BUITENLAND Het 1 Mei-feest der S.D.A.P. LEIOSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 3 Mei 193] Rede van den heer J. v. d. Kieft Demonstratieve fakkeloptocht LAND- EN TUINBOUW SPORT ONZE TELEFOONNUMMERS: De uitslag der verkiezingen. De feestdag der socialistische arbeiders beweging werd Zaterdagmiddag voortgezet met een feestvergadering in de Stadsge hoorzaal met medewerking van de Muziek- ver. ..Nieuw Leven", de zangver. ..De Stem des Volks" en met den heer J. v. d. Kieft uit Bussum als spreker. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op mr. D. A. van Eek oud-voorzitter der S.D.A.P. afd Leiden, wethouder Verwey. alsmede verschillende raadsleden. Na muziek van „Nieuw Leven", was het woord aan den voorzitter van den L.B.B. den heer de Roo, die namens het Mei- Comité allen het welkom toeriep. Hij bracht datgene naar voren waarvoor op het oogen- blik gestreden wordt. n.l. versterking en handhaving der democratie, alsmede het „Plan van den Arbeid". Spr. wees op de a.s. verkiezingen en ver trouwde, dat deze dag de inzet zal zijn van een onverzwakten strijd voor de Plan- regeering. Voor 1937 zien de economische omstan digheden er wat beter uit, doch de werk loosheid zal toch niet opgeheven worden. Spr. legde er den nadruk op. dat alles ge daan zal worden tegen het voornemen van de Regeering om de werkloozen over te brengen naar Armenzorg. Spr. constateerde, dat de zaal wel niet zóó goed bezet was. als 't vorige jaar. doch het kinderfeest was integendeel zoo druk bezocht als nimmer te voren. Na een opwek king om in massa deel te nemen aan den avondoptocht, werd gezamenlijk de „Inter nationale" gezongen Vervolgens was 't de zangver. „de Stem des Volks" onder leiding van den heer Otto de Nobel, die zich deed hoorn met „Eens komt de dag" en „Strijdmarsch der Arbei ders", nadat „Nieuw Leven" gespeeld had Liberté. Egalité. Fraternité. Ru Mulder declameerde vervolgens een fragment uit Gorter s „Mei", eenige gedich ten tegen het huidige Duitschland en Adema van Scheltema's „De Rooden roe pen". Den heer v. d. Kieft deed het genoegen ditmaal te kunnen spreken met een roode bloera in zijn knoopsgat. Het vorig jaar werd dit nog beschouwd als een uiting van staatkundig streven en werd elders daar voor tegen hem proces verbaal opgemaakt. Spr. wURe noch de a.s. verkiezingen, nóch het Plan van den Arbeid bespreken. Op een 1 Mei-dag wil men het socialistisch inzicht verdiepen en versterken, waaraan in dezen tijd sterk behoefte is. Wanneer wij niet socialistisch geschoold waren, aldus spr. zouden de gebeurtenissen in Spanje ons verbijsteren. Wat is momen teel het beeld van de wereld en wat ge beurt daarin? Wat beteekent eigenlijk het Spaansche drama? Voor het antwoord daarop, moeten wij bedenken, dat Duitsch land en Italië arm aan grondstoffen voor de oorlogsindustrie zijn. In Spanje, met zijn 26.000.000 inwoners en zijn arme bevolking, is een rijkdom aan metalen, die Duitsch land en Italië missen. De Duitschers en Italianen zijn in de eerste plaats opgetrokken naar de mijn- districten. om daar de controle uit te oefenen. Toen in Februari van het vorig jaar het Volksfront in Spanje de overwinning be haalde, daalde de aandeelen van de be kende Rio Tinto-kopermijnen aanzienlijk. Toen Franco deze in bezit nam, gingen zij weer snel omhoog. Uitvoerig zette spr. uiteen, dat het koper door Franco tegenwoordig voor een gering bedrag gekocht wordt en naar Duitschland wordt verscheept. Volgens spr. is de Spaansche burgeroor log om niets anders ontbrand, dan omdat Duitschland en Italië zich meester willen maken van de oorlogsgrondstoffen. Deze exploitatie van Spanje door Duitschland en Italië zal door Engeland worden getolereerd, zoolang de Engelsche kapitalistische belangen er niet door wor den geschaad. De wereld is immers vol gerucht, dat Duitschland en Italië kolohieën willen hebben Welnu: als de Engelsche „demo- oratie" maar zijn eigen koloniën kan be houden. dan vindt Engeland het "raaien" van Duitschland en Italië in Spanfe allang goed. In Spanje spant het groot-kapitalisme samen, ten bate van 't faseisme. met be hulp van Engeland, Vandaar de groote Engelsche lankmoedigheid. Wat zich in Spanje afspeelt Is dus niets anders dan een strijd om metalen grond stoffen. Al 't andere is volgens spr. „ge zwam". Uitvoerig besprak de heer v. d. Kieft vervolgens den toestand in Duitschland, het daar heerschende anti-semitisme en zette met voorbeelden, die hij van socia listische partijgenooten. die met Duitsch land contact houden, op een reis rond dat land gehoord had, uiteen, dat daar, vol gens hem. vreeseüjke gebeurtenissen zich afspelen. Men ziet in de wereld een hoe langer hoe brutaler optreden van het groot-kapitaal en het. facisme. Aan de hand van uitspraken van oud luitenant-generaal Röell, die zuiver fascis tische taal spreekt, alsmede van den oud chef der generale taf generaal -eyffardt, die tot de N.S.B. is toegetreden, vroeg spreker, of 't vreemd is te vragen, of ook de hoogere legerleiding in ons land, niet blaakt van liefde voor de democratie. Waar ligt de sympathie, niet alleen van de gepensionneerde generaals, maar ook van degenen, die nog in dienst zijn? De klasse-tegenstellingen verscherpen zich ontzaglijk. Het groot-kapitaal buit de menschen tot t uiterste uit. Slechts één macht staat daar egenover, d.i. de sociaal democratie. Als men nog anders zou stem men dan „rood", dan is men geen knip voor zijn neus waard. Het .Plan van den Arbeid", natuurlijk, de socialisatie van het beschikkingsrecht, zeker daar dient ook voor gewaakt te wor den. Maar begrijpt, dat 't nu in de wereld allereerst gaat om 't steeds brutaler op- dringen van het kapitalisme met behulp" van fascisme en militarisme. Het socialisme is 't eenige, wat daar tegenover geplaatst kan worden. Aan de hand van v. Iepen- daal's .De levenden hebben hun plcht verzaakt" zeide spr.: „Wanneer men 't groote beeld van de wereld ziet. dan is een ding te hepen. nJ. dat als 't in de wereld misloopt, dit niet is gekomen, om dat één uwer zijn plicht heeft verzaakt. In de wereld kan alleen 't socialisme redding brengen, waarom spr. dus met klem aan ried socialistisch te stemmen. „Wee jul lie, als je je plicht verzaakt!" aldus ein digde hij. Na de pauze volgde nogmaals zang van .De Stem des Volks" met „Vrijheids-Mei" en „De Rooden roepen" van Otto de Nobel, declamatie van Ru Mulder, muziek van „Nieuw Leven" en sluiting met een opwek kend woord van den heer De Roo. Zooals te doen gebruikelijk werd de 1 Mei feestviering besloten met een demonstra tieven fakkeloptocht door de stad. Om halfacht trokken uit verschillende wij ken vóóroptochten naar het Kaasmarkt- terrein, waar in volmaakte orde en in vlot tempo de stoet werd geformeerd. Om klokke halfnegen kon de heer Jon- geleen. die hiervan de leiding had. het commando „fakkels aansteken" geven en eenige minuten later vertrok de lange stoet, waarin vier muziekkorpsen meeliepen en die door honderden fakkels fantastisch werd verlicht, om zijn rondwandeling langs de reeds door ons vermelde route aan te vangen. Een groot aantal leuzen werd meegedra gen, voornamelijk betrekking hebbende op het Plan van den Arbeid, zooals „Ons Plan voor ons Volk; Het Plan brengt welvaart. Wie lijdt er onder de crisis - De jeugd; Wat kan uitkomst brengen Het Plan; Wij vragen grootere steunuitkeeringeh voor de werkloozen; Aanpassing schaadt" e.d Een novum was dit jaar, dat de ontbin ding van den stoet niet geschiedde op het Kaasmarktterrein, doch op den ouden Burcht, waar de Roode Valken den deel nemers een feestelijk welkom bereidden. De voorzitter der plaatselijke afdeeling der S D.A.P.. de heer H. van Woudenberg, sprak zijn vreugde uit over het welslagen der feestviering, waarna zijn voorganger, mr. D. A. van Eek een slotwoord sprak, waarin hij wees op de groote waarde van het begrip democratie en van de vrijheid van spreken, vergaderen en demonstreeren. Nadat de heer Ru V>P'J-r met assistentie van een spreekkoor der jeugdorganisaties eenige fragmenten uit de Sportbondrevue „Hou Stand" had gedeclameerd, werd deze bijeenkomst besloten met het zingen van de „Internationale". In den nacht van Vrijdag op Zaterdag Is ingebroken in 't kantoor van de firma J. in het Fokkestraatje, waar een bedrag van f. 5.werd buitgemaakt. De brandweer is gisteravond omstreeks Jialfnegen met de motorspuit uitgerukt voor een brandalarm in het perceel Pieter de la Courtstraat 35. bewoond door J. S. Het bleek dat baldadige jongens een brandenden fak kel op het dak hadden geworpen, zoodat het vuur na de verwijdering van den fakkel reeds gebluscht was. Het spreekuur van den Directeur van den Ge.meentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst voor de verstrekking van versterkende middelen zal in plaats van op Donderdag 6 Mei as. worden ge houden óp Vrijdag 7 Mei d.a.v. In de Sted Werkinrichting waren op genomen van 26 April t/m. 1 Mei: 26 April 53. 27 April 54. 28 April 56. 29 April 56, 30 April 57 en 1 Mei 55 volwassen personen. ZWEMMEN. INGE SOEP.ENSEN VERBETERT HET WERELDRECORD 500 METER SCHOOLSLAG. Zij maakte een tijd van 8 mm. 1.9 sec. ZAAIEN EN ONKRUIDBESTRIJDING. In den moestuin kunnen de meeste ge wassen worden gezaaidmisschien moet op zeer natte gronden gewacht tot half Mei. wanneer het vele overtollige water zal zijn weggezakt. Groen tensoorten. welke niet vóór Mei worden gezaaid, zijn de snij- en spercieboonen, kroten, Brusselsch lof en Nieuw-Zeelandsche spinazie. Voor ge noemde soorten moet de grond voldoende i op temperatuur zijn en wat de kroten en Br. lof betreft brengt vroeg zaaien het ge- vaar van in-bloem-schieten mee. Over het zaaien in het algemeen willen we er hier op wijzen, dat de meeste groentensoorten bij voorkeur op rijen worden gezaaid. Deze laatste kweekwijze brengt meerdere voor- deelen mee. In de eerste plaats wordt het zaad diep gezaaid, dus met een even dikke laag aarde gedekt. Niet alleen is dit een waar borg voor een meer regelmatige opkomst, maar bovendien blijft er geen zaad aan de oppervlakte liggen, waardoor geen vogels Worden gelokt. Ten tweede kan men beter nagaan, waar of het zaad moet opkomen, wat vooral voor beginnende liefhebbers het voordeel meebrengt, dat zij gemakkelijker de zaadplantjes van onkruid kunnen on derscheiden Verder kan bij een teelt op rijen beter op den .juisten afstand worden gedund, terwijl de grond tusschen de p:an- tenrijen gemakkelijker los en onkruidvrij kan worden gehouden. Immers wanneer niet op rijen, maar breedwerpig wordt ge zaaid, moet al het onkruid worden uitge wied, terwijl bij een teelt op rijen van een sinallen schoffel of hak gebruik kan wor den gemaakt. En ten slotte is bij een rijen- teelt de opbrengst beter, omdat iedere plant meer ruimte krijgt, wat aan de ge- heele ontwikkeling ten goede komt. De kwaliteit wordt er door verbeterd. De rijen kan men op verschillende manieren maken, door bijv. een lijn te spannen en hierlangs met behulp van den schoffel een voortje tc trekken. De afstand van de zaalvoren on derling hangt af van de hoogte van het te kweeken gewas. Als regel neemt men de helft van de hoogte. Wortel- en knolge wassen worden later op de rij gedund; bijv. schorseneeren krijgen een afstand tusschen de rijen van gemiddeld 30 c.M„ terwijl later op de rij op 6 a 8 c.M. wordt gedund. Voor Brusselsch lof zijn deze maten ge middeld 35 en 10 c.M. Op zware gronden neemt men genoemde afstanden iets groo- ter, op lichte kan de stand soms iets dich ter zijn. Wij noemden zoo pas het gevaar van vogels bij het zaaien. Zoo gebeurde het I ons. dat de musschen en vinken hel zaad van spinazie uit den grond haalden, nlet- I tegenstaande op rijen was gezaaid, onge veer 15 c.M. uiteen en op de rij vrij dicht. Het zaad was voldoende met aarde gedekt- In zulke gevallen doet men goed zwart naaigaren aan stokjes over den grond te spannen langs de rijen. bijv. 10 c.M. boven den grond Er komt dan geen vogel meer aan. Hetzelfde kunnen we aanbevelen, wanneer sla is geplant. Ook hier zijn bo vengenoemde gevederde vriëndën dol op en na een dag zijn de plantjes niet zelden kaalgepikt. Een paar draadjes zwart garen voorkomt dit onheil! Het regenachtige, zachte weer doet nu alles vlug tot ontwikkeling komen en daarbij blijft het onkruid niet achter. Hier boven wezen we er op. dat onkruid bestrij ding tusschen gekweekte planten nog altijd volgens de ouderwetsche manier dient te gebeuren: óf door schoffelen en hakken óf door te wieden. Waar we de eerste twee genoemde kunnen toepassen verdienen deze aanbeveling. Immers daarbij wordt de bovengrond losgewerkt, wat zeer bevorder lijk is voor de toetreding van lucht en warmte, maar tevens wordt de ondergrond door het verkruimelde bovenlaagje voor uitdrogen beschermd. Maar behalve tus schen en onder onze gekweekte planten groeit het onkruid graag op paden en plei nen. langs en tusschen smalspoor en overal, waar we het liever niet hebben. We willen er hier nogmaals <op wijzen, dat het onkruid op de laatst bedoelde groeiplaatsen op een gemakkelijke manier kan worden gedood, door n.l. gebruik te maken van natriumchloraat, een chloor bevattend zout. Dit laatste is in den tuinbouwhandel verkrijgbaar en behoeft meestal maar één maal per jaar aangewend om pad of plein gedurende het geheele jaar zuiver van on kruid te houden. Het middel dient aange wend wanneer de grond flink vochtig is. In 100 liter water wordt 1.6 Kilo van ge noemd zout gemengd; het lost zeer ge makkelijk op. Deze hoeveelheid is noodig voor 100 vierk. Meter grond. Met behulp van een gieter wordt alles regelmatig over de te behandelen oppervlakte verdeeld. Staan er hagen, heesters of vaste planten langs de te behandelen paden, dan blijft men daar ongeveer 50 c.M. vanaf. Voor eventueel bijstaande groote boomen kan het middel geen kwaad. Paden in bosschen bijv. kunnen er met succes mee behan deld. Zooals we hierboven opmerkten is een aanwending éénmaal per jaar vol doende. Wij gebruiken het elk jaar voor de groote paden en pleinen en bhoeven daar 't geheele jaar niet meer te schoffelen. Voor 't gebruik onder vruchtboomen. waaronder men den grond onkruidvrij wil houden, is dit middel niet geschikt: het zou daar meer kwaad dan goed doen. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". DE ALGEMEENE TOESTAND De diplomatieke reizen. De Oostenrijksche bondspresident Miklas is vanmorgen, vergezeld door Schuschnigg en Guldo Schmidt te Boedapest aangeko men voor het brengen van een officieel bezoek. Ter begroeting waren aan het sta tion aanwezig de rijksbestuurder Horthy. de geheele regeering met Daranyi aan het hoofd, de Duitsche zaakgelastigde en de Italiaansche gezant, alsmede verschillende andere autoriteiten. Ciano is uit Firana te Rome terug om vanavond von Neurath te ontvangen. BELGIË Dreigende sluiting van de café's. De Nationale Bond van Belgische Hotel- en Caféhouders heeft een motie aangeno men, waarin besloten wordt tot volledige en 'algemeene sluiting hunner zaken van 15 Juni af tot het tijdstip, waarop een bevre digend resultaat zal zijn verkregen, ingeval het parlement niet het wetsontwerp mooht aannemen, waarbij weder de vrije verkoop van alcohol wordt ingesteld. DUITSCHLAND De Kerkstrijd. In alle Roomsch-Katholieke kerken van Berlijn is een herderlijk schrijven van mgr. von Preysing. bisschop van Berlijn, over de christelijke opvoeding voorgelezen. De bis schop herinnert er aan, dat de ouders niet allen den plicht, maar ook het door het concordaat gewaarborgde recht hebben hun kinderen op godsdienstige wijze op te voe den. Met een toespeling op de verklaringen die nationaal-socialistische leiders onlangs hebben afgelegd over de opvoeding in Duitschland, verklaart von Preysing: Men moet zich thans afvragen, of de „Duitsche trouw" dezen naam nog verdient en of het door den rijkskan selier gegeven woord beteekenis heeft". REDACTIE 1507 DIRECTIE en ADMINSTRAT1E 2500 (op 2 lijnen) De jeugdige Deensche zwemster Inge Soerensen heef; Zaterdavavond te Kopen hagen het wereldrecord 500 meter school slag. dat met 8 minuten 3.8 sec. op naam stond van de Japansche zwemster Maye- hatta met 1.9 seconden verbeterd en ge bracht op 8 minuten 1.9 seconden. Het oude record dateerde van 1 October 1933 en was te Tokio gevestigd. Inge Soerensen bracht hiermede het Europeesch record over dezen afstand op haar naam Het oude Europeesche record had ónze landgenoote Jenny Kastein op 19 Nov. 1932 te Amsterdam gevestigd met een tijd van 8 min. 12 sec. Door dit wereldrecord heeft Inge Soe rensen Denemarken en Nederland op ge lijken voet gebracht wat betreft de ver deeling der wereldrecords. Beide landen be zitten thans tien wereldrecords. DUIVENSPORT. „DE BLAUWBAND" (ALPHEN). Wedvlucht vanaf Quievrain, afstand 230 K.M. De duiven werden gelost om 8.25 uur met N wind en heldere lucht, kortom ideaal vliegweer. De uitslag werd: H. M Hulscher 1. 4. A. J Lagerweij 23, 14, 15; G. Stapper 5, 9; P. G. Borgers 10, 11; B. Rombouts 7, 12; W. Krumpelman 8; J. Vernes 13. DE TELEGRAAF (AALSMEER). Wedvlucht vanaf Vilvoorde, afstand 151 K M. De uitslag was: 1, 2, 3 W. Baars; 4, 7, 9 A. Keessen; 5, 6, 10 C. de Horde; 8 Joh. Versteeg. Losgelaten voorm. 8.10 uur, aankomst le duif voorm. 10.44.44 uur. „Strijd en Vriend schap" te Aalsmeer-Oost hield dezelfde wedvlucht, met uitslag: 1. 6 G. C. v. Dam: 2, 8 A. Verbeek Hzn3, 12 Joh. Baarsen Dz.; 4 P. Hulsbos; 5, 10. 11 G. Stevens; 7. 9 A Been Jz. Aankomst le 10.38.32 voorm (Afstand 153 K.M.). I ENGELAND De staking van autobus-personeel. Het onderzoek van het ministerie van arbeid aangaande de staking van het Lon- densche autobuspersonel, zal zoo uitgebreid mogelijk zijn. Het zal betrekking hebben op den werktijd en op alle arbeidsvoorwaar den. De commissie zal vermoedelijk min stens een week mceten beraadslagen. De staking zal den transportarbeiders bond 25.000 pd. st. aan stakingsuitkeering kosten. In het Hydepark is een betooging gehou den. waar 30.000 personen aanwezig waren. De labour-afgevaardigden Attlee en Salter hebben het woord gevoerd. Underground en taxis doen op het oogen- bllk goede zaken en zijn over-bezet. Bovendien zijn talrijke automobilisten zoo vriendelijk, gehaaste voetgangers een plaatsje in hun wagen af te staan. Op de spitsuren moesten versperringen worden aangebracht in de ondergrondsche stations, om de menschen te beletten, de reeds propvolle treinen binnen te dringen. Bij belangrijke halteplaatsen van de trams moest de politie regelend optreden. Alles verliep evenwel met de grootste kalmte en zonder incidenten. Het is nog moeilijk te voorzien hoe het besluit der stakingscommissie van het autobuspersoneel in de provincie in staking te gaan, zal worden toegepast. In vele ge vallen zullen plaatselijke omstandigheden voor de chauffeurs en conducteurs den doorslag geven. Daar het nationale comité van de trans portarbeidersorganisatie ln vele gevallen deze staking niet erkent, zal de actie van het personeel in sommige plaatsen moei lijkheden ondervinden. De staking te Londen Is het gevolg van de omstandigheid, dat een door het personeel behoorlijk nagekomen overeenkomst niet wordt vernieuwd, aldus verklaart men, ter wijl het personeel ln de provincie door in staking te gaan een nog niet geëindigde overeenkomst schendt. Het is om deze reden, dat de vakvereenl- ging van Ernest Bevin het autobusperso neel in de provincie steun weigert. VEREENIGDE STATEN NEUTRALITEITSWET GETEEKEND. De stakingen. Het staatsdepartement deelt mede. dat president Roosevelt gisteravond aan boord van den torpedojager Moffett, welke ter rcede van Aransas (Texas) voor anker ligt, de neutraliteitswet heeft onderteekend. Per vliegtuig ls 't document overgebracht. Gisteravond zijn nog zes vaabonden in de filmindustrie van Hollywood ln staking gegaan, n.l. de Ingenieurs, loodgieters, costumiers, koks, machinisten en soldeer- ders, in totaal zeduizend man. Indien de staking blijft voortduren, zullen negen studio's moeten sluiten. De stakersposten voor de studio's zijn teruggetrokken, teneinde de afgevc-jrdlg- den van de bonden der acteurs in de ge legenheid te stellen vrij te spreken over het al of niet staken. Hiermede hebben de stakers onmogelijk gemaakt, dat hen ver weten wordt druk te hebben uitgeoefend op de acteurs. De bond van acteurs heeft besloten Woensdagavond een conferentie te heb ben met de directies, alvorens te beslissen of ook de acteurs zullen staken. De acteurs zullen blijven werken tot 'n beslissing zal zijn genomen. Te San Francisco staakt het personeel der groote hotels. Gouverner Lehman heeft gisteravond een wet geteekend krachtens welke jo;-\e-i lui, die in den staat New York in het huwelijk willen treden, 72 uur zullen moe ten wachten, aleer hun van officieele zijde toestemming zal worden gegeven. ZUID-AFRIKA Herdenking yan den grooten trek. Ter gelegenheid van de herdenking van den grooten trek heeft de minister van defesle, Pirow, een rede gehouden, waarin hij hulde bracht aan de voortrekkers. Pirow zeide van meening te zijn, dat de prestaties van de voortrekkers veel grooter zijn, dan die van de pioniers ln Amerika en Australië, omdat zij lets van groote blijvende waarde tot stand hebben ge bracht. Zij hebben een rassen-ideologie geschapen, die op Zuid-Arrika van blij. venden invloed zal zijn. In Zuid-Afrika ls de blanke vastbesloten zijn gezag niet prijs te geven aan de kleurlingen. Daarvoor is het volk van Zuid-Afrika dank verschul digd aan de voortrekkers, die als eersten hun rassen-ideologie hebben verkondigd, welke gebaseerd is op de supprematie van' den blanke. JAPAN. De stembus heeft volgenden uitslag ge leverd Mia-seito (cons, liberaal) 179 (205' Seyoekal (liberaal) 175 (178) Sociale massa 37 (18) Onafhankelijken 25 Regeeringspartijen 41 Kleine partijen 9 (69) De uitslag van de verkiezingen wordt beschouwd als een nederlaag voor de regcering, in antwoord op het beroep op het land van generaal Hayashi bij de ontbinding van het parlement. De uitslag toont aan, dat een breuk is ontstaan tusschen het leger en de openbare meening. De verkiezingen hebben aangetoond, dat het volk vrede wil in binnen- en buitenland, het is de spanning, welke zoowel op binnen- als buitenlandsch gebied bestaat door 't bewapeningsprogramma van het le ger moe en men verlangt een herstel van <}e normale betrekkingen met China ën de sovjet-unie. Minister-president Hayashi heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij mee deelt aan de regeering te zullen blijven, op aansporen van de hofkringen, die hem verzocht hebben- te trachten een compro mis met de partijen tot stand te brengen. Men maakf hieruit op, dat de minister president zijn ontslag zal indienen in Augustus, na de zitting van het parlement. Onmiddellijk na de verkiezingen hebben de militaire autoriteiten vergaderd op het ministerie van oorlog om hun houding vast te stellen. Zij besloten het huidige ministerie te steunen tegen het parlement. Zij zijn bereid een nieuwe oplossing te aanvaarden, op voorwaarde, dat onmiddel lijk het program van H&yashi tot het ln het leven roepen van een centraal orgaan tot controle op de nationale economie en den bultenïandschen handel, teneinde de industrie in te richten op voet van oorlog en de bewapening voort te zetten, wordt verwezenlijkt. Volgens de Asahi Sjimbun schijnt de ge heime raad niet voornemens de functionnee- ring van dit centraal orgaan te vergemak kelijken. De voorzitter van de partij der sociale massa, die het aantal zetels meer dan ver dubbeld zag, Isso Abe, heeft een communi qué gepubliceerd, waarin hij elscht, dat een nieuw ministerie wordt gevormd, dat op dracht zal krijgen maatregelen te nemen een normalen polltieken toestand te her stellen, de kieswetten te hervormen, de oor logsindustrie te natlonaliseeren en de be trekkingen van Japan met China en de Sovjet-unie te verbeteren. Verder verlangt de sociale massa verhooging van de ambte naars-salarissen en andere loonen. Ook de Selyoekai en Minseito eischen dat de regeering aftreedt. Men is van oordeel, dat het ln verband met den moeilijken binnenlandschen poli- rieken toestand voor Hayashi niet mogelijk is af te treden; er is geen sprake van een eenvoudige ministerieele crisis, doch van een crisis ln het geheele politieke regiem van Japan. Men verwacht dat Hayash zal trachten zoo al niet steun dan toch 'n wel willende neutraliteit van de partijen te ver krijgen door aan de partijen de drie mi nister-portefeuilles aan te bieden, welke op het oogenblik beschikbaar zijn. Men gelooft algemeen, dat de politieke partijen de ge beurtenissen niet zullen overhaasten. Japansche opmerkers zijn van meening, dat de arbeiders, intellectueelen en de jon geren uit alle klassen der maatschappij voor de partij der sociale massa hebben gestemd om te protesteeren tegen de prijsstijging. Welke veroorzaakt wordt door de ten uit voerlegging van het bewapeningsplan en tegen de geleidelijke onderdrukking der individueele en politieke vrijheden, alsmede om uitdrukking te geven aan hun verlan gen naar vergaande sociale hervormingen, welke de natie zullen bevrijden uit den greep der kapitalisten. Iso Abe heeft aan de pers nog de vol gende verklaring ter publicatie gegeven: Ik heb in mijn redevoeringen steeds herhaald, dat het welzijn van 't volk slechts moge lijk zal zijn. indien de kapitalisten hun ritkdom aan den keizer zullen hebben ge geven, zooals in 1869' 300 feodale land eigenaars en 100 000 Samourai hebben ae- daaon met hun vernieuwing van meiji Het Japansche kapitalisme is in deze'fde impasse geraakt als het feodale stelsel in 1868", BINNEN 3 O HETER van een brandende straat lantaarn of op 'n officieel parkeerterrein moet uw auto staan om vrijgesteld te zijn van de plicht om licht op te hebben ■Ni 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2