yA IT5EH HET WITTE Kay Francis in „Illusie' LEEDSCH DAGBLAD, Vrijdag 7 Mei 1937 Zesde Blad No. 23653 Het Leger Des Heils jubileert PEPSODENT! 78sie Jaargang Herdenking in R.A.I.- gebouw te Amsterdam Bouwe Vlas ridder Ned. Leeuw. KUN/T IN LETTEREN NIEUW! „EXTRA ZACHT HOOGGLANS FAILLISSEMENTEN Een groote tragédienne in een grootsche film Hartelijke huldiging te Noordwijk. Van badman Dirk van Duin door de gasten. Foto Van Vliet. Badman, de heer Dirk van Duin te fdwljk, wordt door den gemeentebode, r„] heer L. Banck, voor het Raadhuis lehikgewenscht met zijn 70sten verjaardag Ijliter vierde Dirk van Duin, badman te Xdwijk-aan-Zee. zijn 70sten geboorte- ■g. Uit erkentelijkheid voor de goede crgên. welke Van Duin telkenjare weer i de gasten en hun kinderen op het band en in de zee besteedde, en voor plker veiligheid hij steeds nauwlettend ulrte. had men besloten, dat deze dag ccr Van Duin niet onopgemerkt voorbij r. gaan. Itsn comité was gevormd, dat zich met 1 organisatie van een huldiging belastte, waarin zitting hadden genomen de bjtn J. Catz. dr. H. P. Helneken, W. Henny, ir. W. H. van Leeuwen, V, M. J. v. d. Mortel en B. E. Ruys. ICete plechtigheid had gistermorgen in T kamer van den burgemeester op het pidhuis plaats. Te half elf arriveerde Dirk a puin en werd door de aanwezigen, die lurezeld waren door hun echtgenooten, Mnplimenteerd met zijn verjaardag. |:e burgemeester nam hierna het woord dankte in warme woorden Van Duin Je1de goede zorgen, welke de gasten van steeds mochten ondervinden en die De leiders van het Leger des Hells in Nederland, dat gedurende vijftig jaar be staat, recipieerden Woensdag in huize Couturier te Amsterdam. Onder de velen, die kwamen gelukwen- schen, bevond zich ook dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, Tien jaren van strijd, aldus spr., in dienst van het Evangelie had het Leger des Heils achter Commandant Bouwe Vlas. den rug, toen het zijn banier ir. Nederland plantte. Amsterdam was het uitgangspunt van den veldtocht; in één der volksbuur ten van de hoofdstad werd de eerste bij - zeer hebben bijgedragen om hun verblijf te Noordwijk zoo aangenaam mogelijk te doen zijn. De gasten hebben gemeend het niet bij woorden te moeten laten en uitten hun dank door Van Duin een lijfrente te verzekeren, waartoe de badgasten uit alle deelen van het land hebben bijgedragen. Spr. besloot met de hoop uit te spreken, dat Van Duin nog vele jaren het badbedrijr te Noordwijk/Zee trouw zal mogen zijn. Zichtbaar geroerd dankte Van Duin op de hem eigen Joviale wijze voor deze waar- deerende woorden en voor dit blijvende, voor hem kostbare geschenk. Hierna werden nogmaals de handen ge schud en de koffie aangeboden, waarna Van Duin weer naar de zijnen terugkeerde, om in intiemen familiekring dezen feest dag verder te vieren. eenkomst gehouden, temidden van een omgeving, die onverschillig tegenover deze beweging stond; temidden van een om geving, die met wantrouwen, hoop en spot de kleine groep ontving, welke tot haar sprak van de liefde van Christus; welke haar trachtte op te wekken uit de geeste lijke en materieele ellende, waarin zij was verzonken. Maar de onverschilligheid maakte plaats voor belangstellingdeze voor waardee ring. Want wie met het Leger des Heils in aanraking kwam, werd getroffen door het hooge plichtsbesef van zijn soldaten en officieren; door hun onbaatzuchtigheid, hun barmhartigheid. Onbewust gevoelde de massa, dat hier mannen en vrouwen aan den arbeid waren, wien eigen baat vreemd was; #die een blijde boodschap brachten en zich tot doel hadden gesteld. Zich te wijden aan het werk, armen en misdeelden op te heffen, te leeren, tot een beter inzicht te brengen. Daardoor veroverde het Leger des Heils terrein; daardoor kon het Leger des Heils vasten voet krijgen in Nederland; daar door was het mogelijk, dat in vijftig jaren meer dan honderd coros-zalen konden worden gesticht, reddingshulzen opgericht, barmhartlgheidsposten konden worden ge opend. Het Leger des Heils ziet thans op 50 ja ren arbeid van liefde in Nederland terug, op een arbeid, die rijken zegen mocht dragen. Gistermorgen reeds vér voor het aan- vangsuur dat op half tien was bepaald, stroomde de groote R.A.I.-zaal te Amster dam vol. Officieren én soldaten uit alle deelen des -lands en vele andere belang stellenden waren naar de hoofdstad geko men om dit jubileum mede te vieren. Te ruim half tien opende de comman dant van het Leger des Heils, de heer Bouwe Vlas. de ochtendbijeenkomst met een hartelijk woord van welkom tot de buitenlandsche gasten. Vervolgens bracht hij hulde aan de nagedachtenis van de officieren en manschaopen die overleden zijn. De aanwezigen hoorden deze korte her denking staande aan, De vereenigde mu ziekcorpsen speelden de treurmarsch uit Saul van Handel, waarna de Vereenigde zangbrigade eenige liederen ten gehoore bracht. Commissioner Samuel Hui-ren. leider van de kweekscholen in Engeland, bracht dan de gelukwenschen van generaal Evangeline Booth over. Spr. hoopte, dat het Leger des Heils in Nederland in de toekomst even goed en zegenrijk zal mogen arbeiden als in den achter ons liggende periode. Na samenzang en gebed werd de och tendbijeenkomst gesloten. 1 'sMiddags werd een optocht gehouden. De stoet, waarin zich ruim dertig praal wagens bevonden en een groot aantal mu ziekcorpsen, vertrok tegen twee uur van het R.A.I.-gebouw en trok langs Ferdinand Bolstraat, van Hiligaertstraat, Hobbema- kade, Stadhouderskade, van Woustraat, Ceintuurbaan. Sarphatistraat, 2e van der Helststraat. Jozef IsraëLskade en door de Ferdinand Bolstraat terug naar het R.A.I.- gebouw. Duizenden Amsterdammers had den zich langs de route opgesteld om het kleurige schouwspel gade te slaan. Te vijf uur was het R.A.I.-gebouw weer stampvol Voor het podium, waarop be halve de staf ook jhr. mr. de Geer, ver tegenwoordiger van de regeering had plaats genomen, defileerden de verschil lende groepen van het Heilsleger, terwijl de feestcantate, gedicht en gecomponeerd door adjudant Claeys werd uitgevoerd. Na samenzang en het uitspreken van het gebed gaf commandant Vlas het woord aan Jhr. mr D. J. de Geer, die de geluk wenschen van de regeering overbracht. Spreker deelde mede, dat het Hare Majesteit de Koningin heeft behaagd commandant Bouwe Vlas te benoemen tot Ridder in de orde van den Neder - landschen Leeuw, een mededeeling, die met een daverend en langdurig ap plaus door het publiek werd ontvan gen. Nadat nog eenige liederen ten gehoore waren gebracht, werd deze slotbijeenkomst met gebed gesloten. p NIEUWE UITGAVEN. Door het bestuur van de Inrichting voor doofstommen-onderwijs te Rotterdam is een fraai uitgevoerd boek uitgegeven, dat- werd samengesteld door den heer P. Lint horst. directeur der school, en waarin het werk der Inrichting in woord en beeld wordt gebracht. TIJDSCHRIFTEN. De Vrouw en haar huis. Het Mei-nummer van de Vrouw en haar Huis heeft den volgenden inhoud: Moeder dag; De invloed van de moeder op het leven van groote mannen; De moeder, die historie schiep: De vrouw en haar huis 17de en 18de eeuw; Als moeder met haar kindje speelt; Rechtvaardigheid als opvoedingsprobleem; Interview met een theologische studente; oude DrentsChe boerenhuizen. Het blanke eiland en het zwarte land; Zomervacantie aan de Rivièra; Een kinderstad; Handwer ken van onzen tijd; Feesttafel op Moeder dag; Combinatiekleeding; Voor de kleuters; Hoeden voorheen; Wat de maand bracht; Leestafel; Van alles wat; Huis, tuin en keu ken; nieuwe weefsels; klein handwerk; uit de practijk. Doel de landen dubbel zoo lang wil blijven. H00GGLANST DE TANDEN TOT DUBBELE SCHITTERING ONSCHADELIJK ABSOLUUT VEILIG OMDAT HET DUBBEL ZOO ZACHT ISI „Ik heb het!" Met deze drie woorden kondigde een der wetenschappelijke medewerkers van de Pepsodent Company het einde aan van veertien jaar zoeken naar een absoluut nieuwe tandpasta, een tandpasta, die de tanden op onschadelijke wijze zou hoogglanzen. Hij had de nieuwe Pepso dent gev.onden. Een tandpasta, extra zacht en tevens hoogglanzend. Een tandpasta, die driemaal zooveel waarde heeft als de gewone soorten, omdat ze de tarlden doet glanzen c-n een dubbele veilig heid biedt. Wilt gij een werkelijke hoogglans, be gin dan vandaag nog de Nieuwe Pepsodent te gebruiken. Hoogglans Uw Tanden - GRATIS. Deze coupon geeft recht op een flinke hoeveelheid Extra zachte Hoog glans Pepsodent Tandpasta. Coupon uitknippen, duidelijk invullen, postzegel van 3 ct. voor porto Insluiten en zenden aan de firma B. Melndersma - Westerbaenstraat 154 - Den Haag. De andpasta die iandfilm verwijdert. 893 (lngez. Med.) Uitgesproken: A. A. de Gans, schoenma ker, Haarlemmermeer, Hillegommerdijk 318. R.c. mr. S. J. Pit, Cur. mr. P. Tideman, Haarlem; K. Clay, manufacturier, Hille- gom, Meerstr. 64. R.c. mr. S. J. Pit. Cur. mr. F van Blerkom, Haarlem. Gedurende de maand April werden bij de gezamenlijke griffies in Nederland ge deponeerd 132 crediteurenlijsten met een totaal passief van f. 2.115.955.28, waarvan preferent f. 437.804.09. Sedert 1 Jan. 1937 werden In totaal ge deponeerd 691 crediteurenlijsten met een totaal passief van f. 9 084.558.94'/i, waar van preferent f. 2.260.964.32'/». HET GEHEIMZINNIGE EILAND. interessante film, waarin tevens een Ie wordt gegeven op de zoo moeilijke trelvrascherij. is „Isle of Fury" (Het ge- dinnnige eiland i, waarin HumphryBo- ri en Margaret Lindsay, hierboven af- '*eld, de hoofdrollen spelen. Een boeien- °-m- het naar den bodem der duiken van den hoofdpersoon, teneinde parelvisschers, na een verschrlkkelij- strijd met een zeelmonster, van een *kn dood te redden. HISTORISCHE FIGUREN, hun afschaduwing op het doek. cinematografie heeft zich al ontel- ïv®»nn aangetrokken gevoeld tot his- •aaie figuren, die zij den toeschouwer -'voorgezet De A van Adam en de Z l»»i •V9rmei} polen, waarbinnen het alfabeth' der persoonlijkheden, -..dus werden weergegeven, zich uit- H, .?ailcho Villa, de groote Mexicaan- "Ijbiüter en Julius Caesar, Casanova uitham Lincoln, Johan en Cornells W Barruuh en Baily. Mata Hari en 2™ Nightingale, tal van Tsaren en ra SLl n en Trotaki, Frans Schubert riibrandt, Nero en Mozes, Frangois- Arouet de Voltaire, Richard Leeu- Brigham Young (de groote Mor en de Wandelende Jood, Hendrik Km, "histler en Keizer Franz-Joseph, C" en de heldhaftige Luitenant Ro- hun schimmen flitsen over het "vertolken het verre, of nabije ver- F ten a"e zeven hoeken van de wereld &t,° 5Pri. evenzeer vol verbeelding, als NdT„ ouwe werkelijkheid. Zij vochten, tJjj, 'Afvoeringen, zij bloedden uit on- wonden en kwamen tot kortston- digen, of onvergankelljken roem, om kort te gaan: zij leefden en stierven en hun schaduwen op het witte doek deden des gelijks In dertig maanden tijds bood Hollywood ons de volgende reeks persoonlijkheden en men schrikke niet van de barre bontheid! Andrew Jackson (generaal en tweemaal president der Vereenigde Staten), Baron Rothschildt, Buffalo Bill, Benvenuto Cel lini, Dr. Samuel Mudd, Florenz Ziegfeld, Mary van Schotland, Louis Pasteur. Ro bespierre, Generaal Garcia, eenige der be roemdste Pharao's, Chopin en tal van an deren. Welk een romantiek stijgt op uit zóóveel verscheidenheid aan karakters, perioden, talenten en lotsbeschikkingen! Thans komt een film onder de publieke aandacht: „Lloyds of London", die zich afspeelt in een der interessante tijdperken der nieuwere geschiedenis: het einde van de 18e eeuw en de aanvang van de 19e. Zij toont ons Lord Nelson, den beroemden Engelschen admiraal, zoowel in de dagen zijner grootheid, als in zijn jongenstijd, Kapitein Hardy (in wiens armen Nelson stierf I. Lord Drayton, John Julius Anger- stein (een der voornaamste figuren uit de geschiedenis van het handelshuis Lloyds of London), de zoo markante persoonlijk heid van den Markies van Queensbury (bijgenaamd: „Old Q"), Kapitein Suckling. Koning George IV (in deze film nog Prins van Wales), Sir Thomas Lawrence, de be roemde portretschilder, de groote schrijver dr. Samuel Johnson en Benjamin Franklin. Dat onder de genoemden werkelijk een litterator voorkomt, moet extra vermeld worden. Immers: de cinematografie heeft in het algemeen weinig notitie van de let terkundigen genomen. De schrijvers, wier gestalte zij op het doek gebracht heeft, waren tot dusver: Dante Shakespeare, Ro bert en Elisabeth Barrett-Browning, Ri chard en Brindsley Sheridan, Victor Hugo, Shaw en Voltaire. Men is er maar al te vaak op uit, om de intellectualiteit van de filmkunst in twij fel te trekken. Dit is een onrecht. Vaak genoeg heeft de cinematografie getoond, dat zij een intelligentie en een intellect weet te ontwikkelen, dié ook den mëest schoolsohen, neen, academ'ischen geest kan bevredigen. In de groote nieuwe film „Lloyds of London", die onder de produc tieleiding van Darryl F. Zanuck en onder Henry King's regie is tot stand gekomen, vinden wij het peil, dat men veelal aan Hollywood ontzeggen wil. Het is 'n boeien de film, die ook de algemeenere ingrediën ten, als die der liefde, der intrige, het ge vaar en wat dies meer zij in zich bergt, maar die bovenal een brok wordingsge schiedenis van het huidige Europa inhoudt en aan die voorstelling een suggestie, een sfeer en een stijl verleent, welke ook den kenner van zeden en feiten van het be wuste tijdvak zullen verrassen. AMSTERDAM BIJ NACHT. Hierboven Annie van Duyn en Cissy van Bennekom, die met een schare andere Hollandsche artisten. zooals Louis de Bree, Piet Kohier, Gusta Chrispijn-Mulder, Jan Kiveron e.a. in de humoristische film „Amsterdam bij Nacht", waarom men dik wijls hartelijk lachen kan, optreden. EEN BIJZONDER KUNSTENAAR. Peter Lorre: het talent der „Unheimlichkeit". Het is nu een jaar of vijftien geleden, dat Alessandro Moissi zijn intrede deed in de Nederlandsche schouwburgen en een openbaring werd voor ons kunstlievend pu bliek. In de eerste plaats bracht hij op die tournee zijn lievelingsstuk „Der lebende Leichnam". waarin de Fedjah-rol van zulk een buitengewone beteekenis voor hem ge worden is. Ten tweede was de keus geval len op de „Hamlet" en ten derde stond op het repertoire: „Jedermann", gevolgd door het zoo ontroerende korte, maar be langrijke stuk van Tolsti: „Er ist an Allem Schuld". Het was wel niet anders denkbaar (na zooveel successen op de Salzburger Fest- spiele). of „Jedermann" stond in zijn re gie héél sterk onder den invloed van Max Reinhardt, die zijn machtig' regietalent in dit schoone tooneelproduct der Middel eeuwen op de rijkste manier ontplooid heeft. Moissi vertolkte als steeds de titel rol, dat is: de rol van de menschheid zélf. van heel de menschelijke onvolmaaktheid in haar goed, zoowel als in haar kwaad en vooral: in haar hulpeloosheid tegenover den dood. De dood.... dat was toen Hans Rameau, die later naar de film zou over gaan en hij leverde een buitengewoon mooie spelprestatie. Maar paast hem stond een nog veel merkwaardiger figuur, die het klaar speelde, om een huivering over de toeschouwers te doen gaan. Dat was het kwaad, de geest van het booze, voorge steld door een onbekende, een debutant, genaamd: Peter Lorre. Dit was het talent der „Unheimlichkeit". onmiskenbaar en overduidelijk sprekend bij een nog zóó jong acteur, dat men zijn leeftijd eigenlijk niet goed durfde noemen. En sindsdien is Peter Lorre zichzelf ge bleven, hij heeft dit onalledaagsche ta lent steeds in dienst gesteld van het spook- achtig-slechte, het afschuwelijk booze. de euveldaad. Hij is een goedmoedig mensch, een goed kameraad, een vriendelijk man, maar er is iets in hem (ook wanneer hij De opkomst van Kay Francis typeert de carrière van de groote film-artiste, die zich gedurende de laatste jaren tot een der meest vooraanstaande figuren van de Amerikaansohe film-industrie opwerkte. In „Illusie" (Stolen Holiday I) die bin nenkort ook hier vertoond wordt, levert zij een verrassing van zeer grooten aard. De scenario-schrijver en de regisseur Michael Curtiz stellen de actrice hierin voor allerhoogste eisohen. Kay Francis staat in deze film in het middenpunt van een affaire, die herinneringen opwekt aan een sensatie, welke niet zoo lang geleden de aandacht van de geheele wereld-pers had. Een sensatie op financieel en poli tiek gebied, die ministeries deed wankelen. Die zelfs een opschudding te weeg bracht, waarmee Europeesche belangen gemoeid waren. Men voelt, welke eischen zulk een op gave aan een kunstenares stelt. Immers bij elke scène, soms zelfs bij elk woord wordt men herinnerd aan de feiten, waarop hier. boven gezinspeeld wordt. Steeds is de figuur van Kay Francis ver bonden met het wezen van de vrouw, die eens de centrale figuur was van gebeur tenissen, welke een groot Europeesch land in opspraak brachtenprominente fi guren van dit land aan felle genadelooze critiek onderwierpen Kay Francis is van deze film het mid denpunt en men zal nimmer haar gave vertolking kunnen vergeten, welke zij van de vrouw geeft, wie men alleen kon ver wijten, dat zij tè zwak was niet. op de planken staat dat hém ver vreemdt van anderen en dat als het ware de vriendschap verijdelt. Hij boezemt vrees in, hij ademt een sfeer uit, die doet te- rughuiveren. In het bijzonder zijn de vrou wen daar instinctmatig bevreesd voor en zoeken onwillekeurig ander gezelschap. 9 De groote ontdekker van filmtalenten, Fritz Lang, koos dezen Peter Lorre voor de vertolking van den moordenaar in de onvergetelijke en bijna terugstootende film „M" en wie dit filmwerk aanschouwd heeft, zal onmiddellijk erkennen: Peter Lorre is een vreesaanjagende figur! Niet eiken dag worden' er tooneelstuk- ken. of filmscenario's geschreven, waarin zulk een rol van verderfelijke boosheid voorkomt, en daardoor heeft Peter Lorre niet altijd emplooi gevonden. Wij kunnen wel herinneren aan de Alfred Zeisler-film „Schuss im Morgengrauen". waarin deze acteur weer eens gelegenheid kreeg, zijn zoo apart talent te ontplooien, maar daar bij vond hij lang niet steeds de rol, die item ligt. Totdat Hollywood opmerkzaam werd op dezen vertolker van demonische rollen en de 20th Century-Foxfllm hem een langdurig contract aanbood. En als eerste resultaat verschijnt dan de groote spionnagefilm „De Passagier des Doods", waarin hij met Brian Donlevy de hoofd rol vervult. Hier vindt Peter Lorre inder daad een rol, zijn zoo ongewoon talent waardig. Deze te beschrijven, zou veel roo- ven van de verrassing. Maar feit is het, dat hier een prestatie te zien wordt gege ven. die uniek is. wijl zij door niemand anders op deze huiveringwekkende wijze te spelen zou zijnl

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 19