ELTAX-BUS BUITENLAND 10 Riffen ƒ0.75 Spaansche bommen en Nederlandsche schepen De „Kievit" maakt noodlanding bij Athene [EIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 7 Mei 1937 KERK- EN SCHOOLNIEUWS de algemeene toestand frankrijk duitschland engeland De Fauna en de Rhea beleven angstige oogenblikken Het toestel zwaar beschadigd Conferentie-nieuws. Von Neurath is weer uit Rome vertrokken na nog een afscheidsbezoek bi] den Duce. Het officleele communiqué zegt, dat von Neurath in zijn besprekingen met Mussolini en Clano de belangrijkste politieke en oeco- nomische vraagstukken behandeld heeft, die Duitschland en Italië aangaan. De ge- dachtenwisselingen bevestigden opnieuw het nauwe samengaan van de belangen en de eenheid van bedoelingen van beide lan den. Men heeft derhalve nogmaals den wil ven beide regeeringen bekrachtigd om in gemeenschappelijk overleg dezelfde politiek te volgen ln de belangrijkste vraagstukken op den grondslag en in den geest van de Italiaansch-Dultsche proces-verbalen, die in October te Berlijn zijn geteekend en welker toepassing een reden tot voldoening is ge weest voor Italië en Duitschland en tevens een concrete bijdrage tot den vrede heeft gegeven. Deze besprekingen stelden beide regee ringen bovendien in staat hun duidelijken wil te herhalen om voortaan alles in het werk te stellen, dat lelden kan tot een rui mere samenwerking ook met andere mo gendheden en in Europa de noodzakelijke voorwaarden te scheppen voor een grootere en zekerder oeconomlsche vastheid. In politieke kringen te Rome beschouwt men als de belangrijkste passage uit 't offi cleele communiqué die, welke wijst op de sa menwerking met andere Europeesche mo gendheden. Hoewel geboren ln de atmosfeer der Internationale sancties beteekent de Duitsch-Itallaansche entente geenszins een isolement t.o.v. de andere Europeesche sta ten. Deze Interpretatie sluit dus ook de mo gelijkheid van een militaire alliantie uit, welk gerucht uitdrukkelijk tegengesproken is. De spil BerlijnRome is versterkt uit de pas gehouden besprekingen te voorschijn getreden, maar met een uitgesproken Inter nationale en vredelievende beteekenls. Ook de „Deutsche diplomatlsch-polltlsche Korrespondenz" wijst op bereidheid van Berlijn en Rome met andere staten samen te werken en dat de as Berlijn—Rome geenszins het karakter heeft van een „blok vorming". Gayda, ln de Giornale d'Italia voegt daar aan toe dat voor deze samenwerking echter twee voorwaarden vervuld moeten zijn: le. dat andere mogendheden eenzelfden krachtigen wil toonen om zich met elkan der te verstaan, en 2e. dat zij een juist begrip toonen voor elkanders vitale levensbelangen. Ook de reis van Miklas, Schuschnigg en Schmidt naar Boedapest is ten einde ge bracht. In een officieel communiqué dat is uit gegeven. wordt gezeed. dat bü de bespre kingen tusschen Horthy. Miklas en de Oos- tenrijksche en Hongaarsche staatslieden ten aanzien van de politieke en economische vraagstukken der beide landen een volko men eensgezindheid aan den dag is getre den. en dat opnieuw uiting is gegeven aan den wensch den gemeenschappelliken weg. die tot dusver gevolgd is, te bllfven be wandelen. Als verdere reizen staan op het program: bezoek van kroonprins Michael van Roe menië aan Boekarest om president Mosciki uit te noodigen 7 Juni naar Boekarest te komen. Koning Carol gaat dan ln de 2e helft, van Juni naar Warschau. Tijdens zijn verblijf te Londen zal de Tsjecho-Slowaaksch» minister-president Hodzja gelegenheid hebben om met den Engelschen minister van bultenlandsche zaken, Eden van gedachten te wisselen over den toestand in Midden-Europa. Men meent te Londen te weten dat Hodzja besprekin gen zal voeren met verschillende Mldden- Eurooeesohe staatslieden, die ter gelegen heid van de kroningsfeesten ln de Engel- sche hoofdstad verblijven. Lansbury's bezoek aan Italië schijnt ook door te gaan! De conferentie van Montreux ls tot alge- heele overeenstemming gèkomen. Morgen zal een overeenkomst worden geteekend. Verlenging der collectieve arbeidscontracten De C.G.T. deelt mede, dat het bestuur een motie heeft aangenomen, waarin de bond üch bereid verklaart toe te stemmen ln een verlenging tot November van de col lectieve arbeidsovereenkomsten onder drie voorwaarden: ten eerste, dat ook de gel digheid van de wetten over de monetaire gevolgen van de devaluatie en de wetten over verzoening en arbitrage verlengd wor den, zoodat een noodzakelijke aanpassing der loonen haar beslag kan krijgen. Ten tweede, dat het recht op arbeid tegen elke willekeur beschermd wordt door bepalin- Sen betreffende het aangaan en eindigen van dienstbetrekkingen, ten derde, dat maatregelen genomen worden voor een algemeene Invoering van betaalde vacantie. De organisatie van werkgevers heeft Blum een brief doen toekomen, waarin de verlenging der overeenkomsten wordt aan vaard en gevraagd wordt, dat de regeering Wn einde maakt aan de aanslagen op den «gendom ln den vorm van onwettige «zettingen en aan de nog ernstiger aan togen op de vrijheid van arbeid. De correctioneele rechtbank van Soissos heeft vonnis geveld in de zaak Formysin. Men zal zich wellicht herinneren, dat deze Widens het opplakken van reclamebiljetten voor de Parti Social Francals ls aangeval- «n. Zijn aanvallers sleepten hem voor een feert rechtbank, waarna men hem zwaar heeft mishandeld en ln ellendigen toe stand, ontdaan van zijn kleeren, op straat keft gezet. Het gerecht heeft thans twee zijner be- toers veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf, vier anderen tot gevangenis- tollen van 1 tot 3 maanden voorwaarde lijk en de laatste verdachte vrijgesproken. Het pauselijk antwoord op de Duitsche nota - Brüning in Amerika. De pauselijke nota, die de Duitsche am bassade ls overhandigd, zou uit zes of zeven bladzijden bestaan en in scherp omlijnde bewoordingen gesteld zijn. Het is de be doeling, dat de Duitsche argumenten stuk voor stuk ontzenuwd worden en er zou in betoogd worden, dat de encycliek niet, zoo als wel beweerd ls, een beroep op de open bare meening tegen de Duitsche regeering en nog minder een aansporing tot verzet voor de Duitsche katholieken ls. Het feit, dat de pauselijke nota is overhandigd tij dens het verblijf van Von Neurath te Rome wordt beschouwd als een gebaar om te onderstrepen, dat Von Neurath zich in strijd met het gebruik heeft onthouden van een bezoek aan het Vaticaan. Verder doet het gerucht de ronde, dat generaal Ludendorff, die als een der ver antwoordelijke leiders van het nieuwe hei dendom beschouwd wordt, zeer binnenkort naar Rome zou komen. In politieke kringen wordt thans be vestigd. dat Von Blomberg zich na de Britsche kroningsfeesten naar Rome zal begeven. De jiüste datum staat nog niet vast. De gewezen Duitsche rijkskanselier, dr. Heinrich Brüning, is volgens de „Times" tot lector in de internationale economische politiek aan de Harvard University (Ver. Staten i benoemd. Hij zal in September er zijn colleges beginnen. Een witboek Baldwin spoort aan tot economische vrede. Een witboek is gepubliceerd, waarin medegedeeld wordt, dat de Britsche regee ring de voornaamste conclusies aanvaardt van de koninklijke commissie voor de par ticuliere wapenfabricage en -handel. He laas moet worden erkend, dat op het oogenbllk de toestand der internationale politiek van dien aard is. dat de hoop vor deringen te maken in de richting van internationale beperking of vermindering der bewapeningen niet waarschijnlijk on middellijk zal kunnen worden verwerke lijkt. Het voornaamste doel van de bulten landsche politiek der regeering ls den internationalen polltleken toestand te verbeteren, teneinde toestanden tot stand te brengen, waarbij dergelijke vorderingen mogelijk worden. Intusschen is de regee ring niet geheel overtuigd van het nut voortgang te maken met een of ander ge ïsoleerd aspect van het bewapeningsvraag stuk. In het Lagerhuis ls de dreigende staking ln de mijnen ter sprake gekomen. Attlee kwam op voor de mijnwerkers en verklaarde, dat deze streden voor een be ginsel, nJ. het recht op collectieve onder handeling. Hij verklaarde zich overtuigd, dat de regeering alles zou doen om een al gemeene staking ln het mijnbedrijf te voorkomen. Minister-president Baldwin zeide ln een rede, die waarschijnlijk zijn laatste Lager huisrede ls geweest: „Ik doe een beroep op een handjevol menschen, waarvan vrede of oorlog afhangt, om op het tegenwoor dige oogenbllk het beste geschenk te geven en Iets te doen, dat het hart van allen, die ons vaderland liefhebben, zou verblijden, namelijk de zwarte wolk, die zich boven ons heeft samengepakt, te verscheuren en te verdrijven. De geheele wereld heeft de oogen op ons gevestigd en zal binnenkort te Londen vertegenwoordigd zijn. Laat ons aan de wereld toonen. dat de democratie nog altijd in staat is, ook ln deze worste lende wereld, de komst van den vrede te vieren". Het trampersoneel en het bedienend personeel der trolleybussen te Londen hebben Instructie gekregen, het werk te blijven voortzetten. Het bestuur van den bond van transport arbeiders, heeft namelijk besloten dat het huldig conflict beperkt moet blijven tot het autobussenpersoneel. aldus deelde Bevan, de secretaris van den bond, mede, na een deputatie te hebben ontvangen van het trampersoneel en van het personeel der trolleybussen. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Hellendoorn, H. B. Spijker boer te Woudsend; te Hellevoetsluis (toez.i, S. P. de Roos. cand. en hulppred. te Drie bergen; te Nieuw-Beierland, D. v. Lutter- velt te Schalkwijk; te Wezep, J. R. Cuperus te 's-Grevelduin-Capelle. Bedankt voor Kamerik: T. H. Oostenbrug te Gouderak. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Bruinisse, J. Vreugdenhil te Kampen. HERDENKING VAN DEN 100STEN GEBOORTEDAG VAN WIJLEN JHR. MR. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN. Naar wij vernemen heeft zich in ver band met het feit dat het Zaterdag 29 Mei a.s. honderd jaar geleden zal zijn. dat de bekende voorvechter voor de vrije school, wijlen Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman te Groningen geboren werd, aldaar een comité in de kringen van het Christ, on derwijs gevormd om de nagedachtenis van dezen staatsman te eeren. In het eere comité dat zich voor deze herdenking vormde, hebben zitting genomen de voor zitters van de verschillende organisaties van landelljken aard op het terrein van het Ohr. onderwijs. Maandag 31 Mei zal 's avonds in de Mar tinikerk te Groningen een groote herden- klngs-samenkomst worden gehouden waar in als spreker zal optreden jhr. mr. D. J. de Geer. lid van de Tweede Kamer en mi nister van Staat. De bijeenkomst zal door de N.C.R.V. worden uitgezonden. Talrijke autoriteiten zijn tot deze bijeenkomst uit- genoodigd. 4556 (Ingcz. Med.) Ned. Bond van Jongelingsver. op Geref. grondslag. Be Bondsdag te Middelburg. Bijeenkomsten in vier gebouwen. Gisteren werd te Middelburg de 43ste Bondsdag gehouden van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag, waarvoor een groote belangstel ling bestond. Meer dan 5500 personen wa ren naar dezen jaarlijkschen toogdag ge komen. Aan den Bondsdag ging Woensdagavond onder presidium van prof. dr. K. Dijk, voor zitter van den bond, in de Noorderkerk een huishoudelijke vergadering met de afge vaardigden vooraf. In deze vergadering werden de verslagen goedgekeurd. Dat van den secr. den heer J. Wijnbeek van Zwolle, meldt dat het aantal aange sloten vereentglngen steeg van 1112 tot 1138. Het totaal-ledental der gezamenlijke vereenigingen klom met 18. Tal van lei draden verschenen in herdruk en daaron der waren er met welke dat voor de 12e maal het geval was. Het verslag van den penningmeester, den heer A. v. Rijn Dzn., te Rotterdam, sluit met een eindcijfer van f. 16.792.691/:. De verlies- en winstrekening sluit met een eindcijfer van f. 14.037.38 en de balans met f. 223.110.60. De exploitatierekening van het Geref. Jongelingsblad sluit met f. 42.322.84. De omzet van de Bondsultgaven bereikte een hoogtepunt nJ. f. 22.088.82. Gehoord het rapport van de controle commissie werd de penningmeester van zijn beheer gedechargeerd. Besloten werd den volgenden bondsdag ln 1938 te Amsterdam te houden. De Bond die aldaar werd gesticht, viert alsdan zijn gouden jubileum. Voorts werden enkele voorstellen van het bondsbestuur afgedaan strekkende tot en kele wijzigingen in het bondsreglement en van de aangesloten vereenigingen vanWor- merveer. Lelden, Velzen en Dordreoht, alle rakend Interne vereenigingsaangelegenhe- den, waarna de vergadering werd gesloten. Na afloop der vergadering werd het ter gelegenheid van den bondsdag fraai ver lichte stadhuis bezichtigd. Gistermorgen om kwart voor 11 uur ving de Bondsdag aan. Aangezien niet allen ln een gebouw konden ondergebracht en men toch gemeenschappelijk naar den minister president, dr. H. Colijn. die op verkiezings tournee in Zeeland ls, luisteren wilde, werd een vergadering in de open lucht gehouden op het Abdijplein. Dr. Colijn werd. toen hij het plein betrad, met een grootsche ovatie en herhaalde toejuichingen begroet. De vergadering ving aan met een ope ningsrede van den voorzitter, prof. dr. K. Dijk, die tot titel droeg: Luctor et Emergo. Hiernt heeft dr. Colijn kort de groote schare jonge menschen toegesproken en hen gewezen op de beteekenis van het werk van den bond in dezen tijd. Zijn woord vond luiden bijval en de voorzitter heeft ln zijn dankbetuiging tot dr. Colijn de verzekering gegeven dat alle leden in de komende weken voor de A. R. partij hun beste beentje zouden voorzetten. De vergadering zond onder luiden bijval een telegram van hulde en trouw aan H. M. de Koningin, waarna staande het Wil helmus gezongen werd. Medegedeeld werd dat tot lid van het bondsbestuur was gekozen de heer J. Wijn beek te Zwolle. Tot raadsman van den bond werd geko zen ln de vac. van dr. B. Wielenga te Am sterdam, ds. F. C. Meyster, Geref. predi kant te Rotterdam. Om 12 uur ging de morgenvergadering uiteen. In de pauze die tot halftwee duurde, heeft de heer Th. C. Ferwerda op het ca rillon van de Lange Jan een Carillonbe speling gegeven en allelel vaderlandsche wijzen, alsmede het Bondslied, ten gehoore gebracht. 's Middags werd in vier gebouwen verga derd. In de tent op het Molenwater, die den vorigen dag was gebruikt voor de ver klezlngsvergadering van de Anti-Rev. par ty, waarin dr. Colijn het woord had ge voerd, presideerde de Bondsvoorzitter, prof. dr. K. Dyk. Hier trad als eerste spreker op het 2de Kamerlid, de heer C. Smeenk, van Arnhem, met het onderwerp: „Gerefor meerd beginsel en maatsohappelyk leven". Vervolgens sprak de Minister van Binnen- landsche Zaken, mr. J. A. de Wilde, over: „De beteekenis van dr. A. Kuyper voor de opleving van het Gereformeerd beginsel", waarna dr. D. Bremmer, Geref. predikant te Middelburg, nadat over beide referaten van gedachten gewisseld was. een opwek kende slotrede hield, getiteld: „Vereen! gingswerk en persoonlijk geloofsleven". In de Nieuwe Kerk presideerde de vice voorzitter van den Bond, de heer P. v. Nes Czn.. hoofdinspecteur L. O. te 's-Graven- hage. Hetzelfde onderwerp door den heer Smeenk in de eerste samenkomst behan deld, werd hier besproken door den heer A. Stapelkamp van Utrecht, voorzitter van het Chr. Nat Vakverbond, waarna de fi guur en de beteekenis van dr. A Kuyper werd geteekend door den heer J. Schou ten, lid der 2e Kamer te Rotterdam, eere- lld en raadsman van den Bond. Ds. J. C. J. Kuiper, Geref. predikant te Arnhem, hield tenslotte de opwekkende rede, die tot titel droeg: „Profetisch element". In de Hofplelnkerk was voorzitter de heer A. Kuiper van Utrecht, lid van het Moderamen van den Bond. De heer G. Baas Kzn., wethouder van Amsterdam, sprak ln dit kerkgebouw over: „Gerefor meerd beginsel en maatschappelijk leven" en de heer A. Zijlstra, lid der 2e Kamer te Groningen en oud-voorzitter en eerelid van den Bond, over: „De beteekenis van dr. A. Kuyper voor de opleving van het Geref. beginsel". Ds. A. B. W. M. Kok, Geref. pre dikant te Zaamslag sprak het opwekkend slotwoord, getiteld: „Het doel van uw leven". In de Noorderkerk tenslotte stond de Dat het ln de Spaansohe wateren nog allerminst veilig is voor bultenlandsche schepen, ook al vervoeren die geen contra bande, hebben de telegrammen uit Spanje reeds vaak genoeg gemeld. Hachelijke avonturen hebben ook medegemaakt de twee schepen van de Kon. Ned. Stoomvaart- Maatschappij de Fauna metend 1254 ton en de Rhea welke een inhoud heeft van 1388 ton. De beide schepen zyn thans in de Rot- terdamsche haven gearriveerd, waar wij een kort onderhoud met de opvarenden hadden. De Fauna. De gezagvoerder van de Fauna, de heer C. G. Nieman, vertelde, dat het schip op 28 April j.l. van Valencia vertrokken was, met bestemming Rotterdam en Amsterdam. Den dag na het vertrek, 's morgens om streeks 10.40 uur, naderde uit Noordooste- lqke richting een vliegtuig, dat grijs-zwart gestreept was. Op ongeveer 100 meter bo ven 't schip cirkelde het vliegtuig, blykbaar om de deklast te inspecteeren. Het vliegtuig vloog recht over, ten einde de beide masten in één lijn te krijgen, hetgeen bij den aanval de meeste zekerheid oplevert om het schip te treffen. Enkele minuten later liet het vliegtuig een bom vallen, die, geluk bij een ongeluk, vlak over het schip scheer de en op ongeveer tien meter achter het achterschip in het water terecht kwam, waar hij ontplofte. De bom was, betgeen bleek uit de voorbereidingen, getroffen vóór het werpen daarvan, kennelijk voor 't Nederl. schip bedoeld. Kapitein Niehuls heeft onmiddellijk de machines laten stoppen en het sein gegeven om, wanneer dit noodig mocht blijken, het schip te verlaten. De reddingsbooten wer den buiten boord gedraaid en de marco nist seinde S.O.S. naar de schepen in de buurt. In de buurt van de Fauna bevond zich een Noorsoh schip, dat direct koers veranderde en bijdraaide. De vlieger even wel, is direct nadat hij zag, dat de bom doel gemist had, weer in N.-O. riohting verdwe nen. Toen was het 10.45 uur, zoodat het ge heele avontuur in vijf minuten tot het ver leden behoorde. Het waren evenwel de ang stigste minuten van de geheele reis. Het Noorsche schip heeft, toen de gezagvoerder zag, dat de Fauna verder ging. zyn ouden koers weer opgenomen. Het schip heeft daarop rustig zyn reis door de Zuid-Spaan- sohe wateren voortgezet. De Rhea. Het avontuur van de Rhea ls mogeiyk nog angstiger geweest. Op de thuisreis van Italië naar Rotterdam en Amsterdam zou dit schip, waarvan een der opvarenden ons iets over het gebeurde vertelde, aan Spanje's Oostkust een lading sinaasappelen inne men. Na Oran te zyn binnengeloopen, waar men den wimpel van de Internationale con trolecommissie ln ontvangst nam, werd koers gezet naar Castillon, een haven op ongeveer 35 myi ten Noorden van Valencia. In den morgen van 27 April het zal on geveer half zeven geweest zyn lag de Rhea voor de haven van Valencia. Op dat moment naderden uit bet Zuiden twee rechtsche kruisers, de Ca- narias en de Balearen. Hoewel zij met groote snelheid voeren, openden zij on verwacht het vuur op Valencia, waar men blykbaar op een en ander niet ver dacht geweest was, omdat even tevo ren een heele zwerm visschersbootjes uitgevaren was, die in alle richtingen verdween. De kleine bootjes konden de haven niet meer bereiken omdat een van de kruisers den havenmond en de pieren bombardeerde. „Elk schot was raak", voegde onze zegsman er bij. De visschersbootjes gingen om den Noord, maar toen kregen zij weer den vollen laag van de kustbatterij, die het vnur op de kruisers opende. Zoo zaten zij tus schen twee vuren. Ook voor de Rhea zag het er niet aangenaam uit, want het schip voer geen halven mijl ten Zuiden van het schootsveld van de kruiser-kanonnen en aangezien zij in Noordelijke richting voeren en de Rhea in Zuideiyke richting trachtte te ont komen, kwamen de projectielen steeds dichter by het Nederlandsche schip. De kustbatterij speelde ook een eerste viool en wanneer de kapitein dan ook ge stopt had, dan was de Rhea er hoogst waarschijnlijk niet zoo goed van afge komen als nu. Met hard bakboord roer-geven is de Rhea er vandoor ge gaan en zoo is het schip tenslotte nog ontkomen, terwijl het bombardement doorging. De Canarias had veel zwaarder geschut dan vroeger, vertelde onze zegsman. Na eenige uren kwamen ook nog vliegtuigen den chaos kwamen ook nog vliegtuigen den chaos vergrooten, maar hun bommen troffen de Kruisers niet. Met den komst van de vlieg tuigen was het eind van het bombarde ment evenwel gekomen, want kort daarop zyn de kruisers verdwenen. De Rhea ver trouwde het zaakje niet, waarom zy maar zonder de appeltjes van oranje de vlucht naar de Straat van Gibraltar heeft geno men, waar Hr. Ms. „Java" haar veilig ge- convoyeerd heeft. Het thuiskomende Indië-vliegtuig de „Kievit", gezagvoerde Moll, heeft Woensdagavond op ongeveer 10 K.M. Z.O. van Athene een noodlanding uit gevoerd, daar het vliegveld van Athene niet bereikt kon worden tengevolge van zeer slecht weer. Bij deze noodlanding heeft het vliegtuig ernstige averij op- gcloopen, doch passagiers en beman ning bleven ongedeerd. Naar wy van de directie van de K.L.M. vernemen, heeft commandant Moll by de noodlanding de<n rechtervleugel, den rech termotor en het rechter-landingswiel ern stig beschadigd. Behalve de bemanning zaten er zeven passagiers in het toestel, die geen enkele verwonding hebben opge- loopen. Gisterochtend zes uur is de Sperwer naar Athene vertrokken om de gestrande pas sagiers naar Amsterdam te vervoeren. Deze kunnen dus heden op Schiphol worden verwacht. De oorzaak van deze landing is een ge weldige wolkbreuk, welke zich boven het vliegveld van Athene uitstortte. Het zicht ontbrak dientengevolge volkomen. Het was niet mogelyk, ondanks herhaalde pogingen, het. vliegveld te bereiken, daar men in let terlijken zin geen meter vooruit kon zien. De bestuurder was daardoor gedwongen naar een landingsplaats in de omgeving uit te zien. Het vliegtuig, dat een lange reis achter den rug had, had slechts weinig brandstof meer, zoodat na korten tyd de benzine verbruikt was. De eenige mogelykheld die overbleef, was terstond te landen. De piloot koos daarvoor een smal vlak terrein, dat echter by de landing zeer moerassig bleek te zyn. vergadering onder leiding van den secre taris van den Bond, den heer heer J. wyn- beek van Zwolle. Het eerstgenoemde on derwerp werd hier ingeleid door den heer B Hagoort van Utrecht. 2e secr. van het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium", waarna dr. H. Kaajan Geref. predikant te Goes, sprak hier het slo'woord dat han delde over: „Radicalisme". Na den bondsdag maakten velen onder leiding van de daarvoor gevormde com missie een uitstapje over het schoone eiland Walcheren of bezichtigden enkele bezienswaardigheden van het oude histo rische Middelburg. Bij zijn uitloop wierp de „Kievit" eenige boompjes, die het toestel op zyn weg ontmoette, omver, kwam met een der vleugels in aanraking met een huis en tenslotte in een tuin tot stilstand. Van herstelling ter plaatse zal wel geen sprake kunnen zyn. Wanneer de machine echter naar de werkplaatsen der K.L.M. vervoerd kan worden, zal zij vermoedeiyk wel weer in orde te krygen zyn. Om dit te beoordeelen zyn twee technische experts der K.L.M. met de .Sperwer" meegegaan. De post is reeds dborgezonden. Een Duitsch toestel heeft de postzakken in Athene overgenomen. Hoe het vervoer ver der naar Nederland zal geschieden, staat echter nog niet vast. Verhaal van een ooggetuige. Een Britsche passagier, die de vlucht van de „Kievit" meegemaakt heeft, vertelt omtrent de noodlanding: „Van Alexandrië tot Athene hadden wy een voortreffelyken overtocht. Bij de Grieksche hoofdstad echter ontmoetten wy een verschrikkeiyk noodweer. De beide ber gen van Athene verdwenen uit het gezicht en wij cirkelden ongeveer een half uur rond. aangezien wij niet beschikten over voldoende brandstof om terug te vliegen tot Rhodos. De gezagvoerder van de „Kie vit" moest toen het moeilyke besluit nemen in de lucht te blyven zoolang de brandstof voorraad dit gedoogde, in de hoop. dat inmiddels eenige opklaring zou ontstaan en er een moment van voldoende helder heid in de lucht zou komen om het vlieg veld te bereiken, of wel een noodlanding ten uitvoer te leggen. De piloot koos het laatste en slaagde er op uitmuntende wijze in den grond te bereiken. Weliswaar werd het toestel beschadigd, maar alle inzittenden waren in veiligheid gebracht,- zonder dat zich ook maar één oogenblik iets dat op een paniek leek onder de pas sagiers had voorgedaan, wy konden allen doof de gewone deur der cabine het vlieg tuig verlaten, aangezien deze volkomen in tact was gebleven. Alleen de mecanicien verliet het toestel door den nooduitgang." Ook de overige passagiers hebben zich vol lof uitgelaten over de koelbloedigheid en tegenwoordigheid van geest van den gezagvoerder Moll, wiens bekwaamheid zij om strijd prijzen. Eensgezind geven zij als hun meening te kennen, dat het aan den piloot en de overige leden der bemanning te danken is. dat een ramp op zoo geluk kige wyze kon worden vermeden. 3—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7