De Duitsche luchtreus Hindenburg vergaan LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 7 Mei 1937 Derde Blad Ne. 23653 78ste laargang 55 Op liet vliegveld Lakehurst in Amerika bij landing ontploft Gisteravond om kwart over zeven pl. tijd, is het luchtschip Hindenburg, toen het te Lakehurst wilde dalen, in brand geraakt en ontploft. Het luchtschip was met twaalf uur vertraging aangekomen. Het luchtschip had 's middags boven New-York gecirkeld aleer het zich naar Lakehurst begaf. De Hindenburg zou om middernacht weer naar Europa zijn vertrokken. Hoewel van alle kanten hulp toesnelde, was het onmogelijk de vuurzee te naderen. Aan boord van de Hindenburg bevonden zich 36 passagiers, terwijl de bemanning 61 leden telde. De ramp deed zich voor op het oogenblik, dat het luchtschip aan de landingsmast zou worden gemeerd. Er deed zich een ontzaglijke ontploffing voor en in een oogwenk ging de Hindenburg schuil achter de vlammen. Enkele seconden later viel het gevaarte en sloeg op den grond te pletter met een overweldigend lawaai. Spraken de eerste berichten over slechts 3 geredden, n.l. Clifford Osbur, Joseph Spahs en Philip Mongon, later wordt melding ge maakt van 12 personen, die niet doodelijk gewond geborgen zouden zijn en naar het ziekenhuis gebracht. Van de 43 Amerikaansche landingsmanschappen is niemand gedeerd. Nog later kwam volgend bericht: De reclame-agent van de Luchtschepenreederij te New-York verklaarde later, dat thans het definitieve bericht is ontvangen, dat vijftig opvarenden van het luchtschip Hindenburg gered zijn en nog later wordt gesproken van 64 geredden, n.l. 20 passagiers en 44 leden der bemanning. De cijfers over het aantal slachtoffers staan dus nog niet volko men vast. Aan boord waren verscheidene studenten, die naar Amerika terugkeerden. De Hindenburg had zijn een en twintig ste reis naar Amerika gemaakt en de eerste van dit seizoen. De geheele reis van het luchtschip is bijzonder moeilijk geweest vecens de ongunstige atmospherische ge steldheid. De Hindenburg was te elf uur nl. tijd met twaalf uur vertraging boven Boston aangekomen. Om drie uur 's middags vloog de luchtreus boven New York voor hij zich naar zijn basis begaf. Door storm overvallen. In het zicht van Lakehurst werd de Hin denburg overvallen door een hevig onweer, dat met ontzettende regens gepaard ging. De Hindenburg moest nog een uur in de lucht bliiven aleer het luchtschip tot de landingsmanoeuvres kon overgaan. Toen het luchtschip langzaam tegen den landingsmast daalde, deed zich een ont ploffing voor. Een geweldige vlam schoot uit het luchtgevaarte, dat na enkele minu ien vernietigd was. Slechts een vernield en verbogen ge raamte was van het eens zoo trotsche luchtschip over. Uit den geheelen staat New Yersey be- caven zich dokters en verpleegsters per auto naar de plaats van de ramo. De Americain Airlines zonden uit Newark «en vliegtuig met artsen en verbandstoffen. Een compagnie militairen uit Philadel- thia. welke bij de landing assistentie had rullen verleenen, was nu behulpzaam bij de bergingswerkzaamheden. In Amerikaansche deskundige krin gen is men van meening, dat de voor naamste oorzaak gezocht moet worden in het feit, dat het luchtschip gevuld was met waterstofgas. Men herinnert eraan, dat dr. Eckener maatregelen had genomen om bij de eerste reis van dc Zeppelin naar de Vereenigde Staten helium te gebruiken. De Hindenburg stond deze reis onder bevel van kapitein Max Pruss. Kapitein Ernst Lehmann, die verleden jaar het bevel voerde en een der gTooten van de Duitsche civiele en militaire lucht vaart was, bevond zich eveneens aan boord. De oorzaak van de ramp. De luchtvaart-afdeeling van het Ameri kaansche ministerie van handel stelde een onderzoek in naar de oorzaken van de tamp. Kapitein Ernst Lehmann. alles was gereed om voldoende hoeveel heden van dit gas te verstrekken, doch de Duitsche regeering weigerde de noodige deviezen uit te voeren om het gas te betalen. Voorts worden er 2 mogelijkheden opperd ge- DE HINDENBURG TROTSCH IN DE LUCHT. Ie. terugslag van een der motoren kan ontsnappend gas hebben aan gestoken. 2e. de onweersachtige weersomstan digheden kunnen een vonk statische electriciteit hebben geschapen, toen de Iandingstouwen omlaag werden gelaten Juist voor de ontploffing werd een vonk gezien bij de achterzijde van 't lucht schip. Onder de overlevenden zijn kapitein Leh mann en kapitein Max Pruss. Lehmann is met ernstige wonden in het ziekenhuis op genomen. Het schijnt, dat hij uit de stuur hut is gesprongen, op het oogenblik dat de vlammen uit het luchtschip opstegen. Het luchtschip kon blijkbaar moeilijk landen, het vloog een uur boven het vlieg veld, alvorens men ertoe overging te lan den. Op het oogenblik dat het schip met den neus naar voren dook, stegen groote vlammen op uit de achterzijde en binnen enkele oogen'olikken lag het luchtschip als een brandende massa op het vliegveld. De brandweer was spoedig ter plaatse en kor ten tijd later kwamen ook de secretaris van handel, Roper, en de Duitsche am bassadeur. dr. Luther, per vliegtuig op 't vliegveld aan. Beiden waren zeer onder den indruk. De landingsmanschappen hadden reeds de Iandingstouwen vast, toen het ongeluk gebeurde, verschrikt lieten zij de touwen los en vluchtten weg, doch spoedig her kregen zij hun koelbloedigheid en snelden terug om de opvarenden te redden. Met groot moeite konden zij een aantal gewon den redden en enkele totaal verkoolde lij ken bergen. Een dezer mannen deelde mede. dat hij op het oogenblik van de ontploffing juist onder den staart van het luchtschip stond. Het luchtschip bevond zich op een hoogte van ongeveer honderd meter. Voor dc ont ploffing zag hij de passagiers glimlachend en met. zakdoeken wuivend voor de ramen staan. Plotseling hoorde hij een hevige ontploffing en het luchtschip kwam bran dend omlaag gestort. In de eerste oogen- blikken konden zij drie geheel verkoolde lijken bergen, het was onmogelijk deze te identificeeren. De redders drongen in hei brandende wrak door tot de cabine van den commandant aan de voorzijde. Hier vonden zij ook een geheel verkoold lijk. Uit de brandende massa steeg een dikke rookwolk op en nog een aantal ont ploffingen werd gehoord. Het luchtschip zou te middernacht weer naar Europa vertrekken met verscheidene passagiers, die de kroningsfeesten te Lon den wilden bijwonen,,Toen zij op het vlieg veld kwamen, waren zij zeer verbaasd slechts het brandende wrak te vinden van het trotsche luchtschip dat hen naar Europa had moeten brengen. De toestand van de beide kapiteins, Leh mann en Pruss. is zeer zorgwekkend. Een zware slag voor de Duitsche luchtschepen in dus trie. De ondergang van het Duitsche lucht schip ..Hindenburg" is een zware slag voor de Duitsche luchtvaart, die daardoor plot seling in diepen rouw wordt gedompeld. terwi.il ongetwiifeld de geheele internatio nale luchtvaartwereld meetreurt om deze ramp. die een zoo plotseling einde heeft gemaakt aan de succesvolle reeks vluchten, welke de od de Zeppelinwerf te Friedrichs- hafen gebouwde luchtschepen gedurende een reeks van jaren hebben gemaakt. Het scheen, dat de beide Duitsche lucht schepen „Graf Zeppelin" en ..Hindenburg" alle bezwaren reeds weerlegd hadden van de tegenstanders van „lichter dan lucht" voor het maken van vluchten over lange afstanden Terwijl allerwege geëxperimen teerd wordt met landvliegtuigen en vlieg- booten ter voorbereiding van het trans- Oceanische passagiersvervoer, leek het, of men in Duitschland reeds een oplossing had gevonden, dank zij het levenswerk van dr, Eckener, den grooten Duitschen con structeur. naar wiens ontwerpen in de laatste jaren te Friedrichshafen de lucht schepen werden gebouwd, die stormen en noodweer succesvol doorstonden en waar van de „Graf Zeonelin" vele honderden malen over den Oceaan en eenige malen rondom de wereld kruiste. Voor dr. Eckener is deze ramp een bijzonder zware slag, al kan men, zoolang de oorzaak van het ongeluk niet nauwkeurig is vastgesteld, nog geen enkele conclusie ten aanzien van zijn con structie trekken, aangezien de mogelijkheid zelfs zeer groot is, dat de ontploffing is ontstaan door een ongelukkige samenloop van omstandigheden, welke niets afdoet aan de groote beteekenis van het pioniers werk van dr. Eckener op het gebied van den luchtschepenbouw. Vroegere luchtschiprampen. De pres^ties van het eerste Duitsche luchtschip, dat aanvankelijk onder het commando van dr. Eckener zelf regelmatig een transatlantischen dienst onderhield, de .Graf Zeppelin" vielen te meer op. doordat biina alle groote luchtschepen, die buiten Duitschland gebouwd werden, na korteren of langeren tild vergingen, waarbij vele opvarenden om het leven kwamen. In 1912 ontplofte in Atlantic City het Amerikaansche luchtschip Akron", waarbij vijf personen gedood werden In 1913 stort te het Duitsche luchtschip L I" bil Helgo land neer. waarbij vijftien menschen het leven lieten, terwi.il in hetzelfde jaar bii de ontploffing van de .L 2" boven Berlijn. 28 personen gedood werden. In Juni 1914 verongelukte een Oosten- riiksch luchtschip, waarbij negen dooden vielen. Laat men de 57 Duitsche Zeppelins, lie tiidens den wereldoorlog werden ver nield buiten beschouwing dan wordt de reeks voortgezet in Juni 1919. toen het Britsche luchtschip NS. 11 in de Noordzee verging, waarbii zeven menschen werden gedood. In Augustus 1921 stortte boven Huil de Britsche R. 2 neer. waarbij 44 opvarenden gedood werden. In Februari 1922 vloog bij Hampton de „Roma" in brand met 34 dooden en in October van hetzelfde jaar ontplofte bti San Antonio de C. 2, waarbij slechts twee opvarenden gewond werden. Dr. Eckener. Twee opvarenden slechts werden ook ge wond. toen in Juni 1923 het Amerikaan sche marineluchtschip T.C. in brand raakte doch in December werd de wereld opge schrikt door de ramp met het Fransche Het luchtschip Hindenburg Inmiddels was men te Friedrichshafen in 1933, gebruik makende van de met de „Graf Zeppelin" opgedane ervaring, begonnen met den bouw van een nieuw luchtschip, dat het grootste en mooiste ter wereld zou worden, de L. Z. 129, de thans vernielde Hindenburg. In Maart van het vorige jaar was de „Hindenburg" voltooid. Het stroomlijnige scheepslichaam had een lengte van 243 M. en de grootste middellijn bedroeg 41.2 M., waardoor 't gevaarte een minder slanken indruk maakte dan de ..Graf Zeppelin". De gssinhoud bedroeg 190.000 kubieke meter en het gas was verdeeld over zestien cel len. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, helium als draaggas te gebruiken en wa terstof als manoeuvreergas, doch de leve ring van heliumgas, dat slechts in Amerika gewonnen kan worden, stuitte op zoodanige moeilijkheden, en de ervaringen, die dr. Eckener met waterstof had opgedaan, wa ren zóó gunstig, dat men tenslotte besloot uitsluitend waterstofgas te gebruiken. Het luchtschip werd voortbewogen door in vier buiten den romp opgehangen gon dels gemonteerde Dieselmotoren van de Daimler-Benz motorenfabriek te Stuttgart, die een gezamenlijke topprestatie hadden van 4200 P.K. en die het schip een gemid delde snelheid van 125 K.M. per uur Kon den geven, die bij gunstigen wind aan zienlijk hooger kon zijn. doch bij straffen tegenwind tot onder de honderd kilometer per uur kon dalen. De „Hindenburg" kon zestigduizend kilo gram stookolie meevoeren en had dan een actieradius van 14.000 K.M., waarbij dan DE L.Z. 129 OF HINDENBURG. luchtschip „Dixmude" boven de Middel- landscbië Zee. waarbii 54 slachtoffers wer den geteld. In September 1925 werden veertien per sonen gedood, toen het Amerikaansche luchtschip ..Shenandoah" In een storm bij Cambridge in den staat Ohio verging Veel pennen zijn in beweging gebracht in verband met den ondergang van het Ita- liaansche luchtschip .Italia", dat onder leiding van generaal Nobile een expeditie naar den Noordpool had ondernomen. Een deel der opvarenden, waaronder Nobile zelf. werd teruggevonden en gered. Bij de opsporingspogingen kwam de groote Pooionderzoeker, Amundsen, die in een vliegtuig was opgestegen, om het leven. In October 1930 werd de wereld wederom opgeschrikt door de ramp van het Engel- sche luchtschip R. 101. dat in een nacht van Zaterdag op Zondag op zijn eerste officieele vlucht bii Beauvais in Frankrijk in brand vloog en neerstortte. Alle 48 op varenden kwamen om het leven. Onder hen bevond zich o.a. de toenmalige Britsche minister van luchtvaari. Nadat in Februari 1932 reeds het Good- Year luchtschip „Columbia" bii New York was verongelukt, werd in April 1933 Amerika door een groote ramp getroffen, toen het grootste bestuurbare luchtschip, de nieuwe Akron" bii de kust van New Jersey in een storm raakte, door den blik sem werd getroffen, in brand vloog en om laag stortte. Van de 77 opvarenden werden slechts vier gered. In Februari 1935 stortte het tweede groote Amerikaansche luchtschip de ..Ma con". vermoede'.iik tengevolge van een con structiefout ten Zuiden van Montery in zee. In dit eeval konden 81 van de 83 opva renden gered worden, o.a. de commandant kapitein Wiley, die de rampen van de „Shenandoah" en de ..Akron" had meege maakt en overleefd. De Duitsche luchtschepen recderij Terwijl de wereld eenerzijds met ont steltenis van deze rampen kennis nam, zagen de voorstanders van het „lichter dan lucht" met vreugde, dat het vertrouwen in het luchtschip, ondanks de bovenaange haalde ongevallenlijst. geleidelijk toenam tengevolge van de succesvolle reeks vluch ten met de in den loop van 1930 op de luchtschepenwerf tc Friedrichshafen on der leiding van dr. Eckener gereed geko men „Graf Zeppelin". Na verschillende kleinere, vervolgens transatlantische en zelfs wereldvluchten, werd in Maart 1932 begonnen met de instelling van een aan vankelijk veertiendaagschen regelmatigen post- en passagiersdienst tusschen Frie drichshafen en Zuid-Amerika, aanvanke lijk naar Pernambucc. later ook naar an dere Zuid-Amerikaanche hoofdsteden en in de zomermaanden naar Noord-Amerika, waar de landingen gewoonlijk gemaakt werden te Lakehurst nabij New York. lil 1935 volbracht de „Graf Zeppelin" te Frie drichshafen gebouwd als L. Z. 127, zijn vijfhonderdste vlucht waarvan meer dan honderd over den Atlantischen Oceaan. In 1935 werd na besprekingen tusschen de Luftschiffbau Zeppelin te Friedrichs hafen, waarbij de Hamburg—Amerika-Lijn groote belangen heeft, en de Deutsche Luft Hansa de Deutsche Zeppelin reederij ge sticht, welke haar hoofdzetel vestigde te Frankfort a. d. Main, waar een reusachti- gen luchtschepenhal werd gebouwd en van waar voortaan de luchtschepen vertrokken. nog ruimte was voor het meenemen van 19.000 K.G. nuttige lading aan vracht en passagiers. Aan het comfort der passagiers was zeer veel zorg besteed. Het luchtschip had twee dekken. Het bovenste werd hoofdzakelijk in beslag genomen door 25 tweepersoons slaaphutten, voorzien van warm en koud stroomend water, electrische verlichting, kunstmatige ventilatie, enz., een smaakvol ingerichte eetzaal voor vijftig passagiers, een lees- en schrijfzaal, een conversatieka mer en twee wandelgangen, voorzien van schuine ramen, waaruit men een prachtig uitzicht genoot, terwijl het beneaendek een gasdichte rooksalon bevatte, waar de pas sagiers zonder eenig brandgevaar te ver oorzaken mochten rooken. en verder toi letten, douchekamers, verblijven voor offi cieren en bemanning, en de keuken. In het midden van het luchtschip bevond zich een vrachtruimte van zoodanige afmeting, dat er zelfs auto's in geborgen konden worden. In den boeg van het schip was de com mandogondel met navigatieruimte gebouwd Op 31 Maart 1936 vertrok de „Hindenburg" des morgens te half zes uit Friedrichshafen voor zijn eerste reis naar Zuid-Amerika waar het op 4 April vroeg in den ochtend te Rio de Janeiro ankerde. Reeds in Mei voer de Hindenburg ook naar Noord-Ame rika, en bijna een jaar geleden op 9 Mei 1936. vestigde het luchtschip een record door de reis naar Lakehurst over den Oceaan in 62 uur te volbrengen. Het commando werd toen nog gevoerd door dr. Ernst Lehmann, den trouwen me dewerker van dr. Eckener. die zooveel tot het succes der Duitsche luchtschepen heeft bijgedragen. Lichter en zwaarder dan lucht. Ondanks het succes der Duitsche lucht schepen waren en zijn er in de luchtvaart- wereld velen, die meenen dat het passa giersvervoer over lange afstanden en dus in de eeLf.te plaats het transoceanische verkeer, niet met luchtschepen zal worden opgelost. Ondanks het feit, dat men met vliegtuigen eigenhjk nog in het stadium der proefnemingen verkeert, al hebben de Amerikanen dan ook met hun Clipper'ooo- ten reeds een regelmatigen vliegdienst over den Stillen Oceaan geopend, vertrouwen zij, dat men de moeilijkheden van het transoceanische luchtverkeer slechts door het principe „zwaarder dan lucht" zal op lossen, waarbij dan nog voorkeur kan wor den gegeven aan vliegbooten of landvlieg tuigen. Een der pioniers van het transatlanti sche luchtverkeer, die den regelmatigen postdienst van de Air France tusschen Europa cn Zuid-Amerika tot stand bracht, wijlen Jean Mermoz, verklaarde in een in terview, dat hij in den zomer van 1936 tij dens een bezoek aan Schiphol gaf. dat ondanks zijn bewondering voor het werk van dr. Eckener de met luchtschepen be haalde resultaten hem niet voor dit trans por) middel hadden kunnen winnen. De snelheid was te gering, slecht weer kon men slechts overwinnen door de slecht- weer-gebieden te ontwijken en het brand en ontploffingsgevaar bleef hij zeer groot achten, zoolang geen gebruik kon worden gemaakt van het onbrandbare heliumgas, dat echter vrij zeldzaam is en slechts in de Vereenigde Staten gewonnen kan wor den. gelijk reeds gezegd. De Duitsche suo- cessen schreef hij voor een groot deel toe

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9