De „Hindenburg" vergaan H.M. de Koningin te Boskoop VRIJDAG 7 MEI 1937 No. 23653 STADSNIEUWS OFFKIEELE KENNISGEVING HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78ste Jaargang Groote belangstelling voor de Bloemententoonstelling Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets." per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tariel. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.1$ Franco per post f.2:35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.>, VEREENIGING „OUD-LEIDEN" Excursie naar de „Yrouwencamp". Het bestuur van de Ver. „Oud-Leiden" had Woensdagmiddag voor de leden een excursie naar de voormalige „Vrouwen- camp" georganiseerd met als voornaamste doel de bezichtiging van het vroegere Sint Caecilia-gasthuis met de Boerhaavezalen. Omstreeks 2 uur verzamelde zich een vrij talrijk gezelschap op den Stille Rijn. waar allereerst het door de goede zorgen der vereeniging gerestaureerde poortje met ge velsteen tusschen de perceelen 14 en 15 in oogenschouw werd genomen. De heeren N. J. Swierstra en H. J. Jesse gaven hierbij tal van wetenswaardige historische en architectonische bijzonderheden, waarover wij op deze plaats zullen zwijgen, aange zien de meer bevoegde pen van onzen des kundigen medewerker der rubriek „Bouw kunstig Schoon" daarover in dit Blad uit voerig zal uitweiden. Daarna werd gewandeld naar het oude St Caecilia-gasthuis. thans als Stedelijke Werkinrichting in gebruik, waar de voor zitter van „Oud-Leiden", prof. dr. L. Knap pert een kort welkomstwoord sprak. In de zgn. Boerhaavezaal werd vervolgens het woord gevoerd door prof. dr. J. A J. Barge, die Mozes. staande voor het brandende braambosch citeerde: „Ontbindt uwe tchoenen. want de plaats, waar gij staat, is heilig". Spr. wees erop hoe sedert de stichting der Universiteit hier ter stede medisch on derwijs is gegeven, dat echter veel ver schilde van het hedendaagsche onderwijs, omdat het uitsluitend was ingesteld op de theorie en gebonden aan de oude klassie ken. Het besef, dat het object der genees kunde in tegenstelling met andere takken van wetenschap, een handeling is, was nog niet doorgedrongen. Zoo was de toestand hier en zoo was hij over de geheele wereld, behalve in Padua. waar reeds in 1578 de studenten met dé practiseerende geneesheeren op ziekenbe zoek door de stad trokken. Johannes Heurnius, die in deze stad ge studeerd had en nadien tot Leidsch hoog leraar werd benoemd, trachtte in 1581 het klinisch onderwijs ook hier in te voeren, doch zijn pogingen faalden. Bij de stichting der Utrechtsche Univer siteit in 1636 was de hoogleeraar in de geneeskunde toevalligerwijze ook directeur van een ziekenhuis, waardoor de studenten ook practisch werkzaarp konden zijn. Dit gaf den zoon en opvolger van Johannes Heurnius, Otto Heurnius, aanleiding om bij curatoren en burgemeesteren onzer stad san te dringen om te voorzien in de be hoefte aan de gelegenheid tot klinisch on derwijs. Deze aandrang bleef niet zonder gevolg; reeds in 1637 werden voor dit doel in het Sint Caecilia-Gssthuis twee zaaltjes gereserveerd, plaats biedende aan 12 pa tiënten. 6 mannelijke en 6 vrouwelijke. Voorts werd een lokaal aangewezen voor neesheeren voor de behandeling der pa tiënten bij afwezigheid van den hoog leeraar. Dit was dus in wezen het eerste academisch ziekenhuis ter wereld; de essentieele grondslag van het klinisch onderwijs was hier in het klein aan wezig en van hieruit begon dit onder wijs zijn opgang over de geheele wereld. Toen Boerhaave hier in 1714 zijn onder wijs begon, was de Leidsche Universiteit door deze kliniek al wereldberoemd. Een groot aantal studenten uit alle landen van Europa, maar vooral uit Engeland en Schotland kwam naar hier, waar Boer haave door zijn persoonlijkheid aan dezen roem grooteren luister verleende. Eerst na zijn dood in 1738. volgde Wee- nen (1745) en Edinburgh (1748) het Leid sche voorbeeld. Gedurende ongeveer een halve eeuw werd het klinische onderwijs hier ter stede verwaarloosd, doch na 1789 ging het weer met volle kracht vooruit, hetgeen tot uiting komt in de opening van steeds grootere klinieken achter het koor der Pieterskerk, aan de Oude Vest (begin lSde eeuw), het Acaademisch Ziekenhuis aan de Boerhaavestraat (1868) en tenslotte het nieuwe complex aan den Rijnsburger- Wg (1926). De zaal, waarin wij ons thans bevinden, aldus spr., is een cultuur-historisch monu- ment van algemeene, internationale be- teekenis. Moge zij een bestemming krijgen, Welke daarmede in overeenstemming is en tooveel mogelijk intact blijven. Hopelijk komt eens de tijd. dat de regee- r'ng zich over dit gebouw ontfermt en dat het kan worden ingericht als medisch- hstorisch museum, waar de voorwerpen et geschriften van Boerhaave? Sylvius en zooveel anderen kunnen worden bijeenge- "tacht en dat tevens kan dienen als zetel van het Instituut voor geschiedenis der Kcees-, wis- en natuurkunde. Prof. Knappert bracht den spreker har- Wlijk dank voor zijn leerzaam woord, Jaarna onder leiding van het hoofd der Stcd. Werkinrichting het gebouw werd be- alchtigd. Tenslotte werd nog een bezoek ge dacht aan het Elisabeth-gasthuis hofje het Sionshofje, waarmede ook deze ttderom zeer geslaagde excursie tot het 'Weden behoorde. Morgenmiddag wordt een tweede excur- "o gehouden. Hedenmorgen bracht H. M. de Koningin een niet-officieel bezoek aan de Bloemen tentoonstelling te Boskoop. Hoewel hieraan van te voren geen ruchtbaarheid gegeven was, bleek het nieuws van Haar komst tooh spoedig bekend te zijn geworden. Ve len hadden zich geschaard voor den in gang van het Tentoonstellingsbouw, ter wijl de politie daar voor een keurige af zetting zorg droeg. Te ongeveer tien minuten over elf arri veerde H. M. de Koningin, komende van 't Loo en op weg naar Den Haag. luide toegejuicht, te Boskoop, in gezelschap van een klein gevolg, t.w. jonkvrouwe Van Tets en baronesse Schimmelpenninck van der Ooye. alsmede baron van Hardenbroek van Hardenbroek, groot-officier van H. M., Haar adjudant generaal-majoor jhr. de Jonge v. d. Halen en jhr. v. Kinschot, or- donnance-officier. Het gezelsdhau reisde in drie auto's via Hazerswoude. Aan den ingang van het tentoonstel lingsgebouw werd H. M. de Koningin ont vangen door mr. Verkerk, burgemeester van Boskoop, die Haar geleidde naar de heeren P. Oosthoek en W. de Ruyter, resp. voorzitter en secr. van het Tentoonstel- lingsbestuur, alsmede den heer J. H. van Straaten van Nes. ontwerper van het Ten toonstellingsplan. Deze heeren werden aan H. M. de Koningin voorgesteld. Met de woorden „U bent toch de ont werper van het plan, nietwaar? Interes sant uw werk eens te zien", begroette H. M. den heer Van Straaten van Nes. Hieroo bezichtigde H. M. de Koningin met zichtbare belangstelling de prachtige tentoonstelling, rond geleid door den heer Oosthoek, die de diverse kweekers telken male aan H. M. voorstelde en met wie Zij zich langdurig en minzaam onderhield. Het in den „bloementuin" aanwezige pu bliek werd op een eerbiedigen afstand ge houden door de veldwachters. De Koningin gaf meermalen Haar groote bewondering te kennen over de schitteren de inzendingen en den fraaien aanleg. Hierboven H. M. de Koningin in gezel schap van den heer Oosthoek tijdens den rondgang. Op den achtergrond de heer De Ruyter met een der hofdames. Met man en macht was er den geheelen nacht gewerkt om de tentoonstelling van daag een even frisch aanzien te geven als op den dag van de opening. Toen zij gisteravond gesloten was, zijn tuinlieden aan het werk gegaan. De tentoonsteHing zag er hedenochtend vroeg dan ook zeer verzorgd uit. Uitge bloeide en een weinig verwelkte planten waren verwijderd en nieuwe bloeiende planten of planten in knop waren in de rijkelijk besproeide aarde gezet. De paden waren nebjes geharkt en de sporen van de naar schatting 15.000 bezoekers, die er gisteren geweest zijn, waren uitgewisoht. Om 10 uur was reeds alles kant en klaar voor het Koninklijk bezoek en het was een lust voor het oog deze uitgezochte collec tie van rhododendrons, azalea's en andere voortbrengselen van de Boskoopsche kwee kers In een kleurig aspect van groote ver scheidenheid, afgewisseld door frisch den- negroen, te aanschouwen. Van 10 tot 12 uur hadden tot het gebouw alleen toegang houders van speciale kaar ten, bestemd voor de burgemeesters van dc randgemeenten, inzenders en leden der tentoonstellingsvereeniging. Ongeveer drie kwartier duurde het Ko ninklijk bezoek. Vol belangstelling heeft de Koningin nog naar den gang van zaken in de bedrijven der kweekers geïnformeerd en naar de mogelijkheden van verkoop in binnen- en buitenland. Ook het gebouw zelf is door H. M. zeer geprezen. Even voor Haar vertrek bood een klein dochtertje van den heer Oosthoek H. M. een ruiker oranje-kleurige rozen aan Tegen 12 uur vertrok de Koningin en Haai' gevolg. In de vestibule nam H. M. afscheid van de heeren, die Haar ontvangen hadden en uitgeleide deden, waarna de Koningin, luide toegejuicht door de honderden be langstellenden, die buiten verzameld wa ren, naar de residentie vertrok. Ds afzetting voor het tentoonstellings gebouw geschiedde door rijksveldwachters, onder commando van hun districtscom mandant. den heer Tielens, die de Bos koopsche politie voor dezen buitengewonen dag assisteerde. MEJ. B. A. KOOPMANS VAN BOEKEREN f Op 65-jarigen leeftijd is na een langdu rig. doch met voorbeeldig geduld gedragen lijden te haren huize in Den Haag over leden mej. B. A. Koopmans van Boekeren, de dochter van wijlen den Leidschen pre dikant gn gedurende vele jaren de accurate verzorgster van de correspondentie met de raadseljeugd onzer kinderkrant De teraardebestelling van het stoffelijk overschot vindt a.s. Maandag om 12 uur plaats op de begraafplaats, nabij 't Groene Kerkje te Oegstgeest. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Leidsche Wolspinnerij N.V. in oprichting Zoeterwoudscheweg 3. Leiden. Eigenaar: A. A. Verhoef, Oegstgeest. Leidsche Glas in Loodbedrijf, Hooigr. 42 Leiden. Maken van glas in lood, annex glashandel. Eigenaar; Th. J. Valk, Zeist. De directeur van het Luxor-theater, de heer R. Uges heeft zich met een uitvoe rig schrijven tot den gemeenteraad ge wend. waarin hij uiteeijzet. dat hij. in te genspraak met hetgeen in de Gemeente- stukken wetd beweerd, wel degelijk,, te be- voegder plaatse" voor het najaar van 1935 heeft gesproken over de verkrijging van een lageren stroomprijs vooi zijn be- noodigde electric!telt. De Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst, te Leiden, maakt bekend, dat aanvragen be treffende geheel of gedeeltelijk kostelooze verstrekking van ortliopaedische appara ten, gebitten, schoenen (ook voor school kinderen), alsmede voor behandeling van rheumatische ziekten, met ingang van 14 Mei a.s. uitsluitend zullen worden behan deld op het spreekuur, dat eiken Vrijdag zal worden gehouden des namiddags aan vangende te 2.15 uur in het gebouw van den dienst, Nieuwe Mare 13a. 945 De Directeur voornoemd. MANNENAVOND „PNIËL". Gisteren heeft dr. J. Riemens met de bezoekers van den mannenavond uit ge bouw Pniël een uitstapje naar Amsterdam gemaak;. Nadat er vooraf een samenkomst was gehouden in het Wijkgebouw „Pniël" werd onder vroolijke muziek met de salonboot „Prinses Juliana" vertrokken van de aan legplaats aan de Zijlpoort. Te circa elf uur werd Amsterdam be reikt, vanwaar met de tram naar de Artis werd gereden. Na een rondwandeling al daar ging men den inwendigen mensch versterken. Te circa 6 uur vertrok de boot uit Amsterdam en om half tien kwamen allen dankbaar voor het genotene thuis. Deze dag zal zeker bij allen nog lang in aangename herinnering blijven. Het uit stapje stond onder de uitnemende leiding van dr. J. Riemens en enkele wijkbestuur- ders. CHR. HIST. JONGERENGROEP. De jaarvergadering. Woe&dagavondOiield'de Chr. Hist. Jon gerengroep in gebouw Prediker haar jaar vergadering. De voorzitter, de heer D. Hendriks open de op gebruikelijke wijze en las daarna uit Hand. 1. In zijn openingswoord behandelde spr. de huidige poitieke constellatie en oefende hierbij critiek uit op de houding van dr. Colijn in den verkiezingsstrijd. Aangaande het vereenigingsleven memo reerde spr. hetgeen in het afgeloopen jaar plaats had gegrepen. Zijn conclusie was, dat men over het algemeen tevreden kan zijn met de bereikte resultaten. Ook uit het jaarverslag van den secreta ris bleek, dat de groep in het afgeloopen jaar niet heeft stilgezeten. De stand der financiën stemde eveneens hoopvol. De verdere punten van de agenda wer den hierna in vlot tempo afgewerkt. Bij de bestuursverkiezing werd de heer D. Hendriks als voorzitter herkozen. In de vacature-mej. A. v. d. Sluijs werd gekozen mej. A. Verbiest. Het bestuur is daardoor als volgt samen gesteld: D. Hendriks, voorzitter, J. de Ja ger, vice-voorzitter, G. J. van Houten, le BINNENLAND. Het 50-jarig bestaan van het Leger des Heils; een onderscheiding voor com mandant Bouwe Vlas (6d, Blad). Dc Oxfordgroep vergaderde te Utrecht. (2de Blad). Wijziging der crisis-invoerwet (3de Blad). Het KX.M.-vliegtuig „De Kieviet" maakte een noodlanding bij Athene (2e Blad). Bondsdag te Middelburg van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag (Kerk en School, 2de Blad). Nederlandsche schepen door Spaansche bommen in gevaar gebracht (2e Blad). H.M. de Koningin bezocht met klein ge volg de Bloemententoonstelling te Bos koop (lste Blad). BUITENLAND. Het luchtschip „Hindenburg" vergaan. 32 slachtoffers (3de Blad en Laatste Be richten, lste Blad). Einde' van Von Neurath's bezoek aan Rome, van Miklas aan Boedapest (Buitenland 2de Blad). Valencia grijpt in Catalonië in (3de Blad)} Ernstige ontploffing te Ankara. 50 slacht offers (Buitenl. Gemengd, 3de Blad). Overeenkomst ter suikerconferentie getee- kend (2de Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. secretaris, mej. N. Veerman, 2e secreta resse, H. J. v. d. Weerthof, le penningm., mej. R. Verbiest, 2e penningm .esse en M. van Egmond, alg. adjunct. Op gebruikelijke wijze werd tenslotte deze samenkomst, die met declamatie van den heer de Jager werd afgewisseld, ge sloten. INTERIEUR DER EETZAAL. Een geweldige schrik is hedenochtend over de wereld gegaan: het lucht schip „Hindenburg" is door een ontploffing op het vliegveld Lakehurst, bij New- York, vlak voor de landing totaal vernietigd. Aan boord waren 36 passagiers en 61 leden der bemanning, waarvan er resp. 24 en 42 zijn gered, zij het enkelen zwaar gewond, w.o. de kapiteins Leh- mann en Pruss. In totaal zijn er 32 slachtoffers, w.o. ook één toeschouwer. Reeds zijn 26 lijken geborgen. 6 liggen vermoedelijk nog onder de wrakstukken. Onder de dooden of vermisten bevindt zich ook een journalist uit Stockholm. De meeste slachtoffers zijn Duitschers: een zoon van den vroegeren Amerikaan - schen ambassadeur te Warschau, Peter Belin is aan den dood ontsnapt door uit het raam is springen. Hij is ongedeerd. (Voor bijzonderheden zie men het 3de Blad en onder Laatste Berichten).

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1