LEIDSCH DAGBLAD - Sportblad Maandag 3 Mei 193) LAWN-TENNIS. NederlandZuid Afrika 05 Alleen Hughan won een set en dan nog tegen een reserve-speler. Met 50 heeft Nederland den wedstrijd tegen Zuid-Afrika verloren. En pas op den derden dag heeft Nederland eindelijk een enkele set kunnen winnen, zij het dan nog tegen een reserve speler. Zaterdag wonnen Farquharson en Kirby het dubbelspel tegen Hughan en Van Swol met 64, 63. 62. waarmede de over winning van Zuid-Afrika reeds een feit was. Onze landgenooten begonnen uitste kend en namen met 41 de leiding. In de zesde game werd fel gestreden. Herhaaldelijk kwam het tot deuce, en meer door fouten van onze landgenooten dan door eigen goed spel wonnen Kirby en diens partner de game. Reeds nu scheen 12 M2. sharpie-klasse B: 1. Wildebras, st. M. R. Mautz. Olympiajollenklasse: 1. Olympia, st. P. H. R. Borgerhoff Mulder. Noord Nederlandsche IS M2. klasse: 1. Cycloop II. st. J. van der Hoek; 2. Nelson, st. R. Alt. Pampusklasse1 Ruiter, st. R. Reitsma; 2. Donderkopje, st. J. P. Damme; 3. Steur, st. mevr. G. van der Steur. Twaalfvoetsjollenklasse A: 1. Klaver drie. St. J. Ph. van Dalen: 2. Duikelaartje, st. A. H. Mastenbroek; 3. Sunny Side Up, st. J. Th. Leenen; 4. Flits, st. L. J. F. Broer. Twaalfvoetsjollenklasse B: 1. De Glipper, st. J. C. Tinus; 2. Notedop, St. P. M. de Jong; 3. Lucky Rascal, st. L. D. van Eck. Twaalfvoetsjollenklasse C: 1. Doordrij ver. st. K. Idema; 2. Fra. Diavolo, st. W. Schippers. De uitslagen van gisteren: Gisteren waren de resultaten: Ochtendwedstrijden: 45 M2 klasse: 1. Boekanier, stuurm. A. een ommekeer gekomen. Van Swol Warners; 2. Coppelstock, st, j. H. C. Sie- >te in zijn spel. de vaart ging er uit, i verts. echter verslapte in zijn spel. de vaart ging er uit, i verts vele returns kwamen tegen den band Het Vrijbuitersklasse: 1. Graaf v. Lumey, st. werd 43. 44 met een love-game van l. J. Fontein: 2. No. 10, st. J. de Brabander. Kirby. De Zuid-Afrikanen hadden hun vorm gevonden, Farquharson gaf weer de goede lengte aan zijn drives, Kirby was bijna niet te passeeren aan het net. Zoo ging de eerste set- toch nog met 64 naar onze tegenstanders. In de tweede en derde set bleven de Zuid-Afrikanen volkomen de baas al deed Hughan aan het net goed werk en kansloos werd ons dubbel gesla gen Hierna vonden eenige exibitions plaats, waarvan de uitslagen waren: Eedes sloeg Karsten 64. 75 en Fannin sloeg De Brauw 61, 63. Drakenklasse: 1. Zilvermeeuw, st. B. J. Moret; 2. Erika, st. F. Duerr; 3. Noorman- Godfriedt, st. Th. Veling. Regenboogklasse A: 1. Saenden. st. L. de Wit; 2. Swan, st. J. Heinen; 3. de Leede III st. W. Z. v. d. Mey. Regenboogklasse B: 1. Witte Raaf, st. W. H. Warring: 2. Tjebbe, st. Tj. Maas. 12 M2 klasse A: 1. Spitsmuis, St. J. H. Nauta; 2 Dinges, st. C. Nauta: 3. Hiphaen, st. H. v. Wouthoven. 12 M2 klasse B: 1. Dada st. L. P. Volle- bregt; 2. Wildebras st. M. R. Montz. Olympia jollenklasse: 1. Daphnia, st. P. H. R. Borgerhofi Mulder, 2. Goesting, st. W. Gisteren werden ae laatste twee enkel- Ritman 16 M2. Friesohe klasse: 1. Cycloop II, st. J. v. d. Hoek; 2. Lemmet, st. H. Kortman; 3. Nelson, st. R. Alt. Pampus klasse: 1 spelen gespeeld. De uitslagen luidden: Farquharson sloeg Teschmacher 97, 61, 63; Fannin sloeg Hughan 6—2. 7—5, 3—6. 6—3. In zijn party tegen Farquharson heeft Teschmacher zich geheel op de eerste set geconcentreerd en het deed daarom ook even als een verrassing aan dat de vurig spelende Hollander op den nog blijkbaar niet ingespeelden Zuid-Afrikaan een voor sprong van 53 wist te behalen, ja zelfs tot een set-point wist te brengen. Toen echter scheen Farquharson te ontwaken, controleerde beter zijn slagen, concen treerde zich meer op het spel en wist zoo het gevaar met zijn venijnig uitschietende tore-hand. zyn haar-scherp plaatsen en ten slotte zyn groote routine als wedstrijd- speler, te keeren. Toch hield Teschmacher nog vol, haalde telkenmale een verloren game op, doch moest tenslotte met 79 de meerderheid van den Zuid-Afrikaan erkennen. Toen was hij ook geheel uitgespeeld. In snel tempo werden de beide volgende sets door den Nederlandschen speler verloren. Een geheel ander spel gaf de party HughanFannin (die Kirby verving i te uien, waarbij beide spelers elkaar vrijwel met dezelfde wapens bestreden. Het was voornamelijk een lang base-line duel. waarin de spelers aan beide zijden naar het net opliepen, zoodra zij daartoe kans zagen, dcch anderzijds hun spel-tactiek er op richtten om zulks den tegenstander onmogelijk te maken. In het begin viel dit ten nadeele van Hughan, die nog niet zyn juisten vorm en vastheid had gevonden en telkenmale in het base-line duel de neder laag leed. Met 26 verloor hij de eerste set. In de tweede kwam de ommekeer, toen hij van 1—3 ophaalde tot 33 en het zelfs tot 43 bracht. Fanning echter wist den stand weer op 55 te brengen en ten slotte de set met 7—5 te winnen. In de derde set was Hughan eindelijk weer goed op dreef en hy won met. 63, waan,a de vierde set en daarmede de overwinning voor den Zuid-Afrikaan was. De Zuid-Afrikaansche ploeg is gister avond nog naar Londen vertrokken om er op 8, 10 en 11 Mei te Brighton tegen Nieuw. Zeeland te spelen. In de wedstrijden om den Davisbeker zyn verder de volgende resultaten behaald: België—Hongarije 32; Australië— Mexico 41; Nieuw-ZeelandChina 32. HOCKEY. NEDERLANDSCHE HOCKEYBOND. Uitslagen van gisteren. Dames: Kampioenschap van Nederland: Breda—Amsterdam 04. Promotie/degradatieH.H.LJ.C—Hilver sum 02; T.O.G.O.Be Fair 7—1; Te WerveDe Vierde 31. Heeren: Kampioenschap van Nederland: Breda—Amsterdam 12. Promotie/degradatie, prom. klasse/le klasse: B.M.H.C.—S.C.H.C. 0—1 Tweede klasse/prom. klass: S.O.S.—Vic toria 0—0. WIELRENNEN. NIEUW-SWIFT. De voorlaatste competitiewedstrijd. Gistermorgen werd onder groote belang stelling, zoowel van publiek als renners, de voorlaatste competitiewedstrijd bestaande uit een peletonwedstryd verreden. Voor de A.-klassc bedroeg de afstand 83 K.M., het geen niet wegnam dat er door de vijf ge starte renners een hoog tempo werd ingezet alsof <t slechts 'n kort ritje betrof. Vanzelf sprekend lag al direct het veld uit elkaar, temeer daar Jac. de Groot nog met banden- pech kreeg te kampen. In een hoog tempo en op elkaar jagend werden de 83 K.M. af gelegd, zoodat een zeer snelle tijd werd ge noteerd. De uitslag was: 1. W. Severynen, 2 uur 20 min. 4 sec.; 2. J. Schiiller 2.22.31; 3. Jac. de Groot 2.24.48; 4. A. Maat 2.31.14; 5. K. de Haas. Vijftien renners kwamen in de B.-klasse aan start voor een strijd over 56.4 K.M. Ook in deze categorie bleken de renners er echt zin in te hebben. Zoo hoog werd hier het tempo opgevoerd, dat vele renners reeds na tien K.M. moesten lossen. W. v. Rooyen, P. Verberg en Alb. Lodewijks wisten een voor sprong te behalen. Verberg kon dit tempo niet houden en viel terug. Intusschen waren er verschillende lekke banden gevallen. J Riethoven Lzn. had geen reserve-materiaal by zich en moest opgeven, terwyl J. v. d. Leest en T. van Rooyen na gerepareerd te hebben moedig de achtervolging begonnen. N. de Romein is den laatsten tyd niet in goeden vorm en gaf op, welk voorbeeld even later door C. Bierman werd gevlogd. Ook C. Grosz werd door bandenpech be zocht en begon vlug te repareeren, waarna ook hij de achtervolging inzette. Vyftien kilometer voor het einde was de stand als volgt: A. Lodewyks en W. v. Rooyen op kop; op 400 meter B. v. Leeu wen; op 600 meter Segaar. Holst en Verberg op 1000 meter T. v. Rooyen; 5 min. F. v. d. Berg en P. Mink; op 7 min. C. Stafleu; op IjyCtsmag min. C. Gronsz en G. v. d. Leest. B. v. "■I" Leeuwen wist 200 meter van achterstand in te loopen, terwijl T. van Rooyen het pe- leton in wist te halen. Ook Leest wist nog verschillende renners te passeeren, doch zyn achterstand was te groot om het pelo ton te bereiken. W. v. Rooyen won den eind spurt van Lodewyks, terwijl het peleton van vier renners door een onregelmatigheid in den sprint de vierde plaats bezette De uitslag was: 1 W. v. Rooyen, 56,4 K.M. in 1 uur 46 min. 45 sec.: 2. op 1 wiel Alb. Lodewyks; 3. B v. Leeuwen, 1 uur 47 min. 5 sec.: 4, 5., 6. en 7. P. Verberg, M. Segaar, T. 2. Norremeer, st. J. C. P. Hofkes; 3. Donder kopje, st. J. P. Demme. 12 voetsjollen klasse A: 1. Vagebond, st. Th. v. Helvert; 2. Doordrijver, st. S. H. van Hulst; 3. Dreadnought, stuurvr. Mej. Dolly Weise: 4. Duikelaartje, st. A. H. Masten broek: 5. Klaverdrie, st. J. Ph. v. Dalen. 12 voetsjollen klasse B: 1. Sirene, st. B. C. v. d. Linden; 2. Meerkoet, stuurvr. Mej. L. Sieverts; 3 Hazewind, st. M. Zaayer; 4. Zaayer: 4. Notedop. st. P. M. de Jong. 12 voetsjollen klassen C: 1. Honny, st. A. Warners; 2. Fra Diavolo. W. Schippers; 3. Doordrijver, st. K. Idema. 4. Sterna, st. D. v. Rooyen en Th. Holst 1.50.34 (allen 4 pnt.) 8. J. v. d. Leest 1.56.35; 9. F. v. d. Berg; 10. Grootenhuis. ?4eMm,,d^üed,Str^ft": /-i tt lp. Mink; 11. C. Gronsz; 12. C. Stafleu; J. Boekamei. st^ A. Wamers. Vermaat' - Riethoven Azn.. C. Bierman en N. de Ro- Vrybuiterklasse: 1. Graaf v. Lumey, st. L. J. Fontein: 2. No. 10 omgeslagen Drakenklasse: 1. Cavelier st. Jhr. Mr. E. G. v. Benthen v. d. Berg; 2. Zilvermeeuw, st. D. J. Moret. Regenboog klasse A: 1. Saenden, st. L. de Wit, 2. Swan st. J. Heinen meyn opgeg. De elf aanwezige C -klassers reden 36,4 KM., waarvan Henk Holswilder buiten me dedinging reed en een zeer goede derde plaats bezette. Lag het veld in de B.-klasse uit elkaar, bij de C.-klassers kwamen de renners na de drie wegloopers allen stuk Reoenboo» klasse B 1 witte Rasf st v00r stuk aUeen binnen. W. den Daas, W. W H Warrm- 2 Tiebbe st Ti Maas RÜsbergen. J Bury en H. Holswilder vorm- 12 M2 klasse A 1 SDitsmuis st J H den de kbPg">aP terwyl de rest volgde. G. Nauta l. Dmges st C NauTa Marbt Bertram en Vreedendaal raakten 12 M2 klasse B. 1. Dada n, st L P Volle- "og van het,P6'?.1011 los; terwyl J. Bury het bregt' 2 Wildebras st M R Mantf temP° aan den koP met kon yolgen. H. den Oly'mpiajollen: 1. Daphnia, st. p' H R °aaf, liet zieh in den eindsprint niet door Bor<>erhoff Mulder 2 Goestine st w Rit Rysbergen verrassen en won verdiend, man Mulaer. i- Goesting, st. W. Rit- j w den 2. W. Rysbergen; 3. H. Holswilder. 1 uur 10 min. 41 sec.; 4. J. Burg Foto Jonker. De „De Vliet"-Acht voor de a.s. Hollandia-wedstrijden is samengesteld uit de dames: T. A. ten Noever Bakker (boeg), M. M. E. Schram, E. S. Jonker A. van Westrienen, N. K. M. de Leeuw, A. A. Faber, D. D. Volgraff, M. Boer (slag), A. C. van den Bosch (stuurvrouw). ZEILEN. De Voor-Kaag. Een zonnig begin. Er behoort een beetje moed toe om na dit malsche" voorjaar aan een zomersport als zeilen te beginnen en dat velen den moed heeft ontbroken bleek wel zeer dui- delyk uit het betrekkelijk kleine aantal inschrijvingen voor de Voor-Kaag. Betrek kelijk klein in vergelijking met andere ja ren, al is het aantal deelnemers aan deze Voor-Kaag toch nog altyd grooter dan dat van vele nationale zeilwedstryden in den lande. En de inzet is bovendien een zonnige ge weest, al was het geheel nog een beetje onwennig. man. 16 M2. Friesohe klasse: 1. Nelson, st. R. Alt; 2. Cycloop II, st. J. v. d Hoek. Pampusklasse: 1. Waterlooper. st. Th. Fontein, 2. Ruiter, st. R. Reitsma; 3. de Steur, st. L. v. d. Steur. 12 voetsjollen klasse A: 1. Vagebond, st. Th. v. Helvert, 2. Sunny Side Up, st. J. Th. Leenen: 3. Klaverdrie, st. J. Ph. v. Dalen; 4. Black Magie, st. W. Stoutenbeck. 12 voetsjollenklasse B: 1. Sirene, st. B. C. v. d. Linden; 2. de Glipper, st. J. C. Tims, 3. Notedop, st. P. M. de Jong. 12 voetsjollen klasse C: 1. Honny, st. A Warners; 2. Fra Diavolo, st. W. Schippers; 3. Doordrijver, st. K. Idema. Totaal klassement. Het totaal klassement der belde dagen luidt: 45 M2 klasse: 1. Boekanier, st. A. War ners; 2. Walta, st. C. A. Vermaat. SWIFT. Vrybuiterklasse: 1. Graaf van Lumey. st. L. J. Fontein. Gisteren zyn de renners gestart met de Drakenklasse: 1. Cavalier, st. Jhr. mr. v. leden van de Haagsche Wielervereeniging Benthen v. d. Berg; 2. Zilvermeeuw, stuur- „Den Bras". De rit ging over 60 KM. Reeds man Moret na eenige K.M. trok C. Verfcurg er met J. Regenboog klasse B: 1. Witte Raaf, st. den Hollander tusschen uit en zij wisten het WH Warring; 2 Tjebbe, st. Tj. Maas. tempo zóó op te voeren, dat zij een grooten Regenboog klasse A: 1. Saenden, st. L. de voorsprong op het peleton verkregen. Het IT. O Qttto r-> of T TJrv., I geheele traject hebben zy, beurthngs over- 1.11.02; 5. J Geenjaar 1.13.31; 6. C. Vermeu len 1.14.06; 7. H. Noest 1.15.28; 8. J. Laven 1.17.40; 9. G. Marijt 1.24.29; 10. L. Bertram 1.24 96; 11. F. Vreedendaal 1.24.43. De stand in de competitie is thans: A.-klasse: 1. J. de Groot 26 pnt.; 2. A. Maat 22 pnt.; 3. W. Severynen 11 pnt. B-klasse: 1 A. Lodewijks 32 pnt.; 2. T. van Rooyen, 26 pnt.; 3 B. van Leeuwen 18 pnt.; 4, J. v. d. Leest. 16 pnt. C-klasse: 1. W. den Daas, 40 pnt.; 2. J. Geenjaar. 20 pnt.; 3. J. Burg 18 pnt.; 4. H. Noest en W. Rijsbergen 16 pnt. As. Zondag rijdt het Nieuw-Swift-lid A. van Amsterdam in het Criterium van Steenbergen, terwijl het koppel Gebrs, J. en R. Riethoven wederom op de wielerbaan Feyenoord start. PAARDENSPORT. KON. NED. JACHTVEREENÏGING. Onder begunstiging van schitterend weer hebben Zaterdag op de Leusdensche heide naby Amersfoort door de Koninklijke Ne derlandsche Jachtvereeniging wedstrijden ter besluiting van het jachtseizoen 1936 1937 plaats gehad. Deze wedstrijden moch ten zich In een uitermate groote belang stelling verheugen. De uitslagen van de wedstrijden waren als volgt: Individueel cross country: 1- Mr. Jos. Gilissen met Mint Sauce, 7 min 49 sec.; 2. J. P. Willeumier met Johny 7 min. 55.8 sec.; 3. Job Dura Dzn. met Tino 8 min. 0.2 sec.; 4. B. Th. Rikkers met President 8 min. 1 sec.; 5. C. L. Hollertt met Gandi 8 min. 14.2 sec. Onderling springconcours voor de leer lingen van de school tot opleiding van re serve-officieren bij de cavalerie: 1. E. Laurillard met Vrouwke 1 min. 3,6 sec.; 2. S. van Eeghen met Alward 1 min. 4 sec.; 3. J. Bosschieter met Vrouwke 1 min. 4.2 sec.; 4. B. R. van Altema met Spahi 1 min. 5 sec.; 5. W. Tuyll van Serooskerken met Mikie 1 min. 5.8 sec. Point tot point voer équipes van jacht- vereenigingen1. Zuid-Hollandsche Jacht- vereengiing met de ruiters J. van Rees met Rena, mr. Gilissen met Hou Zee en Ruys met Mary Gold in 2 min. 55.2 sec.; 2. Rot- terdamsche Manége met de ruiters mej. Crol met Zwarte Piet, van Leden met Mussolini en Dura met Spikkels 3 min. 10.4 sec.; 3. II Cavaletto met de ruiters jhr. C. Röell met Hurry On en J. Nijssen met Maddelon in 3 min. 6.4 sec. (buiten mede dinging). Concours beste jachtpaard gereden door dames: 1 mevr. Fabius—Quarles van Uf- ford met Peggy; 2. Freule J. E, van Haer- solde met Hans; 3. mevr. H. Hasselman Kolff met Billy James. Handicap springconcours voor jacht paarden: 1. mej. Th. Crol met Schraube 1 min. 4 sec.; 2. jhr. C. Röell met Hurry in 1 min. 6 sec.; 2. mevr. FabiusQuarles van Ufford met Leanu Socks 1 min. 6 sec.; 4. J. E. von Hemelt met Welsh Rabbit 1 min. 8 sec.: 5. A. Asman met We Two 1 min. 10 sec. Door dezen uitslag kwam mej. Crol in het bezit van den beker van Rotterdam Na afloop heeft de voorzitter van de K.N.J.V. kolonel C. C. Pells Rijken, de prij zen aan de winnaars overhandigd. De heer Ruys bood de K.N.J.V. namens de Haag sche ruiters een koppel honden aan, ter wijl de heer Bolle uit Rotterdam zulks deed namens de Rotteröamsche ruiters. De heer Bolle sprak hierna nog enkele hartelijke woorden tot den scheidenden jagermeester, den heer RademacherSchorer. waarna hij dezen een souvenir aanbood. Wit; 2. Swan, st. J. Heinen. 12 M2 klasse A: 1. Spitsmuis, st. J. H. Nauta; 2. Dinges, st. C. Nauta. 12 M2 klasse B: Dada II, st. L. P. Volle- bregt. Olympiajollen: 1. Daphnia, st. P. H. Bor gerhoff Mulder. 16 M2 Friesche klasse: 1. Cycloop II, st. J. v. d. Hoek; 2. Nelson, st. R. Alt, Pampusklasse: 1. Ruiter, st. R. Reitsma, 2. Waterlooper, st. Th. Fontein; 3. Donder kopje, st. J. P. Damme. 12 voetsjollen klasse A: 1. Vagebond st. Th. v. Helvert; 2. Klaverdrie, st. J. Th. van Dalen: 3. Sunny Side Up, st. J. Th. Loenen' 4. Duikelaartje, st. A. H. Mastenbroek. 12 voets klasse B: 1. Sirene, st. D C v. d. Linden; 2. de Glipper, st. J. C. Tims- 3 Notedop. st. P. M. de Jong. 12 voetsjollen klasse C. 1. Honny. st. A. Warners; 2. Doordrijver, st. K. Idema 3 Fra Diavolo, st. W. Schippers; 4. Sater st. M. R. E. J. Schuld. GOLF. NOORDWIJK—AMSTERDAM 5—3 Voor de handicapcompetitie heeft Noord, wijk met 53 van Amsterdam gewonnen. De gtdetaileerde uitslagen waren: Foursomes: H Binnendijk 12en H. R. Hieronder volgen de uitslagen van Zater- 1 Wright (12( all sqaure L. D. Heemskerk (3) U-klasse: 1 Boekanier, st. A. Warners; 2. Coppelstok, St. J. H. C. Sieverts. Vrijbuiterklas-e: 1. No 10. st. J. de Bra bander. Drakenklasse. 1. Cavalier, st. P. G. van Benthem van den Bergh; 2. Zilvermeeuw, St. B. J. Moret. Resenboogklasse 1- Saenden, st. L. de Wit: 2. Karckiet, st. A. van Rijn Rcgenboogklasse B: 1. witte Raaf st W H-Warnng: 2. Darling, st. J. R. Blickman. 12 M2. sharpie-klasse A: 1. Spitsmuis st J. H. Nauta; 2. Dinges, st. C. Nauta Zaterdag is onder groote belangstelling ff de ronde van Valkenburg verreden. De en H. W. J. baroii Van Tuyl van seeroos- beroepsrijders en onafhankelijken moesten nemnd, te zamen gereden en dat het tempo hoog was, blijkf wel uit den tijd, welke er over deze 60 K.M. gereden is, n.l. 1 uur 39 min. We hadden gedacht dat de Hagenaar Cees Verburg wel zou kloppen in de sprint, maar Cees dacht daar anders over. Een 50 Meter voor de streep een paar venijnige trappen op de pedalen en met een verschil van een wiel ging hij als Iste over de streep. De rest van de renners kwam 10 min. en meer later aan. Waar de twee leiders gisteren zoo opval lend goed hebben gereden, hebben zij be sloten samen verder een koppel te vormen. Voor Hemelvaartsdag is Verburg gecon tracteerd voor Gouda in de voor wedstrij den, terwyl hij heeft ingeschreven voor de ronde van Haarlem, alsook voor de Haag sche 5-stedentooht. Voorloopig nog als amateur. STUYTS WINT DE RONDE VAN VALKEN BURG BIJ DE PROFS. Demmenie eerste bij de amateurs. HANDBAL. UIT AALSMEER. Gisteren speelde D.O.S.-Olympia I met tot uitslag een 62 overwinning voor eerst genoemd elftal. SCHAKEN. Schakers behoeven niet meer te reizen. kerken f 141mevr. Mossier (10) en R. °P het 1700 M. lange parcours rond den Fisscher (12' winnen van C. van Daalen Plenkert in totaal 100 K.M. afleggen. Win- (20) en C. J. van der Eist (2Ó> met 4 en 2; |naar werd de Nederlander Stuyts, die A. Burghart (15) en prof. dr. J. A J veertien seconden voor Middelkamp bin- Barge (24) winnen van R. H Roges 28) nenkwam Middelkamp had in den sprint en A. Doornitz (26) met 4 en 3. den Belg Huts naar de derde plaats ver- Singles: mevr. Mossier verliesl van j wezen. Achtereenvolgens kwamen van deze Heemskerk met 5 en 4: H. Binnendijk ver- categorie binnen de renners Braspenning liest van Van Tuyl van Serooskerken met Jr., Seyen K. Valentijn, van der Baan, van 6 en 5; Wright wint van v. Daalen met 4Welm, Hellemons. P. van Nek en Taksen, en 2, Fischer wint van v. d. Eist met en De amateurs moesten in totaal 55 K.M. 4; Burghart wint van Doornik met 5 en rijden. Eerste werd Demmenie vóór Ban- 3; Barge verliest van Roges met 5 en 4. Jken, Panman, Teunis en Groot. Competities per verreschrijver? (Speciale G.P.D. berichtgeving). Zaterdagmiddag 4 uur.... In de boven zaal van een hotel in Eindhoven zitten 10 schakers achter hun borden met stukken. Rechts de tijdklokken. Niets bijzonders. Maarin het Nationale Schaakgebouw in Den Haag zitten eveneens 10 schakers op precies hetzelfde uur. ook voor 10 bor den en tijdklokken. En deze 2 maal 10 schakers in Eindhoven en in de Residentie zullen aanstonds tegen elkaar, spelen. Af stand bestaat immers niet meer. Door middel van den telex leveren deze scha kers slag op het bord met. de 64 velden. Het geldt hier een experiment bedacht door den heer E Verkaick uit Eindhoven waaraan zoowel de Koninklijke Neder landsche Schaakbond als P T.T. enthou siast hun medewerking verleenen Schaak wedstrijden kosten tijd en geid. En nu zal zoo dadelijk moeten blijken of de kosten van een schaakwedstrijd niet aanmerkelijk omlaag gebracht kunnen worden. Tegen vier uur opende de voorzitter van de Eindhovensche Schaakvereeniging met enkele woorden dezen bijzonderen wed strijd, en toen kon de strijd beginnen. Allereerst mag hier vermeld worden dat het experiment volkomen geslaagd is. Na tuurlijk, alles verliep niet direct vlot. Maar dat kan niet anders, men was nog niet met alle finesses op de hoogte. Ongeveer kwart over vier was de strijd in vollen gang. De Eindhovensche spelers die wit hadden, schreven hun zet op een velletje papier en per telex werden de 10 zetten naar Den Haag geseind. Even later antwoordde Den Haag en gat daarbij tevens de openingszetten van de de 5 witspelers. Toen kon men in Eindhoven een speld hooren vallen De spelers stutten de hoofden In de handen, trokken bedachtzaam aan sigaar of sigaret of dronken met gefronst voorhoofd hun kopjes thee of koffie. Het was ieder spoedig duidelijk dat het aanvankelijk niet zoo liep als men gedacht had. Het duurde nog al vrij lang eer de zetten regelmatig doorkwamen. Toen het dan ook 6 uur was, waren er juist 10 zetter gedaan. Gemiddeld hadden de spelers van ieder tiental 25 minuten bedenktijd gehad. Het scheen mis te loopen.... Maar om 7.15 uur, toen de strijd werd voortgezet, gtn het steeds vlotter en vlot ter. Er was geen hapering meer, er kwa men geen zetten meer door die onmogelijk waren. Kortom: het ging best. Om 10 uur 's avonds zou de wedstrijd eindigen. Maar toen waren de partijen bijna alle nog aan den gang. Slechts twee remises waren er gevallen. Den Haag stelde toen voor om nog een half uur door te gaan. mits P.T.T. daar geen bezwaar tegen had. En P.T.T. gaf toestemming. Om half elf waren de meeste partijen nog steeds gaande Er werd toen besloten nogmaals een half uur te verlengen. De partijen die dan nog aan den gang waren zouden in dat geval door Bogoljubov ge analyseerd worden. Even 11 uur (er waren toen 5 partijen geëindigd) kondigde de heer v. d. Ven het einde aan. Enkele minuten later reeds tikte de telex de eerste beslissing van Bugoljubov door en bleek Den Haag met 73 te hebben gewonnen. Het mag nu reeds als vaststaand aange nomen worden, dat het experiment, scha ken per telex, herhaald zal worden. Utrecht en Eindhoven blaken reeds van strijdlust, om zóó de krachten te meten. En de Kon. Ned. Schaakbond is enthousiast genoeg om ook bij de tweede proefneming waarbij men de fouten van de eerste keer stellig niet zal maken, zijn niet te missen steun te geven. Het resultaat van het eerste experiment wettigt een tweede proef volkomen. Wanneer men dan b.v. 36 zetten per uur als voorwaarde stelt, zal dit ongetwijfeld' mede er toe bijdragen dat een telex schaak-competitie ontworpen zou kunnen worden. Welk een vooruitzicht! Een onzichtbaren tegenstander mat te zetten via een „schrijfmachine". En welk een perspectief voor dammers. Want ook die zullen waar schijnlijk wel met interesse het verloop van deze proefnemingen volgen. SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Promotie-DagTadatie. Van den wedstrijd voor promotie-degra datie gespeeld tusschen Voorschoten I en Katwijk aan Zee I werden eenige partijen afgebroken, die door den competitieleider werden beslist. Zoo werd de 9e partij re mise en de 10e voor Katwijk gewonnen ver klaard. Het bestuur van Voorschoten ging met deze beslissing niet accoord en stelde dus hooger beroep in. De Haagsche arbiter heeft echter beide partijen op dezelfde wijze beslist, zoodat Voorschoten ongelijk heeft gekregen en de eindstand dezelfde is gebleven, n.l. een gelijk spel (5—5). DE SELECTIEWEDSTRIJDEN MET PINKSTEREN TE AMSTERDAM. Aan deze wedstrijden, uitgeschreven door den Kon. Ned. Schaakbond op Pinkstereu a.s. zal door 32 spelers, uit verschillende aeden van ons land worden deelgenomen. Voor den Schaakbond Leiden en Omstre ken zullen medespelen de heeren Johs. v. Veen te Hazerswoude en G Bosscha alhier 'laatstgenoemde als 'nvaller voor den heer W. Deminendal te Leiderdorp die door de speeltijden verhinderd was zijn inschrij ving gestand te doen De spelers zijn 'a groepen van 4 Ingedeeld. In groep B speelt van Veen tegen Ten Kate van Rotterdam, Mulder van Amsterdam en Knoppers, eveneens van Amsterdam. In groep F moft Bosscha uitkomen tegen Nieukerke van Den Haag, van Epen te Utrecht en Veer kamp te Amsterdam,

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 16