08 J ~^leidsc Triton wint het hoofdnummer in de Varsity Jiiie Jaargang Vrijdag 7 Mei 1937 Ho. 19 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DIRfén ADMIN. 2500 BED: 1507 Drie overwinningen van Njord Amsterdamsche Boschbaan voldoet uitstekend. Revue „Rood-Zwart in Top". Seriewedstrijden van A.S.C. tblslïi «uiiiniiiuiuniiiiii iiiiniiiiiiiiiiuiliiiifirinriiuiiiiiiitiiiiiiiiiiii bureau: NOORDEINDSPLEIN LEIDEN telefoon s ïiJuiiuiiiiiiuiiitiiiiniriniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiuii^ flUIIIIIIIUll -o*- Triton heeft het hoofdnummer der jaarlijksche universiteitswedstrijden, de oude vier, gewonnen na een fraaie race, waarin Laga tot op 1500 meter de leiding had, maar deze op de laatste 500 meter, dank zij het uitstekende roeien der Utrechtenaren, aan Triton moest afstaan. Een mooi succes van coach en stuurman D. Willebrandt. die zijn vier tactisch ter overwinning heeft geleid. Het was een. zuivere krachtmeting, ook ep deze 2000-meter baan en geen bonds- loHicial of vereenigingsbestuurslid zal spijt liebben gehad, dat het Noordzeekanaal |:oor de Boschbaan te Amsterdam werd I [[geofferd. Een periode van ruim 20 jaren I in 1915 werd voor de eerste maal het Isoordzeekanaal als baan gekozen, nadat leen voor 1900 Haarlem en tot en met 1914 1 Zweth als terrein van den strijd had Igbruikt is hiermede afgesloten. Met de |aditie is gebroken, nieuwe wegen werden (slagen. Gezien de groote belangstelling, Ifsien de uitstekende outillage, gezien ook lit gunstigeweersomstandigheden zijn I »ij van meening, dat deze verandering een I Terbetering mag worden genoemd. En dat I op deze baan, in komende jaren temidden Inn groote bossehen gelegen, een nieuwe Traditie zal worden opgebouwd, daarvan |ajn wij overtuigd. De baan is overigens breed genoeg om 5 I ploegen naast elkaar in volle spurt te laten Iroeien. Dat wil zeggen, we hebben hier de Issstuurde nummers op het oog. Want in lie ongestuurde vieren ging het even mis. JVlak na den start reeds ging Triton uit de H'nan. kwam in aanvaring met Laga en de Tttrechtsche vier moest gedisqualificeerd I lorden. De vier overblijvende ploegen noesten toen opnieuw starten. Het zal wel zeer moeilijk blijken te zijn |jÖf ploegen der ongestuurde vier in één t te laten uitkomen. De successen van Triton. Triton heeft van de negen nummers er Trie gewonnen, waaronder het hoofdnum- I rner en tevens drie maal op de tweede I plaats beslag gelegd. De Utrechtenaren zijn I'el bijzonder goed voor den dag gekomen. I Behalve Triton heeft ook Njord reden tot juichen. De Leidenaars wonnen eveneens nummers, waaronder de ongestuurde I tier. Aegir. Laga en Nereus gingen ieder I eenmaal als eerste door de finish. Jonge twee. Er stond een vrij harde Westenwind, die trijwel geheel in de lengte van de baan 'as, van start tot finish. Later in den middag nam de wind in kracht af, de wol ken verdwenen, er scheen een weldadig zonnetje. De jonge twee van Triton en Njord waren de ploegen, die de wedstrijd- raan inwijdden. Triton startte aan boei 1, de z.g. Amster- óamsche zijde, Njord aan boei 2. Waterpad- tinders hielden de punten der booten bij te startsteigers vast. Welk een verschil telde losse startbootje in de ringvaart bij Bloten, of die in het Noordzeekanaal. De starter, ir. W. L. Z. van der Vegte, stond op «n hoog bruggetje, voor iedereen goed Achtbaar, de laatste aanwijzingen te geven. Jte kamprechtersboot lag in het zijhaven- te. 'lak bij de steigers aangelegd. Kamp winter Man-es kon dus eerst de ploegen ten vertrekken, vóór zich langs laten gaan te daarna de deelnemers volgen. te roode vlag van den starter ging om- teog. en onmiddellijk daarna waren de wee van Triton en Njord vertrokken: de teuwe Boschbaan was in gebruik geno men. P'er de race viel weinig te vertellen, •uord nam de leiding om deze niet meer Jj te staan. Met vele lengten voorsprong Won de Leidenaars het eerst door de "j™, zonder dat Triton ook slechts een Wnblik goeden weerstand had kunnen teden. De uitslag was: 1 Njord, J, F. "tewert (boeg), W. Tj. Hepkema (slag), f, O Cohen Tervaert (st.)tijd 8 minuten 'J/5 sec.; 2. Triton, vele lengten achter. "W 8 minuten 21 4/5 sec. Wederom weinig strijd. feïJte' skiffnummer was ook weinig strijd jtei'Laga startte met F, A. van Vliet aan 'i Njord m. H, H. K. Roessing aan boei 2 Roessingh was vlot weg, met zijn rustigen slag en langen doorhaal nam hij direct een voorsprong op van Vliet, die een veel hooger tempo roeide. De veel lichtere Delftenaar zakte met zijn korte slagen echter spoedig af, op 500 meter was er reeds een halve lengte licht. Steeds verder liep Roessingh weg en won tenslotte met vele lengten ver schil. De uitslag was: 1. Njord tijd 8 minuten 14 2/5 sec.; 2. Laga op vele lengten. Stuurmaniooze Vier. De eerste groote strijd ontspon zich in het numer vier zonder stuurman, waarvoor aan den start kwamen: 1. Laga, 2. Triton, 3. Ne reus, 4. Nereus II, 5. Njord. Direct na den start, op 100 meter kwam Triton reeds in aanvaring met Laga, door dat de Utrechtsche ploeg haar baan had verlaten. Kamprechter Marres disqualifi- ceerde Triton,, en riep de andere ploegen terug voor een nieuwen start. Bij den twee den start was Njord veel beter weg en Dupon c.s. trokken er zoo hard aan, dat zij al dadelijk uitliepen. Op 450 meter dreigde het tusschen Laga en Nereus I, die vlak bij elkaar lagen, weer mis te loopen, nr. 3 van Laga maakte reeds een protestbeweging, doch daar bleef het bij. van een aanvaring was nu geen sprake. Op 1000 meter lag Njord een lengte voor op Nereus n, Nereus 1 lag op de derde plaats en Laga was vierde. Even voor de 1500 meter spurtten Schu- rlnga c.s. fraai en aangezien Njord deze spurt niet beantwoordde, liej? Nereus een halve lengte van haar achterstand in. Op de laatste 500 meter zag Njord echter weer kans haar voorsprong te vergrooten. Het was voor de toeschouwers op de tri bune en het Paddock en ook voor hen, die aan den anderen kant per auto of per fiets deze race volgden, een fraai gezicht, deze spannende kamp op de laatste 200 meter. Met 1 lengte voorsprong ging Njord als eer ste door de finish, daarmede drie achter eenvolgende overwinningen behalend. De uitslag was: 1. Njord met G. A. Catalani (boeg). W. Th. C. van Doorn, J. Kolkman en H. J. Du- pon (slag) tijd 7 minuten 2 4/5 sec.; 2. Nereus II op 1 lengte; 3. Nereus I op l'/i lengte; 4. Laga ver achter. Ovemaadsche twee. Was de stuurmaniooze vier eigenlijk het eerste interessante nummer geweest, in de overnaadsche twee, waarvoor Njord, Triton en Nereus in deze volgorde aan den start kwamen, viel weinig fraais waar te nemen. Triton won met vele lengten voorsprong op Nereus. die Njord weer een lengte achter zich liet. De uitslag was: 1. Triton tijd 8 minuten 32 1/5 sec.; 2, Nereus 8 minuten 50 sec.; 3. Njord. Eindelijk Laga in de jonge vier. Voor het nummer jonge vier vertrokken aan boei 1 Triton, 2. Njord, 3. Aegir en 4. Laga. Op 500 meter lag Laga iets voor. Triton was tweede, vervolgens Njord en Aegir. Op 800 meter had de Laga-vier reeds 1 lengte voorsprong verkregen en op 1000 meter was er reeds licht tusschen de booten van Laga en Triton. Laga roeide rustig door, krachtig en vrij gelijkmatig, alhoewel het waterwerk verre van fraai was. Op 1500 meter was het onderling verschil nog iets grooter geworden en met enkele lengten voorsprong gingen de Delftenaren als eersten door de finish. De uitslag was: 1. Laga met J. A. van Slingelandt (boeg), H. van Nes. J. R. Wiersum, C. Th de Iongh (slag), P. A. van der Hoeven (st.) tijd 7 mi nuten 13 2/5 sec.; 2. Triton 7 minuten 20 1/5 sec.; 3, Njord; 4. Aegir, ver achter. Het hoofdnummer. Door verschillende omstandigheden be gon men 20 minuten te laat aan 't hoofd nummer, de oude vier, waarvoor aan boei 1 lag Aegir, 2. Nereus, 3. Njord, 4. Laga. 5. Triton. Het werd de fraaiste race van den dag, Nereus nam na den start de leiding en op 250 meter lagen de Amsterdammers een kwart lentge voor op Laga, Njord. en Tri ton, die onderling heel weinig in positie versohtlden. Triton, dat heel rustig roeide, verhoogde het tempo, en kwam gelijk met Laga te liggen, terwijl Njord iets achter geraakte Nereus had op 500 meter nog steeds de leiding met een halve lengte voorsprong op Laga en Triton. Op de vol gende 250 meter werd de strijd nog feller. De slag van Laga verscherpte het tempo, een fraaie spurt gaf de ploeg de leiding en op 750 meter lag Laga een kwart lengte voor op Neureus, Triton was derde op een kwart lengte en Njord lag toen reeds uit (jen strijd, terwijl Aegir ver achter was. Op 1000 meter was de onderlinge positie al weer veranderd. Laga had nog steeds de leiding op een haive lengte gevolgd door Triton en Nereus, die op gelijke hoogte roeiden. Njord was enkele lengten achter- geraakt. Op 1400 meter kwam de groote ver rassing. Reeds was het fraaie techni sche werk van de Tritonploeg opgeval len, den rustigen stijl van deze vier, het goede sturen van coach Wille brandt. Met een langen spurt liep Tri ton nu in, kwam gelijk met Laga, zette door en lag spoedig bijna een boot lengte op de Delftenaren voor, terwijl Nereus de derde plaats bezette. Op de laatste 500 meter wist Triton haar voorsprong nog iets te vergroo ten, geen moment kwam er onrust in de ploeg, gelijkmatig trokken de rie men, niet te diep, door het water. Met 1/4 lengte voor Laga gingen de Utrech tenaren het eerst door de finish in den goeden tijd van 6 minuten 57 4/5 séc. De uitslag was: 1. Triton met L. C. Brands (traeg), H. V. Kalt, J. I. van der Leeuw, H. de Langen (slag), D. Willebrandt (st.), tijd 6 minuten 57 4/5 sec. 2. Lage, tijd 7 minuten 4/5 sec. 3. Neureus. 4. Njord. 5. Aegir. Nog een Tritonzege. Aegir verscheen niet in het nummer lichte vier zoodat alleen Triton en Njord aan den start verschenen. Triton had al spoedig de leiding en op 1000 meter be droeg haar voorsprong 1 lengte. De ploeg roeide veel beter dan die van Njord en op 1500 meter was er al zeker anderhalve licht tusschen de booten. Het werd tenslotte een gemakkelijke zege voor Triton. De uitslag was: 1. Triton met G, Mansees (boeg), H. Deenstra, H. H. F. Hobbel, H. Sloos (slag), J. S. C. Cohen (stuurman), tijd 7 minuten 33 1/5 sec. 2. Njord op 21/* lengte. Acgir-Triton gevecht. Voor de overnaadsche vier kwamen weer vijf ploegen in de baan n.l. in deze volg orde: Njord. Laga, Aegir, Triton en Nereus. Triton liep dadelijk na den start weg en aanvankelijk scheen hier wederom een ge makkelijke zege voor de Utrechtenaren weggelegd. Maar Aegir hield goed bij en op 1000 meter bedroeg het onderlinge verschil nog geen kwart lengte. Langzaam maar zeker liepen de Groningers in, op 1500 me ter streden de ploegen boord aan boord. De andere ploegen waren achter geko men en speelden in den strijd om de eerste plaats geen rol meer. Op 1600 meter liep Aegir weg. meer door krachtwerk, dan door fraai roeien. Met een halve lengte voorsprong gingen de Noor delijken het eerste door de finish. De uitslag was: 1. Aegir met U. A. Mesdag (boeg), F. J. Maathuis, G. Iwema Bakker. G. J, Ubbink slagiW. H. Holst (st,), tijd 7 minuten 27 seconden. 2. Triton op halve lengte, tijd 7 min. 28 4/5 sec. 3. Laga op 3'/s lengte. 4. Njord op 4 lengten. 5. Nereus ver achter. Nereus wint Jonge Acht. Het slotnummer was de jonge acht. Bij het oproeien was de boot van Njord met een balk in aanraking gekomen, zoo dat de „Fjoengyn" onklaar was geraakt. Men besloot toen dat een der Tritonploe- gen de Utrechtenaren hadden voor dit nummer twee ploegen ingeschreven zou uitvallen. In de Tritonboot namen de Njordroeiers met him eigen riemen plaats, het was begrijpelijk, dat zij niettemin door een en ander ten zeerste gehandicapt wa len. Door dit voorval begon men bijna drie kwartier te laat. In deze volgde werd gestart: Triton, Njord, Laga, Nereus. Laga maakte een zeer slechten start. Nereus en Triton vertrokken goed. Op 250 meter lag Nereus voor, gevolgd door Tri ton, Laga en Njord. Op 750 meter had Ne reus reeds een lengte voorsprong, Laga lag in tweede positie, de Delftenaren hadden zich uitstekend hersteld na hun slechten start Triton was derde, terwijl Njord toen reeds ver achter lag. De onderlinge posi tie werd op de volgende 500 meter gehand! haafd, Laga bracht het op 1500 meter door een goeden spurt tot op 3/4 lengte van Nereus, maai' geen moment werd de zege van de Amsterdammers, de eerste en laat ste van dezen middag, bedreigd. De uitslag was: 1. Nereus met H. C Vierhout (boeg), A. A. Scherpenhuysen. D. Mulder, H. J. Zeyd- ner, J. A. W C. Smit, S. H. H. Berghuisen, C. Brandt Corstius, C. E. van der Ploeg (slag), J. A. Smit (stuurman), tijd 6 minu ten 28 4/5 sec. 2. Laga. tijd 6 min. 32 sec. 3. Triton. 4. Njord ver achter. VOETBAL. Uitstekend geslaagde jubileum- herdenking van A.S.C. A. S. C. vierde Woensdagavond in de Graanbeurs haar 45-jarig bestaan met de opvoering van de revue „Rood-Zwart in top" en zij heeft zich daarbij in een zeer groote belangstelling mogen verheugen! Door de jaren heen is de oudste Leidsche voetbalclub een populariteit blijven genie ten, welke verre uit ging boven haar pres taties op het groene tapijt en wie daaraan mocht hebben getwijfeld zal overtuigd ge worden zijn toen de rood-zwarten een jaar geleden onder de triste periode van deca dentie eindelijk een streep zetten en zich na een lange en moeizame reeks van pro motie-wedstrijd uit de vierde klasse om hoog werkteWat een enthousiasme is er toen geweest in breeden kring, wat een medeleven en innige voldoening, óók bij honderden, die meenden zich zoo langza merhand van alle A.S.C.-sympathieën te hebben ontdaan. Het is met roodzwart sindsdien weer crescendo gegaan. Nog is A.S.C. slechts derde klasser. nog past haar een groote bescheidenheid op voetjbalge- bied maar er komen weer aspiraties naar een hoogere positie, nieuwe illusies worcen gebouwd en idealen gesteld. Was het wonder dat ook de auteurs van de A.S.C.-revue ,,Rood Zwart in top", welke gelijk gezegd werd opgevoerd ter ge legenheid van het negende lustrum, op dit stramien hebben verder geborduurd en .Jopie A S. C." bereids verloven lieten met „Kitty Tweedeklas"? Overigens: tot eenigs- zms fantastische toekomstdroomen heeft dit verliefde paartje zich niet laten ver leiden. Geen voorspellingen werden gedaan omtrent overvolle tribunes en triomfale verrichtingen, geen verhalen over moge lijke kampioenschappen en roemruchte da den, waar van men in ieder geval momen teel nog ver ver verwijderd is. En de revue won er door in waarde omdat zij op den beganen grond bleef omdat zij eerlijk was en friseh en sportief, omdat zij opbouwde en slechts hekelde (waar noodigi op een wijze, die alleen tot vroolijkheid inspiree- ren konHet zijn de heeren J. O A. Janssen en A. Eichhorn geweest, die als de voornaamste auteurs van deze reeks van bonte tafreeien moeten worden aangemerkt en zij hebben eer van hun werk gehad: de eerste voor den gesproken tekst en de al- gemeene leiding, de ander voor de vele liedjes, op muziek gezet door G. Philipse! Want deze revue, met haar tallooze mede werkenden, welke op zoo interessante ma nier grepen deden uit de historie van A. S. C. en op uiterst geestige wijze den spot dreef met bijzondere toestanden en feiten in den eigen kring, heeft heel den avond volkomen geboeid. Zij bleek met kennis van zaken te zijn geschreven en zij werd ver tolkt met zooveel brio. geestdrift en talent, dat men er niet anders dan grooten lof. voor hebben kan. Costumes, decors en montage, het was alles hoewel soms be scheiden van opzet zeer verdienstelijk, het was kleurrijk en zinnebeeldig en het paste zoo goed in het kader van deze be schaafde uitvoering, waarvan ook het mu zikale gedeelte uitstekend verzorgd was. Die liedjes van den heer Eichhorn, met hun prettige en pittige wijsjes, zij deden het zoo aardig, mej. Grete Versteeg bracht bovendien eenige hoogelijk gewaardeerde extra-nummers en Musica. onder leiding van den heer Verhoog, illustreerde het op de juiste wijze Men vrage van ons geen bespreking der twintig tafereelen, noch een uitspraak om trent de meestgeslaagde daarvan. Wel mo gen wij nog even niemoreeren de mede werking van eenige adspiranten van ïlonar en het bijzonder grappige en natuurlijke spel van de muis, die de dappere A.S.C.- meisjes zoo doodelijk verschrikte en ver volgens zijn mannelijk oordeel over de vrouw zoodanig ten beste gaf dat de toe hoorders geschaterd hebben van den lach Na afloop heeft de voorzitter van A. S. C. de heer Steenhauer, alle medewerkenden dank gebracht en zich daarbij in het bij zonder gericht tot de heeren Janssen en Eichhorn, Lot mevr. Eichhorn, die de cos tumes ontwierp en haar huis steeds gast vrij open stelde voor de repetities, tot mej. Versteeg voor haar prachtigen zang, tot Donar en Musica en tot den heer Bonte voor z'n piano-begeleiding. Spreker noem de deze uitvoering terecht een groot suc ces en hoopte dat A. S. C. thans ook op het voetbalveld successen zal weten te behalen* mits de goede naam der rood-zwarlen daarbij altijd gehandhaafd blijft. Tot slot „schuifie-schuifie", om in den stijl van het programma te schrijven....! Enorme belangstelling voor de Varsity; Triton zegevierde in de Oude Vier; Njord won drie nummers. Het vierbonden-voetbaltournooi te Alphen. door Haarlem gewonnen. Scriewedstrijden van A.S.C. om den Har moniebeker. Korfbalsuccessen van Fluks en Noorder kwartier op de A.L.O.-series. u.v.s. i—s.v.v. i. Zondag speelt U.V.S. een wedstrijd tegen de kampioen van afd. II, 2e klasse B. n.l. S.V.V. uit Schiedam, op het N.B.L.O.-tcr- rein, aanvang 2 uur. U.V.S. komt in de volgende opstelling uit: Doel: Kramp: achter: Burgij en v. d. Plas; midden: Regeer. Wallaart en v. d. Reijdenvoor: Oosterom, v. Weerlee, van Goor, Platteel en Knul. De Lustrum (Harmonie) beker door Kampong gewonnen. Het jaarlijks terugkeerende sportfeest van A.S.C., namelijk het tournooi tusschen Quick, V.O.C., Kampong, Concordia en A.S.C., gisteren op het terrein aan de De Kempenaerstraat gehouden, heeft de deel nemende elftallen en het. belangstellend publiek, met een vijftal elkaar opvolgende wedstrijden (waarin, zooals steeds, fair play hoogtij vierde), een prettigen en zeer sportleven dag bezorgd. De voorwedstrijden brachten een groote zege, resp. voor Quick en V.O.C. A.S.C. kwam in den eersten wedstrijd uit tegen Quick, de bekerhoudster, waarbij Quick de score opende. Nadat A.S.C. een goed tegenpunt had gescoord ging het spel nog geruimen tijd gelijk op, doch toen kregen de haantjes een productieve bui en zij wonnen ten slotte wat geflatteerd met 4-1. De daarop volgende match V.O.C.Con cordia stond niet direct op hoog peil. daar Concordia er weinig van maakte en ook V.O.C. den goeden vorm niet te pakken kon krijgen. Ondanks dat wonnen de Rot- terdamsche roodbroeken, dank zij ook den Concordia-keeper, met 7—0. Meer spanning zat er in de volgende ont moeting. waarin Quick en V.O.C. den strijd aanbonden en waarvan de winnaar in de finale tegen Kampong zou worden ge plaatst. Aanvankelijk ging deze strijd gelijk op en aan beide zijden moesten de keepers meermalen handelend optreden. Hoewel V. O.C. wat meer overwioht had gekregen was het Quick, dat na een onverwachten aan val den V.O.C.-keeper het eerst het na kijken gaf 10, welke voorsprong door de Rotterdammers uit een freekick werd te niet gedaan 11. In de tweede helft was V.O.C. nagenoeg voortdurend sterker. Haar meerderheid werd uit een corner met één doelpunt uitgedrukt (I2), met welken stand het einde aanbrak, V.O.C. brengend in de finale. Kampong speelde daarvóór een afmat tingswedstrijd tegen een tweede elftal van A.S.C. Kampong verkreeg voor de rust de leiding nadat aan beide zijden meerdere goede' aanvallen op niets waren uitgeloo- pen. In de tweede helft maakte A.S.C. uit een penalty wegens hands er 11 van, wat ook de einduitslag was. In den verliezerswedstrijd A.S.C.-Con cordia gaven de roodzwarten gedurende den geheelen strijd den toon aan en be haalden zij een vrij gemakkelijke 4—1 zege. De wedstrijd was nauwelijks aangevan gen of Prevo loste van de linksbuiten plaats een goed sohot, dat doel trof. 10. Kort daarop verhoogde dezelfde speler de score 20. Roodzwart domineerde en zat voortdurend voor het Concordia-doel. Prevo verrichtte de hattrick door een voor zet van links op te vangen en hard in het doel der gasten te schieten 30. Bij en kele aanvallen der gasten vonden zij de roodzwarte verdediging in goede conditie. Mooten bracht den stand na een algemee- nen aanval op 4—0. Tegen het einde redde Concordia met een goed doelpunt de eer. Einde 41 voor A.S.C. Voor de finale betraden V.O.C. en Kam pong het terrein voor een spannende ont moeting. Het viel in dezen wedstrijd direct op dat beide ploegen er op belust waren den beker voor een jaartje in het bezit te krijgen en inderdaad heeft de verdediging aan beide zijden handen vol werk gehad. Fel werd er soms gestreden hoewel het sportieve ka rakter niet verloren ging. Slechts een en kel oogenblik greep V.O.C.'s rechtsback wat te fanatiek in, hetgeen een freekick koste, waaruit Kampong met een formidabel schot het eenige en winnende doelpunt scoorde. Wel verkeerden de doelen beurte lings nog in gevaar, doch de verdediging er: ten slotte de keepers bleven verder meester van het veld, zoodat Kampong deze maal als winnaar van het tournooi uit den strijd kwam en houdster werd van den beker, dien zij het volgend jaar stel lig weer gaarne zal komen verdedigen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13