenen over het ongeluk te Lakehurst. Eerst na een zeer nauwgezet onder zoek zal men kunnen vaststellen, welke de oorzaak is van het tragische verlies van het schip en van zoovele opvaren den. Natuurlijk moet dan ook de vraag naar een mogelijke sabotage, waaraan ik, naar ik moet bekennen, in het eer ste oogenblik gedacht heb, aan de orde komen. Maar op grond van de laatst binnengekomen berichten en in aan merking genomen de uitstekende or ganisatorische maatregelen van de Amerikaansclie regeering, blijft voor deze 'eventualiteit slechts een zeer ge ringe waarschijnlijkheid open. Meer voor de hand komt dan ook het ver moeden te liggen, dat bepaalde electri- sehe verschijnselen, samenhangende met de weersomstandigheden, een rol gespeeld hebben. Dr. Eckener gewaagde nog van zijn be sprekingen gedurende den middag op het ministerie van luchtvaart. Hij had daar de rotsvaste zekerheid verkriegen, dat Duitschland onwrikbaar bleef vasthouden aan de idee van den bouw van luchtsche pen en van de luchtscheepvaart. Bouw van nieuwe schepen gaat voort. De plaatsvervangende bedrijfsleider van de Zeppelinfabriek, dr. Duerr, verklaarde gistermiddag voor het personeel, dat on der den boeg van het in aanbouw zijnde luohtschip „L.Z. 130" was verzameld: „Het groote werk van graaf Zeppelin, dat door de luchtschepen „Graf Zeppelin" en „Hindenburg" reeds verbazingwekkende resultaten heeft opgeleverd, zal voortgezet worden. De landbouwgewassen in Haarlemmermeer. Nog geen verloren zaak voor de boeren. In den Haarlemmermeerpolder, die een oppervlakte heeft van ongev. 18000 hekta- ren is thans „de uitzaai van en de ver wachtingen omtrent de verschillende ge wassen" wel meer dan ooit het „onder werp van het .gesprek" geworden. Wordt zoo hier en daar in iandbouw- kringen het oor eens te luisteren gelegd, dan hoort men onder de talrijke verbou wers verschillende meeningen verkondigen, die zich zoowel door een pessimistische als een optimistische stemming ken merken. O.a. zei de een: „Het land is nog nooit zoo stug geweest en het is een late boel van 't jaar, maar toch nog geen verloren zaak voor de boeren!"; een ander maakte de opmerking: „hoewel het er met den toestand van het land niet best voor staat, kon er nu toch eindelijk een begin worden gemaakt met zaaien, waarvan misschien nog wel iets terecht zal kunnen komen als het weder meewerkt;; een derde zei: „er is nog weinig van te zeggen, omid'at we de natuur, die nog zoo veel kan goedmaken, niet vooruit kunnen loopen: en weer een ander scheen er in 't geheel geen hoop meer op te hebben en kon niet onder drukken de verzuohting: „Het wordt een slecht jaar, want er komt niets van tereoht!" Uit een en ander valt wel af te leiden diat de omstandigheden het nog niet toe laten om zioh aan een voorspelling om trent „uitgroei, stand en resultaten" te wagen en voor den uitroep „1937 wordt een slecht jaar voor de boerenI" nog geens zins aanleiding is. Dit staat eohter wel reeds vast, dat de verwachtingen omtrent den stand en straiks ook de resultaten van den oogst der gewassen waarop we tz.t. terug hopen te komen zeer varieerend zullen zijn. Dit is in Haarlemmermeer evenwel een vrij algemeen verschijnsel, dat zich dit jaar weliswaar in bijzondere mgte zal openbaren, maar toch ook in voorgaande jaren zelfs bij de allergunstigste ver wachtingen steeds heeft voorgedaan. De oorzaak hiervan is gelegen in de omstan- dlgheid. diat in de onderscheidene deelen van dezen polder de gesteldheid van den bodem steeds belangrijke versohillen te constateeren geeft, waardoor de dit jaar toch al zoo veel te wenschen overlatende structuur der landerijen en de ontwikke ling van sommige gewassen zonder dat de verbouwers in staat zijn daartegen af doende maatregelen te nemen niet vol doende tot haar recht kunnen komen. Velen verkeeren in de meening, dat in dezen grooten polder vrijwel alle lande rijen waarvan het. grootste gedeelte ten gevolge van de langdurige regenperioden niiet op tijd en moeilijk konden worden bewerkt er nog geheel kaal bij liggen. Zoo is het echter gelukkig niet gesteld, want bij een todht door de Haarlemmer meer kan worden waargenomen dat deze polder op tal van plaatsen reeds een aan trekkelijker beeld vertoont, waardoor menigeen onwillekeurig tot de gedachte komt. dat er nog geen reden is om nu al, wat het geheel betreft, te spreken van „verloren werk". Zoo zijn reeds te aanschouwen de vele groene tapijten; honderden hektaren met de reeds flink ontwikkelde wintertarwe; de bloeiende koolzaadvelden, die een sohoonen aanblik opleveren; de reeds ge deeltelijk in bloei staande karwijvelden; de frisoh-groene gras- en klaverweiden. Daarnaast echter ook het zeer groot aan tal landerijen dat enkele dagen geleden is bezaaid of waar de plantjes der bieten en andere gewassen pas boven den grond uitkomen. Summa summarumwil het ons voor komen, dat er voor de landbouwers - ondanks den reeds door hen ondervonden grooten tegenslag en de inderdaad te ver wachten niet onbelangrijke schade toch vooralsnog geen reden is om de vrees te koesteren dat over 't algemeen de teelt der gewassen op een geheele of gedeeltelijke mislukking zal uitloopen, al is het ook dat het zachte winterweder en de ongunstige voorjaarsweergesteldheid voor het bewer ken der landerijen niet ideaal zijn geweest en de kans op insecteivbeschadiglng groo- ter hebben gemaakt. We wenschen den verbouwers intus sohen gaarne toe dat verder voor een goed verloop van een en ander de noodige fac toren zullen meewerken en zij hun arbeid' en zorgen voor het verkrijgen van gun stige resultaten in ruime mate beloond mogen zien. Ofschoon op het oogenblik door de ramp van de „Hindenburg" de vooruitzichten verduisterd zijn. Is het toch zeker, dat de rijksregeering de Zeppelin-maatschappij haar steun zal geven voor het verder bou wen van luchtschepen." In een minuut stilte herdachten de ar beiders hun gevallen kameraden. Ook de kerken toonden deelneming door het lui den der klokken. Een oproep van Göring. Göring heeft opdracht gegeven de thans te Friedrichshafen in aanbouw zijnde L.Z. 130 in versneld tempo af te boinven. De Duitsche rijksminister van lucht vaart Goring, heeft voorts een oproep ge publiceerd, waarin hij zegt: Het vertrou wen in de luchtverbinding tussohen het Duitsche en het Amerikaansche volk, welk vertrouwen zich talrijke malen heeft kun nen bevestigen, is ongeschokt gebleven. Juist nu. zullen wij met gebruikmaking van de laatste ervaringen, alles doen om het luchtverkeer tussohen Duitschland en de Vereenigde Staten een feit te maken. Daar bij zijn we er van overtuigd, dat de Ver eenigde Staten voor de voltooiing van het begonnen werk de noodige steun zal ver- leenen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13