Waar de Vrouw belang in stelt ötrepen voor den zomer Het nieuwe kapselen wij 78ste Jaargang LEID5CH DAGBLAD, Vrijdag 7 Mei 1937 Vijfde Blad No. 23653 Oma's op den achtergrond In de lengte, in de breedte en diagonaalsgewijze Een gezinsbond en een toevlucht. Voor handige vingers Gebrek aan huwelijks mogelijkheden in Estland Voor het MEXU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD Met een beetje zelfkennis en overleg kunnen we het allemaal dragen lederen morgen brengt de post een hee- n stapel van 'alles en nog wat: brieven, uitwerk, reclame Daar zijn enveloppen bij, die je allang it je hoofd kent: zakenbrieven, op de ma- line getikt en met opgedrukte namen: n enveloppen met vreemde kriebelpoqt- die je nog nooit gezien hebt. Brieven die nog vóór ze geopend zijn je een kneepje ln de maagstreek be rgen, omdat je al de lastige soesah voor uit. die daar nu weer aan vastzit; brle- n, die je met een zucht terzijde legt," dat ze Inlichtingen vragen over dingen, 'e je zélf niet weeten een enkeleji »er brieven, die je heeien dag goed, or nminste nóg warmer en beter maken. Van dit laatste soort' zijn de brieven n Oma, die als stille plekjes zon uit de ia komen rollen. En op de dagen, dat er en brief van Oma is, treuzel Je een beetje ,a 't ontbijt en, vóór de ochtendwandeling, ant'de brief moet gelezen en herlezen orden. 1 Staan er dan zulke gewichtige mededee lden in? O neen, meestal heelemaal niet! Grootste deel van den brief bestaat uit agen. Of Truusje alweer heelemaal be- r is, of de sokken voor de jongens goed an maat waren, of kleine Zus niet noodig eer eens een gebreide jurk moet heb- n. en hoe 't gaat piet het werk en of 't iet tè druk is? En dan. heelemaal onderaan: „Met mij t het best, Ik verlang alweer, dat Je as komt." Dat zijn zoo de brieven van Oma, die heelen dag goed kunnen maken, omdat - in tegenstelling met de meeste andere lieven nu eens niets van je vragen, aar alleen geven: liefde, belangstelling, g tot in< alle kleinigheden. Je grijpt er altijd het eerst naar, al was alleen maar. omdat je er zeker van kunt "n, dat uit die brieven niets kwaads of oeilijks op je afkomt! En dat is in het ;en wel niet het hoogste, maar toch een "t ding! Oma's zijn een heerlijk bezit voor een u moet daar niet te licht over den- n! Wij hebben er gelukkig twee: een ".bulante Grootmoeder en een hokvaste a. De eerste reist zoo geregeld al haar r.deren langs, want er zijn drie en twin- ig kleinkinderen in de familie en daar is altijd wel zoo ongeveer één van jarig, t ziek, of pas weer beter. En natuurlijk jn er van tijd tot tijd ergens moeilijk den of verdriet, en dan is Grootmoeder i plaatse. Dan staat ze opeens met een klein kof- rtje voor je en zegt droogjesweg „ziezoo, moest eens even naar je toe." En dan aagt ze verder maar niets, maar houdt tdeeling uit het koffertje, waar de kin- eren mee komen aansleepen en trekt ■illetjes de verstelmand naar .zich toe. Dan men de confidenties zoo vanzelf en daar het verdriet wel niet mee verdwenen, aar 't lijkt toch gemakkelijker te dra- en, nu Moeder het weet en begrijpt. En an vertelt ze van broers en zusters, van at daar allemaal weer omgaat en gebeurd in den laatsten tijd. Zoo ongemerkt wit dan de warmte, de saamhoorigheid an het groote gezin, waarvan je deel uit- aakt, mèt al die bekende gezichten de ,'mer binnen. En soms krijg je 't gezegen- e gevoel, dat ze er allemaal in meeleven. En als Grootmoeder met haar koffertje eer naar de bus is gebracht, op weg naar 'n van de anderen, is er even een leegte De andere Oma is een toevlucht. Daar •P je zoo eens een paar dagen naar toe, s je heel erg moe of heel erg gelukkig "nt. 0, wat een verkwikking kan het soms "en. eens een ander, gastvrij huis 't aderlijk huis! om je heen te weten, :n huis het eenige waar je abso-J ™t jezelf, ook je allerzwakste zelf moogt in. Waar je nu eens een paar dagen niet '«ft bedenken „wat we zullen eten!" Het huis, waar altijd een gemakkelijk. i?en hoekje, van de canapé op je wacht een bed, waarin je desnoods door alle '-gestelde - uren heen moogt slapen.... 1 een geduldig luisterend oor van Oma, alléén blij is, dat je er bent! Ja, het gezin, dat Oma's heeft, kan Aiet ahkbaar genoeg zijn en de ouder worden de wouwen onder ons, die langzamerhand aar kinderen het nest uit zien vliegen, hoeven niét bang te zijn voor een leeg en ozaam bestaan. In haar kinderen zijn ze w de tweede maal jong geweest, in haar "nklnderen zijn ze het voor de derde aal, Loslaten én vasthouden, dat is de geze- dhds taak van de Grootmoeder. Haar wassen dochters heeft ze met vree- P dn beven heel dikwijls moeten los- toen ze haar eigen levensweg kozen; 1 krijgt zij- ze dubbel teruej. Want er is pst.geen inniger verhoudmg denkbaar .an die van de moeder tot -haar dochter, zelf moeder ls. Veel van wat ln vroeger ?'en vaak ouders en kinderen van elkan- verwijderde, wórdt nu als vanzelf op- 1°^ in die nieuwe kameraadschap. L®> dan de vreugden, die Oma's den kin- ven bereident de Sinterklaas, de Kerst-, ff vaasch- en de ,,zoo-maar-eens"-pakjes, «met gejubel worden binnengehaald! De ^'"Partijtjes bij Oma, die ware licht- «nten zijn! Sin ,muden heel wat armer menschen ié,, we 200 ongemerkt op den ach- t,f?nd van ons leven - onze beide Oma's hadden! RHÉMONDA. 'N Gestreepte stoffen zullen dezen zomer bijzonder in trek zijn. En daar mogen we blij om zijn. want deze mode zal ons een bijzonder jeugdig cachet geven en boven dien zijn er met streeodessins tal van charmante combinaties te bedenken. Denkt u b.v. maar aan die lichte luchtige streeplaponnetjes, waarbij de eenige gar neering bestaat uit een das een schouder stuk, een zakversiering. waarbij de streepjes in andere richting loopen; aan een streng getailleerde jas, die enkel aan het feit dat hij. in gestreepte stof is uitgevoerd zijn echt zomersch uiterlijk dankt! Zwart met wit en marine met wit zullen voor de streepstoffen dezen zomer favoriet zün. We geven hierboven enkele aantrek kelijke modellen. De meisjes op den achtergrond dragen respectievelijk: een mantel, die- met heup- naadjes is getailleerd en afeewerkt met een klein sjaalkraagie en drie zakjes, waar aan de streepjes in omgekeerde richting loopen en een aardige jurk met horizontale strepen, waarvan de zeer wijde rok uit verschillende smalle baantjes bestaat. Het lijfje is geheel recht, van voren voorzien van een splitje en van achteren aan den hals eindigend in twee baantjes die een sjaal vormen De mouwen worden met plooitjes aangezet. Op den voorgrond ziet u: le. Een jongedame met een japonnetje, waarvan de rok uit schuine banen bestaat. De ruimte wordt aangebracht door vier bolle plooien. Het üifIe met ziin schuinge- streept schouderstuk, kraagje en zakran- den geeft een zeer gevarieerd geheel te zien. 2e. Een dame met echt modern mantel- costuum. bestaande uit een zeer eenvoudig, glad japonnetje met platte plooien en een kort wiid jasje. Kraag, mouwopslagen en zakranden zijn van wit Diqué, terwijl ook het lijfje der iurk een piaué-vestie heeft. Kiest u er maar iets leuks uit! Een aardige „eigen" blouse voor den zomertijd. De nimmer rustende mode brengt steeds weer iets nieuws: nu ztin het stoffen, be drukt met letters, cijfers en zelfs heele woorden! Dit modegrapje schept ons de gelegenheid om, met een lapje glanzend linnen en een paar strengetjes borduur- katoen. een origineele „eigen" blouse te vervaardigen. Deze blouse draagt n.l. onze handteeke- ning en een vriendin of zuster, die ze van ons leent, pleegt absoluut een strafbare handeling. De teekening spreekt voor zich zelf. Eerst wordt de blouse geheel afge werkt. daarna geborduurd. Dit gelukt het best. wanneer u de lijnen, waaroo de woor den zullen komen eerst met een rijgdraad aangeeft, u kunt dan niet scheef gaan Op onze teekening ziet u. hoe de naam Rose- marie, die zich telkens herhaalt, in twee kleuren b v rood en zwart, is gewerkt. Oo een blouse van beige linnen staat dit aller aardigst De ouderen onder ons zullen een derge- litke demonstratie misschien wat kinder achtig vinden Voor de iongemeisies is het echter wel een grappig nieuwigheidje! De origineele oplossing van de Estlandsche Vrouwen-vereenigingen. Onder de vele vraagstukken, waarmede de jonge Estlandsche staat -te kampen heeft, is een der belangrijkste dat van het bevolkingsvraagstuk. De vermeerdering van 't inwoneraantal houdt in Estland n.l. geen gelijken tred met de groeiende behoefte aan arbeidskrachten, welke voortvloeit uit de snel voortschrijdende economische ont wikkeling. De Estlandsche regeering wil maatregelen treffen om hierin verbetering te brengen: o.a. zoekt zij de immigratie te bevorderen. Hierbij treedt een van de merkwaardigste kanten van het Estland sche bevolkingsvraagstuk op den voorgrond. Er bestaat daar te lande n.l. een opval lend tekort aan mannen. Om deze reden moeten vele Estlandsche meisjes onge huwd blijven, hoewel zij in het algemeen veel voor het gezinsleven voelen. Goede raad duur! De vrouwen van Estland zijn echter niet yan plan het hierbij te laten. Eij hebben ideeën en die hebben zij ook aar. de regee ring voorgelegd. In een adres, ingezonden namens een aantal vrouwen-vereenigin- gen, wijzen zij de regeering met klem op het gebrek aan huwelijksmogelijkheden in het land en op den remmenden invloed daarvan op de verdwijning van het bevol kingstekort. Het is, zoo betoogen de vrou wenorganisaties, eenvoudig een levensbe lang van het Estlandsche volk, dat hier voor een oplossing gevonden wordt. De vrouwen uit de meer gegoede kringen heb ben geen nood; die kunnen in de Est landsche badplaatsen, welke tegenwoordig door vele buitenlanders bezocht worden, wel een man vinden, en, zeggen de adres- seerende dames, zij moeten dit loffelijk streven natuurlijk vlijtig voortzetten. Maar dit alleen is niet voldoende: ook voor de vrouwen uit de handarbeidersstand moeten huwelijksmogelijkheden geschapen worden. Om dit te bereiken, willen de vrouwenver - eer.igingen, dat in de nieuwe immigratie- j voorschriften een bepaling zal worden op genomen, dat alleen ongehuwde mannen het land zullen mogen binnenkomen. Liefst moet dan hun toelating nog afhankelijk worden gesteld van 'n belofte, dat zij ln Estland zullen huwen. Maar dit laatste is niet noodzakelijk. Laten zij maar onge huwd over de grens komen, dan zullen de Estlandschen wel voor de rest zorgen. Zij achten zich „mans" genoeg om een vrij gezel tot echtgenoot te bekeeren, wanneer de mannen er eerst maar zijn! ZONDAG: Juliennesoep, Gepgneerde hambroodjes, Gekookte kalfstong, Flag eolets. Zure eiersaus. Aardappelen. Warme bitterkoekjespudding en warme vanille saus. MAANDAG: Ragout met bruine, saus, Aardappelen. Kropsla, Griesmeelpudding, Gestoofde pruimen. DINSDAG: Runderrib. Postelein, Aard appelen Flensjes met abrikozenjam. WOENSDAG: Tomatensoep, Vlee-chkoek- jes. Aardappelen. Dunsel. Rijstebrij. DONDERDAG: Biefstuk, Spinazie. Aard- aDpelen. Broodschotel met rabarber. VRIJDAG: Spinaziesoep, Gekookte heil bot, Zure saus Aardappelen, Schuimomelet, Vruchten. ZATERDAG: Gebakken léver, Bieten, Aardappelen, Vanillevla met vruchten. RECEPTEN. Gepaneerde hambroodjes. Benoodlgd 100 gr. ham. 100 gr. kalfs- vleesch. 12 gr. bloem, 15 gr. boter. 1'/, d.L bouillon, l'/j ei, 2 lepels melk. paneermeel, flrituurvet, 8 a 10 stukjes oud brood 4 bij 8 c.M De ham en het vleesch fijnhakken. Een saus maken van bouillon, boter en bloem. Het vleesch en de ham er doorroeren, op smaak afmaken met peper en zout en de broodjes er mee beleggen, zoodat dat er als een glad bergje bovenop ligt. De eieren met 2 lepels melk kloppen, de broodjes hierin leggen, af en toe bedruipen tot het vocht erin getrokken is. Dan door fijn paneermeel wentelen en in heet frituurvet (slaolie) vlug bruin bakken. Uit laten lekken op grijs papier en op een schaaltje met een vingerdoekje er op leggen. Garneeren met peterselie. Ragout met bruine saus (3 a i pers.). Benóódigd: 'li bouillonblokje plm. 2 ons koud malsch vleesch, plm. l'/t ons gehakt, 1 ui. laurierblad, peperkorrel, thtim. 45 gr. bloem. 50 gr. boter. Soya of Eng. saus. Het gehakt op de gewone manier aan maken en balletjes van maken en deze in wat bouillon gaar koken (15 minuten). De ui met de kruiden in de boter bruin bak ken, de bloem toevoegen en als deze licht bruin gebrand is de bouillon er langzaam, voortdurend roerende bij gieten. De saus 5 minuten door laten koken, zeven en op smaak afmaken met soya of Engelsche saus. Het in stukjes gesneden vleesch en de balletjes er in doen en even goed verwar men. Vleeschkoekjes <8 stuks). Benoodigd: 2 ons vleeschresten. 1 ui. 20 gr. boter of vet. 3 flinke aardapoelen. 1 d.L. bruin van jus, zout. peper, nootmus kaat. 75 gr. paneermeel, 1 ei. Het vleesch malen en vermengen met de gebakken ui, de fijngemaakte aardappelen, het vocht de kruiden, eierdooier en het zout. De massa moet goed samenhangend zijn. Hiervan platte koekjes maken plm. l'lt c.M. dik. Deze door eiwit en paneermeel halen en in boter in de koekepan bruin bakken. De jus afmaken met water. De koekjes worden mooier als men ze in heet frituurvet bakt. Men heeft dan geen ius, dus moet er dan gesmolten of bruine boter bijgeven. Broodschotel met rabarber. Benoodigd: 10 a 12 sneden oud brood. 1 groote bos rabarber, plm. 100 gr. suiker, 50 gr. boter, kaneel. Op de gewone manier rabarbermoes ko ken en deze laag om laag met het brood, waar de korstjes afgesneden zijn, in een vuurvaste schotel leggen. Het brood wordt met de boter besmeerd. De bovenste laag moet uit punten brood bestaan, die netjes aansluiten, Wat suiker en kaneel er over strooien stukjes boter er oo leggen en de schotel plm. 20 minuten in een niet te warmen oven zetten. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Kaasbroodjes, Stampot van rauwe sla, Deensche rijst. 2. Bloemkoolsoep Zuring, Aardappelen, Botersaus, Rijstkoekjes 3. Capucijnersoep. Aardappelen. Koude gekookte biet met appel en mayonnaise. Omelette soufflée. 4. Schotel van rauwe spinazie, bloemkool, wortel en kropsla met mayonnaise Gebak ken aardappelen. Warme broodpudding, vanillesaus. 8769 OUDE J1MGEL OCT Tlu 7"> I DOEZQJTBDOT 22 t(lui) .leiden tlncez. Med.) RECEPTEN. Janhagel. Benoodigd: 175 gr. bloem, 120 gr. boter, 80 gr. basterdsuiker, zout, plm. ei (1 klein), 2 lepels suiker, 20 amandelen. Van bloem, boter, ei, suiker en zout een soepele deegbal kneden. Deze dun uitstrij ken od een beboterd bakblik De amandelen pellen en snipperen en met de 2 lepels sui ker vermengen. Het deeg met de rest van het ei bestrijken, de amandelen er gelijk matig overheen strooien en het blik in een matig warmen oven zetten (plm. 20 minu ten). Wanneer het deeg nog waTm is in stukjes snijden 4x8 c.M. en voorzichtig van het blik nemen. Kransjes. i Benoodigd: 200 gr. bloem, 150 gr boter, 75 gr. basterdsuiker, 1 ei, zout. suiker, amandelen. Van bloem, boter, basterdsuiker, zout en eierdooier een gelijkmatig deeg kneden. Dit uitrollen op een met bloem bestrooide tafel, en er rondjes van steken. Uit elk koekje met een appelboor weer een klein rondje uitsteken. De koekjes op een bakblik leggen dat met bloem bestrooid is. Gemalen aman delen en suiker er voorzichtig op strooien nadat men de kransjes eerst met het eiwit verdund met water, bestreken heeft. In plm. 20 minuten gaar bakken. Sl&cait- ft pakje &m>oudó} \hvMtkop'iKlia/igek! 876 (Ingez. Med.) 'tjy Het hooge gekrulde kapsel is zeer mo dern. We komen het zóó overal tegen, dat zelfs de minst modieuze onder ons reeds jaloersche blikken heeft geworpen op „die vrouwen, die nu letterlijk alles kunnen dragen!" Kunnen wij het dan niet? Is ons gezicht er niet geschikt voor of speelt de inplan ting van ons haar ons parten? Laten we eens kijken, of daar niets aan te doen is. Links op onze teekening ziet u 'n ideaal-hoofd. Deze dame heeft de zeven „punten" die tezamen de volmaakte haar- inplanting vormen: één punt bijna recht boven den neus, twee boven de slaper., twee iets beneden de oogen en twee in den nek Het moderne kapsel, dat het ge laat volkomen vrijlaat, staat bij zulk een haargroei dan ook uitstekend. Maar zouden wij anderen daarom treu ren en direct van het nieuwe, in de meeste gevallen zoo frissehe en flatteuze, kapsel afzien? Duizendmaal neen! U ziet naast het ideaal-hoofd: eerst een dame met normale, doch bijna rechte haar- inplanting; de gewone manier van toepas sing van liet nieuwe kapsel zou haar voor hoofd te „kaal" doen schijnen, dus legt de kapper één geestig krulletje, vóór het om hoogstreeft en daar wordt vastgestoken, eerst over het voorhoofd. Daarnaast: een zeer lage haarinplan- ing: geen regelrechte ponny, doch een ve derlicht randje „franje" kan hier uitkomst geven. Het lijkt dan precies, of het door deze franje komt, dat het haar zoo dicht de wenkbrauwen nadert en het lage voor hoofd valt heelemaal niet op! Vervolgens: een dame met twee „krui nen", die stellig over dit lastige euvel al menige zucht heeft geslaakt. De kapper legt 'n schuine lok van rechts naar links, zoodat de twee kruinen precies in eikaars verlengde liggen en niet in 't oog vallen. Tenslotte: een dame met een akelig hoog voorhoofd, hetgeen wel geleerd, maar meestal niet heel mooi staat. Deze bedekt het bovenste gedeelte van het voorhoofd met een lichte, een weinig gekrulde ponny. U ziet, dat met een beetje goeden smaak het nieuwe, aardige krullenkapsel werke lijk door een ieder kan worden gedragen!

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 17