In Catalonië schijnt de rust terug te keeren Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Derde Bled Zaterdag S Mei 1)31 Verdere vorderingen van Mola in Biskaje (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van de al ot niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. L DE WERKLOOZEN-STEUN. Geachte Redactie. Heden las ik in Uw blad het artikel „Werkloozensteun en prijsstijging" met als ondertitel „Voor hooger steun geen reden, aldus de minister. Deze minister motiveert ALPHEN. VIERDE JONG-DIERENDAG. Vele fraaie inzendingen. De Raskonijnen-fokver. ..Ons Belang" hield op Hemelvaartsdag in hotel „Cen traal" haar vierde Jong Dierendag, waar voor groote belangstelling bestond. Het aantal inzendingen bedroeg ruim 200 w.o. tal van zeldzame rassen en soorten. Niet alleen voor de inzendingen, doch ook voor zijn meentog*door een berekening"'van'hét wat de bezichtiging der tentoonstelling be- voordeel, dat de in distributie gebrachte ^r01 was de belangstelling vrij groot. De levensmiddelen zouden brengen aan de on- juryleden, de heeren Joch. J. de Jong uit dersteunden Rotterdam en L. H. Hamaker uit Haarlem, Misschien mag ik aanspraak maken op de oordeelden over de kwaliteit der verschil- gastvrijheid in Uw blad. om ook eens een lende soorten zeer gunstig. Als gebruikelijk berekening te maken: die een ander licht waren de inzendingen zeer overzichtelijk werpt op de bestaande toestanden. Dit is althans het recht van hoor en wederhoor. Ondergeteekende woont in de gemeente Zoeterwoude. welke gemeente is gerang schikt in de 8e klasse, wat de steunverlee- ning betreft. Dat wil dus zeggen, dat voor man en vrouw f. 6.50 aan steun wordt uitgekeerd (ongeorganiseerd plus f. 0.75 voor elk vol gend gezinslid. Mijn gezin bestaat uit 3 vol wassen personen, dus ontvang ik aan steun f. 7.25 per week plus 15 cent overgangstoe lage. in totaal dus f. 7.40, Hiervan moet af getrokken worden aan huishuur f. 3.25 plus f. 0.27 voor ziekenfonds, wat iedere week ge controleerd wordt of dit betaald is gewor den. Wanneer men in gebreke is gebleven, wordt dit van de volgende steunuitkeering afgehouden, zoo luiden de voorschriften. Blijft dus ter beschikking: f.3.88. Aan de hand van 's ministers berekening kunnen wij koopen: 1 bus gehakt a 32' j cent, 1 bus blikgroenten a 13 cent. 1/4 K.G. onver mengde margarine a 11 cent. 1/4 K.G. braadvet a 11 cent. in totaal f. 0.67' Zeevisch en versche groenten en tomaten ln blik zijn hier ter plaatse niet verkrijg baar. wat niet zoo vreeselijk is. gezien het bedrag wat ter beschikking blijft voor ver dere uitgaven. Dit bedrag is na aftrek van de distributie- liit§EV6n f 3 20 Vs. Wil de minister nu de verdere uitgaven Boot. Leiden; 3e pr„ J. Boers. Hazero- voor voeding, waseh. verstelwerk, gas of olie woude; KI. B, nesten jongen: 2e pr.. B. v. geëxposeerd: uit alles bleek, dat de orga nisatie tot in alle onderdeelen door het be stuur zeer goed was geregeld. De medaille beschikbaar gesteld door de gemeente Al phen a. d. Rijn, werd toegekend aan den heer C. A. Konst te Rijnzaterwoude met een inzending in de afd. Nat. Rassen Zw. Bonte Hollanders. Hieronder laten wij een overzicht volgen van de voornaamste bekroningen, t.w.: Haaskieur Vlaamsche Reus. kl. A. voed sters met jongen: ie pr. J. Cools Vosse- meer; Klasse B. nesten jongen: 3e pr., J. Verwoerd, Uithoorn; ie pr., A, Dijsselbloem Oegstgeest; 2c pr.. G. J. de Vries. Woerden; z. e. i I. van 't Wout, Alphen: K! C. ram men 814 weken; le por.. I. van 'I, Wout, Alphen: z. e. v. J. van Dijk, Leiderdorp: 3e prijs. O Voorma. Leiderdorp; 2e pr., G. H. Coops, Zoetermeer; Kl. D, voedsters 814 weken: z e. v.: I. van 'l Wout. Alphen; 2c pr., O. Voorma. Leiderdorp; le pr., G. H. Coops, Zoetermeer; Kl. E, rammen, 14 we ken en ouder: lc pr.. A. Dijsselbloem, Oegstgeest; Kl F voedsters. 1'' weken en ouder: 3e pr. J. Cools, Vossemeer; le pi, 2e pr. cn 4e pridem: Kl. G. lokrammen: 2e pr.. I. van 't Wout. Alphen; le pr., A. Dijsselbloem, Oegstgeest; Koningrijs VI. Reus kl. A. voedsters met jongen: 2" pr., enz. ter hand nemén, of ons Inlichten hoe wij moeten doen, om gedurende 7 dagen het leven te rekken? d. Haar, de Hoef; le pr., C. van Beinnielen, dc Hoef; Kl. C. rammen 814 weken. 2c pr S. Overes, de Hoef: le pr.. J. Verwoerd Wij weten het niet, en kunnen het ook Uithoorn: Kl D. voedsters 8—14 weken: niet, net zoo min als de minister. Heeft de minister zich wel eens gerealiseerd, welk een nijpend gebrek, ja honger geleden wordt in onze gemeente? Als cijfers spreken, zijn het toch wel deze. Verschillende pogingen zijn door ons aan gewend. om in dezen onhoudbaren toestand eenige verbetering te trachten te verkrijgen, tot dusver alles tevergeefsch Ik heb mijn gezin als voorbeeld genomen, doch zoo zijn er tientallen gezinnen in onze gemeente, waar het nijpendst-gebrek eiken dag de ongenoode gast is. Dit gebrek is noch door cijfers, noch door de mooiste verkie- zingsspeech weg te cijferen of te redenee ren. Wie was dat, die zeide: Gij legt het volk lasten op. te zwaar om te dragen, doch ge roert ze zelf met uwen vinger niet aan? Met dank voor de plaatsing; Uw abonné S. H. BÜSSCHER, Zoeterwoude. 5 Mei 1937. WERKLOOZENSTEUN EN PRIJSSTIJGING. Geachte Redactie. In Uw blad deelt de minister mede in verband met de prijsstijging van verschil lende levensmiddelen dat de in distribu tie gebrachte levensmiddelen ruimschoots deze stijging opvangen. Bij de opsomming van de verschillende artikelen begaat de minister de fout, dat hij er geen rekening mee houdt, dat de meeste dezer artikelen al reeds lang voor de prijs stijging ln distributie waren. Alleen bak- en braadvet, tomatensoep en blikgroenten zijn eerst kort geleden in dis tributie gebracht. Hiervan kan men tomatensoep nog wel uitsluiten, omdat deze soep in de practijk maar weinig gebruikt wordt. Er zit niet ge noeg voeding in, waardoor men tot extra uitgaven zou komen. Van gehakt wordt ook door velen geen gebruik gemaakt, omdat in de eerste plaats vet noodig is. Vet e n gehakt, dat zullen maar heel weinig werkloozen, die enkel en alleen op hun steun aangewezen zijn, kunnen bekos tigen: althans wanneer men ook oog heeft voor den uitwendigen mensch en niet bij de menschen in de schuld wil staan. Visch wordt in onze gemeente en vele an deren niet gedistribueerd. Zoodat het ge- heele geval voor ons gezin bestaande uit vier personen oplevert: Bak- en braadvet f 0.11, Margarine f. 045 voordeel f. 0.26. De minister noemt voor een gezin van 5 personen een bedrag van f. 2.90'/i. Ik begrijp niet dat zelfs een minister zoo weinig met de practijk rekening houdt, in dit geval ten minste. Want wanneer het waar is of juist, dat wij werkloozen met f. 2.90V2 worden tege moet gekomen, dan vraag ik me af of dat wel verantwoord is, met het oog op 's lands financiën. Maar terzake. De minister moge er reke ning mee houden, dat de werklooze gezin nen langen tijd voor de devaluatie in groot gebrek verkeerden. De devaluatie was de klap op de vuurpijl. En wie zal zeggen waar het einde is. Maar ook zonder prijsstijging was steun- verhooging noodzakelijk geweest De wijziging in den 2/3 aftrek is voor de betreffende gezinnen een verbetering. Er zijn echter zooveel kroostrijke gezin nen, die alleen minderjarige nlet-werkende kinderen hebben en dus voorloopig aan deze maatregel niets hebben. Bovendien is het mij niet duidelijk of be doelde aftrek ook voor hoofden van gezin nen geldt. Maar het motief ïs dan ook volgens de minister de mogelijkheid tot het aanvaar den van werk. De wijziging in den aftrek is dus een ver betering. Ik ben blij voor deze menschen, maar waarom niet aan alle werkloozen ge dacht in dezen tijd van nationaal gevoe len. le pr., B. v. d. Haar. de Hoef; Kl. E. ram men 14 weken en ouder; 2c pr., B. K. cc Vries, uithuizen; Kl. F, voedsters 14 weken en ouder: 2e pr., P. var. Kempen. Koude kerk: 3e pr, B. v. d. Haar. de Hoef: le pr., B. K. de Vries, Uithuizen; Kl. G, lokram men: 3e pr., B. K. de Vries, Uithuizen; le pr.. G. J. Blok. Woerden. IJzergrauw Vlaamsche Reus, kl. B.. nes ten jongen: le pr.. W. Bakker, de Hoef; 2e prC van Benimelen. de Hoef; Kl. D. voedsters 814 weken: 3e pr„ B. v. d. Haar, de Hoet; 2e pr., idem; KI. E. rammen 14 weker en ouder; 3e pr.. N. D. Bakker. Boskoop; lc en 2e pr., C. van Benunelen, de Hoef; Kl. G, fokrammen: le pr., B. v, d. Haar, de Hóef; Zwart Vlaamsche Reus, kl. C. rgmmen 8—14 weken: le pr., B. v. d. Haar. de Hoef; Blauw VI. Reus. kl. C., ram men 814 weken: geen bekroningen; Kl. F. voedsters 14 weken en ouder; lb pr., A. Kroon. Koudekerk: Geel VI. Reus. kl. B. nesten jongen: le pr.. W. Bol, Leidschen- dam; Kl. C, rammen 814 weken: 2e pr.. Q. van Leeuwen, Leidschendam; Kl. D, voedsters 814 weken, le pr„ idem; Kl. E, rammen, 14 weken er. ouder: le pr. J. J. van Leeuwen. Leidschendam: Ki. F, voed ster 14 weken en ouder; z. e. v., Idem; 2e pr.. idem: le pr.. H. Schelling, den Kaag; Kl G. fokrammen: z. e. v.: Q. v. Leeuwen, Leidschendam; Wit VI. Reus, kl. A., voed sters met jongen: 3e pr.. Joh. H. van Vliet, Alphen; 2e pr.. F v. d. Hurk, Mijdrecht; Kl. B. nesten jongen: 3e pr.. W. Bakker, de Hoef; 2e pr., A F. Schrama, Leidschen dam; le pr. J. Mourits, Voorburg; 4c pr., B. v. d. IJssel, Alphen; K). C, rammen S 14 weken; le pr.. A. v. d. Zalm. Leidschen dam: 2e pr„ F. v. d. Hurk, Mijdrecht; Kl. D. voedsters 814 weken: 2e pr.. R. de Rooy, Boskoop: le pr., H. J. Wetzcis. Ey- gelshoven; Kl. E rammen 14 weken en ouder: le pr., A. v. d. Zalm, Leidschendam: 2e pr.. Schrama, Leidschendam; Kl F. voedsters 14 weken en ouder; le pr., A. v. d. Zalm, Leidschendam; 3e pr.. L. Lager- weij. Boskoop: 2e pr.. T. H. Wetter. Nieuw- veen; 4e pr., G. H. Coops. Zoetermeer; Zw. Bont Lotharingers. Ki. A. voedsters met jongen: 3e pr., T. Kuilenburg, Hazers- woude; le pr., F. Klos, Zoetermeer; Kl. B. nesten jongen: 2e pr., C. van 't Wout, Ze venhoven Kl, C.. rammen 814 weken: le pr., J. Kerkhoven. Zoetermeer; Kl., D, voed sters 814 weken: M. v. d. Velde. Leid schendam; le pr. A. Bruines, Zoeterwoude; 3e pr.. Kerkhoven, Zoetermeer; Kl. D, voed sters 814 weken: 2e pr., M. v. d. Velde, Leidschendam; Kl. F, voedsters 14 weken en ouder: 3e pr., Fl. den Hertog, Zoeter woude: 2e pr. F. Klos, Zoetermeer; le pr., M. J. Moerland, Zoetermeer; Bi. Bont Lo tharingers. Kl. C. rammen 814 weken: 3e pr.. M. v. d. Velde, Leidschendam; le pr„ M. Kok, Voorburg; 2e pr., Fl. den Hertog, Zoeterwoude; Kl. D, voedsters 814 we ken: le pr.. M. de Kok, Voorburg; Kl. E, rammen 14 weken en ouder: 2e pr., H. Wieringa, Uithuizermeeden; le pr., H. Schelling, den Haag; Kl. F, voedsters 14 weken en ouder: le pr.. Fl. den Hertog, Zoeterwoude; 4e pr., Kuilenburg, Hazers- woude; 2e en 3e pr. H. Schelling, den Haag:; Grijs Bont Lotharingers, Kl. D, voedsters 814 weken: le pr., Fl. den Her tog, Zoeterwoude; Kl E, rammen 14 woken c-n ouder: le pr., Idem; Fransche hang- ooren; 3e, 2e en le pr., T. C. Kooloos. Lei den; Middenrassen: Groot Chinchilla ki. A. voedsters met jongen: 2e pr., Jac. J. Bonte, Alphen; Kl. B, nesten jongen: le pr., J. Hoogeveen. Aarlanderveen: 2e pr., J. J. Mac Daniël, Oegstgeest; Kl. C, ramm=n 8 14 weken: 2e pr.. D. Verweij, de Hoef; le pr., J. J Bonte, Alphen; Kl. D, voedsters 8—14 weken: le pr.. idem; Kl. G, Fokram men; le pr., Mac Daniël, Oegstgeest; 2e pr.. J. J. Bonte, Alphen; Groot Zilvers, Kl. B, nesten Jongen geel: le pr., O, Vermeu len Czn.. Bunnik; Midden geel: le pr., ld. Blauwe Weeners: Kl, A, voedsters met jongen: 2e pr. J. Keijzer, Nieuwveen; le pr., H. Eikelenboom, Rijnzaterwoude: Kl. B. nesten jongen: 2e pr.. J. Keijzer, Nieuw veen; le pr.. A. Lentlng. Nieuwveen: Kl. C. ramen 814 weken; le pr., idem: Kl E. rammen 14 weken en ouder: le pr., H. Eikelenboom, Rijnzaterwoude; Kl. F, voed sters 14 weken en ouder: le pr., id.; Witte Weeners Kl. C. rammen 814 weken: 3e pr., M. J. Moerland, Zoetermeer; le pr, G, Eberwijn, Woerden; le pr., J. Sluis, Alphen; Kl. D, voedsters 814 weken: 3c pr., M. J. Moerland, Zoetermeer: 2e pr., G. Eberwijn, Woerden: le pr.. J. Sluis, Alphen: BI. van Beveren, kl. A, nesten jongen; 2e pr., C. Roos Jzn., Hazerswoude; Kl. C. rammen 8 —14 weken: le en 2e pr„ idem; Kl. D, voed sters 814 weken: 2e pr., O. Voorma, Lei derdorp; le pr.. Roos, Hazerswoude; Kl. G. fokrammen: le pr.. C. Roos Jzn.. id.; Rijn landers: Kl. H. fokvoedsters; le pr., G. J. Blok. Woerden; Belgian Hares. Kl. A, voed sters met jongen: le pr„ H. Boot, Woer den: Kl. G. fokrammen: 2e pr., Joh. H. v. Vliet, Alphen; Kl. H, fokvoedsters: le pr., H. Boot, Woerden; Thuringers: Kl, A, voedsters met jongen: 2e pr., E. Bouman, Nieuwerbrug; Kl. G. fokrammen: 2e pr. D. van Laar, Leiden: Havana's, kl. B, nes ten jor.gen: 2e pr., H. M. Bosman. Bos koop; Kl. C. ramen 814 weken: le pr. idem; Kl. D. le pr.. idem; Kl. F, voedsters 14 weken en ouder; le pr., J. J. Bakker, Woerden: Kl. G. fokrammen: le pr.. R. Stoof. Lelden; Alaska's, kl. B. nesten jon gen: le pr.. W. du Clou. Zoetermeer; KI. G. fokrammen: le pr.. W. du Clou. Zoe termeer; Gouwenaars Kl. C, rammen 8 14 weken: le pr., N. D. Bakker. Boskoop: Kl. D, voedsters 814 weken: le en 2e pr., Idem; Kleine rassen. Klein Chinchilla's: 2e pr.. Mac Daniël. Oegstgeest; Kl. B. lc pr.. idem: Kl. G. fokrammen: J. Boers, Hazerswoude; Black and Tans. Kl. A, voedsters met jongen: 2e pr., W. Sekeris, Boskoop; Kl. B, nesten jongen; le pr., M. J. Moerland, Zoetermeer; Kl. D: 3e pr., N. Beljeman. Nieuwerbrug; 2e pr., A. G. Fas- seur, Lelden; KI. G, fokrammen: le pr.. N. Beijeman Nieuwerbrug: 3e pr.. A. Hooger- vorst, Leiden; Zwart Hollanders; 2e pr., J. H. van Vliet. Alphen; Kl. D, voedsters 8— 14 weken: 2e pr., Kl. van Leeuwen, Alpheli; Kl. E, rammen 14 weken en ouder: B. v. d. LJssel. Alphen, KL F. voedsters 14 weken en ouder le pr.. C. A. Konst. Rijnzater woude; kl, H, - fokvoedster: 2e pr.. idem; BI Hollanders: le pr.. H. J Wetzels, Eygels- hoven; Geel Hollanders kl. C, rammen 8 14 weken- le pr.. P. v. d. Lijn. Aarlander veen; Klein Zilvers. kl, D, voedster 3—14 weken: 2e pr.. E. Bouman, Nieuwerbrug; Licht Blauw Zilver, Kl. C. rammen 8—14 weken: Th. J. Belt. Leiden; Kl. D. 3e prijs idem; Midden Geel. klasse G. fokrammen: le pr.. N. D. Bakker. Boskoop; Kl. H, fok- voedster: 2e pr., idem: Russen, Ki. C, ram men 814 weken: le pr.. H. Boot, Woer den: Kl. D. voedsters 8—14 weken: 3e pr.. T. kuilenburg, Hazerswoude: 2e pr., LI. Boot. Woerden: Polen Roodoog. Kl. C, rammen 814 weken2e pr., C. J. v. Vliet, Alphen: KL D, voedsters 814 weken: le pr., idem; Kl. G, fokrammen: le pr., id.; Angora's Kl. E. rammen 14 weken en ouder le pr.. J. J. Bakker, Woerden; KL F, voed sters 14 weken en ouder; le pr. idem. VERGADERING A.R. KIES VEREENIG ING. Een 5°/o steunverhooging was alleszins noodig geweest. In de zuinigste gezinnen, waar het aller- karigste voedsel wordt gebruikt, heerscht een nijpend gebrek aan kleeding, schoeisel, beddegoed, linnengoed Ik hoop tenslotte, dat de minister zijn standpunt ten deze alsnog zal herzien, opdat wij een aangename herinnering aan zijn be leid mogen bewaren. H. Redactie dankend voor cte plaats ruimte. Ben werklooze. Rede van minister de Wilde. De A.R. Kiesvereeniging kwam ln open bare vergadering bijeen met als sprekers minister de Wilde en ds. Remme, N.H. pre dikant van Amsterdam. Het ruime kerk gebouw aan de Raadhuisstraat was bijna geheel gevuld toen de voorzitter de heer W. J. v. d. Brink opende, het woord daar na aan minister de Wilde gevende, die de politieke vraagstukken van den dag be sprak. Inzonderheid wees hij op de gezonde constituttoneele grondslagen van ons volks leven. Hoe er is een volksinvloed, die ons bewaart voor een eenzijdige machtsuitoefe ning en de rechten der bevolking in haar onderscheidene lagen verzekert. Dit geeft aan ons volk een heerlijke rust. Ons volk weet, dat haar rechten veilig zijn bij deze regeering. Krachtig wekte spr. op de regee ring, die ons volk door de diepte der crisis heen heeft mogen leiden, haar de taak zal toevertrouwen ons volk weer op te voeren naar economisch herstel. Een ondeskundige hand kan zooveel kwaad doen. Nadat gezongen was Ps. 118 8 besteeg ds. Remme den kansel om zijn hoorders op het hart te binden het woord dat Paulus eenmaal aan Tlmotheus toeriep: „Bewaar het pand U toebetrouwd". Spr. had in Am sterdam een plaat gezien met het opschrift „Zonder Mussert geen toekomst". Dit is schennis van den heiligen God. Niet in de hand van Mussert. maar in Gods hand ligt de toekomst van Nederland. Bewaar het pand van godsdienst, vrijheid, onderwijs, vereeniging, vergadering en leg het ln Gods hand. Dan Ls er toekomst voor Nederland. Met een krachtige opwekking om met gebed en steun, met woord en daad te ijveren voor de A.R. partij- besloot spr. zijn gloed vol betoog. Ds. Remme eindigde met dank zegging. Gouden jubileum R.K. Kiesvereeniging. Het. 50-jarig bestaan der R.K. Kiesver eeniging zal morgen worden herdacht ln een daartoe te houden bijeenkomst. Sprekers zullen zijn pater Borromeus de Greeve O.F.M. en mr. Fr. Teullngs. Dezer dagen herdacht de heer W. H. G. Beek zijn 12'/t-jarig jubileum als hooid- boekhouder ten kantore der gemeentelijke water- en lichtbedrijven, alhier. In een bijeenkomst van directeur en velen van 't personeel dezer bedrijven werd de jubilaris hartelijk en waardecrend toegesproken cn gehuldigd, waarbij de toespraken gepaard gingen met de aanbieding van bloemen manden en andere blijken van belangstel ling. Woensdag 19 Mei zal in onze gemeente een speldjesdae worden gehouden voor den boottocht voor Ouden van Dagen. Thans is duidelijk merkbaar, dat te Bar celona de kalmte teiugkeert, wordt gemeld. De trams rijden bijna alle weer, zelfs in het centrum der stad. Alleen de barrica des, die her en der nog liggen, herinneren aan de drie dagen, welke zoo'n bloedig verloop hebben gehad. Een zeer talrijk pu bliek wandelt door de straten en avenues; overal heerscht een groote drukte bij de winkels en magazijnen. Ook in de tele graaf- en telefoonkantoren is het bijzon der druk, aangezien een ieder zijn familie wil laten weten hoe het met hem gaat. In de abattoirs en de bakkerijen is het werk hervat. Geen enkel machtsvertoon is te zien op straat, noch van den kant der syndicalisten, noch van regeerlngswege. Slechts kan men zeer discrete bewakings maatregelen waarnemen rondom het Plein der Republiek, waar zich het paleis der Generaliteit en het gemeentehuls bevin den. De oplossing van het conflict zou tot stand gebracht zijn tijdens gevoerde be sprekingen tusschen vertegenwoordigers der C.N.T., U.G.T, en de Catalaansche re geering. Luitenant-kolonel Alberto Arrando, de commandant der Guardla de Asalto, die door de regeering te Valencia aangewezen is als gedelegeerde voor zaken betreffende de openbare orde in Catalonië, heeft een begin gemaakt met het nemen van be sluiten, die ten doel hebben de gemoede ren te kalmeeren. Een dezer besluiten be treft de schorsing van den commissaris- generaal der openbare orde, Rodriguez Salas, die last had gegeven tot bezetting van het telefoongebouw door de openbare macht en die bijgevolg beschouwd wordt als een der voor de troebelen der laatste dagen verantwoordelijke personen, aange zien deze zioh tengevolge der bezetting hebben voorgedaan. De radiozender van de C.N.T. en de F.A.I. heeft den geheelen nacht gewerkt om de arbeiders op de hoogte te houden van de stappen, welke gedaan werden tot een her stel van den normalen toestand. Te mid dernacht werd een nota gepubliceerd van de C.N.T. en de U.G.T., waarin deze beide groote vakvereeniglngsorganisaties haar aanhangers bevel gaven zonder verwijl het werk te hervatten en een einde te maken aan den broederstrijd, die slechts den ge- meenschappelljken tegenstander ten goede kan komen. Alle ochtendbladen zijn ver schenen. zij het ook met een beperkt aan tal pagina's. Op eenige plaatsen zijn de arbeiders, die het bevel niet vernomen hadden, te laat op het werk verschenen, maar reeds thans is men van meening dat na het noenmaal overal het werk zal zijn hervat. In de wijk van Barcelonette wordt ln de groote metaalbedrijven en in de haven reeds weer gewerkt. Ook in andere wijken wordt normaal gewerkt. Groepen vrouwen zijn door de straten getrokken- zij dwongen de winkeliers hun zaken té openen. Het publiek juichte de vrouwen toe en gaf aldus uiting aan de voldoenine waarmede de bevolking den terugkeer van de rust en orde na het bloedige conflict van drie dagen begToet. Volgens officieele gegevens bedraagt het aantal slachtoffers bijna 200 doo- den en 400 gewonden. Geheel in strijd met bovenstaande ge ruststellende mededeelingen luidt een be richt uit Dultsche bron volgens hetwelk de schietpartijen ln de straten van Barce lona onverminderd voortduren. Te Atara- zanas nabij Barcelona zou men een ge vangenis hebben Ingericht, waarin ver scheidene leden der Catalaansche regee ring gevangen gehouden worden. Generaal Pozas, die den oorlogstoestand heeft afgekondigd, staat tegenover de anarcho-syndlcalisten volkomen machto loos. De uit Valencia te hulp gezonden troepen zouden lijdelijk verzet bieden en weigeren op de anarchisten te schieten. Het bericht blijkt tendentueus. Havas meldt dat Azana, de preei dent der republiek, per vliegtuig uit Barcelona naar Valencia is vertrok ken. Voor veiligheid of voor staatszaken? Van 't front. In den loop van den dag van gisteren zijn Mola's troepen erin geslaagd, de Bas- klsche separatisten uit hun laatste stellin gen ln het Sollube-gebergte te verdrijven, zoodat deze bergketen thans ln zijn ge- heele lengte van 15 KM. ln het bezit van Mola's troepen is. Ook het plaatsje Me- naca aan den zuidrand van het Sollube- gebergte is door de nationalisten bezet. Ook in den sector van Durango hebben de witten hun stellingen kunnen verbete ren en bezit genomen van de uitloopers van het Vlzcargi-gebergte. Van daaruit beheerschen zij den straatweg van Amore- bietta naar Bilbao. Een speciale verslaggever van Havas meldt, dat de volksfronttroepen bij den Strijd ln het gebergte van Sollube meer dan 400 man hebben verloren. Twee bataljons miliciens werden volkomen vernietigd, en wat niet bulten gevecht werd gesteld, werd gevangen genomen. Een laatste loopgraaf-stelsel scheidt Mola nu nog van Bilbao! Madrid ls opnieuw gebombardeerd. Ge volg: 60 dooden en gewonden. In de Pr. Hendrikstraat wilden nabij de garage van de Moda de autobestuurders M. uit Haarlem en T. uit Schevenin-gen resD. met een truck met aanhangwagen en een personenauto elkaar passeeren. hoewel aan beide zijden van den weg wagens stonden geparkeerd, zoodat de weg te smal was. De personenauto reed na aanrijding het trottoir op en vernielde het hek voor de woning van den heer V. terwijl ook de auto werd beschadigd. Gelukkig bevond zich niemand op het trottoir. Ook de bestuur ders bekwamen geen noemenswaardig letsel. De timmerman M. de K. had bij het ophangen van een markies het ongeluk dat de rol met een oen naar beneden viel. De oen kwam oo zijn hoofd terecht en boorde precies door ziin gelaat. Hij moest zich tenstond onder behandeling van dr. v. W. stellen, die hem de eerste hulp verleende. Nu geen overeenstemming is bereikt met de verschillende politieke partijen omtrent het Dlakverbod bli de as. verkie zing. hebben B. en W. besloten ook van gemeentewege geen Dlakbord te olaatsen zooas aanvankelijk in de bedoeling lag. teneinde het kalken etc. zooveel mogelijk tegen te gaan. Inmiddels ls tegen enkele personen wegens overtreding van het plak- en -kalkverbod proces-verbaal opgemaakt. In de jaarvergadering van de meisjes- vereeniging .Bidt en Werkt' onder leiding van mej. v Dam. bleek uit de verslagen dat het afgeloopen iaar met een batig saldo sloot Oo verschillende keurige inleidingen volgde een vlotte bespreking, die met eenige varia afgewisseld werd. Ds. Mulder sprak een kort slotwoord. Ondertrouwd; J. Rijlaarsdam 30 J. en Jac. Hijkoop 25 J. Getrouwd: R. van Beek 49 J. en J. Kui ters 41 j. Overleden: M. Verweij wed. van C. Bos 69 Jaar. Loop der Bevolking. Gevestigd: G. v. d. WalBoer, z, b. van Sloten, Noordzijde 65 T. Kooistra, kap per van Gouda, Noordzijde 93. Vertrokken: M. Vrljenhoek, huishoudster naar Rijswijk, Torenlaan 43 M. Haring, dienstbode naar Zeist, le Dorpsstraat 14 - M. J. Kosten, z. b. naar Driebergen, Boah- straat 91 Wed. C. SterkHanselaar, z. t>. naar Wassenaar, Oostdorperweg 87. De Kaasfabriek „Oud-Holland" alhier werd bezocht door een gezelschap van 90 personen van de Coöp. Melkinrichting .Be Vooruitgang" te Rotterdam. Het gezel schap bestond grootendeels uit depothou ders, venters ed., die wel regelmatig zuivelproducten verkoopen, maar van de fabricage daarvan geen begrip hadden. Het werd dan ook een zeer leerzame excur sie. In groepen van 30 man werden de be zoekers door den adj. directeur rondgeleid waarbij de heele bewerking van melk tot kaas werd getoond en toegelicht. Het bezoek duurde van 9 tot 11 uur, waarna het gezelschap in drie groote auto bussen verder trok, met als einddoel Ouwe- hand's Dierenpark in Rhenen. De heer G. Sterk alhier behaalde te Utrecht het diploma zwemonderwijzer, uit gereikt door den Kon. Ned. Zwembond. BODEGRAVEN. De heer A. van Leeuwen f In het ziekenhuis te Leiden ls overleden de heer Aris van Leeuwen, een bekend plaatsgenoot, speciaal door zijn functies als bode van het Ziekenhuisfonds, het dok tersfonds van dr. Weeder en diens voor gangers en van de Onderlinge Ziekenkas „Eendracht maakt Madht". Oorspronkelijk was v. Leeuwen kleerma ker en wanneer hij tusschen zijn andere drukke werkzaamheden nog tijd over had, beklom hij Inderdaad nog de snijders- tafel. Meestal was hij echter bij den weg te vinden en goldt dan als voorbeeld van alle „tippelaars". Van fietsen hield hij niet en ot het niets was, wandelde hij week aan week Nieuwerbrug rond, de Meije in, naar Zwammerdam enz., zonder zelfs op hoogen leeftijd ooit vermoeidheid te toonen. Daar bij legde hij een stiptheid aan den dag, die spreekwoordelijk geworden was. Wel 50 jaar lang diende hij de verschillende dok toren. 40 jaar lang de Arbeiderskas en 12'/i jaar het Ziekenhuisfonds. Deze laatste functie heeft hij enkele ja ren geleden na zijn koperen jubileum neer gelegd, bij welke gelegenheid hij hartelijk gehuldigd werd, evenals bij het gouden feest van „Endracht maakt Macht". Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Agnes, d. van I. Th. v. d. Poel en H, M. Bunnik. BOSKOOP. Voor Zondag as. zal de Zondagsdienst worden waargenomen door dr. A. S. Kater, Telef. 36. Van een kweekerij aan den Groenen weg ls een partij magnolia's gestolen. D° dader werd aangehouden en een groot ge deelte der planten kon in beslag worden genomen. Door de politie wordt een onderzoek Ingesteld naar enkele kooplieden, die ter wijl zij uit een sdhuur door hen gekocht, vodden weghaalden, zich ook ontfermden over een mand met waschgoed. Een paar advertentie-colporteurs heb ben een weduwe weten op te lichten voor een flink bedrag. Door de politie werden de oplichters aangehouden. Gevonden: belastingmerk, Llpssleutel paar handschoenen en een vulpen. Inlich tingen politiebureau. HAZERSWOUDE. 25-jarig jubileum mej. A. Redegeld. Mej. A. Redegeld viert het gedenkwaar dig feit, dat zij gedurende 25 jaar ae dienstbode werkzaam is geweest bij dcc veehouder W. Lommerse te Rijndijk. 1® hoort men voorzeker in onzen tegenwoor- digen tijd niet veel meer.Het getrouwe dienstbode zeker wel niet aa belangstelling ontbreken. 2—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10